IJmuider Courant LEVENDIGËH00P OP SUCCES VAN DE POGINGEN TOT BEMIDDELING Haarlems Dagblad Troepen van MacArfhur zijn thans grotendeels over de breedtegraad Jaargang No. 19728 0BK Kennemerlaan 154. Telef. Adm. 5437. Redactie 5389. na 5 uur: 8061 (K 2560), vee 47. Santp. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, fra.S. hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (pen)- Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Editie voor Velsen, IJmuiden, Santpoort en Omstreken van en^pcctötel9aarieiiBïijc Courant Gttmoié*6) Maandag 11 December 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post 5.- Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom area's 38ste graad is een critieke lijn lirtö zou een ronde-tafelconferentie wensen '•YORK 11 December. In kringen der te Lake Success verblijvende delegaties dit weekeinde koortsachtige besprekingen plaats gehad teneinde te komen tot frmule die een einde zou kunnen maken aan de gevechtshandelingen op Korea en I zou effenen naar een definitief accoord over deze kwestie. Het zijn vooral de lieerden van India en een aantal andere landen uit het Verre- en Midden-Oosten Ih beijveren om als „middengroep" een toenadering tussen de twee partijen, die Korea verbitterde gevechten tegen elkander leveren, te bewerkstelligen. Er zijn sitieve resultaten bereikt, die de hoop op een beperking van de oorlog ver- üdieen: In de eerste plaats heeft China-Peking, ofschoon het niet geantwoord heeft oproep der dertien landen tot halthouden aan de 38ste breedtegraad, officieus weten dat het voelt voor een ronde-tafel conferentie tezamen met Rusland, Enge- J Amerika. Ten tweede heeft Sir Senegal Rau, de Indiase afgevaardigde, na een h0nd met Woe, de Chinese afgevaardigde, de indiening van een resolutie in de 'ieke commissie aangekondigd, die een onmiddellijk staken van de vijandelijkheden e vestiging" van een gedemilitariseerde zóne aan de 38ste breedtegraad beoogt, met tegelijkertijd aanvangen van onderhandelingen over een definitieve regeling, hebben de Chinese troepen de 38ste breedtegraad wel bereikt, doch nog niet Franse nadruk: „Attlee sprak alleen voor Engeland" Een woordvoerder van het Franse mi nisterie van Oorlog heeft Zaterdag ver klaard, dat op de bijeenkomst van premier Attlee en president Truman „alleen de be langen van Engeland en Amerika vertegen woordigd werden". „De Franse premier, René Pleven, heeft het duidelijk gemaakt in de afgelopen dagen, dat Attlee niet als een gedelegeerde voor Frankrijk optrad", aldus de woordvoerder. •rschredei Op voet van gelijkheid ens welingelichte kringen te Lake 5 heeft de regering van Peking zich ■j verklaard tot het bijwonen van een ie-taf ei conferentie met de Verenigde n de Sovjet-Unie en Groot-Brittannië een algemene regeling van de kwesties >t Verre Oosten. Peking zou er echter !aan deel te nemen op voet van alge gelijkheid. nemers interpreteren de voorwaar- deelneming op voet van algehele als een eis van toelating van munistisch China tot de UNO. Activiteit van de middengroep dertien Aziatische en Midden-Ooste- landen, die een beroep op de Chinese ■ring hebben gedaan om de 38ste breed- in Korea niet te overschrijden, zijn ivond in een spoedzitting bijeen- ië spoedzitting werd bijeengeroepen om laatste hand te leggen aan een resolutie, ia een onmiddellijk staken van het aan de 38ste breedtegraad en de ves- jag van een gedemilitariseerde zóne ijs de breedtegraad, tegelijk met het men van onderhandelingen, worden be id, Men gelooft, dat de resolutie heden de politieke commissie zal worden in- iiend. ülschoon de regering te Peking nog geen iK'e belofte heeft gedaan, dat zij haar epen aan de breedtegraad zal laten halt iden, zijn er sterke aanwijzingen, dat Zij zal doen. faar van betrouwbare zijde wordt ver gen zal Amerika zich niet tegen de reso- ie verzetten als zij tenminste geen aspec- iin zich bergt, die lijnrecht tegenover de illaring van Truman en Attlee staan. De toelating van Peking tot de UNO als voor waarde voor het houden, van besprekingen over Korea zou Amerika bijvoorbeeld niet toestaan. Zaterdagavond hebben Woe Hsioe-Tsjoean, dé leider van de communistisch-Chinese delegatie, en Trygve Lie, de secretaris generaal van de UNO, in Waldorf Astoria Plötel een onderhoud met elkander gehad. Het initiatief tot deze bijeenkomst zou zijn uitgegaan van Woe. Uit de omsingeling ontsnapt. Een Amerikaanse tank met manschappen van de tioeede divisie rolt door een Koreaans dorp na door de omsingeling van de Chinese troepen te zijn gebroken. Omsingelde Amerikanen en Engelsen braken door naar de kust met matige verliezen 'articulieren van een utroal land" in Korea Merkwaardige trouvaille van Wysjinski Sovjet-Russische minister van Buiten- Ise Zaken, Andrej Wysjinski, heeft Tdag bij de politieke commissie der een resolutie ingediend, waarin wordt sedrongen op de onmiddellijke terug- Iking van alle buitenlandse troepen uit ea en waarin wordt aanbevolen, dat het reaanse volk zelf zijn problemen zal ssen. tysjinski verklaarde, dat dit de enige Eer is waarop de vrede hersteld zou snen worden. Hij hield vol, dat de Chi le militairen in Korea vrijwilligers zijn. Wysjinski betoogde verder nog, dat de mezen geheel handelen volgens de voor- Hingen van de bestaande beginselen van ^nationaal recht, welke „aan particu- Kn van een neutraal land toestaan het lied van een oorlogvoerende mogend- ui binnen te komen." Dit was vastgelegd óe Haagse Conventie van 1907. „Heeft Britse regering aan Britse burgers ver- $i zich als vrijwilliger aan te sluiten ide Finse strijdkrachten tegen de Sóvjet- aldus Wysjinski. Truman overweegt bndiging van noodtoestand ■iSHINGTON. 9 Dec. (Reuter). De ^«aanse minister van. Defensie, Geor- «avshall, heeft Zaterdag te Washington •tod, dat de president ernstig de af- ^ng van de nationale noodtoestand heegt. *ds Donderdag deelde Stephen Early, ^arnemènd perssecretaris van Tru- E?e.de ^t er „zeer in het algemeen" en was over noodzaak van afkon- van de nationale noodtoestand in de ^ngde Staten. Een dergelijke afkondi- nto.ude president en de regering mach- 'J ren§e economische contrólemaat- f «J in te voeren en de nationale hulp- gtt te mobiliseren. Jttige senatoren hebben ibij Marshall °P afkondiging en algehele TOKIO, 11 December. (United Press en Reuter). In' het bruggehoofd Hamhoeng aan de Oostkust van Noord-Korea zijn Zondagmorgen de uitgeputte strijders van de Amerikaanse zevende divisie, Ameri kaanse mariniersdetachementen en Engelse 'commandotroepen aangekomen, die dagen lang in een hel van vuur strijd hebben moeten leveren om aan de omsingeling door de Chinese strijdkrachten te ontko men. Ten koste van 5000 man aan doden en gewonden, die op het slagveld moesten worden achtergelaten, is het deze troepen, die op het moment van hun omsingeling 15000 man sterk waren, gelukt zich een weg te banen door het Tsjosinbekken naai de kust. De Chinezen hebben bij deze veld slag naar schatting 20.000 man verloren, mede door de ondersteuningsacties die de luchtmacht der verbonden troepen uitvoer de om de ontsnapping mogelijk te maken. Ofschoon voor de kust een vloot klaar ligt om de manschappen te evacueren, is het nog niet zeker dat zij inderdaad zullen worden weggevoerd. Men sprak in Tokio over de mogelijkheid dat van het brugge hoofd uit een offensieve actie zou kunnen worden ondernomen. Van hét Noorden uit stromen manschap pen van dé Zuid-Koreaanse Kapitool-di- visie in het bruggehoofd binnen, nadat zij uit het Noordelijkste punt van hun opmars, die bijna tot de Russische grens reikte, waren teruggetrokken. Zij passeerden de havenstad Wonsan, die door Mac Arthur is prijsgegeven nadat de bezettingstroepen aldaar door een grootscheepse vlootma- noeuvre waren geëvacueerd. Het bruggé- hoofd Hamhoeng zal spoedig meer dan 60.000 soldaten herbergen. Het wordt nu reeds „het Duinkerken van Korea" ge noemd. Intussen is bekend gemaakt dat de troe pen uit het Noord-Westen bijna geheel zijn teruggetrokken achter de 38ste breedte graad, zodat thans de vraag aan de orde is gekomen of deze troepen tezamen met die Welke reeds in de buurt van Seoel gelegerd waren, zich gereed zullen maken Seoel te verdedigen wanneer de Chinezen hun op mars voortzetten en de breedtegraad over schrijden. De Chinezen zijn reeds aan de Noordelijke zijde van de breedtegraad ge signaleerd, doch niets 'wijst er op dat zij deze zullen overtrekken. Zoals gemeld vormt deze mogelijkheid het critieke punt in de diplomatieke pogingen die er op ge richt zijn een regeling te bereiken en een staking der vijandelijkheden te bewerk stelligen. De verdediging van Seoel zou welhaast onmogelijk zijn, aangezien er Noordelijk van deze stad geen linie te houden is. Zui delijk van Seoel zou de rivier de Han een mogelijkheid voor het inrichten van stel lingen bieden. Onophoudelijke stroom Verkenningen hebben uitgewezen dat de Chinese legerscharen in een eindeloze stroom van Mandsjoerije uit naar het Zui den blijven trekken, voorafgegaan door onafzienbare colonnes vluchtelingen. Honderden vluchtelingen betalen tot 200 dollars per persoon voor een gevaarlijke overtocht in de nacht naar Japan in vol geladen bootjes, aldus meldt Reuter's cor respondent uit Seoel. Er zijn meer vluchte lingen dan de smokkelaars, die voor de overtocht zorgen, kunnen vervoeren en de prijs stijgt bijna met het uur. Stromen rijke gezinnen uit regerings- en legerkrin- gen komen in kleine havens aan de Zuid kust van Korea bijeen om. te trachten naar Japan te komen. Allen geloven zeker, dat Zuid-Korea spoedig geheel door de Chinese communisten veroverd zal zijn. Centuriontank in handen der Chinezen en vergroting van de militaire Auctie tot op peil van oorlogstijd, Amerikaanse senatoren aan het woord fe Amerikaanse democratische en re- -inn Se senatoren hebben aangedron- 1-v1volledige blokkade van commu- i'ntM- a en gebruik van Chinese ïstische troepen op Korea. Het zijn s», ,reu Paul Douglas (democraat), fancier Smith (republikein), Hartley f e (democraat) en William Know- (republikein). ^Pi-aken Zondagavond de toestand verre Oosten voor de radio en waren ,0Ver eens, dat er met de communis ten nie.t ,overlegd diende te wor- .®eeR politiek van verzoening door les gevolg diende te worden. In tegenwoordigheid van de leden van het Zweedse vorstenhuis zijn Zondagavond te Stockholm aan de winnaars van de Nobel prijs 1950 de onderscheidingen overhan digd door Koning Gustaaf VI Adolf. De Koning overhandigt de onderscheiding aan dé Engëlsmhn Lord Befirand Russel, een der winnaars van de prijs voor litteratuur. De Chinese communisten hebben een Britse Centurion-tank van 52 ton in han den gekregen, die bij het terugtrekken van de verbondenen uit Pjongjang wegens een defect moest worden achtergelaten. De tank was door de bemanning in brand ge stoken. Dit, type tank is het nieuwste dei- Engelsen en de constructie is nog gedeelte lijk militair geheim. De achtergelaten Centurion had, zoals alle andere tanks van dit type in Korea, nog geen schot gelost. Men vreest dat de Chinezen, .ondanks de aangebrachte ver nieling, .vele gegevens uit het wrak kunnen opmaken. De bemanning van de tank heeft tegen over een speciale commissie van onderzoek verklaard, al het mogelijke gedaan te heb ben om de Centurion te herstellen. De tijd hiervoor was echter beperkt. De beman ning heeft de .tank ontdaan van alle onder delen, die verwijderd konden worden, ver volgens het kanon vernietigd en daarna de tank in brand gestoken. De dag na het prijsgeven van de tank was de tankcommandant in een verken ningsvliegtuig over de achtergelaten tank gevlogen. Straalvliegtuigen vuurden er raketten op af. Frans vliegtuig met Senegalezen neergestort Zeven-en-dertig doden Een vliegtuig van de Compagnie Trans ports Aeriens Internationaux", dat Sene galese soldaten van Frans-West-Afrika naar Madagascar vervoerde is in de streek van Bangoei verongelukt. Het vliegtuig is neergestort op Congolees grondgebied. Frans-Belgische hulpcolon nes hebben zich onmiddellijk naar de plaats van het ongeluk begeven en hebben er .37 lijken gevonden. Drie leden van de bemanning en vijftien Senegalezen die gewond werden, zijn naar het ziekenhuis te Bangoli overgebracht. Vier bemanningsleden worden vermist. Het is mogelijk dat deze vermisten op eigen kracht trachten bewoonde streken te be reiken. Weer vier personen te Djakarta vrijgelaten Te Djakarta zijn wederom vier personen vrijgelaten, die bij de actie te Djakarta op 19 November werden gearresteerd. Onder hen bevinden zich Arie en Gerard Knoester. Zaak-Bertha Hertogh tot morgen verdaagd Rumoerige taferelen voor het Oppergerechtshof Hedenmorgen verzamelden zich bij het oppergerechtshof te Singapore meer dan duizend Mohammedaanse demonstranten. Speciale politieversterkingen drongen de schreeuwende menigte met knuppels terug. Daarvoor marcheerden 60 personen over het grasveld voor het gebouw. Zij droegen de vlag met de groene ster en de halve maan van de Islam met zich mede. Er ver schenen ook spandoeken waarop de „vrij lating" van Bertha Hertogh uit het klooster geëist werd. Tegen de tijd, dat de rechtszitting een aanvang zou nemen was de opgewonden mr.iigte tot 2.000 aangegroeid. Het hof zou uitspraak doen over de kwestie, of Bertha met haar moeder naar Nederland mag vertrekken of dat zij onder jurisdictie zal moeten blijven van het Britse gerecht totdat het beroep is behan deld. De zaak werd echter tot morgen ver daagd. De Nederlandse autoriteiten, aldus Reu ter, zijn van oordeel, dat het hoi de uit voering van het vonnis zal bekrachtigen. Er zijn daarom reeds plaatsen in een toe stel van de K.L.M. geboekt. De Mohammedaanse meisjesvereniging, die Zondag een protestdemonstratie met 1500 deelneemsters zou houden bij het klooster, waar Bertha Hertogh is onder gebracht, heeft deze demonstratie afgelast. Nochtans moest extra politie aanrukken toen een grote groep Mohammedanen bij de ingang van het klooster bijeen kwam. De menigte wachtte de hele dag buiten het klooster. De Mohammedaanse leiders te Singapore hebben gedurende het week-end bespro ken, welke stappen er moeten worden on dernomen, indien het hof beslist, dat de uitvoering van het vonnis niet uitgesteld zal worden. De Schuman-conferentie Men hoopt spoedig klaar te zijn De West-Duitse delegatie voor de onder handelingen over het plan-Schuman is naar Parijs teruggekeerd om deel te ne men aan wat naar verwacht wordt de laatste besprekingen zullen zijn. Van Duitse zijde wordt medegedeeld, dat de volgende twee vraagstukken nog moeten worden behandeld: De eindbeslissing over het vereffenings fonds ter subsidiëring van de onecono misch werkende Belgische kolenmijnen. De eindbeslissing inzake garanties tegen kartels. Indien volledige overeenstemming zou worden' bereikt zou het plan-Schuman ge reed zijn, doch, naar van Duitse zijde wordt verklaard, zou de ondertekening moeten wachten totdat een in Januari te houden ministersconferentie besluiten zal hebben genomen over de politieke aspec ten van het plan: het hoge gezagsorgaan, het comité van ministers, het parlemen taire contróle-orgaan en het gerechtshof. West-Duitse industriëlen hebben voor gesteld, dat Belgische mijnwerkers in het Ruhrgebied zouden komen werken. West- Duitsland heeft een tekort aan mijnwer kers en België zou waarschijnlijk een overschot hebben, wanneer er Belgische mijnen gesloten zouden worden. Alle landen, die bij het plan-Schuman betrokken zijn, zijn het er naar van Duitse zijde gezegd wordt, over eens, dat gestreefd moet worden naar vrijheid van beweging bij het zoeken van werk in de kolen- en staalindustrieën in Frankrijk. West-Duitsland, Italië en de Benelux- landen. Op die manier zouden mijnwer kers en arbeiders in de staalindustrie ,,de eerste werkelijke Europeanen" worden. Attlee confereerde in Ottawa OTTAWA. (Reuter). De Britse minis ter-president, Clement Attlee, heeft Zater dag, ongeveer vier uur nadat hij per vlieg tuig uit New York te Ottawa was aange komen, geconfereerd met de Canadese minister-president, Louis St Laurent, over de crisis in het Verre Oosten. Na dit on derhoud, dat een half uur duurde, ging Attlee in bespreking met het Canadese kabinet. Attlee heeft Zondag op een persconfe rentie in de Canadese hoofdstad verklaard, dat zijn besprekingen met de Canadese re gering hadden aangetoond, dat men het in het algemeen eens was over de politiek, die ten opzichte van iedere communistische dreiging moet worden gevoerd. Later verklaarde Attlee in een korte radiorede tot het Canadese volk, dat het Britse en Amerikaanse volk het volkomen eens waren over het doel: vrede en vrij heid voor alle mensen. „Beide landen wil len dit doel bereiken door de organisatie van de UNO". Het grootste probleem van deze tijd noemde Attlee „de bedreiging van het communistische imperialisme" en hij vroeg aandacht voor de Britse inspanning tegen over deze bedreiging in Malakka. Ook hield Attlee een korte radiotoe spraak in het Frans. St. Laurent zeide na zijn onderhoud met Attlee: „Naar wat ik vernomen heb zal de UNO niet uit Korea gedreven worden". Het woord is aan. Ni veile de la Chaussée: Als men alle dingen overdrijft, bepaalt men niets. (La Gouvernante) Zuid-Koreaanse parlements leden naar het Zuiden gevlucht Het Zuid-Koreaanse parlement heeft Zondag voor de vierde opeenvolgende dag niet kunnen vergaderen, omdat het quorum niet aanwezig is. De meeste afgevaardigden blijken Seoel te hebben verlaten en naar het Zuiden te zijn gevlucht. Zondag waren slechts 65 van de 206 leden aanwezig. De Zuid-Koreaanse regering staat thans voor de keuze om bijwoning van de parle mentsvergaderingen verplicht te stellen, of 'de zetel van het parlement naar het Zuiden te verplaatsen. Indonesische kabinefszifting over Nieuw-Guinea De besprekingen zullen worden voortgezet DJAKARTA, 11 December. (AnetaV Ten huize van de Indonesische minister president, mr. Natsir, is Maandagochtend een speciale kabinetszitting gewijd aan d$ kwestie Nieuw Guinea. De rapporten over de besprekingen inzake deze kwestie in Den Haag zijn thans in Djakarta ontvangen. Na afloop van de speciale zitting van het kabinet, verklaarde minister-president Natsir aan Aneta: „Wij hebben het rapport van de besprekingen over Irian bestudeerd en wij zullen de delegatie nader instrué ren, indien zulks noodzakelijk wordt ge-- acht. Moh. Roem heeft de regering laten weten, dat de besprekingen over Irian zul len worden voortgezet. Natsir zeide, dat indien het probleem over Irian dit jaar niet kan worden opge lost, beide partijen voor een moeilijke situatie zullen komen te staan. „Ik moet nogmaals met nadruk verklaren, dat er veel meer op het spel staat dan het grond gebied, dat Irian heet. Indien er geen oplossing kan worden ge vonden, dan ben ik pessimistisch". Moh. Natsir weigerde te spreken of vra gen te beantwoorden of de regering in over weging had genomen derden bij de qplos- sing van het probleem te betrekken. Hij zeide: „Beide standpunten zijn eigenlijk reeds van April af duidelijk, toen de Irian- commissie voor het opstellen van een rap port werpl ingesteld. Nederland en Indo nesië hebben elk een eigen interpretatie van de „oplossing van het probleem Irian binnen een jaar na de souvereiniteitsover- dracht". Wat de Indonesische delegatie thans doet is te pogen om de bestaande impasse te doorbi-eken", aldus minister president Natsir, die tenslotte zeide, dat de regering in voortdurend contact staat met de Indonesische delegatie in Den Haag. Hedenmorgen is in de Amsterdamse haven het troepentransportschip „Tabinta" aangekomen. Aan boord bevonden zich 356 militairen van de Koninklijke Landmacht en 369 leden van het voormalige K.N.I.L., als mede enkele burgers. De Gaulle vraagt de macht Generaal De Gaulle heeft Zondagavond in een redevoering te Lille aangedrongen op de vorming van een regering van partij lozen onder zijn leiding en algemene ver kiezingen in Fi;ankrijk. Na een somber overzicht te hebben ge geven vah Frankrijks huidige toestand ver klaarde De Gaulle zich bereid als „enige uitweg" de macht op zich te nemen aan het hoofd van een regering van partijlozen, „die de ziel van Frankrijk zal roeren". De Gaulle verklaarde, dat de ledenstaten van het Atlantisch pact hun verdediging op ,de verst vooruitgeschoven linie" moesten organiseren. „Het Noord-Atlantisch pact moet alle Europese staten ten voordeel strekken en niet één van hen", zo zeide de Gaulle, kennelijk doelend op Engeland. De Gaulle viel de regering-Pleven aan, omdat zij „haar goedkeuring heeft gegeven aan bilaterale besprekingen te Washington, waaraan Frankrijk geen deel heeft geno men." Hij legde de nadruk op de noodzakelijk heid van een Verenigd Europa, dat door alle landen met behoud van hun rechten en hun individualiteit verdedigd zou moe ten worden. Bespreking met minister Manshalt over de melkprijs Een delegatie van de Stichting van de Landbouw heeft dezer dagen met minister Mansholt en zijn naaste medewerkers ver gaderd en er haar diepe teleurstelling over uitgesproken dat de regering haar stand punt inzake dé inleveringsprijs voor melk had gehandhaafd. De delegatie heeft de wenselijkheid ge> uit, dat alsnog deskundigen van overheids- zijde en van de stichting tezamen met het Landbouw Economisch Instituut verschil lende technische punten, waarover met de ovei'heid verschil van mening is blijven bestaan, op hun juistheid te toetsen. De stichting acht het vooral met het oog op de toekomst noodzakelijk, dat omtrent deze verschilpunten, die de grondslagen van de berekeningen van het instituut ra ken, alsnog..een. objectieve en duidelijke uitspraak komt.-De minister had hiertegen' i geen bezwaar.. De moeilijkheden in de Staten van Suriname Delegatie der oppositie in Nederland aangekomen Öedenmorgen arriveerde op Schiphol een delegatie van de oppositie in de Sta ten van Suriname op Schiphol. De leider van deze delegatie, de heer D. G. Findlay, verklaarde aan journalisten, dat de oppo sitie de moeilijkheden in Suriname liever binnenslands gehouden had. De oppositie wist, naar de heer Findlay zei, een oplos sing om de zaak in Suriname geregeld te krijgen, Zij wilde namelijk ontbinding der Staten en nieuwe verkiezingen. „Minister Lichtveld", aldus de heer Findlay, voelde hier niet veel voor, waar- schijnlijk omdat hij wel weet, dat de re gering na een nieuwe verkiezing niet zou kunnen aanblijven. De oppositie wil de volkswil laten spreken om te komen tot een meer democratische regering". De de legatieleden verweten minister Lichtveld, dat hij niet democratisch is. Vooral wordt hem kwalijk genomen, dat hij eens gezegd zou hebben: „Wij moeten desnoods met ondemocratische middelen voor de demo cratie vechten". Tse Toengde leider van communistisch China. HET WEER AFGEBEELD Bij Jan-Mauen ligt thans een diepe depressie die zich nog maar langzaam naar het Noord-Oosten verplaatst. Het front van deze depressie passeerde vannacht met regen ons land. Achter het front stroomt lucht van polaire oorsprong naar onze omgeving. Aangezien deze lucht op de Oceaan het warme Golfstroomwater passeert, vindt in de onderste luchtlagen een belangrijke verwarming plaats. De lucht krijgt daardoor evenwel een on stabiel karakter hetgeen voornamelijk in de kustgebieden aanleiding zal geven tot enkele buien. Weerbericht WISSELEND BEWOLKT Verwachting, meegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond, opgemaakt te 10 uur: Wisselend bewolkt met enkele buien, hoofdzakelijk in de kustge bieden. Matige en langs de kust af en toe vrij krachtige wind, over wegend tussen West en Noordwest. Vannacht op beschutte plaatsen lichte nachtvorst. Overdag dezelfde temperaturen als vandaag. 12 December Zon op 8.39 uur, onder 16.28 uur Maan op 11.57 uur, onder 19.55 uur Hoog en laag water te IJmuiden Maandag 11 December Hoog water: 4.42 en 17.00 uur. Laag water: 0.18 en 12.44 uur. Dinsdag 12 December Hoog water: 5.33 en 17.53 uur. Laag water: 1-09 en 13.33 uur. M1S.T SNEEUW REGEN MOTREGEN A HAGEL V BUIEN TI ONWEER 7i?TEMP£PATUUR I005 ISOBAAR 8ELANCPIJK NEEftSLAG- GEBiee .CENTRA: H HOGE DRUK L LftGE DRUK - SCHEIDINGSLIJN-FRONT-TuSSEN LUCHT VAN VERSCHILLENDE HERKOMST STAND VAN'DiT TEKEN GEE FT DE'WiNDRI C HTIN G AAN- IEDERE HELE-DWARSSTREEP IS EEN WIND SNELHEID VAN VUF METER-PER SECONDE _J__

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 1