Najdorf vrijwel zeker van de zege e W Prof. Van der Ven over de ondernemingsraden De Zevenster Vrijdag 8 December 1950 Schaaktournooi te Amsterdam In de 18e ronde van het internationaal tournooi te Amsterdam zijn gespeeld: Gli goricReshevsky 0-1 na 38 zetten. Pirc Van der Berg y2Vz na 29 zetten. Stahl- bergDonner VóV2 na 28 zetten. Kramer Foltys y2V? na 20 zetten. O'Kelly Rossolimo y2y2 na 23 zetten. Tartakower Euwe y2y2 na 19 zetten. Gudmundsson Szabados afgebroken na 41 zetten. Van ScheltingaGolombek afgebroken na 44 zetten. TrifunovicNajdorf afgebroken na 40 zetten. PilnïkKottnauer afgebroken na 42 zetten. De partij uit de zeventiende ronde tussen Szabados en Reshevsky. die gisteren voor de derde maal was afgebroken na 105 zet ten, is zonder verder te spelen remise ge geven. De afgebroken partij uit de achttiende ronde tussen Gudmundsson Szabados is door laatstgenoemde opgegeven. De stand luidt: 1. Najdorf 14 p. en 1 af gebroken partij. 2. Reshevsky 13y2 p. 3. Stahlberg 12J/2 P- 4. Euwe 11% p. 7. Rossolimo 10y2 p. 8. en 9. Pil- nik en Trifunovic beiden 9% p. en 1 afge broken partij. 10. O'Kelly 9 p. 11 en 12. Tartakower en Donner beiden 8 p. 13. Fol tys 7y2 p. 14. Van der Berg 7 p. 15 en 16. Van Scheltinga en Gudmundsson beiden 6y2 p. en 1 afgebroken partij. 17. Kottnauer 6 p. en 1 afgebroken partij. 18. Kramer 5 p. 19. Szabados 5 p. 20. Golombek 4y2 P- en 1 afgebroken partij. Na de overwinning van Najdorf op Stahl berg de eerste nederlaag van de Zweed kan de Argentijd alleen nog theoretisch worden voorbijgestreefd. Daartoe zal Naj dorf zijn laatste twee partijen moeten ver liezen en Reshevsky zijn laatste twee par tijen moeten winnen. Etierop bestaat weinig kans, gezien het programma dat beiden nog moeten afwerken. Intussen was Donderdagavond de belang stelling bijzonder groot, hetgeen uiteraard mede moet worden toegeschreven aan het feit, dat het een populaire avond was. Be halve voor de verrichtingen van Najdorf, Stahlberg en Reshevsky interesseerde men zich ook voor de partij TartakowerEuwe. Zou hier felle strijd geleverd worden of zou het gevecht eèn kalme loop nemen? Het laaiste werd het geval, mede als gevolg van het feit, dat reeds zeer spoedig de koninginnen werden geruild. Bij de 19e zet werd tot remise besloten. Een tweede remise kwam tot stand in de partij O'KellyRossolimo, de gesloten ver dediging van de Spaanse opening. Hier ver dwenen spoedig de kastelen en nog enkele officieren van het boi-d. Na 23 zetten zat er geen muziek meer in de stelling en werd de vrede getekend. In de partij KramerFoltys, een aange nomen koninginnegambiet bleef het even wicht bewaard. Voor geen van beiden be stond een gerede kans op voordeel. Bij de 20e zet stelde Kramer remise voor en de Tsjech stemde daarmede in. In de partij StahlbergDonner, een Nimzo-Indische met 4. pf3 verdedigde de jonge Donner zich taai. Het gelukte de Grootmeester niet een duidelijk voordeel te ehalen. Bij de 21e zet (beiden hadden toen nog koningin, kasteel, raadsheer en zes pionnen) stelde de Nederlander remise voor, maar Stahlberg wees het voorstel af. Even later ging ook het laatste kasteel van het bord, waarvoor de Zweed een vrije d- pion kreeg. Deze was echter niet van be tekenis. Toen Donner door het voorwaarts brengen van zijn e-pion met zijn koningin in de witte stelling dreigde binnen te drin gen, nam Stahlberg genoegen met remise. Reshevsky en Gligoric leverden in een orthodox koninginnegambiet felle strijd. Met fraai spel maakte de Amerikaan het zijn tegenstander zeer moeilijk. Tenslotte moest Gligoric een stuk prijsgeven en daar na duurde het niet lang meer. Na 39 zetten streek Gligoric de vlag. Het was de eerste nederlaag van de Joegoslaaf. In de partij Van ScheltingaGolombek een Nimzo-Indische met 4. dc2 gelukte het de Amsterdammer geleidelijk stellings voordeel te bereiken. Een ogenblik had hij zelfs een pion meer,maar dit voordeel moest hij prijsgeven en tenslotte zag hij ook zijn winst van twee pionnen tegen eén op de koninginnevleugel te niet gaan. De partij zal vermoedelijk bij hervatting met remise eindigen. Trifunovic gaf tegen zijn grote tegen stander Najdorf in een konings-Indische opening aanvankelijk blijk van grote vrede lievendheid. Reeds bij de tiende zet bood hij.remise aan, maar Najdorf wees het voorstel van de hand. Nu ontwikkelde zich een felle strijd, waarbij de Argentijn ten- De Argentijn Najdorf (rechts) tijdens zijn partij tegen dr. P. Trifunovic. slotte een pion veroverde. Dit voordeel hield hij tot in het eindspel, maar het is zeer de vraag of het voldoende is voor winst. In de partij PilnikKottnauer, de ge sloten verdediging van de Spanjaard, ver overde Pilnik bij de 24e zet een pion. Dit voordeel moest hij prijs geven, maar kreeg daarvoor stellingsvoordeel, dat hij bij de onderbreking nog had, Het komt ons voor dat hij een kans op winst heeft. De partij GudmundssonSzabados, een oud-Indische had een merkwaardig ver loop. Bij de 28e zet was nog geen pion ge ruild, maar toen brak de IJslander door, kreeg een machtige e-pion en bij afloop van de zitting was de stelling van Szabados hopeloos. Vanochtend heeft deze de partij opgegeven. Basketball Sportbond—HHC wordt hedenavond gespeeld Maandag 11 December: SC Haarlem HOC I Oh.); SC Haarlem II—HOC II (h.). Dinsdag 12 December: HHC IHHOC IV (d.>; HHC IV—KCH II (h.). Woensdag 13 December: HOC IIISC Haarlem III (h.); HOC III—Sportbond II (d.) Donderdag 14 December: PSVH IIKCH (h.); Sp. Vereent IISC Haarlem IV (h.) Vrijdag 15 December: Sportbond IIHHC III (h.); SC Haarlem II—SC Haarlem III (d.); Sportbond IIISp. Vereent I (h.). De wedstrijden worden in De Doelen ge speeld, behalve Sportbond HlSport Ver eent op 15 .December. Vanavond wordt gespeeld de wedstrijd voor de bovenste plaats tussen de ploegen van Sportbond en HHC. Wat het programma voor de komende week betreft is de wedstrijd tussen HOC en Sportclub Haarlem belangrijk. In de tweede klasse heren vraagt de wedstrijd Sportbond III tegen Sport Vereent de aandacht. Laat ste ploeg heeft reeds in een vriendschappe lijke wedstrijd de overwinning behaald. Ook de wedstrijd PSVH IIKCH en HOC III—SC Haarlem III is van belang. In de Kerstweek tussen 22 December en 3 Januari 1951 zullen door de afdeling school'basket- ballwedstrijden worden gehouden, waaraan zestien jongens- en drie meisjesploegen zullen deelnemen. Voetbal HFC speelt tegen RCH Zondagochtend om elf uur speelt HFC op het terrein aan de Spanjaardslaan een vriendschappelijke voetbalwedstrijd tegen RCH. De opstelling der elftallen is: HFC. Doel: Van der Lee; Achter: Begemann en J. Corbeth; Midden: Flack, Busselman, Groot; Voor: Hans Winter, De Nijs, Molenaar, T. Corbeth, Hein Winter. RCH. Doel: Wille; Achter: Van Rheenen en V/illemink; Midden: Heyerman, De Vos en Lasschuit; Voor: De Boer, De Wette, Koster, Ooster- baan en Houtkamp. Korfbal Geen korfbal in Haarlemse bond Het bestuur van de Haarlemse Korfbal- bond heeft besloten de wedstrijden voor Zaterdag en Zondag uit te stellen. ADVERTENTIE 'n „lekkere" versnapering tegen de hoest! Volleyballcompetitie De uitslagen van de competitiewedstrijden in de volleyballcompetitie luiden: Dames: EHVC—VCK 1—3; IHJ—VCK 1—3. Heren A: EHVC—VCK 3—1; IHJ—VCK 1—3. Heren B: Volleystars IV—CIOS III 0—3; Brandweer II—EHVC II 3—0. Het programma van de vijfde week vermeldt: Dames: EHVCRaeckse, heden Vrijdijg, Overtonstraat; RaeckseIHJ, Dinsdag, HBS A. Heren A: EHVC—VoU.st. II, heden Vrijdag, Overtonstraat; VolleystarsCIOS, heden Vrijdag, Wilgenstraat; BrandweerRaeckse, Dinsdag, Raafstraat; VCKVolleystars, Maandag, Velsen. Heren B: EHVC IICIOS III, heden Vrij dag, Overtonstraat; Volleystars IV—CIOS II, heden Vrijdag, Wilgenstraat; VCK IIIVol leystars III, Maandag, Velsen; CIOS H Brandweer, Dinsdag, Beatrixschool. De wedstrijd EHVC—VCK in de Over tonstraat is voor EHVC een overwinning jeworden. VCK zal op eigen terrein meer succes boeken. De technische commissie der afdeling Haarlem van de Ne. Vo. Bo, is druk aan het werk. Zij heeft voor Zaterdag op het terrein van CIOS aan de Duinlustweg selec tiewedstrijden- uitgeschreven. De bedoeling is om een Haarlemse ploeg samen te stellen en deze tegen ploegen uit Amsterdam, Zaan dam en Den Haag te laten spelen. Sport in 't kort VOORTZETTING ZWEMCOMPETTHE. Zaterdagavond wordt de zwemcompetitie van de kring Haarlem voortgezet met de derde ontmoeting onder leiding van HPC in het Sportfondsenbad. Op het programma staan 66 2/3 meter vrije slag heren nieuwe lingen, 66 2/3 meter rugslag dames, 3 x 66 2/3 meter wisselslag estafette heren nieuwe lingen, 66 2/3 meter schoolslag meisjes en 100 meter rugslag heren junioren. ADVERTENTIE Muzikaal experiment Op 9 December geeft het Brabants Or kest onder leiding van Hein Jordans te 's-Hertogenbosch de eerste uitvoering in een Nederlandse concertzaal van de in 1946 geschreven Vierde Symphonie van Arthur Honegger. De dirigent zal bij deze gelegenheid tegemoet komen aan de vaak geuite wens dat men moderne werken eigenlijk twee keer zou moeten horen, door een uur voor het begin van het con cert een voor het publiek toegankelijke repetitie van deze symphonie te houden. Slaagt dit experiment, dan zal men hier mee doorgaan bij ieder concert dat een noviteit bevat. Koreaanse bladen critiseren Attlee Rechtse Zuid-Koreaanse bladen deden Donderdag felle aanvallen op de Britse premier Attlee, wegens zijn „pogingen te Washington om Amerika van het gebrui ken van de atoombom af te houden". Het conservatieve blad „Sjin Moen' schrijft, dat de atoombom het enige wa pen is, waardoor de Koreaanse oorlog ge wonnen kan worden en verklaart, dit MacArthur onmiddellijk de beschikking over de bom behoort te krijgen. Andere bladen beschuldigen Attlee er van,, dat hij tracht Amerika te overreden om Korea in de steek te laten. Het blad „Kei Tong" schrijft, dat Enge land en Frankrijk Arnerika's aandacht wil len afleiden van het Verre Oosten en op Europa willen richten. Het blad verheugt zich echter, dat „Amerika even veel aan dacht besteedt aan Azië als aan Europa". „Wij staan voor de keuze tussen leven en dood. Als we moeten sterven, laten wij dan tezamen sterven", aldus het blad. Frankrijk en Engeland wensen conferentie met Rusland PARIJS, 7 December (Reuter) De driemogendhedenconferentie, die een ant woord zal opstellen op de Sovjet-Russische uitnodiging tot het houden van een confe rentie der „grote vier", is Donderdagavond in het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken begonnen. De Franse delegatie -wordt geleid door Alexandre Parodi, secretaris-generaal van- het ministerie van Buitenlandse Zaken, de Britse door Sir Oliver Hardy, ambassadeur te Parijs en de Amerikaanse delegatie door ambassadeur David Bruce. Men verwacht dat de conferentie ver scheidene dagen zal duren. Zij zal geheim zijn. Pas na afloop der besprekingen zullen mededelingen aan de pers worden ver strekt. In welingelichte Franse kringen werd in de afgelopen dagen verklaard, dat de Fran se regering al het mogelijke wil doen om een conferentie met de Sovjet-Unie tot stand te brengen. Men gelooft te Parijs, dat dit tevens de wens der Britse rege ring is. Het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft een memorandum opgesteld, dat men op de conferentie zal bespreken. Vernomen wordt, dat in het memoran dum gesuggereerd wordt, dat de agenda, die aan de Sovjet-Unie zou worden voor gesteld, beperkt zou zijn tot Europese vraagstukken. De kwestie Duitsland zou ongetwijfeld als'de sleutel tot elke even tuele overeenkomst met de Sovjet-Unie beschouwd worden. Per jeep gerepatrieerden Zondag in Haarlem De vier Nederlandse militairen die per jeep uit Indonesië naar Nederland repatri eerden en dezer dagen in Limburg, na een reis van zeven maanden aankwamen, zul len Zondagmiddag om één uur aan de Amsterdamse Poort imHaarlem, de woon plaats van een van hen, de heer P. Pen- naerts, arriveren. Woensdag 13 December zullen zij voor de Reisvereniging spoor-, tram- en ATO-per- soneel in gebouw Sint Bavo een lezing met lichtbeelden houden over hun beleve nissen tijdens de reis. In de vergadering van de Renkumse raad werd een St. Nicolaaspakket binnen gebracht dat flesjes jenever en lolly's be vatte. De jenever was bestemd voor de raadsleden, die in de vorige vergadering voor de uitbreiding van het aantal vergun ningen stemden, zo stond in éen begeleiden de brief. De lolly's waren voor de tegen stemmers. Voor de kinderen L- |Wl ,J#k fel#) 458 1 iiLV'' Op een middag zaten Rick en Bunkie aan tafel met Pilon. Ze waren juist bezig met de middag-boterham. Toen klonk opeens buiten het geluid van een bel, en iemand riep iets. Rick en Bunkie keken verbaasd op van hun bord. Wat zou dat zijn?" vroegen ze. Pilon keek door het raam. „Dat is onze omroeper", verklaarde hij. „Als er iets bijzonders bekendgemaakt moet worden, gaat die met 'n grote bel overal rond om het iedereen te laten weten. Wacht maar eventot hij dichterbij is, dan zullen wij zijn boodschap wel horen!" Ze gingen voor het raam kijken en wachtten. Toen kwam de omroeper de hoek om. Hij schudde zijn bel, dat 't klonk, en toen begon hij met 'n harde, duidelijke stem te roepen: „Hoort, hoort, hoort!Zaterdagmiddag wordt op de feestweide het jaarlijkse Lente feest gehouden! Alle Kabouters zijn welkom! Er zullen wedstrijden gehouden worden om mooie prijzen! Hoort!" ADVERTENTIE DIT MERK UW GARANTIE! Voor de Vereniging „Geloof en Weten schap" heeft de hoogleraar aan de Econo mische Hogeschool te Tilburg, professor dr. F. van der Ven in de Haarlemse Stads schouwburg een voordracht gehouden over „Medezeggenschap van de werknemers in de onderneming". Dit vraagstuk is sedert de bevrijding van de theoretische bespiegelingen in de sfeer van de practische politiek geraakt. Professor Van der Ven ging de verschil lende stadia na, die de aanbieding van het wetsontwerp op de ondernemingsraden zijn voorafgegaan. Van deze in Mei van dit jaar bekrachtigde wet wilde spreker allereerst uitgaan. Drie jaar na haar afkondiging moeten in de daarvoor in aanmerking ko mende ondernemingen de ondernemings raden zijn gevormd, waartoe de sociaal- economische raad het voorbereidende werk dient te verrichten. De bevoegdheden van de ondernemingsraad zijn onder meer het behandelen van wensen en klachten der werknemers, het toezicht op de naleving van de arbeidsvoorwaarden, het overleg over secondaire arbeidsaangelegenheden, het adviseren over technische en economi sche aangelegenheden en dergelijke. De ondernemer, die ambtshalve voorzit ter van de ondernemingsraad is, dient alle gewenste inlichtingen aan de vertegen woordiging van de werknemers te verstrek ken, alsmede een rapport over de economi sche gang van zaken uit te brengen. Professor Van der Ven geloofde niet dat de rechtsgrond die bij de behandeling van de wet door het parlement werd aan genomen, toereikend is voor het verplicht stellen der ondernemingsraden. Hij be twistte dat de maatschappelijke constella tie daartoe reeds rijp zou zijn en was van oordeel, dat men had moeten volstaan met de mogelijkheid tot het instellen daarvan te openen. De taakomschrijving van de onderne mingsraad: bij te dragen tot het zo. goed mogelijk doenfunctioneren van de onder neming, sluit iedere gedachte aan een soort personeelsvertegenwoordiging tegenover die van de leiding van het bedrijf uit. De raad is dus een orgaan van de onderneming, hetgeen het niet noodzakelijk maakt dat er een paritaire vertegenwoordiging is van werknemers en werkgever. Voorts is het kennelijk niet de bedoeling van de wetgever geweest de leidende en beslissende taak van de ondernemer te laten delen met de personeelsvertegen woordiging. Spreker meende evenwel aanwijzingen te hebben gevonden dat de wet de 'mogelijk heid opent tot een grotere invloed van de arbeidersorganisaties op het economische beleid van de ondernemingen. Dit houdt het gevaar in, dat de onder nemingsraden instrumenten worden van machten buiten de onderneming. Boven dien geloofde hij een verzwakking van het verantwoordelijkheidsbesef te kunnen con stateren, waaruit hij concludeerde, dat een voorzichtige en geleidelijke toepassing van het beginsel der medezeggenschap- aanbe velenswaardig is. In het bijzonder moeten volgens spreker de arbeidersorganisaties terughoudend zijn met hun recht tot can- didaatstelling voor de ondernemingsraden. Spreker toetste vervolgens de beide .systemen" van medezeggenschap aan de opvattingen over een rationele maatschap pijleer en aan de feitelijke gegevens over de huidige ontwikkeling vair het econo misch bestel. Voor het eerste maakte pro fessor Van der Ven gebruik van enige re cente stukken van Rooms-Katholieke ker kelijke autoriteiten, zoals een vastenbrief van het Nederlands episcopaat en redevoe ringen van de regerende paus. In zijn slotbeschouwing ontwikkelde spreker de gedachte, dat speciaal de econo mische medezeggenschap voorzichtig ge hanteerd moet worden, omdat deze de pri vaat-eigendom raakt. De syndicalistische gedachte wees spreker uiteraard als systeem van medezeggenschap af; de op lossing zou eerder in een herziening van i,< ondernemingsrecht moeten worden g^' Als grootste en voornaamste opfcüt voor de naaste toekomst zag spreker wel het aankweken van verantwoorden heidsgevoel bij allen die in de onderiJ„ gen werkzaam zijn om de medezeggen!" werkelijk tot heil van de gemeenscha*, doen functioneren. e Rumoer om ontvoerd kind in Brussel Het wordt vastgehoudei in Russische ambassai Nina Davidnova, een Oekrainse ww werd enkele jaren geleden door bemiddel ling van de „Caritas Catholica" uit «J Duits kamp voor verplaatste personen naar België overgebracht, waar het thans 13I jarige kind door de echtgenote van «n Belgische generaal werd geadopteerd, Toej het kind een achttal dagen geleden met haar aangenomen moeder op weg was nar' de.Brusselse binnenstad, teneinde daar'jt Kerstverlichting te gaan bewonderen yf dween zij in de grote drukte. De onmii. dellijk ingestelde opsporingn leidden nar de Sovjet-Russische ambassade te Brussel' waar men vernam dat het meisje in de am! bassade verbleef. Men verklaarde het meisj e, dat klaarblijkelijk verdwaald tó huilend op straat te hebben aangetroffen en omdat zij een Russische naam had, weid zij naar de ambassade overgebracht, De besturen van de „Caritas Cathol en van het Belgische Rode Kruis het zich naar de ambassade begeven om te trachten het meisj e vrij te krijgen, Men zei, dat het kind aan vallende ziekte lijdt e' voortdurend onder medische behandeling moet blijven. Van de zijde der Sovjet-Hu:! sische ambassade staat men echter opto standpunt dat Nina Davidnova Sovjet. Russische onderdane is en dus in Rui: behandeld moet worden. De Belgische veiligheidsdienst, die meat i hier met een geval van „kidnapping" te doen te hebben, houdt intussen met van 'radiotelefoon voorziene auto's de wacóf in de omgeving van de Sovjet-amtefe, j terwijl ook de Belgische havens envlitg- I velden onder verscherpte bewaking staan, I Door het Belgische ministerie van Buiten- landse Zaken zijn stappen gedaan om hel 1 meisje vrij te krijgen. Onafwendbaar vloeit Etna's lavastroom voort Dorp Milo verdwijnt van de aardbodem De hete lavastroom van de Stoa bljtt zich met een snelheid van ongeveer 9ir.it: per uur voortbewegen en de dorpen lê, I Fronazzo en Rinazzo bedreigen, Bij ói; tempo zal Milo naar schatting binnen 18 uur voor goed van de aardbodem ver® nen zijn. Een voorstel van Camillo B een plaatselijk ingenieur en deskundige inzake uitbarstingen van de Etna, om de lavastroom te bombarderen teneinde deze af te wenden is door de plaatselijke autori teiten van de hand gewezen, omdat hiermee de bedreiging alleen maar op andere dor pen gericht zou worden. Terwijl het ene huis na het andere aan de rand van Milo langzaam werd omver geworpen, dan tot pulver gemalen en ver volgens onder tonnen rokende lava b ven, leidde bisschop Salvatore Russo -ld Acireale te Milo een processie om de hui; van God in te roepen. Milo gelijkt op ee legerkamp. Alle inwoners hebben hun hui zen verlaten. Langs de hoofdstraten te vinden zich alleen veel politiemannen 0 roof te voorkomen, al is er niet veel met' te stelen. Alles is meegenomen, deuren er- kozijnen incluis. Alleen de kerk van de apostel Andreas is nog gedeeltelijk infect Er staan een paar stoelen in en het alter is geheel versierd met kandelaren, de mis; kelk, het kruisbeeld en het altaard voor de viering van Maria onbevlekte ont vangenis vandaag'. FEUILLETON door mevrouw Bijleveld-Celinck 35) Dat mag je nu niet van me. verlangen, Hans! Ik kan echt niet meer! Ze werd ongeduldig, ze reden, nu hard. En hij stopte niet. Waarom keerde hij nu niet om? Toe, nu wil ik, dat je dadelijk stopt! En ik wil met jou naar Jan Tabak. Ik vind het niet netjes van je, om zo dóór te drijven! We zijn nu samen uit. Je bent een egoïst. Ik dacht, dat ik een engel was! Dat was je ook. Maar toe Hans, toe, draai dan ook dadelijk om, Anders doe je precies hetzelfde als die andere vent! Maar je kent mij toch. Hans, ik wil er uit! We zijn toch goede vrienden? Ik moét er uit! Daar was het weer-, de angst, de ver lammende angst! Hij had haar gered, maar hij stond niet stil, hij stond niet stil! Waar om stond hij niet stil! Hij reed maar voort, al verder, en het weid al donkerder! Hans!, smeekte ze schreiend, luis ter nu naar me! Sta nu stil! Niet vóór Jan Tabak! Néénéé!! Ze probeerde aan zijn arm te rukken, hij weerde haar af en drukte nog harder op het gaspedaal. Als je nu niet dadelijk stopt, ga ik gillen. Er zijn auto's genoeg op de weg! Dat zul je niet! En toen gebeurde het. Zijn linkerhand bleef losjes op het stuur liggen, zijn pezige rechter greep ineens als een stalen schroef haar linkerpols. Hij draaide hem, vérdraaide hem, het deed razende pijn. Zij klemde haar tanden op elkaar om het niet uit te schreeuwen, de tranen sprongen haar in de ogen! Dat gebeurt er als je gaat gillen! Ze zat doodstil, onbeweeglijk, als een geslagen hond in haai* hoekje; haar pols brandde en stak. En ze wist op eens alles. Hans Preller was de man, die haar gisteren had laten schaken, die vanmiddag achter haar aan geslopen was op de vliering en haar opgesloten had, die haar nu wéér ontvoerde. Waarom, wist ze niet. Waarheen wist ze ook niet. Maar het kon haar niet meer schelen ook, niets kon haar meer schelen. Er was nu niets meer aan te doen. Als ze om hulp riep, zou hij misschien haar arm breken. Ontvluchten was on mogelijk, ze was nu volkomen in zijn macht. Zie je Aagje, het souper heb ik besteld bij Jan Tabak. Ze gaf geen antwoord. Wij kunnen dat souper ook laten schieten en verder gaan. Ik heb een vriend in het Gooi, Gerard heet hij. Zijn verdere naam doet er niet toe. Een reuzen-gezellig type is het. Geeft geweldige fuiven. Hij heeft mij voor vanavond uitgenodigd en ik moest een aardig meisje meebrengen. Ik heb jou gekozen. Ze hoorde het amper. Vóór haar doken nu lichten op, Naarden, wist ze. En daarna kwamen ze in het Gooi. Zouden ze sou peren bij Jan Tabak, öf niet. Zouden ze feestvieren bij Gerard, die geen achter naam had. Een reuzen-gezellig type. Het kon haar allemaal niets schelen. Ze staarde dof voor zich uit. Maar ineens waren er rode lichten, vrijwel dwars over de weg. „Straat opgebroken!" De remmen knar sten abrupt, ze werd door de plotselinge schok voorover gegooid. Hans stuurde be hoedzaam naar links, waar een smalle doorgang was over twee metalen banden. Halt! Stoppen! Een felle schijnwei*per in haar gezicht, in het zijne. Politieagenten. En een stem uit het donker: Meneer Pelman, u bent gearresteerd! Ze liet zidh half versuft uit de auto helpen. De laatste tien minuten waren een nachtmerrie geweest, een afschuwelijke nachtmerrie. Het volgende half uur was een onwezenlijke droom, waarin het enige reële de pijn aan haar pols was. Er waren twee politieagenten bij de nauwe door gang tussen de berm-langs-de-vaart en de opgebroken weg en de ene had haar uit de auto geholpen. De ander sprak met Hans die eerst hevig protesteerde en toen probeerde te vluchten; nu kwam de eerste agent er ook aan te pas. en er had een korte felle, worsteling plaats. Er klikten boeien en Hans werd weer in de auto geduwd met een agent naast zich aan het stuur. Vóór en achter claxonneerden auto's die passeren wilden; er werd met een automobilist aan de Naardense zijde gesproken, die zijn wagen keerde en terugreed. En dat alles in een onwezenlijk schemerlicht, terwijl de vaart langs de weg de lichtere hemel reflecteerde. Een stem vroeg haar opzij te gaan; ze ging zó maar zitten in het natte gras, omdat haar benen haar niet meer konden dragen. De auto van Hans werd een eindje opgereden en bleef aan de kant van de weg staan. En het verkeer langs de nauwe doorgang werd weer hervat: rakelings gingen de auto- wielen langs haar voeten, maar zij be merkte het niet. Haar pols deed pijn. Toen kwam de auto, die naar Naarden was teruggekeerd, er weer aan, en er stapten meer mannen in .uniform uit. Nu werd Hans weer uit de auto gehaald en tussen twee marechaussées te voet naar Naarden gebracht. Ineens boog zich iemand over haar heen en vroeg haar op te staan. Och, laat maar, antwoordde ze. Maar ze werd toch overeind geholpen en naar de auto gebracht, een agent kwam naast haar zitten aan het stuur en ze reden ook naar Naarden. Daar brachten ze haar in een soort wachtkamer, waar ze op een houten bank in een hoekje in elkaar kroop. Er was een goedhartige agent, die haar koffie bracht en haar vertelde, dat ze Amsterdam al opgebeld hadden. Het x*aakte haar niet. Hij zei, dat ze nergens bang meer voor. hoefde te zijn, haar ontvoerder zat nu in het arrestantenhok! Ze scheen het niet te horen. De koffie liet ze staan. Hoe lang ze zo gezeten had, wist ze, niet, maar er stopte nu weer een „.d en er klonken stemmen. Ze verdwenen ergens achter in de gang. Maar ze kwamen na een poosje weer terug en er was één stem, die haar bekend was. En die stem zei: Aagje, ineens vlak boven haar. Inspecteur Renkevoort had zijn uitste kende naam als politieman voor een groot deel te danken aan zijn objectiviteit. Hij kon volkomen onpersoonlijk, volkomen nuchter, volkomen zakelijk zijn gevallen uitpluizen, hij liet zich nimmer door ge tuigen intimideren of door sympathieën of antipathieën influenceren. Maar ditmaal, bij zijn komst in het politiebureau in Naarden, waren het slechts twee heftige subjectieve gevoelens die hem geheel be heersten. Zijn eerste was om de schuldige in het arrestantenhok een geweldige af rammeling te geven, zijn tweede om nu in de wachtkamer dat witte, starre gezichtje tegen zijn schouder te nemen. Het f een geluk voor zijn ambtelijke carrière hij beide malen zijn gevoelens de bleef. Aagje!, zei hij alleen. Ze keek op, haar ogen leken bijna zW» in haar bleek gezicht. Er kwam evenf® I lachje om haar mond, even maar. Aagje, wij waren toch nog op nietwaar? Op tijd? O ja. Hij heeft je toch niets gedaan Zij antwoordde niet, maar haalde!® zaam haar linkerhand te voorschijn, zij tussen de sluiting van haar manw had gestoken. Hij 'zag haar pols met een paar rode striemen van vw- er overheen. Wat is dat? j Een Jiu-jitsu trucje, zei ze dot' Zo'n Hij beheerste zich met de grootste te, daarna keerde hij weer zijn 8ew kalme gezicht tot haar. Wacht maar even. Ik zal er een y; zwachtel om heen doen. Ze zidle'1 wel iets voor mij hebben. I'k zal je hef; Hij legde handig een stevig vei® dat de pijn werkelijk verlichtte. Hij «y. een nieuw kopje koffie voor haar, y' zelf naast haar zitten op de houten en liet haar drinken. Hij praatte zacflii 1 zonder vi*agen te stellen over wat er s beürd was. En langzamerhand wee* doffe apathie, (Wordt vervolg i'

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 6