DE BILT'S KLEDING Chinchilla bontjas gr xuw®rc J No. 1 Belastingconsultatiebureau HUYGEN JUNGEN -\Vij gaan niet vrijwillig uit Korea zien aggressie niet door de vine vingers" Pres. Steinstraat 1 IJmuiden krijgt havenradar „Simplicitas" STUYT'S Wildhandel FLINK DAGMEISJE AUTOSPUITERIJ Huismoeders Let op! Nieuwe Skoda's zonder chauffeur „DE AUTO-TOURIST" Toast „op z'n best" H« VehhcJk Sêechts DBZWNI6STB IN'TGBBRUIK r De Coöperatie blijft goedkoper WIE WEET 0 jonderdag 7 December 1950 5 pnwn-Attlee in Washington: Huis heeft Woensdagavond wicht tussen deze twc f. "e Haf nrpsident Truman en haven. De samenbind Witte Huis heeft Woensdagavond «tegedeeld, dat president Truman en mier Attlee zijn overeengekomen „met i) "üeie voort te gaan met het opbouwen j\e militaire kracht van de Atlantische ff een officiële verklaring na de tweede •Inkomst, welke een uur en tien minuten -d had, wordt gezegd, dat de premier president het volledig eens waren e noodzakelijkheid om dringend de Jjjgn van de Atlantische Verdragsorga- '3'^lie uit te voeren. Ifl Washington geeft men de volgende aenvatting van het stadium, dat de be- 'mLtfneen van Truman en Attlee hebben 'j-t; „Truman en Attlee zijn het er óver eens, dat men zich niet vrij- uit Korea zal terugtrekken en direct 'i indirect in de U.N.O. aggressie door '^gers zal zien". Verder zouden zij over stemming hebben bereikt over algemene "lötegische kwesties. Men houdt rekening ilj;., de mogelijkheid, dat Vrijdag ook nog r-tdt vergaderd. .Vaar te Washington verluidt heeft Tru- ,^n Attlee meegedeeld dat de bespre ngen met Frankrijk over de organisatie m de verdedigingsmacht in West-Europa Sde voortgang hebben gemaakt en dat ei mogelijk moet zijn in de naaste toe- "omst een opperbevelhebber te benoemen. Volgens welingelichte kringen deelde fruman Attlee eveneens mee, dat moeilijk- leden met het Congres verwacht kunnen jorden over de verzoeken om gelden voor ailitaire hulp aan Europa, wanneer de Smerikaanse regering niet overtuigend kan iewijzen, dat de Europese leden van het Üantisch verdrag hun volle bijdrage le- ieren aan de opbouw van de defensie op >n practische wijze. Aan het begin van de bijeenkomst van [oensdag zou Truman verklaard hebben, ._jt het algemene doel van Amexrika is, niet einder in Europa dan in het Verre Oosten öcherming te zoeken en een zeker even- thaken Tournooi te Amsterdam Drie afgebroken partijen uit de zeven- iuidfc ronde zijn Woensdagmiddag om drie wederom afgebroken. NajdorfStahl- g na 82 zetten; GudmundssonO'Kelly 105 zetten; SzabadosReshevsky na 75 alten. In deze laatste partij deed Reshevsky 3 58 zetten een remiseaanbod, dat Szabados liet aanvaardde. Des avonds werd de partij Gudmundsson J'Kelly zonder verder spelen remise egeven. Vanochtend is de partij NajdorfStahl- tig voortgezet en na de honderdste zet heeft tahlberg opgegeven. Najdorf heeft thans 14 unten; Reshevsky 12 punten en een afge- iroken partij en Stahlberg 12 punten. Er moeten nog twee ronden gespeeld worden. jop DE VALREEP Sint Nicolaas op bezoek in de Ripperdakazerne Sint Nicolaas, die aanvankelijk reeds gis termiddag met zijn particuliere stoomboot naar Spanje zou terugkeren, heeft op de talreep op verzoek van de bewoners van ée Ripperda-kazerne in Haarlem-Noord Sjn reisplan enigszins gewijzigd. Officieren, onderofficieren en sol daten van deze kazerne hadden namelijk meer dan 150 kinderen uit Haarlem- Noord een feestmiddag georganiseerd, die coor de aanwezigheid van Sint Nicolaas literaard een nog fleuriger tintje zou krij- jtn. Toen de Spaanse kindervriend dat hoorde, aarzelde hij geen ogenblik. „Om iwart voor vier ben ik bij u", moet de goed ïeiligman tegen de Kazerne-commandant, xitenant-kolonel J. W. A. Stout, gezegd tebben. En zo kon het gebeuren dat Sint set twee Pietermannen de overige leden "en zijn gevolg legden de laatste hand ua de voorbereidingen voor de terugreis op de afgesproken tijd, voorafgegaan door iffi peloton motorrijders, per jeep op de "nnenplaats der kazerne arriveerde. Tevoren waren de kinderen, voorafge gaan door de Haarlemse politiekapel, van het Soendaplein af in optocht naar de ka zerne getrokken. Hij werd daar door de commandant, de hoofd-inspecteur van politie Suurendonck en enige militaire autoriteiten welkom ge heten, waarna Sint Nicolaas de troep, die Keurig netjes stond aangetreden, inspee lde. Inmiddels werden de jeugdige feestgangers niet moe de hoge bezoeker enthousiaste welkomstliederen toe te Mgen. Lang heeft Sinterklaas de kinderen niet 13 spanning gehouden. Na een korte toe- niü3? waar*n hij de jeugd aanspoorde al- W braaf op te passen en geen kattekwaad halen, ging een der Pieterlieden over •ot het uitreiken der pakjes. Dank zij de medewerking van velen kon ieder end het cadeautje in ontvangst nemen dat f? zijn verlanglijstje een plaats had ge togen. .Voordat Sinterklaas in de kazerne aan nam onthaalde de feestcommissie, die wicht tussen deze twee gebieden te hand haven. De samenbinding van strijdkrach ten onder het Atlantisch verdrag, de voor bereidingen voor het vaststellen van Duits- lands bijdrage aan die strijdkrachten en de benoeming van een opperbevelhebber noemde Truman zaken van dringend be lang. - Vier-en-twintig republikeinse Senatoren hebben bij de Amerikaanse Senaat een resolutie ingediend, waarin president Tru man wordt verzocht elke overeenkomst met Attlee het karakter te geven van een verdrag, dat door de Senaat moet worden geratificeerd. Ook wordt Truman in deze resolutie verzocht, aan het eind van zijn huidige besprekingen een volledig rapport aan de Senaat uit te brengen. De nieuwe verkeerswet Aanwijzingen over borden Het nieuwe verkeersrecht, dat op 1 Januari 1951 in werking zal treden, brengt zo wordt in het orgaan van de Vereni ging van Nederlandse gemeenten meege deeld mee dat de plaatsnaamborden van karakter veranderen. De huidige blauwe borden met wit opschrift zijn een zeer gewaardeerde service van de A.N.W.B. en de K.N.A.C. aan de weggebruikers. Rechtsgevolgen hebben deze borden niet, voorschriften zijn er ook niet voor gegeven. De nieuwe blauw-witte borden (modellen 3 en 4 van de bijlage van het Wegenver keersreglement) zullen officiële aanduiding zijn van de grenzen van de bebouwde kommen. Deze grenzen moeten door Ge deputeerde Staten worden vastgesteld, waar dit niet is geschied zullen de borden dus niet mogen voorkomen, waar dit wel is geschied moeten zij worden geplaatst, be halve op wegen met een verhardings breedte van 4.50 m of minder, waarop zij mogen worden geplaatst. De vraag of men binnen of buiten de kom is, wat dus op de bredere wegen moet blijken uit deze bor den, is van betekenis voor de gelding van verschillende bepalingen van Wegenver keerswet en -reglement. De gemeentebesturen zullen de borden moeten plaatsen op grond van art. 8 der wet, maar zij zullen het besluit van Ge deputeerde Staten tot vaststelling van de komgrenzen moeten afwachten. Dezen zul len hiertoe niet kunnen overgaan eer de wet in werking is, dus niet voor 1 Januari 1951. Wel kunnen en zullen in veel pro vincies tevoren reeds concepten worden gereedgemaakt en kan men dus bij infor matie ter provinciale griffie te weten komen waar de komgrenzen zullen komen te liggen, waardoor men de opschriften der borden weet en dus tot bestelling of ver vaardiging kan overgaan. Opgemerkt wordt nog dat waar Gedepu teerde Staten komgrenzen hebben vastge steld op grond van art. 8 der Motor- en Rijwielwet het uiteraard niet zeker is dat zij deze zelfde grenzen zullen aanhouden bij hun besluit ingevolge de nieuwe wet. Wat de opschriften op de borden (voor zijde) betreft, wordt van verschillende zij den de vraag gesteld of de naam van de gemeente ook moet worden vermeld inge val deze gelijk is aan die van de bebouwde kom welke door het berd wordt aangeduid. Stel bijv. dat in de gemeente Odoorn de drie dorpen Odoorn, Exloo en Valthe als kom zullen worden aangemerkt, dan zal het opschrift moeten zijn Exloo, gem. Odoorn, Valthe, gem. Odoorn; maar ook Odoorn, gem. Odoorn, of alleen; Odoorn? (Men kan ook hetzelfde zeggen van de ge meente Bloemendaal, met de delen Bloe- mendaal, Overveen, Aerdenhout en Voge lenzang red. H.D.). Volgens de letter van de bijlage van het reglement zou dubbele vermelding te ver dedigen zijn. Onder bord model 3 staat n.l.: „Vermeldt het bord als plaatsnaam een onderdeel van een gemeente, dan wordt de naam van de gemeente onder de plaats naam vermeld." Het onderdeel blijft immers onderdeel, ook al draagt het dezelfde naam als de gehele gemeente. De bedoeling van de wetgever wordt echter zo vervolgt de redactie van het orgaan het best verwezenlijkt als de dubbele vermelding van dezelfde naam achterwege blijft. Hoe kleiner het opschrift is, hoe beter dit spreekt. Nut kan de ver melding van „gem. Odoorn" onder „Odoorn" (dus ook Bloemendaal onder Bloemendaal red. H.D.) voor de wegge bruiker nauwelijks hebben. Bij aanvaar ding van het standpunt dat meer de letter en minder de strekking van het reglement in ere houdt, zouden borden met één naam zeer sporadisch voorkomen. Onze conclusie is dus dat het reglement het best wordt uitgevoerd indien op de plaatsnaamborden (voorzijde) óf één naam óf twee ongelijke namen worden vermeld. onder leiding stond van adjudant D. J. Westera, de jeugd op een poppenkastver- toning en allerlei versnaperingen. De orga nisatoren van deze klinkende feestmiddag kunnen met genoegen terugzien op een prijzenswaardig initiatief en een geslaagd programma. Bij zijn aankomst in de Ripperda-kazerne inspecteert Sint Nicolaas de erewacht die op de binnenplaats stond aangetreden. Maatregelen ter beperking der credietverlening Op 6 December is een regeling bekend gemaakt, die met ingang van 1 Januari 1951 voor de handelsbanken en de land- bouwcredietbanken zal gelden voor het verlenen van credieten. De achtergrond van de regeling wordt gevormd door de belangrijke stijging in de credietverlening door het Nederlandse bankwezen aan het bedrijfsleven. Deze cre- dietvorming betekent een inflatoire factor, die mede bijdraagt tot de vergroting van het tekort op de betalingsbalans. Het pro ces van geldcreatie door het bankwezen dient door de centrale bank met haar dis- contopolitiek te kunnen worden beïnvloed. De door de Nederlandse Bank aangekon digde maatregelen hebben de bedoeling deze beïnvloeding mogelijk te maken, het geen slechts kon geschieden door een grens te stellen aan de vrijheid voor de banken om geheel naar eigen inzicht schatkist papier om te zetten in bedrijfscredieten. Aanvaring in de haven van Amsterdam De „Westwijk" kreeg een gat in de voorsteven Woensdagavond zijn in de haven van Amsterdam het m.s. „Batavier III" uit Rot terdam en de „Westwijk" van de Nieuwe Rijnvaart-maatschappij met elkaar in aan varing gekomen. De „Westwijk" kreeg een groot gat in de voorsteven. Het schip meerde terstond aan de Handelskade, waar een boot van de rijkswaterpolitie het door pompen drijvende hield. Later is het ver sleept naar de Rietlanden, waar de lading stukgoederen uit Duitsland werd ge lost. De lading heeft geen noemenswaardige schade opgelopen. De „Batavier III" heeft, nadat gebleken was dat er geen direct gevaar voor de „Westwijk" en de bemanning bestond, de reis voortgezet. Verloofd: THEA BANDER GERARD ZTJIDERDUYN Jr. Thuis 10 December 35 Kerkerinklaan 9, Santpoort. Mede namens mijn kinderen dank ik allen die met ons medeleefden tijdens de ziek. te en het overlijden van mijn vrouw M. NANNE-URSEM Bijzonder ook de H.H. Doc toren de Weerdt en v. d. Toorn en Zuster Lotharia voqr alle goede zorgen. S. Nanne. IJm.-O., Herenduinweg 54. BETER EN BILLIJKER Gevestigd 6edert 1927 Haarlem-Noord bij de Kloppersingelkerk Amsterdam wil drie ton beschikbaar stellen Bij mist kari 50% der thans opgehouden schepen veilig doorvaren Familie en kennissen dan ken wij hierbij allen voor hun betoonde belangstelling bij onze terugkeer uit In donesië. Fam. POPPE-TOL J. v. Heemskerkstraat 30. IJmuiden, 7 Dec. 1950. Bij mist wordt de scheepvaart op Am sterdam gestremd op de toegangsweg van de Noordzee tot de sluizen te IJmuiden. Eerst bij een belangrijk slechter zicht dan nodig is voor het binnenlopen van de bui tenhaven te IJmuiden, wordt ook de vaart op het Noordzeekanaal gestagneerd. Het is thans, dank zij de toepassing van radar, mogelijk, zodanige voorzieningen te treffen, waardoor zeeschepen de haven van IJmui den zullen kunnen binnenlopen bij een zicht, dat voor het bevaren van het Noord zeekanaal nog voldoende is en dat kan worden gesteld op 500 m. Hiertoe zou de haven van IJmuiden moe ten worden voorzien van een havenradar- installatie, waarmede van de vaste wal af het gehele havengebied kan worden over zien en op nauwkeurige wijze de posities van schepen, bakens en de walobstakels kunnen worden bepaald of waai'genomen, waarna de nodige aanwijzingen langs radio-telefonische weg naar de daarvoor in aanmerking komende schepen kunnen worden doorgegeven. Een dergelijke installatie zou een belang rijke bijdrage vormen voor de vergroting van de veiligheid van de vaart en voor het mogelijk maken van een veilige navigatie onder omstandigheden, waarbij thans bin nenlopen uitgesloten is. Globaal kan worden gesteld, dat, indien binnenlopen van de buitenhaven te IJmui den mogelijk wordt gemaakt voor een zicht van 500 m. de door de op de haven komen de scheepvaart als gevolg van mist onder vonden hinder tot ongeveer de helft van de huidige omvang zal worden tei-uggebracht: inplaats van 156 schepen, die nu gemiddeld per jaar worden opgehouden, zullen er met een havenx-adarinstallatie nog slechts 83 hoeven te wachten. In het najaar van 1949 zijn te IJmuiden proeven genomen met een mobiele radar installatie. De resultaten van deze proeven hebben het vertrouwen gewekt, dat met een havenradar schepen bij slecht zicht de pie ren van IJmuiden kunnen binnenvaren. Een commissie van deskundigen is tot de slotsom gekomen, dat een havenradar- installatie te IJmuiden in het belang van de havens aan het Noordzeekanaal moet worden geacht. Het radarstation zal moeten worden uit gerust met twee panoramaschermen, die gelijktijdig in werking zijn en die beide bestrijken een gebied met een straal van 10 km., waarbinnen van de daar gelegen objecten op eenvoudige wijze peiling en afstand worden opgegeven, en een gebied met een straal van 3.5 km., gerekend van het midden tussen de koppen van de pie ren af, waarvan een beeld schaal 120.000 wordt verkregen. Daar het gebruiken van deze installatie ten nauwste verband houdt met het bin nenloodsen der schepen, zal de installatie bediend moeten worden door het Loods wezen. De installatie zal daartoe in ge bruik moeten worden gegeven aan het rijk. Van een Nederlandse industrie is een aanbieding voor een volledige havenradar- installatie ontvangen voor de totaal-prijs van 252.000. Daarbij komen nog de kos ten van de communicatie-apparatuur ad 23.000, die van de staalconstructie voor de plaatsing van de radarantenne op de semafoor te IJmuiden, geraamd op ƒ10.000, alsmede een post voor onvoorziene kosten van 25.000, zodat in totaal nodig zal zijn 310.000. Deze uitgave is van buitenge wone aard en zal uit buitengewone midde len moeten worden bestreden. De gemeenteraad van Amsterdam wordt door B. en W. voorgesteld voor het aan schaffen on opstellen van een havenradar- installatie in de haven van IJmuiden be schikbaar te stellen een bedrag van ƒ310.000. Beeldende kunst WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Er is een plan ontworpen voor levering van drinkwater door Rotterdam aan allo gemeenten op de eilanden Voorne en Putten en Rozenburg. Het water zal door een in 1945 door de Oude Maas gelegde leiding worden aangevoerd. De uitvoering van het plan zal vier-en-een-half millioen gulden kosten. Gedeputeerde Staten van Zuidholland onderzoeken of het op de weg der provincie ligt, zeer begaafde kinderen in de gelegen heid te stellen, verder te studeren indien de ouders daartoe financieel niet in staat zijn. De Koningin heeft de „Nederlandse Vereniging voor Hulp aan Zieken van Geest" een gift doen toekomen voor het verzenden van pakjes naar gestichtspatiënten. De oudste inwoner van Twente, de heer J. M. Hagemeier te Enschede, is in de afge lopen nacht in de ouderdom van 101 jaar overleden. Met algemene stemmen heeft de ge meenteraad van 's Graveland besloten de gemeente-secretaris, tevens gemeente-ont vanger, in zijn functies te schorsen wegens slordig beheer der gemeentezaken. De be trokkene, de 36-jarige G. M. B., heeft sinds Juni ziekteverlof. Expositie van aankopen door Rijk en gemeenten De in het museum „Het Huis Van Looy" te Haarlem gehouden expositie van werken, aangekocht door Rijk en gemeenten, wekt gemengde gevoelens. Uiteraard is zij niet representatief voor het Haarlemse niveau, want de kunstenaars die zich een kring van kopende bewonderaars hebben weten te scheppen ontbreken hier. Dat wil niet zeg gen dat het hier getoonde niet enige inte ressante werken bevat, maar toch doet het algemene peil van deze collectie eerder aan een inzinking denken. De technische vaar digheid, de zorgvuldige beoefening van het métier ontbreekt bij verschillende ver tegenwoordigde kunstenaars en het kopende publiek schijnt dit te beseffen. Een ten toonstelling als deze werpt vragen op, die niet gemakkelijk te beantwoorden zijn. De opvatting dat de functie van de vóór oorlogse Maecenas, de rijke amateur die het werk van veélbelovende kunstenaars kocht, thans door de overheid zou zijn overgenomen is onjuist. Veelbelovende kunstenaars vinden in de kunsthandel nog wel aftrek voor hun werk, terwijl de uit zonderlijk begaafden hun Prix de Rome en andere beloningen kunnen verdienen. De vroegere Maecenas koos uit de gehele gx-oep van artisten, maar bij deze aan kopen door Rijk en gemeenten is de keus beperkt. Van de voor ons nieuwe en interessante werken noemen we de beide stillevens met vissen van P. van Heerden. Dat met het zéér ruige oppervlak (nr. 23) is zéér ge voelig voor de hoek waaronder het licht erop valt. Daarom is nr. 24 te prefereren; ook al van wege het subtiel getroffen co- loriet. Van Damave is het in beige behan delde kleine stukje „Sneeuw" een fijn werkje. Het „Heuvellandschap" van G. Houbein is romantisch en roept een ver gelijking op met „Geuldal" van Alb. Loots, wiens zelfportret een fris en fors stuk is, behoudens de zwakke expressie van het beschaduwde oog. Belangwekkend is het geschematiseerde Duinlandschap van G. Rober, die ook met zijn twee tekeningen „Sonate pathétique" originele wegen in slaat. H. SCHMIDT DEGENER. W. 1 Innemee en Zonen N.V. Opgericht 1887 OOK VOOR EENVOUDIGE OPDRACHT onmiddellijk ter plaatste te ontbieden KINDERHÜISVEST S3 rel HAARLEM - TEL. 10441 Begrafenis, crematie, transport in binnen- en buitenland Voor Uw WILD en GEVOGELTE SOEPKIPPEN BRAADKIPPEN KIPPENPOULET EENDVOGELS HAAS TAMME KONIJNEN en steeds VERSE DUINKONIJNEN. Terrasweg 33 - Telefoon 8245 Santpoort Voor direct gevraagd Aanmelden na 7 uur. v. Vee- len, Kon. Wilhelminakade 91. Aangeb. z. g. a. n. m. 42. prijs f 250. Brieven IJ 125 bur. van dit blad. Chromen Nikkelen Bronzen Zandstralen VELSEROORDSTRAAT IJmuiden-Oost. 35 CENT PER K.G. BETALEN WIJ VOOR UW HUISHOUDLOMPEN. De gehele dag van 's morgens 7 uur tot 's avonds 6 uur geopend. - Goederen worden ook afgehaald Fa. W. F. CLAUS, Bakenessergracht 4551 Haarlem, Telefoon 11436, b.g.g. 23661. AANGIFTEN BEZWAARSCHRIFTEN IJMUIDEN AMSTERDAM Zeeweg 187 Keizersgracht 209 K 2550-4753 K 2900-33649 Lid Ned College van Belastingconsulenten huurt u bij Fa. HENGEVELD Marnixplein (H.N.) Tel. 23079 WAT VERKADE U BIEDT: let succes van een schotel „hartige hapjes" is afhankelijk van de kwaliteit der gebruikte toast. Verkade toast is „toast op z'n best". De gastvrouw, die haar bezoekers het beste wil voorzetten, gebruikt Verkade-toast, want dat is „toast op z'n best". - 22 to cent per pakje. F ïcep [sunlight] met f 5000.- iets te verdienen. Aanbiedingen onder no. IJ 124 aan bet bureau van dit blad. 77 974 Honderden profiteerden van onze speciale aanbiedingen tijdens de opening van ome winkel aan de WIJkerstraatweg. Deze week kunt U weer op Uw huishoudgeld besparen met de volgende extra voordelige aanbiedingen op Vrijdag en Zaterdag 150 gram boterhamworst voor 46 cent 100 gram gekookte rookworst voor33 cent Ook voor verzorgde verse vleeswaren slaagt U het beste in de Coöperatie. 2. 3. Belangrijke prijsverlaging van Hak a-jam. Coöp. Huishoud,jam nu vanaf 41 cent per pot. Doet Uw voordcel met de volgende laag geprijsde artikelen: Macaroni per 250 gram 21 ct. Tomatenpuree per busje per 250 gram 19 ct. Soepgroenten per busje 10 ct. Soepgroenten per pak Vermicelli Aardappelmeel per 250 gram Theebiskwie per 200 gram 25 ct. Mosterd per pot 29 ct. 18 ct. 10 ct. 15 ct. NIET OM HET GEWIN, MAAR VOOR HET GEZIN Coöperatie^) KENNEMERLAND Wijkerstraatweg 154, Velsen-N. - Torenstr. 30, Beverwijk - Zeeweg 220, IJmuiden-O.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 3