Th. v. Kampei CHOCOLA! LETTERS C. Tewmci NETTE MEISJES GEVRAAGD Litteraire Kanttekeningen Terugkeer naar de oorlogs-eeonomie Let op! Fa. W. F. Claus Attentie! Als de stofzuiger zwijgt Stofzuiger Service BOARDS TRIPLEX HOUTHANDEL SJ. DE VRIES Al Luidsprekers S. BQU/vM £et op! Een koelmachinist gevraagd Coop&caiie Dinsdag 5 December 1950 ANDREAS EN STELLA LATZKO: „Levensreis" (Herinneringen). (Wereldbibliotheek, Amsterdam/Antwerpen) JPJOOR „MENSEN IN DE OORLOG" zijn eerste, van 1917 daterende, bun del oorlogsnovellen raakte Andreas Latzko met Holland bevriend en temidden van mensen-in-de-oorlog, van Nederland in de bezettingstijd, nam hij afscheid van zijn naasten, zijn werk, zijn leven: in Amsterdam, als een strijdbaar maar uit geput man, opgebrand aan het vuur van zijn geestdrift, de gloed van zijn protest. Tussen dit oorlogsbegin en einde strekt zich de „levensreis" uit van deze cosmo- politische Hongaar, deze man die zich mèt Homain Holland „au dessus de la mêlee" (boven de massa) verhief als Europeaan, als „pacifist", als revolutionnair (als men hem zo noemen wil), maar hoe dan ook als strijder voor gerechtigheid. Strijd tegen onrecht was de zin van zijn leven en zijn litteraire werk, van het eerste tot het laatste woord dat hij schreef, „het on recht dat mijn leven lang het middelpunt is gebleven waar al mijn gedachten om heen draaiden". Over dit onrecht niet zozeer datgene wat hem persoonlijk werd aangedaan door laster, spionnage en ver- volging, maar het sociale onrecht van de rijke jegens de arme, de tyrannie jegens de menselijke vrijheid, de drijvers naar bewapening jegens het vredesverlangen der volken moesten in deze levens herinneringen heel wat zwarte bladzijden geschreven worden. Latzko's leven en schrijversloopbaan werd tot een tweevou dig symbool: tot dat van een verzakende Europese beschaving als zijn erfvijandin en van een hartstochtelijke opstandigheid als instrument van het menselijk geweten. En zo werd deze „Levensreis" (tot 1919 te boek gesteld door hemzelf, aangevuld' tot de dag van zijn dood door zijn trouwe levensgezellin) meer dan een biografie, meer zelfs dan samenvatting van een be schamend hoofdstuk der Europese ge schiedenis: tot een waarschuwende- aan klacht. Men vergeet licht. Barbusse's „Het Vuur", Theodor Pliviers „De Keizer ging, de generaals bleven", Heinrich Maims „De Onderdaan" (Pruisen ten voeten uit getekend), Masereels houtsneden, de on telbare protesten van de Franse Clarté- groep, van Rolland, Martinet, Poulaille, allen niet alleen geestverwanten van Latzko, maar zijn vrienden ze schijnen achterhaald te zijn door de mode van de dag, gekleineerd door de ontgoochelden, gehoond door de cynici. Wereldoorlog nr. 1, het opkomend fascisme en anti-semie tisme, de schandvlek van het nationaal- socialisme, de voorbex-eiding van de tweede werldooi'log, het Hi tier gif der Germaanse uitverkiezing, uitgestrooid over de wereld door Duitsland, dit rampzalige land dat de ene keer de angel is in het hart van Europa «door zijn „kracht", de andere keer door zijn zwakte dit alles, waarvan deze levensherinneringen zijn vervuld, schijnt nauwelijks meer te tellen voor hen die. aan Latzko en de zijnen schouderophalend voorbij plegen te gaan. Maar waareven waar als Latzko's aanklacht blijven de woorden van .zijn, vriend Moissi: Ik ben geen politicus, mijn taaie is slechts de kluist, maar niets zou mij gelukkiger kun nen maken dan dat de kunst de taaie op zich nam die zij uit zichzelf moet aanvaar den: de vei-zoening der volken". Die kunst was Latzko's kunst. Van de eersteling van de twee-en-twintigjarige, de één-acter die in Boedapest opgevoerd werd, tot het hoor spel over Napoleons tegenspeler, de revo- lutiegeneraal Lazare Hoche (dat de Neder landse radio destijds in de gewijzigde vei'sie van A. M. de Jong ten gehore bracht) is Latzko's Werk „gewetenskunst": Marcia Reale, Lafayette de Ruiter op de Regen boog, De Man aan de Oever-, Korte Ver halen, Helden en Figuranten der Franse Revolutie ze zijn één veimaan, één ontmaskering, één ber-oep op humauiteit. Niet het beroep van een dwepend idealist (Latzko gold veeleer als een „zwartkijker", een profetische zwai-tkijker dan, waakzaam geworden door bittere ei-vaiing), maar van een onverschrokken realist, aan wiens waarschuwende voorspellingen velen (zo als Stefan Zweig) geen gehoor gaven, tot hun schade. Latzko vermeldt in deze gedenkschriften een merkwaardige gebeurtenis: De Rijks dagafgevaardigde Heine, die in 1917 in een parlementaire rede „Mensen in de Oor log" een „moedig, steik, schoon kunst- wei'k" noemde, was dezelfde die in 1919 als minister van Justitie aan Latzko een openbare lezing vex-bood! Voor deze diplo maat was er blijkbaar een tijd om de waax-- heidte spreken en een tijd om de waar heid te verloochenen. Dezulken, macht hebbers of ondex'danen, belxoox-den niet tot Latzko's vx-ienden, zomin als tyrannie en onderdanigheidwerdén geduld door zijn fiere onafhankelijkheid, die zich beter ver- dx-oeg met de Franse geest waaraan Latzko (men leze zijn „Man aan de Oever") zich zoveer verwant gevoelde. Frankrijk: zou zijn leven anders vex-lopen zijn als Rein- hardt's aansporingen hem niet hadden in gelijfd bij het Duitse taalgebied en het Frans de voertaal, Frankrijk wellicht het vaderland was gewox-den van deze Hon gaarse „oorlogsinvalide"? Latzko heeft over de machtige grillen van het toeval vex-rassende woorden geschreven in deze „Levensreis" en meer dan eens leidde het zijn schreden op onvex-wachte wegen. Maar meer dan toeval waren zijn ontmoetmgen waaruit hechte vx-iendschappen groeiden (met Hermann Bahr, de Franse Clax-té- mannen, met Nico van Suchtelen en A. M. de Jong), was ook de weex-klank van zijn levenswex-k: zij wei-den gedi-agen door zijn onvei-schrokken persoonlijkheid die aan zijn „oox-logsboeken" de ki-acht der getui genis gaf. Dit motto gaf Latzko destijds .mee aan zijn mensen in de Oorlog: „zeker weet ik, dat eens de tijd zal komen waarin men denkt zoals ik". Dat is optimisme van de edelste soort: optimisme van een „zwart kijker" die er zijn talent en zijn leven voor inzette. En als niet lang voor zijn dood Latzko terugziet op zijn bewogen-zweiwend leven, en zijn herinneringen te boek stellend een zin inlast als deze: „Ieder poging, om de ziel te vervangen door het voordeel heeft steeds weer naar Waterloo geleid", is dat nogmaals profetisch eeri waarschuwing, ihaar ook: 'nogmaals optimisme ver trouwen in het levenwekkeixd, levenvor mend zielsvermogen van de mens als waar dige drager van zijn beschaving Is het zó moeilijk daaraan te geloven, zó moeilijk daarnaar te leven? C. J. E. DINAUX. Effecten- en Geldmarkt Er is thans feitelijk slechts één ding, waarover men in de Wereld' denkt en spreekt en waardoor ook de beurzen wor den beheerst en dat is de vraag of de op mars van het communisme in Azië tot staan gebx-acht en een nieuwe wereldoorlog zal kunnen worden voorkomen. Terwijl de bedrijfsberichten uit de Verenigde Staten nog altijd onverdeeld gunstig luiden en hogere dividenden worden uitgekeerd, is in Wall Street het indexcijfer voor industrials van 236.47 op 24 November tot 226.42 ge daald, dat van spoorwegshares van 71.06 tot 67.90. Niet minder dan spectaculair is de recente px-ijsstxjging van tin en rubber op de Londense beurs; in twee dagen tijds zag men tiix van 1000 tot 1155 per ton en rubber- van 48% tot 64 pence per Engels pound stijgen. Er behoeft niet aan te wor den getwijfeld of we staan thans weer mid den in de oorlogsecoxxomie, welke door alle schone plannen tot internationale opbouw van een vreedzame wereld een streep haalt en die ook nationaal de regeringen der West-Eux-opese landen voor nieuwe pro blemen plaatst. Deze problemen zijn te groter, omdat men in de Verenigde Staten en in Europa de vijf vredesjax-en na 1945 niet in voldoen de mate heeft benut om tot een zodanige militaire en economische samenwex-lting te komen, dat men redelijkerwijs kan ver wachten de voortgaande aggressie van het communisme te kunnen weerstaan, Het kan daarom niet verwonderen dat zich van de beurzen te Amsterdam, Londen, 'Parijs en Brussel een min of meer nexweuze stemming meester heeft gemaakt en ove rigens belangrijke financiële en economi sche vraagstukken op de achtergrond ge raken. Dit geldt ook van Nederland, dat, ook al zou het gevaar voor een derde wereld oorlog kunnen worden bezworen, zeker niet de meest gemakkelijke positie in West- Europa inneemt. Minister Van den Brink heeft er met nadruk op gewezen, dat de voox-gestelde bezuinigingen van 100 a 150 millioen niet voldoende zijn om het evenwicht op de staatsbegroting en op de betalingsbalans te herstellen. En toch is volgens de minister dat evenwicht op de betalingsbalans absoluut noodzakelijk om tot de gewenste zelfstandigheid te geraken. Het staat zo dat we tot 1948 meer hebben geconsumeerd dan geproduceerd, dat 1949 een gunstige wending deed zien, maar dat voor 1950 het tekort op de betalingsbalans weer driemaal groter is dan in het voor gaande jaar, hoewel de productie 2790 millioen groter was dan de consumptie. Maar in dit jaax- is voor ruim 3700 mil lioen geïnvesteerd, met andere woorden, we hebben in 1950 voor 1 milliard geïnves teerd met andermans geld en daar moet nu een eind aan komen. Minister Van den Brink acht desondanks juist een vermeer dering van de investeringen noodzakelijk omdat anders ons productieapparaat ver oudert, de werkgelegenheid vermindert en de export moet dalen waarmee dus de paarden achter de wagen gespannen zou den zijn. De besparing zal moeten worden gevonden op de niet-commerciële investe ringen, woningbouw, ovex-hexdsüitgaven, lagere publiekrechtelijke lichamen en zo meer, waarnaast ook Vermindering van de consumptie nodig kan blijken. Al deze din gen zijn ook nodig om de koopkracht van de gulden te handhaven. Zo komt men dus telkens weer terecht bij de kardinale kwestie hoe men het Ne derlandse volk kan bx-engen tot zodanige besparingen, dat er in voldoende mate risicodragend kapitaal beschikbaar zal ko men om de noodzakelijke investeringen te financieren. Op een vergadering 'van de Vereniging voor de Staathuishoudkunde heetf men daarover dezer dagen zware discussies ge- voérd, welke grotendeels een academisch karakter droegen, doch waarbij enkele mannen van de praktijk meer concrete middelen hebben aangewezen. Ze bepleitten afschaffing van de specu latiewinstbelasting, opheffing van de divi dendstop, versnelde beëindiging van de effectenregistratie, herstel van het bank geheim, periodieke voor-lichting aan aan deelhouders en snellere publicatie van jaarverslagen, opheffing van het verbod van belening van effecten, afschaffing vaix het verbod voor niet-ingezetenen om be paalde aandelen te kopen en in het alge meen bevox-dex-ing van het kopen van aan delen. Men behoeft het zeker op al deze punten niet met die heren eens te zijn om niette min toe te geven dat er in de door hen bedoelde richting iets moet gebeuren om het sparen en de belegging van spaargelden in aandelen weer aantrekkelijk te maken. Met name de dividendstop is voor de nood zakelijke expansie van de bedrijven een zware handicap, omdat zij een redelijk rendement op het risicodragend kapitaal in vele gevallen onmogelijk maakt. Het is wel een opmerkelijk verschijnsel, dat de regex-ing van West-Duitsland, waai de sociale verhoudingen aanmerkelijk slechter zijn dan bij ons, ten deze van een scherper inzicht blijk geeft. Ook daar is grote kapitaalnood teneinde de industx-ie weer op de been te brengen. En om die reden heeft men daar de dividendstop af geschaft, tex-wijl ook Zweden tot' een zo danige maatregel is overgegaan. Wanneer een concex-n als de Koninklijke, dat thans zeer grote winsten moet maken, niet meer dan 9 procent mag uitkeren, hoe kan men dan verwachten dat er belang stelling zal bestaan voor de uitgifte van nieuwe aandelen, van welke niet meer dan ongeveer 3 procent rendement wordt ver- kregen? Hetzelfde geldt van concerns als Leverbros, Aku, Philips, en kleinere onder nemingen, die op hun tijd nieuw geld nodig hebben, maax- dit niet kunnen krijgen om dat het geldbeleggend publiek, voor zover nog aanwezig, zich er niet meer voor inte resseert. Wanneer de belegger weer rede lijke kansen krijgt om met risicodragend kapitaal een. goed rendement te maken, zal ook de spaarzin een nieuwe prikkel ont vangen en zullen vermoedelijk allerlei kunstmatige middelen ter verkrijging van een economisch verantwoord evenwicht tussen productie, consumptie en investering niet nodig eijn. Comedia speelde „Oom Wanja" van Tsjechof Subtiel drama der menselijke verkwisting Toen Comedia in het- vorige seizoen de eerste voorstelling had gegeven van het prachtige stuk „De drie zusters" van An ton P. Tsjechof, noemde ik in mijn recensie deze in 1904 overleden Russische schrijver thans moderner dan ooit. Dat geldt mis schien in nog sterkere mate voor zijn daar aan voorafgaande drama „Oom Wanja" (uit 1896), waarvan hetzelfde gezelschap, we derom onder regie van professor Peter Scharof, destijds een medewerker van de vermaarde Stanislavski in het Moskouer Kunst-Theatex-, gisteravond in de Haar lemse Schouwburg de première voor Ne derland gaf. Want hierin worden dè dringende, on ontkoombare vragen naar de zin van het leven in zekere zin gesteld op de wijze waarop de tegenwoordige „existentialisten" dat doen en veel kunstzinniger uitgewerkt. Ik reken het eerste, het tweede en het vier de bedrijf tot de schoonste fragmenten die mij uit de wereldlitteratuur van het theater bekend zijn. De derde acte bevat een zeker soort climax, doch deze betekent tenslotte niet meer dan een overgang naar het her stel van de oude situatie, met dien ver stande dat het onmiddellijke perspectief alleen maar versomberd is. Toch mag men Tsjechof geen pessimist noemen, want ook hier klinkt het als een steeds terugkerend x-efrein: „Zij die 'honderd, tweehonderd jaar na ons zullen komen en ons verachten, om-' dat wij zo dom en smakeloos met ons leven zijn omgegaan, zij zullen misschien het middel vinden om gelukkig te zijn". Zoals in. al zijn stukken is er van een intrige nauwelijks sprake. Oom Wanja en de onaantrekkelijke Sonja hebben zich jarenlang opgeofferd, zich uitgesloofd ten dienste van de vader van het meisje, een eerst door hen verafgode, doch feitelijk niet meer dan middelmatige en pedante oud hoogleraar. De crisis ontstaat doordat Oom Wanja en de districtsarts Astx-of in liefde ontvlammen voor de betoverend-mooie vrouw van de professor en wordt verhevigd als deze de landelijke bezitting wil ver kopen. Maar het tragische is dat na de ver zoening de twee eerstgenoemden, die een beter lot verdienden, gedoemd zijn hun verdere dagen in nutteloosheid te slijten met slechts een vage hoop op „een barm- hax'tigheid die eens de hele .wereld zal vervullen." Oom Wanja zou men als de hoofdpersoon van het stuk kunnen beschouwen. Hij heeft tweemaal een ver-keerde keuze gedaan: eerst door als man van 37 jaar de vrouw die hij later vex-geefs zou lief krijgen, niet ten huwelijk te vragen, later door zijn tijd. en zijn- energie te verdoen ten behoeve van een vermeende geleerde. Men moet hem zien als een geniaal begaafde idealist, even als dokter Astrof, die ergens uitroept: „De mens heeft verstand en scheppingskracht gekregen om te vermeerderen wat hem ge geven is. Maar tot nu toe heeft hij niet ge schapen, maar vernield!" Deze beide men sen gaan, evenals de in haar verwach tingen bedrogen Sonja, ten on'der in hun provinciale omgeving. Zij blijven eenzamen in" een achterlijk, geestdodend milieu. Het gehele stuk het drama der verkwisting van de edele mogelijkheden van de-mens is doordrenkt van medelijden met de slachtoffers van deze maatschappelijke om standigheden. Iedereen diexdeze tijd de onze bewust ondergaat, moet zich wel tot Tsjechof aangetrokken voelen, omdat hij het schipbreuk lijden behandelt van een generatie, die gedreven door sterke impul sen en de behoefte aan vrolijkheid en geluk de ax-men strekt naar een betere werkelijk heid. Al missen zijn personen de techniek, heeft iemand eens opgemerkt, om vorm en zin aan hun bestaan te geven, zij hebbexi toch het gevoel het te moeten proberen. „Je moet in de mensen geloven, anders kun je niet leven. Dit zou men de moraal kunnen noemen van het stuk, van deze wissel op de toekomst. De opvoering' wordt prachtig Evenals „De drie zusters" kan men „Oom Wanja" schijnbaar een vox-mloos stuk vergelijken met een symphonic. Alle per sonen leveren hun variaties, subtiel ge nuanceerd en zich gaandeweg tot een for midabel geheel tezamen voegend, op de voornaamste motieven. Het is een drama van indirecte, maar daarom niet minder machtige actie. De ontwikkeling voltrekt zieh in het innerlijk, is dus psychologisch van aard. Het mag een wonder van toneel schrijfkunst heten dat in nog geen veertig met interlinie getikte foliovellen een com pleet beeld wordt gegeven niet alleen van negen mensen, waar men aanvankelijk vreemd tegenover staat, toch tevens van een tijdpexk en dat bovendien uit dit particuliere geval zonder opzettelijke sym boliek een universele betekenis oprijst. Doox-dat alle woorden met elkaar ver weven zijn om de onnavolgbare melancho lieke Tsjechof-stemming te weeg te brengen, die nooit zonder humor is, komt alles aan op het ensemblespel. Dit nu was (vooxTopig) minder sluitend en evenwichtig dan bij „De drie zusters". Cor. Hermus als de ziekelijke professor, maar vooral John Gobau in de titelrol, in sommige hoewel schaarse ogenblikken ook Rie Gilhuys als de mooie Jelena, konden nog te weinig hun comediantennatuur onderdrukken, al lieten zij ovex-igens in ieder opzicht vooi'beeldig spel zien, vooral de laatstgenoemde. Soms echter degradeerden zij door kleinigheden tot Nederlanders die voor Russen probeer den te spelen, maar ik heb sterk de indruk dat het zenuwslopende feit van de premièx-e invloed had op hun prestaties, die eigenlijk niets dan zeldzaam goeds beloofden. Maar zoals het nu was, verliep bij voor beeld de moordaanslag niet in de sfeer van het absurde en belachelijke, die de mee dogende schrijver gewenst- moet hebben. De enige die precies de juiste ^humoristi sche" toon wist te vatten was Joan Rem- melts als de dokter. De afscheidsscène met Rie Gilhuys vox-mde het hoogtepunt van de vertoixing. Uitstekend was ook het onder het strakke uiterlijk innerlijk bewogen op treden van de jonge Manon Alving' als Sonja, al schoot zij mogelijk in het tweede bedrijf iets tekox-t. In de bijrollen zag men een doorwex-kte typex'ing door Frits van Dijk van de komische grootgrondbezitter Wafel, een goede huishoudster van Rika Hopper en een wat te nadrukkelijk aan gezette weduwe van Jopie Tourniaire. De grote tovenaar echter was professor Scharoff, regisseur en dirigent, die uit tal loze treffende détails een muzikaal afge rond geheel tot stand wist te breixgen. De alles pvei'heersende achtei-grond w.erd op ovex'tuigendo wijze onthuld aan iedereen die de goede wil toonde om zich open te stellen voor deze eigenaardige samenleving. Eenmaal ingespeeld en afgesteld op het klimaat van de LTèdeflandse schouwburgen zal het,een prachtige opvoex-ixxg wórden. DAVID KONING Frans vissersschip vergaan Een Frans vissersvaartuig met 16 -man 'aan boord, is bij Boulogne op de rotsen ge lopen én gezonken, nadat de stuurinx-ich- ting onklaar was geraakt. Zeven ïnensen hebben bij de ramp het leven verloren. Vijf zijn* in ernstige toestand in een ziekenhuis opgenomen. Vier. opvarenden worden xxog vermist. Zij zijn 'vermoedelijk verdronken. Heden overleed nog on verwacht tot onze diepe droefheid onze beste broeder, behuwdbroeder, oom en vriend JAN DAALDER Weduwnaar van E. van Ossenbruggen in de leeftijd van 70 jaar Alkmaar: Fam. Daalder Amsterdam: Fam. v. Ossenbruggen Haarlem: S. van Douwen. IJmuidcn, 2 Dec, 1950 Ericsonstraat 10. De teraardebestelling zal plaats hebben op Donder dag 7 December'a.s. te 12 uur op de Westerbegi-aaf- plaats te IJmuiden. Allen die door belangstelling en medeleven de 10 Novem ber voor ons tot een onver getelijke dag hebben ge maakt onze hartelijke dank. J. KOEMAN R. KOEMAN-STAM Zeeweg 218. IJmuidén-Oost. Bij vonnis der Arrondisse- ments-Rechtbank te Haarlem ddo. 14 November 1950 is verklaard in staat van faillis sement J. Meesters Sr., aan nemer, wonende te Driehuis gemeente Velsen, Driehui- zerkerkweg 19. met benoe ming van de Edelachtbare Heer Mr. H. G. Rambonnet, lid van gemelde-Rechtbank, tot Rechter-Commissaris en van ondex-getekeiide tot cu- •ator. Door de E.A. HeerRechter- Commissaris is bepaald, dat de termijn, binnen welke de schuldvorderingen moeten zijn ingediend, zal eindigen op 23 December 1950, en dat de verificatie-vergadering ge houden zal worden op Woensdag 17 Januari 1951, des namiddags te 3.30 uur, in het Gerechtsgebouw Jans straat 81 te Haai-lem, De gefailleerde Meesters Sr. is per 1 Januari 1950 uit de firma J. Meesters en Zoon getreden. Met de indiening der vorderingen gelieve men hiermede rekening te houden Mr. P. J, Prinsen Geerligs. curator. Haax-lem, 2 December 1950. Jansweg 52. N.V. Technische Maatschappij HERINGA en WTJTHRICH Haarlem. Buitengewone vergadering van aandeelhouders op Don derdag 21 December 1950 des namiddags 2 uur, ten kantore der vennootschap. De agenda, die voor aandeel houders ter kennisneming ten kantore der vennootschap ter inzage ligt, bevat slechts dc 2 volgende punten: 1. Notulen der vox-xge verga dering; 2. Benoeming vaix een tweede directeur der vennootschap. Aandeelhouders moeten hun aandelen uiterlijk "15 Decem ber 1950 deponeren .ten kan tore der vennootschap. De Directie en Raad van Commissarissen koopt elke hoeveelheid en alle soorten OUD EN AFVALPAPIER Boeken, couranten enz. 11et." per' Bont afvalpapier 8 ct. pet Carton papier 5 ct. per Archieven worden vernietigd! Wordt ook afgeh - TEL. 11436 b.g.e 1 BAKENESSERGRACHT 45—51 6 December 's avonds 5 uur zal de trekking Van onze verloting piaajs hebben ten overstaan. V;a St. Nicolaas. DA COSTALAAN s DRIEHUIS en geen geluid meer wil geven Belt U dan één - zeïen - nul - zeven i GROTE HOUTSTRAAT 94 - t.o. Haarlems Dagb|j| Zu - )U' HOUT DEUREN HAARLEM PRESIDENT STEYNSTRAATII Telefoon (K 2500) 1 1 7 47 (buiten kantoortijd 23878) DEKENS, EEDSXELLEN Aanbieding uitsluitend voor inrichtingen en par ticulieren (niet v. d. han del) Wollen dekens f 19.50 f 22.50; extra grote maten f 27.50; damast hedstellen f 48, idem met hinnenve- ring (met garantiej f 79. TAPIJTHANDEL „MA- RO" N.V., Gebouw de Nijverheid, Jansstraat 85, bij Gr. Markt, Haarlem. Me en Van Geel kopen hele of gedeeltelijke Inboedels. Taxatie vrijblij vend. U belt no. 22787 of zendt briefkaart Rijksstraat, weg 250, Haarlem-N. ST.NICQLAASBAL, Dans school John. Stol., Donderdag 7 December in Flora. Aan vang 7.30 n.m. m. in. v. The Constellations. Kaarten ver krijgbaar: Julianakade 6. tel. 4733, P.C. Hooftlaan 6, Drie huis. DANSLES JOHN. STOL, van 's morgens 10 tot 's avonds 10 uur. Snelprivéles f 2.50 per les. Inlichtingen a. d. studio Julianakade 6, tel. 4733. NET MEISJE gevi^aagd als hulp in de huishouding. L. C. Moolenaar, Pres. Steijn- straat 46. WERKSTER b. z. a. voor M. W. V. Bx-ieven L 2601 bur. v. d. blad. Txu-nen bevalt woon goed, Als buitenge. u het bij GRATIA-PLATO doet.. Don der d; in Ulo Dames 7.45 u. DELFIAT OCHTENDVOER. Gem. graan, duivenvoer, enz. Een Calvé's product. De Jong Strengholtstraat 4. MOEDERS! Waarom z'oudt gij kousen stoppen? Geeft uw kinderen klompsokken. Tevens een nuttig Sint Nic. cadeau. B. C. de Jong, Wil- lemsbeekweg 94, naast Loen. dersloot. Strengholtstr. 4. Alleen WILGENKLOMPEN slaan niet door. De Jong, Willemsbeekweg 94. RUILEN huis in Oud-IJm, bev. v .kamer,a.k'amex", keu ken, 3 sik. en fl. plaats voor huis in Oud-I Jmuiden, Brie ven L 2604 bin-. v; d. blad. Te koop gevr. RONDE TA FEL. Brieven m. prijsopgave L 2603 bur. van dit blad. 1 WERKFIETS te koop, zon der banden, v. d. Helststx-. 20, IJmuiden-O, Wegens overcompleet in g. st. z. HAARDKACHEL te koop, prijs f 35. Te bevi'. Sparrenstraat 25, IJm.-O. Te koop: GASHAARD, 11 staafs. L. Hof, Kruisstraat 6, Velsexi-Noord. Te koop: ACCORDEON, Royal Standaard '32 bass, met koffer. Eikenstraat! 37. Na 6 uur. Te koop: POPPENWANDEL- WAGENTJE en hobbelpaard Amsterdamseweg 45, Velser- polder, Velsen. Te k. agb, goed spelend: RA DIOTOESTEL f 25 en boor apparaat in pi-, st, f 40. J. P. Coenstraat 59 bov. Te koop: z. g. a. n, AMERI KAANS GEHOORAPPA RAAT. Uitex-ste pr. f 100. Adres te bevr. bur. v. d. blad Bij vertrek naar het buiten land te koop aangeboden: OFFICIERS KLEDING in zeer goede staat bestaande uit: 1 battle Dress, 1 Evening Dress, 1 overjas, 1 platte pet, 1 baret, stofzuiger met toe behoren in z.' g. st. Vex-der wat gebruikte dames kleding Brieven L, 2602 biu\ v. d. bl. Wanneer gij uw waren aan de man (of aan de vrouw) wilt brengen, en dat Is toch uw streven: dan moet gij die man (of die vrouw) van u laten horen. De eenvoudigste, meest effectieve en goedkoopste weg naar dit doel is: Adverteer in dit blad. met 10 °fc kort bij StreeflaÉ TUINDERS STRAAï IJmuiden-Oost. Tel. 4SI TROTS ZULT U Z op zo'n vlot model w jas of -mantel van Veen, Zijlweg 26—28, L. lém. f 3 per week, ïï|tt vooruitbetaling!!! WE E G WERKTUIGES WEEGSCHALEN MATEN, GEWICHTB Verkoop, Verhuur, Reparatie, Ruilen, SPAARNE 7! Tel. 14653. Te koop: een STOFZUIG! schrijf machine. L. C, M» naai-, Pres. SteyxxstraaH SPIERPIJNS# imdeuik&lkedM. ,-<r Vers gesneden andijvie, 18 ct. per V2 kg Grote sinaasappelen, 10 ct. per stuk. grote maat. Prachtige mandarijnen, 4 voor 25 ct. KORTENAERSTRAAT 38 UMUIDEN voor alle afdelingen. IJMUIDER WASSERIJ, Snelliusstraat 39, IJmuit Schrift, solllicitaties, uitvoerige inlichtingen bevattende, onder no. IJ 122 aan het bui-eau van dit blad. GROOTHANDEL TE HAARLEM vraagt voor zijn Afdeling Boekhouding voor spoedige indiensttreding JONGSTE BEDIENDE (Vr.) MULO genoten. Leeftijd ongeveer 16 jaar. Eigenh. geschr, brieven met opg. van opl. onder not 6711. 't Heertij Ie avondje is gdeomen; Nu staan de machines in de coöperatieve fabrieken stil. Dit is maandenlang niet gebeurd. Wij, de werkers van de Coöperatie hebben gedaan wat we konden, U te helpen een prettig St. Nicolaasfeest te vieren. Wij hopen hierin te zijn geslaagd. En U kunt er op rekenen: voor de komende feest- dagen zullen wij ons net zo inspannen. Niet om hel gewin maar voor hel gezin 1 "mnr UlTvn" Coöperatie IfPhJhlËMËBI ANlfV/te Beverwijk: Toreustr. 30. Alkmaarseweg 44; te VelsenrN.! ,r\Ei^EJYiEi\kf*u w Watervlletstr. 56; te IJmuideu-Oost: Zeeweg 220.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 4