Dublin. Conferentie in Den Haag jver de waterwegen van Benelux Opbrengst der niet-kohierbelastingen bereikte in October nieuw hoogterecord waar meo. neemt om te 1 Dinsdag 5 December 1950 *3 ^(werpen heeff hef grootste belang bij een oplossing ezicht op de Schelde te Antwerpen. Op de achtergrond de toren van de O. L. Vrouwe- kerk en de stompe silhouet van de Boerentoreneen flatgebouw. (Van onze correspondent in Brussel) Op school reeds wordt aan de jonge Belg jeleerd, dat het Schelde-verdrag van ffestlalen van 1839 de ondergang van de j^idelijke Nederlanden heeft betekend, [juist op eén moment dat de gouden eeuw [yan de jonge Hollandse republiek begon, jr is tussen Belgen en Nederlanders onge twijfeld een soort wantrouwen levendig gebleven, hoewel, anderzijds het gezond dwingend de eenheid tussen beide hnden voorop zet. De kwestie der waterwegen zal ten bate van een grotere Benelux-eenheid moeten worden opgelost. Dit wordt thans, volgens onze informaties, ook in Den Haag volmon dig erkend. Er zijn op clat gebied drie pro blemen, welke in feite behoren tot het zelfde complex: De positie van Antwerpen, het Moerdijkkanaal en het regime van de gehelde. Van 141-8 December zullen deze (problemen ter sprake komen op de Haagse Benelux-eonferentie. Antwerpen is een enorme haven. Er zijn [|9 kilometer kaden, 370 hectaren dokken, 'l5 droge dokken en binnen de haven lopen 800 km. spoorwegen. Meer dan zes honderd kranen van 150 ton trefkracht werken da gelijks aan het lossen en laden der schepen ien 25 elevatoren zuigen het graan uit de jichepen in een tempo van 200 ton per uur. Met bekwame spoed wordt gewerkt aan de [bouw van twee petroleumraffinaderijen die de grootste tankers zullen kunnen ont- ,vangen in een speciale haven. Elke ton [goederen is daarom voor deze haven, waar- iaan het stadsbestuur elk jaar 100 millioen trs. subsidie yerleent zeer kostbaar. Geen enkele van haar traditionele goederen diensten mag haar ontglippen. 70 procent [van haar .goederenverkeer steunt op de [Belgische in- en uitvoer. Maar de faam van Antwerpen als internationale, haven isfaat of valt met de overige 30 procent en [mede daarom is het Rijnvaartverkeer naar Ruhrort voor de Scheldestad van zo'n [enorme betekenis. Daaruit trekken de Bel- a scheepvaartexperts een eerste argu ment ten voordele van het Moerdijkkanaal, mamelijk het feit, dat de 11 millioen ton, die jaarlijks van Antwerpen uit naar het Rijnland gaan, reeds voldoende zijn om de bouw van het kanaal te rechtvaardigen. De huidige waterweg, .welke de Belgi- che Rijnaken volgen, is als volgt: de Schelde tot Bath, de Belgisch-Nederlandse grens, daarna de zeeschelde en via het ka naal Hansweert-Wemeldingen de wateren lussen de Zeeuwse eilanden. Tenslotte ko men de schepen in het Hollands Diep. Deze v/eg is gevaarlijk. Bij stormweer moeten de boten in de gaten blijven liggen en zij verliezen daardoor wat veel tijd. Een nieuw kanaal zou de Antwerpse Noorderdokken verbinden, via Bergen op Zoom, met Wil lemstad of Moerdijk en dus in het Hollands Diep uitmonden. Deze verbinding over het land zou de gevaarlijke weg uitschakelen en slechts 90 km. lengte hebben inplaats van de huidige 200 kilometer lange weg langs de eilanden. Het bevaarbaar houden van de Schelde is echter voor Antwerpen een nog belang- I rijker probleem dan het Moerdijkkanaal. Het regime van de Schelde werd vastge- in het Belgisch-Nederlands schei dingsverdrag van 1839, waarbij Nederland de verplichting aanvaardde de ondiepe delen van de stroom te onderhouden. Maar in 1839 hadden de schepen een tonnemaat van 600 ton, terwijl cle Schelde thans be vaarbaar moet zijn voor schepen (bijvoor beeld tankers) van 16000 a 20000 ton. Vol gens de tekst van het verdrag is Nederland nietverplicht dit te doen. Maar zou een dergelijk verzuim in overeenstemming zijn met de geest van de nieuwe economische unie? Over het Moerdijkkanaal en het regime der Schelde zijn de Benelux-experts het niet eens geworden. Nu moeten de minis ters in Den Haag een oplossing vinden voor dit bittere en eeuwenoude geschil. Internationaal politiecongres in Parijs In totaal tien West-Europese landen waren vertegenwoordigd op het politie congres, dat in Parijs werd gehouden en Nederland zond als afgevaardigden de heren G. J. Timmermans uit Velsen en A. Stille uit Maastricht, respectievelijk secre taris van de Velsense Politiesportvereni ging en van de Nederlandse Folitiesport- bond. De heer Timmermans vertegenwoordigde de voorzitter van de bond, die door fami lieomstandigheden verhinderd was. Het voornaamste doel van het congres, het nauwer aanhalen vati de internationale banden der diverse landelijke politiebond den, is bereikt en de organisatie van de politie-kampioenschappen werd eveneens verder uitgewerkt. Eens in de vier jaar zal een onderdeel daarvan in een der dertien aangesloten landen worden gehouden en volgend jaar komt Kopenhagen aan de beurt, waar de schermkampioenschappen zullen worden gehouden. De -ontvangst in de Franse hoofdstad door de prefect van politie en de hogere autoriteiten der prefectuur was uitermate hartelijk. Thans zijn 654 plaatselijke politiesport- verenïgingen, die reeds in landelijk .ver band waren bijeengebracht, in West-Euro pees kader georganiseerd met 110.040 leden. Voorzitter werd de heer W. Morren, hoofdcommissaris uit Edinburgh, secreta ris commissaris M. Simon uit Parijs. Voor de Beneluxlanden nam in het bestuur zit ting de heer F. v. d. Puike, hoofdcommis saris te Brussel. Voormalige leider van de „Hausraterfassung" stond terecht Levenslange gevangenisstraf en ƒ100.000 geëist Tegen de voormalige leider van het Ne derlandse personeel der afdeling „Haus raterfassung der Zentralstelle für jüdische Auswanderung" te Amsterdam, de 58- jarige P. C. D., heeft de officier van justitie bij de Bijzondere Strafkamer der Amster damse Rechtbank levenslange gevangenis straf geëist en een boete van f 100.000, Aan deze verdachte was ten laste gelegd dat hij het meubilair van de Joodse Ne derlanders in beslag heeft laten nemen en dat hij voor millioenen aan edelstenen en goud van hen geroofd heeft voor zg. „sper stempels". Ieder stempel kostte f30.000, Van deze bedragen behield verdachte 10 procent voor zich zelf. Op 18 December zal uitspraak worden gedaan. C. J. Snijders-medaille voor Prins Bernhard In een vergadering van het bestuur van het Generaal Snijders Fonds, heeft de voorzitter, dr. ir. M. H. Damrae, de gouden C. J. Snijders-medaille aan Prins Bernhard uitgereikt. „Velen hebben -zich verdienstelijk ge maakt voor de luchtvaart", aldus zeide dr. ir. Damme, „maar U overtreft hen in ver diensten". Dr. Damme noemde het van zeer grote waarde, dat ons land in de Prins weer een man heeft, die van de overtuiging blijk geeft, dat de luchtvaart gesteund kan en moet worden, waar zulks mogelijk is. Hij roemde de ware en gezonde sportiviteit, waarvan de Prins tijdens zijn luchtreizen blijk geeft. Hij herinnerde voorts aan de belang stelling en de steun van de Prins voor de Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart en diens steun aan het Natio naal Luchtvaartlaboratorium, en noemde de verdiensten van- de Prins voor de Ne derlandse luchtvaart groot en veelzijdig Tenslotte reikte hij de Prins de medaille en de daarbij behorende oorkonde uit. In deze laatste wordt verklaard, dat de me daille aan de Prins is toegekend „uit hoofde van daadwerkelijke, ten voorbeeld strek kende belangstelling voor en medewerking aan de ontwikkeling der Nederlandse luchtvaart in al haar geledingen, zowel in zakelijke, als in sportieve zin". De Prins dankte d'e lieer Damme voor diens waarderende woorden. Voor de politierechter Dr. ir. M. H. Damme overhandigt de Prins de gouden J. C. Snijders-medaille met de oorkonde.. (Foto hieronder) Zware straf voor oneerlijke werkster Voor de Haarlemse politierechter had zich gisteren een werkster te verant woorden, die bij haar mevrouw zo af en toe wel eens wat van haar gading tegen kwam, en dat dan wegnam. Een grote hoe veelheid handdoeken, zakdoeken, onder goed, servetten en wat dies meer zij wist zij systematisch te verduisteren. De poli tierechter had weinig waardering voor deze handelwijze en voor haar verweer: „Je moet wel.een heel sterk mens zijn om daar de boel niet weg te halen", kon hij evenmin goede woorden vinden. De offi cier eiste vier maanden gevangenisstraf en onmiddellijke gevangenneming. De raadsman schilderde in welke droeve omstandigheden de verduisteringen waren gepleegd en drong op uiterste clementie aan. De politierechter deed het af met twee maanden en gaf bevel tot onmiddellijke gevangenneming. Etalagebrand In Giote Houtstraat trok veel belangstelling „Zeker weer kwajongens", bromde de heer De Jager, toen hij gisteravond om streeks half elf werd opgeschrikt door een luid gebons op de étaiageruiten van zijn meubelzaak op de hoek van de Grote Hout straat en de Raamsïngel in Haarlem. Maar toen het alarm aanhield, ging hij toch eens naar beneden om poolshoogte te nemen. Daar bemerkte hij tot zijn schrik, dat een scherm van meubelstof langs een binnenmuur in zijn winkel in brand stónd en een aantal karpetten eveneens door het vuur waren aangetast. Voor de ruiten ver drongen zich de voorbijgangers, die de heer De Jager naar de telefoon zagen snellen om de brandweer te waarschuwen. Dat was echter al niet meer nodig. Er waren al zes meldingen binnengelopen, van de over buren en van passanten. Even later stond zijn zaak vol gehelmde mannen, die een slang uitrolden naar de vuurhaard en met bijlen de bedreigde plekken isoleerden. Het vuur trok in de nabijheid van een verwar- mingsrooster in de vloer langs de wand naar het plafond en, men wist het daar te localiseren. Men vermoedt dat de brand door oververhitting ontstond. Mét een half uur was het geval bekeken. Burgemeester Cremers, die was komen kijken, ging maar weer weg. De omstan ders toonden toen al weer meer belangstel ling voor het old finish en Queen Anne in de ongeschonden étalages dan voor de be trekkelijke ravage achter het rechter raam aan de Grote Houtstraat. De schade, hoewel beperkt tot enkele karpetten en meubelstof, loopt zeker in de 'duizenden guldens. Wat de Fiscus ontvangt Grote aankopen na het uitbreken van het conflict in Korea weerspiegelen zich in hoge opbrengst der Omzetbelasting Tachtig jaar Rijksacademie van Beeldende Kunsten Prinses Wilhelmina woonde de receptie bij Het tachtig-jarig" bestaan der Rijks academie van Beeldende Kunsten te Am sterdam werd gisteren in de ontvangka mer van het gebouw plechtig herdacht, in tegenwoordigheid van prinses Wilhelmina, Je op de' voorste rij belangstellend luister de naar de drie sprekers. De hoogleraar-directeur prof. W. van den Berg", zei onder meer: „Het onherkend voortbestaan is het beste kenmerk van een school. De kunstenaars worden na het verlaten van de school en zonder het zich bewust te zijn, in hun werk steeds meer geïnspireerd door het voorbeeld der erareii en de waardering voor hun mede leerlingen". Prof. dr. J. Q. van Regteren Attena, voorzitter van de commissie van toezicht, gaf in zijn toespraak een over zicht van de geschiedenis van de acade- mie- Hij schetste de vele moeilijkheden darmee men te kampen heeft gehad en m.Gt voldoening te kennen dat thans nieuwe opleving merkbaar is. Hij ak.de hoop uit dat weldra de tijd voor- 01][zal zijn, dat de kunst als een luxe be schouwd wordt. Vervolgens onthulde mr. J. M. L. Th. ■A staatssecretaris van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen, een gedenksteen die in de hal van net gebouw geplaatst zal worden ter na gedachtenis aan de in de oorlog gevallen tVa deze plechtigheid werden de twee ^toonstellingen bezichtigd, die ter ge legenheid van de feestviering in de Aca demie zijn, -ingericht. Zij omvatten een lenze uit de collectie Hinloopen, een grote verzameling prenten van voornamelijk Ita liaanse en Duitse meesters uit de achttien- e eeuw en een expositie van werken van everleden oud-leerlingen, voornamelijk gaande uit schilderijen, prenten en Plastieken. Uit het overzicht van het ministerie van Financiën van de stand oer rijksmiddelen over October 1950 blijkt dat de opbrengst der gezamenlijke kohierbelastingen f 239.9 millioen was, tegenover in Augustus eii September respectievelijk f 96.5 en f 202 millioen. De tot dusverre hoogste opbrengst in 1950, f 235.6 millioen in Februari, werd hiermede overtroffen. Voor de Inkomstenbelasting, boekings tijdvak 1949/50, werd in October opnieuw een vrij hoog bedrag ten kohiere gebracht, namelijk f 40.3 millioen. Het totale kohier bedrag vorderde hiermede tot f 763.8 mil lioen. Het boekingstijdvak 1950/51 van de Inkomstenbelasting, waarop de voorlopige aanslagen over het belastingjaar 1950 wor den geboekt, vorderde zeer bevredigend met f 77.2 millioen tot f 126 millioen. Het kohierbedrag van de Vermogensbe lasting, boekingstijdvak 1949/50, nam in October toe met f 3.7 millioen en kwam daai-mede op f 80.9 millioen. De opbrengst van de Vennootschapsbe lasting'bedroeg in October f 71.4 millioen. Dit is de hoogste maandopbrengst welke tot dusverre is bereikt. Voor een belangrijk deel heeft dit bedrag betrekking op voor lopige aanslagen over hel boekjaar 1949, Het boekingstijdvak 1949/50 van de On- dei-nemingsbelasting is per ultimo October, inclusief opcenten, gekomen op f 285.2 mil lioen. Het kohierbedrag van het boekings tijdvak. 1950/51 vorderde mt f 22.8 mil lioen- tot f 59.4 millioen. Het op deze belastingen in October in gevorderde bedrag vertoonde met f 159.4 millioen een daling ten opzichte van de ontvangsten in September (f 183.2 mil lioen) hetgeen een gevolg is van de lagere ontvangsten aan Vennootschapsbelasting. Doordat voor de kohierbelastingen f 239.9 millioen aan aanslagen werd opgelegd, nam het in te vorderen bedrag vrij aan zienlijk toe, namelijk met f 80.5 millioen tot f 1225.1 millioen. Niet-kohierbelastingen De niet-kohierbelastingen leverden in October het zeer hoge bedrag van f 330.5 millioen op. Deze opbrengst ligt nog boven die van Juli, in welke maand f 317.6 mil lioen werd geïnd. In totaal is in de afgelo pen tien maanden van 1950 f 2.553 millioen ontvangen, waarmede de oorspronkelijke jaarraming van f 2470 millioen is over schreden. Van de herziene raming van f 2876 millioen vormt de tot dusverre in 1950 bereikte opbrengst 89 percent. Aan Omzetbelasting werd in October ontvangen f 108.3 millioen, waarmede alle vroegere ontvangsten werden overtroffen. In dit bedrag weerspiegelen zich de grote aankopen die door het publiek en het be- drijfsleven zijn verricht na het uitbreken van de strijd in Korea. Ook de opbrengst van de Loonbelasting was in October hoog (f 88.2 millioen). Tot dusver was in Juli met f 82.7 millioen de hoogste ontvangst bereikt. Het in October aan Vereveningsheffing jeïnde bedi*ag (f 30.1 millioen) lag boven het peil dat tot dusverre voor de eerste maand van een kwartaal normaal was. De opbrengst van het invoerrecht hand haafde zich op het peil van de laatste maanden. In October beliepen de ontvang sten f 39.4 millioen tegenover in Augustus en September respectievelijk f 38.1 en f 39.1 millioen. Het aan statistiekrecht ont vangen bedrag daalde tengevolge van te rugbetalingen op reeds uitgegeven zegels. De opbrengst van het accijns op gedistil leerd was voor het eerst sinds Juni lager dan in de overeenkomstige maand van het vorige jaar. In October werd f 8 millioen ontvangen tegenover in October 1949 f 8.3 millioen. In October steeg het bruto-kohierbeclrag der beide buitengewone heffingen aanzien lijk in vergelijking tot het bedrag van cle aanslagen, opgelegd in cle voorgaande maanden van dit jaar. De stijging in Octo ber beliep namelijk het opvallend hoge be drag van f 21.5 millioen. Het bruto-kohier bedrag kwam daarmede op f 3.489,3 millioen. Van het laaslgenoemde bedrag betreft f 2411 millioen de Vermogensaaxx- wasbelasting en f 1078.3 millioen de Ver mogensheffing ineens. Het bedrag der te rugbetalingen nam in October toe met slechts f 6.3 millioen zodat het netto- kohierbedrag niet onbelangrijk vermeer derde en wel met f 15 millioen tot ongeveer f 3090 millioen. Ook de ontvangsten waren in October aanzienlijk hoger dan in de voorgaande maanden van 1950. Deze beliepen in Octo ber f 19.8 millioen en bereikten daarmede een totaal van f 2799,7 millioen. Hiervan betreft f 1805 millioen de Vermogensaan- wasbelasting en f 994.7 .millioen de Ver mogensheffing ineens. Van het totale be drag is f 524.8 millioen ontvangen in vrij geld. Daax-naast is bij benadering f 630 millioen voldaan cloor afboeking op zeker heidstellingen, f 1124 millioen met geblok keerd tegoed en inschrijving Grootboek 1946 en f 521 millioen met overige gecon solideerde staatsschuld. beetje begint te gloeien van binnen, wees dan op mijn* rekening blij en laat Joe xxog een rondje brengen1; want zij is goed voor alle kwalen en bezorgt u geen hoofdpijn. Mocht ge tot uw schrik bemerken, dat het ineens negen uur is geworden, troost u dan, want ge hoeft u nergens voor te haasten. Ga met ons een „steak" eten in The Bailey in Duke Street met een halve liter schuimend Stout erbij, want wie mor gen leeft, die morgen zorgt. Maar pas op dat uw steak niet koud wordt, daar in die Wanneer ik u zou vertellexx van een stad, vochtige klimaat er een oudheid aan heb- ouderwetse kamer met het turfvuur en de grijs en doxxker, al te vaak treurig gesluierd ben gegeven, die cle scherpe verschillen kaarsen, waar James Joyce en Oscar Wilde, door een zachte mist, een stadmet im- heeft weggenornen. Maar waar ge gaat, Parnell en Arthur Griffith toefden en waar ponerende maar sombere gebouwen naast langs de kaden van de Liffey, over de oude de Ieren om u heen zich hun waardige rijen van warrige, rommelige winkels en St. Stephens Green, over het volkomen nazaten tonen, mensen die de txjd nemen huizen, en wanneer ik u dan zou zeggen, intact.gebleven Fitzwilliam Squai'e, of door om het woord en ,de geest en de goede xn- dat die stad de magische macht bezit om de armste gedeelten van de stad, ge zult val te hanteren. mijn hart en zinnen gevangen te houden, er dezelfde vlakke gevels vinden, donker- En wanneer het u nog niet genoeg is, dan kan ik u alleen maar het recht geven rood verweerd of zwart, dezelfde ouder- dan stappen we op een bus, die ons naar om mij een zonderling mannetje te vinden, wetse deuren met de twee onvermijdelijke son „bona fide" zal brengen, die verrukke- En toch zoudt ge met die omschx-ijving pilaartjes ernaast, dezelfde fantasieloze lijk onlogische Ierse instelling, die het uit- voorzichtig moeten zijn, tenzij ge er geen ramen. De wegen glimmen er meestentijds vloeisel is van de gedachte dat iedere ver- bezwaar tegen zoudt hebben, om eerlijk- van het vocht en vers-geverfd zijn de hui- bodsbepaling een uitwijkplaats moet heb- heidshalve dat etiket ook op u zelf te zen niet. Maar lang zult ge uw afzijdige ben, omdat zij anders te streng zou zijn. moeten plakken, wanneer ge die stad zoudt beschouwing van dit bouwstijl niet vol- Want alle „pubs sluiten om tien uur en zien en ondergaan. Het zij toegegeven dat „Dublins fair city" niet de vlotte zakelijkheid van Amsterdam, 1949 6.518 453.950 12.295 1.064.369 houden, want gij, uit het land van helder- als se dan nog wat te drinken wilt hebben, rode daken en gepoetste straten, zult gevat moet ge u drie mijl bevinden van de plaats mei ae vioue zaïteu niuieia van «msteraam raken door de sombere steer van deze waar ge de vorige nacht geslapen hebt. Ge Set de SSdc/de klaarheid van Par js en buizen, die hun hoge gevels opsteken tegen dan reiziger en zo'n stakker, God be- mei cie imieicuue wdduieiu vmi rctujs, en wsrp- hpm. ïnnpt wat teeen de vermoeienis niet de majesteitelijke onbewogenheid van Londen heeft. Het zijtoegegeven dat Ier- de lucht, of zij nu de dalende zon weer- ware" hem, moet wat tegen de vermoeienis kaatsen in hun ramen of dat hun dakranden hebben. Ge stapt een keer of wat over, raakt in de zonderlingste voorsteden van de stad verzeild, de bus vult zich meer en C~ Gezegend eiland meer en dan opeens valt iedereen er letter- lijk uit. Ge zijt gearriveerd. Mensen, men sen wat is het er vol. Ge mompelt uw vorige verblijfplaats tegen de portier al zei u Groenland, dan liet het hem nog koud - en dan gaat ge aan het werk. Iedei*een lands hoofdstad ondanks haar verkeers- donker vervagen in de mist en de regen, drukte niet het onweerstaanbare, bruisende Er gaat soms een verschrikkelijke bc- tempo van een rechtgeaarde metropool klemming uit van deze ouderwetse huizen, heeft, niet de chic en niet de wereldwijsheid bezit van andere grote steden. Dat het ont breken van enig nachtleven u mogelijk een tikje provinciaals zou aandoen. Dublin is nochtans een stad, die u geen maar ge zult tot uw verbazing merken, dat heeft bubbel plezier omdat het half-clan- rnoment onbewogen zal laten, een stad zij u niet afstoot maar fascineert, omdat Zestien is. Niemand kent niemand maar uit een andere wereld, die ondanks dat het niet de beklemmnig is van het koude, iedereen geeft iedereen een rondje, omdat voor u geen vreemde dingen bezit of ver- onpersoonlijk-vijandige maar integendeel ^et ^0ch zo'n plezierige dag is en dat gaat bergt, een stad die u raakt en waarmee van een warme, levende zij het wee- 7Q ^00r t0j. middernacht, uw eerste ontmoeting' een weerzien is, een moedige achtergrond van een dagelijks Dan i(omt cie conducteur,' van. wat nu weerzien met een sfeer, die u onbewust leven, dat zich nooit tot alledaagse gelijk- werkelijk de allerlaatste bus is, binnen om kende. Zelfs de drukke en mondaine win- vormigheid heeft laten verlagen. En daarom bet gezelschap te overi'eden van zijn voer- kelstraten zoals Grafton Street en O'Con- is Dublin rijker dan zoveel andere steden tuig gebruik te maken. Ge neemt uw glas nellstreet hebben die sfeer in weerwil van met gepatenteerde, gemakkelijke en overal on(jer uw jas mee, want de conducteur moet moderne gevels en neon-licht behouden, dezelfde verstrooiing. Daarom zijt ge 00h wat hebben en ge bust de lange weg Maar wilt ge haar het sterkste gevoelen tevreden met het gesprek in de Lounge terug", waar ge afscheid neemt van uw en wee uw gevoelige hart ga dan met van Joe O'Dwyer, die wat morsig mag zijn nieuwe kennissen die uw oudste .vrienden mij op een herfstmiddag naar het „Geor- en verre van weelderig ingericht en waar 2ijn geworden. gian" deel van de stad (vergeef mij dat ik het vage licht langs de kale muren strijkt, 'Ge gaat ae donkere straten van Dublin het niet anders kan vertalen dan met acht- maar die een intimiteit heeft, die warmer vveer jn met die sombere huizen, die er tiende eeuws). En dat is niet zo moeilijk, is dan alle old-finish gelegenheden van ons stilletjes staan te dromen in de nacht. Een want voorzover ik heb kunnen nagaan, land, waar cafés tot wachtkamers voor het enkele agent wandelt bedachtzaam heen bestaat bijna de hele stad daaruit. etensuur of het afscheid in de portiek zijn en weer. Ge ziet jn het gele licht van een De eerste indruk die ge krijgt, wanneer geworden. lantaarn een meisje met blauwe ogen en ge deze specifieke architectuur koel op de En in die Lounge vrienden, bloeit de donkere krullen en regendruppels op haar keper beschouwt, is er één van lelijkheid kunst van het gesprek. Wees er niet bang gezicht. en éénvormigheid die bovendien weinig voor een tikje weemoed, een scheut flitsende Zo is Dublin, de hoofdstad van Ierland, kleuren bij de strikt klassieke stijl van geest en een ongefundeerde opmerking hier die ge lief krijgt om haar warme hart, de gebouwen in het centrum, zoals Trinity of daar. Maar zeg nooit: „Ken je deze al?", haar zachte glimlach en haar consideratie. College, de Bank of Ireland en de rege- want grapjes -1 t~1J De scheepvaart in Haarlem Er varen weer meer schepen door het Spaarne Er varen thans veel meer schepen door het Spaarne dan in de jaren die aan de oor log voorafgingen. Dit betreft evenwel alleen schepen die doorvaren, niet die in Haarlem komen om te laden en te lossen. Dit is jammer, want elk schip dat hier komt om goederen te brengen of te halen, is een bewijs van bedidjvigheid in industrie en handel. Natuurlijk moet men in aan merking nemen dat nu meer dan vroeger per as vervoerd wordt, zodat er niet gezegd kan worden dat er nu, omdat er minder per schip komt, ook minder in de handel, om gaat en ook minder geproduceerd wordt. Onze opmerking houclt dan ook alleen in dat wij hier liever schepen zien die hier komen om te laden of te lossen, dan alleen maar doorvaren. Als wij 1949 vergelijkèn met 1938 dan zien wij het volgende: 1938 Schepen die laadden of losten 8.056 Gezamenlijke tonnenmaal 558.088 Schepen die doorvoeren 5.236 Gezamenlijke tonnenmaat 335,184 Het aantal schepen dat laadde of loste is bij bovenstaande vergelijking met 20 "lo ach teruitgegaan. Daarentegen is de doorvaart sterk geste gen. Wat het aantal schepen betreft is de stijging bijna 140°/o, wat de tonneninhoud aangaat bijna 200 Ook over de eerste 9 maanden van 1950 zien wij vrijwel hetzelfde verschijnsel.Ex- zijn nu 3838 schepen gekomen om te laden of te lossen met een inhoud van 368.421 ton, Voor het zelfde tijdvak van 1949 waren de cijfers: 4202 schepen en 338.998 ton. Alleen de totale inhoud der schepen was nu iets groter*, maar dit kan alleen van belang zijn indien alle schepen vol geladen waren. Wat de doorvaart in die eerste 9 maan den van het jaar betreft zijn de cijfers: 1950: doorgevaren 8.688 schepen met 795.218 ton; 1949: 8590 schepen en 648.186 ton. De doorvaart is gestegen omdat de ge meente Haarlem het havengeld voor door varende schepen verlaagd heeft. Die maat regel heeft dus wel succes gehad. Elke medaille heeft evenwel twee kan ten. Als er meer schepen door het Spaarne varen is het noodzakelijke gevolg daarvan dat de bruggen vaker geopend moeten worden en dat is natuurlijk minder aange naam voor het verkeer te land. In 1938 voeren 21348 schepen door het Spaarne en in 1949 25331. Bij deze becijfe ring hebben wij de schepen die laadden en lósten tweemaal geteld, want die komen en gaan. immers. Dat wil zeggen per werk dag in 1938 69 schepen door het Spaarne en in 1949 81. Bejaarde Haaiiemmers zullen zich her inneren dat er 50 jaar geleden een veel drukkere scheepvaart was. Toen had Haar lem een groot aantal stoom- en motorboten die geregelde diensten onderhielden met Rotterdam (via Gouda), Leiden, Utrecht en Amsterdam. In het Spaarne was het een gestaag af en aanvaren van schepen, zodat er een levendige bedrijvigheid heerste. De vrachtauto heeft daaraan voor een groot deel een einde gemaakt. worden er .niet naverteld ringsgebouwen, zij 't dan dat de tijd en het maar gemaakt. En als de whiskey een W. L. B. Heuwe laven Het Noorse schip „Bessa" ligt voor Vlissingen in quarantaine, omdat aan boord typhus is uitgebroken. De kapitein en vijf leden van de bemanning zijn opgenomen in het' ziekenhuis „Bethesda" te Vlissingen. Boeken voor meisjes van verschil lende leeftijden. Zoals gewoonlijk komen er omstreeks deze tijd van het jaar talrijke meisjesboeken te voorschijn, voor verschillende leeftijden en van zeer uiteenlopende waarde. Mevrouw GoudappelBos schreef voor meisjes van 8 tot 12 jaar een boek Kabouterland, dat in sprookjesachtige sfeer allexiei behandelt wat de jongste paclvindsters betreft. Het geheel is wat al te .romantisch; meisjes van die leef tijd zijn tegenwoordig dunkt mij te nuchter om een op een dergelijke wijze ingekleed verhaal te appreciëren. Voor een iets ouder slag is Joep cn Jetty, door Nanda. een ge zellig boek, niet ei*g oxigineel van inhoud, maar vlot geschreven. Joep is een onverbe terlijke ondeugd, die dooi' haar vriendschap met de gebrekkige Jetty begint te begrijpen dat ze er niet komt met steeds grapjes uit te halen en zich van huiswerk niets aan te trekken. Door haar hartelijkheid overwint ze de schuwheid die J.etty na het ongeluk, waardoor ze mank wérd. stbeds voelt in de nabijheid van normale kinderen, Dit boek werd uitgegeven door ..De Sleutel", waar ook verscheen 'N Olijke Gast door Mimi van den Heuvel. In het gezin Van Vliet gaat het leven niet altijd 'gemakkelijk. Vader is over leden en moeder verdicht met agenturen de kost voor zichzelf en haar drie dochters. Hiervoor moet ze veel op x*eis; de oudste dochter doet de huishouding, de middelste en de jongste zijn nog op school. Om de.in komsten wat te vermeerderen heeft mevrouw Van Vliet een paar kamers verhuurd aan twee zusters op leeftijd, die vaak ruzie ma ken en dan soms dagen achtereen geen woord zeggen. Rinie, de jongste, is een zon nig kind dat zoiets, totaal niet begrijpen kan en met de haar eigen goedhartigheid van allerlei verzint om de zusters weer te ver zoenen. Tenslotte lukt haar dit ook. Eveneens voor meisjes van 12 tot 16 jaar is Jos vaart een nieuwe koers, door Margo van Gelre. Twee vriendinnen, die geen geld hebben om in de vacantie dure uitstapjes te maken, worden door de broer van Jos op het idee gebracht om te i*uilen met twee meisjes uit een andere streek. Door een advertentie lukt het. Ze beleven een heerlijke vacantie en leren van een wijze oom nog heel wat dingen waarvan ze in hun verdere leven plezier zullen hebben. Dit is een uitgave van BoomRuygrok, evenals een aardig boek van Hanny Hoogland: Een kermismeisjc vindt haar weg. Gerda, die met haar oude grootvader in een kermiswagen rondtrekt en een poppenkast vertoont, raakt plotseling in heel andere omstandigheden als deze grootvader onverwacht sterft. Gerda is dan alleen in een klein stadje, waar ze niemand kent dan Trienke, het dochtertje van een politieagent. Trienke's ouders willen Gerda wel in huis nemen, maar de regenten van het weeshuis beslissen anders. Het kind komt bij een oude, ziekelijke juffrouw, die het best met haar meent, maar er geen besef van heeft hoe moeilijke het is, na het zwervers leven, te wennen aan een op de klok gere geld huishoudentje. Gerda heeft boetseer- Ialent, maar juffrouw Koemans vindt dat ze knoeit en kliedert als ze poppen maakt en acht nuttige handwerken veel noodzake lijker. Natuurlijk komen er botsingen en bijna geraakt Gerda op de verkeerde weg. maar gelukkig loopt alles nog goed af. Zeer aan te bevelen. Bij „De Driehoek" te 's Graveland ver scheen een boek van Truida Kok: Sylvia onder de mensen, geschreven met 'de routine die te verwachten was van deze bekende schrijfster. Het speelt in de oorlog en ver telt over Sylvia, na de vroege dood van haar ouders opgevoed door een lieve cn wijze grootmoeder, die ze later verliest. Na de oorlog gaat ze een poos naar een familie in België. Er gebeurt genoeg om dit boek pret tig en boeiend te maken voor zestien-jarigen. Loes op eigen benen (Bruna, Utrecht) is een boek voor oudex*e meisjes geschreven door Amy Groskamp ten Have. Deze onge twijfeld boeiende roman is zo vlot geschre ven, dat enkele onwaarschijnlijkheden graag op de koop toe worden genomen. Vele jonge meisjes zullen smullen van de belevenissen van de zusjes Lot en Loes. De laatste heeft het lang niet gemakkelijk, maar ook hier is het: eind goed, al goed. Bij BoomRuygrok verscheen van Cok Grashoff Mistletoe, voor oudere meisjes. Zoals de titel al doet vex*moeden eindigt ook dit boek met een huwelijk, maar vóór het zover is gebeuren er heel veel dingen waar door het vei'haal spannend en interessant wordt voor jonge lezeressen. Annet Soer vindt het moeilijk een besluit voor de toe komst te nemen. Pas een verblijf in het bui tenland brengt haar tot het juiste inzicht. Prettig geschreven. G. P.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 5