De Japanse capitulatie gaf de Vietminh zijn grote kans i RHEUMIN 150J_ücJl Voor St. Nicolaas F YAM A's SOKKEN Pullovers Vesten Tvpm^Sets STOUIENBEEK Verhuur zonder chauffeur Drie jaar geëist tegen ex-directeur van de Oudewaterse Bank De radio geeft Vrijdag Q Wereldnieuws Donderdag 30 November 1950 Indochina, een der Aziatische brandhaarden De gevechten in Indochina zijn reeds gaande sinds 1945, toen de Japanners ca pituleerden en de Fransen het bewind weer overnamen. Thans is er een stadium bereikt, waarin de Fransen 50.000 man versterkingen zenden, voorzien van tanks, kanonnen en schepen, teneinde zich te weer te stellen tegen de opstandelingen, die hun tot nu toe hevigste aanval zijn begonnen. Frankrijk ontvangt militaire hulp van Amerika waarvan de eerste zending in Augustus arriveerde. COCHIN-CHINA Door Vietnam begeerd gebied Door Siam geannex Centrum v. d. opstand I C/RTO-4647 Indochina, dat een deel is van de Franse Unie, omvat Tonkin, Annam, Laos, Cam bodja en Cochin-China, alle afzonderlijke staten. Cambodja en Laos zijn niet in de hui dige strijd betrokken, wel echter de andere drie staten, die tezamen de staat Vietnam uitmaken Bij de capitulatie in 1945 droegen de Japanners Indochina niet aan de Fransen over doch aan de revolutionnaire organisa tie, bekend onder de naam van liga voor onafhankelijkheid of Vietminh. Deze orga nisatie bestrijdt thans de Franse strijd krachten en die van Bao Dai. In 1945 poogde de Vietminh zijn gezag aan Annam op te leggen en zijn invloed tot Cochin-China uit te breiden. In het volgende jaar organiseerde de Vietminh een opstand in .Tonkin en er werd een voorlopige regering gevormd onder' de lei ding van Ho Tsji Minh, leider van de Vietminh, Van toen af aan is de toestand steeds" verwarder geworden. De meeste in woners van Cochin-China wensen onaf hankelijkheid van Annam, Tonkin en de republiek Vietnam, aldus meent men te kunnen vaststellen, doch in Cambodja en Laos werden de Fransen goed ontvangen. Voorzover Tonkin en Annam betreft werd in Maart 1946 een voorlopige overeen komst gesloten met Ho Tsji Minh's rege ring, waarbij de autonomie van deze lan den binnen de Indochinese federatie en de Franse Unie gehandhaafd werd. ADVERTENTIE Een jaar later echter streden de Fran sen tegen de troepen van Vietnam, die wel geen bezwaar hadden tegen lidmaatschap van de Franse Unie doch een autonomie wensten zoals leden van het Britse Ge menebest die genieten. Thans werken die troepen van Vietnam met de Fransen sa men tegen de Vietminh. De grootste strijd begon in Augustus, toen het commando van de Vietminh order gaf tot voorbereiding op „een strijd op grote schaal teneinde geheel Vietnam te bevrijden". Sedert dien heeft een op grote schaal opgezet offensief de Fransen ge dwongen de meeste van hun bolwerken in het gebied ten Noord-Oosten van Ton kin te verlaten. De intensieve actie van de Vietminh heeft ook geleid lot gevechten in de delta van de Rode Rivier in het kustgebied van Tonkin en in Cochin- China, Annam, Cambodja en Laos. Thans beheerst de Vietminh vrijwel het gehele berggebied tussen de Chinese grens en de benedenstroom van de Rode Rivier. De tegenslag in Indochina wekte in Frankrijk grote bezorgdheid en dit leidde er toe, dat het Franse kabinet op tien Oc tober besloot generaal Juin, als deskundige op het gebied van oorlogvoering in berg achtig land, en Letourneau, de minister van de verbonden staten, een spoedbezoek aan Indochina te laten brengen om rap port uit te brengen. Op 18 October werd in geheel Tonkin door de Franse autori teiten de noodtoestand afgekondigd. Het staatshoofd, Bao Dai, keerde ook uit Frankrijk naar zijn land terug om te spre ken over de instelling van een federaal bestuur. Hij onderhoudt thans nauw con tact met de Franse commandanten. ADVERTENTIE 20 TfiSL, V5 CTS ADVERTENTIE IENMODE BARTELJOflISSTR. 24 - TEL. 20420 Zo juist ontvangen een zeer mooie collectie in de nieuwste modellen en mode-tinten tegen speciale prijzen. Ten gerieve onzer Cllëntèie zullen wij VRIJDAG, ZATERDAG EN MAANDAG A.S. tot 9.00 uur GEOPEND zijn. HOUTPLEIN 10 HAARLEM Ilse Koch voor een Duitse rechter Ilse Koch, de „meesteresse" van het con centratiekamp Buchenwald. die reeds eer der door een Amerikaans hof tot levens lang later verminderd tot vier jaar ge- vangenisstriaf veroordeeld werd en thans voor een Duits hof terecht staat, hoorde heden getuigenis uitbrengen door de voorzitter van het Beiers journalistenveï- bond, Josef Ackermann, over de kwestie van de „schemerlamp van mensenhuid". Ackermann, die gedurende vijf jaren dok ters-assistent in het kamp was, verklaarde zich heel goed te kunnen herinneren, dat ter gelegenheid van de verjaardag van kampcommandant Koch een staande sche merlamp uit mensenbeenderen en getatou- eerde mensenhuid vervaardigd was en naar de villa van Koch gebracht. Toen de supe rieuren van Koch hiervan vernomen hadden was de lamp naar het kamphospitaal terug gebracht. De lamp. die bij het proces te Neurenberg was getoond, was volgens Ackermann niet de voor de villa van Koch vervaardigde. Ook waren schedels en men senhoofden geprepareerd om „de talrijke vriendinnen van de kampdokter, Hoven, die ook een vei*houding met Ilse Koch gehad zou hebben, te kunnen laten griezelen". Ilse Koch gaf met nauw hoorbare stem een afwijzend antwoord toen haar gevraagd werd of zij de getuige vragen had te stellen. Ackermann zeide geen bewijzen te kun nen aanvoeren, dat kampbewoners om hun tatoueringen waren gedood. Er was echter wel bevel gegeven eventuele getatoueerde huiden van doden af te nemen en te looien. Ackermann had aan vele officiële bezoekers van het kamp kleine stukjes getatoueerde huid meegegeven om zodoende openbaar heid te geven aan wat in het kamp ge schiedde. Grote stukken getatoueerde huid, die de aanklager loonde, herkende Acker mann als echt. De S.S. zou even bang voor Ilse Koch geweest zijn als de kampbe woners. Een andere getuige, Alfred Kieper, thans regeringsambtenaar, verklaarde dat gevan genen, die Ilse Koch niet gegroet hadden, lot 25 slagen met de ,,kat-met-negen-staar- ten" veroordeeld werden en daarna naar een bunker werden gebracht, waaruit ze niet meer levend te vooi'schijn kwamen. Verder zeide Kieper nog, dat Ilse Koch bij het inspecteren van werkploegen aanteke ning maakte in haar zakboekje van per sonen met bijzondere tatoueringen 'en dat dergelijke personen enkele dagen later plachten te verdwijnen. Ilse Koch ver klaarde het getuigenis van Kieper geheel van de hand te wijzen. Een fabrikant in Zaandam bouwt bunga lows voor hen, nie naar Australië emigreren. Elk huis bestaat uit een woonkamer, twee slaapkamers, een keuken en een badkamer. Netjes verpakt in kisten kan het meegeno men worden. Het huis (zonder het dak, dat goedkoper is in Australië) kost f 4800. ADVERTENTIE HENGEVEID Marnixplein 21 - Haariem-Noord Telefoon 23 079 Eerste klas materiaal, betrouwbaar, elegant Officier van Justitie: „Er is gemarchandeerd met het vertrouwen" HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Een woord voor de dag. 7.30 Sluiting. 9.00 Nieuws. 9.10 Platen. 9.15 Voor zieken. 9.35 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Alt en piano. 11.20 Pla ten. 12.00 Metropole-orkest. 12.30 Weer bericht. 12.33 Orgel. 13.00 Nieuws. 13.15 Septet. 13.40 Orgel. 14.30 Platen. 14.40 Voor dracht. 15.0 Volksmelodieën. 15.30 Platen. 15.40 Voordracht. 16.00 Citaar-trio.' 16.30 Slui ting. 18.00 Regeringsuitzending. 18.10 Platen. 13.20 Pianoduo. 18.30 Causerie. 18.45 Kerkkoor. 19.00 Nieuws. 19.15 Regeringsuitzending. 19.35 Een goed woord voor een goede zaak. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Radio-schaak wedstrijd Noorwegen-Nederland. 20.06 Popu laire muziek. 20.35 Causerie. 20.55 Omroep- orkest. 21.40 Lichte muziek. 22.00 De levende kerk. 22.15 Omroeporkest. 22.30 Langs wegen van kunst en schoonheid. 22.45 Avondover denking. 23.00 Nieuws. 23.15 Reportage. 23.25 Wereldschaaktournooi. 23.3024.00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Sluiting. 9.00 Nieuws. 9.12 Voor de huisvrouw. 9.22 Platen. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Platen. 10.30 Voor zieken. 11.00 Voor de vrouw. 11.15 Cello en ipano. 11.40 Radiofeuilleton. 12.30 Weerbericht. 12,33 Sport. 13.00 Nieuws.. 13.20 Concert. 14.00 Voor de vrouw. 14.20 Kamer orkest. 15.00 Voordracht. 15.20 Platen. 15.35 Voor de vrouw. 14.20 Kamerorkest. 15.00 Voordracht. 16.00 Muzikale causerie. 16.30 Sluiting. 18.00 Nieuws. 18.15 Accordeonorkest. 18.45 Denk om de bocht. 19.00 Meisjeskoor. 19.15 Prijzen. 19.30 Wat met de kerk? 19.50 Mededelingen. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.10 Concertgebouw trio. 20.35 Causerie. 21.00 Theaterkoor en -orkest. 21.30 Aetherforum. 22.00 Buitenlands weekoverzicht. 22.15 Trio. 22.40 Vandaag. 22.45 Avondwijding, 23.00 Nieuws. 23.15 Causerie. 23.30—24.00 Omroeporkest. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12,32 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel en zang. 14.0 Opera. 15.45 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 18.10 Causerie. 18.20 Platen. 19.00 Nieuws. 19.30 Film. 19.45 Platen, 20.00 Sym- phonie-orkest. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen, Bij de Woensdag door de Rotterdamse rechtbank voortgezette behandeling van de zaak der Oudewaterse Bank kwam de of ficier van justitie, mr. R. H. F. M. H. Grasso aan het woord voor het houden van zijn requisitoir. Hij ging uitvoerig op alle punten van de dagvaarding in en merkte op ook een dagvaarding van veertig punten te hebben kunnen maken. Niet ten laste gelegd bijvoorbeeld is het geval van een man, die met een ton zwart geld bij ver dachte kwam. Deze cliënt kreeg, aldus mr. Grasso, 17.000 gezuiverd geld. Aan de rest, zo had de verdachte gezegd, heeft de cliënt niets, want hij is het toch kwijt aan de belasting. Een der commissarissen van de bank stond onder vier verschillende namen in de boeken. Toen een vervalsing werd ge pleegd om deze commissaris te helpen, werd een naam veranderd. Deze naam was echter ook één van zijn schuilnamen, maar de bank wist het niet meer. Zowel voor de accountant als voor de Nederlandse Bank werd een rekening-courantvel bijgehou den, echter met verschillende bedragen. De balans van de bank noemde de offi cier misleidend. „Reeds jaren geleden had deze voze, uitgeholde bank failliet moeten gaan. De verdachte behield echter vele jaren zijn salaris en hij betaalde „zwarte" salarissen. Als bankier was hij een sociaal gevaar. Hij heeft zijn intellect gebruikt om kronkelpaden te bewandelen om de bank in leven te houden. Voor harde bankzaken is hij een weinig geschikt man. Hij zelf is failliet, evenals de bank, die het prototype voor een knoeibank is geworden. Een strenge correctie is hier op zijn plaats, want er is gemarchandeerd met het ver trouwen", aldus mr. Grasso, die tegen de verdachte een gevangenisstraf van drie jaar eiste met aftrek van elf maanden pre ventieve hechtenis. Als eerste verdediger kwam hierna prof. mr. H. A. Idema uit Gouda aan het woord. Op juridische gronden bestreed hij ver schillende punten van de dagvaarding. Mag men bij de bepaling van de strafmaat, zo vroeg de raadsman zich vervolgens af, rekening houden met feiten, die buiten de dagvaarding vallen, maar wel door de offi cier van justitie zijn genoemd? Sprekend over de persoon van de ver dachte, haalde raadsman enige uitspraken aan uit het uitgebracht psychiatrisch rap port, onder andere dat de verdachte weinig geld voor zichzelf gebruikte en moeilijk neen kon zeggen. In de conclusie van het rapport staat dat de verdachte de voor zijn beroep benodigde karaktereigenschappen miste. De tweede verdediger, mr. H. S. Smit uit Gouda, betoogde dat de verdachte bij zijn beslissingen altijd het belang van zijn cliënten voor ogen hield. Pleiter meende dat de valsheid in geschrifte niet was aan getoond. Mr, Smits was van oordeel, dat de verdachte niet geschikt was voor het bankvak. Zijn streven is er echter steeds op gericht geweest de bank vooruit te bren gen. Pleiter vond de straf uitermate hoog en vroeg de onmiddellijke invrijheidstel ling van zijn cliënt. In zijn repliek zei de officier van Justi tie, dat de tenlastegelegde feiten juridisch volkomen verantwoord zijp. Hij verzette zich tegen een onmiddellijke invrijheid stelling. De rechtbank wees, na raadkamer, het verzoek van mr. Smit af. De uitspraak werd bepaald op 12 De cember. Acht gewonden bij autobotsing Bij een autobotsing op de Kuinderweg te Vollenhove zijn gisteren drie personen ern stig en vijf licht gewond. Een aannemer reed met een bestelwagen, waarin zich veertieil personen bevonden, in de richting Emmeloord om deze personen naar hun werk te brengen. Een tractor met aan hangwagen die van een erf kwam, reed dwars over de weg. De bestelauto reed in volle vaart tegen de tractor. Drie personen werden ernstig gewond» Vijf andere per sonen konden, na te zijn verbonden, naar huis terugkeren. De bestelauto was aan de voorzijde totaal vernield. ADVERTENTIE De niet-ingeieverde briefjes van 1000,— en 500.— Proces tegen de staat aanhangig gemaakt Bij de rechtbank in Den Haag is een civiele procedure aanhangig gemaakt door de stichting „5001000" tegen de staat in zake de behandeling' van ^aanvragen .tot, vergoeding vaiï tijdiens 'de oorlog niet .inge leverde bankbiljetten.vah 500 en 1000 gulden. Deze biljetten moesten in het voorjaar van 1942 op bevel van de bezetter worden ingeleverd. Vele landgenoten hebben dat niet gedaan. Na de bevrijding werd bij wetsbesluit F 121 onder andere bepaald dat bij na- inlevering de eigenaar moest bewijzen, dat hij de biljetten sedert 13 Maart 1942 onaf gebroken in zijn bezit heeft gehad of wel nadien door vererving gekregen heeft. Aan de minister van financiën werden de be oordeling van het bewijs en de beslissing over een eventuele vergoeding overgelaten. Vele betrokkenen vinden de door het ministerie gevolgde procedure niet bevre digend. Een der klachten is dat het door hen aangebrachte bewijs, eventueel ge staafd met getuigenverklaringen, naar hun mening niet voldoende wordt onderzocht of dat hierop in het geheel geen acht wordt geslagen. Ook tegen het voorschrift, dat, ongeacht het besluit van de minister, de aanvrage tot vergoeding het afstand doen van de bankbiljetten inhoudt hebben de betrokkenen bezwaar. Namens een der leden van de stichting is bij de rechtbank een conclusie ingediend, waarin gevraagd wordt te beslissen dat de staat in deze in zijn verplichtingen tekort schiet. De speelgoederen, bijeengebracht door de kinderen van 134 scholen en 85 jeugd groepen in Den Haag ter gelegenheid van het Koninklijk bezoek in November, zijn overgedragen aan de stichting „Opbouw Drente". Niet minder dan 56 kisten met speelgoed zullen met St. Nicolaas onder Drentse kinderen worden uitgedeeld. Veerdienst Breskens-Terneuzen tijdelijk gestaakt De veerdienst Breskens-Terneuzen werd Woensdagavond 8 uur tijdelijk gestaakt. Tengevolge van. de wind raakte namelijk de veerboot enigszins los van de wal waar door twee auto's, die reeds op de klep stonden, in het watev gleden. De auto's zijn later door een lichter op het droge gebracht. Statistiek over de omvang der vakbeweging Uit een publicatie van hel Centraal Bu reau voor de Statistiek over de omvang van de vakbeweging in Nederland op 1 Januari 1950 blijkt dat op die datum 1.160.300 per sonen waren aangesloten bij vakorganisa ties. De meesten hiervan (740.200) zijn ar beiders in het vrije bedrijf; 99.100 behoren lot het administratief en technisch perso neel in het vrije bedrijf en 321.000 tot het personeel in openbare dienst. Het percentage der confessioneel geor- ganiseerdên is sinds 1946 steeds stijgende en bedroeg 44 op 1 Januari 1950, Van het totaal aantal georganiseerden was 87 per cent bij een vakcentrale aangesloten. De drie samenwerkende vakcentralen (N.V.V., C.N.V. en K.A.B.) omvatten tezamen 72 percent der georganiseerden. Het aantal georganiseerden bij de E.V.C. bedroeg 14 percent van het totaal. Beziet men de positie van de vakcentra len in de steden met meer dan 100.000 in woners, dan blijkt dat van het ledental van de E.V.C. 59 percent in deze steden woont. Bij het N.V.V. bedraagt dit percentage 41, bij het C.N.V. 26 en bij de K.A.B. 27. Duits historicus getuigde in het proces tegen Von Falkenhausen Professor Ritter, een Duitse geschiedkun dige, die thans in dienst staat van de re gering van Bonn, is Woensdag gehoord in het proces tegen Von Falkenhausen te Brussel. De getuige, die verklaarde een slachtoffer van het nazi-régime te zijn geweest als lid van een katholieke verzetsbeweging, is be last met een geschiedkundige studie van het nationaal-socialisme, aan de hand van de archieven, die werden teruggevonden en van verklaringen der overlevenden van de nazi-vervolging. Hij sprak over de verzetsbewegingen, die ontstonden onder de officieren en noemde Von Falkenhausen als lid van een samen zwering tegen Hitler. Van 1940 af, aldus Ritter, was Von Falkenhausen een anti nazi. Reeds vóór de oorlog, zo ging Ritter ver- der, bestond er in sommige Duitse arbei derskringen verzet tegen de Jodenvervol ging. Tijdens de oorlog zouden er in Duits land sabotagedaden gepleegd zijn door so cialisten en door communisten, bij het uit breken van de oorlog tegen Rusland. Een groot deel van de Duitse bevolking zou niet geweten hebben dat er te Dachau en Ora- niënburg concentratiekampen bestonden. Ook van wat er in deze kampen gebeurde wist de Duitse bevolking niets af, zo zeide de getuige, daar de vrijgelaten gevangenen niet durfden te spreken. Prof. Ritter heeft 'echter gedurende de oorlog kennis gekregen van de gruwel daden die in deze kampen werden bedre ven door een boek, geschreven door een Britse oud-gevangene, dat uit Zwitserland naar Duitsland was gesmokkeld. Tot slót "deel'dè professor Ritter niée, dat bij zijn Wéten geen enkele'commandant zich rechtstreeks tegen een bevél Van', het Duitse oppercommando heeft verzet. Schuld. Rechter Maginot' onderbrak' teren in Augsburg de getuigenveÏL*1 in het proces tegen Use Koch Z verklaren, dat dit proces meer k a een poging om de beklaagde schuld' bevinden. „De mensen vragen zich 1 aldus Maginot, „waarom wij ^5 kosten en moeite aan dit proces hiÜ den. Dit is voor eens en altijd ee? ging om voor een Duits hof v-,'Z stellen of de wreedheden in de k-rn» werkelijk plaats hadden. Wij verschuldigd aan de slachtoffer J deze kampen". En boete. Ludwig Doerr, aanvankelijk levenslange gevangenisstraf vy, deeld, wegens wreedheden in het nS bedreven in het concentratie!! Mauthausen, is door de Anierih3 autoriteiten uit de Landsberg-ge^ nis ontslagen. In April van dit i werd zijn straf tot zeven jaar terur bracht. Daarna kreeg hij opnieuw^ mindering van straf wegens „goed drag". Record. Het Amerikaanse bureau voo- a statistiek zegt dat de index vo*2 kosten van levensonderhoud in oey enigde Staten tussen 15 SeptembJl 15 October met 0.6 procent is gy^j Dit is een record en maakt loo3| hoging voor ongeveer 900.000 arijtl noodzakelijk. Duister aspect. Verklaringen in hetvj rikaanse weekblad „Life" die iff toegeschreven aan Koningin van Griekenland, hebben geleid^ diplomatieke crisis tussen Egy^! Griekenland, aldus verklaarden web lichte bronnen vandaag. Adly Bey Egyptische ambassadeur in Athene, naar 'Cairo teruggeroepen om volle verslag uit te brengen. Het geschil; over een artikel, waarin de Koiiil zou gezegd hebben dat Koning Fj; de lichten had uitgedraaid toen zj 1940 alleen in een kamer waren. Bende. Na drie jaar nasporingen te h'$ verricht naar een goed georgania dievenbende heeft Scotland Yard gisteren onverhoeds een inval gg» in 50 huizen te Londen. Voor duug guldens juwelen, kleren, geld, njj linnen en andere bezittingen werdg beslag genomen evenals een aanftl b rekers werktuigen Kermis. Het Engelse Lagerhuis heeft j 389 tegen 134 stemmen besloten, a kermis, die een onderdeel zal voi van het Festival of Britain, hetvo! jaar niet op Zondag geopend zal; Eerste tulpen en narcissen uit Santpoort Woensdagmiddag werden aan de Bi wijkse bloemenveiling de eerste tulpej narcissen aangeboden. De firma P. Nijssen en Zn. uit Sa&ft nam deze primeur voor haar rekeniaj De tulpen werden voor 39 cent per en de narcissen voor 16 cent për stui kocht. ADVERTENTIE RHEUMAT1EK... Uw tergende winterkwaal legt 't af tegen de .weldadige warmte van de pijnstillende Thérmdgèhé." Ueuwe Uiti ;avem T. Vijlbrief, Van anti-aristocratie tot democratie Querido, Am sterdam. Dit boek is geschreven als „Een bijdrage tot de politieke en sociale geschiedenis der stad Utrecht". De politieke geschiedenis levert er de meeste stof voor; het sociale element wordt hier en daar ter onmisbare verklaring gebruikt, en overheerst alleen in het hoofdstuk „Sociaal-economische achtergrond der anti-aristocratische bewe gingen". Dat is een van de beste stukken in het boek; het verval van Utrecht als handelsstad wordt er in beschreven, dat de bijna onaantastbare positie van de vermo gende hogere standen tot gevolg heeft ge had, waardoor het karakter van de stad lang bepaald is gebleven. Van de aristocra tie was de burgerij, anti-aristocratisch als zij mocht zijn, afhankelijk voor haar in komsten: bij verschillende gelegenheden kon de aristocratie dan ook haar wil door- A&VERTENTIE 10. Toen Panda nu samen met Jeremias Jolliepop de straat weer betrad, was hij er een beetje onzeker over wat hij nu eigenlijk moest doen met die mijnheer, die naast hem liep. Dat is mijn bediende," dacht hij, die mag ik commanderen!" Maar hij vond het erg moeilijk om aan dat commanderen te beginnen, want tenslotte was deze Heer niet zo-maar eens een knechtje. Ah-ahumzei Panda dus voor zichtig. ,Nu wil ik., nu zou ik willen..". Maar zijn eerste commando xverd al in de kiem gesmoord, doordat Jolliepop recht op een kapperswinkel toe schreed en on bewogen tot hem zei: ..Het. allereerste wat ons te doen staat, mijnheereh Panda, het allereerste, het hoogstnood- zakelijkste, indien ik zo vrij mag zijn me op deze wijze uit te drukken, dat is wel, dat wij ons een weinig op laten knappen!" OpknappenMoeten wij ons op laten knappenvroeg Panda verbaasd. „Maar waaromIK vind dat je er keurig uit ziet, Jolliepop!" „Ik sprak dan ook in het geheel niet over mijzelve, mijnheereh Panda!" antwoordde de meester-bediende. „Ik sprak over óns! Ik heb er wèl op toe gezien, dat ik generlei opknap van node heb, maar wij dienen ons waarlijk eens fris onderhanden te doen nemen....". Panda begon te begrijpen, dat zijn bedien de hém bedoelde waiyieer hij van óns sprak; maar dat begreep hij pas toen hij al door vier vastberaden kappers in een stoel was geduwd, waar de friseuren op hem aanvielen met alle materiaal dat zij ter beschikking hadden. Hij werd niet al leen zo-maar even gekniptneen, hij kreeg shampo en friction en al die andere dingen die kappers zo graag toedienen, en bovendien werden intussen zijn vinger en teen-nagels gevijld en gepolijst en met een dun lakje besmeerd! Hij kon van de benauwdheid bijna geen woord meer uit brengen. „Blubblubblobber...." hijgde hij door de zeepbellen heen. Het is een schande! Doen ze dat omdat i' mïl- lionnair ben? Blubdat kan ii. toch óók niet helpen.blobbelblub Maar de coiffeurs hadden geen medelijden en werkten alle vier haastig, doch verfijnd voort.... zetten, dat wil zeggen.- haar regereni sitie handhaven, wanneer zij maan;: ten maakte de stad te verlaten. J! Van de Middeleeuwen tot 1787, toaSJ de Pruisische inter vént ie Utrecht) geen jaar oude democratische beJI vorm werd afgeschaft, volgt de heel] brief de geschiedenis van de steal politiek. Daarna, in de.Franse tijde:! is de mooie tijd van de zelfstandige* geschiedenis, natuurlijk voorbij. Del* stukken, die de 16e, 17. én 18e eeuil handelen, zijn zonder twijfel, de'beste,! hun bereik en hun helderheid,, en c'« ze zo voortreffelijk geschreven zijn. behandeling' van de' Middeleeuwen iets moeizaams, en gaat dan ook bei met feiten, die nog'al dun in-. de bete! staan; de patriottentijd- krijgt een ges gen bespreking, die zij om haar beta in deze geschiedenis in zékere zin wel dient, maar die toch na het voorafgi enigszins remt. Inmiddels is deze studie de aam zeer wel waard, speciaal om het! aristocratische; de democratie, die ce voorstèlt als daaruit ontwikkeld, is a lijk een aanbieding van buiten, wa de anti-aristocratische groepen na er. de kracht ontlenen, om door te zette de overwinning. Dat ziet de schrijve trouwens niet anders; zijn studie het geen hoge dunk gegeven van de c: nemende vrijheidslust van de UtrtJ bevolking. S.. Amerika, aspecten van lew: cultuur W. de Haan h Utrecht. Voor dit speciale nummer over Ame heeft de redactie van de Gids een aert! tal medewerkers gevonden, die in hun tikelen, ieder naar zijn deskundig» karakter van het volk, zijn politie» economie en zijn kunsten beschouw verder zijn er vertalingen van een verc van Truman Capote (de schrijver Other Voices, O Uier Rooms) en van aantal gedichten (Carl Sandburg,»1 Pound, Kenneth Patchen e.a.). redacteuren vooraf opmerken: de ben- ling is natuurlijk verre van volledig; geldt evenzeer voor het bereik vt artikelen tezamen, als voor ieder an» lijk: geen telt er ook meer dan tien! na's. Als gevolg daarvan is de inoru» het geheel nogal verwarrend. At hene stukken zouden béter af zijn y aohtergrond van ander materiaal; degene, dié heel scherp een eigen stellen en beantwoorden, komen Dies* tot hun recht. Overigens zal de voorkeur van grotendeels afhangen van de vragenw- zelf al heeft, en zal hij daarom w stukken misschien prefereren boven twee, die hier speciaal genoemd row worden. Het ene is van A. M. Ham®? „Kunstwerk, Publiek en Kunsterum Amerika"; het gaat over de energie" spanningen van Amerikaanse murf' het publiek de schilderijen te leren De heer Hanmacher heeft alle respw> de intelligente techniek, waarmee kijker voor het schilderwerk begnpr maar hij betwijfelt of begrip kunstwerk daarmee ook zal ontsta»- vrees, als men kunstwerken werken^: begreep, dat er middelen zouden uitgevonden om ook de mens van" te beschermen tegen de al te reu*, schien beschadigende emoties n®- is „Tien jaar schilderkunst in Am van Frederick Franck, een ai J». Amerika wonende schildër-tanoan onderhoudend, onomwonden sttfK, w zwier, in naam van een ware nem af de. schilderkunst, de kort-levjP - ijzer sterke modes afrost, die i beurt voor stijlen willen doorgaan.^

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 2