fi Zestig procent van het melkvee rond de grote steden lijdt aan tbc AUTO-RIJSCHOOL REIJM VULPENNEN bij VAN DORP BOEKEN bij VAN DORP LUXE POST bij VAN DORP Dry Cleaning only Old Clothes New Visserij-varia ^jidag 29 November 1950 ie veearts de polder in tische maar enige oplossing: lachten en saneren" (i q DE SPAARNESTAD liggen zo'n 250 boerderijen in het polderland en aan duinvoet, waar dokter Kas op elk uur van de dag en de nacht kan binnen donder als ongenode gast op het gat van de deur opmerkzaam te worden ge- [gn als de grijze, doorlopend door modderspatten bekliederde Ford over de stëden door de Velsense Hofgeest of de Haarlemmermeer stuift, gaat er telkens g-ihand omhoog van boerenkar of tractor. En als de dokter rond koffietijd naar it koe van Cor Hagen in die Hofgeest komt kijken, wordt er zonder commen- kopje bijgeschoven. Tg de auto kijkt Piet de zwarte poedel pedant de polder in en geen waakhond >em van zijn plaatsje naast het instrumentenkoffertje. sis in de schemerige stal en drukt de korte injectienaald in de hals van Mina de jonte, die onwillig de kop schudt. Een tiende kubieke centimeter extract van de jglbacil verdwijnt in haar stugge huid. Een belendende koe kucht kort en droog en j heft luisterend het hoofd: ..daar is iets mis". Er is veel mis jveel mis met het vee in het con- ^-melkgebied rond Haarlem, zoals i-veel mis is in de stallen om Airt je Utrecht en Den Haag. Drie-en- procent van de totale veestapel, die jémelkin deze steden zorgt, lijdt aan ufose en daar het jongvee bijna nooit !;s,kan rustig worden aangenomen, «tig procent van de melkgeefsters sier de leden heeft, is een bar cijfer en dokter Kas, de ar van de Velsense vleeskeurings- óraagt het als een voortdurende aan- met zich mee. het komt? In de eerste plaats door- probleem van de zieke veestapel i de omgeving van de grote steden n aarzelende overheidspolitiek tege- tetreden wordt, maar ook als gevolg j onvoldoende hygiëne op de tal- kleine bedrijven. Deze bedrijfjes d tesamen een groot deel van de ehoefte der stadbevolking leveren en j daardoor al jaren gebonden aan ifkere vaste hoeveelheid. De vee- diende dus op peil te blijven en de i hebben voortdurend hun bezit aan ie aangevuld. Een hoog percentage i was afkomstig uit Friesland en de i Noordholland, maar het was niet este vee, dat op die manier naar de bedrijven in onze omgeving af- jrootsté deel dezer koeien reageerde op een tuberculine-inspuiting en ■gen dus besmettingskansen voor ngeving met zich mee. Friesland, dat ilf zo goed als TBC-vrij is, zag in er jaren de kans schoon zijn twijfel- ilieren af te stoten en deze provincie zelf zover, dat op de markten de lijd geen op TBC reagerende koeien worden aangevoerd. Een pracht egel, die de provinciale overheid nam. de consumptie-melkgebieden der ilijke provincies zitten met liet uit- de TBC tiert er welig. De T.B.C.-bestrijding onder het rund- vee houdt gelukkig voortdurend de belangstelling in boerenkringen bezig. Dat deze kwestie zowel de nationale zaak als het internationale economische j belang van de Nederlandse zuivelindus trie raakt en bovendien de volksge zondheid in de grote steden beroert, staat voor de ingewijden als een paal boven water. Hoe erbarmelijk slecht de i toestanden op dit gebied in onze directe omgeving zijn, is ons verteld I tijdens een rit door de polders rond I Haarlem met de veearts L. J. Kas uit Haarlem. ..Drink nooit rauwe melk" is j een van de eerste waarschuwingendie I er uit te putten zijn. faecaliën wemelt het van de gevaarlijke tuberkelbacillen, de kinderen van de boer worden er onder bedolven, de melk raakt besmet En onmiddellijk is die besmette stal een internationaal economisch probleem ge worden. Amerika eist TBC-vrije boter en kaas van Nederland, een voorwaarde waar aan Denemarken wel kan voldoen en waar mee ze de Nederlandse concurrent dus een slag voor is op de markt. Want als iedere druppel melk van een aan uier-TBC lijdend dier een paar duizend tubelkelbacillen een gastvrij onderdak geeft, zou het niet on- ADVERTENT1E A UT O-U IJL E S? Hagelïngerweg 134 Tel. 8930 (K 2560) mogelijk zijn, dat er ook een paar in de kaas of de boter rondroeien. Zodra zo'n ernstige patiënt gesignaleerd is, slaat de dierenarts alai-m. Binnen vijf dagen moet de koe geslacht worden en dan heeft de boer nog recht op tachtig gulden premie. De Gemeentelijke Geneeskundige Dienst wordt ingeschakeld, die het gezin van de besmette boerderij grondig op TB ondezoekt. De boeren krijgen strenge in structies voor hun andere dieren enzo voort, enzovoort. Tachtig procent. Maar de bacillen storen er zich weinig aan. Als de dokter de volgende keer weer inspuit, merkt hij dat er alweer een paar nieuwe „reageerders" bij zijn gekomen, dat vaak 80 van één bedrijfje reageert en dus bacillendrager is. Er wordt van alle kanten geholpen. De Consumptie Melk Centrale (CMC) geeft een halfje per liter melk extra, als een boerderij „reactie vrij" is, het tweede jaar zelfs een cent en dan krijgt zo'n bedrijf het preadicaat „tuberculose vrij". Ver schillende boeren gaan inzien, welk een toekomstbelangen er voor hen op het spel staan. „En tocher wordt teveel met lapmiddelen gewerkt" zegt dokter L. J. Kas enigszins mismoedig. „De enige werkelijke oplossing zou zijn, alles uit te roeien en met behulp van ge zond fokvee, dat desnoods uit een geïso leerd reservoir in de Noordoost-polder ge put zou kunnen worden, opnieuw aan een veestapel voor de consumptie-melkgebieden te beginnen. Het is toch wel tekenend, dat in mijn hele praktijk maar tien of twintig grotere bedrijven de eretitel „tuberculose vrij" toe- komt.Dat de rest moet blijven doorsukke len, deels uit een soort wanbegrip, deels als gevolg van de financiële consequenties. Want dokter Kas zegt het met zware nadruk als er gesaneerd wordt, moet dat drastisch gebeuren. Het is niet ver antwoord, die honderd millioen te spen deren aan de afslachting van de „reage rende" koeien, maar de ernstig besmette bedrijven moeten eigenlijk geheel opnieuw worden opgebouwd. Want er komt een zeker percentage miswijzingen voor koeien dus, die niet reageren, maar wel besmet zijn en zelfs deze dieren zouden een gezond gemaakte stal opnieuw kunnen infecteren, zodat men dan het geld heeft weggegooid en opnieuw kan beginnen". Kinderkoor „De Goede Herder" Ideaal Sinterklaas weer", zei de voorzit ter van het kinderkoor „De Goede Herder" Dinsdagavond toen we beiden het kerk gebouw aan de Rembrandtlaan betraden, waar dit ensemble zingen zou. Inderdaad, maar de kinderen hebben zich door de wind- en regenvlagen niet laten afschrik ken en in de rustige sfeer van deze mooie kerk met heldere stemmetjes gezongen van „Goeden morgen" en van ,.De vreemde, arme snuiter". En dat alles in stevig canon- verband, zodat de zang voortreffelijk tot zijn recht kwam. Vooral die arme snuiter werd zuiver en melodieus bezongen. W. F. Sprïnk schreef een gezellige kinder cantate, die geen andere pretentie heeft dan door een leutige tekst de jeugdige koristen te boeien. Maar ook de toehoor ders hebben aandachtig geluisterd naar „De poppenkast", die door Albert de Groot vaardig op de piano werd begeleid. Koorleider Joop Hulzinga had nog meer pijlen op de boog: „Baron von Münch- hausen", een cantate van Frïso Moolenaar, eveneens een grappig verhalend geval, door de kinderstemmetjes vlot, zuiver en dui delijk uitgevoerd. Wat een geduld en een toewijding moet het instuderen van een dergelijk program ma met zo'n roerig volkje gevergd hebben. Maar Huizinga kan, als zo'n zanguitvoering zonder ontsporing tot een goed einde ge bracht is. met des te meer voldoening een mooi stukje sociaal-cultureel werk het zijne noemen. De heer A. Kool hield een causerie over het doel van de te houden bazar ten bate van het geprojecteerde jeugdgebouw. waar een goede twee ton voor nodig is. Rekening houdend met de voorgenomen industriali satie in de gemeente en de daarmee nauw samenhangende uitbreidingsplannen, zal een dergelijk gebouw in een te verwachten behoefte voorzien. A. J. VAN DER WEIJDEN ADVERTENTIE Santpoort ADVERTENTIE „CASABLANCA" Vrijdag- en Zaterdagavond vertoont Santpoorts Bloei in het Jeugdhuis de be kende spionnagefilm „Casablanca". OECUMENISCHE KERKDIENST. Zondagmiddag wordt in de Nederlandse Hervormde Kerk van Santpoort een Oecu- meiaische jeugddienst gehouden. Als spre kers treden op Ds. F. Keja uit Stompetoren bij Alkmaar en kapelaan P. Thieme van de Oud-Katholieke Kerk in IJmuiden. Medewerking wordt verleend door de heren Adr. Versohoor orgel en J. v. d. Vlugt fluit plus het Hervormde Kerkkoor van Velsen. „IIET HOOGELAND" ROERDE DE TROM In het Santpoortse Jeugdhuis werd Dins dagavond een propaganda-fïlmavond van de vereniging „Het Hoogeland" gehouden. Het leven van de misdeelde jeugd, wier lot zich deze organisatie aantrekt, werd in een geluidsfilm in beeld gebracht: deze ge schiedenis van het kind der sloppen, dat via de kinderrechter in een der inrichtingen van „Het Hoogeland" terecht komt, is altijd weer het aankijken waard. Verder werd te zien gegeven hoe het werk op „Het Hoogeland" te Beekbergen, „Heide Heim" in Vries-Zuïdlaren in de inrichting „Voor stonden" in Brummen reilt en zeilt. De vertegenwoordiger der vereniging, de heer A. v. d. Wal uit Dordrecht lichtte de film toe. Het bezoek had beter kunnen zijn. De filmvertoning 's middags voor de jeugd was daarentegen zeer druk bezocht. SCHEEPVAART ADVEPTENTIE mt vlug gebeuren, dat merken van menoor. anders trekt het dier de lerug en doet de kleine operatie te pijn. Maar nu weet de dierenarts rite luelke dieren hun tuberculine- gehad hebben. Over een poosje iiij terug om te zien of ze „reageren". iiuurlijk wordt er wat aan gedaan. 6 millioen gulden uit de tegenwaarde- tog der Marshall-hulp is speciaal ce TBC-bestrijding onder het Neder- e vee uitgetrokken en de boeren zul- door middel van een heffing op de j- >D°g eens vijftig millioen bij sparen. y. P conderd millioen gulden en dat is eerste gezicht een lieflijk kapitaal. Nog maar een druppel op de plaat om nu alleen even bij de praktijk Kkter Kas te blijven: hier zijn alleen °P TBC reagerende koeien. Wan tje afgeslacht zouden worden Èt -S eigenlijk de enige oplossing om S fcnettingshaarden met wortel en tak roeien is daar een schadevergoe- iremie voor de gedupeerde boer voor, ■die voor al die 2400 dieren ongeveer W,-— zou vragen, ofwel 1/250 van millioen. Dat is dan louter en ^voldoende om een heel klein deel '-rotte plek in onze omgeving uit te ce boeren zullen dan nog altijd -wzwaren blijven maken tegen de premie, die het verlies van een of stede melkgeefsters nauwelijks com- =3t, 'at is het vreemde: de met TBC koeien zijn meestal de beste rjWucenten. Het lichaam van het concentreert namelijk de afweer bacillen op de melkgift en niet «roediging van de rest. z«tilin£ in de hals: onveilig sein - j*01^ al veel gedaan. Met dokter Kas veeartsen een keer per jaar 7::''en yit hun rayon met Tuberculine ,°men drie dagen later terug en i m de hals van het behandelde n Celling: de koe reageert. Zodra Vatbaar wordt door een kou of infectie en welk boerenbe- v de koetjes uit de tocht kan ,™orlopig vrij ongevaarlijke TBC- ,i d'jen tot open TB, uier-tubercu- m 01 erger, if] a t°eSt dc k°e en strooit wolken bac- l/i I naar haar buurvrouwen, in haar „Musicorda" bezorgde Velsens ouden een vrolijke avond De commissie tot ontspanning van ouden van-dagen heeft gisteravond weer enkele honderden ouden van dagen in het Patro- naatsgebou'w doen genieten van een licht' en luchtig programma dat „Musicorda" uit Haarlem 'hun voorzette. Deze personeelsvereniging uit de textiel branche heeft er slag van 'haar liedjes en schetsjes ongekunsteld het publiek voor te zetten. In Wijk aan Zee en in Santpoort traden zij reeds eerder voor de ouden van dagen op en evenals hier, werden zij ook in die plaatsen met daverend applaus be loond. Dat het publiek ten volle genoten heeft, bewees de spanning waarmee een en ander werd gevolgd. De heer P. Waardenburg, voorzitter van de commissie heeft de aanwezigen welkom geheten. Namens het gemeentebestuur was wethouder F. J. A. Strijbosch ter plaatse. Het ligt in de bedoeling deze eerste avond van frisse jolijt in dit seizoen door meer te doen volgen. Dit hangt echter in de eerste plaats van de financiële toestand af. Laten zij, die thans nog in de kracht van hun leven zijn, mede verantwoording dragen voor de ouden, die eens hun werkkracht gaven. Niet minder dan 750 personen waren voor deze avond uitgenodigd, maar het slechte weer heeft velen parten gespeeld. Degenen, die echter regen en storm trot seerden, hebben zich kostelijk geamuseerd en derhalve heeft de avond aan zijn doel beantwoord. Vrouwengroep van de P.v.d.A. in „Flora" bijeen De IJmuidense vrouwengroep van de Partij van de Arbeid hield Dinsdagavond in de zaal van „Flora" een geslaagde vrou wenavond. Bij ontstentenis van de presidente sprak mevrouw Van Nifterick het openingswoord, waarin zij melding maakte van het feit dat de afdeling IJmuiden bij de landelijke leden-werf actie in het bezit is gekomen van de wisselvlag. De aangekondigde spreekster, mevrouw J. Vermeer-Doesburg, bleek verhinderd te zijn, waardoor het propagandistisch praatje kwam te vervallen. In haar plaats sprak mevrouw De Bruin uit Lisse, over „Vrij heid, broederschap en gerechtigheid". Zij zei, dat de vrouwendag reeds 50 jaar wordt gevierd, ieder jaar met een bepaalde leuze en dat zij de leuze van dit jaar tot onder werp har er causerie had gekozen. Het be grip vrijheid analyserende, toonde zij aan de hand van de geschiedenis aan, dat de mensheid in dit opzicht reeds goed was gevorderd, maar er „nog niet was". Ten slotte meende zij dat „broederschap" en „gerechtigheid" onverbrekelijk met het socialisme zijn verbonden. Met zang, toneel en declamatie is de avond verder gevuld. Het programma van de vrouwengroep vermeldt verder nog in December een lezing over onderwijs en in Januari over „Geestelijke en lichamelijke ontwikkeling van onze kleintjes". SCHEEPVAART IJMUIDEN Op Dinsdag 28 November kwamen de vol gende schepen de haven van IJmuiden bin nen: Kingsland van Harnillo. Amstelstroom van Londen. Roy van Narvik. Waria van Stockholm. Bennekom v. Antwerpen. Texel- stroom van Liverpool. Deo Favente van Kopenhagen. Falein van Londen, Kemphaan van Londen. Surte van Londen. Iris van Gothenburg, Pioneer van Antwerpen. West- land van Buenos Aires. Pygmalion van Ant werpen. Madjoe van Skogholl. Vertrokken zijn: Martha naar Dublin. Glorie naar Rotterdam. Amsteldiep naar Karlshavn, Martessa naar Rotterdam. Fin- landia naar Antwerpen. Roter naar Rotter dam. Grebbestroom naar Londen. Balticia naar Oxelösund. MARKTBERICHTEN 28 November 1950 Prijzen Heilbot 1.95—1,80; gr. tong 2,07—2,04; gr.m. tong 1,48—1.44: kl.m. tong 1,34—1,28; kl. tong I 0.98—0.89; kl. tong II 0,85—0,79; tarbot I 2,12—1.94, per kg. Schartong 44—29; kl. schol II 4624; schar 14,50—10,53; v. haring PI10,80; ma kreel 26,50—12,50; gr. schelvis 70—63; gr.m. schelvis 56,50—51,50; kl.m. schelvis 4638,50; kl. schelvis I 38,50—31; kl. schelvis II 27— 10,50; wijting 19—8; gr. gul 48—41; midd. gul 35—30; kl. gul 31—23; kl. haai 27; ham 60—54;poontjes 13,5010,50; kl. koolvis zw. 26—21; kl. koolvis wit 3533, per 50 kg. Gr. kabeljauw 196—168; gr. koolvis zw. 6456; gr. koolvis wit 114—94; gr. leng 76—75, per 125 kg. Aanvoer 280 kisten tong en tarbot, 2 kisten heilbot, 15 kisten tongschar en schartong, 45 kisten schol, 15 kisten schar, 1975 kisten haring, 485 kisten makreel, 750 kisten schelvis, 155 kisten wijting, 155 kisten kabeljauw en gül, 10 kisten leng, 5 kisten ham, 2 kisten haai, 10 kisten poon, 220 kisten koolvis, 100 kisten diversen. Totaal 4224 kisten. Besommingen IJM 49 Petten f 11.000. Verse haring: IJM 75 f 6956; KW 7 f 9010; KW 5 f 1960; KW 10 f 970; KW 18 f 46 (deel) KW 168 f 1579; KW 3 f1144 (deel). Twee trawlers besomden f37.000. MUZIEKUITVOERING VAN HET HEILSLEGER. Zondagmiddag wordt in de zaal van het IJmuidense Leger des Heils een openbare muziekuitvoering gegeven door het Con gres muziekkorps uit Amsterdam, directeur de heer W. Groot. Een uitgebreid program ma van hoofdzakelijk gewijde muziek zal ten gehore worden gebracht. Voor de feestdagen latere winkelsluiting Evenals vorige jaren hebben Burge meester en Wethouders der gemeente Vel sen goedgevonden, dat de winkelzaken in onze gemeente van 29 November tot en met 4 December tot 21 uur geopend zijn. Deze ontheffing geldt tevens voor de periode van 20 tot en met 23 December en op 29 en 30 December. ADVERTENTIE Binnen 24 uur gereed Zonder prijsverhoging CHEMISCHE REINIGING KONINGSPLEIN 10 - TELEFOON 4886 Crematie mevrouw M. B. Boissevain—Pijnappel Dat de overleden pionierster voor het vrouwenrecht, mevrouw M. B. Boissevain- Pijnappel, in brede kring werd gewaar deerd is gisteren gebleken. Zeer velen hébben haar in het crematorium te Velsen de laatste eer bewezen en talrijk waren de bloemstukke die de kist, waarin haar stoffelijk overschot rustte, bedekten en omringden. In de alila heeft mevrouw mr. J. M. StoffelsVan Haaften namens de „Ver eniging voor Vrouwenbelangen, Vrouwen arbeid en gelijk Staatsburgerschap" de overledene dank gebracht voor wat zij in het belang der vrouwen deed. Spreekster achtte het de beste vorm van hulde aan mevrouw Boissevain, om voort te gaan op de weg die zij heeft voorbereid. Uit naam van het hoofdbestuur van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie uitte mr. N. J. C. M. Kappeyne van de Coppello woorden van waardering. Mede door haar onvermoeid streven is het mo gelijk geworden dat de vrouw een in alle opzichten gelijkwaardige plaats in de maatschappij kan veroveren, aldus spre ker. De oud-secretaris vaii de statenfractie, de heer J. J. Korff roemde de trouw van de overledene aan haar werk en haar hoge plichtsbetrachting'. Diep ontroerd sprak daarna de oudste zoon, de heer Menzo Boissevain, woorden van herinnering" aan zijn moeder en van dank aan allen die naar de plaats van verassing waren gekomen. Begeleid door de tonen van Bachs ko raal: Wenn ich einmal soil scheiden, daal de de kist. Begrafenis A. A. van Wouden Het P.E.N. heeft Dinsdagmiddag de laat ste eer bewezen aan zijn referendaris A. A. van Wouden, die een dezer dagen on verwacht uit het leven werd weggerukt. In de aula van de begraafplaats Wester- veld heeft de heer F. W. J. Straakenbroek naar hij zeide „getuigenis afgelegd van onze gevoelens jegens onze medewerker en vriend, die ons zo onvoorbereid is ont vallen". Spreker noemde de overledene een pionier in het bedrijf, die in het belang van deze inrichting wist van doorzetten en volhouden. Namens de directie uitte spreker grote waardering en erkentelijk heid. „Er heerst in de gelederen van zijn vrienden diepe verslagenheid om dit on verwacht heengaan", zei de heer A. J. Bakker. En hij vervolgde, na opsomming van de goede eigenschappen van de ver scheidene: Het leven is voor hem geweest een spel, dat hij met vreugde en grote ernst speelde, als een kind dat in de school van het leven wijs was geworden. De grote Spelleider heeft hem plotseling bij de hand genomen en verplaatst. Uit naam van de afdeling vervoer van het P.E.N. sprak de heer H. Kok van de grote leegte die dit heengaan in de af deling schept. Onder de tonen van Beet- hovens Adagio uit de Sonate Pathétique werd de kist uitgedragen en in de som bere, natte Novembermiddag hebben tien tallen de kist in de groeve zien dalen. De zoon van de overledene, de heer A. van Wouden heeft mede namens zijn moe der dank gezegd voor de belangstelling. Een aantal Engelse militairen, dat tijdens de strijd op Korea werd gewond, is per vliegtuig in Engeland teruggekeerd om daar verder verpleegd te worden. Op stevig vastgegespte brancards liggen de gewonden in het vliegtuig, dat hen naar het vaderland terugbracht. Alamak, 27 te Damman. Alblasserdijk, 26 v. Houston n. Londen. Amstelvaart. 27 te Marseille. Arkeldijk. 27 te Antwerpen. Alhena, 24 te Buenos Aires v. R'dam. Abbedijk, 27 te New York v. Botwood. Alcyone. 28 v. Port au Prince n. Cape Haitien. Aldabi.. pass. 28 Fernando Noronha. Algenib, 28 te Recife. Alioth, 28 v. Porto Alegre n. Rio Grande. Altair. 27 200 m. N. St. Paulsrocks. Aletta (t). 27 v. Hongkong n. Miri. Aalsdijk, 27 325 m. W.ZW. Flores. Alwaki. 27 300 m. Z. Santos. Amstelkerk, 27 120 m. Z.t.W. Ouessant. Amstelpark. 27 v. de Schelde n. Hamburg, Averdijk, 27 230 m. W. Landsend. Agatha (tl, 24 v. Balikpapan n. Singapore. Albireo. 28 v. Hamburg te Antwerpen. Arnedijk, 28 verw. voorgaats H. v. Holland. Britsum, pass. 27 Gibraltar. Blijdendijk. 25 te Albany. Boskoop, 28 te Plymouth. Borneo, 28 te A'dam v. Soerabaja. Bongkalis. 27 v. Cheribon n. Semarang. Beverwijk, 27 250 m. ZW. Ouessant. Bloemfontein, 27 200 m. NW. Kp. St. Martin. Blommersdijk, 27 470 m. W. Scillies. Caltex Delft, 27 te Suez. Clavella. 27 dwars Rasalhadd. Corilla, 27 v. Rouaan n. Curacao. Caltex Leiden (t), pass. 28 Kp. St. Vincent. Cernni. 28 v Genua. Caltex- Pernis (f). pass. 27 Bizerta. Caliex- The Hague (t), 27 175 m. Z.ZW. Ouessant. Cottica. 27 400 m. W. Finisterre. Cleodora (t), 27 te Bergen v. R'dam. Delfshaven, pass. 27 Finisterre. Drente, 22 v. Calcutta te Los Angeles. Douro, 25 v. Cristobal n, Tumaco. Diemerdijk, pass. 28 Cuxhaven n. Bremen, F,emland, 27 te Ilheos. Empire Brent, pass. 27 Kp. de Gata. Edam, 27 480 m. O.ZO, Kp. Race. Enggano, pass. 27 Texel. Esso Den Haag (t). 27 -180 m. ZW. Flores. Esso Rotterdam (t), 27 180 ra. W.ZW. Ouessant.- Enggano, pass. 28 Vlissingen. Farmsum, 27 te Trinidad. Friesland, 28 verw. Singapore. Friesland, 28 v. Londen te Dunston. Garoet, 28 te Algiers. Gaasterkerk, 27 te Port Elisabeth. Ganymedes, 23 v. Belize n. Puerto Cortez. Heelsum, v. Jacksonville n. Savanna. Helena, 27 te Antwerpen. Hecuba, 25 v. Paramaribo n. Demerara, Hercules, 28 te R'dam v. Gibraltar. Haarlem. 27 210 m. N. Sombrero. Heemskerk, 28 verw. Aden. Indrapoera, pass. 26 Perim. Ittersum, 28 v. Hamburg n. R'dam. Jobshaven, 28 te Dakar. Jupiter, 28 v. Izmir n. R'dam. Klipfontein, 28 te Kaapstad. Kota Agoeng, 24 v. Cheribon te Djakarta. Kieldrecht. 27 v. Sunderland n. Hamburg. Katwijk. 28 te Delfzijl v. Kopmansholmn. Leopoldskerk, pass. 27 Ouessant n. Genua. Loenerkerk, 27 v. Bandershapur. Lutterkerk, 27 v. Londen n. Marseille. Laertes, 24 v. Makassar te Balikpapan. Limburg, pass. 27 Kp. Santhome. Lekkerkerk. 28 verw. Madras. Loosdrecht, 27 v. R'dam te Hamburg. Loppersum, 27 bij Casquets. Lucita (t). 27 v. Heysham n. Ardrossan. Linge. 27 te Mantyluoto v. A'dam. Loppersum, 29 verw, A'dam v. Huelva. Maashaven, pass. 27 St. Paulsrocks. Madoera. 27 v. Genua n. Catania. Manoeran. pass. 27 Bonaire. Metula, 27 v Menaalahmadi n. Stanlow. Molenkerk, 27 op rede Novo Redondo. Maasland. 27 v. Rio de Janeiro. Muiderkerk. 28 te Antwerpen. Maaskerk. 27 80 m. Z. Kp. Lopez n. Luanda. Marken. 27 120 m. N.NO. Kp. Finisterre. Noordwijk. 25 te Baltimore. Nestor, 27 v. Catania n. Messina. Nieuw Holland, 28 verw. te Djakarta. Notos, 24 v. New York n. Port de Paix. Odysseus, 27 v. Napels te Oran. Orion, 27 100 m. ZW. Ouessant. Ovula (t). 24 v. Singapore n. Pulo Sambu. Parkhaven, 27 Buenos Aires n. R'dam. Prins Maurits. 27 te Antwerpen n. Montreal. Prins Philips Willem, 27 v. Algiers n. Tunis. Prins Willem IV, 27 v. R'dam n. Valencia. Prins Willem III, 27 verw. Bremen v. Montreal. Pygmalion. 28 v. Antwerpen. Phrontis, 27 nog rede Belawan. Poelau Laut, 28 verw. Belawan. Prins Willem II, 27 300 m. NW. Finisterre. Poseidon. 28 verw. Aruba v. New York. Rondo. 27 v. Singapore n. Manilla. Rotula, 27 bij Lissabon. Ruys, 25 v. East London te Durban. Radja. 28 verw. Port of Spain. Rufina, 27 v. Port of Spain n. Curacao. Sibajak. 28 te Melbourne. Soestdijk. 27 v. Port Swettenham n. Belawan. Stad Arnhem, pass. 27 Kp. de Gata. Sarangan, pass. 27 Minicoy. Scherpendrecht. 28 v. Rastanura n. Philadelphia Sloterdijk, 27 v. Port Said. Sabang. pass. 27 Kp. de Gata. Stad Vlaardingen. 27 80 m. W. Haugesund. Sarpedon. 24 v. New York n. Pampatar. Talisse. 27 dwars Singapore. Teiresias, 27 te Tj. Pandan. Tjibadak. 27 v. Mombassa n. Dar es Salaam. Tamo. 24 v. San Lorenzo n. Rosario. Ternate. pass. 28 Perim. Tankhaven II (t). 28 te Palembang. Tankhaven III ft), 27 rede Sungeigerong. Tawali. 27 v. Cheribon te Semarang. Titus. 27 100 m. N.NO. Finisterre. Tjipanas, 27 600 m. W. Kp. St. Martin. Tomini. 27 v. Pladju n. Djakarta. Tankhaven I (t), 23 v. Balikpapan n. Makassar. Tiberius. 24 v. Port au Prince n. Ciudad Trujillo Trompenburgh. 27 te Hamburg. Utrecht. 23 v. Coosbay te San Francisco. Van 't Hoff. 27 te R'dam v. Djakarta. Van Riemsdijk. 28 verw. Makassar n. Buleleng. Venus, pass. 27 Kp. Malea. Vrijburgh. 27 v. Casablanca te R'dam. Van Heutsz. 24 v. Hongkong te Makassar. Weltevreden, pass. 27 Daedèlus Rif. Winsum, 27 te R'dam v. Setubal. Winterswijk, 24 te East London. Westerdam. 27 tc New York v. R'dam. Westland. 28 v. Antwerpen. Willemstad, 27 175 m. N. Madeira. Waterland. 28 te Bremen. Zeeland. (KRL), pass. 26 Perim. Zeeland (SSM). 27 v. Londen n. West Hartlepool Zijpenberg, 2 Dec. verw. A'dam v. Huelva. KLEINE VAART Agiena, 27 v. Terneuzen te Antwerpen. Bernisse, 27 v. Port Talbot n. Hamburg. Biscaye. 27 v. Honfleur n. Bayonne. Bieehelle. 27 v. Antwerpen te Hamburg. Caland. 27 Belfast n. Ayr. Constant. 27 te Dieppe v. Grimsby. Carpo, 27 v. Drogheda n. A'dam. Corona, 27 v. Bilbao n. Requijada. De Ruyter. 26 te Stockholm v. Goole. Dorinda, 26 v. R'dam te Gothenburg. Echo. pass. 27 Wight p. A'dam. In en uit. Op 27 November kwamen, binnen tot 15 uur: IJm. 204, 49, 33 en 318. Naar zee vertrokken tot 17 uur: IJm. 243, 249, 226. 316. 202. 215, 239, 261, V.D. 60, IJm. 5. 229. 42, 32, 11. K.W. 127, V.D. 9, K.W. 54, IJm. 129, K.W. 51, 138. U.K. 75, K.W. 15, 73. 155, 64, 48. 176, 72, 25, 17. 189. Variatie. Vandaag waren aan de afslag de Vikingbank met 90 kisten schelvis, 280 kisten piepers, 150 kisten radio, 70 kisten gul en kabeljauw. 40 kisten wijting, 50 kis ten makreel en 20 kisten varia; de Limbur- gia met 100 kisten piepers, 100 kisten schel vis. 50 kisten gul en kabeljauw, 50 kisten wijting en 100 kisten varia en de Maria van Hattum met 240 kisten schelvis en piepers, 140 kisten makreel, 30 kisten dichte ma kreel, 65 kisten gul en kabeljauw, 70 kisten koolvis, 30 kisten wijting en 25 kisten stok- kebit. Verder waren nog enkele haringlog- gers en een paar kotters van de partij. Vertrek en binnenkomst. Op 27 No vember vertrokken naar zee: IJM 230, KW 83. 59. 169, 272, 276. KW 69, 162, 125, RO 3, KW 227, 107, 108, 92. 21, 77. 210, 27. 94, IJM 228. De 28e vertrokken: IJM 249. 226, 202, 212, 261, 215, 318. KW 39. 42, IJM 75, UK 161. 61. KW 22, 56, IJM 9, Haarlem. Binnen kwamen: VD 9,-KW 128, IJM 34, UK 61, 162, KW 3. IJM 202. 215, 318, 261, 10, 213. Kentering. De Petten, die Dinsdag marktte besomde voor een 13-daagse reis 11.000, de Thorina maakte voor een 11- daagse reis 17.900 en de Allan Water haalde 19.000 na 12 dagen. De haringlog- gers maakten door de bank mooie reizen.. De hoogste besommer was de KW 7 met 9010. Kostbare scholletjes. De kleine schol soorten waarvan slechts ruim 40 kisten voor de Dinsdagmarkt werden aangevoerd, werden zeer hoog gewaardeerd. Naar ge lang van sortering en kwaliteit werden no teringen geboekt van 25 tot 45 per kist. De grove schelvis hield de prijs van Maan dag en bracht 60 tot 70 per kist op. Braatschelvis varieerde van 10 tot 27. De grove gullen waren iets goedkoper voor 48 tot 41 per kist. De totale aanvoer op de Dinsdagmarkt beliep ruim 4200 kisten waarvan 1900 kisten haring, 450 kisten ma kreel en 280 kisten fijnvis. Pool binnen. Van de Poolse vloot kwam te IJmuiden binnen de S.W. 1. 103 om de lading te lossen. Van de Engelse wal kwamen binnen de KW 168 met 100 kisten verse haring, de KW 130 met 60 kisten verse en 350 kantjes, de KW 18 met 60 kisten verse en de KW 3 met 150 kisten verse haring. Federatie. Om te voorkomen dat, als door de P.B.O. de Vakgroepen gaan ver dwijnen er een vacuum ontstaat, is een Fe deratie. opgericht van Organisaties van Groothandel in be- en verwerking van vis, zo meldt de „Visserijwereld". De „roep naam" dezer nieuwe organisatie zal kort weg „Visfederatie" zijn. Het is de bedoeling dat deze organisatie te zijner tijd de taak van de Vakgroep Groothandel zal over nemen. Repareren. Naar wij vernamen zal de Claes Compaen enige tijd binnen blijven liggen voor het ondergaan van verschillen de reparaties. Donderdagmarkt. Ondanks de lange reizen (14 dagen) zijn de gemiddelde aan voeren zeer gering. De schepen, die Don derdag aan de afslag zijn gaven de volgen de vangstmeldingen door: Batavia 125 kis ten schelvis, 125 makreel, 70 koolvis, 25 wijting, 10 haring, 5 radio en 10 poon, Alk maar 400 diversen en de Herman 450 ma kreel, 350 schelvis en 100 varia. Witte Flamingo. Een uitzondering op de schrale buit vormt de Flamingo welke de 20e November naar zee vertrok en reeds thuisstomende is voor de Vrijdagmarkt met 230 kisten schelvis, 200 makreel, 30 haring, 70 gul en kabeljauw, 130 koolvis en 40 wijting. Transito. Dinsdag kwam weer een tweetal drifters binnen met een gemiddelde aanvoer van 100 crans. Het waren de „Ex. Fortiss" en de „Kindred Star". De gehele aanvoer werd in auto's voor Duitsland doorgeladen. Afsnijden. Verschillende loggers welke tot dusver nog op zee waren en zoute haring aanbrachten verwisselden thans na binnenkomst de drijfnetten voor de trawl, hetzij om op haring of op de verse vis te gaan. Verwachtingen. Aan de hand der ver trekdata kunnen voor het einde der week nog in IJmuiden worden binnen verwacht de Zeelandia (vertr. 17 Nov.), de Mary (vertr. 18 Nov.) en de Danser (vertr. 20 Nov.). Horsmakreel en poon „gebonden" Met ingang van 29 November zullen de mini mumprijzen voor horsmakreel en zwarte poon zijn vastgesteld op 0.16 per k.g. op grond van het uitvoeringsbesluit op de Verordening „Minimum Verkoopprijzen". Tzonne op thuisreis. In het midden van de volgende week wordt de trawler „Tzonne" van de Visserijmaatschappij „Petten" uit de Barendszee in IJmuiden terugverwacht. Van de vangsten van deze irawler is nog niets bekend omdat radio contact met het schip tot nu toe onmogelijk was. Geen slechte reis. De nieuwe trawler „Bazar", O.K. 1950, die Vrijdagmiddag 2 uur uitvoer voor haar maiden trip, was reeds Zaterdagavond aan de markt. De „vangst" werd na deze reis van ander halve dag onmiddellijk in het gebouw voor Christelijke Belangen afgeslagen. De besomming bedroeg buiten de op- vangregeling om 4414.10. Frederik, 27 te Bandholm v. Frederïksund. Flandria. 26 v. Alblasserdam te Le Havre. Frisia. 27 Kp. Palos pass, n." Le Havre. Hagno. 27 te Dublin. Hast I, pass. 27 v. Antwerpen n. Bristol. Hoflaan. pass. 27 Finisterre n. Port Lyautey. Holendrecht. 27 v. Sas v. Gent te Stralsund. Ingeborg, 27 v. Vlaardingen n. Duinkerken. Java. 26 v. Boston n. R'dam. Marcella, 28 v. Gonfreville n. Boulogne Sur Mer Matthew. 27 v. Oran n. Port Saint Louis du Rone Merel, 27 v. Blyth te Port Reath. Mizar. 26 v. Hornefosste Umeatown. Monica, 26 v. Mos n. Varberg. Noord. 27 v. La Palice n. Port Jerome. Oise, 27 te Londen v. Rouaan. Rapid. 27 v. A'dam n. Parijs. Scrvus. 26 te'Bantry v. Monteras. Spurt. 27 Lissabon n. Algiers. Strijpe. 27 v. Newcastle na Velzen. Timor, 28 v. La Pallice te Gent Texel, 27 v. Hamburg n. Bremen. Tyro, 27 v. Fowey tc Amsterdam. Urmajo, 27 v. Leith n. Aberdeen. Van Gelder. 25 v. R'dam te Middleharnis. Veenenburgh, 27 te Middlesbro v. Aberdeen. Walenburgh. 27 v. Bordeaux n. Casablanca. Wim, 27 v. Zaandam n. Wilhelmshaven. Westpolder, 27 v. Port Imao n. R'dam. SLEEPVAART Ebro, 26 20' 18" N. 71' 51" W. met 2 tanklichters. Ganges. 27 v. Maassluis n. de Thames. Hudson, 27. 49' 54" N. 2' 43" W. met kraan en sleepboot. Noordzee, 27 n. Beira met bak en ponton. Poolzee, 27 v. Casablanca n. Konakrij. Rodezee, 27 v. Massawa. Schelde, 27, 49' 22" N. 4' 41" W. met 2 bakken. Tyne, met Bonaventure 26 3' 29" Z. 35' 44" W. Witte Zee. met baggermolen. 27 32' 45" N. 27' 28" O. Zwarte Zee, 25 8' 54" Z. 31' 39" W. met baggerm.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 7