IJmuider Courant HEVIGE ONLUSTEN IN SINGAPORE, BLANKEN VERMOORD EN GEWOND Staakt-het-vuren' en regeling van de algemene situatie m het verre Oosten eter nieuws Haarlems Dagblad. Hof verwerpt beroep, Bertha Hertogh kan vertrekken Nieuwe versterkingen voor de Chinese aanvallers in Korea 5e Jaargang No. 19729 Bureaux: Kennemerlaan 154. Telef. Adm. 5437, Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), Terrasweg 47, Santp. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (5 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Hoofdredacteur: Robert Peereboom u? CHINESE communistische regering r. bereid tot een Ronde Tafel-confe- iie met Amerikanen, Engelsen en Rus- Zii wil zo spoedig mogelijk een einde aan de strijd in Korea. Zij zou over Mesties betreffende het Verre Oosten Ja onderhandelen, dus ook over For- •f jlaar zij wil aan deze besprekingen Z, deelnemen op voet van gelijkheid, ,rnee zij kennelijk bedoelt dat commu- China als lid van de U.N.O. zou >n worden toegelaten. De Engelsen aar allang toe bereid en vele anderen llhen. De Amerikanen hebben er zich Üjteeds tegen verzet. Het is mogelijk dat tjent Truman en zijn adviseurs er per- wel voor voelen. Maar zij hebben, in de jongste wekeii opnieuw geble- n. heel wat te stellen met opgewonden f.'ci en een opgewonden openbare me- f. in eigen land. Allerlei krachtdadige fl'.-uingen hebben daarvan getuigd. Uigen wilden vooral generaal MacAr- jr de vrije hand geven, met inbegrip van •oegdheid om de atoombom in Mandsjoe- te gebruiken, als hij dat nodig zou den. Zij beschouwen iedere bereidwil- jeid" tot onderhandelen als een teken zwakheid. De republikeinse oppositie unt voortdurend MacArthur, die intus- n interviews die de Amerikaanse publiceert opinies ten beste geeft -steevast tegen die van zijn opperbevel- iber, president Truman, en tegen die van U N.O., die hij heet te vertegenwoordi- ingaan. Het Engelse blad The Observer at zich nu ook ontstemd. Het merkt op het een onprettige indruk maakt, gene- J MacArthur te critiseren nu het hem iitair is tegengelopen, maar dat het on gelijk is „een volledig stilzwijgen over de ieraal in acht te nemen" omdat hij zelf y niet stil wil zijn. Daarmee tast hij belangrijke principe aan, dat militairen ,i niet het politieke gezag moeten aan- ügen dat de taak der regeringen is. Op i ogenblik als dit, nu de leidende figuren tid zijn tot een poging ter vredelieven- regeling in Korea, is dit uiterst ge- irlijk. Zowel het belang bij de vrede als gezag var. de Verenigde Staten worden :haad als generaal MacArthur's poli te uitspraken niet worden beteugeld ir zijn erkende superieur, de President 'Verenigde Staten. !o schrijft dit Engelse blad en tussen de 1ste regels leest men zonder moeite: het beter zijn als de generaal nu maar van i commando ontheven werd. Het wil dat openlijk zeggen omdat te scherpe aan- op MacArthur, die zoveel succes in leven behaald heeft eer de grote tegen- kwam, „churlish" lijkt. Dat is: lomp. ar het blad geeft het wel te verstaan, len in Europa denken er zeker hetzelfde er; men verbaast zich al geruime tijd ir de hoge toon, die deze generaal- zich lenover zijn staatshoofd en regering ver dooft. Dat de Britse premier Attlee ahaast naar Washington moest vertrek- t, om Europese olie op de wilde golven Amerikaanse politiek te gieten/heeft dezerzijds van de Oceaan opnieuw be- tgd gemaakt over de mate van rijpheid, ie Amerika bezit om leiding tè geven in Ie wereldpolitiek. Ware 'er een president an hét kaliber van RoöSevelt, men zou ich geruster voelen. In dit geval blijkt president Truman nu ■el grotendeels met de Britse premier tot (eree'nstemming te zijn gekomen, maar (gezien van de vraag, of hij MacArthur al willen loslaten doet zich de toelating e communistisch China tot de U.N.O. nog een grote kwestie voor. Het uitblijven i die toelating heeft niet alleen de toe- Lid in Korea tot een rampzalige ontwik - üiig gebracht, maar het kenmerkt boven in een der zwakste zijden van de U.N.O. feite is nog steeds een aanmerkelijk aan landen van het lidmaatschap uitgeslo- Een wereldbond van staten, die niet staten omvat en die in zijn statuut icties tegen de aanrander van de vrede lit opgenomen, vindt allicht dé buiten stenen tegenover zich als hij tot zulke afregelen overgaat. Vooral als het een groot land als China betreft, dat nu ken- •ijk zijn kans heeft waargenomen om militaire tussenkomst verwarring te ihten en zijn wensen kracht bij te zet- i^Het heeft de kans gegrepen en nu pi men voor het moeilijke feit, dat men in zekere mate moet toegeven. Dat is ■erigens altijd onvermijdelijk als men de rede bewaren wil. Ook in het dagelijks fen, in het onderling menselijk verkeer, «et men bereid zijn tot zekere mate Moegeven. Het lijkt een kinderlijk een- adige waarheid, maar als het staten gelclt het een verschrikkelijke moeilijk- Me zijn. Dezelfde Amerikaanse senator, smorgens toegeeflijkheid jegens zijn Wman heeft getoond en daarmee ruzie •Meden, zal wellicht 's middags een luid 'w aanheffen tegen Truman's of lit bereidheid tot onderhandelen. ,.fhe£ de staat betreft heet iedere -lelijkheid ineens zwakheid en verlies Prestige. Alsof staten,-geschapen door ons met iets anders in contact ®fen dan met andere mensen. Alsof die K-ten in wezen iets anders zijn dan een ^verschil met een buurman. t's nu jn elk geval kans op een vreed- fegeling. Moge men haar met beide aangrijpen. r. p. Afkondiging noodtoestand deze week verwacht "Rington wordt verwacht, dat Tru- bad »ai week de nationale noodtoe- 5 ,ondi§en, waarbij de economie «2;00r °Esbasis wordt gebracht. De tirsh! ,door de maatregel niet veel ElhS°egÖheden Wêen, maar het volk ?°i' van ,de ernst van de toestand a off Jl^heid van het brengen on !rS w?.rden doordrongen. Truman isteun1 Wi^ze het volk opwekken hem loon gevep. die hij nodig heeft om en Prijsbeheer sing en mogelijk beperkte rantsoenering in te stel- fen,is voornemens na een vergade- »Sa T ,ConSresleiders Woensdag via raaio tot het volk te spreken. gering wil door drastische econo- ^maatregelen de wapenproductie ■j»n eiJ een ruimere beschikking Sen. bepaalde strategische grond- Editie vcor Veisen, ömuideiv Santpoort en Omstreken van en «aptccftte TBascknmtic iourara otnno tScS) Dinsdag 12 December 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post 5.- Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom Deze foto van het meisje Hertogh met twee Maleise vrien dinnetjes werd gemaakt in het klooster van de Goede Herder te Singaporewaar Bertha na het proces over haar huwelijk verbleef, totdat de onlusten in de stad haar overbrenging naar een anderegeheim gehouden plaats noodzakelijk maakten. (Reuter en U.P.) Singapore is gisteren liet toneel geweest van ernstige on lusten, die zes doden, 144 gewonden en talloze vermisten tot gevolg hadden. De woelingen begonnen 's ochtends voor het gebouw van het Hooggerechtshof, dat een aanvang maakte met de behandeling van het beroep van Tsjeh Aminah, Bertlia Hertogh's pleegmoeder, tegen de uitvoering van het vonnis. Het Hof heeft inmiddels dit beroep verworpen, hetgeen betekent dat Bertha en haar moeder onmiddellijk naar Nederland kunnen vertrekken. Dc zaak heeft echter tot de felste onlusten geleid, die ooit in Singapore tegen de blanken zijn ondernomen. Er zouden aanwijzingen zijn, dat communisten de over de affaire-Her- togh opgelaaide hartstochten hebben mis bruikt om het geweld te ontketenen, dat gisteren de gehele dag Singapore tot een heksenketel heeft gemaakt en het mogelijk vandaag weer zal doen. Toen gisterochtend duizenden Moham medanen, zonder de uitspraak van het ge recht af te wachten, samenschoolden, ste nen wierpen naar Europeanen en auto's omgooiden en in brand staken, 'kwamen Gurkha-troepen en politiemannen voor een zo ernstige situatie te staan, dat zij het vuur op de menigte moesten openen, omdat deze zich van het traangas niets meer aan trok. Tevoren hadden debetogers met knuppels en flessen de handhavers van de openbare orde op de vlucht gedreven. Kha- rim Gani, de president van de Moslem Liga, deed voor de radio nog een beroep op de bevolking om geen geweld -te gebruiken, maar de Mohammedaanse leiders hadden de toestand blijkbaar niet meer in de hand. Twee correspondenten van Associated Press, T. Masterton en L. Allen, kwamen in een groep opgewonden Moslems terecht. Zij werden uit hun auto gesleurd en zwaar mishandeld. Mastertons been werd gebro ken en Allen vluchtte zwaar gewond in een Chinees huis, waar hij zich uren verborgen moest houden. De Deense arts dr. Hansen, werd eveneens uit zijn auto gesleurd en men sloeg hem een groot gat in het hoofd. Ook hij rnoest zich schuil houden. Het ge meenteraadslid Pat Johnson werd bewuste loos geslagen en in een kanaal geworpen. Zijn lijk is vandaag gevonden. Een Britse vaandrig en zijn achtjarige dochter werden voor de ogen van zijn vrouw ontvoerd. Een Britse vlieger werd op straat vermoord. Pantserwagens De toestand werd al spoedig zo ernstig dat de autoriteiten een bataljon Britse troe pen lieten aanrukken. Dit kreeg later nog versterking van dertig pantserwagens en twee bataljons Gurkha's,Aanvankelijk Tengevolge van de wekenlange regenval zijn vele kanalen in Venetië overstroomd. Ook de beroemde Piazza San Marco kwam geheel blank te staan. Vele kerkgangers begaven zich op vlotten of in kano's naar de kathedraal. Nieuw Guinea-conferentie Informele' bespreking over wederzijdse standpunten Na de Maandagmiddag gehouden bijeen komst van de Nieuw Guinea-conferentié is het volgende communiqué over de bespre kingen verstrekt: „De voorzitter van de Indonesische dele gatie heeft op de derde plenaire informele bijeenkomst van hedenmiddag, in ant woord op de Nederlandse mondelinge, nota, welke Vrijdag werd overhandigd, een na dere uiteenzetting gegeven van het Indo nesische standpunt, zoals dit is neergelegd in de Indonesische mondelinge nota van Donderdag j.l. Deze uiteenzetting werd schriftelijk aan de Nederlandse delegatie overhandigd. De voorzitter van de Neder landse delegatie verklaarde, zich het recht voor te behouden, hierop ook namens de Nederlandse delegatie schriftelijk te ant woorden. Intussen werd door de beide de legaties besloten, de wederzijdse standpun ten aan een verdere informele bespreking te onderwerpen teneinde na te gaan, in hoeverre een mogelijkheid tot overbrug ging bestaat. Deze bespreking zal plaats hebben Dinsdagmiddag om 15.00 uur". De voorzitter der Indonesische delegatie, mr. Roem,, verklaarde gistermiddag na af loop der besprekingen: „Deze vergadering heeft de beide delegaties aanleiding gege ven om opnieuw een ernstige poging te doen om tot resultaten te komen". Vonnissen in de zaak der Oudewaterse Bank Ex-directeur veroordeeld tot 2-/2 jaar gevangenisstraf De Rotterdamse rechtbank heeft heden de 61-jarige mr. C. H. V., ex-directeur van de N.V. Oudewaterse Bank, tot een gevangenisstraf van twee jaar en zes maanden met aftrek veroordeeld. De rechtbank nam aan, dat verdachte de ten laste gelegde feiten, zoals verduiste ring, overtreding van het Besluit Herstel Rechtsverkeer en valsheid in geschrifte had gepleegd om de bank ermee vooruit te helpen. Verder hield de rechtbank reke ning met de leeftijd van verdachte. Er was veertien dagen geleden drie jaar met aftrek tegen mr. V. geëist. Wegens valsheid in geschrifte werd de 45-jarige procuratiehouder J. E. conform de eis veroordeeld tot acht maanden voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar. De kantoorbedienden, de 38-jarige H. A. en de 35-jarige G. A. de J. werden ieder wegens valsheid in geschrifte veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van vier maanden met een proeftijd van drie jaar. De 44-jarige adjunct-directrice V. H. van der V werd conform de eis tot vier maanden gevangenisstraf met aftrek ver oordeeld, eveneens wegens valsheid in ge schrifte. keerde de rust bij het invallen van de duis ternis weer, althans om de sultansmoskee waar het centrum van de woelingen had gelegen, maar 's nachtsreden betogers in gestolen vrachtauto's door de stad, waarbij zij met lege flessen gooiden. De troepen die met de bajonet op het geweer door de stad patrouilleerden, hadden order om van hun vuurwapens gebruik te maken. Met ingang van hedenavond is voor geheel Singapore een uitgaansverbod afgekondigd tussen zonsondergang en zonsopgang. Bertha Hertogh, de aanleiding tot alle wanordelijkheden, was inmiddels uit het klooster van de Goede Herder overgebracht naar een andere, geheimgehouden plaats, waar zij onder bescherming staat van de politie. De president van de Moslem Liga, Gani, verklaarde, dat deze zaak een kwestie is tussen Mohammedanen en Katholieken. In zijn verklaring, die Jw.erduitgegeven. voordat de onlusten begonnen, vergeleek, hij de rechter in de zaak Bertha Hertogh met Pilatus. Vanochtend begonnen zich Weer Moham medanen rond de sultansmoskee te ver zamelen. Ook in het Gelang-kwartier, on geveer acht kilometer van het centrum, deed zich een samenscholing voor. Rechter aangevallen Het Hof besloot tot de verwerping van het beroep, omdat de Nederlandse consul- generaal op zich nam Bertha voor de En gelse ambassadeur in Nederland te leiden opdat zij kan besluiten of zij in Europa of in Azië wil wonen. Mocht zij Azië kiezen, dan zou de Nederlandse regering haar terugkeer regelen, aldus de consul-gene raal. Toen de president van het Hof zich naar het paleis van Justitie begaf, werden ste nen naar zijn wagen gegooid. Slechts vijf personen werden op de publieke tribune van het Hof toegelaten. Zij hoorden, dat de Nederlandse consul-geheraal een borg som als zekerheidsstelling aanbood voor zijn belofte om Bertha voor de Britse am bassadeur te geleiden. Het hof bepa'alde deze som op 7500 Maleise dollars (9300 gulden) Alles wel bij Nederlandse vrijwilligers in Korea De Legervoorlichtingsddenst deelt mede, dat het detachement Nederlandse vrijwil ligers in Korea thans zijn dienst verricht bij het achtste Amerikaanse leger. Het de tachement opereert niet in de frontlijn. Na voortzetting vair de training en comple tering der uitrusting zal het de taak van het detachement zijn verbindingslijnen te beschermen. Hiertoe zal het als een zelf standige eenheid worden uitgerust. Op het ogenblik verricht het onderdeel patrouille-diensten in en om het legerings- gebied. Alles is wel. Pleven weer naar Aitlee De Engelse minister-president Clement Attlee zal vandaag onmiddellijk na zijn terugkeer te Londen het kabinet bijeen roepen en verslag uitbrengen over zijn be sprekingen te Washington met Truman. In dien Attlee echter te vermoeid mocht zijn van de reis. is het mogelijk, dat zijn ver klaring tot Woensdag wordt uitgesteld. Uit Parijs wordt gemeld, dal de Franse minister-president Pleven naar Londen zal gaan om opnieuw met Attlee te confereren. Oliver Stanley overleden LONDEN, (United Press) Op 54- jarige leeftijd is in zijn landhuis in Reading overleden Oliver Stanley, sedert 1924 lid van het Britse Lagerhuis. Hij is een van de belangrijkste figuren in Churchills „scha- duw-kabinet" geweest. Stanley werd in het crisisjaar 1933- mi nister van Arbeid. Later werd hij minis ter van Onderwijs en minister van Handel. In 1940 werd Stanley minister van Oor log onder Neville Chamberlain en deze functie bekleedde hij ook tijdens de mis lukte campagne in Noorwegen. In 1942 werd hij minister van Koloniën, welke post hij behield tot de conservatieven in 1945 werden verslagen. Mongoolse cavalerie-divisies trekken naar het Zuiden Twee divisies snelle Mongoolse cavalerie hebben zich bij de Chinese legers in Noord- Korea gevoegd, waardoor hei aantal Chi nese divisies tot 27 geslegen is. De Mongoolse cavalerie, tegen de koude gehard en licht, bewapend, bevindt zich op het ogenblik 30 a 80 kilometer ten Noor den van de nieuwe verdedigingslinie der verbonden troepen. Volgens een communi qué van MacArthur omvat elke divisie tus sen de 4000 en 7000 man. De Mongolen kunnen met een kleine hoeveelheid voedsel en water de onherbergzaamste streken doortrekken. Zij worden vooral ingezet voor verkenningsdoeleinden en beschikken over langharige kamelen, die niet elke dag gevoederd behoeven te worden. - MacArthur op inspectie Generaal MacArthur heeft Maandagmid dag een half uur lang overleg gepleegd met generaal Walton Walker, de comman dant van het 8e Amerikaanse leger in Ko rea, op het vliegveld Kimpo bij Seoel. MacArthur's komst was niet te voren aangekondigd en daarom waren soldaten en officieren zeer verbaasd toen zij plotse ling zijn viermotorige Constellation zagen landen. Generaal Walker begaf zich aan boord van 't vliegtuig dat door MacArthur tijdens zijn oponthoud niet werd verlaten eer de bespreking ten einde was. Na zijn terugkeer in Tokio verklaarde MacArthur dat de positie van de verbon den strijdkrachten „voor het ogenblik be trekkelijk veilig is, ondanks het enorme gevaar dat verbonden is aan de ingrijpen de verandering in de aard en de capaciteit van de vijandelijke strijdmacht" De ver bonden troepen waren, naar hij zeide, niet bij machte geweest de voorgeschreven op dracht te volvoeren, doch zij waren volgens de generaal „onverslagen" en hadden een hoge moraal en opvallende gevechtsvaar digheid bewaard. Chinese opmars in liet Oosten Bommenwerpers en gevechtsvliegtuigen der verbonden legers hebben in Noord- West-Korea een zware aanval ingezet na de terugtocht uit het Tsjo'sin-bekken in het Noord-Oosten te hebben gedekt. Aan de Oostkust is een gevaarlijke nieuwe dreiging door vliegtuigen gesignaleerd: Even ten Zuiden van de 41ste breedtegraad is een Chinese gemechaniseerde colonne waarge nomen, die van de haven Songdjin uit naar het Zuiden trekt. Volgens een Noord-Koreaans commu niqué zijn aan het Westelijk front tussen 25 November en begin December 23.700 manschappen der verbonden legers gedood, gewond of gevangen genomen. Te Washington is meegedeeld, dat de eerste divisie mariniers meer dan 30 pro cent aan doden en gewonden heeft ver loren bij de uitbraak in Korea. Het gaat hier waarschijnlijk om 6000 a 7000 man, met inbegrip van degenen, die door de vorst buiten gevecht zijn gesteld. Secretaris der Zuid-Koreaanse Nationale Vergadering vermoord De secretaris van de Zuid-Koreaanse na- tonale vergadering, Whang Soeng Loo, een van de drie, die verleden maand een be zoek aan Lake Success bracht, is in zijn woning te Seoel vermoord door een met een geweer gewapende onbekende man. Het woord is aan. J. S. Williams: De geschiedenis heeft mij geleerd, dat slecht regeren doorgaans het gevolg is van te veel regeren. Het Oostenrijkse vredesverdrag De Sovjet-Unie heeft de Westelijke mogendheden verzocht om een nieuwe ver gadering van de plaatsvervangers der vier ministers van buitenlandse zaken over het Oostenrijkse vredesverdrag op 15 Decem ber te Londen, zo heeft een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken Maandag meegedeeld. Enigeland, Frankrijk en de Verenigde Staten zullen nog in deze datum moeten toestemmen, zo zeide hij. De laatste vergadering van de plaats vervangers is in Juli gehouden. De Weste lijke vertegenwoordigers stelden toen voor de volgende vergadering medio December te houden, waarin de Sovjet-Unie toe stemde. Als de Westelijke mogendheden met het Sovjet-Russische verzoek instem men, zal de komende vergadering van gro ter belang zijn dan de vorige bijeenkom sten, omdat de Westelijke mogendheden, naar wordt verwacht, bij de conferentie van de Grote Vier, die door de Sovjet- Unie is voorgesteld, de Oostenrijkse kwes tie vooraan op de agenda willen plaatsen. Vandaag twee resoluties in de politieke commissie Nog geen zekerheid over de bereidheid der Chinezen om in Noord-Korea te blijven LAKE SUCCESS, 12 December. (Reu ter) Heden, Dinsdag, zullen de landen van de „bemiddelaars"-groep twee resolu ties bü de politieke UNO-commissie indie nen, een voor een uitvaardiging van een order tot staken van het vuren in Korea en een voor de regeling van de algemene internationale toestand in het Verre Oosten. De resolutie over de algemene toestand zal door slechts twaalf landen ingediend worden. De Philippijnen hebben zich niet bij het voorstel aangesloten. De vergade ring der dertien landen werd onderbroken doordat Younger en Jebb (Britse delega tie) de Indiase voorzitter Sir Benegal Rau een in potlood geschreven nota deden toe komen. Rau snelde hierop naar buiten en had een onderhoud met de twee Britse gedelegerden. Deze hadden tevoren een gesprek met Attlee op het- vliegveld ge had, toen deze op het punt stond -naar Engeland te vliegen. Sir Benegal heeft medegedeeld, dat er verder geen vergaderingen door de dertien landen gehouden zullen worden. De samenstelling van een commissie, die, na het tot stand komen van een staakt-het-vuren de politieke onderhande lingen zou moeten voeren en de aan de commissie te verstrekken opdracht vorm den de moeilijkste onderwerpen bij de totstandkoming van de resoluties. Er is verschil van mening over de vraag, of de voorgestelde commissie slechts de behandeling van het Koreaanse vraagstuk als taak zal krijgen, of dat haar ook zal worden opgedragen te onderhandelen over de toekomst van Formosa en het probleem der vertegenwoordiging van het commu nistische China in de UNO. In Amerikaanse kringen beschouwt men weliswaar het streven der dertien landen met sympathie, doch men handhaaft in deze kringen de stelling dat Korea als een afzonderlijk vraagstuk moet worden be handeld en dat het niet als een soort pand mag worden gebruikt voor onderhande lingen over andere problemen van wijder strekking. De prijs van Peking Maandag begon te Lake Success de hoop, dat spoedig een staakt-het-vuren in Korea totstand zal worden gebracht, te verflauwen, daar het meer en meer dui delijk wordt dat Peking van plan is een flinke prijs te vragen voor een tijdelijke vrede. De Sovjet-Russische minister van Bui tenlandse Zaken, Wysjinski, zou een La tijns-Amerikaanse diplomaat hebben mede gedeeld dat de Chinese communistische troepen mogelijk uit Korea zullen worden teruggetrokken, indien Peking „een gelijk waardige stem" krijgt in besprekingen ter regeling van het vraagstuk Formosa. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft Maandag te Washington verklaard niet over aanwijzingen te beschikken, welke er op zouden duiden dat de Chinese com munisten bereid zouden zijn hun troepen bij de 38ste breedtegraad in Korea halt te doen houden. Na afloop van een onderhoud met Dean Rusk, Amerikaans onderminister vair Bui tenlandse Zaken, heeft John Tsjang, de Zuid-Koreaanse ambassadeur te Wash ington, Maandag verklaard dat „het Kore aanse volle, hoewel het zich niet zou ver zetten tegen een wapenstilstand, er de voorkeur aan geeft lot de laatste man te vechten, liever dan de oude verdeeldheid tussen Noord- en Zuid-Korea opnieuw tot stand te zien komen". „De UNO en wijzelf", zp zei hij, „heb ben een al te hoge tol betaald met bloed en andere waarden, om die verdeeldheid te aanvaarden. Zulks zou al hetgeen wij hebben gedaan te niet doen". Verbondsbestuur K.A.B. nam afscheid van W. J. Andriessen De heer W. J. Andriessen heeft per 1 De cember ontslag genomen als bestuurder van de Katholieke Arbeiders Beweging en van de Katholieke Bouwvakarbeiders Bond. Aanleiding daartoe was het steeds meer tijd vragende werk, verbonden aan het lid maatschap van de Tweede Kamer en het voorzitterschap van de Katholieke Volks Partij. Maandag heeft het verbondsbestuur in een speciale zitting afscheid van de heer Andriessen genomen. De heer A. van der Veldt, voorzitter van de K.A.B. in het bisdom Haarlem, werd gekozen tot lid van het dagelijks verbonds bestuur. HET WEER AFGEBEELD Een langgerekt gebied van lage druk bevindt zich lussen Noorwegen en Groenland. Een uitloper hiervan strekte zich vanmorgen over de Noordzee naar onze omgeving uit en bracht gedurende de afgelopen nacht op vele plaatsen buien. Na het passeren van deze uitloper stroomt koude polaire lucht uit de omgeving van Groenland naar ons land. Daar de aanvoer nog voor een groot deel over zee plaats heeft, zal er in het temperatuurverloop bij ons nog gëen belangrijke daling optreden. Ten Zuiden van IJsland ontwikkelde zich gistermiddag een nieuwe storing, die zich vanmorgen in de richting van Ierland bewoog. Weerbericht REGEN OF SNEEUW Verwachting, meegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond, opgemaakt te 10 uur: Aanvankelijk op vele plaatsen op klaringen. Later half tot zwaar be wolkt, Af en toe regen- of sneeuw buien. Zwakke tot matige verander lijke wind. Vannacht temperaturen om het vriespunt tot lichte vorst. Morgen overdag temperaturen om het vriespunt tot lichte dooi. 13 December Zon op 8.40 uur, onder 16.28 uur Maan op 12,19 uur, onder 21.24 uur Hoog en laag water te IJmuiden Dinsdag 12 December Hoog water: 5.33 en 17.53 uur. Laag water. 1.09 en 13.33 uur- Woensdag 13 December Hoog water: 6.24 en 18.47 uur. Laag water: 1.58 en 14.25 uur.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 1