IJmuider Courant GEMEENSCHAPPELIJKE DOELSTELLING ONDANKS BESTAANDE GESCHILLEN Haarlems Dagblad ders Truman kan Engelse wens tot toelating van Peking-China tot de UNO niet delen Bereidheid tot onderhandelingen Nederland weigert afstand van souvereimteit over Nieuw-Gumea „De Amerikaanse politiek in het Verre Oosten werd niet onderschreven" Ontzettingscolonne en ingeslotenen zijn elkaar tot op 10 km. genaderd L Jaargang No. 19727 jx: Kennemerlaan 154. Telef. Adro. 5437. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), ,g 47, Santp. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 'Jij®' Adv'tarieven op aanvr' de Admin. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Editie voor Vefaen, Wmaiden, Santpoort en Omstreken van en @ïtttüj(e laaartoiBtöe iouram CJtano tésS) Zaterdag 9 December 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post 5.- Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom ORGEN zal het Nederlands voetbal- - in Parijs het Franse elftal "neten. De kansen staan slecht, hebben in Zwitserland ver- met 7_5 en in Antwerpen met Onze verdediging is niet zo best. jrtiidien ontmoeten wij bij herhaling .j, zoals nu ook weer te Parijs tóden zal. Die zijn, doordat zij voetbal ïroep beoefenen en er dus hun arbeids kan besteden, beter getraind en meer f j voetbal is, gelijk alle sport-spelen, «grillig spel en men kan van die profs 'a retis winnen, maar dan moet men toe- It een bijzonder goede dag hebben en 1 rieten juist in slechte vorm zijn. Het IJ mee te zitten". Dat gebeurde ander- 'i'aar geleden, toen wij met 4—1 van ^iansen wonnen. Het is niet te ver aten dat zich dit herhaalt, te minder wij sinds dien weer verscheidene dGp spelers hebben zien verdwijnen. Het aanland, in ons geval meestal Frankrijk, Jl hun voordelige aanbiedingen om be speler te worden en velen gaan daarop Er spelen nu al zoveel Nederlanders in jnse beroepsclubs, dat de Fransen een rtfs-elfial van Nederlanders zouden n!en samenstellen om hun nationale 0 te bestrijden. Dat zou dan niet het aerlands elftal zijn, maar het zou waar- lijiilijk beter voetballen. Aangezien de ranse clubs ook uit andere landen al heel at spelers hebben gehaald is men in ankrijk aardig op weg naar allerlei gelijkheden. Dit jaar is het al voorge- men dat een wedstrijd tussen twee club- ia'len in een Zuid-Franse krant voor de ip werd aangekondigd als Nederland reden. Het zal wel niet lang duren of >n gaat werkelijk proberen of het geen =de „kasstukken" zouden zijn: ontmoe ten van ploegen van verschillende na- ■caliteit uit Frankrijk zelf. Het is weer it anders. Men zou ze om een beker anen laten spelen: la Coupe des Nations, zoiets. Emigratie is een zaak, die noodzakelijker- js in ons land op de voorgrond is ge inen. Er gaan velen naar Canada en nog =er naar Australië, dat bezig is zich een mwe bevolkingsaanwas van landverhui- b aan te meten in een trant, die doet nken aan de Europese emigratie naar uerika in de negentiende eeuw. Er tigreren ook Nederlanders naar Frank- 1. Meestal zijn het boeren. Er is een siere categorie bij gekomen: die der efballers. Het zijn nu nog maar tien- Hen, maar hoevelen zullen er in de toe- suist nog volgen? Voor onze voetbalsport is dit jammer, ilblinkende spelers, stimuleren ieder el, alleen al omdat zij door hun presta- j anderen aansporen, het zelf beter te ten. De veel besproken opvoedénde aarde van de sport wordt door persoon- jk succes-bij-de-menigte en door de be- ade opschroevèrij eer geschaad dan ediend, maar de wil om het beter te doen, iju beste krachten voor zijn club te geven, s voor jonge mensen zeker veel waard. „sterren" dienen daarbij ten geleide; t is dus een verlies voor de sport als zij een na de ander naar het buitenland irdwijnen en men met een Nederlands L'fal voor de dag moet komen, dat bijna en spelers van extra-klasse meer telt. l'oor een groot publiek, dat de verrich- igen van dat Nederlands elftal met aan hebt en enthousiasme placht te volgen is e achteruitgang van zijn prestaties ook en teleurstelling. Gezwollen taal over de ationale eer, die op het spel heette te an, is in dit blad nooit gevoerdwel sak bespot. Maar dat men graag ziet dat 2Hollandse jongens het er in het buiten- iad goed afbrengen, dat men verheugd is 1 zij succes behalen, spreekt vanzelf, geldt andere sportsmen evengoed als itbailers en het grote succes van onze ckeyers, die bijzonder uitblinken, heeft langs nog opgang gemaakt. Maar hun '1 wordt maar in betrekkelijk kleine iag beoefend en trekt maar bij uitzon.de- sg veel toeschouwers. De menigte is aan tetbal verknocht. Het oude woord „Geef i! volk brood en spelen" dringt zich op Ij men waarneemt dat het genoegen in die falen vermindert omdat de beste spelers iarhet buitenland gaan. Het is een over ging waar men rekening mee zal moe- houden, als men zich afvraagt of invoe- •og van beroeps-voetbal op beperkte fflaal ook in dit land niet mogelijk zou ju. Er zijn bezwaren tegen geopperd, Kar het maken van bezwaren vormt de weiding tot iedere verandering. Wie zich Bn een voorspelling wil wagen zal wellicht iet mij"de conclusie trekken: op den duur Wmen er niet aan kunnen ontkomen. Resultaat der besprekingen te Washington Program van tien punten De inhoud van lïet te Washington uit gegeven communiqué wordt gedomi neerd door een program van tien pun ten, dat bedoeld is als een gezamenlijk te volgen schema voor de weerstand tegen de communistische bedreiging. Het is volgens het communiqué bestemd als richtlijn „voor de verdediging van de vrije wereld in Europa en in Azië tegen een communistische aanval". Het program werd uitgegeven na be studering van „het gewijzigde aspect der wereldaangelegenheden, ontstaan uit-de massale interventie van de Chi nese communisten in Korea". De tien punten luiden: 1. Gemeenschappelijke doelstellingen van de buitenlandse politiek om de vrede te bewaren, de kracht van de vrije wereld te vergroten, de oorzaken van vrees, gebrek en ontevredenheid uit te schakelen en de democratische levens wijze te bevorderen. 2. Verenigde actie ter ondersteuning van deze eenheid van doelstellingen. 3. Geen toegeven aan of beloning van aggressie waar ook ter wereld. 4. Bereidheid om te trachten een eind te maken aan de vijandelijkheden (in Korea) door middel van onderhande lingen. 5. Overeenstemming, dat de geschillen tussen Engeland en de Verenigde Sta ten met betrekking'tot het toelaten van communistisch China tot de UNO „geen belemmering moeten vormen voor onze verenigde poging ter ondersteuning van onze gemeenschappelijke doelstellingen". 6. Overeenstemming, dat de kwestie- Formosa met vreedzame middelen moet worden geregeld en op een dergelijke wijze, dat de belangen van het volk van Formosa en het behoud van de vrede en veiligheid in het gebied van de Stille Oceaan worden gewaarborgd en dat be studering van deze kwestie door'de UNO hiertoe zal bijdragen. 7. Wij zijn het volledig eens over de behoefte aan onmiddellijke actie van alle landen, die aangesloten zijn bij het Atlantisch verdrag, om hun pogingen tot het opbouwen van hun defensie te in tensiveren en de Atlantische gemeen schap te versterken. Wij erkennen dat voldoende grote strijdkrachten voor de verdediging essentieel zijn voor het ver- hindèren van een eventuele oorlog". 8. Truman en Attlee kwamen tot de conclusie, dat de militaire capaciteit van hun beide landen moet worden vergroot, zo snel mogelijk, en dat de waperrpro- ductié van deze landen moet Worden uitgebreid om alle vrije landen, die thans, verenigd zijn in een gemeenschap pelijke defensie, te helpen. 9. Internationale maatregelen, die een billijke verdeling van de voomaamstè grondstoffen voor de defensie en de es sentiële behoeften der burgers ver zekeren. 10. Verzekeringen van Truman aan Attlee met betrekking tot het gebruik van de atoombom. WASHINGTON, 8 December (Reuter en United Press) Vrijdagavond werd een langademig communiqué uitgegeven over de resultaten van de conferentie tussen Truman en AVtlee. De kern van het communiqué wordt gevormd door tien punten, die te zamen een program voor verdediging van de vrije wereld in Europa en Azië tegen een communistische aanval vormen. Verder wordt in het communiqué toegegeven dat er verschillen van inzicht zijn blijven bestaan, waarvan het voornaamste is de kwestie van al of niet toelating van Peking-China, tot de UNO. Attlee is blijven vasthouden aan zijn standpunt dat Peking tot de UNO moet worden toegelaten, Truman was niet bereid dit standpunt te delen. Geen toegeven aan aggressie, opbouw van een krachtige Atlantische verdediging, streven naar beëindiging der vijandelijkheden door onder handelingen en voorafgaand overleg ten aanzien van een eventueel gebruik der atoom wapenen waren verder de voornaamste afspraken die uit deze conferentie volgens het communiqué tot stand zijn gekomen. In het communiqué wordt verklaard, dat Engeland en de Verenigde Staten het eens zijn geworden over gemeenschappe lijke doelstellingen van de buitenlandse politiek. De Verenigde Staten en Engeland zullen „met vastbeslotenheid samen optreden om het hoofd te bieden aan de bedreiging van de vrede, die in de afgelopen weken voor ieder duidelijk is geworden". Truman en Attlee verklaarden: „Wij waren het er volledig over eens, dat er geen sprake kan zijn van toegeven aan of het belonen van aggressie, hetzij in het Verre Oosten, hetzij elders". De Verenigde Staten en Engeland zijn bereid „te streven naar beëindiging van de vijandelijkheden door middel van onder handelingen". De beide staatslieden verschillen van mening over de kwestie van het toelaten van de regering van Peking tot de UNO. Engeland is voorstander van toelating doch de Verenigde Staten blijven zich hiertegen verzetten. Er was volledige overeenstemming over de behoefte aan onmiddellijke maatregelen voor het opbouwen van de Atlantische ver dediging in Europa. Truman en Attlee kon digden verder aan,' dat zij overeenstem ming hebben bereikt óver het vergrooten van de militaire capaciteit der beide lan den, „zo snel mogelijk", èn uitbréiding van de wapënproductie. Truman verzekerde Attlee, dat hij heni op de hoogte zal houden van een eventueel gebruik van de atoombom en verklaarde te hopen, dat de toestand in de wereld geen aanleiding zou geven tot hét gebruik van de bom. In het communiqué wordt voorts onder meer gezegd: „Wij erkennen dat vele van de proble men, die wij hebben besproken, alleen be slist kunnen worden door middel van de procedures van de UNO of van de Atlan tische organisatie". Met betrekking tot Korea wordt nog ge zegd: „De UNO heeft de missie, die zij aan haar strijdkrachten heeft toevertrouwd. Post voor militairen op de „Majola" Post, bestemd voor naar Nederland te rugkerende militairen aan boord van het troepenschip „Majola", welke in een der tussenhavens zal worden uitgereikt, moet uiterlijk Maandag 11 December in Neder land ter post worden bezorgd. Behalve de gebruikelijke gegevens moet het adres de vermelding bevatten: „Aan boord van het troepenschip „Majola", op thuisreis naar Nederland". He! woord is aan. Robert Walpole (1676-1745): Ieder heeft zijn prijs. Burke (1729-1797): Hij, die het hele mensdom van omkoopbaarheid beschuldigt, be hoorde te bedenken dat hij slechts één mens veroordeelt. Het Indonesische voorstel werd verworpen niet gewijzigd en de strijdkrachten van onze beide landen zullen voortgaan zich te kv/ijten van haar verantwoordelijkheden" „Blijvende vrede en de toekomst van de UNO als instrument voor het bewaren van de wereldvrede, zijn afhankelijk van krach tige steun aan het verzet tegen aggressie", aldus het communiqué. „Alles moet worden gedaan om de doel stellingen van de UNO in Korea met vreed zame middelen te bereiken en een oplos sing te vinden voor het Koreaanse pro bleem op de grondslag van een vrij en onafhankelijk Korea. Indien.de Chinezen van hun kant bewijzen tonen van een der gelijke houding hebben wij goede hoop, dat men de zaak van de vx-ede kan hoog houden". „Wij geloven, dat de communistische leiders van de Sovjet-Unie en China, in dien zij dit verkozen, hun gedrag zodanig zouden kunnen wijzigen dat onze defensie- voorbereidingen niet nodig zouden zijn. Wij zullen al het mogelijke doen, via alle kanalen, die ons ter beschikking staan, om hun dit standpunt duidelijk te maken en om een vreedzame oplossing van de be staande geschillen te zoeken". Het communiqué besluit: „Ixx deze cri- tieke pei-iodes is het een bron van voldoe ning voor ons, dat de standpunten van onze regeringen ten aanzien van fundamentele problemen zo zeer overeenkomen. Wij ge loven, dat. deze'gelijkheid van doelstelling onze regeringen in staat zal stellen haar vaste wil ten uitvoer te brengen om samen te werken ter versterking van de eenheid, Reacties op het Washingtonse communiqué arr'weerde Vrijdagavond een mp ^eT ^aten van Suriname, ten- w Tet ^e. re9aring de moeilijkheden te mp kij het besturen van Suri- ito™ 2yn Oprezen. De oppositie in de si» k ™aaht het dit college onmogelijk, l^stnurstaak te vervullen. Leider der gatie is de heer L. Lichtveld, minister LHn lWijs en Volksgezondheid, als elmn a* en$ onder de naam Albert iinnv' ziei hem hier in gesprek met n' baandag arriveert op Schip- eeTl delegatie van de oppositie in de Staten van Suriname Gemengde gevoelens te Lake Success NEW YORK, 8 December (Reuter). De diplomatieke medewerker van de „New York Times" schreef Vrijdag reeds dat pre sident Truman en minister-president Attlee géén overeenstemming bereikten over het voeren van een gemeenschappelijke poli tiek tegenover het nationalistische of het communistische China. „De besprekingen tussen beide staatslie den hebben een aantal fundamentele ver schillen van inzicht, welke in het afgelopen jaar niet slechts tussen de Verenigde Sta ten en Groot-Brittannië, doch ook tussen Noord-Amerika en de andere leden van de Atlantische gemeenschap zijn gerezen, op de voorgrond gebracht",schrijft hij. Deze geschilpunten komen neer op het niét onderschrijven van de door de Ver enigde Staten in'het afgelopen jaar in hét Verre Oosten gevoerde politiek. Volgens de New York Times hebben zich Donderdag nog de volgende ontwikkelin gen voorgedaan: Vernomen wordt dat de Chinese commu nistische delegatie te Lake Success de ver tegenwoordiger van India heeft gevraagd welke waarborgen Peking zou hebben dat, indien het zijn troepen aan de 38ste breedtegraad zou doen halt houden, de ver bonden troepen zich niet ten Zuiden van deze scheidslijn zullen hergroeperen, om later opnieuw in Noordelijke richting op te rukken. Hierop is te Washington van gezagheb bende zijde medegedeeld dat, indien er een staakt-het-vuren tot stand zou komen, de Verenigde Staten en Groot-Brittannië bereid zijn Peking te verzekeren, dat dit niet zal geschieden. Weinig voldoening. Het communiqué van Truman en Attlee is door vele afgevaardigden der U.N.Ö. te Lake Success met gemengde gevoelens ont vangen, daar de voornaamste kwestie, waarvoor de U.N.O. zich gesteld ziet: het Chinees-Koreaanse vraagstuk, onopgelost is gebleven. Talrijke afgevaardigden, vooral van de kleinere landen, hadden gehoopt dat de besprekingen te Washington zouden leiden tot een duidelijk omlijnde politiek, die de politieke commissie der U.N.O. tot leidraad zou kunnen dienen bij de behandeling van de kwestie der Chinese inmenging in Korea. De Aziatische afgevaardigden zijn in het bijzonder teleurgesteld, omdat in het com muniqué eenvoudig werd meegedeeld, dat Engeland en Amerika van mening verschil: len over de kwestie van het lidmaatschap van communistisch China. Anderzijds schijnt men in diplomatieke kringen te gaan voelen voor het Ameri kaanse standpunt, dat het lidmaatschap van de U.N.O. niet moet worden overwo gen, voordat de regering van Peking tast baar blijk heeft gegeven van haar be trouwbaarheid. Op de conferentie is men er niet in ge slaagd een gemeenschappelijke politiek op te stellen van de Chinese communisten, zo seint Reuters correspondent uit Washing ton. In welingelichte kringen, zo vervolgt hij, verklaart men, dat geen geheime over eenkomsten zijn gesloten omtrent een toe komstig optreden en dat men niets besloten heeft voor het geval de Chinezen de strijd krachten der U.N.O. uit Korea drijven. Deze zaken, zo verklaart men, vormen toch het voornaamste doel van de confe rentie. Afgezien van het verschil van mening over China's toelating tot de U.N.O. was het trouwens moeilijk een politiek voor de toe komst op te stellen als de militaire toestand snel van dag tot dag verandert. Engeland had zich verzet tegen voorstellen voor een „beperkte strafoorlog tegen China, teneinde de weg tot onderhandelingen over de crisis in het Verre Oosten te effenen" Een van de 150 Labourleden, die de brief aan Attlee over het gebruik van de atoom bom hebben getekend, verklaarde tegen over Reuter: „Het is tenminste iets, dat Amerika besloten heeft Attlee te raadple gen, indien het er ooit over denkt de bom te gebruiken. Maar wij willen van de pre mier weten hoe groot precies de stem zal zijn, die Engeland in dit besluit zal hebben." Acheson zal moeten vallen. Een democratische senator, Pat McCar- ran uit Nevada, heeft zich bij de republi keinen aangesloten wat betreft hun eis tot vervanging van Acheson als minister van Het Indonesische voorstel betreffende de kwestie Nieuw Guinea is gistermiddag door de Nederlandse delegatie verworpen, aldus verneemt A.N.F. in kringen der beide dele gaties. Nederland heeft het antwoord op het Indonesische voorstel gistermiddag schrif telijk overhandigd. Hieruit is duidelijk ge worden, dat Nederland niet bereid is de souvereiniteit aan Indonesië over te dra gen. In de motivering werd gewezen op de zorgwekkende internationale situatie. Voorts werd gezegd, dat Nederland zich verantwoordelijk voelt voor het tot ont wikkeling brengen van Nieuw Guinea en zijn autochtone bevolking. Wanneer deze bevolking voldoende tot ontwikkeling zal zijn gebracht, zal zij zelfstandig over haar toekomstig staatkundig lot moeten kunnen beslissen. De Nederlandse regering is echter bereid Indonesische medewerking in de ontwikke ling van het gebied te aanvaarden. De Indonesische delegatie heeft thans tot Maandag de dag van de eerstvolgende bijeenkomst de gelegenheid om het ant woord te bespreken en eventueel contact met haar regering in Djakarta op te nemen. Aan Indonesische zijde verklaarde men naar aanleidng van het Nederlandse ant woord: „Er schijnt geen gemeenschappe- die reeds tussen de vrije landen tot stand is gebracht en die waarden te verdedigen, welke voor de volken, die wij vertegen woordigen, van fundamenteel belang zijn". Premier Clement Attlee is Vrijdagavond na zijn conferentie met president Truman te Lake Success aangekomen, waar hij besprekingen zal voeren met vooraan staande functionarissen van de UNO. Attlee vliegt vandaag naar Ottawa. Verder Heerst er een „onbehaaglijke rust" in Korea De Amerikaanse mariniers en infanterie en de Britse commandotroepen, die in de sneeuwjacht zich vechtend een weg trach ten te banen uit de Chinese omsingeling in Noord-Oost-Korea, hebben thans een punt bereikt op tien kilometer van de strijdkrachten van de Amerikaanse derde divisie, die pogen om met de ingeslotenen contact te maken. Er heerste Vrijdag een toestand van „onbehaaglijke rust" aan de Koreaanse fronten. In het ten Zuiden van Pjongjang gelegen niemandsland tussen de nieuwe geallieerde stellingen en de voorhoedë der Chinese communistische legers heb ben wederzijdse patrouilles, die pogen de krachten van de - tegenstander te peilen, contact. Een woordvoerder van MacArthur's hoofdkwai-tier verklaarde Vrijdag te Tokio, dat nog steeds, uit Mandsjoerije af komstige, lange convooien de Jalo.e over steken en in Zuidelijke richting oprukken. Generaal MacArthur heeft Vrijdag be kend gemaakt, dat het Nederlandse con tingent in Korea naar het Noorden is ge- uitnodiging door de communisten- is ver- 'Büitenlandse Zaken. Aan een verslaggever staan. deelde hij mede: „Ik ben bang, dat Acheson het vertrouwen van het land verloren heeft. Of de beweringen over hem waar zijn of niet doet hier niet ter zake". De republikeinen verwijten Acheson, dat hij de politiek ten aanzien van het Verre Oosten verknoeid heeft en daardoor de weg heeft bereid voor de Koreaanse ooiTog. Onze Parijsë correspondënt telefoneerde ons heden: Het communiqué van Attlee en Truman is in Parijs met voldoening ontvangen. Men begroet in de eerste plaats wel de openhartigheid van dit document. Zowel punten waarover eensgezindheid als waar over nog verschil van mening bestaat, worden genoemd. Verder tonen officiële klingen zich bijzonder ingenomen met de manier waarop het karakter van de be sprekingen uitdrukkelijk gekenschetst werd. De heren Attlee en Truman hebben zich, zo merkt men hier op, scrupuleus onthou den ten aanzien van enig punt een beslis sing te nemen waarmee ook de belangen van andere landen, en in het bijzonder Frankrijk, zijn gemoeid. Hiermee heeft Attlee de afspraak gestand gedaan, die hij voor zijn vertrek uit Londen met premier Pleven maakte. Voor de rest interpreteert men het com muniqué als een discrete uitnodiging tot overleg aan het adres van Mao Tse Toeng, doch ook van Stalin. Men heeft in Washington kennelijk de deur nog niet willen sluiten en aldus de besprekingen tussen de Fransen, Amerikanen en Engel sen, die sedert Donderdag op de Quay d'Orsay worden gehouden over een even tuele conferentie der Grote Vier, althans niet doorkruist. Spoedig, wanneer de Chi nezen de 38ste breedtegraad in Korea be reikt zullen hebben, zal blijken of deze bracht om daar „blokposities" in te ne men. Blokposities zijn stellingen achter de voorste linies om belangrijke strategische punten te blokkeren, Generaal Collins, de Amerikaanse chèf- staf van het leger, die Vrijdag van een bezoek aan Korea terugkeerde, verklaarde te Washington, dat „onze troepen daar ginds zich zonder verdere ernstige verlie- zen zullen kunnen bedruipen". Generaal Collins zeide niet in het open baar te kunnen uiteenzetten op welke gronden hij tot deze conclusie gekomen was. Terechtstelling voorkomen Een correspondent van Reuter schrijft van Britse officieren te hebben vernomen, hoe zij op executie van 21 Koreaanse bur gers door de Zuid-Koreaanse politie voorkwamen. De gevangenen werden er van verdacht, dat zij communist waren. Door tussenkomst van de Britten werden zij en nog een 80-tal andere gevangenen op vrije voeten gesteld. Vastgesteld werd, dat een aantal Koreanen in burgerkleding reeds was terechtgesteld. Het hoofd van de politie te Sinmak gelastte de terecht stelling af, nadat hij zelf door de Britten met de kogel gedreigd was. lijke basis voor discussie aanwezig te zijn." (Van onze parlementaire redacteur) Met de Nieuw Guinea-conferentie loopt het, zoals trouwens te verwachten viel, niet vlot. Het van Indonesische zijde ingediende voorstel, dat zou neerkomen op principiële souvereiniteitsoverdracht van het gebied in kwestie aan Indonesië, terwijl mexx dan verder in vrij ruime mate bereid was Ne derland nog allerlei te laten doen in Nieuw Guinea, is door de Nedex-landse delegatie van de hand gewezen. Dit is gebeurd nadat zowel het kabinet zich er mee had bezig gehouden alsook nadat er contact opge nomen was met de Commissies voor Unie zaken van beide Kamers. Gisteren heeft Nederland het tegen voorstel ingediend. In hoofdtrekken schijnt dit hierop neer te komen dat men bereid is Indonesië in het tot ontwikkeling bren gen van Nieuw Guinea te betrekken, maar een en ander onder handhaving van de Nedex-landse souvereiniteit, totdat de be volking zelf in staat zal zijn uit te maken, wat zij wil. Maandag heeft er nog een nieuwe bijeen komst tussen de beide delegaties plaats. Aangezien echter de Indonesische afgevaar digden slechts gemachtigd zijn te onder handelen op basis van tenminste erkenning in beginsel van de Indonesische souverei- ïxiteit over Nieuw Guinea, valt te verwach ten niet alleen dat hun antwoord op het Nederlandse voorstel afwijzend zal zijn, maar ook dat zij vervolgens naar Djakarta zullen terugkeren om te overleggen of en in hoeverre er mogelijkheden bestaan de besprekingen, waarbij dan de Indonesische delegatie van ruimere volmachten voorzien zou moeten zijn, te hervatten. Ter vermijding van misverstand zij er op gewezen dat zowel van de zijde van het ministerie van Buitenlandse Zaken als van de kant van de Amerikaanse ambassade in Den Haag ten stelligste ontkend wordt, dat in de besprekingen met de Indonesiërs de Nederlandse delegatie beweerd zou kunnen hebben, dat men meende te weten dat de Verenigde Staten vah Amerika het als niet met hun belangen in de Pacific strokend zouden beschouwen als de souvereiniteit van Nieuw Guinea aan Indonesië zou wor den overgedragen. Oost-Duitse functionarissen veroordeeld; aanklager vluchtte '.Het gerechtshof te Erfurt (Oost-Duits- land) heeft Vrijdag acht voormalige staats- functionarissen tot straffen van ten hoog ste 15 jaar dwangarbeid veroordeeld we gens „sabotage van de Oost-Duitse econo mie". De voornaamste beschuldigde, de voor malige Thüringse minister van Financiën, Leonhard Moog, werd bij verstek tot 15 jaar veroordeeld. Hij was in Januari naar West-Duitsland gevlucht. Bij het vijfdaagse proces, waaraan veel ruchtbaarheid is gegeven, ontbrak ook de aanklager die oorspronkelijk in het proces zou zijn opgetreden. Heinz Perscheid was namelijk ook naar West-Duitsland gevlucht met meeneming van de voornaamste docu menten over het proces die hij als aan klager onder zich had. Moog en drie andere beklaagden kregen 15 jaar- dwangarbeid, terwijl de andere vier straffen van 2 tot 7 jaar kregen. „Simavi" (Stichting tot Steun in Medi sche Aangelegenheden voor Inheemsen) heeft ruim 20 kg. Alasphin (Neo Salvarsan) ter beschikking van tien artsen op Nieuw Guinea gesteld ter bestrijding van de Fram- faoesia. Met deze hoeveelheid kunnen, naar Simavi meedeelt, 20.000 patiënten geheel genezen worden. HET WEER AFGEBEELD Ons land bevindt zich vandaag en waarschijnlijk ook morgen nog onder invloed van een gebied van hoge druk. De hoog- ste barometerstanden worden echter ten Zuiden van ons land aangetroffen. De j vorst zal dan ook niet toenemen. Weerbericht AFNEMENDE VORST Verwachting, meegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond, opgemaakt te 10 uur: Overwegend droog weer met vrij veel bewolking en plaatselijk mist. Zwakke en in het Noorden later matige Zuidelijke tot Zuid-Weste lijke wind. Vannacht in het Westen van het land temperatuur om het vriespunt. In het Oosten lichte vorst. Morgen, overdag, op de meeste plaatsen temperatuur enkele graden boven nul. 10 December Zon op 8.36 uur, onder 16.29 uur Maan op 10.33 uur, onder 16.58 uur 11 December Zon op 8.38 uur, onder 16.28 uur Maan op 11.25 uur, onder 18.24 uur Hoog en laag water te IJmuiden Zaterdag 9 December Hoog water: 3.00 en 15.20 uur. Laag water: 11.01 en 23.26 uur. Zondag 10 December Hoog water: 3.51 en 16.08 uur. Laag water: 11.53 uur. Hoog en laag water te IJmuiden Maandag 11 December Hoog water: 4.42 en 17.00 uur. Laag water: 0.18 en 12.44 uur.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 1