c De Finse componist Sibelius 85 jaar -Clowntje Riek QKort ertBondïg De Zevenster Donderdag 7 December 1950 Voetbaloverzicht Positie van V5V wordt minder gunstig Nu Haarlem de laatste weken duidelijk te verstaan geeft toch niet bepaald zin te heb ben in de onderste twee plaatsen en HBS Zondag jl. in de halve wedstrijd tegen VSV getoond heeft, dat het zich niet de mindere voelt van de Velsenaren, mag het voor VSV een geluk heten, dat er toch altijd nog twee andere clubs zijn, namelijk DWV en KFC, die in aantal punten voor de Velsense ploeg onderdoen. Tenminste tot dusver, want het is helemaal niet onwaarschijnlijk, dat plot seling ook deze clubs de juiste smaak te pakken krijgen en punten gaan binnenhalen. De wedstrijd VSV—KFC op 17 December wordt dan ook wel een zeer belangrijke. Voor Stormvogels was het Zondag j.l. in zoverre een minder gunstige dag, dat HVC niet, zoals men in IJmuider kringen gehoopt zal hebben, yan UW verloor. Zelf speelden de Vogels niet, omdat het Schoten-terrein was afgekeurd. Voorlopig heeft de compe titie-leider voor 17 en 24 December voor Stormvogels nog geen wedstrijd vastgesteld. De mogelijkheid bestaat echter, dat alsnog een ontmoeting wordt ingelast. In 3 A moest de belangrijke ontmoeting KinheimWijk aan Zee gestaakt worden. De stand was toen 11, wel een bewijs, dat de Wijk aan Zeeërs voornemens waren hun huid duur te verkopen. CSV was zo verstan dig om DTS te kloppen, zij het dan ook slechts met 32. De positie van de voet ballers uit Oudkarspel kan bijna nu reeds hopeloos genoemd worden. Zondag a.s. fun geert DEM als tegenpartij van de DTS'ers en we kunnen haast niet aannemen, dat de Beverwijkers er voor gevoelen als leveran cier van het eerste punt (en) aan DTS op te treden. Ook de wedstrijd van Velsen tegen Hol- landia ging niet door. Voor Zondag a.s. is nu voor de Santpoortse club een uitwed strijd tegen de Alkmaarse Boys vastgesteld. Zoals we reeds eerder zeiden, behoeft Velsen zijn kansen nog niet helemaal weg te cijfe- Jean Sibelius, de Finse componist die de nationale muziekcultuur van zijn vader land tot bloei heeft gebracht, wondt Vrij dag 85 jaar. Hij is op 8 December 1865 te Tanastehus geboren, studeerde aanvanke lijk rechten te Helsingfors, doch wijdde zich spoedig geheel aan de muziek. Eerst nam hij lessen bij zijn voorloper Martin Wegelius, later bij Becker in Berlijn en bij Fuchs en Goldmark in Wenen. Een toelage van rijkswege stelde hem in 1897 in staat zich geheel op het componeren toe te leg gen. Hij is sinds jaren met de titel van pro fessor gevestigd te Jarvenpaa. Men kan zijn werk verdelen in drie perioden. Aanvankelijk vond hij zijn inspi ratie vooral in de Finse mythologie en sagen-litteratuur, waarin het volksepos Kalevala een dominerende plaats inneemt. Hieruit zijn bij voorbeeld voortgekomen de symphonische gedichten en suites voor or kest: De zwaan van Tuonela, Lemminkai- nen trekt huiswaarts op, Pohjola's dochter en deKulleiwo-symphonie. Hij ontwikkel de hierin een eigen stijl, enigszins archaisch aandoend en gekenmerkt door een zekere verwantschap met melodische karakter trekken van de volksmuziek. Werken als het zeer bekend geworden Finlandia of de Karelia-suite zijn voornamelijk ingegeven door de Finse atmosfeer. Met de uit 1902 daterende Tweede Sym- phonie bex-eikte de componist een nieuwe fase. Van de volksmuziek nam hij nog slechts de karakteristieke wendingen over. Zijn werken krijgen een rhapsodische vorm, nu eens pathetisch-i-ecitatief, dan weer innig lyrisch of de natuurstemmingen fijnzinnig stylerend, maar het geheel ver toont een boeiende samenhang. Van de werken uit deze periode moeten behalve de vele koorwerken genoemd worden: De Okeaniden, het Vioolconcert in kleine terts, het strijkkwartet Voces intimae, de toneel muziek bij ..Pelléas en Mélisande" van Maeterlinck en de Valse triste uit Kuolema. Na 1920 begon zich een nieuwe evolutie te voltrekken, hoofdzakelijk op harmonisch gebied, waarop hij zich een geniaal colo rist bleef betonen. Men zou kunnen zeggen dat hij langs individuele wegen onder in vloed van het impressionisme kwam. Zijn muziek keerde zich af van wat aan pro grammakunst doet denken en kreeg een meer absoluut karakter. ren, maar wil men niet geheel uit de running- verdwijnen, dan mogen er voorlopig geen punten meer verspeeld worden. We ver onderstellen, dat de Velsenaren dit alvast tegen de Boys niet zullen doen! In 3 B was de overwinning van Terras vogels op Always Forward de geburtenis van de dag. De Santpoorters bewezen zich zelf hiermede een uitstekende dienst en ook Helder en Vitesse waren over het resultaat tevreden, Vitesse temeer, omdat het zelf van De Meteoor won. Terrasvogels heeft nu zes verliespunten minder dan De Meer en kan dus voorlopig rustig ademhalen! Zondag krijgt de ploeg De Meteoor op bezoek en we vermoeden, dat ook deze club aangesproken zal worden om één of meer punten te leveren. Vitesse, dat altijd nog een behoorlijke kans heeft op dé bovenste plaats, al moet er direct bijgevoegd worden, dat het dan ook geen punten meer moet verspelen, speelt uit tegen ZSGO en deze zal de Castricum- mers o.i. wederom twee winstpunten op leveren. De Kennemers liet zich, zoals algemeen verwacht werd. door DCG niet verrassen, zodat de Beverwijkers nog steeds een mooie voorsprong van vier punten op WFC en Rapiditas hebben. Zondag a.s. moeten zij in de uitwedstrijd tegen KVV op iets zwaardere tegenstand rekenen dan ze van DCG onder vonden. Wanneer ze dit doen, dan binden ze ook de Krommenieërs aan hun zegewagen. Voor Kinheim is voor Zondag een wed strijd ingelast en wel uit tegen GVO. Het komt ons voor, dat de GVO'ers de Velse naren geen moeilijkheden in de weg zullen leggen. Het ligt. in de bedoeling van de competi tieleider, dat ADO ook weer eens speelt en wel tegen Monnikendam. Als het werkelijk zover komt, maakt ADO een mooie kans op de overwinning. VVB is Zondag vrij. Voetbal Jeugdwedstrijd gaat niet door Om het terrein voor de Zondag te spelen wedstrijd Haarlem—KFC in goede staat te houden gaat de voor Zaterdagmiddag vast gestelde oefenwedstrijd tussen twee jeugd- elftallen, ter voorbereiding van het jeugd- tournooi van de FIFA, niet door. Positie van DCIJ in Noord holland deerlijk verzwakt Oostzaan en St. Bavo winnen Het eerste tiental van de Damclub IJmui- den verkeert op het ogenblik in ernstig degradatïegevaar, In de achtste ronde werd met 12-8 van de Haarlemse Damclub verloren en tot overmaat van ramp wisten Oostzaan en St. Bavo te winnen. D.C.IJ. draagt voorlopig de rode lantaarn, maar heeft het lot nog in eigen handen. De wed strijd D.C.IJ.Wormerveer werd wegens het vergevorderd uur met 9-9 afgebroken. De IJmuidenaar Van Straten staat in het afgebroken spel twee stukken voor. Weet de D.C.IJ.'er op 2 Januari dit afgebroken eindspel tegen Kuyper tot winst te bren gen, dan is D.C.IJ. voorlopig weer van de onderste plaats af. Op 16 Januari wordt in IJmuiden de ontmoeting D.C.IJ.Oostzaan gespeeld. De uitslagen in de hoofdklasse luiden: (achtste ronde Noordhollandse damcompe- titie) Oosterkwartier wint met 15-5 van D.S.T.O., Gezellig Samenzijn en Jozeph Blankenaar winnen met 16-4 van Weesp en 12-8 van C.D.A. St. Bavo wint met (vermoedelijk) 11-9 van Zaandam, Oostzaan wint met 12-8 van Wormerveer, D.C.IJ. verliest met 12-8 van HD.C. Na acht ronden staan Gezellig Samenzijn en Jozeph Bankenaar dus nog fier aan de kop. Al jaren duurt de supprematie van deze beide Amsterdamse clubs. Er blijven nu nog drie ronden van de competitie over: Volgende week speelt Ge zellig Samenzijn tegen Zaandam en het wint natuurlijk met grote cijfers. Jozeph Blankenaar gaat in Heemstede bij St. Bavo een overwinning halen en in de tiende ronde is dan op 19 December de ontmoeting in het Amsterdamse schaakhuis tussen Jozeph Blankenaar en Gezellig Samenzijn. De winnaar dezer match is practisch kam pioen, daar in de laatste ronde Gezellig Samenzijn met Oostzaan en Jozeph Blan kenaar met D.S.T.O. geen moeite zullen hebben. Dinsdag ontvangt D.C.IJ. het Haarlemse Oosterkwartier, dat goed speelt. Onder leiding van wereldkampioen Roozenburg is er ernstig getraind en het resultaat is op de ranglijst goed merkbaai\ De D.C.IJ.'ers gaan dan ook hoogstwaarschijnlijk een zware nederlaag tegemoet. In de laatste drie ronden moet D.C.IJ. nog uitspelen tegen Weesp en de ÏJmuide- naren ontvangen Zaandam en Oostzaan nog thuis. De kampioen van Noordholland komt uit in de eindstrijd om het club kampioenschap van Nederland. De onderste der ranglijst moet een degradatiewedstrijd spelen tegen de eerste klasse clubkampioene van Noord- Holland. WATERPOLOTOURNOOÏ. Het jaarlijks waterpolotourriooi van DWR om de „In memoriam D. E. van Leersum wisselprijs" zal Dinsdag 12 December in het Sportfond- senbad worden gehouden: de deelnemende ploegen zijn: Haarlem, HVGB, HPC, DWT en DWR. Ook wordt de dameswedstrijd DWR—HVGB gespeeld. Santpoort Beschikking op een adres aan de Tweede Kamer Ten aanzien van een adres van J. M. E. Muusze-Rautmann en J. van Zwol, beiden te Santpoort, waarin rechtsherstel wordt verzocht wegens het niet te hunner be-, schikking stellen van de hun in eigendom toebehorende woning, heeft de Tweede Kamer Woensdagmiddag, overeenkomstig de conclusie van de desbetreffende com missie, besloten over te gaan tot de orde van de dag. De verzoekers hebben inmid dels de beschikking over de woning ge kregen. De commissie is van oordeel, dat uit de overgelegde stukken niet is komen vast te staan, dat er rechtsgronden zijn om het verzoek om schadeloosstelling in te willigen. Inzameling voor hef „Vluchtelingencomité" Santpoort wordt Zaterdag „afgeroomd" Het ligt in de bedoeling van de Sant poortse sectie van het in Velsen tot actief leven gewekte „Comité Vluchtelingenhulp", Zaterdagmiddag een grootse inzameling op touw te zetten. Een geluidswagen zal aan een „inzame lingsvoertuig" vooraf gaan om de collec tanten aan te kondigen en wie wat textiel of schoeisel te missen heeft voor de kinde ren in de West-Duitse vluchtelingenkam pen, kan rekenen op de volledige dankbaar heid van hen, die het komen halen. En later van de peuters aan de andere kant onzer Oostgrens. De Velsense actie begint Maandag. TURNVERENIGING SANTPOORT HET ZILVER" „IN Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de turnvereniging „Santpoort" wordt Zaterdagmiddag in huize „Spaarnberg" een receptie gehouden. ADVERTENTIE FÊklI/HOLSE VERDELGT M U I ZEN Heemskerk JONGEN FIETSTE TEGEN AUTO De dertienjarige zoon van de heer J. V. reed op zijn nieuwe fiets over de Heems- kerkse Tolweg. Ter hoogte van kasteel Assumburg stond een auto geparkeerd. De knaap verloor blijkbaar de macht over het stuur, zodat hij tegen de wagen reed. Hij viel met het hoofd op de weg en bleef lig gen. Hij is door de schok een poosje het geheugen kwijt geweest, maar later heeft de automobilist, tegen wiens wagen de jongen opfietste^ hem naar huis gebracht en toen klaagde hij slechts over hoofdpijn. Van de nieuwe fiets was het nieuwe ech ter af. DUIVEN UIT KENNEMERLAND TE PRONK. Zaterdagmiddag wordt in de concertzaal van de gebroeders Dam de tentoonstelling van de duivensportvereniging „Assumburg" geopend. De inzending bestaat uit liefst 300 duiven uit Heemskerk, Beverwijk, IJmui den, Castricum, Alkmaar en de Zaanstreek. Het bestuur heeft burgemeester A. H. Nie- len verzocht de tentoonstelling te openen. Een groot aantal ereprijzen uit Heemskerk en omgeving is binnengekomen. Ook Zondag aanstaande zal de tentoon stelling geopend zijn. Castricum IJmuiden VANGSTBERICHTEN UIT ZEE Nacht van 6 op 7 December Engelse walvissery: KW 147 met 3 k.; KW 170 met 1 k.; KW 50 met 30 k.; KW 56 met 12 k.; KW 3 met 50 k. (uit halve vleet). Kanaalvisserij: KW 138 met 55 k.; KW 25 met 15 k.; KW 7 met 55 k.; KW 9 met 75 k.; KW 5 met 5 k.; IJM 283 met 4 k.: IJM 75 met 3 k.; KW 86 met 80 k.; KW 83 met 60 k.; KW 67 met 2 k.; KW 43 met 2 k.; KW 18 met 2 k.; KW 29 met 2 k.; KW 39 met 8 k.: KW 40 met 2 k.; KW 78 met 8 k.; KW 176 met 5 k.; KW 110 met 2 k.; KW 185 met 12 k.; KW 44 met 10 k.; KW 15 met 5 k.; KW 127 met 85 k.; KW 45 met 85 k.; KW 22 met 70 k.; KW 130 met 7 k.; KW 37 met 1 k.; KW 159 met 2 k.; KW 129 met 60 k.; KW 122 met 2 k.; KW 19 met 2 k.; KW 16 met 2 k. Geen vangst had: KW 71. Gemiddelde vangsten Kanaalvisserij: 22 kantjes. Engelse walvisserij: 19 kantjes. Agenda voor Haarlem DONDERDAG 7 DECEMBER Luxor: „Opmars zonder genade", 14 j„ 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Bel Ami", 18 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. City: „Montana", 14 j„ 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De zweep van Zorro", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Liebe '47", 18 j., 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Zuidzee-zondares", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. VRIJDAG 8 DECEMBER Lange Veerstraat 16: Studiekring „Geeste lijk leven", bijeenkomst, 8 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. WEEST OP UW HOEDE Reeds enige malen is in Castricum een oplichting met bankbiljetten en muntbiljet ten gesignaleerd. Zo ontdekte een der in woners, dat hij bij wisselen een half briefje van tien gulden ontvangen had, en ver schillende inwoners zijn met halve munt biljetten de dupe geworden. COLLECTE VOOR HET R.K. JEUGDHUIS De schaalcollecte, gehouden aan het eind der diensten in de R.K. kerk te Castricum ten bate van het R.K. Jeugdhuis aan de Overtoom, bracht ƒ417 op. VEILINGNIEUWS De Castricumse veiling „Ons Belang" betaalde Woensdag de volgende prijzen aan de tuinders: sla 3V2ct.; spruiten A 3870 ct.; idem B 12—28 ct; boerekool 7V225; groenekOol 1^2 ct.; prei 1013 ct.; stoof sla 11 cent per kg.; andijvie 16 y2 221/2 ct; peen III ƒ5.50—ƒ6. VAN DE HONDERD VELDEN De uitslagen voor de onderlinge competi tie van de Castricumse damclub „St. Tho mas" waren deze week: Eerste afdeling: W. de RuijterJoh. v. Velzen 1—1; J. Vendel—C. Bakker 1—1; A. de ZeeuwC. v. d. Himst 11; B. Beentjes C. Ory 20. Tweede afdeling: S. GroentjesC. Lute 1—1; H. Poel—L. Valkering 2—0; P. v. d. HimstJ. Kabel 2—0. In de eerste afdeling staat momenteel W. de Ruijter na vijf gespeelde wedstrijden met 9 punten aan de kop. In de tweede afdeling is C. Lute de favo riet met 9 wedstrijden gespeeld en 13 pnt. Beverwijk „Heintje" in Luxor Op Donderdag 14 December zal Henriëtte Davids tezamen met verschillende andere artisten in het Luxor Theater te Bever wijk voor het voetlicht komen. HALFWEG I—B.D.C. II De uitgestelde wedstrijd van het tweede tiental van de Beverwijkse Damclub tegen Halfweg I zal thans gespeeld worden op Woensdag 13 December. Voor de kinderen Met een lekker gangetje dreef de plank de beek door. Rick en Bunkie zaten er veilig op en zagen de oevers van dé beek langzaam voorbijgaan. Dat gaat fijn zo, hè?" lachte Rick. „Nou," zei Bunkie. „Maar we moeten wél goed uitkijken, anders drijven we het dorp voorbij!" Het lekkere lentezonnetje scheen op het water, dat zachtjes tegen hun vaartuig kabbelde. Eindelijk riep Bunkie: „Kijk, Rickwe zijn er! Daar zie ik de eerste Kabouterhuisjes!" Hij had gelijk; ze hadden het dorp bereikt. Bij een bocht, waar de plank dicht langs de 'oever van de beek schuurde, stapten ze aan land. En toen waren ze gauw thuis. Ze betraden het wortelpaadje naar Pilon's boomhuis en gingen binnen. „Zo, zijn de heren daar?" lachte hun gastheer. „Lekker gewandeld?" „Ja," zei Bunkie. „Maar het was haast verkeerd afgelopen!" En toen vertelden ze hun avontuur met de jongen. Den Haag wil costuums van Cruys Voorbergh kopen B. en W. van 's-Gravenhage hebben bij de gemeenteraad een voorstel ingediend tot aankoop van de costuumverzameling van Cruys Voorbergh tegen een bedrag, waarop deze is getaxeerd, te weten 65.000. Het ministerie van O.K. en W. heeft schrif telijk toegezegd hiervan een bedrag van 22.000 voor zijn rekening te nemen. Deze collectie bestaat uit 120 complete costuums, te dateren tussen het begin van d «3.18de en het begin van de 20ste eeuw. Voorts zijn er meer dan 600 losse onder delen van costuumsoorten, die niet meer of zeer moeilijk compleet te vinden zijn, 350 bijoux en gouden of zilveren voorwer pen, zoals oorijzers en dergelijke, die die nen ter garnering en completering van de kleding en ten slotte nog ruim 300 paren schoenen, handschoenen, tassen, wandel stokken, parasols en andere accessoires, in stijl behorende bij de historische costuums uit verschillende tijdperken. Deze cultureel zeer waardevolle verza meling zal met betrekkelijk geringe kosten kunnen worden ondergebracht in een waardige omgeving, namelijk in het mu seum Bredius, waar goede opbergruimte en gelegenheid tot expositie in vitrines be schikbaar zijn. Het is de bedoeling de tentoongestelde costuums om de drie maan den te wisselen en voorts om demonstraties te geven, met toelichtingen door Cruys Voorbergh, die tegen een jaarlijkse ver goeding van 1.500 als adviseur zal optre den. Op deze wijze zal de basis gelegd kunnen worden van een nationaal costuum- museum waarvan geen gelijkwaardig twee de voorbeeld in West-Europa wordt aan getroffen en waarvoor, nadat het algemene bekendheid zal hebben verkregen, grote belangstelling mag worden verwacht, ook uit het buitenland. De stichting „Vrienden van het Neder lands Costuummuseum" zal zich belasten met de verzorging van de propaganda. Zij heeft zich bereid verklaard op haar kosten costuumdemonstraties te organiseren in de verschillende provinciesteden. SCHEEPVAART Alchiba, 5 n. Narvik, Alhena, 6 verw. Montevideo. Aldabi, pass. 5 Madeira. Algorab, 5 v. Damman n. Bahrein. Alioth, 5 v. Porto Alegre n. Rio Grande. Almkerk, 5 te Suez. Altair, pass. 5 Victoria. Amstelland, pass. 5 St. Paulsrocks. Arnedyk, 5 v Antwerpen. Amstelstad, pass. 5 The Brothers. Almkerk, C v. Suez n. Port Said. Axeldijk. 6 tc Baltimore. Aagtekerk, 5 350 m. W. Ouessant. Aalsum, 5 225 m. Z. Freetown. Abbekerk. 6 verw. Cochin. Alblasserdijk, 5 400 m. ZW. Flores. Aideramin, 5 v. douala n. Abidjan. Alkaid, 6 verw. I,as Palmas. Alnati, 5 225 m. NO. Madeira. Andijk, 5 775 m. W.ZW. Flores. Ai'keldijk, 5 775 m. O. Kp. Race. Armilla (t), 5 v. Pladju n. Singapore. Agatha (t) 1 v. Pulo Sambu n. Pladju. Arundo, 5 90 m. Z. Rio grande. Bali, 2 te Curacao v. A'dam. Bengkalis, 5 v. Djakarta n. Aden. Blitar, pass. 5 Beachyhead. Bloemfontein, 5 bij Bijouga eil. Britsum. 5 v. Savona n, Casablanca. Blommersdijk, 6 te Antwerpen. Breda, 6 te Callao. Barendrecht (t), 5 225 m. NO. San Miguel. Blijdendijlc, 5 300 m. ZO. Kp. Race. Boissevain, 6 v. Buenos Aires te Santos verw. Bontekoe, 6 te Soerabaja. Boskoop, 6 te Hamburg. Bacchus, 5 275 m. N. San Salvador. Beverwijk, 6 v. Vlissingen n. R'dam. Caltex Delft, pass. 5 Kp. Roca. Caltex Nederland, 6 te R'dam v. Rastanura. Caltex Utrecht, pass. 5 Kp. de Gata. Caltex Pernis, 5 v. R'dam n. Rastanura. Caltex The Hague, 5 te Port Said. Cameronia, 4 v. Colombo. Cistula, 6 v. Kotka n. A'dam. Corilla (t), 5 530 m. ZW. Fayal. Delfshaven, 5 v. St. Vincent. Dalerdijk, 5 v. San Francisco n. Los Angeles. Duivendrecht (t), 5 450 m. Z.t.O. Recife. Diemerdijk, 6 v. Antwerpen n. R'dam. Esso Amsterdam, 5 v. Aruba n. Pernis. Esso Den Haag, 5 v. Aruba n. Vado. Elmina, 6 v. Takoradi n. Lagos. Ena (t), 5 950 m. ZW. Fayal. Etrema (t), 5 bij Montserrat. Erinna (t), 2 v. Soerabaja te Balipapan. Garoet, 7 8 u. verw. H. v. Holland. Gaasterkerk, 5 te Durban. Gouwe, 6 v. Pitea n. R'dam. Groote Beer, 80 m. NO. v. Oostpunt Madoera. Hector, 5 v. Piraeus n. Volos. Haarlem, 5 v. Port au Prince. Hecuba, 5 v. Aruba n. Punta Cardon. Heelsum, 5 625 m. W Flores. Helicon, 4 v. Turkseil. n. Laguaira. Hestia, 5 950 m. O.NO. Sombrero. Hydra, 5 v. Antwerpen n. A'dam. Helder, 5 v. Montevideo n. Rio Grande. Hera, 6 te San Juan. Hercules, 6 bij Wèser Vuurschip. Indrapoera, pass. 5 Kp. Tenez. Ilos, 6 v. Caracol te New York verw. Jupiter, 5 v. Gibraltar n. R'dam. Jobshaven, 5 160 m. N.NO. Teneriffe. Keilehaven, 5 v. Las Palmas. Kelbergen, pass. 5 Finisterre. Klipfontein, 5 v. East London n. Durban. Kieldrecht (t), 7 verw. R'dam. Katwijk, 6 v. Delfzijl n. Hamina. Larenberg, 5 v. Bona n. A'dam. Langkoeas, 6 v. Port Said. Langlee Scott, 5 v. Hongkong. Lekkerkerk, 5 v. Calcutta n. R'darrt. Lieve Vrouwekerk, 5 te Genua. Lutterkerk, 6 te Marseille. Leersum, 5 in Str. Florida. Leuvekérk, 5 te Basrah. Maaskerk, 5 v. Porto Amboin n. Lobito. Maasland, pass. 4 St, Paulsrocks. Mentor, 5 v. R'dam. Mariekerk, 4 te Singapore. Malvina, pass 5 Elbe Cape. Maashaven, 5 200 m. O.NO. Madeira. Meliskerlc, pass. 5 Kp. Palos. Manoeran, 5 300 m. N. Kp. Sanrogue. Maas, 6 v. Trinidad te Paramaribo. Macoma (t), 5 120 m. NO. Massawa. Marken, 6 v. R'dam n. Hamburg. Muiderkerk, 5 te Hamburg v. Bremen. B. en W. van Utrecht 53SÏÏ*» meenteraad voorgesteld van de eieph °e' jkvr. M. Th. Michiels van Kessenïch-ÏÏ^' van Oud-Amelisweerd, aan te kor,p landgoed Oud-Amelisweerd voor PPn van f400.000. De oppervlakte bedraad' 3S 75 ha. Het landgoed is gelegen onder meente Bunnik en zal bij de grenswiiJ tot de gemeente Utrecht gaan behov^gl!l5 Un /i 'l <YI,A^l»v->..Iv. »en De 4S-jarige horlogemaker Kernn» Winschoten is met zijn auto tussen ur schoten en Veendam in het water Bf>r ;r vermoedelijk tengevolge van de van de weg. Hoewel spoedig hulp ter n! was, gelukte het niet meer de heer R l!ï de verdrinkingsdood te redden. V!;' De minister van Oorlog heeft gekeurd, dat de Koninklijke Militaire v,.' die als onderdeel van het gardpro^y®' Grenadiers en Jagers naar Arnhem zou den overgeplaatst, gevestigd zal bliWör' Den Haag. J Op 20 December worden te vij, flikkerlichten in dienst gesteld op v" weg, waar de weg van Nijeveen naar Ra- if' de spoorlijn MeppelSteenwijk kruist Op Maandag 18 December zal W,u we stationsgebouw te Vlissingen (Cry directie der Nederlandse Spoorwegen in bruik worden gesteld. 0 Als gevolg van interne mopliiiu., wordt het „Weekblad voor December opgeheven. Er zullen u. j Januari drie nieuwe weekbladen veiL nen „Weekblad voor Middelbare Sch^' Lycea", het „Weekblad van de A. G.Miy, (Algemene Vereniging van Leraren'Ju Middelbaar Onderwijs), en het Wlyl van het „Genootschap van Leraren aj» j Nederlandse Gymnasia". 16 De Amsterdamse rechtbank W Amsterdammer A. J. A. tot een voorwaard lijke gevangenisstraf van zes maanden w.' een proeftijd van drie jaar veroordeeld n,' veroordeelde had als ambtenaar ter van het kantongerecht te Amsterdam aelfo" die hij onder zijn beheer had, verduisterd5 een totaal bed"rag van ruim f 400. Tegen was acht maanden geëist. HAARLEM EN OMGEVlXj De heer J. M. Boh, candidaat deurwju 1 der te Haarlem is benoemd tot deurwaarrff. bij de arrondissementsrechtbank te Amfe dam ter standplaats Hilversum. Aan de Gemeente-universiteit te Lp sterdam is bevorderd tot arts mevrouw?' Th. AussenDe Vries te Haarlem, Noordam, 5 650 m. W.t.Z. Scillies. Notos, 3 te Port au Prince v. New York Oranjestad, 6 te Laguaira. Overijsel, pass. 6 Gibraltar. Orestes, 5 v. San Antonio n, Montevideo 1 Prins Frederik Hendrik, 4 v. Quebec, Prins Phïliph Willem, 6 n. Latakia. Prins Willem II, 5 435 m. Z.ZW. Kp. R5« Prins Willem V, 6 verw. Valencia v. R'dW Prins Alexander, 4 v. Hamburg te Southamiita. Prins Willem v. Oranje 6 360 m. O. Kp, Race Perna, 2 v. Singapore n. Miri. Riouw, 5 v. Alexandrië n. Port Said, Radja, 5 600 m. O.ZO. Fernando Noronha, Reyniersz, 5 v. Palembang n. Djakarta. Rijnland, 6 verw. Itajai. Sarangan. 5 te Suez. Stad Maastricht, pass. 5 Kp. St, Vincent, Sliedreeht, pass. 5 Ouessant. Stad Schiedam, pass. 5 Dungeness. Sumatra, 5 v. Norfolk n. Galveston, Schledijk, 5 te Galveston. Salatiga, 6 v. Basrah n. Bombay. Soestdijk, 5 v. Singapore n. Belawan. Salatiga, 5 te Basrah. Salawati, 5 100 m. W. Bermuda. Sibigo, 5 te Sibolga v. Padang. Sommelsdijk, 5 525 m. W.ZW, Bermuda Stad Alkmaar, pass. 5 Geitungen. Stad Vlaardingen, 5 65 m. ZW. Esbjerg. Stad Arnhem, verw. 10 Sluiskil v. Huolvi Stad Dordrecht, verw. 8 n. Vlaardingen, Sandenburgh, 5 v. Casablanca n. Lonfe Scherpendrecht (t), 6 80 m. NÓ. Port S«öa Tosari, 5 v. Newport News n. Philadel;^ Trompenberg, 6 verw. New Orleans, Tjipondok, 4 te Singapore. Tero, 5 v. Santos n. Montevideo. Tjibadak, 5 v. Beira n. Lorenzo Marquez, Tankhaven II (t). 5 v. Pladju n. Soerabaja. Tankhaven III (t), 5 v. Tj. Uban n. BangkcV Tjipanas, 5 180 m. O.ZO. Rio Grande. Tibia, 5 130 m. N.NW. Minicoy. Veendam, 7 verw. R'dam v. New York, Van Riebeeck, 5 v. Djakarta n. Singapore. Weltevreden, 6 te Colombo. Waiwerang, 5 te Djakarta v. Sibolga. Westerdam, 5 300 m. Z.ZO. Kp. Race. Wickenburgh, 5 te R'dam v. Casablanca. Zuiderkruis, 5 v. Soerabaja n. Djakarta, Zeeland (KRL) 6 te Bahrein. KLEINE V.U5J Blue Boy, 5 v. Porthmouth n. Slikkerwtt, Brinda, 6 te Brussel v. Wismar. Biscaye, 5 v. Rieme n. Wismar. Crescendo, 6 v. Vlissingen n. A'dam. Deni, 5 v. Kyngslynn n. Huil. De Ruiter, 5 v. Hargshamn n. A'dam. Dorinda, 6 v. R'dam n. Malmo. Frisia, 6 v. Gónfreville n. R'dam. Haskerland, 5 v. Goole n. Kingslyn, Hoflaan, pass. 5 Finisterre. Hoogland, 5 v. Aarhus n. de Theems. Hast I, 6 v. Bai'ry n. La Coruna. Henk, 5 v. Rouaan n. Liverpool. Ingeborg, 6 v. Duinkerken n. Vlaardingen, Kortenaer, 5 v. R'dam te Londen. Laerra, 5 v. Gent n. Middlefahrt. Merak, 5 v. Hamburg n. R'dam. Mies, 6 te Amsterdam. Mizar, pass. 6 Holtenau. Oise, 5 v. Rouaan. Oranje, 6 v. Hamburg n. Bremen. Rapid, 5 v. Rouaan n. Parijs. Seaham, 5 v. Leith n. Grangemouth, Sian, pass. 5 Brunsbuttel n. Assens. Strijpe, 6 v. R'dam te Immingham. Sambre, 5 v. Rouaan n. R'dam, Silvaplana, 5 v. Korsor n. Kopenhagen, Tyro, 5 v. Dublin n. R'dam. Virgo, 5 v, A'dam n. R'dam. Van Gelder, 5 te Boston v. Middelharnis, Volkerak, 4 v. Boness n. R'dam. Agenda voor Beverwijk DONDERDAG 7 DECEMBER: Bioscopen: Geen voorstelling. VRIJDAG 8 DECEMBER: Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: gevaarlijke leeftijd". Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: „Detiji de plaats en het meisje". FEUILLETON door mevrouw Bijleveld-Gelinck 34) Hij keek schichtig om en gaf toen óók vol gas. Het werd een jacht, ze vlogen het dorp Diemerbrug uit. Op het slechte pla veisel hotsebotste Aagje heen en weer, maar ze bleef roepen en zwaaien en haar ontvoerder moest tè veel op zijn stuur let ten om het haar te kunnen beletten. Ze keek voortdurend om. Ze reden hard, maar Hans reed harder. Hij reed geweldig, hij kwam achter hen, naast hen, vóór hen. Ik zal je helpen! schreeuwde hij in het voorbijgaan. i En ineens, hoe hij het deed begreep ze niet, zetten hij zijn wagen schuins vóór hen op de weg. Verduiveld! riep de man naast haar. Hij moest nu ook stoppen. En Hans Preller vloog als een kat uit zijn wagen en stond voor hem op de weg. Wie ben je schoelje? Politie! trachtte de ander te braveren. Laat dan je legitimatie zien! Dat is niet nodig. Dat is wèl nodig! Laat je legitimatie zien! De man rommelde, vrij overbodig, in zijn binnenzak. O Hans! smeekte het meisje, laat mij er eerst uit! Natuurlijk. Die kerel is een oplichter! Kom maar hier kindje. Toe, ga zolang maar in mijn wagen. Eerst met die vent afrekenen. Maar van de afrekening met „die vent" kwam niets. Want terwijl Hans haar vol zorg naar zijn wagentje bracht en haar daar op de voorbank installeerde, had de ander als de wind zijn motor gekeerd en weer aangezet. En toen ze beiden omkeken zagen ze hem alweer in volle vaart naar Amsterdam terugkeren. In een oogwenk zat Hans nu óók weer achter het stuur. - Daar gaat hij, de ellendeling! Zullen we er achteraan? Och nee, smeekte zij, niet wéér zo'n jacht! We halen hem toch niet meer in, hij is al veel te ver weg. Laten we.... even wachten. Hij keek in haar doodsbleek en ontdaan gezichtje. Deze tweede ontvoering had haar veel erger aangepakt dan de eerste, nu zij veel meer vermoeid was dan de vorige avond en sindsdien zoveel had beleefd. Ze klappertandde, alsof ze het koud had. Zullen we hiermisschien even iets gaan drinken? vroeg hij zacht. Kijk, daar even verderop is een soort uitspanning. Graag. Hij parkeerde langs de weg en hielp haar het wagentje uit. Het was maar een zéér primitieve gelegenheid daar aan de kale weg, maar ze had hier ten minste een stoel en een glas limonade. Hij ging zwijgend tegenover haar zitten en stak een sigaret op. Zij waardeerde zijn be scheidenheid en tact. Even bijkomen, Hans. Natuurlijk kindje. Langs hen heen schoof het drukke.ver keer van en naar Amsterdam. Het was eigenlijk afschuwelijk zitten daar aan die rommelige weg in de benzinedamp. Op zo'n prachtige avond. Maar Hans wachtte ge duldig tot ze weer wat bijgekomen was en weer wat kleur op haar wangen had. Gaat het nu weer? Ze glimlachte even. Ja nu gaat het weer. Zullen we opstappen? Goed. Hij betaalde en ze gingen naar het wa gentje terug. En met het portier in de hand vroeg hij: Zullen we nog even een kledn eindje verder? Het is zo'n prachtige avond. Ze was eigenlijk het liefst meteen naar huis gegaan, maar wilde hem dit kleine verzoek nu niet weigeren. En ze gaf toe! Nu goed, een klein eindje dan. Hij had zelfs een plaid bij zich, die hij vol zorg over haar knieën uitspreidde. Daarna zette hij zich achter het stuur. Zit je goed? Ja. Dank je Hans. Ik zit heerlyk. Hij schakelde in en ze startten. Het was prettig te rijden in de koele avond. En het was nog steeds niet donker; typisch zo lang als de schemering duurde midden in de zomer. En nu de schrik eenmaal voorbij was, begon ze weer te praten. O Hans, ik heb een angst gehad, een angst! Je bent een reddende engel in let terlijke zin! Een engel ben je! Hij glimlachte zijn stille, gesloten glim lach. Dat hoor ik graag! zei hij. Dat je nu daar net dat tankstation uit moest komen! Hoe is het mogelijk! Wat deed je daar? Benzine innemen. Die kerels hebben me dit wagentje verhuurd met een lege tank. Na tien minuten begon ik te ram melen. Een schande! Maar ik zegen die kerels! Zonder die kei-els en jouw lege tank.... ik moet er niet aan denken! Dat je daar nu net stond toen wij er langs kwamen! Zoiets is geen toeval meer, maar een wonder! Ja, glimlachte hij weer en gaf meer gas. Ik begrijp niet, hoe dat mogeliijk is!, praatte zij door in de vreugde van haar bevrijding. Weet je wat die man zei? Dat hij een boodschap had van inspecteur Renkevoort. Je bent er aardig ingevlogen! Ik begrijp niet hoe hij dat kon weten. Ik bedoel dat het nu precies inspecteur Renkevoort was en niet een andere politie man, die bij ons was. Begrijp jij dat Hans? Nee, dat begrijp ik ook niet. Hij ging nu sneller rijden. Wat blijft de schemering lang han gen! Je hebt de lichten nog ndet nodig. Je rijdt nu harder, Hans. Welnee, nog geen veertig. Ze kon niet goed op het dashbord zien, terwijl ze daar achterover geleund zat in de kussens. Een prettige wagen was het, comfortabel en hij liep licht. Ik zegen je ook als chauffeur Hans! Eerst als redder, en nu als chauffeur. Die vent reed alsals een dolle stier en ik bonkte heen en weer! Afgrijselijk was het! Ik ben je ontzettend dankbaar voor al je zegeningen. Hij versnelde nog meer hun vaart. Maar nu rij je toch meer dan Veertig, zeg! Nu, vijftig missohien. We moeten niet te ver gaan. Hij gaf geen antwoord en ze voegde er even latèr aan toe: Nietwaar Hans? Hè kind, nog even. Een avond als deze zijn er geen tien in een jaar! Ze zwegen nu. Om hen heen lagen de vlakke weilanden in de diepe schemering, maar lichtere nevels waasden geheimzin nig over het slapende land. Op de weg werd het stiller en ze passeerden nu de eerste brandende lantaarns. Aan htm lin kerzijde lag de Zuiderzeedijk als een rechte donkere streep tegen de nog steeds lichte lucht. Ze legde haar hand op zijn arm. Hans, het is zalig, maar ik ben erg moe. Laten we nu omkeren. Als je het zalig vindt, ryd ik nog door! Nee toe, ik méén het. Weet je waar ik aan denk?, tó® hij. -Dat mijn wens nu toch vervuld a Ik wou vanavond een autotochtje me. !f maken en nu is dat toch gebeurd! Ze glimlachte. Ja, dat is waar, Het is goed, dat ik mijn gehuiuw wagentje toch maar ben gaan afhalen, 1® prettig wagentje hè? Ja, heel prettig. Maar toé Hans/ zijn we Muiden al voorbij. En het nu toch ook donker. Keer nu alsjefW' om. Ik was van plan, vervolgde hij, - een tochtje solo te gaan maken. En lJU^j jij naast me. Je weet, dat ik menP liever dan jou.... Hans, denk aan je belofte! Ja, maar jij hebt de jouwe..- Wèl gehouden! Ik maak immers*6 autoritje met je! Maar luister nu eens-r Je hebt gelijk. Dan zal ik mijn6^ ook houden! Ze zwegen weer. En daarna begon opnieuw: Zeg Hans, nu moét je naarmo teren! Ja? tT We moéten nu omkeren. Het veel te laat. Wat zou je zeggen van een souf bij Jan Tabak. Nee. Geen kwestie van. ,^1 tie! Ik ben werkelijk moe Hans, Maar ik wil met jou souperen Tabak. ,.ji (Wordt vervow

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 6