Velsens woonwagenkamp ter sprake bij de „politie-dierenbescherming" Visserij- varta Na ruim een halve eeuw verlaat de heer P. Dijkstra het ambtelijk leven A' De kleine wereld Ons aquarium 7 December 1950 Incassodienst" geneert zich Elke dag tijgt een politieman naar Kanaaldijk bij de Plaatwellerij om n je woonwagenbewoners, die daar r het met veel optimisme als woon wagenkamp" gedoopte stukje terrein ivakkeren, twintig cent in ontvangst „emen. Zijnde de huur voor een dag een nacht verwijlen op enige vier- t-n'.e meters gemeentegrond, waar de Len mooie, diepe plassen op heeft ge ijverd en waar verder elke schijn van „jifort ontbreekt. lis er een met paard bespannen woon- ',en komt, is er geen onderkomen voor I, dier en dus sukkelt men veelal liever cder dan in deze contreien staanplaats te n. De incasseerder van de twee dub- iés, zijnde één veertig per week geneert Vdan ook wel eens lichtelijk, als hij het gehuldigde moet innen, want hem wordt vermalen vriendelijk voor de voeten ge jat dat de overheid blijkbaar wel tuk is ,-hét geld, maar zich verder weinig van j-woonwagenkamp aantrekt. Wat niet zo ■k1 ver bezijden de waarheid is. Er zijn belangrijker problemen in Velsen het zij onmiddellijk toegegeven. Maar de jtuatie bij de Plaatwellerij is zelfs de pglitie-dierenbescherming"' te bont gewor- ;jn want in het laatste nummer van haar aaandblad signaleert zij met nauw ver- ■olen ergernis dit Velsense kamp. Hier is er al eens eerder over geschreven. Wij hebben toen meegedeeld, dat de ge- aeente in een moeilijke positie verkeert, -mdat de Rijkswaterstaat alle plannen van Velsen, om dit kamp naar betere oorden te yen verhuizen, torpedeerde. ,De toestand is sindsdien weinig veranderd, al is er wat rerharding op het veldje bij de Plaatwelle- m gebracht, zodat de wagens althans niet neer in de dikke maar slechts in de dunne nodderbrij staan. Wanneer dit woonwagenkamp de omge- nng overlast berokkende, zou het argu sent: „Laat maar. dan zijn ze ook zo gauw sogelijk weer verdwenen" enige grond •ebben, maar dit is beslist niet het geval. Je mensen betalen trouw hun twintig cents d mopperen even trouw op de wel heel ieplorabele staanplaats, waar het in de •onxer onfris ruikt en waar in de winter ien natuurbad of een ijsbaan geëxploiteerd louden kunen worden. En als er een vrachtauto naar de Plaatwellerij passeert pat het vuile water vaak over alles heen. Hetzelfde blad van de „Politie-dierenbe- icherming" heeft eveneens aanmerkingen ip het Beverwykse kamp aan de Wijker- tieerweg, dat veel beter geoutilleerd is en »k een behoorlijke klinkerverharding be- ut. Nog onlangs heeft de gemeente acht honderd gulden gespendeerd aan een dak op de „stal", die nog wel geen ruiven bezit, maar er dan toch is. De vrouwen kunnen nu tenminste ergens de was doen, als er ;een paarden staan. Daar is dus al heel wat verbeterd. Maar aan de oever van het Noordzeekanaal blijft een toestand bestaan, die Velsen nauwelijks waardig genoemd kan worden. Er moet toch, met wat goede wil van alle betrokken instanties, een op lossing voor te vinden zijn? Er kan toch een gebouwtje komen, dat als paardenstal of washok dienst doet en dat, bij een even tuele verplaatsing van het kamp rustig meegenomen kan worden? Vragen van de heer Th. Kruis man uitvoerig beantwoord „Zo gebeurt het in een geordende staat" Op de vragen, die de heer Th. Kruisman als communistisch raadslid onlangs stelde, delen burgemeester en wethouders van Velsen mede, dat niemand zal ontkennen, dat een kerstgratificatie voor het gemeen- tepersoneel en voor degenen, die door de dienst van Sociale Zaken worden onder steund, op prijs zal worden gesteld Het college zegt verder: „Het moet ook de vragensteller bekend zijn, dat de gemeente met haar loonpoli tiek gebonden is aan de in het belang van de economische weerbaarheid van ons volk in dit opzicht getroffen rijksvoor schriften en dat de regering zich daarbij laat voorlichten door het Georganiseerd Overleg, waarin ook de erkende werkne mers-organisaties hun vertegenwoordi gers hebben. Het ligt in de reden, en in een geordende staat behoort zulks te geschie den, dat de gemeente zich daarbij aansluit. Van een gratificatie aan het rijksperso neel is ons thans niets bekend. De regeling, zoals zij ten tijde van het wethouderschap van de heer Kruisman bestond, is nog van kracht. Zij houdt in, dat de ondersteunden met Kerstmis een gratificatie van 25 ontvangen. Een verschil met voorheen is. dat de onderstandsbedragen intussen zijn ver hoogd en de gratificatie dus ook. SCHEEPVAART IJMUIDEN Woensdag 6 December kwamen de haven van IJmuiden binnen: Viking van Gothen burg. Batavier III van Baskafavik. Hydra van Antwerpen. Boelbach van Londen. Dotterel van Liverpool. Lauting van Stettin. Joost van Geffle. Ransel van Karlstadt. Mies van Karlstadt. Surte van Londen. Grena v. Abadan. Ostwick van Hernösand. Vertrokken zijn: Pygmalion naar Ham burg. Grebbestroom naar Londen. Virgo naar Rotterdam. Caribïa naar Heroya. Oldenburg naar Casablanca. Nigerstroom naar Ant werpen. Strabo naar Rotterdam. MARKTBERICHTEN 6 December 1950 Prijzen Heilbot 2,251,80; gr. tong 2,65—2,25: gr.m. tong 1.901,74; kl.m. tong 1.711,54; kl. tong I 1,351.19; kl. tong II 1,100,95; tarbot I 2,18—1,89, per kg. Tarbot II 90; tarbot III 77; tarbot IV 50: tongschar 84; schartong 4624.50; gr. schol 74; gr.m. schol 86: kl.m. schol 76; kl. schol I 64; kl. schol II 6737: schar 45; v. haring 26,5011: makreel 3319,50: gr. schelvis 7265; gr.m. schelvis 6758; kl.m. schelvis 5647; kl. schelvis I 4437; kl. schelvis II 3119; wijting 1912,50; gr. gul 6249: midd. gul 3933; kl. gul 2825,50; kl. haai 2523; ham 5752; kl.m. heek 6058; kl. heek I 5149; kl. heek II 37—34: poontjes 16—10,50: kl. koolvis zw. 1714,50; kl. koolvis wit 3229, per 50 kg. Gr. kabeljauw 200140: gr. koolvis zw. 4134.50: gr. koolvis wit 7270; gr. leng 67, per 125 kg. Aanvoer 85 kisten tong en tarbot, 4 kisten heilbot. 22 kisten tongschar en schartong, 45 kisten schol, 1 kist schar, 20 kisten haai. 495 kisten haring. 625 kisten makreel, 575 kisten schel vis, 445 kisten wijting, 100 kisten kabeljauw en gul, 5 kisten leng. 20 kisten heek. 10 kisten ham, 15 kisten poon, 200 kisten kool vis. 120 kisten diversen. Totaal 2787 kisten. ADVERTENTIE Een tip voor de huisvrouw J^en bijna dagelijks terug- J-J kerende posl in Uw huishoudboekje is marga rine. Dus alles, wal U op margarine besparen kunl. loopt snel op tot een voor deel van belang! Maar besparen wil niet leggen, beknibbelen op de kwaliteit. Alleen de beste soort margarine is goed ge noeg voor Uw gezin. Toch is er ook op de beste soort een flinke be sparing mogelijk. ImmersDe Cruyter s allerfijnste margarine van 3? cent, wordt met 10% korting verkocht! Dat be tekent een besparing van ruim 3V2 cent op elk pakje. Op elke 10 pakjes hebt U er dus één gratis. Bouw van winkelcomplex in Lange Nieuwstraat aanbesteed In totaal 23 inschrijvers, gunning aangehouden Woensdagmiddag werd in café Snijders door het architecten- en ingenieursbureau Van Tijen en Maaskant in Rotterdam de bouw aanbesteed van elf winkelpanden met achttien bovenwoningen aan de Lange Nieuwstraat in IJmuiden-Oost. Er waren niet minder dan 23 inschrijvers: N.V. Am sterdamse Ballast Mij. ƒ373.439: N.V. Aan nemersmaatschappij Velsen ƒ400.310; W. van Heyst. Driehuis, ƒ405.256; M. Ebbing, Haarlem, 370.000; P. J. Tromp. Castricum, 425.500; Chr. L. de Goede, Wijk aan Zee, 344.694: D. L. Kooyman, Slikkerveer, 395.500: C. H. Tenbroek Lzn., Velsen, ƒ409.000: D. Ent. De. Rijp. 418.500; M. Zwaan, Velsen. 396.918; J. Winnubst, Velsen. 364.750: P. Meyer, Wijk aan Zee. ƒ387.450; H. M. Koning, Santpoort, ƒ402.750; C. van Diepen, Santpoort, ƒ393.900; Fa. Tromp, Alphen aan de Rijn. ƒ421.900; N. Cobelens en Zoon, ƒ374.500; C. J. Strijk, Oegstgeest, 422.000; Gebr, Tromp, Castricum. 426.000; R, K. Koppen en zoon. Den Helder, ƒ431.580; Gebr. Hei doorn, Beverwijk, 423.900; fa. De Haan en Reek, Heilo, ƒ475.450; C. J. van Heyst, Velsen, 396.750; fa. Holleman en zoon, Santpoort, 374.750. De gunning is aan gehouden, doch het is waarschijnlijk, dat de laagste inschrijver, B. de Goede in Wijk aan Zee met 344.694 er voor in aanmer king zal komen. Het genoemd architecten bureau heeft voor de winkelierscombinatie, voor wie dit omvangrijke complex ge bouwd wordt, een begroting gemaakt met een totaal van ƒ374.694. IJmond-leden kunnen halve competitie zonder verliespunten besluiten Het eerste heren-elftal van de handbal vereniging „IJmond" is op de goede weg óm Zondag de eerste helft van de compe- litie zonder verliespunten te besluiten. IJ mond I ontmoet voor de zevende wedstrijd het Haarlemse Concordia 2, dat uit vijf ge speelde wedstrijden thans slechts twee pun- len heeft met 15 doelpunten voor en tegen, IJmond I schoot daarentegen in zes wed strijden 67 doelpunten bij elkaar en kreeg slechts 26 tegen. Deze cijfers spreken voor de aanvalskracht van de Velsense hand ballers, die ook Concordia 2 wel een neder laag zullen toebrengen. IJmond I speelt op „Watervliet" met de beren J. Böhm; L. Aptroot en P. Rens; K. Schik, J. Joosten en P. de Waal; K. Sauer, H, Nabben, B. Hofman, P. Scheerman en F. Schik. IJmond 2 heren spelen ook thuis en wel legen B.G.V. 2 uit Bloemendaal. Voor de gastheren betekent deze ontmoeting extra aspanning om zonder kleerscheuren te blijven. Van de dames gaat het tweede elftal naar H.O.C. 2 'te Haarlem om daar te trachten de beide punten te bemachtigen. Dit zal mogelijk zijn als er flink wordt aangepakt. IJmond 2 bestaat uit de dames T. v. Duy- venbode; N. Wijker en A. v. d. Vis; W. Gor ter, J. Konz en H. Porck; A. Kloosterman, T. Jak, P. Kruk, T. Zuurbier en A. Nieuw koop. IJmond 3 dames speelt ook „uit" tegen B.G.V. 2 en zal alle zeilen moeten bijzetten om de 2—0 winst op eigen veld te herhalen. Te Heiloo krijgen de dames van IJ mond 4 het nog moeilijker tegen Fores ters 2, van wie thuis met gering verschil werd verloren. Toch is nu IJmond 4 niet sansloos. Gymnastieklokaal bij de nieuwe school In de raadsvergadering van 10 October «0 werd besloten tot de stichting van een 'pênbare school voor gewoon lager onder is in Velsen-Noord op een terrein op de 1 «ek van de Wijkerstraatweg en het Stra- •ngplantsoen en voor de bouw en de in enting van deze school werd een crediet ,5n 153.000,toegestaan, ii ii°°r *n ruimere mate beschikbaar s ellen van bouwvolume voor de bouw van ymnastieklokalen in 1951 werd de moge- "jkheid geopend, bij deze school alsnog een wmnastieklokaal te bouwen, i ~®sPrekingen met het Rijksschooltoezicht zo tot een gu.nsti2 resultaat geleid en is de goedkeuring verkregen op een u an' dat omvat een zeven-klassige penbare lagere school met gymnastiek- Idnt'i de twee openbare lagere scho- Yra sen Noord wordt hiermee het aagstuk van een lokaliteit voor onderwijs lichamelijke oefening opgelost, li® ^ten van de bouw en van de inrich- Van het gymnastieklokaal zullen naar nming 61.600,bedragen. ,n t^f^ nd hiermee vragen burgemeester oJre! uders de raad om een aanvullend crediet van 61.600.—. Agenda voor Velsen Ri Donderdag, 7 December oioscopen: geen voorstelling. t. Vrijdag, 8 December. "Uis, 10.30 tot 11.30 uur: spreekuur wethouder van Financiën, tealia, 20 uur: „Haviksnest". Velsens ambtenaar voor de sport met pensioen LS DE VEERTIENDE DECEMBER de heer P. Dijkstra 's avonds zijn fiets uit het rek achter het Velsense raadhuis haalt, is dat de laatste keer geweest, al thans officio". Die dag gaat deze be kende Velsense ambtenaar namelijk met pensioen en dan zal er een loopbaan wor den afgesloten, die verre van gemakkelijk is geweest maar wel vruchtbaar en daar heeft de mens per slot wel wat moeite voor over. Als hij tot de 21e Maart van het volgende jaar zou blijven, maakte de heer Dijkstra dan het 51e jaar in dienst van de overheid vol, want als jonge bloed van vijftien jaar („en drie maanden", voegt de heer Dijkstra er direct aan toe, „laten we nauwkeurig blijven"), als knaap van vijf tien jaar en drie maanden dus, stapte Pieter reeds het ambtelijke binnen. In Schoonhoven, waar hij volontair bij de instructiecompagnie werd, niet vermoe dend, dat de militaire dienst hem 22 volle jaren zou opeisen. Toen al bleek de liefde van de heer Dijkstra voor de sport,, meer speciaal voor de gymnastiek, want onder de kepi woelde het verlangen naar verdere studie in dat vak. De acte M.O. gymnastiek heeft de heer Dijkstra dan ook in die jaren gehaald en met dat kostbare diploma in de zak gaf hij al gauw les aan alle militairen in en om Amsterdam. Het duurde tot 1922, toen kwam de be zuiniging en de heer Dijkstra werd aan de dijk gezet omdat het vak gymnastiekonder- wijzer afgeschaft werd. Naar Velsen Gelukkig was er in hetzelfde jaar een betrekking in Velsen te vinden, die de voormalige instructeur als op het lijf ge schreven was: vakonderwijzer in de Lichamelijke opvoeding voor het lager onderwijs. Elf jaar heeft hij de jonge gene ratie gymnastiekonderwijs gegeven aan lagere- en MULO-scholen, maar in 1933 is ook dat vak verdwenen in de bezuinigings molen. Hij is benoemd, datzelfde jaar nog, als bevolkingsagent ter Velsense secretarie en de vrijbuiter van sportveld en gymnastiek zaal moest zich passen in het keurslijf van bevolkingsboekhouding. „Het viel allemaal erg mee", kan het slachtoffer nu getuigen, „want de sfeer op dit raadhuis is puik en ik pas me nogal gauw aan". In het jaar 1943 werd de functie van ambtenaar voor de Lichamelijke Opvoe ding en de Sport ingesteld en deze heeft de heer Dijkstra haast acht jaar bekleed. „Ambtenaar voor de sport" klonk wat vlotter en als zodanig heeft dat deel van Velsen, waar de sport een grote of kleinere plaats inneemt, hem leren kennen en waar deren. Niet alleen trouwens dat deel, maar ook de rest, want hij kreeg zijn vrienden overal in do gemeente. Als schakel tussen de wethouderlijke initiatieven, die er zoveel moesten zijn in de laatste jaren, wilde Velsen zich aan de oorlogsruïnes ontwor stelen, en voor de verenigingen, welke er bij betrokken raakten, heeft de heer Dijkstra onschatbaar werk verricht. „We konden altijd goed opschieten", is het enige, dat hij er zelf van zeggen wil, maar het tekent deze gemoedelijke man, die vaak een sussend woord klaar had als de gemoederen eens wat al te onrustig wer den en in wie de beste eigenschappen van de ambtenaar bleken te zijn samengevloeid met deugden als rondborstigheid en joviali teit. Nee, beslist plezierig om heen te gaan, vindt hij het niet, maar. het besef, dat een jongere la-acht in de persoon van de heer H. G. F. Smakman hem zal opvolgen, maakt het aanvaardbaar. „En bovendien is het ook wel eens prettig straks wat te kun nen tuinieren,". Diverse verenigingsbe sturen bewaren eveneens aangename her inneringen aan de scheidende ambtenaar: 25 jaar was hij lid van de technische com missie der Kennemer Turnkring; „Gratia Plato" heeft hij 17 jaar geleid nadat hij de vereniging had opgericht en menige ondercommissie had zijn volledige aan dacht. Bovendien: de heer Piet Dijkstra onder hield, als wij goed zijn ingelicht, vele jaren intieme relatie met een zekere Sint Nico- laas en niet als.... Piet. Maar dat blijft natuurlijk onder ons. Gemeentebestuur neemt officieel afscheid Het gemeentebestuur van Velsen zal op Woensdag 13 December om half acht 's avonds officieel afscheid nemen van de heer P. Dijkstra en wel ten raadhuize. Ver enigingen en andere relaties van de schei dende ambtenaar zullen dan tevens de ge legenheid krijgen de heer Dijkstra ten af scheid de hand te drukken. Crescendo. Zoals altijd en zelfs min of meer buiten verwachting, werd ook nu de Woensdagmarkt weer de afslag met de hoogste noteringen. Daar het zich aan liet zien, dat de trawleraanvoeren voor de rest van de week ten einde zijn, en anderzijds door de geringe aanvoeren van de voor gaande dagen, werden er zeer goede prijzen betaald. Grote schelvis bijvoorbeeld werd goed betaald met 72 tot 65 per kist en de braat-schelvis kon het voor de goede sor teringen tot 31 brengen. Verse haring varieerde van 11 tot liefst 26.50 en de kleine schol 2, welke nog dagelijks zuinig jes wordt aangevoerd, stijgt nog steeds in waardering en bracht het Woensdag tot zelfs 67 per kist. Enkele partijen groot middel schol noteerden 74 tot 86. De fijnvis bleef bij de oude noteringen met 2.60 voor de „lappen" en 1.10 voor de grove slips. De totale aanvoer van de Woensdagmarkt bedroeg ruim 2750 kisten, waarvan 495 kisten haring, 600 kisten ma kreel, 550 kisten schelvis en 440 kisten wijting. Als er nu eens meer gevangen was De Abraham besomde Woensdag voor een 12-daagse reis 20.700, de Schoorl 14.1 en de Vios 17.820, beide eveneens voor een 12-daagse reis. De VL 74 Tonny maak te een mooie visreis met 7600 voor 12 dagen. Erg dun. Vandaag waren er geen trawlers aan de afslag. Een enkele kotter en twee harïngloggers n.l. de Vlaardingers Cornells en Neeltje van v. d. Toorn brach ten ieder ruim 200 kisten haring. Gauw klaar. Voor Vrijdag is de kans ook zeer gering, dat er enige aanvoer van de trawlers zal zijn. De Antje-welke het eerste op het lijstje van binnenkomen staat en de 25e November naar zee vertrok,wordt niet eerder dan Maandag verwacht. De Eli Chenévière, die de 27e November vertrok, zal vermoedelijk in Engeland gaan mark ten en de Haarlem wordt niet eerder dan Zaterdag tegemoet gezien, zodat er de laat ste dagen van deze week weinig zal zijn te beleven in de hallen. Engelse pendant. Ook in Engeland wordt de vis door de geringe aanvoeren goed betaald. Dit ondervond de Eveline, die Dinsdag aan de afslag van Grimsby was en 1933 besomde voor een 12-daagse reis. Tzonne voor Maandag. De Tzonne, die de 15e November naar de Barendsz-zce vertrok, hoopt Maandag aan de afslag te zijn. Daar er nog geen vangstspecificatie doorkwam moet volstaan worden met de mededeling, dat de totale aanvoer ruim 2000 kisten bedraagt. Het wachten is na de Tzonne op de As- san Reis, welke de 27e November naar de verste der visserijen vertrok. ADVERTENTIE VERHUUR VAN GEMEENTE WONINGEN. Voor verschillende gemeentewoningen zal de huurprijs worden .veranderd. De 'huur van de gemeentewoning aan de Vlügthovenstraat 22 in Santpoort zal met vijftig cent per week worden verhoogd. De belangen van twee huizen in de Ka naalstraat, die nog steeds door de voorma lige eigenaar werden verhuurd, zullen per 1 Januari weer door de gemeente worden behartigd. Ook een huis aan de Wijkerstraatweg in Velsen-Noord en een woon-winkelhuis aan de Bloemstraat in IJmuiden zullen huurveranderingen ondergaan. WIM DE JONG DAMKAMPIOEN VAN NOORDHOLLAND. De Oosterkwartierspeler Wim de Jong is er Zaterdag te Amsterdam in geslaagd, na een overwinning op Bizot, de titel van damkampioen van Noordholland te winnen. Tweede en derde werden de Jozeph Blankenaar-spelers Stahlberg en Metz. De Jong en Metz waren reeds geplaatst in de finale om het persoonlijk damkam pioenschap van Nederland 1951. Stahlberg zal de Noordhollandse Dam- bond vertegenwoordigen in de voorweg- strijden van 1951. De D.C.IJ.'er Van Straten moest in de eindstrijd eerste klasse met de laatste plaats genoegen nemen. De IJmuidenaar speelde vier partijen en maakte slechts twee re mise-partijen. Van Dijk, van Gezellig Sa menzijn, won de eei'ste klasse titel van Noordholland. In de zevende ronde van de Noordhol landse hoofdklasse damcompetitie is Oost- zaan er in geslaagd met 12-8 van Wormer- veer te winnen. St. Bavo versloeg Zaandam met 12-8. Oostzaan behaalde tot nu toe twee punten uit zeven wedstrijden en D. C.IJ. één punt uit zes wedstrijden. De af gebroken wedstrijd tegen Wormerveèr zul len de IJmuidenaren vermoedelijk winnen. Op 2 Januari 1951 volgt in Kennemerhof de ontmoeting D.C.IJ.—Oostzaan, welke zal uitwijzen, welke van deze twee clubs de onderste plaats zal krijgen. De ware naam De zevende December is het vandaag een datum zonder belang. En toch heb ik er op gewacht als een bok op de sleutel van de haverkist. Want dit is een dag waarop ik u een geheim vertellen kan. Sint Nicolaas is niet weerom gegaan naar het land van de appelsienen. Zie eens, daar staat ge van te kijken. Maar ge zult uw ogen nog verder open trekken: Sint Nicolaas is nog nooit weerom gegaan naar Spanje. Daar hebben ze u al die jaren degelijk te grazen gehad. Ge hebt aan uw kinderen verteld dal ze na de zesde December geen moeite meer hoefden te doen met schoenen aan de schoorsteen en liedjeszingen bij de kachel. Want dat de bisschop met zijn zwarte secretaris was afgereisd om een jaar weg te blijven. Welzo, dan hebt ge uw kinderen maar wat wijs staan maken. Ge had het kunnen weten met wat nadenken. Hebt ge die weldoener met zijn mijter en zijn staf soms ooit zien wegvaren? Hebt ge ooit gehoord dat hij door de kleine Span- jaardjes aan de kade van Madrid werd in gehaald? Zo een man met een mijter en een lange baard, met een glimmende zwerm van zwarte sinjeuren om hem heen, kan niet komen of vertrekken zonder dat het van alle kanten opvalt. Ge ziet het, ge had uzelf beter eens kunnen afvragen hoe het zat voordat ge smoesjes gingt verkopen aan uw kinderen. Maar nu weet ge het. Hij is er nog. Hij is er eeuwig. Hier, om u heen. Wees gerust, ik heb het ook dit jaar pas voor het eerst in de gaten gekregen. Ik zal u vertellen hoe dat gegaan is. Kijk, wij hebben met onze zoon van zeven al jaren wat pech gehad als het op Sinterklaas aankwam. Dat kunt ge zo heb ben, daar doet ge weinig aan. Wij gingen met dat baaske getrouw naar de haven om te zingen en te zwaaien als de bewimpelde boot kwam binnenvaren. Wij zagen hoe alles ging gelijk het in de liedjes staat: Zij brengt ons Sint Nicolaas, "Wij zien hem al staan, hoe waaien de wimpels, en ge kent dat. Maar wie er in de nacht door onze schoorsteen binnenkwam: Niet de Sint. Wij konden des avonds ons schoonste répertoire door de kachelpijp galmen en alle schoenen klaar zetten die we hadden met wortels voor een heel weeshuis erin ge zaagt hem nooit. Het kan zijn dat wij niet zuiver gezongen hebben of dat onze schoenen zijn merk niet waren hij liet zich niet van gen en wij hebben nooit voor de waarde van een knoop van hem kunnen loskrijgen. Dat is pech om zo te zeggen, v/aar kan dat aan gelegen hebben, het is niet na te gaan. Maar wij moesten altijd in de sche- merochtend op blote voeten wat in dat schoentje van onze zoon gaan doen, om Sinterklaas zijn eer te redden. Alla, het is met vreugde gedaan, ik zal hem dat nooit verwijten. Nu zeker niet meer, want dit jaar heb ik hem leren ken nen in al zijn eerbiedwaardige adeldom en in de grootheid van zijn eeuwige roem. Die morgen van de zesde. Wij gaan in de nanacht op koude voeten in het donker naar de kamer, waar dat deemoedige schoentje met geduld zijn neus staat te krullen voor de kachel. Wij leggen de pak jes met sierlijke speeldingen en geurige snoeperijtjes in en om dat schoentje. Wij blijven een wijle hand in hand met voch tige ogen op dat aandoenlijke schoentje neerzien en denken aan het smoeltje van morgenochtend, en de oogjes die smullen zullen van plezier. Dan staan wij star en stijf van schrik, want ergens piept een deur. en er trippelen blote voetjes over het gangzeil. In de spleet licht die in de kamer valt staan wij als in brekers bevroren van verrassing. Daar dribbelt de kleine klant naar binnen met een pakketje in elke hand, die hij met een verschrikte schreeuw vallen laat als hij ons ziet. Wij draaien het licht aan, er is niets meer te verbergen. Wij rapen de pakjes op en zien ze beschreven met een stuntelige kin derhand: Voor vaader, voor moedder, fan de Zint. De hevige regenval der laatste welcen heeft een deel van de Middeleeuwse gangen onder het Franse stadje Limoges onder mijnd en doen instorten. Een groot winkel pand op de Place des Bancs dat boven de nu ingestorte gangen gebouwd was, werd een ruïne. „MEERWEIDEN"-PACHT MET EEN JAAR VERLENGD Een aantal stukken bouwland in „De Meerweiden" te Velsen die tot Kerstmis 1950 door de gemeente waren verpacht, zullen behoudens goedkeuring van de raad tot Kerstmis 1951 in pacht kunnen wor den gehouden. IJmuiden, 7 December. Beste kinderen, Zelfs het heerlijk avondje is alweer voorbij en ik vermoed, dat er de vol gende week wel heel wat enthousiaste verhalen zullen loskomen over sur prises en presentjes. Deze week waren de brieven tenminste nog vol van de voorbereidingen en in alle mogelijke toonaarden is mij beschreven, hoe veel zin jullie hadden in de „grote avond". Misschien zijn er nog, die het feest nog tegoed hebben, want in mijn omgeving vieren verscheidene families Sinter klaas Zondag pas. Dat het maandraadsel zoveel succes zou hebben, heb ik niet kunnen dromen. MA- RIANNEKE was de eerste, die het instuur de met de verklaring, dat dit nu juist eens een kolfje naar haar hand was. Dat heb ik dan alweer goed getroffen, meiske. Ook REINY H. uit Santpoort zond me direct een oplossing en ik geloof dat ik met jou een nieuwelingetje gevangen heb, is het niet? Zul je de volgende keer een schuilnaam in sturen, Reiny? Ben je nu weer helemaal beter? Volgende keer hoop ik eens wat meer van je te horen; hoe oud je bent en waar je op school gaat en zo. Twee feest avonden achter elkaar heb jij dus gehad, BLAUWDRUIFJE. En nog niet misselijk van alle snoep? Wal voor wedstrijden waren dat Donderdag ook al weer? Ik weet waarachtig niet, wat jij met een „désinétje" bedoelt, daar ben ik erg benieuwd naar. Van harte bedankt voor de ansichten hoor, voor deze keer heb ik ze maar doorgezonden. Je hebt het adres in de krant kunnen lezen, kindje. En nog zilverpapier ook? Wat een hoop blijdschap heb jij alweer gebracht. HEEMSKIND heeft erg veel verdriet, dat hij geen prijs heeft gewonnen met de aquariumwedstrijd. Ja jong, we kunnen het niet allemaal zijn, maar studeer maar eens goed op de nieuwe puzzle, misschien heb je deze keer meer geluk. Al fijn gesleed in Heemskerk? Zeg, DENNEBOOMPJE, zul jij je brieven eens overlezen, voor je ze wegstuurt? Er ontbreken soms zo maar een paar woorden in een zin en dat staat zo mal. Hoe is het Dinsdagavond bij jullie ge weest? Fijner dan op moeders vei'jaardag kon het haast al niet. Ja, dat gesloten zwembad zit mij ook erg dwars en het lijkt wel alsof er maar helemaal geen schot in komt. Je zult voor een duik naar Haarlem moeten, boompje. Raar gezicht zou dat zijn, een denneboom van de hoge! En die GEORGE FORMBY trots op zijn eerste prijs! Je was echt de mooiste hoor, al ge loof je het niet. Hoewel, ik moet eerlijk zeggen, dat ik een hele poos geweifeld heb, maar omdat jij alles zo „echt" getekend had, ben je er mee gaan strijken. Jij te groot voor ons hoekje? Man, schei uit, stoot je hoofd niet tegen de drempel! Ik kan je nog wel een paar jaartjes gebruiken hoor en dan.... je dan moeten we maar eens gaan prakkizeren over een grote- mensenhoekje. Fijn, dat moeder je zo prachtig terzijde staat, ik ben haast jaloers op je. We zullen eens kijken of de boeken- wens te vervullen is, maar ik heb er een beetje een zwaar hoofd in. Heb jij een prettige Sint gehad? Vertel es gauw! We zijn er weer doorheen. Dus tot de volgende keer. TANTE ELS. DE MAANDWEDSTRIJD Denken jullie er vooral om, dat jullie de gevonden cijfers in het Sinterklaasverhaal bij elkaar optellen en dat je niet alleen het aantal noemt? Ik moet dus de som van de gevonden cijfers hebben en daarbij de som van de getallen in jullie slot aan het ver haal. Wie dus al instuurde en het fout deed, heeft nog een kans, zich te ver beteren! ANSICHTEN De prentbriefkaarten voor het zieke meisje moeten aan haar zelf toegezonden worden, dus niet via ons hoekje! We komen zo langzamerhand aan het eind van onze aquariumserie en jullie moe ten maar eens schrijven, waar we het hier na over zullen hebben. Maar er valt over de vissenwereld toch nog wel heel wat te vertellen, al zal ik hier niet alles kunnen weergeven, wat er aan wetenswaar digs te beleven valt in de huis- kamerbak. Als straks je. visjes de winter goed zijn doorge komen denk om zo afwisselend en liefst zo levend mogelijk voer zul je wel eens een paar jonge dieren van je paartje willen hebben, want er is niets mooiers dan zo'n nestje jonge vis. Bij de zwaarddragers gaat het al heel ge makkelijk in de bak. Als de miniatuur- zwaarddragertjes als speldeknoppen tegen het wateroppervlak hangen, moet je ze er voorzichtig uitvissen (met het deksel van een jampotje bijvoorbeeld) en zc uit de buurt van de anderen houden, want die zien ze maar al te gx-aag voor een welkome maaltijd aan. Je kunt de jonge beestjes in een potje in het aquarium hangen met wat groene plan ten er bij, je kunt ook eeix glasplaat dwars in je bak zetten, om het broed aldus af te zondex-en. Met de andere soorten is ook heel goed te kweken, als je het water maar op de juiste temperatuur houdt en de visjes veel infusoriën voert. Kleine black-mollies bij voorbeeld zijn erg dankbaar en ook de be kende rode Rio laat zich in gevangenschap vrij goed tot het grootbrengen van kinde ren verlokken net als de „plaatjes" en zelfs de mooie „Sumatraantjes". Geduld is echter een schone zaak en voorzichtigheid eveneens! T. E. Daar staat ge nu voor ons in de schoon heid van uw wezen, Sint Nicolaas. Gij leeft en wex'kt in de harten der mensen. Gij leeft voort in de zielen van onze kinderen, die u koesteren en groot maken in de liefde van hun kleinheid. Want uw naam, goede heilige is: De Vreugde Van Het Geven. De vreugde van het geven zijt ge, die wordt geleerd en genoten van vader op zoon, van moeder op kind. De vreugde van het geven, de vreugde van het leven te gelijk. Wij juichen als wij u zien komen, telkens weer, en wij laten u nooit weer gaan. Ge blijft in ons van dag tot dag, ge opent onze ogen voor armoe en het leed. Ge doet ons geven alsof het een gunst van de hemel is, te kunnen geven. Wie van u heeft deze heilige ooit zien wegvaren? Als ge het ooit zien mocht, dan zult ge hem moeten tegenhouden. Want wij kunnen deze Vreugde Van Het Geven niet meer naar de appelsienen laten gaan nu wij haar kennen. Omdat er in onze wereld van vandaag al zoveel naar de appelsienen gegaan is dat wij hier hadden moeten houden. Als we hèm laten gaan, zijn wij armer dan de armste stille arme ooit kan zijn. J.L. DE VARIATIES DER „INGEKOMEN STUKKEN". Behalve de reeds aangekondigde agenda punten zal de raad van Velsen Dinsdag zijn goedkeux-ing hechten aan enige inge zonden raadsbesluiten en een schrijven van het hoofdbestuur van de Bond van Landbouw- en Zuivelarbeiders behande len. De bond zal namelijk een verzoek richten aan de minister van Sociale Za ken om de loonnorm van de gemiddelde werktijd berekend te krijgen naar een minimxim van 43 uren en de arbeiders in landbouw en veeteelt een extra aanvullen de uitkering te doen toekomen. Verder is ingekomen een verzoek van het hoofdbestuur van de Bond van Ne derlands Overheidspersoneel, om de leden van het gemeenteprsoneel die niet ver plicht verzekerd zijn, de helft van de ver zekeringskosten te vergoeden. Vervolgens wenst het gemeentepersoneel de waar dering voor zijn arbeid uitgedrukt te zien in een kerstgx-atificatie. De heer K. Schermer heeft bericht ge zonden dat hij de benoeming tot hoofd aan de Theo Thijssenschool in IJmuiden-Oost aanvaardt en de heer D. Verbaan bedankte als lid van de commissie van toezicht op de visserijschool en van de commissie tot wering van schoolverzuim.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 5