3idenspeech van minister s'Jacob de opbouw van onze defensie /er Meer produceren, minder consumeren Nuttige St. Nicolaas-cadeaux Burgemeester mr. Cremers installeerde het eerste Haarlemse wijkcomité De Sint en zijn knecht hebben de tijd, 't Silver Stoepke jjderdag 30 November 1950 jSJE KAMER Regering hoopt dat alle militairen uit Indonesië dit jaar thuis zijn mze parlementaire redacteur) .ster de ministerstafel in de Eerste zat Woensdagochtend ook de Dins- 'vooral door mr. Vixseboxse (C.H.) rvuur genomen minister van Finan ce ook critiek van jhr. mr. Ruys de ^nbrouck (K.V.P.) en de heer Algra I te horen had gekregen. Tegenover irietal senatoren kwam nu de heer D e 'u (P.v.d.A.) in het veld. Scherp criti- jehij de stelling, dat de financiële en ul-economische politiek aan het defen- jjjid ondergeschikt moesten worden ,jkt. Zijn fractie, zo verklaarde hij, bereid tot een nevenschikking, aange- zij de hoge militaire uitgaven als Er noodzaak meende te moeten aan- jen. Uitdrukkelijk eist; die fractie reen rechtvaardige verdeling der las- landsverdediging is niet alleen een ie van verdediging van het grondge- jnaar ook van de in het sociaal-eco- jscjie vlak gelegen vrijheid van de omische rechten. Na een pleidooi van ieer Kerstens (K.V.P.) voor het ppen van een ministerie van Bevoor- ng, dat de verantwoordelijkheid zou ,e» te dragen voor de materiaal-aan- iffing ten behoeve van de landsver- ging en het instellen van een Raad van vies, samengesteld uit zelfstandige fi rn uit het bedrijfsleven ten behoeve van inschakeling van de industrie bij de (juctie van hetgeen voor de defensie jjg is, kwam de heer Schalker (nlni.) aan het woord, die onder ander jeren de regering verzocht, gezien de «te ontwikkeling in Korea, haar vroe- htandpunt te herzien en zowel de vrij- Ügers als de „Evertsen" te doen terug- en Zijn fractiegenoot Van Santen bde dat men door de defensie-uitgaven teen bankroet staat. Cnister s'Jacob, voor het eerst in karlement sprekende, dankte voor de Lelijke woorden aan zijn adres alsook [dat van zijn voorganger. Het gespro- L over het kabinetsbeleid en over dat [zijn ambtgenoot van Financiën wilde thans laten rusten. Dit behoorde zijns fcjis thuis bij de algemene beschou wen over de rijksbegroting 1951. Even- fging hij op de anatomische les in, die lals lijdend voorwerp bij de ontleding zijn politieke gezindheid had onder minister s'Jacob, die vijf jaar onder de lister van Financiën heeft gewerkt, kon zekeren dat prof. Lieftinck zeker niet feesd is: dit aan het adres van jhr. mr. js de Beerenbrouck, die ten onrechte eend had, dat minister Lieftinck en de ring te bedeesd waren geweest met en voor de defensie ter beschikking te en, e grote moeilijkheid is het vinden van behoorlijke grondslag voor een doel end gebruik van gelden, tijd en werk- ichten aan het departement van Oorlog, elk geval is het thans tijd het „architec- Jiureau" te sluiten en nu aannemer te [den ter uitvoering van bepaalde plan lom dan cle tekenkamers, waar men zich fchet opzetten van weer allerlei nieuwe ADVERTENTIE plannen bezig houdt, tijdelijk dicht te doen. Gaarne verklaarde de minister zich bereid zich in het „snelwandelen" bij de verdere behartiging van onze defensie te zullen oefenen. Te lang is veelal gewacht met het nemen van allerlei beslissingen. Nu moeten we snel tot besluiten komen. In dat opzicht is thans het vooruitzicht beter doordat het probleem van het materieel oplosbaar wordt. Na het bezwaar van aantasting van het budgetrecht door al te late behandeling dezer begrotingen te hebben erkend, sprak de minister zijn vertrouwen uit in de moge lijkheid door middel van verdediging in het kader van het Atlantisch Pact oorlog te helpen voorkomen. Dank bracht hij aan Amerika en Canada voor de reeds ver leende alsook verder te verlenen hulp. Voor het gevaar, dat we al te zeer „satelliet" van Amerika zouden worden koesterde de be windsman, die er op wees, dat Nederland wel degelijk zijn „persoonlijkheid" weet hoog te houden, geen vrees. Als wij in het Atlantisch overleg niet met verschillende onzer buren tot overeen stemming komen, doen we maar half werk. heette het hierop. Hadden we in 1940 inter nationaal een militaire samenwerking ge had, als we nu hebben, dan zou het volgens de minister allicht heel wat beter voor ons zijn gelopen; misschien ware dan de oor log zelfs voorkomen. Deze vergelijking tussen het heden en het verleden stelde de minister tegenover de zijns inziens ,.cari- caturale" vergelijking van jhr. mr. Ruys van Beerenbrouck over wat er destijds ge schort zou hebben aan «-beschikbaar ge stelde gelden en hetgeen heden ten dage in dit opzicht geschiedt. Tot besluit van zijn „internationale" beschouwingen verzekerde de minister de heer Schalker, kans te zien met deze (en diens geestverwanten) zaken te kunnen doen, als het ijzeren gordijn zou verdwijnen. De bewapenings- en tractieindustrie ten onzent is hier nog onvoldoende om be stellingen te plaatsen, maar bovendien wetei^ we nog niet precies wat we uit Amerika en Canada hebben te verwachten. Zonder de heer Kerstens volkomen uitsluit sel te geven, maakte de minister de indruk voorlopig eerder bezwaren dan belangrijke voordelen te zien in een ministerie van Bevoorrading. De ministeriële revue van de drie wapens viel natuurlijk gunstig voor de marine uit. Deze is in het internationaal verband thans bevredigend ingeschakeld, zo klonk het ter tegenstelling van hen, die al te zeer door de uitlating van een Amerikaanse senator waren opgeschrikt. De luchtmacht noemde de minister een KUNSTHANDEL HL LEFFELAARJ Hel adres waar Sint steeds weer nieuwe verrassingen vindt ADVERTENTIE 'fl pracht sortering in Wol len Handweef Tafelkleden, 1.75 - 29.50 - 24.50 - 19.75 14.50 VELVET TAFELKLEDEN mooie dessins, 'n eenvoudig en sterk kleed. Tafelkleed Divankleed WOLLEN KELIM KLEDEN mooi, degelijk, altijd in smaak vallend geschenk. In alle gewenste tinten 47.50 - 39.75 - WOLLEN MOQUETTE TAFELKLEDEN keur van fraaie dessins, in pracht kwaliteiten 82.50 - 76.50 - 67.50 - MACHINAAL SMYRNA TAFELKLEDEN «er grote maat, 150 x 190 cm Teil zeer zware en uiter mate degelijke kwaliteit. Fraaie Perzische dessins 8.90 19.75 48.75 51.75 65.- 117.50 ADVERTENTIE Zuuibrand op Uw maag kunt ge blussen in even weinig tijd als ge 'n lucifer uitblaast Juist die prompte weldadige werking van Rennies maakt de Rennies-remedie zo ge wild, Maakt er een vaste gewoonte van, altijd een paar Rennies bij U te steken, om gewapend te zijn tegen elke aanval. Met een paar Rennies bij de hand kunt ge weer rustig alles eten, waarvan ge zo houdt, maar dat wel eens verkeerd valt. Rennies zijn handig verpakt één voor één en ge kunt ze onopvallend inne men gewoon maar laten smelten op de tong, zonder water of wat ook. En ze zijn nog smakelijk bovendien! Vraag Uw Apotheker of Drogist een pak Rennies. Vandaag nog. Mogelijk komen ze U morgen te pas. Ons volk toont weinig besef voor het beangstigend verschijnsel, dat onze economische positie slechter wordt, aldus minister Van den Brink veelbelovende jengeling. Het voornemen is hier te zorgen voor Nederlands fabrikaat. Wat de Landmacht betreft, ten opzichte waarvan nog gebrek aan vertrouwen in het parlement viel waar te nemen, zal ook naar 's ministers mening, de enige oplos sing zijn: een vast plan te maken. In 1951 zullen we de troepen die in Indonesië zijn moeten gaan hergroeperen en voorts met kracht de opleiding van de nieuwe lich ting ter hand nemen. De omschakeling van het K.N.I.L.-kader, aldus was de minister ter ore gekomen, zou naar wens verlopen. Eind 1951 zullen we een heel eind zijn met het materieel. Dat de diensten van de kwar tiermeester-generaal en de adjudant-gene raal niet meer behoren onder de Generale Staf, over welks al dan niet bedenkelijke topzwaarte de minister nog geen oordeel kan uitspreken, betekent zijns inziens een verbetering. Herhalingsoefeningen van onze troepen uit Indonesië, voortgang van de africhting van de nieuwe lichtingen en inrichting van het mobilisatiemagazijn, als mede het mobiel maken van alle onder delen, is een zware taak, die de minister voorlopig huiverig deed zijn voor aanzien lijke verhoging van het contingent. In het openbaar kan hij niet meer zeggen, dan dat we ons zeer toeleggen op onmiddellijke paraatheid. Eind 1951 mogen we een „gave mobiliteit" verwachten. De minister wilde de Nationale Reserve voorlopig geen primaire taken toekennen. De heer De Dreu kreeg naar aanleiding van zijn opmerking over het huisvestings- vraagstuk te horen, dat de minister het in derdaad ook te gek vindt, dat we f 17 mil- lioen aan reiskosten moeten besteden voor vast personeel, dat niet kar wonen daar waar het dienst moet doen. Maar de pro blemen waarmee zijn ambtgenoot In 't Veld worstelt zijn zo groot, dat vermoedelijk niet binnen een jaar de gewenste oplos sing bereikbaar zal zijn. Het is de bedoeling van de regering voor het eind van dit jaar de nog in Indonesië aanwezige troepen thuis te krijgen, althans hierheen varende. Er valt een bescheiden hoop te koesteren dat het beoogde doel be reikt zal worden. Staatssecretaris Moorman stipte nog eens aan hoe de regering duidelijk getoond heeft, dat onze, mede voor de koopvaardij zo nuttige marine in internationaal verband de plaats van een partner wil innemen: die neemt zij chn ook inderdaad in. Mr. Wen- delaar mocht vernemen, dat verdere ver traging in de vloot-aanbouw niet zal plaats vinden, tenzij zulks om technische redenen onvermijdelijk zou zijn. De staatssecretaris verzekerde, dat het streven van de rege ring gericht is op een zo spoedig mogelijke afwerking van het vlootplan, maar dat van versnelling geen sprake kan zijn. Het aan tal van zeven onderzeeboten, past precies bij de voor ons weggelegde taak in de mari. tieme Atlantische verdediging. Voor de be wapende bescherming van onze koopvaar dijvloot worclt al het mogelijke gedaan. Na korte replieken en dupliek nam de Kamer de begrotingen van Oorlog en Ma rine zonder hoofdelijke stemming aan met aantekening van het communistische tegen. Een auto van 1100 kilo aan een gouden ring Een Utrechts edelmetaalbedrijf is er na langdurige onderzoekingen in geslaagd een goudlegering samen te stellen, waarvan de mechanische en chemische eigenschappen alles overtreffen wat op dit terrein tot op heden is gepresteerd. De trekvastheid en de hardheid van deze goudlegering over treffen bijna alle staalsoorten. Het gevolg is grote weerstand tegen mechanische en chemische slijtage. De firma heeft hieraan in vakkringen ■eeds bekendheid gegeven. Van verschil lende zijden is verzocht in verband met het streven naar industrialisatie, aan de be haalde resultaten groter bekendheid te geven, daarmee aantonend, dat ook op dit terrein in Nederland intensief gewerkt wordt. Daarom zal het edelmetaalbedrijf een tot de verbeelding sprekende proef nemen. Het volle gewicht van een vier- deurs personenauto met inzittende en be vestigingsmechaniek, totaal gewicht 1100 kilo, zal zij Vrijdagmorgen op het Vreden- burg te Utrecht aan een gouden ring van 5,4 gram hangen. Aangenomen wordt dat de ring daarbij niet breken zal. TWEEDE KAMER lenda voor Haarlem DONDERDAG 30 NOVEMBER W Nijverheid: Nederlandse Vereniging 5 Sexiiele Hervorming, spreker Gé Na- ^',8 uur. Nassauplein 8: Nederlandse •^'Sing voor natuurgeneeswijze, spreker van der Upwich, 8 uur Zuiderkapel: _E«r ds. W. S. Hugo van Dalen, 8 uur. Wierweg 4, Bloemendaal: V.P.R.O.-con- 'ond, 8 uur. Palace: „Tarzan en de gunnen", i- 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. «Opmars zonder genade". 14 j., 2, ij 915 uur. City: „Dokter Elisabeth", 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Het van de sterkste", 14 j.. 2.30, 7 en 9.15 •«ans Hals: „Salto Mortale", 18 j„ 2.30. j.-u „uur- Rembrandt: „Onverbreekbare VPlïr» 7 Gn 915 uur- W, 7YJDAG 1 DECEMBER :==vTt» 8: Theosofische vereniging ■- ier mejuffrouw Helena Kool, 8 uur. K«^Ce,r.tgebouvv: Concert HOV. 3 uur. Wh: Middag- en avondvoorstellingen. Minister Van den Brink heeft Woensdag middag in de Tweede Kamer zijn beleid in een urenlange rede verdedigd. Daar de Kamer besloten heeft, de in dustrialisatie bij de nota over de werkge legenheid te behandelen, viel een belang rijk onderdeel buiten de bespreking. Niet temin verklaarde de minister reeds nu, dat hij de huidige omvang van de industriali satie te gering acht. Het huidige peil der consumptie is volgens hem niet langer ver antwoord. Hij gaf een uiteenzetting van de toestand, waarin wij zijn geraakt door het merk waardig grillige verloop van de internatio nale economische en financiële verhoudin gen, met als meest tekenende voorbeelden het snelle herstel van het pond sterling en de ongunstige positie van Duitsland in het Europese betalingsverkeer. In 1949 hebben wij 19 pocent van onze netto productie geïnvesteerd, dat is bijna tweemaal zoveel als voor de oorlog. Over 1950 zal de investering vermoedelijk 3,7 milliard bedragen. Indien die investering dient om meer werkgelegenheid te schep pen en evenwicht te brengen in onze be talingsbalans is 'zij toe te juichen, aldus de minister. Er wordt echter veel geïnvesteerd in de woningbouw, in de militaire krachts inspanning en door lagere publiekrechte lijke lichamen. Indien men bij de lagere organen bepaalde kapitaalgoederen nodig heeft de minister denkt aan electrische krachtinstallaties dient men zich af te vragen, of die niet evengoed of beter in ons eigen land besteld kunnen worden. De werkelijke industriële investering is nog niet voldoende. De huidige omvang van de industrialisatie is niet voldoende om werkloosheid te voorkomen en de achter stand in te halen. De minister was bezorgd over de toene ming der consumptie en het te grote elec- triciteitsverbruik. Tot 1948 consumeerde ons volk meer dan het produceerde. Voor 1950 wordt een gunstig verschil tussen pro ductie en consumptie verwacht van 2." milliard gulden. Daar de investering op 3.7 millard wordt begroot, geschiedt slechts 75 procent hiervan „op eigen kracht". Minister Van den Brink had de indruk, dat men in ons land niet beseft, welk een beangstigend verschijnsel het slechter wor den van onze economische positie is. Een algemene, wettelijk voorgeschreven verlenging van de werktijd is niet gewenst en niet de aangewezen methode om de pro ductie te verhogen. Maar als de productie niet stijgt, zal toch een verlenging van de werktijd onder de ogen gezien moeien wor- ADVERTENTIE ZWARE WOLLEN MOQUETTE TAFELKLEDEN 4?.— EXCLUSIEVE WOLLEN SMYRNA SLAAPKAMERKLEEDJES 25.— MOQUETTE EN WILTON SALONTAPIJTEN 2».— en 55.— Natuurlijk bij TAPIJTHUIS H. INEKE SCHAGCHELSTAAT 1? (bij de Anegang) HAARLEM ADVERTENTIE BALLPOINTS in diverse soorten M. STRIJLAND SCHOTERWEG 5—7 - HAARLEM Grote order voor Werkspoor in Argentinië in voorbereiding Het Argentijnse ministerie van Verkeer heeft de regering toestemming verzocht voor de aankoop van rollend spoorwegma teriaal ter waarde van 200 millioen gulden van Nederland. Wanneer de regering van Argentinië haar toestemming verleent zullen bij Werk spoor in Amsterdam twintig Diesel-electri- sche treinstellen van elk vijf rijtuigen wor den gekocht, zomede 25 Diesel-electrische motox'rijtuigen, 70 speciale rijtuigen en 400 I andere rijtuigen voor passagiers- en ba- gagevervoer. Het is de bedoeling dat het materiaal geleverd zal worden in het ka der van de handelsovereenkomst tussen Ar gentinië en Nederland, die in Maart 1948 is gesloten. Naar verluidt zullen de eerste afleveringen over ongeveer 12 maanden geschieden. den. Ingrijpen van de overheid in cle orga nisatie en de personeelskeuze van onderne mingen wees de minister af. Hij erkende, dat er in de detailhandel ernstige liquidi teitsmoeilijkheden zijn ontstaan. Zijn stre ven is dan ook, om de vervangingswaarde te laten berekenen. Doch controle moet moelijk zijn. De vervangingswaarde is ook niet altijd bekend. De wolprijs is sinds September 1949 met 150 percent gestegen en die der wollen producten slechts met 35 percent. Er zal meer z.g. kunststof verwerkt worden, want men kan het product niet buiten het bereik van het publiek brengen. Over de prijsafspraken in het slagers- bedrijf heeft de minister het advies der commissie voor de bedrijfsregelingen ont vangen. Er zal zo spoedig mogelijk een beslissing ter zake worden genomen. Ver mindering van het aantal vestigingsplaat sen zal gepaard moeten gaan met econo mische verbeteringen binnen de onder nemingen. Het denkbeeld de staatssecreta ris van Economische Zaken te belasten met de leiding van een interdepartementale middenstandscommissie, lokte de minister wel aan. Hij hoopte, dat de middenstand dan zelf ook in de P.B.O. met iets voor de dag zal komen. Hierna werd de vergadering verdaagd. Burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers lieeft Woensdagavond het eerste wijkcomité van Haarlem geïnstalleerd. Dit comité geldt voor het gebied benoorden de Jan Gijzcn- vaart (uitgezonderd Spaamdam) en bestaat uit dertien leden. De installatie geschiedde in de sdhool voor voorbereidend lager onderwijs aan de Tesselschadestraat. Het lid de heer B. A. J. Steentjes heette de leden welkom, waarna de burgemeester het woord voerde en op merkte. dat de betekenis van deze bijeen komst haar oorsprong vindt in een nieuw begrip, dat aangeduid kan worden als de wijkgedachte. Wijken zijn te ver van het centrum en staan ver van het stadsbestuur. De belangen van de bevolking uit een wijk kunnen beter tot hun recht komen, als er een wijk-comité bestaat. De zelfwerkzaam heid kan bevorderd worden en er zal ge meenschapsgevoel ontstaan. Spreker herin nerde er aan, dat in Rotterdam de eerste wijkraden samengesteld zijn. In Haarlem is de gedachte in een vergadering van de gemeenteraad in 1948 aan de orde gekomen en besloten werd een commissie te benoe men. In die commissie heeft de heer F. S. Noordhoff nuttig werk verricht en de bur gemeester dankte hem voor zijn stuwkracht en bx-ede blik. De commissie heeft een enquête ingesteld en aan 226 verenigingen vragen gesteld. Er kwamen 131 antwoor den binnen. Het nut van een wijkcomité werd over het algemeen ingezien. De raad besloot op 27 September tot instelling van wijkcomités over te gaan en B. en W. heb ben er twee samengesteld,een voor Spaarn- dam en een voor Haarlem-Noord ten Noor den van de Jan Gijzenvaart. Spreker hoop te. dat de leden er in zullen slagen een samenwerking te verkrijgen tussen het comité en B. en W. en tussen het comité en de burgerij, welke het vertegenwoordigt. De taak is adviezen uit te brengen. Met Haarlem-Noox'd wordt een proef genomen en de bux'gemeester hoopte, dat die zal sla gen. Heel Haarlem zal met belangstelling het werk volgen. De installatie der leden noemde spreker een historisch ogenblik voor Haarlem-Noord en wellicht voor ge heel Haarlem. Hierna werd gekozen tot voorzitter de heer J. G. Winter, tot tweede voorzitter ds. G. H. van der Woord en tot secretaris de heer J. Kampman. De voorzitter merkte op, dat het comité een taak is opgedragen en het moet zelf nagaan hoe er gewerkt moet wox-den. De bedoeling is adviezen uit te brengen, doch hij weet, dat de bevolking reeds vele klach ten heeft. Hij dacht daarbij aan het ont- Mr. P. O. F. M. Cremers heeft Woensdag avond liet eerste wijkcomité geïnstalleerd. Rechts van de burgemeester zit de heer J. G. Winterdie tot voorzitter gekozen is, links van de burgemeester de heren J. Kampman, secretaris en B. A. J. Steentjes, die aanvankelijk de leiding van de bijeenkomst had. breken van een hulppostkantoor (het agent schap is niet in staat het werk naar be horen te doen), hel. tekort aan brievcn- bussen (er zijn er drie voor de 20.000 be woners), het ontbreken van een E.H.B.O.- post (als er een vexkeersongeval gebeurt duurt het lang, voor er hulp aanwezig is), aan een politie- en brandweerpost, aan de slechte verlichting in de Vogelenbuurt en aan het gemis aan recreatie- en vergader gelegenheid (voor bijeenkomsten moet men naar Santpoort of de binnenstad"). Het blijkt, dat er voor het wijkcomité veel te doen is. Het moet echter niet alleen de wensen kenbaar maken, doch ook de wegen aangeven, om de moeilijkheden te helpen oplossen. Van 15 December af zal er om de veertien dagen in het gebouw aan de Tes selschadestraat een spreekuur gehouden worden. Nieuwe bewoners kunnen even tueel inlichtingen inwinnen en anderen kunnen met hun wensen komen. Het comité zal zich in dienst stellen van B. en W. en van de burgerij en spreker hoopte op de steun te kunnen rekenen. De bijeenkomst werd bijgewoond door de wethoudei's D. J. A. Geluk en W. F. Happé, de heren F. S. Noordhoff, oud-wethouder, mr. B. Taconis, commies-griffier ten stad- huize, de x-aadsleden Loerakker en Blok dijk, de hoofdcommissax-is van politie een hoofden van takken van dienst. ADVERTENTIE want zij dragen een merkhorloge van ,,'t SILVER STOEPKE" Wij brengen HONDERDEN modellen in de merken: ZENTRA v a. 45.—; RODANA v a. 65.—: SILVANA v.a. 65.—; LACO v a. 58.—; PRISMA v.a. 49.—; ARTA v.a. 64.in waterdicht-shockproof, 17 steens PONTIAC 105; LIGA 85. Dameshorloges v.a. 33.50 Herenhorloges v.a. 29.50 Voor de jongens koopt DE SINT bij VOORKEUR een OERSTERK JONGENSHORLOGE, KIENZLE- fabrikaat voor 18.75. U vindt bij ons een KEURcollectie GOUDEN DAMESHORLOGES reeds v.a. 95.—, merk ZENTRA. Ook in gouden Herenpolshorloges een prachtcollectie v.a. 160. Kent U onze bekende 14 dagen B1M-BAMKLOKKEN voor 52.50? Alle artikelen boven de 10. zijn verzekerd tegen VERLIES, DIEFSTAL. BESCHADIGING. GR. HOUTSTRAAT 49. TEL. 20049 HAARLEM de kleine zaak met de grootste keuze! Minister antwoordt op vragen over te hoge kamerhuren Op vragen van het Eerste Kamerlid I. van Santen (C.P.N.) over het bedingen van te hoge huurprijzen voor kamers en gedeelten van huizen, heeft de minister van Economische Zaken geantwoord dat maat- i-egelen ter bestrijding van deze wantoe standen reeds bestaan. De maximum toe laatbare huurprijzen zijn wettelijk gere geld. De huurders behoeven geen hogere prijzen te betalen, ook niet wanneer dit is overeengekomen. Wanneer een gegronde klacht bij de po litie of de Economische Controledienst wordt ingediend, wordt terstond proces verbaal opgemaakt en tot vervolging over gegaan. De huurders worden voorts be schermd door de bepalingen van het Huur- beschermingsbesluit 1941, dat hen vrij waart tegen een ongemotiveerde vordex-ing tot ontruiming van de gehuurde kamers. Voor een algemeen onderzoek bestaat naar het oordeel van de minister geen aan leiding. Alle voldoende omschreven klach- ten worden nauwkeurig onderzocht. Dr. Huibregtse rector van Stedelijk Gymnasium ADVERTENTIE Geen goede Sint voor een vrouw of meisje wan neer ze als geschenk niet een tube Het bestuur van het Generaal Snijders-Fonds heeft besloten de gouden J. C. Snijders- medaille toe te kennen aan Prins Bomhard „voor zijn meeslepende, veelzijdige medewerking aan de ontutikkeling van de Nederlandse luchtvaartDr. ir. M. H. Damme, de voorzitter van het bestuur van het Generaal Snijders-Fonds zal Maandag de medaille aan de Prins uitreiken. Arts stond terecht wegens dienstweigering De krijgsraad veroordeelde in Septem ber van dit jaar de 27-jarige aspirant- officier van gezondheid J. H. uit Gronin gen wegens dienstweigering tot twee jaar gevangenisstraf met ontslag uit de mili taire dienst. H. is arts. Hij meende zich aan de militaire dienst te moeten onttrek ken, omdat, zoals hij verklaarde, ^ijn roe ping hem voorschrijft mensen vanlde dood te redden maar niet dat hij mensen mag doden. H. die van het vonnis in hoger beroep was gekomen, stond thans terecht voor het Hoog Militair Gerechtshof. Zijn bezwaren tegen de militaire dienst zijn indertijd door de Dienstweigerings commissie niet erkend. De advocaat-fiseaal requireerde bevesti ging van het vonnis van de krijgsraad. De verdediger, mr. M. Knap uit Amster dam, zeide dat de appelant een „idealis tische pacifist" is. Hij erkent dat geweld onder bepaalde omstandigheden nodig kan zijn, maar de verantwoordelijkheid voor dit geweld wil hij aan zichzelf voorbehou den en niet overlaten aan de ovex'heid. Pleiter verzocht een voorwaardelijke straf en zou voorts gaax-ne zien dat zijn cliënt, die in Indonesië een plaats als ax'ts kan krijgen, in vrijheid werd gesteld. Over drie weken zal het Hoog Militair Gerechtshof uitspraak doen. De Haarlemse raad benoemde gisteren de 37-jarige dr. K. Huibregtse tot rector van het Stedelijk Gymnasium, waaxwan hij sinds vier jaar leraar in de klassieke talen is. Kort geleden promoveerde hij aan de Amsterdamse Unx versiteit tot doctor in de letteren en wijsbegeerte op het proefschxüft „Anthropologisch-historische benadering van het moderne subjectgevoel", een werk waarvan de titel reeds aangeeft dat het niet bepaald een bijdrage tot de treinlec tuur vormt. Het weekblad „Vrij Neder land" schreef verleden week in een be spreking van deze dissertatie: „Dr. Huibregtse stelt hoge eisen aan zijn lezers, zoals hij hoge eisen aan zich zelve en aan zijn leerlingen stelt. Wij kunnen ,de leerlingen van het Haalemse gymnasium daarom slechts benijden. Een leraar in de klassieke talen, die een dergelijk product van eruditie, intellect en energie weet te scheppen, zal de jeugd méér kunnen mee geven voor hun leven dan conjugaties en declinaties: hij zal hun het pad effenen, dat leidt naar beschaving, wetenschap en eerbied voor het leven". DE NOBEL EN „CAECILIA" In ons bericht van gisteren, waarin het overlijden van de toonkunstenaar Otto de Nobel werd gemeld, stond tengevolge van een zetfout te lezen dat hij van 1922 tot 1944 dirigent van het mannekoor „Caecilia" geweest zou zijn. Hij was dit echter tot 1924.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 5