r Zware Hoest 3 Het Korps Mariniers herdacht zijn 285-jarig bestaan Radio geeft Woensdag Rooms Katholieke boeren en tuinders ontstemd over verlaging melkprijs In Engeland beziet men de situatie met kalmte en hoop op verbetering XJitgavea Dinsdag 12 December 1950 Burgemeester Oud bood namens de burgerij van Rotterdam een ereboek aan In Rotterdam is Maandag het 285-jarig bestaan van het Korps Mariniers herdacht. Op de algemene begraafplaats Croos- wijk werd des morgens een krans gelegd bij het monument voor de gevallenen door de commandant, generaal-majoor M. R. de> Bruijne. Om elf uur werd op de Cool- singel voor het stadhuis een parade gehou den door drie compagnieën, de mariniers- kapel onder leiding van kapitein G. Nieuw- land en het Korps Tamboers en Pijpers. Even tevoren arriveerde Prins Bernhard, die begroet werd door de commandant van het Korps Mariniers, generaal-majoor De Bruijne, door de bevelhebber der zee- strijdkrachten, vice-admiraal jhr. E. J. van Holthe, door de Commandant Zee macht Nederland, vice-admiraal J. J. L. Willïnge, de staatssecretaris van Marine en Oorlog, vice-admiraal H. C. W. Moor man, en de burgemeester van Rotterdam, mr. P. J. Oud. Vier mannen werden voor het front van de troepen namens de Koningin door Prins Bernhard met het Bronzen Kruis gedecoreerd. Het waren de sergeant-ma joor J. C. Zimmerman, de marinier der eerste klasse G. J. Visser, de gepension- neerde adjudant-onderofficier J. Kroese en de gewezen sergeant der mariniers, oorlogsvrijwilliger F. D. Hooyer. De Prins hield een toespraak, waarin hij onder andere herinnerde aan de strijd der mariniers bij de Maasbrug in de Mei dagen van 1940, aan het aandeel dat de Irene-brigade heeft gehad in de bevrijding van Nederland en aan het aandeel in de handhaving van orde en rust in Indonesië. De troepen defileerden vervolgens voor Prins Bernhard en de talrijke autoriteiten. In de Burgerzaal van het stadhuis bood burgemeester Oud als ere-voorzitter van- het comité uit de burgerij het ereboek voor het korps aan. alsmede een vitrine daarvoor. In dit ereboek staan vermeld de namen van allen, die tot het korps be hoorden en die na Mei 1940 het hoogste offer voor het vaderland brachten, als mede de namen van hen, die wegens be toonde moed een onderscheiding ont vingen. Generaal-majoor De Bruijne gaf ver volgens in een toespraak als zijn mening te kennen, dat de bevolking van Rotter dam de mariniers sinds de bevrijding wel zeer met gunsten heeft overladen. Een mooier geschenk voor de mariniers als dit ereboek achtte hij niet denkbaar. Na deze plechtigheid hield de comman dant in de Burgerzaal een receptie. De „Van Oldenbarnevelt" brengt 1400 emigranten naar Australië Het m.s. „Johan van Oldenbarnevelt" zal op Vrijdag 15 December uit Amsterdam met 1400 emigranten naar Australië ver trekken. De inscheping zal van 's morgens 9 uur tot des middags 3.30 uur duren. Van Rotterdam D.P. zal te 8.39 uur een speciale boottrein vertrekken, die te Schie dam, Delft, Den Plaag, Leiden, Haarlem cn Amsterdam C.S. zal stoppen en vandaar naar de inschepingsloods van de Mij. „Ne derland" aan de Javakade zal doorrijden. De „Johan van Oldenbarnevelt" wordt 11 Januari te Fremantle, 17 Januari te Melbourne en 19 Januari te Sydney ver wacht. Ter gelegenheid van het HSn-jarig bestaan van het Korps Mariniers werd Maandag in Rotterdam een défilé langs het stadhuis gehouden, waarbij Prins Bernhard en vele civiele en militaire autoriteiten aanwezig waren. Een overzicht tijdens het defile. BONDSVERGADERING L.T.B. Ruim 72.000 werklozen in November In de loop van November steeg het aan tal werkloze mannen van 53.032 tot 72.428, te weten 51.137 geheel werklozen (October 42.566), 20.780 DUW-arbeiders (10.305) en 511 wachtgelders (161). De werkloosheid tengevolge van het winterseizoen openbaarde zich vooral in de landbouw en in de bouwnijverheid. Door het natte weer van de laatste maanden was een groot aantal arbeiders extra in de landbouw tewerkgesteld voor de oogst. Deze werkzaamheden liepen in November af. In de bouwnijverheid kampte men bo vendien met een tekort aan, metselstenen. Wegens regenval kon ook het buiten-schil derwerk niet normaal worden uitgevoerd. Het aantal werkloze bouwvakarbeiders steeg van 5890 tot 11.777, landarbeiders van 3699 tot 8868, veenarbeiders van 1478 tot 2206 en losse arbeiders van 7394 tot 11.332. Het aantal gedemobiliseerden, dat bij de arbeidsbemiddeling voorrang geniet, on derging een kleine stijging en wel van 2216 tot 2388. De vraag naar mannelijk personeel daalde van 19.617 tot 16.678. Op 100 mannelijke inwoners waren er in Nederland in November gemiddeld 14 werklozen. In Drente was dit aantal per 1000 mannelijke inwoners het hoogst, na melijk 43, in Overijssel het laagst, name lijk 7. Het aantal werkloze vrouwen daalde van 5897 tot 5457. De vraag naar vrouwe lijk personeel daalde van 16.648 tot 16.254. ADVERTENTIE Smelt, om de prikkeling te verlichten, het slijm los te maken en het hoesten te verzachten, een weinig VapoRub in kokend water en adem de medicinale dampen in. Voor het slapen gaan keel, borst en rug flink met deze zalf inwrijven. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Piaten. 7.15 Een woord voor de dag. 7.30 Sluiting. 9.00 Nieuws. 9.10 Voor zieken. 9.35 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Hoorspel. 12.10 Piano. 12.30 Weerbe richt. 12.33 Adventsstonde. 13.00 Nieuws. 13.15 Reportage. 13.20 Orgel. 13.50 Regeringsuit zending. 14.00 Platen. 14.45 Tenor en gitaar. 15.00 Kamerorkest. 15.45 Voor de jeugd. 16.30 Sluiting. 18.00 Harmonie-orkest. 18.30 R.V.U. 19.00 Nieuws. 19.15 Voor de jeugd. 19.30 Pla ten. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Radioschaakwed strijd Noorwegen-Nederland. 20.06 Orgel en viool. 20.20 Concertgebouw orkest. 21.10 Platen. 21.30 De Hervormde Kerk na de beslissing der Generale Synode. 21.50 Amusementsmuziek. 22.20 In de scha duw van Moskou. 22.30 Vocaal ensemble. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 —24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.13 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Sluiting. 9.00 Nieuws. 9.10 Platen. 9.12 Voor de huisvrouw. 9.22 Platen. 10.00 Schoolradio. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Pla ten. 12.00 Dansorkest. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Orgel. 12.55 Kalen der. 13.00 Nieuws. 13.15 Omroeporkest. 14.00 Gesproken portret. 14.15 Jeugdconcert. 15.00 Kinderk. 15.20 Voor de jeugd. 16.30 Sluiting. 18.00 Nieuws. 18.20 Actualiteiten. 18.35 Lichte muziek. 19.00 Causerie. 19.15 Orgel. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Radio- schaakwedstrijd NoorwegenNederland. 20.06 Politiek commentaar. 20.15 Accordeon orkest. 20.45 Hoorspel. 22.15 Viool. 22.45 Aardolie. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 12,00 Platen. 12.30 Weerberichten. 12.32 Amusementsmuziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Amusementsmuziek. 13.30 Klassieke muziek. 14.00 Platen. 15.45 Opera. 17.00 Nieuws. 17.10 Zigeunermuziek. 17.30 Causerie. 17.45 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Cello. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Platen. 19.50 Feuilleton. 20.00 Omroepox'kest, 21.00 Actua liteiten. 21.15 Ethnische muziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Twee piano's. 22.25 Concert. 23.05 Nieuws. 23.10—24.00 Verzoekprogramma. Tijdens de algemene jaarvergadering van de L.T.B., wellcc gisteren in gebouw Sint Bavo in Haarlem werd gehouden, dienden verscheidene kringen moties en resoluties in, die het misnoegen der landbouwers tot uitdrukking brachten ten aanzien van de verlaging van de melkprijs De afdeling Houtrakpolder legde niet steun van enige andere kringen een motie ter tafel, waarin met klem geprotesteerd werd tegen de landbouwpolitiek van de regering en de verlaging van de melkprijs die, aïie overleg mei de Stichting vcor de Landbouw ten spijt, toch doorgang heeft gevonden. De motie werd aangenomen. De kring Gouda ging met veler steun nog verder, hij stelde een algehele opzegging van de Bedrijfsvoorlichting en van de Ge zondheidsdienst voor en betoogde het niet met de huidige gang van zaken eens te zijn. Amsterdam maakte gewag van het feit dat hét vertrouwen in de K.V.P. in landbou werskringen aan het wankelen was ge bracht. De afdeling Alphen aan de Rijn diende samen met de afdelingen Hoorn, Leiden, Delft, Amsterdam en Haarlem twee reso luties in: één bestemd voor de K.V.P.- fractie der Tweede Kamer en één voor de Koninklijke Nederlandse Boeren- en Tuin- dersbond en zijn mantelorganisaties. In deze resoluties geven de boeren als hun mening te kennen dat zij de verlaging van de melkprijs een onrechtvaardige daad vin den en dat zij de houding der regering ten aanzien van de melkgarantie ten zeerste afkeuren. De heer Jac. Groen Azn., lid van het hoofdbestuur van de L.T.B. en lid dei- Tweede Kamer, weerlegde een verwijt van een der leden als zou de K.V.P. aan het onderhavige geval geen aandacht genoeg hebben besteed, kir. G. J. Vermeulen, secretaris van de L.T.B. gaf de vergadering de verzekering dat reeds voorbereidingen zijn getroffen om met andere landbouw bonden contact over deze gang van zaken op te nemen. Een der aanwezigen zei zich niet te kunnen onttrekken aan het idee dat de landbouwers slachtoffer waren gewor den van een te straf doorgevoerde partij politiek. De heer Van der Weijden, die in de Tweede Kamer heeft geprotesteerd tegen de verlaging van de melkprijs, deelde mee dat de minister in de Kamer als zijn mening te kennen had gegeven dat hij de verlaging onverantwoord noch onaanvaardbaar acht te. De minister had echter, volgens de heer Van der Weijden, geen motivering der ver laging gegeven. De diverse instellingen van de L.T.B. kunnen inmiddels bogen op een goede ge zondheid. De heer F. C. H. Schrijnemakers, die een overzicht gaf van het wel en wee van het In- en Verkoopkantoor van de bond, deelde mee dat deze instelling in het afgelopen jaar acht millioen gulden heeft omgezet. De omzet van de N.V. Zaadhandel en Zaadteelt van de L.T.B. steeg in 1949 met 100 en dit jaar zelfs met 200 De direc teuren van het Boekhoudbureau en het as surantiekantoor van de L.T.B. drukten eveneens hun tevredenheid uit over de resultaten van het afgelopen jaar. Vacantie-toeslag in het geding De kring Goeree-Overflakkee wees er op dat de twee procent vacantie-toeslag in de agrarische bedrijven niet is door te voeren. In het prae-advies merkte het hoofdbestuur op dat de werkgeversorganisaties het ver zoek om de vacantietoeslag unaniem heb ben afgewezen, zodat in de hoofdafdeling Sociale Zaken van de Stichting voor de Landbouw hierover geen beslissing kon worden genomen. Het is de taak van de Stichting om in dit geschil uitspraak te doen. Mocht geen overeenstemming wor den bereikt, dan zal arbitrage dienen plaats te hebben of een uitspraak van het College van Rijksbemiddelaars moeten worden uit gelokt. Het hoofdbestuur van de L.T.B. Toestel van Aer Lingus maakte een slippertje SCHIPHOL, 11 December. Het vlieg tuig van Aer Lingus, de Ierse luchtvaart maatschappij, dat gisterochtend van Dublin startte op weg naar Amsterdam, is tijdens een tussenlanding te Manchester van de beijzelde landingsbaan gegleden en bescha digd. Een vleugel en een motor werden ver nield. De passagiers vlogen met een spe ciaal ingelast toestel verder naar Amster dam. zegde de vergadering een nader onderzoek in deze zaak toe. De kringen Westland, Delftland en Duin streek drongen aan op behoud van goede agrarische gronden, welke bescherming vergen tegen ongebreidelde woning- en fabrieksbouw. Het hoofdbestuur verwees naar de wet op het nationale plan, waaruit bleek dat de activiteit naar de provinciale organen is verlegd en zei van mening te zijn dat het de taak van alle leden was er zorg voor te dragen dat in gemeentelijke en provinciale plan-ox-ganen een zo sterk en zo deskundig mogelijke agrarische ver tegenwoordiging zou worden opgenomen. Actie Ocst-Priesterhulp Bij het begin der middagzitting in onze editie van gisteren gaven wij reeds een verslag over de ochtendbijeenkomst sprak pater Van Aken over de Actie Oost- prieslerhulp, die zich ten doel stelt pries ters in de: gelegenheid te stellen geestelijke arbeid te verrichten onder de twaalf mil-; lioen ontheemden in Duitsland. Spreker legde er de nadruk op dat het een plicht van naastenliefde was de Rooms-Katho- lieke ontheemden de helpende hand te bie den. De actie die ondermeer in Limburg 55.000 en in Utrecht 30.000 heeft opge leverd, zal binnenkort ook in het bisdom Haarlem onder boeren en tuinders worden gevoerd. Het ligt in de bedoeling om de opgehaalde gelden te gebruiken voor de inrichting van rijdende kapellen. Inbreuk op octrooi inzake kogelvulpennen De president van de Rotterdamse recht bank heeft uitspraak gedaan in de proce dure over kogelvulpenhouders, die vorige week in kort geding voor hem diende. Een Rotterdams winkelbedrijf was voor de rechter gedaagd door een octrooihoudster, omdat het inbreuk op het Nederlands oc trooi 66531 betreffende éen bepaalde ko gelvulpenhouder zou hebben gemaakt. De octrooihoudster, een Uruguese vennoot schap, stelde zich op het standpunt, dat bijna alle hier te lande op het ogenblik verkrijgbare z.g. „Ballpoints" voor zover zij niet afkomstig zijn van de octrooihoud ster of haar licentiehouders, inbreuk op haar octrooi maken. De president heeft de Uruguese vennoot schap in het gelijk gesteld. Het-Rotter damse winkelbedrijf mag tot 1 Januari zijn voorraad kogelvulpenhouders verkopen, mits voorzien van een merk. Daartoe heeft de eiseres toestemming gegeven. Wanneer het bedrijf na die datum voort gaat met het-verkopen of in voorraad heb ben van deze kogelvulpenhouders zal voor iedere pen, die volgens het desbetreffende octrooi gemaakt is, een dwangsom van f 100 moeten worden betaald. ADVERTENTIE I.ast van zenuwen? Mijnhardt's Zenuwtabletten helpen U ec overheen. Ceen alarm in Hongkong (Van onze correspondent in Londen) Het enige tot dusverre zichtbare resul taat van de besprekingen in Washington is, dat Atilee en Truman het er in prin cipe over eens blijken, dat het Westen militair in Azië niet in de val mag lopen, omdat het grootste gevaar in Europa dreigt. Over een later eventueel voortge zette „beperkte" oorlogsvoering tegen China, mogelijk door middel van econo mische sancties en blokkade, is waarschijn lijk nog geen gezamenlijke beslissing ge vallen. Wel staat het vast, dat Azië niet geheel mag worden opgegeven en dat een zeker strategisch evenwicht tussen Oost en West dient te worden geschapen. Ondanks het feit, dat er in dit stadium nog geen vergelijk is te bespeuren, acht men het in Londen veelbetekenend, dat er in het steeds goed geïnformeerde Hong kong op het ogenblik geen alarm heerst. De afwezigheid van Chinese troepencon centraties in dat gebied en het negeren van het Britse aandeel in de strijd in Korea door de communistische bladen zou erop wijzen dat China geen algemene oorlog verwacht. Ook is men in Londen geneigd vast te houden aan de stelling, dat China's doeleinden, als het erop aan komt, lang niet identiek zijn aan die van de Sovjet-Unie, al trekken de Chinezen thans ook een lyn met de Russen. De Chinese communisten zouden, zo redeneert men verder, geenszins louter een pion van Moskou zijn, bereid om zich in ieder door het Kremlin bevolen avontuur te storten. Hun hoofddoel zou zijn de eigen nationale revolutie te consolideren en hun aggressie zou zich beperken tot aanmoe diging en hulp van soortgelijke revoluties in andere Aziatische gebieden. Deze theorie gaat kennelijk uit van het grondfeit, dat de Chinese revolutie niet door de Russen is bewerkstelligd en zelfs niet door het communisme, doch onver mijdelijk is geweest als reactie op de cor ruptie en zwakheid van de Kwomintang. Ongetwijfeld zullen de Russen trachten de Chinezen voor hun eigen karretje te spannen, maar het is de vraag of zij er ooit in zullen slagen hen volledig te be heersen, zoals dat het geval is met de satellieten in Europa. Dit alles is voor Londen een reden te meer om te trachten in de gevaarlijke situatie van dit moment de uiterste voor zichtigheid en tact toe te passen, een hou ding welke wel zeer contrasteert met allerlei wilde, niet-officiële Amerikaanse uitingen. Shinwells gedetailleerde beschrijving van de militaire situatie in Korea is met kalmte opgenomen, hoewel niemand de ernst ervan onderschat. Een verbetering in de toestand kan worden verwacht, als MacArthur erin slaagt een verdediging op te werpen, waarbij de troepen der UNO met hun enorme vuurkracht in het voordeel zullen blijken tegenover de slechts licht bewapende Chinese infantêrie-massa's. Het komt er volgens Engeland thans op aan dat tijd gewonnen wordt, zodat de mogelijkheid van onderhandeling met China op gelijke basis die men voor bij liet gaan, zich opnieuw zal voordoen. Nog geen visum voor het Oekrainse meisje Maandagmiddag heeft de persattaché van de Sovjet-Russische ambassade te Brussel, Meladze, op een persconferentie uitleg ver strekt over het geval van de jonge Oekrain se, die thans in de ambassade verblijft. Meladze verklaarde, dat het kind niet Nina Davidovna heet, doch Nina Zvereva. Sedert verscheidene maanden lijdt het kind aan vallende ziekte. Het is erg zenuwach tig en haar toestand vereist bijzondex-e zorg. De persattaché zei, dat het meisje onder een valse naam naar België was gebracht door bemiddeling van de „Caritas Catho- lica", die het in West-Duitsland in een kamp van ontheemden had ontdekt. Nina Zverera, vervolgde de woordvoer der van de ambassade, is op de openbare weg gevonden en naar de ambassade ge bracht door twee Belgen, die hun plicht verstonden. Een medewerkster van de ambassade verzorgt het kind, dat door een Belgische geneesheer wordt behandeld. Een uitreis visum is voor het meisje aangevraagd, doch tot dusver, aldus de persattaché, heeft de ambassade nog geen antwoord ontvangen. De 9 Muzen Jubileum in Wenen. Vijftig jaar geleden- werd het vermaard geworden orkest van de „Wiener Symphoniker" opgericht, niet te verwarren met de „Wiener Philharmoniker". Ter gelegenheid van dit jubileum hebben enkele componisten speciale werken ge schreven en aan dit orkest opgedragen. Ge noemd kunnen worden een Ballet-suite van Boris Blacher, een Rondo Ostinato van Theodoor Berger en Variaties op een thema van Haydn door Erich Apostel. ADVERTENTIE in 25 zaken over geheel Nederland- Onbevoegd uitoefenen van de tandheelkunde De Buitengewone Kamer van de Am sterdamse rechtbank heeft het beroep be handeld, dat de 62-jarige J. D. K. uit Am sterdam had aangetekend tegen een uit spraak van de kantonrechter in de hoofd stad, die hem had veroordeeld tot een boete van 100 en tot verbeurdverklaring van zijn instrumentarium, wegens onbe voegd uitoefenen der tandheelkunde. De verdachte, die zich reeds sinds 1911 bezig houdt met de tandheelkunde, ont kende de feiten niet. Hij had een kies van een Zandvoortse scholier schoongeboord en van een vulling voorzien. „Tientallen jaren is dat mijn dagelijks werk geweest?", zei verdachte, „totdat plotseling de minister van Sociale Zaken, daarin gesteund door zijn ambtgenoot van Justitie, meende dat het maar eens uit moest zijn met het on bevoegd uitoefenen der tandheelkunde. In 1925 konden de practiserende tandtechnici, die aan bepaalde voorwaarden voldeden, een examen doen en na hun slagen in het bezit komen van het vereiste diploma. K. voldeed aan de voorwaarden ,maar ziekte verhinderde hem het examen af te leggen. Toen hij later een aanvraag indiende het diploma alsnog te mogen behalen, werd zijn verzoek afgewezen, omdat zijn aan vrage te laat binnenkwam. Hem is echter in de daaropvolgende jaren nooit iets in de weg gelegd bij de uitoefening van zijn praclijk. Verleden jaar werd hij echter ge verbaliseerd en veroordeeld. De verbeurd verklaring van zijn instrumentarium, waartoe in het vonnis werd besloten, werd later ongedaan gemaakt. Enige tijd geleden werd hij opnieuw geverbaliseerd. De kan tonrechter veroordeelde hem tot ƒ100 boete en andermaal tot verbeurdverklaring van zijn instrumentarium. Het was vooral te gen dit laatste, dat hij in beroep ging. De verdediger, mr. Guikner. wees nadat de officier van Justitie bevestiging van het vonnis had geëist, op de onbillijk heid van de regeling. Hij herinnerde aan de debatten in het paxlement over dit on derwerp, waarbij bleek dat talrijke Ka merleden het beleid van de minister in de onderhavige kwestie niet konden waarde ren. De minister deed toen de toezegging de zaak nader te zullen bezien. Het is deze toezegging geweest, waar mensen als verdachte zich aan vastklampen, zei de verdediger, die de rechtbank dringend ver zocht niet over te gaan tot verbeurdver klaring van het instrumentarium, omdat, bij een voor K gunstige beslissing van de minister, zijn practijk en daarmede zijn broodwinning dan reeds verloren zouden zijn. De uitspraak in deze zaak werd bepaald op 18 December. Postverzending aan de „Somersetshire" Post, bestemd voor opvarenden aan boord van het troepenschip „Somerset shire", op weg naar Nederland, welke in een der tussenhavens zal worden uitgereikt, moet uiterlijk op 13 December in Neder land ter post worden bezorgd. Behalve de gebruikelijke gegevens dient het adres de vermelding te bevatten: „Aan boord van het troepenschip „Somersetshire" op thuis reis naar Nederland". In de kerk van de Evangelische Lu therse Gemeente Veendam-Wildervank zijn vier gebrandschilderde ramen onthuld, die vervaardigd zijn door de predikant-glazenier ds. P. H. G. C. Kok uit Weesp. DE MEESTER^BEPIENDE 20. Tenslotte had Panda dan zijn hele verhaal vertelden zijn geschiedenis was opgeschreven en meteen gedrukt, en nu verdwenen de typiste en de fotograaf en de loopjongens van de zetterij weer. „Zeg ehwat ik zeggen wilde," zei Panda nu tot de verslaggever, „ik was hier eigen lijk gekomen om een advertentie op te geven! Zou ik dat nu nog kunnen doen?" „Maar natuurlijk!" sprak de verslaggever. ,Onze tarieven vallen mee, en u hebt altijd succes! Maar ik denk eigenlijk niet, dat het nog nodig is! U staat nu immers al in de krant!" En dat xuas zo. Toen Panda bui ten kwam, liepen de krantenjongens daar al met de laatste editie extra berichten en die schreeuwden het over de straat: „Nieuwbakken millionnair wil vermogen aan kunst en wetenschap geven! Nieuw bakken millionnair geeft fortuin cadeau!" „Tjonge," dacht Panda tevreden, „nu sta ik dus in de krant. Op de eerste pagina nog wel, met mijn portret er bij! Wat zou mijn vader tevreden zijn wanneer hij dat kon zien! Zelfs Jolliepop zal toch wel vol daan zijn over zóveel eer!" Toevallig had Jolliepop intussen jzdst de krant thuis ge kregen, en zijn heldere ogen vielen van ontzetting bijna uit zijn gelaat toen hij het opschrift zag: „Nieuwbakken million nair„Maar dal gaat over óns!" steunde hij. Dit kan ik waarlijk slechts een eerloze ontering onzer eer noemen Cost en baet. De Amerikaanse Maandag met zestig tegen 2l3Tueea een wetsontwerp goedgekeurd f1065 ziet in het zenden van leven* Voc?" naar het in de afgelopen zomerk6'60 periode van grote droogte W w Joegoslavië. Een bedrag van vïifK N lioen dollar is hiervoor besohii,i g stel cl. baar ge- Dinsdag zal het Huis van Afeev. den het ontwerp gaan u-' leien. Schip. De Verenigde Staten zullen het militair hulpprogram hef kampschip „Langley", dat 45 vliegtuigen kan vervoeren, aan iv.ae,lt* rijk afstaan. 'an!c- Vellen. Amerikaanse arbeiders hehh weigerd een lading eekhoc.-jjif ge' lossen, die met een vliegtuig - *e „Pan American Airways" op\I° i c'e Yorkse vliegveld Idlewild komen en die afkomstig 3'; '3*3 Sovjet-Unie. De P.A.A. heeft d hoomvellen naar Londen ter^* hooravellen vlogen, Bevers. Radio-Moskou heeft dal; de restauratie van het' beverreservaat in Byelo-RuJ'f- door de Duitsers vernield was voltooid. Er zijn meer dan - 's vers in dit reservaat van aan de Berezina. Experiment. Schapen,-die normaal tot J éénmaal per jaar werpen, kunnen f door hormonen-injecties toe geWj worden tweemaal per jaar te la»^ ren, zo is door een aantal AmeriS onderzoekers meegedeeld. De eé& experimenten hebben een zo succes opgeleverd, dat men onmid* lijk begonnen is met het nemend proeven op gi'ote schaal. Geen kaas. Volgens professor Nils h> loef van de Stockholmse veteras hogeschool kan de melk van eerrt? die penicilline toegediend heeft geW gen tegen uierontsteking, vrijwel y geheel onbruikbaar worden voor kV productie doordat de bacteriën voor het kaasmaken nodig zynV de penicilline gedood worden, Sigaar. Gisteren hebben Londenaars ver. klaard hoog boven Londen een V werp in de vorm van een sigaar m een lichtende staart te hebben genen Het maakte een geluid „als twee zware bommenwerpers". Volgens een persoon zag het voorwerp er uit alsjM)' zilveren huls. Beenderenbank. Canadese artsen hefe een methode ontwikkeld om menselijke beenderen, afkomstig van amputaties^ i conserveren, zodat zij gebruikt kunne worden voor andere patiënten. De thede is door dr. John Conway KeV? voor leden van het „Royal College ;'l Physicians" te Ontario uiteengezet Ytj." gens dr. Kennedy waren reeds 18 tun. den proeven genomen en was kk e bij 80 patiënten in geslaagd beenóee; uit een „beenderenbank" te gébmiaa. Neergestort. Een vliegboot van de Jfitinr. Zeelandse luchtmacht is kort na «start bij de Samoa-eilanden neergestort,# zijn zeven personen om hetiereage- komen. Acht leden van de béiiröj en enkele passagiers konden zich rei den. Het toestel is verloren gegaan. Overleden. Péter Fraser, premier va Nieuw-Zeeland tot de vorige algemene verkiezingen, waarbij hij verskga werd, is heden op 66-jarige leelifi overleden. Hij leed reeds enkele wdc aan bronchitis en een hartkwaal. Fraser werd in een Schots dorp als Mt van een schoenmaker geboren, Hij e> greerde in het begin van deze es* naar Nieuw-Zeeland en werkte ie aanvankelijk als havenarbeider, b October 1918 kwam hij via di' rite- weging in het parlement. Na enijiz- nistersportefeuilles te hebben mee nomen werd hij in 1940 premier. Ie 1$ verloor hij deze post door de nederig van de Labuor-party in Nieuw-Zéri Vergadering; De begrotingscommissie de UNO, waarin zestig landen zijn jö- tegenwoordigd, heeft een AustnÜsö voorstel om de volgende bijeenisf van de algemene vergadering te Ef York te houden, verworpen, Hierïi is het mogelijk geworden dat de mene Vergadering in 1951 in Eur:^'- dan waarschijnlijk te Parijs, zal A gehouden. Krauss. De West-Berlijnse burgeast^ heeft de voorstelling van M«" avond van Ibsens „John Gabri5 Bork- mann" afgelast in verband mfl her haalde demonstraties tegen «ernei Krauss, die een hoofdrol in vervult. Krauss heeft in de voosw-'' logse nazifilm „Jood Süss" lieuwe Flitsend Nylon, door J. P- Uitg. Fa. K. Snel, Amsterdam In een uitgebreid handboek heeii [Mjj derlandse casting-kampioen zP ÏÏL unieke ervaring op het gebied van nylon, werphengel en kunstaas op - gesteld. Daarbij moet overigens wok gemerkt, dat hij de „aangepast^ het vissen dus met werp' karper en snoekbaars 'en op snomc mei aas, ook een grondige beurt Êefv gelukkig niet alleen een technisch d worden, want zijn uiter""aM,nK hengels, molens, spinners .,lsoe,| gekruid met een aantal verhalen, broeder in Petrus ze over zijn hei-- j zo voortreffelijk kan doen en <u naar wind en water. Gezien de om* verwarring die op het gebied visserij heerst en die menigeen tw maar onbruikbare materiaal-aanKO? verleid, zou men iedereen die zien fascinerende sport wil wagen, dej, i ten geven, zich eerst via du hoogte te stellen van het hoe Want het laat vrijwel niets te vrat g „Atoomenergie en zijn door P. S. Blackett (We**' theek) De vertaling van Mae Wiessin= r.y feilloos, wat al blijkt uiti ,/kjsH „Atoomenergie en haar gevolgen ten luiden. Doch de betekenis is er niet te minder om, aani:e3n populaire wijze een beeld geeft va' anderingen die de ontdekking 0® energie de wereld heeft bereid reiden zal. Alles wat met o°rl°8V% ^jiü atoomenergie te maken heeft, vui° beknopte, heldere trant beschreve de toekomstmogelijkheden word e seerd.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 2