Ierland en Europa Algemene salarisverhoging voor fop-functionarissen afgewezen Gemeenten niet geestdriftig over voorgestelde regeling Vrijdag 8 December 1950 jWEEDE KAMER Na aanvaarding van het amendement-Tuin met 43 tegen 36 stemmen is de behandeling van deze zaak geschorst (Van onze parlementaire redacteur) rijen, de ruimtelijke ordening en het zuinig zijn op onze cultuurgrond. Minister I n 't V e 1 d gaf in zijn ant woord de verzekering, dat men de lichte overspanning van de markt op dit ogenblik niet somber behoefde in te zien. Er zijn door te sterke aandrang van aanvragen wat te veel bouwvergunningen verstrekt, waar door tot 1 Januari de zaak moest worden afgeremd. Het aantal van 53.000 woningen in aan bouw lijkt zeer groot, maar ten eerste ge schiedt de berekening niet overal op de zelfde wijze en ten tweede zijn er in dit getal 16000 montage-woningen begrepen. Tot 1 November zijn er dit jaar 39000 woningen opgeleverd, zodat men over het hele jaar naar verwachting niet ver van de 50.000 af zal zijn. De minister zal bij Gedeputeerde Staten en de gemeenten aandringen op een gelijk matiger spreiding van de bouwactiviteit over het hele jaar. Het evenwicht tussen de hoeveelheid werk en de beschikbare arbeiders en materialen is slechts tijdelijk verstoord. De minister wees op de noodzaak van een rationeel gebruik van de bodem wegens gebrek aan cultuurgrond en ook wegens de grondprijzen, die voor de wo ningbouw haast niet meer op te brengen zijn. Er kwamen al gevallen voor van 5 a 6000 gulden voor grond onder één woning. De minister heeft geen neiging het woonpeil Het kabinet heeft een in zeker op richt welverdiende nederlaag geleden en de Kamer heeft een. principieel en raktisch gezien, ongelukkige beslis- '-ing genomen door met 43 tegen 36 'remmen het tegen de met ingang van januari 1950 rechtskracht verkregen hebbende verhoging van de salarissen der topfunctionarissen verder name lijk voor 1951 onuitvoerbaar te ma- -en door aanneming van het hiertegen I berichte amendement-Tuin (Arbeid). A]ieen de tot de fracties van de K.V.P. m van de V.V.D. behorende afgevaar digden en de heer Welter (K.N.P.) stemden tegen het amendement. Voor hen woog zwaar, dat op zichzelf het door de regering in het Koninklijk Be- duit van 19 September vastgestelde Esteem inzake de salariëring van de tóp-ambtenaren rederlijkerwijze juist re achten viel, te meer daar het geor ganiseerd overleg er eenstemmig mee accoord was gegaan. Minister Teulings moest gisteren onder mIgr van de heer Tuin (Aarbeid) horen, na- nog steeds niet duidelijk was gemaakt, waarom met kunst- en vliegwerk in een Koninklijk Besluit de regeling was vast gelegd. waarover het toch beter ware ge weest.' gezien hetgeen een jaar geleden iixtiiiaici hieromtrent in s lands veigaderzaa was j t drukken. Maar voor kleine gezinnen, die voorgevallen, eerst een parlementaire ge- daclitenwisseling mogelijk te maken. Minister T e u 1 i n g s zei niet goed m te kunnen zien, hoe het mogelijk zou zijn ge west om over deze zaak eerder uitsluitsel te verstrekken. De zich nu voordoende ver- zels-reactie was een verrassing voor de re gering geweest. Had zij iets van dien aard kunnen" verwachten, dan zou zij wellicht toch anders hebben gehandeld, te weten te voren de Kamer in de kwestie gekend hebben. De gehele gang van zaken maakte de in druk, dat het kabinet zich de thans gele den. overigens geen politieke gevolgen ver oorzakende nederlaag had kunnen bespa ren wanneer het van meer begrip omtrent de waarde van goede en tijdige voorlichting bÜjk had gegeven. Dit bleef echter achter wege. Zodoende geraakte een deel van de Kamer in een wrevelige stemming en dit te meer, nu zij zich weer eens voor voldon- gn feiten gesteld zag. Niet in de laatste plaats scheen in de kring van de fractie van de Partij van de Arbeid de neiging groot te zijn om het kabinet thans even een lesje te geven, ook omdat het wederom te weinig acht geslagen zou hebben op gevoe ligheden van onze volksvertegenwoordi ging. In zoverre valt er hier. van een wel verdiende nederlaag van het kabinet te spreken. Aan de andere kant blijft hetgeen de Kamer deed ongelukkig te noemen. Zij toch is door dit ingrijpen in de salarisregeling op de stoel van de regering gaan zitten. Maar bovendien is thans een wel heel moeilijke situatie geschapen. Zakelijk toch is in het algemeen een hogere salariëring- van cle top-ambtenaren onontbeerlijk. De kans is dan ook vrij groot, dat het kabinet het nu toch zal moeten gaan zoeken in het een jaar geleden door de Kamer verfoeide «leisel van individuele toeslagen. Hoe het zij, op voorstel van voorzitter Kortenhorst werd de behandeling van de desbetreffende begrotings-artikelen geschorst om aan de regering gelegenheid te geven thans harer zijds met voorstellen voor den dag te ko men. Minister Teulings, ofschoon overigens geprikkeld door de houding van cle Kamer, verklaarde, dat de regering deze schorsing zeer op prijs stelt. Een korte gedachtenwisseling over de be groting van het Staatsdrukkerij- en uit geversbedrijf, waarbij minister Teulings nog eens het licht kon werpen op een nieuw middel om zo mogelijk de Kamer- Handelingen een ruimer debiet te verschaf fen, ging vooraf aan cle laat op cle middag begonnen en 's avonds voortgezette alge mene beschouwingen over de begroting van Wederopbouw en Volkshuisvesting. Hst beleid van minister In 't Veld bleek de waardering van het grootste deel dei- Kamer te hebben. Slechts op onderdelen en waar het plaatselijke belangen betrof, hoorde men critiek. Er werd aangedrongen op evenwicht tus sen huren en exploitatiekosten. Het uitblij ven van compensatie voor huurverhoging aan hen, die niet van cle verlaging der loon belasting profiteren, werd ernstig opgeno men. Gewaarschuwd werd tegen het ver der inkrimpen van de woninginhoud. De heer Andriessen (K.V.P.) zei de, dat woningen beneden een inhoud van 250 kubieke meter de wijken, waarin zij voor komen, devalueren. De heer Ten Hagen (Arbeid) had er bezwaar tegen, dat de nieuwe woningen voor ongeveer 60 procent arbeiderswonin gen zijn, hoewel 85 percent van de bevol king op zulke woningen is aangewezen. Voorts sprak men over de systeem- of woutagebouw, het aandeel van de kerken bouw in het totaal, de bouw van boerde- ADVERTENTIE Agenda voor Haarlem VRIJDAG 8 DECEMBER Lange Veerstraat 16: Studiekring „Geeste- Ken". bijeenkomst, 8 uur. City: „West- au 1944", 2.15, 4.30. 7 en 9.15 uur. Spaarne: «apionnage op de Martinique", 18 j., 2.30, 7 i o'on »ur- Frar,s Hals: „Louter toeval", 18 Vmf. v en 9-15 uur- Rembrandt: ..Hallo alle leeftijden, 2. 4.15, 7 en 9.15 Ldva. TC.r: "Jeane d' Are", 14 j., 2 en 8 uur. «-«or. we gaan naar parijs" alle leeft *-15, 7 eii 9.15 uur. ZATERDAG 9 DECEMBER „Oom Wanja" tComedia), :Jur _Vern- Concertgebouw: Bandfestival. 8 steUing10SCopen: biddag- en avondvoor de helft vormen van het totaal, behoeven geen woningen met drie slaapkamers te worden gebouwd. De heer Al gr a (Arb.) wilde de door particulieren te bouwen woningen geheel vrij laten en niet in het bouwvolume mee tellen. De minister wil ze in het provinciaal volume begrijpen, al zal hij niet al te scherp toezien. Ten aanzien van de bevordering van het eigen woningbezit wees de minister op de 1000 woningen, die in de drie Noordelijke provincies gebouwd zijn met hulp van de bouwkas der Nederlandse gemeenten. Men ontvangt liever een rijksbijdrage a fonds perdu, dan tien jaar lang aan het rijk vast te zitten met het gevaar, dat bij stijging van de huurprijs cle bijdrage vervalt. De omvang van het personeel aan 's mi nisters departement, de centrale directie en de provinciale directies is in cle laatste twee jaar vrijwel gehalveerd, namelijk van 4300 tot 2000 man. De minister verklaarde zich bereid mede werking te verlenen aan vergroting van het volume voor kerkenbouw. Zeeland heeft zijns inziens geen reden zich te beklagen. Er is daar meer gebouwd dan er verwoest is. Men is geneigd te beweren, dat het Wes ten wordt bevoorrecht, maar wat de wo ningbouw betreft is het juist andersom: Zuidholland, Noordholland en Utrecht zijn achtergebleven bij de andere provincies. Tegen twaalf uur brak de minister zijn rede af. De vergadering werd daarop ver daagd tot Vrijdagmiddag. Rode reflectoren weldra verplicht op motorvoertuigen De K.N.A.C. brengt in herinnering, dat met ingang van 1 Januari 1951 motorvoer tuigen op drie of meer wielen gedurende duisternis en dichte mist moeten zijn voor zien van twee goedwerkende rode reflec toren, dan wel van twee achterlichten welke tevens als. reflector dienst doen. Een motorvoertuig op twee wielen zal even eens met ingang van die datum moeten zijn voorzien van een goedwerkende rode reflector, behalve indien het achterlicht tevens als reflector dienst doet. De huisvesting der gerepatrieerden Noordholland zou 1883 woningen beschikbaar moeten stellen Evenals in Indonesiëwaar in tegenwoordigheid van de Nederlandse militaire auto riteiten door de oudste in Indonesië aanwezige officier der 7 December divisie een krans werd gelegd op het ereveld Menteng Poelo, zijn ook in Nederland gisteren de gevallenen van deze divisie herdacht. Namens de „Band Oud Strijders 7 December" werd een krans gelegd bij de Indonesische urn in het monument op het Damplantsoen te Amsterdam. Na de kranslegging werd een eresaluut gebracht. Op de voorgrond rechts de oud-commandant van ds le Diuisie 7 December, generaal-majoor H. J. J. W. Diirst Britt. Grenswijziging van enige gemeenten in Zuidholland Gedeputeerde Staten van Zuidholland hebben aan de Provinciale Staten medege deeld, dat een aantal plannen tot herzie ning van de gemeentelijke indeling wordt voorbereid. Tot de voornaamste behoren die betreffende de streek tussen Oudewater en Woerden, waarbij zes gemeenten met min der dan duizend inwoners zijn betrokken, de ten Westen daarvan aansluitende Rijn streek, Gouda met omliggende gemeenten, Giessendam en Hardinxveld met enkele aangrenzende gemeenten, het eiland van Dordrecht, Westelijk Voorne en het eiland Goeree en Overflakkee. Leeuwarder Rechtbank veroordeelde wethouder Veertien dagen geleden stond voor de Leeuwarder rechtbank terecht de heer D. W., architect en wethouder van Openbare Werken aldaar, aan wie ten laste was ge legd dat hij een kerk te St. Jacobi Parochie gedeeltelijk verbouwd en gedeeltelijk ver nieuwd had zonder de vereiste goedkeu ring van de algemene commissarissen voor dé wederopbouw. De Officier van Justitie eiste toen ƒ7.500 boete of drie maanden hechtenis. De rechtbank veroordeelde ver dachte Donderdag tot 3.000 boete sub- sidair 90 dagen hechtenis. GROOT LANDELIJK CONCOURS VOOR MUZIEKVERENIGINGEN De Algemene Nederlandse Unie van Muziekverenigingen organiseert een groot landelijk concours in het Concertgebouw te Haarlem, dat op de Zondagen 14 en 21 Januari en 11 Februari gehouden zal wor-\ den en'waaraan ongeveer vijftig orkesten deelnemen. Dit is in zoverre een unicum, dat dergelijke concoursen anders altijd plaats hebben in de zomer in een stille landelijke omgeving in de buitenlucht. Het concours-comité is samengesteld uit be stuursleden van de muziekverenigingen Harmonie Crescendo en Excelsior uit Haarlem en van Excelsior uit Heemstede. DODELIJK VERKEERSONGEVAL TE SIMPELVELD. Vermoedelijk tengevolge van de gladheid van de weg slipte Donderdag nabij de markt te Simpelveld in Limburg een bus, die daardoor een wielrijder, de 40-jarige mijnwerker F. W. uit Simpelveld, aanreed. W. werd zodanig gewond, dat hij vrijwel op slag dood was. Vogelwet overtreden De Haarlemmer J. P. B. was door de kan tonrechter veroordeeld tot een hechtenis- straf van drie weken en een van twee weken terzake van overtreding der Vogel- wet. Hij verkocht vogels, welke naar hij verklaarde van vogelhandelaren waren ge kocht. Van de vonnissen was de man in hoger bèroep gegaan en Donderdagmorgen had hij zich voor de Haarlemse rechtbank te verantwoorden. De president deelde mee, dat verdachte reeds eerder is veroordeeld en blijkens in lichtingen van de politie staat de man be kend als een vogelvanger. De officier van justitie eiste bevestiging van het vonnis, waarbij B. veroordeeld is tot drie weken, vernietiging van het vonnis van twee weken. Opnieuw rechtdoende eiste hij terzake van P.'s laatste overtre ding een maand hechtenis. De rechtbank zal op 21 December uit spraak doen. In liet Belgische plaatsje St. Michael is een militair lesvliegtuig tengevolge van een verkeerde manoeuvre van de bestuur der op een woonhuis neergestort. Het toestel werd geheel vernieldde piloot gedood. Het woonhuis kreeg slechts geringe schade. Vertegenwoordigers van colleges van B. en W. en huisvestingscommissies van een groot aantal gemeenten in Noordholland kwamen gisteren ten stadhuize te Alkmaar bijeen op uitnodiging van de commissie Noordholland inzake het woonruimte- vraagstuk, ter bespreking van de huisves ting van gerepatrieerde gezinnen. De heer B. Fels, inspecteur van de dienst voor maatschappelijke zorg in Noordhol land ressorterende onder het departement van Binnenlandse Zaken, deelde mede, dat reeds 2915 gezinnen van gerepatrieerden zijn aangekomen, welk aantal vóór 1 Ja nuari nog met 1.000 en in het volgend jaar opnieuw met 2500 zal worden vermeerderd, zodat in totaal ongeveer voor 8.000 gezin nen huisvesting gevonden moet worden. Tot dusver werden de gezinnen onderge bracht in de opvangcentra-kampen, hotels en pensions. Dertig procent vond onderdak bij familie of vrienden. Een „dooi-stroming" in deze opvang centra en een spreiding over alle gemeen ten het doel van de Woensdag in de Tweede Kamer aangenomen wet is noodzakelijk om een opeenhoping in het Westen te vooi'komen. Uit financiële, so ciale en morele overwegingen zullen de gezinnen van het voormalig K.N.I.L.-perso neel, dat overgaat naar onze Koninklijke Marine of Landmacht, zoveel mogelijk in één standplaats moeten worden gehuisvest. Vóór het zomerseizoen zullen vele pensions en hotels die thans gerepatrieerden huis vesten weer ontruimd moeten worden. Daarom is woningbouw ook hier de enige oplossing. De regering zal de gemeenten daarbij financieel behulpzaam zijn. De wo- ningwetbijdrage over 1951 zal, naar de heer Fels zeide, iets gunstiger zijn clan bij de toepassing van de premieregeling 1950. De regering kan niet zelf huizen doen bou wen, dit zou trouwens cle gemeentelijke autonomie aantasten en het gemeentelijk woningbeleid doorkruisen. Van de circa 8.000 te bouwen woningen zullen er in Noordhollancl 1883 moeten verrijzen. De gemeenten die Landmacht- of Marine afdelingen huisvesten, zullen extra zwaar belast worden. Daartoe moeten wat Noordholland be treft, gebouwd worden: in Amsterdam 628 woningen (waarvan 80 voor de marine). Haarlem 161. (waarvan 86 voor de land macht), Hilversum 87 (14 voor cle marine) Den Helder 225, (224 marine, 1 landmacht), Vélsen 44, Zaandam 42, Alkmaar 39, Be verwijk 27, Heemstede 24, Bloemen- te 0even Hetgeen de man van het vasteland, dat verwerken gedachten, kan men het als geestelijk grotendeels gereed, ja zelfs ver- Europeaan niet anders betreuren, dat zij langend is om te denken in wijder termen een culturele achterstand heeft geschapen, dan die van het nationale, in Ieriand op- Hij die voor een boekwinkel in Dublin gaat valt, is het ontbreken van een werkelijk; staan, krijgt daar prompt een bewijs van, Europees besef. De gemiddelde Ier voelt want voor zijn verbaasde ogen ziet hij een integendeel strikt-nationaal. Eigenlijk is dat nauwelijks verbazingwekkend, want de redenen daarvoor liggen voor het oprapen. Aleer men het Europees criterium gaat hanteren, zal men er dus goed aan doen, die redenen onder de loupe te nemen. Men moet echter voorop stellen, dat de Ierse regering ondanks het ontbreken van de drang der kiezers, in de politieke en econo mische Europese organen een prijzens waardige activiteit aan de dag heeft gelegd, een activiteit die des te loffelijker wordt, wanneer men bedenkt dat de situatie in sommige Europese landen diametraal tegenovergesteld is. Het is alleszins begrijpelijk, dat een land dal pas dertig jaar geleden zijn souvereini- teit herwon, deze koestert als een kostbaar goed. En wanneer men een Ier vertelt, dat voor de gemiddelde vastelander het begrip souvereiniteit een lichtelijk verbleekte fictie is geworden, zal hij u met pijnlijk ongeloof aanstaren. Ge vindt die trots op het eigen land voorts uitgedrukt in een diepe aanhankelijkheid in de nationale symbolen en eerlijk gezegd in een tikkeltje gebrek aan nationale zelfspot. Gezegend eiland Het is nauwelijks te verwonderen zie Engeland dat ook Ierland een min of meer insulaire mentaliteit bezit en zijn ge- isoleerde ligging heeft die nog versterkt. Buitenlandse politiek heeft door de eeuwen heen voor Ierland betekend de verhouding met Engeland en aan de andere kant heeft Groot-Bittannië altijd als een filter gewerkt voor alle ideeën, die van het vasteland overwoeien. En als tweede filter, in even ruime zin, heeft het Katholicisme ge werkt, dat ongewenste ideeën buiten de deur heeft gehouden. Hoewel men zou kunnen aanvoeren, dat die censuur dit zéér ontvankelijke volk heeft behoed voor een stroom van verwarrende en moeilijk te eindeloze rij Wild West-, gangster- en trots, maar door het geven van de geeste beeldromans en een vrijwel volslagen ge- lijke bijdrage, waartoe dit wonderlijk brek aan werken van belangrijke Europese begaafde volk in staat zou zijn. en Amerikaanse auteurs. En men kan zich Let wel, in regeringskringen zijn er velen, moeilijk aan cle indruk onttrekken, dat het die dit beseffen. De delegatie in Straatsburg gehele Ierse culturele leven van vandaag (ten dele zelfs federalistisch) heeft daar zich afspeelt binnen de beknopte ruimte duidelijk blijk van gegeven. Maar men zou van het eiland zelf, een indruk die nog wensen, dat zij de ruggesteun kreeg van wordt versterkt door het onweerlegbare een dieper besef bij het volk, dat de hoog- feit, dat vrijwel alle grote Ierse lcunste- noodzakelijke stimulans zou vormen, die naars deze ruimte zijn ontvlucht. deze politiek tot een levende realiteit zou Het kan niet worden ontkend, dat Ier- ma^en' lands neutraliteit in de vorige oorlog én Men zo,a m,j voo,.-de vo,ttenkunncii we:r- ziin stabiele economische positie van thans S™. da' waar het land economisch en poli- niet bepaald zullen bijdragen tot het besef üek meewerkt het ons betrekkelijk onver van de noodzaak van sehillig k?n laten of de mensen er ach al een oriëntatie op Europeaan voelen. Men zou zelfs Europa, althans niet kunnen zeggen, dat het ons geen militaire bij de man in de bijdrage van enig belang zou kunnen ver- straat. En dat er een strekken. zekere vrees bestaat. Maar dat zou het voorbijzien z.jn van een abstracte, maar daarom niet minder enorme kracht. Want de sterkte van een verenigd Europa ligt niet alleen op econo misch of militair terrein, maar vooral in de samenbundeling van cle Europese geest, die op den duur wel eens sterker en zeker heilzamer zou kunnen zijn dan de techniek van de ene wereldmacht of de massa's van de andere. dat de verplichtin gen die een actief lidmaatschap van de Europese gemeen schap met zich mee zou brengen, met name de verplichting „Deuren open", de Ierse levenswijze zou verstoren. Zelfs wan neer men die vrees als ongegrond zou De Ierse glimlach, dat wonderlijke wapendat de bewoners van het groene eiland zo dodelijk weten te gebruiken. Hij komt als de zon op een natte morgen in April. Hij kan dromerig zijn als een pastel-tekening of spottend als een faun. Raadselachtig als de Mona Lisa of helder als het water van een bergbeek. Maar altijd hebt ge het gevoel, dat ge een heel klein tikje voor de gek wordt gehouden. Ge wordt echter graag voor de gek gehouden, want dig glimlach verwarmt uw hart En laat daarom dit, mijn laatste artikel over Ierland, een beroep zijn op mijn - vrienden over die twee zeeën om zich te beschouwen, zou het bezinnen op hun laak ten opzichte van ons echter dom zijn, haar werelddeel. Dat kleine land zou een grote niet te begrijpen en roj bunnen spelen, want het heeft vele grote mannen. Het is in de grond van de zaak zo kenmerkend Europees met zijn ontzaglijke vrijheidswil, zijn ontvankelijk heid voor het schone, zijn humor, zijn in spiratie, zijn bewogen geschiedenis en zijn bezonkenheid. Het zou aan de andere kant de ruimte krijgen om te groeien, te struikelen en weer ties' zullen noonTer- te staan' He' zdu kun.nen Putten het reservoir van Europas kennis en cultuur. worden door een na- Laat hel niet bang zijn. dat het zijn levens- still zou moeten offeren, want die zou wel wil tot groeien (van eens machti6er kunnen blijken dan menige d w h miiiinsni i-nn andere. Het historische voorbeeld van Ier- alleen ™Se|£ >aada """ST TT'' w voordat het de donkere nacht van de onder- Izuid gebruuT maakt drukking inging, iigt voor het grijpen En met dit beroep, dat niet als critiek is te geven en te nemen bed°eld. omdat een logisch begrip voor de omstandigheden die ongefundeerd zou en technisch geb ed maken' wiI ik verhalen aindieen °ver het groene eiland in de blauwe oceaan, dat De wens om als volk een smaragd aan de kroon van Europa is. weer iets te beteke- Over zijn volk, beminnelijk en begaafd, nen, zal niet vervuld gn bovenal onweerstaanbaar, worden door deze te uiten in nationale W. L. B. gedeeltelijk te billij ken. En toch is er een kennelijke tegenstrij digheid in de gedach- tengang van de ge middelde Ier. Want zijn nationale aspira- daal 20, Hoorn 15, (deze laatsten werden reeds toegezegd vóór 1 Januari), Laren 56, Enkhuizen en Wormerveer Texel en Heiloo 10. Bergen en Langedijk 9, Castricum 8, Purmerend en Anna Paulowna 7, Wieringen 7 en de meeste overige gemeenten 1, hetgeen neer komt op ongeveer één woning per duizend inwoners. De heer Fels hoopte, dat hij van zijn vorderingsrecht geen gebruik zal be hoeven te maken en dat alle gemeentebe sturen zoveel mogelijk zullen medewerken om dit probleem tot een oplossing tc bren gen. De nieuwe regeling houdt in, dat op elke vier woningen, die voor gerepatrieerde gezinnen worden gebouwd, de gemeente een woning als extra bouwvolume toege wezen krijgt. Wethouder Happé f/onhoudbare gevallen mogen hier niet onder lijden Wij hebben bij de Haarlemse wethouder van Volkshuisvesting, de heer W. F. Happé, geïnformeerd of het bovenstaande geen kwade gevolgen zou kunnen hebben voor degenen die reeds lang op de wachtlijst van het Huisvestingsbureau staan. Wethouder Happé vestigde cr onze aaiv- dacht op, dat de weergegeven regeling no* niet officieel is. Het is een voorstel van heer Fels, dat door de gemeentebesturen bestudeerd zal moeten worden of ver wezenlijking ervan mogelijk is. De heer Happé gaf als zijn mening to kennen, dat hulp aan de gerepatrieerden een dwingende sociale noodzaak is. doch deze gevallen bekeken moesten worden met de onhoudbare gevallen die reeds lang voor een oplossing in aanmerking komen. Deze mogen in geen geval het kind van de reke ning worden. De grote moeilijkheid schuilt bovendien in de overbrugging van de lijd, dat de ge repatrieerden wel reeds in de gemeenten zijn aangekomen, doch het bouwvolume nog niet gerealiseerd is. Tot zover wethou der Happé. Voorts vernamen wij. dat men algemeen van mening is, dat de Westelijke provincies een te groot kwantum gerepatrieerden heb ben toegewezen gekregen en dat in onvol doende mate is rekening gehouden met de huisvesting die aan deze groep reeds ver schaft is. Voor een stringente toepassing van het vorderingsrecht was men minder bevreesd, omdat deze bepaling in de repatriëringswet de grootste weerzin in de Kamer had op gewekt en de minister daarop had toege zegd, dat van dit recht slechts in uiterste noodzaak gebruik zal worden gemaakt. Tenslotte had het evenzeer verwondering gewekt, dat deze uiteenzetting gegeven werd nog voordat de gemeentebesturen van een en ander in kennis waren gesteld en zij niet over dezelfde gegevens de beschik king hadden als c\e heer Fels. Bloedproef onwettig? Amsterdamse rechtbank laat deze vraag onbeantwoord In een strafzaak tegen een automobilist, welke veertien dagen geleden door de Am sterdamse rechtbank werd behandeld, heeft de verdediger, mr, S. J. Timmenga, de vraag gesteld of de zg. bloedproef niet in strijd is met de letter en de geest van de wei. Aan deze bloedproef worden auto mobilisten onderworpen, wanneer de poli tie meent dat zij door het gebruik van sterke drank niet in staat moéten worden geacht een auto te kunnen bestui-en. Mi-. Timmenga had in zijn pleidooi be toogd, dat een autobestuurder, die onder de invloed van sterke drank verkeert, zijn vrijwillige toestemming voor het nemen van een bloedproef niet kan geven, omdat zijn wil in die toestand als gevolg van de drank krachteloos is. Wanneer dus aan de hand van de uitslag van zo'n bloedproef, aldus mr. Timmenga, geconstateerd wordt, dat de bestuurder onder zodanige invloed van sterke drank heeft verkeei'd, dat hij niet in staat moet worden geacht zijn auto te kunnen besturen, dan maakt de Justitie dus gebruik van een bewijsmiddel, dat verdachte tegen zijn eigen belangen in zelf heeft helpen verschaffen, zonder dat hij daarin heeft kunnen toestemmen. Mr. Timmenga was van mening, dat de bloedproef in strijd is met de strafwet, daar deze het de verhorende autoriteit ver biedt van een verdachte verklaringen te verkrijgen, waarvan niet gezegd kan wor den, dat zij in vrijheid zijn afgelegd. De rechtbank heeft thans de automobilist die veertien dagen geleden terecht stond, veroordeeld tot twee weken gevangenis straf met intrekking van zijn rijbewijs voor de tijd van één jaar. De verdachte was door de kantonrechter destijds tot zes weken veroordeeld. De bloedproef had in zijn bloed een alcohol-gehalte uitgewezen van 1.75 per duizend, hetgeen geacht wordt te veel te zijn om een auto nog naar be horen te kunnen besturen. In haar vonnis verklaart de rechtbank: „Niet gebleken is dat de verdachte onder zodanige invloed van sterke drank heeft verkeerd, dat hij geacht moet worden zijn toestemming voor de bloedproef niet te hebben kunnen geven". In deze uitspraak is de rechtbank dus niet ingegaan op de stelling van mr. Timmenga. dat de bloed proef in strijd met de wet zou zijn. ADVERTENTIE KOU GEVAT... Bedek keel en borst met de pnn- stillendeThermogène; de weldadi ge warmte verjaagt verkoudheid. JOHN VAN RESTEREN IN ZWITSERLAND De tenor John van Kesteren zal in De cember medewerken aan enige concerten in Zwitserland en wel te Bazel, Genève en Lugano. Te Genève zal hij onder meer zingen in de eerste uitvoering van het oratorium „Jesus" van de Portugese com ponist Roger Vuataz, die dan zelf dirigeert. Ook staan er recitals voor de radio op het programma, waarin John van Kesteren voornamelijk Nederlandse liederen ten ge hore brengt.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 5