ÏJmuider Courant Haarlems Dagblad bndelaar Frankrijk zwicht voor Amerikaanse druk PARIJS AANVAARDT HET AMERIKAANSE PLAN TOT HERBEWAPENING DER WEST-DUITSERS Nederlands compromisplan viel niet in de smaak bij de regering te Bonn en evenmin bij Washington De Arabische Liga adviseert dertig dagen wapenstilstand Vijftienduizend ingeslotenen deden een geslaagde uitbreekpoging jaargang No. 19725 Kennemerlaan 154. Telef. Adm, 5437. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), ^eg 47, Santp. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 1 Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Editie voor Velsen, ömniden, Santpoort en Omstreken van en <©ptrtfjte ïtearfemstfje iourmt (ïnrto tós© Donderdag 7 December 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post 5.- Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom der historie worden TP MANNEN kt als een ecuw meer "San is Sat ziJ Scoren of ge- 2eer grote mannen (en zeer Sjenissen) valt dezelfde erken- "fiedere vijftig UB ten deel Ik 'L voorwaarde „zeer groot" en I„ot" af door de Chevalier de I.l m zijn daden te herdenken. Het Je eeuw geleden dat deze jonge '■uiman terugkeerde van een voet- 1 ,,ht iaar had geduurd. Bijzonder Lmh en zijn daden, al waren zij dus wél noemen. De Franse B Lenótre heeft indertijd een at óver hem gesclireven en hem ijja van de voetreis" genoemd, it of die titel historisch verant- hij lijkt aanvechtbaar. Maar de Jdt daar niet minder merk hor Een in die tijd ongebruike- daneming was zij zeker: in de J eeuw reisden veel mensen, som- rijtuig en het merendeel te PARIJS, 6 December (Reuter) De Franse regering heeft Woensdagavond be sloten de voornaamste punten van het Amerikaanse plan voor het bewapenen van Duitse gevechtsgroepen en haar opneming in de Atlantische verdedigingsmacht te aan vaarden. De socialistische ministers hebben zich tot „ar niemand maakte werkelijke !e V°datbdeedyz^^Lmi6tSre,nzou^dê het laatste ogenblik tegen dit besluit verzet, .Wie van een dakloze zwerver hebben en er zijn goede naam mee heb- ■■■„aad De burgerij had een voor- Men voetreizigers; de tijden der ,t moesten dagen eer men aldus Jkkende dichters en schilders op de ontmoette. Lr le chevalier de la Tocnaye, i-hvintig jaar oud, officier bij een .Pik garde-regiment, vertrok in het iaar 1791 uit Frankrijk toen hij jat zijn hoofd, evenals dat van ve e i edellieden, anders onder de guil- 'zou vallen. Hij nam een crediet- nee en voegde zich eerst bij het leger Geweken en, dat in Coblenz werd ge- "'en zich aanvankelijk verbeeldde, de macht in Frankrijk zou herove- i diende er zelfs, omdat het meer -en dan soldaten telde, als gewoon ijst in Maar het miste bezieling, om- die leden der verdrevenadel toch j waren van afkeer van de gedachte, tegen landgenoten vochten. Na een 'veldtocht zaten zij weer in Coblenz. ireeg La Tocnaye er genoeg van. Hij dolende ridder. Hij ging eerst naar dam nam er een kolenboot naar dat vol Franse uitgewekenen was, zich bovenmate aan hun politiek jjogr en hun heroverings- en wraak- STen wandelde weg. Dat was in 1792. adelde acht jaar lang. Eerst trok hij ingeland. Daarna naar Schotland, dat ;r aantrok, maar waar zijn geld op- Hij schreef een boek onder de titel delingen door Groot-Britlannië", dat reel geld opbracht in die tijd, zegt ie, schijnt hét beroep van schrijver dig geweest te zijn, hetgeen opnieuw it hoe treurig de eerbiedwaardigste iken zich later gewijzigd hebben adelde opnieuw. Bagage had hij nau- ss, Bewapend was hij alleen met een -stok en een ongeladen, kapot pistool, s wijde zakken van zijn jas had hij aantal kledingstukken van zo clim !ijke stof bij zich, en toiletartikelen, itrusting was met zoveel overleg en aing samengesteld, dat hij in het reffelijkst gezelschap verschijnen kon volle distinctie van een Frans edel- «epoederd en wel, met zijden kousen, Bsschoenen. De reiziger die door weer :,d trok, steeds te vaet, over de slecht- regen, kon zich binnen een uur in een inde salonheld veranderen. Hij werd Hórd en men ontving hem gaarne. Het Ben en de velerlei reiservaringen be- de dolende ridder intussen steeds i Hij voer naar Ierland, maar verliet lij haastig weer, want men was daar list aan een revolutie begonnen, met i, brandstichtingen en moordpar- al wat erbij hoorde. Dus keerde hij lotland terug. Maar daar benaderde :r de gehate politiek, in de persoon van de broeders van zijn ter dood ate koning Lodewijk XVI. Hij ves- zich in Holyroad, omgeven door uit- len. La Tocnaye ging aan boord van ip en vertrok naar Zweden. Jaren- jieef hij in dat land en in Noorwegen, voetreizend. Hij werd ook daar een 'aardigheid, in zekere zin een be- persoqnlijkheid. Hij schreef ook over zijn ervaringen. Hij volbracht Qenlange tochten door een deels nog laanbaar, schaars bevolkt, primitief .dieniemand ooit had aangedurfd. Zijn ie opgewektheid en vriendelijke aard pen hem overal een goede ontvangst, koning van Zweden, Gustaaf IV (voor ier van de maarschalk Bernadotte) ont- liiem. Hij bleef wegwandelen van revo- en uitgewekenen. Het nieuws was tijd zo schaars, dat men hem in de idse binnenlanden niet hertellen kon f-'in Frankrijk gebeurde. Men trok ei- trouwens ook niets van aan. Tenslotte, jare 1800, ging hij nog maar eens Stockholm om te informeren. Toen ■cem verteld dat een zekere generaal We in Frankrijk de orde hersteld 5e regering in handen genomen, en ';J de uitgewekenen weer toeliet, ia Tocnaye de Sont overstak en frankrijk terugwandelde, na een van vier maanden te Kopenhagen, 4 nog een boek schreef en het voor verkocht, omdat hij niet berooid bij Enihe wou terugkomen. Toen hij "am in Bretagne bleek dat zijn moe- 3a jongste broer en zijn zuster nog zijn vader en twee andere broers gesneefd. Hij vestigde zich weer bij Jen bleef verder in Frankrijk; pas herstel van het koningschap aan- e hij een bescheiden openbare func- helden-historie, maar wel een rojardig verhaal. De man die weg- •eit en blijft wandelen, jarenlang. iv,eenza5ne in menig land moet die L, °ii n deze aantrekken. Maar zich f.S anc'ers dan toen. Toch vraagt a, dolen er misschien ook nu tr,e adders door Afrika of in de diep- ^orgenheden van Zuid-Amerika? Presteerden in Indonesië doch Amerikaanse druk gaf de doorslag. De beslissing werd genomen door premier Pleven en zijn voornaamste ministers na een dag van strijd met de socialistische mi nisters, die zelfs eenmaal dreigden liever uit de regering te zullen treden dan toe te geven. Hervé Alphand, de Franse vertegen woordiger in de raad van plaatsvexwangers van het Atlantische pact, keerde Woensdag avond naar Londen terug met de machti ging om de aanbevelingen van de plaats vervangers betreffende de herbewapening van West-Duitslancl te ondertekenen. Een woordvoerder van de minister-presi dent, die dit bekend maakte, zeide, dat de Franse regering aanzienlijke concessies had gedaan om de herbewapening van West- Europa niet op te houden. Volgens Reuteu bestaat het plan voor de opneming van Duitse strijdkrachten, dat door de plaatsvervangers van 't Atlantisch pact is goedgekeurd, uit de volgende voor naamste punten: De Duitse gevechtstroepen in het Atlan tische leger voor Europa zullen de sterkte van een brigade hebben. Met de technische voorbereidingen, zoals het organiseren van Duitse recruteringsbureaux, zal onmiddel lijk een begin worden gemaakt en men zal niet wachten op de totstandkoming van de politieke en administratieve organisatie waarin het Franse plan voorziet. De Duitse recruteringsbureaux zullen in verbinding staan met het West-Duitse ministerie voor Arbeidszaken en onder supervisie en con trole van de geallieerde commissie ir Duitsland staan. Er zal geen Duits minis terie van Defensie en geen minister van Defensie zijn. In afwachting van de uitwerking van de structuur van het Europese leger met een Europese minister van Defensie zal een „Atlantische hoge commissaris" benoemd worden, die in zeker opzicht de taak van een Europees minister van Defensie.jzal hebben tot de voorwaarden bereikt zijn, ge schikt voor de benoeming van. een minister. Een woordvoerder van de Franse premier verklaarde hedenavond, dat Frankrijk de eis, dat het plan-Schuman ondertekend zou worden alvorens in te stemmen met een Duitse deelneming, heeft laten vallen. Alternatief Naar in de parlementaire wandelgangen wordt verklaard, heeft Amerika zeer sterke druk uitgeoefend. Het Franse kabinet, wei gerachtig om de Amerikaanse pil te slik ken, stemde tenslotte toe, omdat het er naar uitzag, dat het alternatief een ernstige spanning tussen Frankrijk en Amerika zou betekenen met het gevaar van een isolatie van Frankrijk voor zover zulks Amerika zou betreffen. Men verwacht, dat Frankrijk hiertegen over zal stellen, dat alles wordt gedaan om een viermogendheden-bespreking met de Sovjet-Unie te doen houden. Vooral de socialistische kabinetsleden zouden aandringen op de noodzakelijkheid om de Sovjet-Unie een kans te geven om te zeggen of zij tot een aanvaardbare over eenstemming met het Westen wenst te komen of niet. Frankrijk zou het werk van de Franse, Britse en Amerikaanse afgevaar digden, die Donderdag in Parijs beginnen te vergaderen over het antwoord op de De voormalige hoofdstad van Noord-Korea, Pjongjang, is door de strijdkrachten van de UNO ontruimd. In lange colonnes vrachtwagens trekken de troeven Zuidwaarts. Russische voorstellen voor Duitsland, wil len bespoedigen teneinde zo spoedig moge lijk een viermogendhedenbespreking te kunnen organiseren. Het oorspronkelijke Amerikaanse plan was door het laten vallen van de eis tot onmiddellijke instelling van een Duits ministerie van Defensie tot een zoge naamd compromis verzacht. Dit plan werd door de Amerikaanse afgevaardigde Spofford in Londen ter tafel gebracht. Het Franse kabinet heeft na een verga dering van drie uur een communiqué uit gegeven, waarin gezegd wordt, dat het „compromis-voorstel van de heer Spofford" aanvaard is. De Franse gedelegeerde had instructies inzake de Duitse deelneming en de kwestie-Indochina ontvangen voor de vergadering der plaatsvervangers, welke begin volgende week wordt gehouden. Parijse conferentie aanstaande Een speciale conferentie der betrokken regeringen in Januari in Parijs zou de voorwaarden voor de vorming van een Europees leger bespreken. Tot dan had Spofford een tijdelijke voorziening voor gesteld, waarmede Frankrijk het, enige restricties daargelaten, eens was. Naar aanleiding van het regeringscom- muniqué heeft Gazier, Frans minister van Voorlichting, verklaard, dat het voorstel- Spofford twee punten behelst: Oprichting van een Europees leger, zoals door de Amerikaanse regering wordt voorgestaan; overgangsperiode tijdens welke Duits land over geen legerstaf, divisies noch minister van Oorlog zou mogen beschikken. Duitse gevechtseenheden, waarvan de sterkte 4000 a 5000 man zou bedragen, doch die over geen zware bewapening zou den beschikken, zouden van geallieerde divisies deel uitmaken. De Duitse eenheden zouden in geen ge val meer dan 1/5 van de geallieerde strijd macht mogen vertegenwoordigen. In de voorstellen van Spofford was het Nederlandse plan om een „Atlantische hoge commissaris" te benoemen niet opge nomen. Het Nederlandse plan viel een koele ontvangst te Washington ten deel, nadat dr. Adenauer, de West-Duitse kanselier, de Nederlandse voorstellen als een „discri minatie tegenover de Duitse partner" had aangemerkt. Het plan voorzag in een bur gerlijke commissaris tussen opperbevelheb ber en Duitse strijdkrachten. Het wilde de weg banen voor de verwezenlijking van het Franse plan, dat een Europese poli tieke autoriteit wenste te stellen boven de opperbevelhebber. Thans heeft Washing ton zijn zin gekregen en zal de te benoe men opperbevelhebber naar alle waar schijnlijkheid Eisenhower de enige zeggenschap over het te formeren Europese leger der Atlantische mogendheden heb ben, onder supervisie van de raad der Atlantische ministers. Tal van pogingen om de vrede te redden Truman en Stalin zouden moeten confereren fefï? 7 December (Aneta) fehsr nen' die bij de actie °P 19 Z.* werden gearresteerd, zijn 1 ynjgelaten. Onder hen bevinden Nederlanders F. T. Maus, Julius en D. A. Kan. LAKE SUCCESS. 6 December (Reu ter). De secretaris-generaal van de Arabische Liga, Azzam Pasja, heeft Woensdag voorgesteld, dat president- Truman en generalissimus Stalin onder auspiciën van de UNO een conferentie zullen houden om te trachten een basis voor overeenstemming te vinden waar door de wereldvrede bewaard zou blij ven. Hij diende namens de Arabische landen een resolutie in welke een lans breekt voor een wapenstilstand van dertig, dagen op Korea. De resolutie vraagt de vijandelijkheden op Korea een maand te staken en beveelt ook eqn algemene wapenstilstand van drie maanden in de koude oorlog tussen Oost en West aan. De Liga hoopt dat Truman en Stalin in die tijd op een neutrale plek kun nen samenkomen om de geschilpunten tus sen Oost en West uit de weg te ruimen. Diplomatieke kringen in Washington ver klaarden dat de Chinese communisten hun bereidheid te kennen hebben gegeven om hun offensief in Korea te staken bij de 38e breedtegraad. Sir Benegal Rau van India zou de feite lijke verzekering ten aanzien van dit punt ontvangen hebben voordat hij zich aansloot bij de vertegenwoordigers van 12 andere landen in een beroep op de communistische Chinezen om de vroegere grens tussen Noord- en Zuid-Korea niet te overschrij den. Pandit Jawaharlal Nehroe, de minister president van India, heeft Woensdag bij de opening van het parlementsdebat over de buitenlandse politiek een beroep gedaan op de Verenigde Staten, de Sovjet-Unie, China en Engeland om te zoeken naar een oplos sing van de crisis in het Verre Oosten door vreedzame onderhandelingen. Nehroe waarschuwde dat de wereld thans voor de keus „oorlog of vrede" staat. Nehroe onthulde, dat India in de laatste tien dagen, sinds de toestand in Korea slechter werd, een voorstel had gedaan om het vuren te staken en, zo mogelijk, een gedemilitariseerde zóne te scheppen om daarna onderhandelingen aan te gaan met de partijen, die het nauwst bij de zaak waren betrokken, met inbegrip van China. „De gehele moeilijkheid is gerezen, om dat men China heeft genegeerd, zowel in de UNO als elders", zo zeide Nehroe. De UNO heeft Woensdag het beroep, gericht tot de Chinese volksrepubliek en de Noord-Koreaanse autoriteiten waarin dezen wordt verzocht te verklaren, dat hun strijd krachten niet over de 38ste breedtegraad in Korea zullen trekken, verzonden. Het verzoek werd gedaan door dertien landen uit Azië en het Midden-Oosten. Een woordvoerder van het Britse mini sterie van Buitenlandse Zaken verklaarde Woensdag, dat het beroep van de 13 lan den „op het eerste gezicht een zeer dienstig en constructief voorstel" is. In officiële kringen te Parijs verklaarde men, dat Frankrijk het beroep ten volle ondersteunt. Chinese interventie op de UNO-agenda LAKE SUCCES, 6 December (Reuter). De Algemene vergadering van de U.N.O. heeft Woensdag met 51 tegen vijf stemmen en vier onthoudingen de kwestie van de Chinese interventie in Korea op haar agenda geplaatst. Tevoren had de Sovjet-Russische minis ter van Buitenlandse Zaken, Wysjinski, verklaard, dat een bespreking van de „be weerde Chinese interventie" door niets ge rechtvaardigd wordt. Wysjinski zeide, dat de regering van China en het Chinese volk verlangend zijn naar een regeling van de Koreaanse kwestie. Generaal Romulo, de minister van Bui tenlandse Zaken van de Philippijnen, deed een beroep op de Algemene Vergadering om hel plan-Acheson in werking te stellen, waardoor een beroep zou worden gedaan op alle leden van de U.N.O. om strijdkrach ten te leveren. Romulo verklaarde, dat de vrede van de gehele wereld afhangt van wat de U.N.O. tegenover de Chinese inter ventie zal doen. „Al onze inlichtingen hebben uitgewezen, dat de Chinese soldaten in Korea geen vrij willigers zijn", zo zeide Romulo. „De ge hele kwestie Korea is een aangelegenheid van de U.N.O.". Indonesië, India, Afghanistan en Birma onthielden zich, terwijl slechts communis tische landen tegenstemden. Nederlander bij Semarang vermoord DJAKARTA, 7 December (Aneta) De transportchef van de suikeronderneming Tjepiring in het Semarangse, de heer F. G. F. Mohlbaum, is Maandag met drie kogels doodgeschoten. De heer Mohlbaum was 's morgens te voet uitgegaan. Toen hij 's middags nog niet was teruggekeerd, werd een politiepatrouille uitgezonden, die het stoffelijk overschot vond bij de desa Sodjowerto. Haarlemse politie sloeg goede slag in Amsterdam De Haarlemse recherche heeft gister avond in een Amsterdams logement de 28- jarige bankwerker A.A.R. gearresteerd, die er van werd verdacht in Haarlem en Bloe- mendaal enige diefstallen te hebben ge pleegd. Hij bekende tijdens het afgelopen weekeinde een inbraak gepleegd te hebben in de Noorderschool aan de Velserstraat, waar hij 25 en een eikenhouten pendule ontvreemde. In de nacht van Maandag op Dinsdag drong hij de Tetterodeschool bin nen, waar hij 10 stal en Dinsdagavond richtte hij zijn schreden naar de R.K. H. Hartkerk aan de Kleverparkweg, waar hij eveneens inbrak. Tot nu toe is niet komen vast te staan of er iets uit die kerk is weg gehaald. Het woord is aan. Grasset: De geest is het schrijven nooit moede als het hart meewerkt. Korea Hoofdmachten hebben geen contact Verhoging abonnements prijs der dagbladen Het Bestuur van de Vereniging „De Ne- derlandsche Dagbladpers 1945" deelt mede: Een zeer ingrijpende verhoging van de prijs van het courantenpapier tot meer dan het zesvoudige van dc vooroorlogse prijs, gepaard gaande aan een nieuwe belangrijke stijging van andere bedrijfsonkosten, heeft de Algemene Vergadering van de Vereni ging „De Nederlandschc Dagbladpers 1945" genoopt tot het nemen van het besluit de abonnementsprijzen der dagbladen met in gang van 1 Januari 1951 te verhogen. Van deze vereniging zijn de uitgevers van alle Nederlandse dagbladen lid en het genomen besluit bindt hen allen. Het gevolg is dat de abonnementsprijs van dit blad na 1 Januari a.s. zal moeten zijn; 40 cent per week; 5.20 per kwartaal. Niet dan na langdurig overleg is tot deze maatregel besloten. Ofschoon sinds 1945, het jaar der bevrijding van ons land, de bedrijfsonkosten der dagbladen telken jare door verschillende oorzaken met zeer grote bedragen zijn gestegen is steeds het stre ven geweest, de abonnementsprijzen laag te houden. Dat streven doet zich ook bij de hier aangekondigde verhoging gelden, want zij is niet voldoende om dc stijging der kos ten te dekken. De prijs van het courantenpapier wordt in hoofdzaak beïnvloed door fluctuaties op de wereldmarkt. Oorzaken, die zich bij de nu opgetreden zeer grote stijging hebben doen gelden zijn o.a. de sterke stijging dei- prijzen van de grondstoffen, die voor de fabricage van het courantenpapier dienen en het enorme, nog steeds'snel toenemende gebruik van dit papier door de Verenigde Staten. De Nederlandse dagbladen geza menlijk zullen in het jaar 1951, volgens de thans beschikbare gegevens, alleen voor courantenpapier zeven millioen gulden meer moeten besteden dan in 1950. Het totale bedrag, met het papier gemoeid, zal ongeveer negenentwintig millioen gulden zijn. Zulke sommen geven een indruk van de hoge kosten, aan de px-oductie van dag bladen verbonden. Het dagblad is een artikel, dat ver be neden de kostende pi-ijs aan zijn lezers wordt geleverd. De opbi-engst van adver tenties moet voor een belangrijk deel mede dienen om de kosten te dekken. Dat de directies der dagbladen niettemin, ondanks de conjunctuurgevoeligheid die dit voor hun bedrijven meebrengt, aan zo laag mogelijke abonnementsprijzen blijven vast houden heeft eén goede reden. Zij zijn er zich welbewust van dat de ideële taak van het dagblad tot zijn verspreiding op zo groot mogelijke schaal noopt. Iedereen moet een dagblad kunnen lezen. Deze overwe ging heeft zich ook bij het nu genomen be sluit weer krachtig doen gelden en de ver hoging van de abonnementsprijs bepèrkt. Dat zij niet uit kon blijven is ter Algemene Vergadering van de Vereniging „De Neder- landsche Dagbladpers 1945" als een harde noodzaak ingezien. Resolutie aan de UNO (Reuter). Vijftienduizend man Britse commandotroepen, mariniers van de Amerikaanse eerste divisie en infanterie van de zevende divisie heb ben hedenmorgen vroeg de door de tegenstander belegerde stad Kotori ten Zuiden van het Tsjosin-bekken bereikt na een gevaarlijke tocht van 25 uur. De 15 kilometer lange ontsnappingsweg was bezaaid met Chiixezen. Bulldozers baanden een weg op het kronkelig bergpad voor tanks en artillerie van de colonne, die na een week bij Hagaroe omsingeld te zijn geweest, uit trachtte te breken. De manschappen ondervon den veel steun uit de lucht van super forten en marine-gevechtsvliegtuigen. Aan het centraal en Westelijk front gaat de tegenstander voort zich te versterken, doch de frontstrijdkrachten der verbonden legers zijn de afgelopen 24 uur weinig of niet in contact met de vijand geweest en hun situatie is vrijwel niet gewijzigd. Noord-Koreaanse guerillastrijders, die de laatste maanden in het gebied van de 38ste breedtegraad actief zijn geweest, hebben heden opnieuw een reeks aanvallen ingezet tegen troepenconvooien. Koreaanse burgers hebben medegedeeld dat de Chinese communistische troepen de Nam op een punt. dat veertig kilometer ten Oosten van Pjongjang is gelegen, zijn over gestoken. Militaire en diplomatieke waarnemers te Tokio zijn ervan overtuigd, dat een vol ledige ontruiming van Korea door de ver bonden troepen slechts kan worden voor komen als de Chinezen aan de 38e breedte graad halt houden of het vuren staken Geen atoombom Generaal Collins, de Amerikaanse leger- stafchef, gaf Woensdag toe, dat Amerika's troefkaart, de atoombom, de tactische situatie niet kan verbeteren, zelfs niet als Truman tot het gebruik ervan zou beslui ten. Collins verklaarde te.Seoel, dat hij geen reden zag om de bom in Korea te ge bruiken. Geruchten over „een Duinkerken" gaan gepaard met de vraag: „Waar is de vloot?" Officieel is niets bekend gemaakt over de plaats, waar de reusachtige Arma da, die de landing bij Intsjon mogelijk maakte, zich bevindt. De Zuid-Koreaanse regering heeft Woens dag de gezinnen van de militairen en van de politie de raad gegeven Seoel nu reeds te verlaten In de loop van de dag heeft de stedelijke overheid medegedeeld.dat „ieder een, die de stad wenst te verlaten of zich naar het platteland wenst te begeven, daar. in niet zal worden gehinderd." Tangbeweging (Reuter) Volgens de laatste berichten pogen de communistische troepen, die uit Pjongjang in Zuidelijke richting oprukken, een tangbeweging uit te voeren, om het achtste Amei-ikaanse leger te omsingelen. In het gebied van Koksan, een ongeveer tachtig kilometer ten Zuid-Oosten van Pjongjang gelegen plaats, rukken grote aantallen Chinese communistische troepen in Zuidelijke en Zuid-Westelijke richting op Deze bedreiging van de rechter flank der vei-bonden troepen gaat gepaard met een Chinese opmars uit het Noord-Westen. Chinese troepen die de Taedong over staken, bevinden zich thans circa 40 kilo meter ten Noord-Westen van Sariwon, dat het voornaamste centrum voor wegen en spoorwegen is in de nieuwe linie der ver bonden troepen in Noord-West-Koi-ea. Aan de Westkust trekken de geallieerde eenheden in Zuidelijke richting; zij worden ondersteund door vuur van eenheden van de vloot van het Britse gemenebest, die onder sneeuwstormen en op een zware zee opereren. De Nedeiiandse torpedobootjager „Evertsen" neemt aan deze operaties deel. De Zuid-Koreaanse regering heeft van daag voor geheel Zuid-Korea de staat van beleg weer afgekondigd. Eis tot terugtrekking der Chinese troepen De Verenigde Staten, Engeland en vier andere landen hebben Woensdag bij de UNO een resolutie ingediend, waarin terugtrekking van de Chinese troepen uit Korea wordt geëist. De resolutie zal bij de politieke com missie worden ingediend. Zij gaat uit van Cuba, Ecuador, Frankrijk, Noorwegen, Engeland en Amerika. De tekst is gelijk aan die van de resolutie waarover de Sovjet-Unie enkele dagen geleden in de Veiligheidsraad haar veto heeft uitgespro ken. Verklaard wordt, dat „strijdkrachten van de centi"ale volksregering van de volksrepubliek China militaire opeiraties voex'en tegen de troepeix der UNO op Korea". Verder wordt een beroep gedaan op „alle staten en autoriteiten, voorname lijk zij, die verantwoordelijk zijn voor ver melde actie, zich te onthouden van hulp aan of aanmoediging vair de Noord- Koreaanse strijdkrachten en de onmiddel lijke terugtrekking te bewerken van land genoten personen of eenheden die zich op het ogenblik in Korea zouden kunnen bevinden". HET WEER AFGEBEELD De depressie die gisteren over IJsland trok heeft vanmorgen de Noordzee bereikt. Zij passeert daarbij dicht langs ons land. De luchtdruk op de Noordzee is vrij be langrijk gedaaldwaardoor de wind in onze omgeving toenam. De lucht die nu over ons land wordt geblazen is van de Atlantische Oceaan afkomstig en heeft voor deze tijd van het. jaar ge matigde temperaturen. De hier en daar nog aanwezige sneeuwresten zullen dan ook snel verder wegdooien. Bij IJsland begon vanmorgen de luchtdruk opnieuw te dalen onder invloed van een uit het Westen naderende depressie, die waarschijnlijk ook het weer bij ons zal gaan beïnvloeden. De komende dagen zal het weer derhalve een onbe stendig karakter dragen. Weerbericht ENKELE BUIEN Verwachting, meegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond, opgemaakt te 10 uur: Half tot zwaar bewolkt met vooral aanvankelijk enkele regen-, hagel- of sneeuwbuien. Ki-achtige tot ma tige wind, hoofdzakelijk tussen Noord en West. Vannacht in het binnenland temperaturen om het vriespunt. Morgen overdag tempe raturen enkele graden boven nul. 8 December Zon op 8.34 uur, onder 16-29 uur Maan op 7.46 uur, onder 15.06 uur Hoog en laag water te IJmuiden Donderdag 7 December Hoog water: 1.20 en 13.43 uur. Laag water: 9.43 en 21.38 uur. Vrijdag 8 December Hoog water: 2.10 en 14.28 uur. Laag water: 10-15 en 22.28 uur.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 1