D r IVOROL: de beste garantie tegen tandbederf Conferentie over de status van Nieuw Guinea geopend Radio geeft Woensdag De nieuwe verkeersregeling Q WereldnieuwsPJ Dinsdag 5 December 1950 Mr. Roem: „Dit- probleem zal ook de hïsforie van onze samenwerking beïnvloeden" Maandagavond is in de Trèveszaal in Den Haag de conferentie tussen Nederland en Indonesië betreffende de status van Nieuw Guinea geopend met een rede van minister Van Maarseveen, voorzitter van de conferentie. De minister zeide onder andere: „Volgens de opdracht, in de overeenkom sten van de Ronde Tafelconferentie moeten Nederland en Indonesië binnen de 23 dagen, die ons nog scheiden van het eind van het jaar, tot overeenstemming komen omtrent de toekomst van Nieuw Guinea. Aan die opdracht kan in strikte zin niet meer voldaan worden. Het is immers niet aan te nemen, dat het mogelijk zou zijn niet alleen een overeenkomst tussen onze delegaties voor het eind van dit jaar te be reiken, maar bovendien binnen een tijdvak ook nog de daarop vereiste parlementaire goedkeuring te verkrijgen. Gelukkig heeft men ter R.T.C. reeds voorzien, dat de ter mijn van een jaar zou kunnen worden overschreden." „De opdracht, die de R.T.C. ons gaf, is, bezien van zuiver juridisch standpunt, niet zonder bedenking. Wij moeten door onder handelingen de toekomstige politieke status van Nieuw Guinea bepalen. Ieder van beide partijen heeft zich te dien aanzien echter zijn eigen standpunt volledig voor behouden. Slechts omtrent de middelen, die wij bij de oplossing van onze tegenstelling te baat zouden nemen, hebben wij ons tot. iets verbonden. Deze middelen zullen vreedzaam en redelijk moeten zijn. Zolang beide partijen deze verbintenis in acht nemen, kan geen van beide de ander iets verwijten. Maar daarmede alleen wordt geen overeenstemming bereikt. Nieuw Guinea vormde een struikelblok voor het welslagen van de R.T.C. Wij wisten dit des tijds en hebben, beseffend, dat de R.T.C. in het belang van onze beide landen moest slagen, dit struikelblok ontweken.Ter R.T.C. leek het, alsof althans over één criterium overeenstemming was bereikt. Straks zal moeten blijken of dit criterium door ons beiden wordt gehandhaafd." De minister zei, dat hij op de besprekin gen niet wilde vooruitlopen. Slechts wenste hij vast te stellen, dat het probleem, dat op deze conferentie behandeld wordt, in. zijn werkelijké betekenis verre onderdoet voor het probleem dat men ter R.T.C. wist mees ter te worden. Mr. Van Maarseveen besloot: „Laten wij hopen, dat wij slagen. Op een ogenblik, waarop de vlammen, die straks een wereld brand kunnen veroorzaken, aan vele kan ten beginnen op te laaien, beginnen wij aan een werk, dat in verhouding tot het we reldgebeuren gering schijnt, maar niet temin daarop toch van invloed kan zijn. Ter R.T.C. hebben wij aan de wereld een voorbeeld gegeven, hoe een belangrijk con flict door mensen van goede wil kan wor den opgelost. Moge deze conferentie daar van opnieuw getuigenis afleggen." Antwoord van mr. Moh. Roem. Vervolgens hield de voorzitter van de Indonesische delegatie, mr. Moh. Roem een rede. Met de opmerking van minister Van Maarseveen, dat het niet mogelijk zou zijn om in 23 dagen aan de voorwaarden van de R.T.C.-overeenkomst te voldoen was hij het niet geheel eens. Hij hoopte, dat binnen die tijd van 23 dagen of zelfs in nog kortere tijd beide delegaties overeenstemming zul len bereiken, welke aan de wereld het be wijs levert, hoe een ernstig geschil kan worden opgelost door mensen van goeden wille. In de huidige wereldconstellatie be tekent een tijd van 23 dagen een lange pe riode, waarin zelfs beslist kan worden, of er oorlog in deze wereld zal zijn of niet, zo zeide mr. Roem. „Het Nederlandse volk en het Indone sische volk kennen elkaar reeds gedurende meer dan drie eeuwen. Wij hebben elkaar gekend in een koloniale verhouding, wij hebben als vijanden tegenover elkaar ge staan en sedert een jaar staan wij tegen over elkaar als twee onafhankelijke, met elkaar bevriende staten. Ofschoon in dit. eerste jaar de vriendschap nog niet beant woordde aan de gestelde verwachtingen ben ik van mening dat wij het hierin met elkaar eens zijn, dat de verhouding, die nu sedert een jaar bestaat, de beproeving van de tijd reëel heeft doorstaan. Het probleem, waarvoor we nu staan, is belangrijk en ernstig en zal niet alleen de historie van elk van onze beide landen beïnvloeden, doch ook de historie van onze samenwerking." Vandaag zijn de delegaties de besprekin gen in besloten vergadering begonnen. Trein botst tegen melkauto op onbewaakte overweg Chauffeur om het leven gekomen Op een onbewaakte overweg bij Waar land tussen Alkmaar en Schagen is heden morgen vroeg een melkauto door een trein aangereden. De chauffeur, de 50-jarige L. Kos uit Schagen, kwam daarbij om het leven. Toen K. met zijn vrachtauto halverwege de overweg was, zag hij dat de weg aan de andere zijde van de spoorbaan gedeel telijk was opgebroken. Terwijl hij achter uit reed, naderde een trein, die om 5.18 uur uit Schagen was vertrokken. De loco motief botste tegen de vrachtauto, die vrij wel geheel werd vernield. K. was op slag dood. ADVERTENTIE PELSJEKKERS HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Een woord voor de dag. 7:30 Sluiting. 9.00 Nieuws. 9.10 Voor zieken. 9.35 Platen. 10.30 Morgendienst.' 11.00 Platen. 11.10 Hoorspel. 12.00. Alt en piano. 12.30 Weerbericht. 12.33 Adventdienst. 13.00 Nieuws. 13.15 Reportage. 13.20 Dubbel- kwartet, 13.40 Platen. 14.45 Kamermuziek. 15.15 Vocaal ensemble. 15.45 Voor de jeugd. 16.30 Sluiting. 18.00 Gemengd koor. 18.30 R.V.U. 19.00 Nieuws. 19.15 Discussie-club. 19.30 Tenor en gitaar. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Radio schaakwedstrijd Noor wegen—Nederland. 20.06 Kerkkoor. 20.40 Ge-' zin en school. 21.00 Amusementsmuziek. 21.30. Platen 21.45 Omroeporkest. 22.45 Avond- overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Piano. 23.30 24.00 Platen. HILVERSUM H, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Sluiting. 9.00 Nieuws. 9.12 Voor de huisvrouw. 9.22 Platen. 10.00 Schoolradio. 10.20 Voor de huis vrouw. 11,00 Platen. 12.00 Promenade-orkest., 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Orgel. 12.55 Kalender. 13.00 Nieuws. 13.15 Dansorkest. 13.50 Regeringsuitzending. 14.00 Gesproken portret. 14.15 Jeugdconcert. 15.00 Kinderkoor. 15.20 Voor de jeugd. 16.30 Sluiting. 18.20 Actualiteiten. 18.35 Piano. 19.00 Causerie. 19.15 Trio. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek commentaar. 20.15 Omroeporkest. 21.15 Hoorspel. 22.25 Pianoduo. 22.45 Causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 Wereldschaaktournooi. 23.20 Orgel. 23.40— 24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Platen. 12.30 Weerberichten. 12.32 Licht ensemble. 13.00 Nieuws. 13.30 Sympho- nisch concert. 15.45 Platen. 16.00 Belgische muziek. 16.15 Symphonie-orkest. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.30 Klankbeeld. 17.40 Platen. 17,50 Boekbespreking. 18,00 Vlaamse pianomuziek. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Platen. 19.50 Radiofeuilleton. 20.00 Operette. 22.00 Nieuws. 22.15 Orgel. 22.45 Platen. 23.00 Nieuws. 23.0524.00 Ver- zoekprogramma. In hel Concertgebouw bracht Sint Nicolaas weer het gebruikelijke bezoek aan dé kinderen van de Haarlemse scholen. Er werd weer dapper gezongen en ook' deze keer herbergde de zaal niet één stout kind, tvat in deze tijden een verheugend- verschijnsel genoemd mag worden. Foto: Hüel braven mochten op speciale, audiëntie bij de Sint komen. Hier zijn het twee leerlingen'van de Corn. Houtmanschool. Verrassende ontdekking op een contactmiddag van jonge toonkunstenaars Onder auspiciën van. het Nederlands Impresariaat te Amsterdam wordt eens per maand een contactmiddag belegd, waarop jonge toonkunstenaars gelegen heid krijgen zich te laten horen. Wij heb ben Zaterdag een dergelijke samenkomst bijgewoond. Het optreden voor een publiek van uitsluitend vakgenoten betekent dat I men door scherpe spitsroeden moet. En dat is- wel eens goed. Wie daar ongehavend doorheen komt, geeft meteen het bewijs dat hij klaar is voor het grote podium, dat zijn zenuwen bestand zijn tegen een- scherp critisch contact en dót hij, het nodige over schot, aan techniscfië en '"aftistdéke1Ver mogens'bezit om ieder pübliek te kunnén domineren. Twee van de vier optredenden legden de proef schitterend af. Het was alsof het contact met een begrijpend publiek van „kenners" hen inspireerde tot bijzondere prestaties. Bij de twee anderen werkte het echter net andersom: bij de eerste een pianist, verkillend, zodat men alleen nog maar een te waarderen technische uitvoe ring hoorde; bij de tweede leidde het-tot volslagen onbeheerstheid in toonvorming (de jonge man speelde fluit), frazering en muzikale voordracht in het algemeen. Daar stond tegenover, dat men over de taak van zijn begeleider geestdriftig kon wezen. Maar wat de beide andere, „patiënten" betreft, kon men van een meer dan gewoon succes spreken. De baszanger Leo Rom- merts mag zelfs een verrassende ontdek king worden genoemd. Stel u voor: de vader van de jeugdherberg te Bakkum (dat is, naar wij vernamen, de maatschap pelijke functie van de heer Rommerts) neemt het er eens een Zaterdagmiddag van om in Amsterdam een paar deuntjes te gaan zingen voor de scherp geslepen critici, die muziek-vaklui gewoonlijk onder elkaar zijn. En hij weet ze in een ommezien klein te krijgen, gespannen te doen luisteren, geestdriftig te stemmen, niet alleen door zijn zeldzame stemmiddelen (een bas met kernachtige diepte en fra.' ontwikkelde baritonale hoogte), maar ook door zijn gedegen zangkunst, door zijn voordracht, door zijn smaak, die een niet alledaagse ontwikkeling verraadt, en ten slotte, vast niet het minst, door zijn gezónde muzikali teit. Zijn deuntjes? Denk er niet te min netjes over: een aria ."uit „De Schepping" van Haydn, een prachtige ballade van Löwe, waarmee de zanger zijn voordracht- kwaliteiten en hiermede ook zijn geschikt heid voor de opera schitterend aantoonde, verder moderne liederen van Badings, Voormolen en Rudolf Mengelberg. Nou asjeblieft! Ik gun de heer Rommerts zijn herbergvadérschap te Bakkum van harte, indien hij daarin zijn levenstaak ziet; maar ik gun hem. even hartelijk alle podiums die hij maar wensen kan. Rommerts weid voortreffelijk begeleid door Jan Kruyt. Maar de voortreffelijk heid van deze pianist werd nog duidelijker geopenbaard door zij poëtische solo-voor drachten van Debussy's „Pagodes" en „Ce qu'a vu le vent d'Ouest" alsmede door zijn- spirituele vertolking van de Scherzo-Valse van Chabrier. Evenals aan Rommerts mag aan Jan Kruyt het podium-brevet worden toegekend. JOS. DE KLERK Post voor militairen op de „Cameronia" Post, bestemd voor naar Nederland te rugkerende militairen, aan boord van het troepenschip „Cameronia", welke in een der tussenhavens zal worden uitgereikt, moet uiterlijk op 7 December in Nederland ter post worden bezorgd. Behalve de ge bruikelijke gegevens dienthet adres de vermelding te bevatten: „Aan boord van „Cameronia" op thuisreis naar Nederland". Onderhands is aanbesteed de bouw van het sanatorium „De Klokkenberg" te Breda. De hoogste inschrijving was die van de Hollandse Betonmaatschappij, Den Haag, met f 5.310.000; de laagste die van de N.V. Internationale Gewapend Betonbouw te Breda met f4.869.000 Vrouw verdacht van verraad tijdens bezetting Na eis van 12 jaar thans vrijgesproken Vorig jaar werd tegen de 29-jarige me vrouw G. G. II., die toen in Indonesië .vec^ bleef en op het .ogenblik in- Hilversum woont, bij Versték twaalf jaar gevangenis-, straf geëist wegens :het plegen van verraad ijdens.de bezetting.. Daar zij zich onschuldig aphfte, keerde, zij met haar man, die zijn betrekking daar-" voor opgaf, terug naar Nederland om .zelf,, bij haar berechting aanwezig te-kunnen-i, zma,^aa&c^Jhiddag heeft de ,Buxo.n4:qr',éi Strafkamer', der Amsterdamse 'Réefetbahki eén vétzoel:'v,an'; de verdedigster bhï'bnmkft' dëllijk 'uitspraak te doen. ingewiliïgd'en een- half uur na afloop van het langdurige pro ces de verdachte vrijgesproken. Mevrouw G. H. was ten. laste gelegd dat' zij in 1944 in Amsterdam een 43-jarigé; Groningse pensionhoudster samen met haar Joodse vriendin aan dé "Duitsers had uitge leverd. De Bijzondere Strafkamer- in Gro ningen deed in dit proces geen uitspraakj. doch verwees de.zaak naar de. Bijzondere- Strafkamer in Amsterdam. Deze achtte hei, niet wettig en overtuigend bewezen dat' verdachte de haar ten' laste gelegde feiten, heeft gepleegd. Mevrouw G. H. was in 1944 in kennis gekomen met een zekere D. Deze D. ging wonen in het pension in Groningen, waar ook mevrouw G. H. verblijf hield. D. gaf zich uit voor .ondergedoken officier van het Nederlandse leger en houthandelaar uit Arnhem. Toen de pensionhoudster met haar Joodse vriendin, samen met D. en mevrouw G., in de herfst van 1944 naar Amsterdam was gefietst om daar voedsel bij familie leden te brengen, bleek haar, zo verklaar-', de zij ter zitting, dat- D. een oplichter was* die voor de Duitsers'werkte. Volgens haar was het D. blijkbaar opgevallen, dat zij achterdocht tegen hem begoi) te koesteren. Enkele dagen later, werd zij. gearresteerd. Zij was met haar Joodse vriendin en me vrouw G. naar het station gefietst, waar de Duitsers de drie vrouwen aanhielden'. Me vrouw G. mocht echter doorrijden, zij zelf. werd, evenals haar Joodse vriendin, gevan gen genomen. De pensionhoudster zei ervan Kan alleen succes hebben als alle weggebruikers medewerken In een kring van persmensen, die in Den Haag een Contact-Centrum hebben, kwam de nieuwe Verkeersregeling ter sprake. Als inleider trad op een lid van de staande Ma gistratuur, die bij zijn werk veel te maken heeft gehad met de berechting van ver- keerszondaars. De algemene indruk is, dat van de nieuwe voorschriften niet verwacht kan worden dat in het verkeer na- 1 Januari alles veel ordelijker zal toegaan, ook al zijn er dan wat nieuwe bepalingen gekomen die een verbetering genoemd kunnen worden. Het succes van de nieuwe Verkeersregeling hangt af van de manier waarop de mensen die ontvangen en uitvoeren zullen. Dit geldt voor alle weggebruikers, dus zowel voor automobilisten, fietsers (berijders van bromfietsen inbegrepen) en voetgangers. De Nederlanders gedragen zich in het ver keer ongedisciplineerd. Verleden jaar wer den er in ons land niet minder dan 536.000 processen-verbaal opgemaakt wegens aller hande verkeersovertredingen. En dit jaar worden het er nog veel meer, want na de aansolu-ijving van Justitie, dat er slechts bij uilzondering nog waarschuwingen gegeven mogen worden, worden er nog veel meel mensen bekeurd. (In Haai-lem werden in 1949 12.476 pro- cessenverbaal opgemaakt voor verkeers overtredingen). De overtuiging werd uitgesproken dat het .aantal verkeersongelukken belangrijk kan dalen als ieder zich „als een heer in het verkeer" gedraagt. Bovendien zou er dan heel wat lichamelijk leed voorkomen worden, veel bespaard worden op kosten voor ziekenhuisverpleging, terwijl boven dien de materiële schade met millioenen zou verminderen. De inleider juichte het toe dat de maxi mum snelheidsbepalingen komen te ver vallen. Hij zei: ik heb die altijd als iets schijnheiligs gevoeld. Een automobilist die in bebouwde kommen niet meer dan 40 K.M. per uur reed, ging in bep'aalde om standigheden niet vrij uit, want er kunnen immers situaties zijn waarin die snelheid nog te groot is. Het is veel.beter om, zoals nu geschiedt, alle verantwoordelijkheid op de autobestuurders te leggen en van hen te eisen, dat zij zó zullen rijden dat de veilig heid van het verkeer niet in gevaar komt. Plet wordt in de toekomst voor de politie ongetwijfeld moeilijker om een automobi list, op de bon te zetten. Vroeger hing die altijd als hij in de bebouwde kom meer dan 40 K.M. reed, maar nu moet aangetoond worden, dat er zo snel gereden is, dat de veiligheid bedreigd werd. Maar zo ver volgde deze zegsman.al zal er dan in de toekomst officieel geen maximum snelheid zijn, het zal er toch wel op neerkomen, dat iemand die bijvoorbeeld 65 K.M. op een weg rijdt die kruispunten heeft,1: veroor deeld kan worden omdat hïj.- de veiligheid in gevaar gebracht .heeft; De aanwezigen waren liet hiermee wel èens, maar tpeh kón men dë vrees dat in dorpen, die door betrekkelijksmalle wegen 'voor groot verkeer doorsneden worden, de kans op ongelukken zal toenemen, 'niet van ziel}.., afzetten. De verwachting wéip.d^tgéspijókeh dat de aijfqbestüür'ders dév.gïdterè -recStëp die - zij nu krijgen nietzüHfensi)^bïüJKèïf: Allen móeten medewerkenom het ver keer, dat zich in'ons land dikwijls moet be helpen met veel te smalle wegen, zo goed mogelijk" tè laten' verlopen. Ook van de politie wordt 'een tactvol op treden verwacht..' Niet zoals de veldwachter deed, die, toen hij Prof. Meyers (de man die het nieuwe Burgerlijk .Wetboek ont werpt) in de omgeving van' Amersfoort aanhield, omdat hij meende :dat,de2e tegen een verkeersv.oörschrift 'zondigde. Prof. Meyers trachtte- hem duidelijk te maken dat hij meer uit het betrokken wetsartikel haalde dan er in ligt; maar de Veldwachter sneed verdere discussie af door te zeggen: „laat u de uitleg van de wet nu maar aan mij over". Algemeen wordt betreurd dat bij de nieuwe Verkeersregeling niets wordt ge zegd over de oversteekplaatsen voor voet gangers. Zij worden zelfs niet eens ge noemd. De voetgangers die daar dus over steken worden op geen enkele wijze be schermd. Dit werd wel een bezwaar gevonden. Er kwam bovendien naar voren dat gébleken is. dat er nog andere en zelfs enkele ernsti ger leemten in de nieuwe voorschriften zijn, zodat de mogelijkheid zelfs bestaat, dat er op korte termijn nog een wijziging zal Worden voorbereid. Opgemerkt werd dat de verkeerslichten niet gelden voor voetgangers. Houden zij zich er niet aan, dan kunnen zij niet ver volgd worden. Maar er moet wel bedacht worden, dat zij zich dan aan ernstige ge varen bloot stellen. Algemeen was men het er' over eens dat het aantal verkeerslichten tot een mini mum beperkt moeten worden. Zij moeten,- zo werd ópgemerkt, alleen aangebracht worden op punten waar zij inderdaad nodig zijn en bovendien buitenwérking ge steld worden op tijden waarin het verkeer sterk is afgenomen, want anders wordt het verkeer maar onnodig opgehouden. Gewezen werd op het feit dat er een tegenstelling is tussen Amsterdam en Rot terdam. In Amsterdam zijn er zeer veel verkeerslichten en in Rotterdam zeer weinig. Medegedeeld Werd dat in de naaste toekomst het aantal verkeerslichten in Den Haag wordt uitgebrèid. Nu in vele steden uit bezuinigingsover wegingen de sterkte van het politiecorps is ingekrompen, werd de vraag opgeworpen, of het aanbeveling zou verdienen mede werking van het publiek .in te roepen om de politie bij de regeling van het verkeer te helpen, door een hulpcorps in het leven te roepen. Dit denkbeeld vond.evenwel veel bestrijding en vrijwel geen verdediging. De A.N.W.B. zendt ons een uitvoerige be schouwing die Ook neerkomt op een verde diging van het opheffen van de bepalingen over de maximum snelheid. Die ministe riële beslissing wordt zelfs „een moedige daad" genoemd. overtuigd te zijh, dat mevrouw G. deel had aan dit verraad. Mevrouw G. H. verklaarde, dat zij maan den later. D. bij de Duitsers aangaf, nadat zij ontdekt had, welke verraderlijke rol -hij speelde. De Duitsers hadden korte metten met-liem gemaakt. Na de bevrijding keerde mevrouw G. naar haar echtgenoot terug. Tenslotte gaf de pensionhoudster de zaak bij de politie aan, nadat zowel de heer G. als de ouders van de verdachte ge.weigerd hadden haar 1000 terug te betalen, die zij in 1944 aan D. geleend had. Onder tranen verzocht de pensionhoudster de rechtbank toen zij een week geleden als getuige werd gehoord, mevrouw G. zo licht mogelijk te straffen, „terwille van haar goede man en haar hoogstaande ouders". Aminah mag op kosten van regering naar ons land Poging tot algemene verzoening Mevrouw Hertogh verklaarde gisteren in Singapore aan United Press, dat sedert de eerste dag dat Bertha bij haar echtgenoot en pleegmoeder Aminah weg was, zij niet meer gehuild heeft of nieuwe verzoeken heeft gedaan hen te mogen zien. Zij voegde hieraan toe, dat zij thans niet zou toestaan dat Aminah het meisje bezoekt en toen gevraagd werd of zij dat wel zou goed keuren als de zaak gesloten was, gaf zij geen antwoord. Op-dë'vraag-of zij Bertha zou toestaan dè inh'êemse- kleding të; dragen waarmee zij in het klooster gearriveerd was, zeide' de moeder: „nooit". Bertha heeft het voedsel gegeten dat haar gegeven is, zei mevrouw Hertogh. Op de vraag of het meisje varkensvlees heeft gegeten, hetgeen de Mohammedaanse godsdienst verbiedt, antwoordde de moeder dat zij daar niet op gelet heeft. Op het Nederlandse consulaat zeide con sul generaal Van der Gaag dat Aminah op kosten van de Nederlandse regering naar Nederland kan gaan. „Het is onze bedoe ling dat zij en het kind niet van- elkander vervreemden. Daarom zou ik zeer graag willen, dat Aminah met defamilie Hertogh bevriend blijft. Ik zal proberen haar naar Nederland, te krijgen wanneer Bertha en haar moeder daar zijn". Aminahheeft vanochtend gepoogd toe gang tot het klooster te krijgen, doch werd door de politie bij de ingang tegenge houden. Zij kreeg te horen dat toestemming van het Nederlandse consulaat vereist werd. De officier van justitie te Breda heeft .een dagvaarding uitgebracht tegen Man soer Adibi, die getracht heeft, met Bertha Hertogh te trouwen. Deze dagvaarding, diie reeds uitgebracht was voordat het vonnis van Singapore bekend was, gelast Adibi op 9 Januari voor de Bredase rechtbank te verschijnen. Voorts is een dagvaarding uitgebracht tegen Adibi in verband met een klacht van Bertha's ouders. ADVERTENTIE PANDA EN DE MEESTER-BEDIENDE 14. Langzamerhand begon Panda's mil- lionnairs-huishouding op gang te komen; Jëremias Jolliepop zorgde voor alles, en Panda bemoeide zich er maar liever niet mee, omdat hij merkte dat hij alles ver keerd deed. „Ik zal maar goed kijken hoe Jolliepop alles doet," dacht hij,, „dan ivord ik misschien ook nog wel eens deftig. Dan leer ik het wel!" Intussen was er nu ook een enorme rij schilderijen aan de wanden komen te hamgen allemaal schilderijen dié Panda's voorstelden. Panda's uit alle eeuwen en in allerlei oude klederdrachten. „Tjonge!" dacht Panda, terwijl hij die bekeek. „Ik heb nooit geweien dat ik zoveel voorou,ders had! En wat deftig wa ren ze allemaal! Ik ben toch .zeker niet de eerste millionnair in de familie!" Ter wijl hij 'zo stond te kijken zag hij een zeer voorname heer door de gang lopen, die blijkbaar juist door Jolliepop uitgelaten zou worden. „Een bezoeker!" dacht Panda. „Eén hoge!" En hij maakte een vriende lijke buiging en zei: Goeden dag!" „Ah, bonjoxtr!" riep de vreemdeling. „Je suis heureux.Dat verstond Panda niet, en daarom maakte hij maar weer een bui ging en zei: „Ik ook!" „Je suis enchanté!" riep de vreemde. „Ik ook," zei Panda bui gend. „Je suis charmé!" voegde de andere er aan toe; en weer wist Panda niets be ters te doen dan buigend te zeggen: „Ik ook!" Wie weet hoe lang dat zo voort was gegaan, wanneer Jolliepop niet op ijzige toon tot de bezoeker had gezegd: Deze kant uit".... en toen dreef hij hem voor Onrust. President Quirino heeft voor 1 gezamenlijke zitting van het Philip se parlement de staat van beW kondigd wegens „de dreiging van wereldoorlog en de binnenlandse lusten". Voorts verzocht de presideii bevolking de anti-staatsbeweging es' „mogelijke doch ver verwijderde in sie" onder ogen te zien, de vrefo steunen en de rijkdommen rechh»,.- ger te verdelen. Afzijdig. In antwoord op in de Jan- Rijksdag gestelde vragen heeft m£ Josjida geantwoord, dat de Japanse» gering niet voornemens is Jan-,* nieuw te bewapenen, en dat Japanse vrijwilligers naar Koreaof iiv elders zal zenden, om deel- te newenj een buitenlandse oorlog. Hij vo.,^ hieraan toe: „Wat president Trun^f? enkele dagen geleden op zijn persconfr rentie moge hebben verklaard, Q-e jT bewapening is een aango1°-"— Japan niet aangaat." In de hand. Malcolm MacDonald, dek se commissaris-generaal voor g Oost-Azië, verklaarde Maandag te, gapore, dat, wat er ook in Indo- zou gebeuren, Engeland de toe; Malakka in de hand kan .höudejm] zeide, dat de partisanen in W* i driester werden* toen zij hoordij communistische successèn in Indo-China. „Wij hebben doende troepen hier om de de hand te houden", zo zeide hij" Benauwd. Vier jonge grot-ondgj.. uit Namen, die Zondag te Monlój nes in de „Trou de Renard", meter diepe grot, waren afgedaald, den op hun onderaardse tocht ploi'^i verrast door een watermassa, die toegangsgalerijen was doorgedronge die hen van de buitenwereld afsl Een van hen slaagde er echter iji vele uren met het water geworstój j hebben, uit de spelonk te geraket waarschuwde onmiddellijk de hulp: sten te Namen en de brandweer ti nant. Deze laatste wist na velea werken aan het water een nieuwe] in te geven. Des avonds konden dei jonge mannen worden bevrijd. Beschuldiging. Twee geleerden, d atoombom gewerkt hebben en tw» oud-eommunistis'che organisatoren. ïi identificeerde personen zijn Maanis tb staat van beschuldiging gesteld wip h ongehoorzaamheid aan het Amorfe Congres. De tv/ee geleerden zijnG vanni Rossi Lomanitz en Irving fc Hf Fox. Zij waren werkzaam op eea!S ns ratorium van de universiteit van ft op fornië. De betrokkenen weigerden n tö gen van de commissie voor on-fep kaanse activiteit van het Huis va gevaardigden te beantwoorden. Terugslag. Een persoon, wiens naanu bekend is gemaakt, heeft via eenli dens advocatenkantoor bezwaar gerj tegen het testament van Bernards „daar dit het gezag van de Engels; "c ernstig Zou aantasten en een- en terugslag zou hebben op de E-; I"! litteratuur". Shaw heeft een groo: deelte van zijn fortuin nagelaten het werk aan de hervorming van ij gelse taal. Indien het protest gehandhaafd, zal een proces volgt. Aardbeving. Volgens mededelingjd' -Fordham-universiteitte New Ycin een „vernietigende" aardbeving-- 'en gistreerd in Nieuw Guinea. De i graaf van deze universiteit regisb Maafidag om 16.46 en 16.48 uw hevige aardschokken op ongeveerd n* kilometer ten Zuid-Westen van York, in de omgeving van Nieuw G; Ongeluksgetal. De 79-jarige Giudilis ff£ rese in Italië, die 13 jaar geledenl dood van haar echtgenoot mei 1 dochtertjes onverzorgd werd acbï laten, heeft, omdat-het nummer va formulier 13 bedroeg, voor de keer meegedaan aan een voetbalptó •foei op de sterfdag van haarrnaiF won 240.000 gulden. Openhartig. Elf millioen Amerikanen nen vandaag per televisie in de te van een patiënt kijken. De manzil in een nieuw soort Röntgenap? j', bevinden. zich aan naar- de voordeur, die hij zorg vuldig achter de vreemde sloot, terwijl deze nog op de stoep stond te roepen: „Enchanté! Au plaisir!" „Wie was die vooraanstaande vreemdeling?" vroeg Pan da getroffen. „Ik geloof dat hij buitenlands sprak.... Frans dacht ik„Wij heb ben zeer juist opgemerktdat dit persoon zich voor een Fransman wilde doén door gaan, mijnheer.... ehPanda" ant woorddeJolliepop onbewogen. „Hij solli citeerde hier naar de positie van koksmaat, maar wij zouden er natuurlijk niet aan denken om. een Amerikaan in dienst te nemen, die zijn Frans zó slecht spreekt!" „O, nee.natuurlijk niet.zei Panda verlegen, en hij dacht: wat moet ik nog veel leren! it Di Rechtse West-Berlijnse partijen hebben meerder:;j De voorlopige verdeling der zetels: West-Berlijnse gemeenteraad is als v sociaal-democraten 61, christen-de® ten 34, vrije democraten (liberalen) S Vergelijking van de uitslag met' dit de gemeenteraadsverkiezingen geeft het volgende beeld: 1948 stemgerecht. 1.580.605 1.664.091 uitgebr. stemm. 1.367.976 (86,6) 1.504:414 ongeld. stemm. 37.156. 40.674 sociaal-dem, 858.100 (64,5) 653.974 christen-dem. 258.496 (19,4) 360.829 vrije democraten 214.224 (16,1) 337.44/ Verwacht wordt dat de burgemeester Berlijn, professor Ernst Reuter, in-fus zal blijven. Professor Reuter is vóornffi begin 1951 een reis naar.de Verenigd* ten te maken, teneinde om meerhui?' de West-Berlijners te verzoeken. D.P.A. meldt nog dat de uitslag, w <de West-Berlijnse „Telegraf', een men duidelijk antwoord is aan-decora nisten, die de West-Berlijners hebben4 gewekt niet of ongeldig te stemmen, Korps mariniers krijgt ereboek van Rotterdam Het zal 11 December 285 jaar gek dat het Korps Mariniers werd ot Daar het 275 jarig bestaan van het® ten gevolge van de oorlogsomstand#- niet kon worden, gevierd zal dé'-Rottem burgerij aan dé viering van het bestaan een bijzonder feestelijk - geven. Onder voorzitterschap van mr van der Mandele heeft zich een cc vormd, dat het jubilerende korps perkamentleer gebonden ereboek bieden, waarin de namen van. dit korps gediend hebben staan vets alsmede de namen van hen die na Mb als marinier hun leven voor het va® hebben gegeven. Voorts bevat dit bce, de namen van hen die wegens WW moed een Koninklijke onderscheidt vingen. De banden die Rotterdam jr Köx-ps Mariniers binden wil mén( geschenk bijzonder tot brengen. Teneinde het ereboek een dige plaats te kunnen geven zulle® een vitrine en een oorkonde worde boden. De burgemeester van mr. P. J. Oud, heeft het ere-voorzitm van het comité aanvaard.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 2