c Helders laboratorium dient de verwerkende industrie Sinterklaas in Kennemerland Dry Cleaning only -Clowntje Riek Visserij- varia De Zevenster Woensdag 6 December 1950 KAN DE VIS DE IJSCO GOEDKOPER MAKEN? Hardgroene haring met „onuitgegiste" uien Een RETORT SUDDERT op een lage gasvlam en uit een slanke pipet druppelt loog. Met een reageerbuis in de hand loopt een jonge laboratorium-assistent op de chef toe en samen kijken ze in de troebele vloeistof, die voor hen beiden de vrucht van langdurig zoeken is. Wat dwarrelend paarlmoer in het buisje verraadt de her komst van het goedje: vis. Scholletjes uit de Noordzee, die in de Chemische afdeling van het Rijksvisserij-instituut gemalen en uitgeloogd werden, zodat tenslotte het eiwit overbleef. Een ogenschijnlijk simpel onderzoek, waarmee de visserij echter terdege gebaat kan zijn, want eiwit in poedervorm is bijvoorbeeld een uitermate be langrijke grondstof in de bakkerij en in de consumptie-ijs fabrieken, waar het tot nu toe in de vorm van duur kipeiwit goeddeels geïmporteerd werd gebruikt. Elders in Nederland probeert men het uit bloedwei te extraheren, maar in Den Helder zoekt drs. R. Th. Roskam het natuurlijk in de vis, want er zou heel wat van dat witte goedje gebruikt kunnen worden en het zal op deze manier vermoedelijk aanzienlijk goed koper zijn dan het andere dierlijke eiwit. Er is bovendien volkomen verse vis voor nodig misschien kan het zelfs uit afval, mits ook vers zodat de vismeel- fabricage er op den duur een broertje bij krijgt, dat wellicht meer in het laad je brengt dan die vismeelfabricage. Zowel voor de verwerkte vis als voor de eiwit fabrikant. Ideaal is het echter nog niet, want een scherpe neus zal er in de verte nog een spoortje visgeur aan ontdekken. En een plombière of een coupe special met een visluchtje zal hoogstwaarschijnlijk geen volledig succes worden. Vis kan de goedkoopste leverancier van eiwit per gram genoemd worden. De Duit sers kennen het zogenaamde Viking-eiwit, dat uit magere, gefileerde vis bereid is, dus nogal duur wordt: ongeveer f 6,per kilo. Voor 1 kilo eiwit ïs echter 6 kilo vis nodig en theoretisch zou men dus op de Helderse basis voor f 1,20 eenzelfde hoeveelheid kunnen vervaardigen omdat de hele vis verwerkt wordt en uit de goedkopere soorten vis kan het zelfs voor f 0,70 a f 0,80, als tenminste het procédé wat vereenvou digd wordt. Het lijkt zo eenvoudig Het grondstofschema van de eiwitberei ding uit vis is zo eenvoudig, dat een be drijfje als bijverdienste geen onaardig idee lijkt. Kijk maar: vis malen, eiwit en vet oplossen, graten en zand affiltreren, eiwit neerslaan, laatste vet extraheren. Probeert u het maar eventjes, op het Helderse labo ratorium was het zó voor elkaar. Het is natuurlijk verre van gemakkelijk, maar een goed geoutilleerde technisch- chemische fabriek zou een bevredigend vis- eiwit kunnen maken en daarmee wie weet welk een mooie nieuwe bodem in de markt leggen. Behalve deze eigen weldoordachte hobby van de leiders van het kleine lab. aan de Koopvaardersschutsluis, dat op den duur naar IJmuiden komt .met de andere vis serij-laboratoria die over het land ver spreid liggen, wordt er nog het een en ander meer gedaan op het randje van het Marsdiep. Zowel chemische als microsco pische proeven geven de Nederlandse vis serijbiologen de onmisbare ruggesteun bij hun werk en als bijvoorbeeld een schol- onderzoek op de „Antoni van .Leeuwen hoek" wordt uitgevoerd, krijgt de heer Roskam de zoutwater monsters ter be studering: als in Zeeland het offensief tegen de mosselparasieten gaande is. zal in Den Helder bekeken kunnen worden in hoe verre het bestrijdingsmiddel schadelijk is voor de cultuur zelf. Advies aan industrie De hoofdzaak echter van het werk in het „witte huis" wordt gevormd door een uitgebreide sortering adviezen aan het be drijfsleven en speciaal in dit opzicht is het zo prettig, dat de chemici straks van Den Helder naar IJmuiden komen. Het Centraal Instituut voor voedsel- onderzoek in Utrecht heeft weliswaar de rokerijen en de diepvriezer ij en voor zijn rekening genomen, onder meer omdat Utrecht over een juweel van een proef - diepvriesinstallatie kan beschikken, maar voor de Helderse collega's blijft er nog meer dan voldoende werk aan de winkel. Troebele azijn en groene haring De verwerking van visschubben bijvoor beeld tot sieraden begint steeds meer be langstelling te wekken en drs. Roskam heeft dan ook al meermalen raad moeten geven aan aspirant-kunstparelduikers. De volgende dag komt er een noodkreet van een inlegger, die verbijsterd wordt door ADVERTENTIE Met de feestdagen keurig gekleed troebele azijn in zijn potten gemarineerde haring. Er reist een monster naar Den Helder en de microscoop doet de zaak uit de doeken; de inlegger in kwestie had uien gebruikt, die niet uitgegist waren en de azijn ging prompt troebelen. Dank zij het Helderse lab zal dat deze brave marineer der niet licht weer overkomen. Of een handelaar in „zoute" stuurt vol afschuw een knal-groene haring naar Noordhollands uiterste 'puntje, waar ge noemde haring met evenveel afschuw wordt uitgepakt. „Hoe komt dat beest zo giftig groen, zo tot op de graat groen", is in het laboratorium enige dagen lang een kwellende vraag geweest. Bacteriën bleken er niet op voor te komen, maar een nauw keurig chemisch onderzoek deed blijken, dat er een ijzerverbindihg in de vis aan wezig was, die toch ergens vandaan moest komen. En de detective-talenten van de heer Roskam brachten aan het licht, dat er inderdaad een stukje ijzer in 't „kantje" was gevallen, dat de groene kleur veroor zaakt had. Of die tonnen ooK schoon ge houden moeten worden. De dagelijkse gang van zaken bij retorten en pipets, bij bunsenbranders en sterilisa toren levert wel eens meer toevallige vond sten op. De conservering van paling in gasvormig koolzuur bijvoorbeeld is er een van ge weest. Want het geld, dat de visser, de reder en de handelaar als belastingbetaler opbrengt, komt er in Den Helder „wel weer uit". Sinterklaas In de afgelopen maand werden bij de Rijkspostspaarbank 71.618,84 gulden inge legd en 107.728,97 gulden terugbetaald. DAMCLUB „SPORTIEF" De uitslagen van de onderlinge competitie van damclub „Sportief" luiden: J. LichtendahlP. Westerwal 2—0; A. VerschurenH. Lichtendahl 02; J. Jonker P. Schaap 20; J. MijerH. Dijkhuizen 02; K. LichtendahlA. Zwart 20; P. Bak kerF. Schuller 20. De gongwedstrijd die Donderdag gehouden wordt voor leden en donateurs wordt ge speeld in groepen van vier personen. Zowel voor de winnaars als verliezers zijn verschil lende prijzen ter beschikking gesteld. „VLIEGERSVROUWEN" DOOR OUD-KATHOLIEKE TONELISTEN De Oud-Katholieke Toneelvereniging „De Plankeniers" heeft in studie genomen het toneelstuk „Vliegersvrouwen", door W. van Veenendaal en Henk Bakker. De regie is weer in handen van de heer C. v. d. Plas. Op 10 en 11 Januari worden in het Pa tronaatsgebouw de voorstellingen gegeven. SCHEEPVAART IJMUIDEN Dinsdag 5 December kwamen de haven van IJmuiden binnen: Barend van Karlstadt, Maria Theresia van Kopenhagen. Unitas van Gothenburg. Sirius van Skoghal. Ardennia van Gothenburg. Torshov van Rotterdam. Westereems van Geffle. Colsater v. Skoghal. Vertrokken zijn: Ellinor naar Antwerpen. Bialijstok naar Casablanca. Boskoop naar Bremen. Hollandia naar Rotterdam. Lai-ix naar Rotha. Swift n. Londen. Amstelstroom naar Hull. Wiros naar Landskrona. Velsen-Noord FILMAVOND VOOR LASCLUB „VELSEN EN OMSTREKEN" De afdeling Lasclub „Velsen en omstre ken" van de Nederlandse Vereniging van Lastechniek zal Donderdag 14 December in het ontspanningslokaal van De Plaatwelle- rij N.V. haar tweede lezing avond houden. Deze wordt verzorgd door de heer F. Loos, die tot onderwerp koos „Het opspui ten van metalen", waarbij lichtbeelden voor toelichting zullen dienen. Een film over metaalspuiten wordt even eens vertoond. ZONDAG G.V.O.—KINHEIM De competitieleiding van de K.N.V.B. heeft voor Zondag ingelast de enkele weken geleden afgelaste wedstrijd G.V.O.Kin- heim, die in Krommenie wordt gespeeld. Des schimmel heeft gisteravond (met scherp beslagen) door Kennemerland gegaloppeerd en het ontbreken van de tunnel heeft hem niet weerhouden de wijde omgeving met zijn zwarte knecht te bedienen. In Velsen heeft de goede bisschop overal voortreffelijk gereden en van morgen hebben alle jufs en meesters lange verhalen moeten aanhoren, jdie begonnen met: „En ik, juf De buurtvereniging „Schulpen" heeft de gewoonte om ter gelegenheid van 5 Decem ber St. Nicolaas en zijn knecht huisbezoe ken te laten afleggen bij de jongste kinde ren van de leden. De milde gevers hadden deze keer druk werk, want niet minder dan 72 gezinnen werden met een bezoek vereerd. Feest op de Christelijke scholen Als naar gewoonte is de verjaardag van de goedheilig man in de beide Christelijke scholen* gevierd in aanwezigheid van de bisschop zelf. Teneinde Sint tijdig te -kun nen begroeten waren de leerlingen van de school voor C.V.O. in de Van Langeveld- straat Dinsdagmiddag om 1 uur al op school. Per klasse sprak de Sint de kinde ren toe en uiteraard werd er. vrolijk ge zongen. Pieter vermaakte de leerlingen door grappen en tekeningen op de borden, wat natuurlijk veel spektakel met zich chem. reiniging - old clothes new Koningsplein 10 - IJmuiden - Tel. 4886 Agenda voor Velsen WOENSDAG 6 DECEMBER Thalia, 20 uur: „Boulevard der harts tochten". DONDERDAG 7 DECEMBER Bioscopen: Geen voorstellingen. MARKTBERICHTEN 5 December 1950 Prijzen Heilbot 2,151,90; gr. tong 2.502,15: gr.m. tong 1,741,63; kl.m, tong 1,54—1,50; kl. tong I 1,24—1,14; kl. tong II 1,02—0,93; tarbot I 2,20—1,95, per kg. Tarbot IV 40; tongschar 85; schartong 37—22; kl. schol II 59—32; makreel 37,50— 22,50; gr, schelvis 67—58,50; gr.m. schelvis 5957,50; kl.m. schelvis 4942; kl. schelvis I 3930,50; kl. schelvis II 2819; wijting 23—16,50; gr. gul 4744; midd. gul 37—35; kl. gul 32—28; kl. haai 25—-17,50; ham 47—44; poontjes 1410; kl, koolvis zw. 20,5017,50; kl, koolvis wit 3226,50, per 50 kg. Gr. kabeljauw 168144; gr. koolvis zw. 4538; gr. koolvis wit 86; gr. leng 77, per 125 kg. Aanvoer 90 kisten tong en tarbot, 7 kisten heilbot, 18 kisten tongschar en schartong, 15 kisten schol, 180 kisten makreel, 345 kisten schelvis, 45 kisten wijting, 65 kisten kabeljauw en gul, 15 kisten leng, 7 kisten ham, 24 kisten haai, 30 kisten poon, 155 kisten koolvis, 70 kisten diversen. Totaal 1066 kisten. Besommingen RO 46 Claesje f 15.530; IJM 71 Bloemendaal f9740. HD 79 f 6090. bracht. De leerlingen van de zesde klas hadden onderling geschenken uitgewisseld. In de gymnastiekzaal heeft Sint daarna de kinderen van de le en 2e klasse bezig ge houden. Daarna begaven de Spaanse bezoekers zich naar de Kleuterschool aan de Ban- jaertstraat, waar mej. J. C. Markerink, hoofd, de gasten opwachtte en door de klassen geleidde. Sinterklaasavond van C.S.V. Maandagavond had de supportersvereni ging C.S.V. een feestavond belegd in de zaal van „De Rustende Jager" te Castricum. Ondanks de verplichte entree van een pakje tot een waarde van 50 cent was de toeloop enorm, waaraan de komst van Sint Nico laas zeker niet vreemd geweest zal zijn. De tijd werd gekort door artisten als de „Zingende Zwervers" en de „Blondona's" en ook de politieke „voetbal-poppenkast" viel zeer in de smaak. Als alle supporters de tien geboden, die koning Voetbal hun gaf, nu eens nakwamen Succes voor „Velsen-Noord Vooruit" Hulppostkantoor op komst De opheffing van het postagentschap aan de Meerweidenlaan op 1 November is voor de Vereniging „Velsen-Noord Vooruit" aan leiding geweest om aan de inspecteur der P. T. en T. te Haarlem te verzoeken wegens de gestadige uitbreiding van dit deel der gemeente een hulppostkantoor te stichten. Dinsdag werd antwoord ontvangen van de volgende inhoud: „In antwoord op uw brieven van 2 en 27 November j.l. deel ik u mede, dat er zo spoedig mogelijk weer een P.T.T.-inrich- ting te Velsen-Noord moet worden geves tigd. In beginsel is dan ook reeds besloten tot vestiging van een hulp-kantoor aldaar over te gaan. Dit voornemen kon tot mijn spijt nog niet tot uitvoering komen in verband met de moeilijkheid betreffende het verkrijgen van behoorlijke huisvesting voor de P.T.T.- dienst. Het mogelijke wordt gedaan om hiervoor spoedig een oplossing te vinden. Zodra dit het geval is, zal ik uw bestuur hierover nader inlichten." De „Metamorphosis" wordt opgeruimd De Rijkswaterstaat ziet reikhalzend uit naar een periode van goed weer, slechts dan wordt het mogelijk het gestrande Griekse stoomschip „Metamorphosis" te doen ruimen. Vooraf zal echter moeten worden onderzocht of de lading de moeite van het bergen waard is. Omtrent de reactie van het zwavelhoudend erts pyriet in zijn verbinding met water lopen n.l. de me ningen uiteen. Inmiddels werd er de aan dacht op gevestigd, dat het ten strengste verboden is, de goederen van boord te halen, ook de bemanning moet in het bezit zijn van een speciale politievergunning om persoonlijke eigendommen, scheepspapie ren en dergelijke van het schip mee te kunnen nemen. DINSDAG KOMT VELSENS RAAD BIJEEN De agenda voor de openbare raadszitting in Velsen, die gehouden wordt op Dinsdag 12 December, luidt: Ingekomen stukken en mededelingen. Vaststelling suppletoire begrotingen. Hernieuwde vaststelling van een veror dening op de heffing van keurlonen voor het keuren van slachtdieren en vlees en van rechten voor het gebruik van inrich tingen van en het verrichten van diensten door de vleeskeuringsdienst. Wijziging van de verordeningen, op het heffen van vergunningsrecht voor de ver koop van sterke drank in het klein en van verlofsrecht voor de verkoop van zwak- alcoholische drank in het klein, in de ge meente Velsen. Verpachting van bouwland in Velsen- Noord. Verhuur van woningen. Aankoop van grond in Santpoort. Tijdelijke regeling in zake vergoeding van ziektekosten voor het gemeenteperso- neel. Bouw van een gymnastieklokaal bij de nieuw te stichten openbare lagere school in Velsen-Noord. Benoeming van: a. leraressen en een leraar aan de Ge meentelijke Huishoudschool in IJmuiden; b. een lid van de Commissie van advies voor de Gemeentelijke, Dienst voor Sociale Zaken (aftreding J. H. Muller); c. twee leden van de Commissie van toezicht op dé Visserijschool (wegens be danken van J. C. Pronk en D. Verbaan); d. leden van de commissie van advies, in zake de toekenning van studiebeurzen. Voor de kinderen Beiden keken ze naar de plank, die daar tamelijk snel kwam aangedreven. „Stil eens", zei Rick opeens. „Ik heb 'n idee, Bunkie! Het is misschien nog 'n heel eind lopen naar het dorpAls we eens probeerden, op die plank te komen? Die houdt ons welen dan drijven we op ons gemak verder naar huis, zonder dat we ons moe hoeven te maken!" Ja, daar voelde Bunkie ook wel wat voor, want met al dat geloop waren ze nogal moe geworden. „Nou, pas op!" waarschuwde Rick. Daar kovit ie.Goed springenhoor, anders kom je in 't water terecht! Een.... tweehup!" ~Met een flinke sprong kwam hij netjes op de plank terecht. „Nou jij, Bunkie! Ik zit al!" Bunkie keek naar beneden. Toen de plank vlak onder hem dreef, nam hij z'n sprong. En hij kwam ook mooi terecht. „Ziezo, daar zitten we!" zei Rick tevreden. „Nou hebben we niets te doen dan maar stil te blijven zitten, en dan komen we op onze zeven gemakken vanzelf thuis!" hi tegenwoordigheid van Prinses Wilhelmina is het tachtigjarig bestaan van de P,jj|^ academie van Beeldende Kunsten te Amsterdam plechtig herdacht. De Staaty secretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. J. M. L. Th. Cals, onthul by deze gelegenheid een gedenksteen, die in de hall van het gebouw geplaatst ;j) worden ter nagedachtenis van de in de oorlog gevallen kunstenaars. Na de onthulliiw van de gedenksteen. Links Prinses Wilhelmina. SCHEEPVAART Amstelveen, 4 v. Suez. Amstelkerk, 4 te Dakar. Agtedijk, pass. 4 Startpoint. Aldabi, 4 v. Las Palmas n. Antwerpen. Alnati, 4 dwars Oporto. Arendskerk, 4 v. Melbourne. Aalsdijk, 4 te Havanna v. R'dam. Alloth, S te Porto Alegre. Alderamin, 5 v. Douala n. Abidjan. Aludra, 5 verw. Rosario. Arundo, 4 v. Montevideo. Alblasserdijk, 4 800 m. ZO. Flores. Aldegonda (t), 4 te Bangkok. Alkaid, 4 250 m. NO. Madeira. Altair, 4 55 m. NO. Caravellas. Agamemnon, 4 125 m. Z. Mona passage. Amstelvaart, 4 135 m. NW. Messina. Andük. 4 380 m. W.ZW. Flores. Arkeldijk, 4 630 m. W. Scillies. Alcyone, pass. 4 Kp. Tiburon. ApTstelvaart, pass. 5 Str. Messina. aftkrumdijk, 4 v. Antwerpen n. A'dam. Alamak, 4 te Koweit. Alphacca, 5 verw. Montevideo. Blitar, 4 v. R'dam n. Djakarta. Bantam, 1 te Singapore. Bennekom, 4 v 'A'dam n. Chili. Breda, 4 v. Guayaquil n. Calao. Baarn, 4 180 m. N. Terceira. Bloemfontein, 4 200 m. Z. Freetown. Boschfontein, 5 te Hamburg. Congostroom, 5 te Takoradi v. Accra. Caltex Utrecht, pass. 4 Kp. Carbon. Caltex Leiden, 5 v. Suez. Ceronia, 4 v. Auckland n. Miri. Corilla (t), 4 250 m. Z. Fayal. Castor, 5 v. Petit Goave n. Port au Prince. Dorsetshire, 4 v. Port Said. Daler dijk, 4 te San Francisco. Delfland, 4 v. Las Palmas. Delft, 6 verw. Cristobal. Drente, 2 v. San Francisco n. Portland. Esso Rotterdam (t), 4 850 m, NO. Barbados. Etrema, 4 160 ml N. Bonaire. Friesland, (SSM) 4 te Dunston v. Londen. Gaasterkerk, 4 v. East London n. Durban. Garoet, pass. 4 Finisterre. Grootekerk, 4 v. Durban n. East London. Gadila.(t), 3 te Eastham v. Thameshaven. Hecuba, 5 v. Curagao n. Oranjestad. Heelsum, 4 1000 m. W. Fayal. Hestia, 4 975 m. ZW, Fayal. Hermes, 5 v. Puerto Cabello te Barranquilla. Hersilia, 4 730 m. ZW. Fayal. Hermes, 5 te Puerto Cabello v. Barranquilla. Indrapoera, pass, 4 Bizerta. Jobshaven, pass. 4 Las Palmas. Jupiter, 4 bij Kp. de Gata. Kertosono, 4 v. Genua. - Kota. Ago.eng, 5 te Belawan. Laagkerk, 3 v. Madras. Larenberg, 4 v. Genua te Bona. Loenerkerk, 4 nog te Basrah. Lindekerk, 4 v. Bandarshapur te Basrah. Lissekerk, 4 v. Bombay n. Colombo. Leerdam, 4 te New York. Langkoeas, 5 verw. Suez. Loenerkerk, 4 nog te Hasrah. Lucita (t), 4 v. Stanlow n. Heysham. Limburg, 5 verw. Barbados. Lutterkerk, 6 verw. Marseille. Marlsa pass 4 Kp Guardafui. Melampus, 4 te Londen. Meliskerk, pass. 4 Gibraltar n. Genua. Mijdrecht, pass. 4 Malta. Mac.uba, 4 400 m. NO. Martinique. Mitra (t), 5 verw. Abadan v. Suez. Modjokerto, 4 rede BelaWan. Murena (t), 4 190 m. O. Malta. Manoeran, 4 400 m, N. Fort Aleze. Muiderkerk, 5 verw. Hamburg v. Bremen. Noordam, 4 275 m. W.t.Z. Scillies. Nestor, pass. 5 Lissabon. Ovula, 4 v. Pulosambu te Fremantle. Ondina, 4 v. Port Said. Omala (t), 5 te Singapore v. Balikpapan. Ophir, 4 v. Singapore te Belawan. Oranje Fontein, 4 v. Hamburg te Antwerpen. Overijsel, 4 bij Finisterre. Oberon, 10 verw. New York. Polyphemus, 3 v. New York n. Alexandrië. Perna. 1 te Singapore v. Piraeus. Prins Willem IV, pass. 4 Gibraltar. Prins Willem' v. Oranje, pass. 4 Kp, Race. Prins Philips Willem 4 te Alexandrië v. A'dam. Papendrecht (t). 4 150 m. O. Malta. Polydorus, 5 verw. Djakarta v, Soerabaja. Prins Alexander, pass. 4 East London. Prins Willem II, 4 400 m. Z. Kp. Race. Poseidon, 5 v. Ciudad Trujillo n. Puerto Plata. Raki, 4 te Liverpool. Ridderkerk, pass, 4 Casquets. Ruys, 4 v. Mauritius n. Singapore. Rijnkerk, 4 v. Penang n. Colombo. Roepat, 5 te Port Said. Radja, 4 250 m. O. Fernando Noronha. Stad Arnhem, pass. 5 Finisterre. Stad Schiedam, 4 v. Vlaardingen n. Savona. Stad Dordrecht, 5 v. Porto Empedocle te Punto de Segunto. Stad Maastricht, pass. 4 Finisterre. Straat Malakka, pass. 4 Mauritius. Schiedijk, 5 verw. Galveston. Sanana, pass. 4 Socotra. Sliedrecht, pass. 4 Beachyhead. Sommelsdijk, pass. 4 Str. Florida. Stad Arnhem, pass. 4 Oporto. Stad Vlaardingen, pass. 4 Stavanger. Schie, 3 v. New Orleans r>- Laguaira. Tabinta, pass. 5 Algiers. Tarakan, 2 te Belawan. Tjibadak, 1 v. Zanzibar. Tjipondok, 1 v. Penang n. Singapore. Trompenberg, 3 te Mobile v. R'dam. Tjibodas, 5 v. Cheribon te Djakarta. Tjipanas. 4 450 m. O. Rio Grande. Vrijburgh, 4 te Bordeaux. Minder en meer. De omzet van k\ Staatsvissershavenbedrijf in IJmuiden be droeg over de afgelopen maand 2.475,415 tegen 2.803.877 in November van het vorige jaar. De totale omzet werd over de eerste elf maanden van 1950 20.467,677 tegen 19.634.762 over dezelfde periode ia 1949. Dunnetjes. Vandaag waren aan de afslag de Schoorl met 259 kisten makreel, 200 schelvis, en 100 diversen, de Vios met 150 kisten schelvis, 80 wijting, 120 gul en kabeljauw, 120 makreel, 50 radio, 15 6tok- kebit en 230 haring, de Abrtham met 2M kisten schelvis, 190 wijting, 220 haring, 3M makreel en 50 diversen en de Tonny mei 60 manden tong, 75 manden schol, 44 man den wijting. 12 manden tarbot en enkele Stijve kabeljauwen. Voor Donderdag. Op dit moment is voor de Donderdagmarkt nog niets defini tiefs bekend: aan de hand der vertrekdata kunnen het eerst binnen worden verwadit de Antje (vertrokken 24 Nov.), de Haar lem (28 November) en de Eile Chenévière (27 November). Nog duurder. De prijzen van de Dinsdagmarkt bleven vrijwel gelijk aan dia van Maandag en er konden dus weer goede noteringen worden gemaakt. Kleine schol 2 bracht het tot 59 met als onderkant- prijs 32, de makreel bleef een gevraagd visje voor 36 tot 23 per kist en de schelvis ging nog even omhoog tot 60 eo f 68 voor de grove soorten. Ook brat- schelvis maakte betere noteringen eI 19 tot 28 per kist. De fijnvis bleef vrijwel gelijk met uit zondering van de tong 2 die tot ƒ1,24 steeg. De totale aanvoer was ruim 1000 tóüa waarvan 180 kisten makreel, 345 fcslea schelvis en 60 kisten gul. Toch te weinig. De Claesje wit Dinsdag aan de afslag was, besomde vo» een 13-daagse reis 15.530, de Bloemen daal moest het met 9.800 stellen voorea 1 13-daagse reis. De vaart der schepen. Op 4 I ber kwamen binnen: RO 46, IJm. 262,1, 249, UK 104, 35, 60, 61, Za 21, HD il Naar zee vertrokken IJm. 283, 262,183,25, 11, 54, 38, 49, 99, KW 18, 16, 86, 129,!!, VD 60, 9, KW 50, 147, 151, 3, 6, 3,-130, 12, 40, 64, IJ. 31, 229. Naar binnen KWh 2, Naar zee HD 87, IJm. 249,240, fe' binnen KW 43, 42, 89, 29, IJm. 230, 129J KW 24, 1, 104, 84, 69, 125, 77, 2, 210, 33, KW 53, 91, 94, 162, 155, 108, 51,!!!, 227, 78, IJm. 26, 204, RO 9, RO 1. Pools nieuws. Van de Poolse vlooi vertrokken Maandag uit IJmuiden weer de SW 1, 101, 104, 103 en 102. Zoutaanvoer. Dinsdag kwam e Rijnaak binnen met een lading zout v( de IJmuider stores. Venus, 4 V. Istanboel te Izmir. Vulcanus, 4 v. Oran, n. Parlermo. Van Heutsz, 4 v. Djakarta n. Muntok. Veendam, 4 300 m. W. Scillies. Weltevredén, pass. 4 Minicoy. Wieldrecht, 4 v. Bahrein n. Lorenzo Marque:. Waibalong, 4 v. Singapore n. Sibolga. Winsum, 4 125 m. ZW. Ouessant. Wieldrecht (t), 5 in Golf v. Oman. kleine vaabs Bernisse, verw. 5 v. Hamburg n. Swansea. Breehelle, 5 v. Bremen te Antwerpen verw. Frisia, 4 v. Berre te Le Havre.. Ferocia, 6 verw. R'dam. Hast I. 5 v. Bristol n. Barry. Hast IV, 3 v. Rouaan te Londen. Hast V, 4 v. Garston n. Dublin. Marceilla, 4 v. Port Jerome te Ambes. Monica, 5 v. Oxelsund n. R'dam. Noord, 4 v. Gonfreville te La Pallice. Timor, 4 pass. Landsend. Tyro, 4 te Dublin. Zwerver, 4 v. Stettin n. Goole. FEUILLETON door mevrouw Bijleveld-Gelinck 33) Hoe oud is die voorzoon van u nu, mevrouw? Acht en twin/tig jaar. Hebt u aan hem de geschiedenis van de Zevenster verteld? Ja, daar hebben wij het de laatste maal nog over gehad. Hm. En het is dus een Indo. Ook wat uiterlijk betreft. Natuurlijk, inspecteur. Maar knap. Een.... verleidelijk gezicht. Een verleidelijk gezicht. Verder nog een bijzonder kenteken? Een kenteken? Nee, inspecteur. Heeft hij een gouden dasspeld in de vorm van een klaverblaadje van vier? Ze keek verrast op. Ja, inspecteur! En een zegelring met een rode steen en het monogram H. P. aan zijn linker wijsvinger? Ja, inspecteur! Kent u hem dan? Hij stond haastig op. Ja, ik ken hem, mevrouw. Ik moet dadelijk weg! Blijft u hier ter beschikking, ik zal u nog telefo nisch berichten! Hij snelde de kamer uit. Maar in de hall kwam hem juist de portier tegemoet: Inspecteur Renkevoort? Telefoon voor u! Telefoon? Ik heb geen tijd! Maar het is dringend! Hij ging met tegenzin de telefooncel in en nam de hoorn op: Hallo? Met Benck, klonk het gejaagd door het toestel. Bent u het zelf, inspecteur? Ja. Hebt u aan Aagje van Esbeeck een bericht gezonden, dat ze bij u komen moest? Néé!! Grote hemel, inspecteur! Er is hier iemand gekomen om haar te spreken. Een rechercheur met een boodschap van in specteur Renkevoort. Of ze dadelijk mee ging. En ze is gegaan! Lang geleden? Snel, meneer Benck! Nog geen tien minuten geleden. Riekje heeft hem opengedaan. Vraagt u haar wèt voor een man'. Maar vlug! Een donkerblauwe regenjas, een soort donkerblauwe uniformpet, een bril met donkere randen, een klein snorretje. Niet Indisch? Neen. In een auto? Op een motor met open zijspan. Weet ze het nummer? Neen. Dank U. Verder niets. Ik zal doen wat ik kan. En hij kwakte de hoorn op de haak. HOOFDSTUK IX. Aagje was na de bijeenkomst op de kamer van meneer Benck naar het balcon van tante Truus gegaan en had zich daar lui uitgestrekt in een gemakkelijke stoel. Ze had behoefte om alleen te zijn en uit te rusten na alles wat er gebeurd was en zo had ze verschillende aanbiedingen om haar gezelschap te houden afgeslagen. Meneer Benck en Frida begrepen dat goed en hadden niet verder aangedrongen, maar Arnold van Blitterswijck was èrg teleur gesteld geweest dat ze niet met hem in het Park wilde gaan wandelen. Ze had hem bijna onvriendelijk de deur moeten wijzen en hij was heengegaan met de opmerking dat de nachtegalen deze avond tevergeefs zouden zingen. Het meisje begreep niet waarom. En nu zat ze hier alleen en genoot van de rust en het alleen-zijn en van de koelte van de avond. De zon was in een glorie van licht achter de boomtoppen gezakt en over de paden viel reeds de eerste schemering. Maar de weiden waren nog goud-groen en in de vijvers vlamde het rood van de Westerkim; de hemel werd al donkerblauw en ineens pinkelde er een lichtje: de avondster. In het Park schui felden nog vele voetstappen en de stemmen klonken gedempt; een enkel koeltje brak ineens dóór en deed de bladeren even bewegen. Toen werd alles weer stil. Hoelang ze zo gezeten had, wist ze zelf niet, maar ineens was daar Riekje, die vertelde dat er iemand voor haar aan de voordeur was met een boodschap van inspecteur Renkevoort. Ze stond lang zaam op, nog dromerig van de stille avond, en ging de trap af naar beneden. Daar stond inderdaad een vreemde man met een uniformpet op, een donkere jas aan en een snorretje. Juffrouw van Esbeeck? Ja, zei ze. Ik ben rechercheur Vink. Ik heb een boodschap voor u van inspecteur Renke voort. Hij heeft een arrestatie verricht en nu vraagt hij of u even komt, voor het her kennen. Ik ben met de motor. Goed, zei ze. Ze greep nog haar fluwelen jasje van de kapstok en nam plaats in het zijspan. De man stapte op de motor. Klaar juf frouw? En hij reed meteen weg, Riekje stond hen op de stoep na te kijken. Ze waren in een oogwenk op de Stadhouders kade. Waar is het, rechercheur? Bij de Meer, juffrouw. Aan de Ring dijk. Dicht by de overweg. Dus nog vér. Het was vervelend, ze was nu graag rustig op haar balcon gebleven Maar de inspecteur had haar nodig. Een arrestatie. Wie zou het zijn? Gerrit Haag jes of de man in de gele regenjas? Wat rijdt u hard! Ja, juffrouw. Het heb haast! Ze vlogen inderdaad over de straat, de Stadhouderskade af, de Amstel langs. Bij de rivier drentelden talrijke wandelaars om te genieten van de mooie avond. De terrassen van de roeiverenigingen waren druk bezet, de gieken en wherries door kliefden het paarlmoer-kleurige water. Het was bijna jammer om er zo snel langs te rijden! Ze passeerden de Berlage-brug en kwa men nu bij de overweg, dezelfde overweg waar zij gisteravond ontsnapt was. Het werd koeler, er was een lichte Oosten wind tégen en ze reden snel. Ze zette de kraag van haar manteltje op. Is het hier, rechercheur? Nog iets verder, juffie. Juffie! Wie zei er nu Juffie! Ze keek eens opzij naar haar begeleider: een rare vent met dat snorretje! Een raar snorretje ook! Het leek wel opgeplakt. En dan die bril! Is het hier dan? Nee, juffie, nóg verder. Maar we zijn de Ringdijk al haast af! 't Is toch verder! Hij gaf nog steeds vol gas en minderde geen vaart. Ze schokte ook erg op die manier, hij reed wild. En waarom stopte hij nu niet? Maar nu zijn we op de weg Diemerbrug! Hij gaf nu geen antwoord meer. En ineens kwam een hevige haar op. Het was.-het was niet in Het was niet in orde! Een boodschap"' inspecteur Renkevoort, Wat voor ««v was er dat dat waar was? Zult u opj' kamer blijven? Zult u voorzichtig^ had hij gezegd. En zij, zij was met de eer de beste meegegaan! t. Wat zou ze doen? Gillen? Met haar2 doek zwaaien? Het was toch mogelijk om iemand tegen zijn zini te voeren in een open zijspan op een ar ke verkeersweg! Ze moest er toep kunnen als ze wou! Daar kwamenze een dorp, Diemerbrug. En nu moes- toch wel vaart minderen. Dat geW inderdaad. Hij moest veel vaart mm® - in de nauwe straat, waar ook nog lagen van de Gooise Tram. Nu mo®5 handelen! En op hetzelfde ogen0"* ze Hans Preller, die in een kleine wagen een tankstation uitkwam! Hans! gilde ze. Hans! Ze zwaaide met beide armen, J help- had haar gezien! Zij wenkte -- me! help me! en hij wenkte terug, a .j het begrepen had. En hij gaf metee achter hen aan. Hou je stil! riep de cheur. ,.recT (Wordt t

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 6