Beverwijks raadsleden komen met critiek op de begroting Zandvoorts georganiseerde middenstand uit felle critiek op dq „Touring" Kort en Bondig o 12 December 1950 raag en antwoord chtbescherming" onvoldoende* )Chf en overdekt zwembad gewenst jfInging vermakelijkheids- 'fitting op enkele punten jlicht mogelijk „iljarlültse vraar- en antwoordspel it Beverwijksc eenicentebesrotme is Aenen en uit de algemene opmerkin- £-* fhet omvangrijke stuk, dat de begro- eenmaal is, te bestuderen. Zij be- - ;,uzich derhalve de vrijheid voor tijdens Mandeling in de raad de onderwerpen '«rake te brengen, die bij het afdclings- i. -tot rdn vprpiratp nn.nfla.flbt hebben lit af te leiden, dat enkele leden van U zijn. dat er onvoldoende tijdjs ge- 'iirzoek niet de vereiste aandacht hebben tl B en W. verdedigen zich door op te Jkcn, 'dat hun werkschema hen noopte, hrr'oting nog voor Kerstmis ter goed- ,rinir aan de raad voor te leggen en het |Le maakt er geen bedenkingen tegen enkele leden eventueel het financiële lpect van het gemeentebeleid nader in be bouwing gaan nemen. beruchte „Geniesluisje" dat de bin- nvaart naar en van Beverwijk hevig be- nmert daar het de enige toegang is tot I haven, komt natuurlijk ter sprake en et betrekking tot deze aangelegenheid rwijzen B. en W. naar hetgeen bij de be- indeling van de vorige begroting is opge let Inmiddels zijn ten aanzien van de ik'omstige structuur van de streek mond-Noord geheel nieuwe omstandig- den opgetreden en volkomen nieuwe in- hten rijpende. Oude koe uit de sloot. Enkele leden hadden bedenkingen tegen beleid van de burgemeester als hoofd politie. Hierbij werd verwezen naar verbod tot opvoering van het toneel- |k Allerzielen, het niet beschikbaar stel- i van terreinen voor communistische bij— okomsten en het verbod tot spreken of doen van mededelingen bij filmvoor- iilingen en B. en W. verwezen naar het eds eerder met argumenten omklede Incipunt.'' De aandacht werd voorts gevestigd op de ivaarlijke verkeerssituaties op het kruis lat Breestraat—StationspleinKoning- laat en op het kruispunt Breestraat jians—Alkmaarseweg. Deze en vele andere kruispunten hebben üioegzaam de aandacht van B. en W. Bij een normaal in acht nemen van de trkeersregels door de weggebruikers uai'bij bekend mag worden geacht, dat il verkeer over de Rijksweg altijd voor- mg heeft is de situatie blijkens de er- iring niet zorgwekkend. Niettemin zal een parkeerverbod wörden degd op het gedeelte van de Koning- iiaat tussen de Velserweg en de Meester ;n Lingenlaan, en de politie is voornemens cherp op te blijven treden tegen verkeers- tredmgen, ook die van wielrijders en oelgangers. Radicale verbeteringen zijn chter voorbereid in het uitbreidingsplan, :n de toekomstige omlegging van de Rijksweg zal de bezwaren definitief op heffen. Luchtbescherming. Voor een doeltreffende beveiliging van fc bevolking tegen aanvallen uit de lucht het uitgetrokken bedrag van 4.500 enkele leden geheel ontoereikend ge lét. Een lid was daarom van oordeel, dat fepost beter geheel kan vervallen. Dit bedrag wordt, zo zeggen B. en W. ihter, als bijdrage van de gemeente voor «voorbereiding van een beschermingsplan 'eisen—Beverwijk voor 1951 toereikend acht. Intussen zijn wettelijke voorzienin- n in uitzicht. Volksgezondheid Enkele leden informeerden naar het ver van het aantal t.b.c. gevallen. Het be- ■Jg dat uit de gemeentelijke middelen :or de bestrijding van deze ziekte beschik - ;ar wordt gesteld, is, naar de mening van :tze leden, geheel onvoldoende. Landelijk bezien was het aantal personen ;er 10.000 dat aan tuberculose stierf in MO: 15,5, in 1939: 4,1 en in 1949: 2,44, der ive een indrukwekkende daling. Er is Kerstconcert in de Grote Kerk De maatschappij tot Bevordering van de toonkunst afdeling Beverwijk heeft voor Donderdag 14 December een Kerstconcert «?het programma staan. Medewerking verlenen onder andere iïarlem's Postaal Mannenkoor, Greta sopraan' en A. Verschoor orgel. Het concert wordt uitgevoerd in de Grote «K te Beverwijk. naar de noordafrikaanse tuinbouw Maandagavond heeft de Tuinbouw Studie r.een ledenvergadering in gebouw !t W-rum gehouden. De heer W. J. Maan i een lezing met lichtbeelden over de ffltiouw in Marokko, Algerië en Tunis Jan woord ter inleiding sprak de voor- heer R. W. A. Muyen. Jr heer Maan die. in 1947 tweemaal in --■®acht van het ministerie van Landbouw -■I steun der Franse regering een tocht 0o"d"Afrika had gemaakt vertelde -aover het klimaat en de belangrijkste j.en ln dit exotische land. Noord-Afrika r. herwegend agrarisch land, mijn- 'tamt op de tweede plaats en er is ji r heel weinig industrie. Op ruim 47000 A Wo^dt groente verbouwd. Vroege tam stamslabonen, tomaten, rapen, eh uien zijn de belangrijkste produe- 'iiini. A1Siers liggen alleen al 9000 "bouwbedrijven, waarvan de meeste BW ft1 5. H-A" groot ziJn- >haQfmi.i Würdt er nog maar op kleine J;?. ""geoefend, hoewel hier wel per- :^r M811 in liggen- T°t slot vertelde de =«ioA nog iets van een hezoek aan oases in de Sahara. ^lenda voor DraSDAG 12 DECEMBER wnemer Thfatcr, 8 uur: De gevaarlijke ffi? ®ealer. 7 en 9.15 uur: De tijd, de vu en het meisje. r,„„ WOENSDAG 13 DECEMBER P'Tef™rtcr-7 en 9-is UUr: De ge" iMenThStreïsje.en 915 De "jd' d* reden om aan te nemen, dat het gunstige verloop in Beverwijk evenredig is aan deze Rijksgemiddelden. Het geraamde bedrag is gelijk aan hetgeen voor 1950 is uitgetrokken: 4.000.Opgemerkt wordt, dat in dit op zicht de ziekenfondsen in de laatste jaren een belangrijke taak hebben overgenomen. Zwembad gewenst. Gewezen werd op de urgentie van een behoorlijke Beverwijkse overdekte zwem inrichting en het college gaf te verstaan, dat dit zwembad een der zeer vele nood zakelijke voorzieningen, welke in de ko mende jaren moeten worden getroffen, vormt. Ten aanzien van deze en dergelijke verlangens dient ook voor ogen te staan hetgeeii de Minister van Financiën onlangs heeft opgemerkt: „Het gevaar, dat 's lands financiën bedreigt, bestaat vooral hierin, dat het verlangen groot is om in de vele noden en behoeften, die ervaren worden, tegelijkertijd èn zo goed mogelijk te voor zien, terwijl de financiële toestand selectie en beperking eist," zo zeggen B. en W. Aula op de begraafplaats De noodzakelijkheid van de bouw van een aula op de algemene begraafplaats werd door enkele leden naar voren ge bracht. In dit verband wordt opgemerkt, dat de kosten der begraafplaats reeds thans de in komsten jaarlijks met een bedrag van bijna 9.000.overtreffen. Een voorziening als deze kan eerst onder het oog worden ge zien, zodra het evenwicht in deze zal zijn hersteld en de stand der financiën in het algemeen meer speling toelaat. Vex-lagïng vermakelijkheidsbelasting? Gevraagd werd voorts op hét mogélijk is het tarief der vermakelijkheidsbelasting te verlagen. Tegen belastingverlaging bestaan voors hands in het algemeen overwegende be zwaren, aldus B. en w. Niettemin zijn zij bereid te overwegen, of verlaging van het tarief der vermakelijk- hedenbelasting op een enkel punt verant woord is. Een voorstel dienaangaande zal de raad zo spoedig mogelijk worden ge daan, Een lid zou tenslotte gaarne zien, dat aan de raad een specificatie werd overgelegd van het wegens vermakelijkhedenbelasting geraamde bedrag. De opbrengst over 1949 was als volgt samengesteld: Bioscoopvoorstellingen Sportuitvoeringen Tentoonstellingen Concerten Bals en dergelijke Overige heffingen 68.821.— 2.719.— 1.511.— 1.753.— 7.2.43.— 10.190.— 92.237.— WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Haarlemse politie kwam wapendiefstal op het spoor Drie jongemannen gearresteerd De Haarlemse politie heeft drie jeugdige Haarlemmers ingesloten, die ervan ver dacht worden een hoeveelheid wapens en munitie te hebben gestolen uit een militair kamp in een naburige gemeente. Het zijn de negentienjarige buffetbediende G. A. H., de even oude electriciensknecht H. J. N. S. en de zeventienjarige magazijnbediende J. C. A. de K. Ten huize van de twee eerstgenoemde jongens werden bij een huiszoeking gewe ren, granaten- en patronen gevonden. Deze ontdekking werd gedaan tijdens een onder zoek naar een diefstal van enige flessen drank, een aantal zakjes thee en zeer vele pakjes lucifers ten nadele van een Bloe- mendaalse hotelhouder bij wie de buffet- bediende in dienst was. Deze artikelen werden inderdaad bij hem en de electri- cienshulp, die als heler zou zijn opgetreden, gevonden. De magazijnbediende schijnt alleen bij de diefstal van de wapens be trokken te zijn. De politie heeft niet kunnen vaststellen wie de gegadigden voor de wapens waren. Verzekering van overheids personeel tegen ziektekosten Regering streeft naar een spoedige beslissing De minister van Sociale Zaken heeft in zijn Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer over het wetsontwerp tot uitbrei ding van de toepassing van het Zieken- fondsbesluit medegedeeld, dat nog geen beslissing is genomen over het verlenen van een tegemoetkoming aan overheids- oersoneel wegens ziektekosten. Beantwoording van de vraag, op welke wijze deze tegemoetkoming dient te wor den geregeld, moet worden gezien in het licht van het algemene vraagstuk der rechtspositie van het overheidspersoneel en behoort in eerste instantie tot de com petentie van de minister van Binnenland se Zaken. De vraag, of reeds een beginselbeslissing omtrent dit punt is genomen, moét de minister nog ontkennend beantwoorden. Naar een spoedige beslissing wordt ge streefd. Het feit, dat een groot aantal gemeente besturen reeds besloot tot het treffen van een voorlopige regeling ter tegemoetko ming in de ziekteverzekeringskosten voor het in- hun dienst zijnde personeel, wijst er ook naar de mening van de minister op, dat het wenselijk is spoedig een alge mene regeling te treffen voor overheids personeel, waardoor een uniforme gedrags lijn kan worden bereikt. Dat het ontbreken van een algemene regeling oorzaak is, dat het overheidsper soneel ten aanzien van de gezondheidszorg in een ongunstiger positie verkeert dan het onder de verplichte ziekenfondsver zekering vallende personeel in het parti culiere bedrijf, en zulks vooral voor zover het betreft tuberculosepatiënten, kan de minister beamen. Het feit, dat nog geen beslissing in deze kon worden genomen, vloeit voort uit de omstandigheid, dat om trent de keuze van het te volgen systeem verschil van mening bestond en de vorm van verzekering, die zal worden gekozen, mede van invloed zal zijn op de ontwik keling van liet ziekenfondswezen. - De traditie getrouw worden door de leden van het kerkkoor te Quedgeley in Enge land enige weken voor het Kerstfeest de oude Kerstliederen in de open lucht t gerepeteerd. Groter beveiligingsgebied van Haarlemse brandweer In overleg met het gemeentebestuur van Haarlemmerliede en Spaam-woude is thans besloten, dat de Haarlemse brand weer thans ook in eerste instantie zal op treden bij branden in Zuid-Schalkwijk. Men zal zich herinneren, dat in de af gelopen zomer bij een brand door bliksem inslag in een hooiberg bij een boerderij in Zuid-Schalkwijk de Haarlemse brandweer uiteraard wel het eerst ter plaatse was, doch met het eigenlijke blussingswerk moest wachten tot de collega's uit Halfweg waren gearriveerd. Aan deze onlogische werkverdeling is nu een einde gekomen. „Circuit inplaats van goudmijntje een schadepost" „Zoek contact met het zakenleven, dan zult U meer populair worden. De fout is, dat de begunstigers niets te zeggen hebben over de gang van zaken bij „Touring Zand- voort" en dat het dagelijks bestuur alles op eigen houtje regelt. De races op het circuit brengen de Zandvoortse middenstand geen voordeel. Inplaats van een goudmijntje te zijn, zoals burgemeester Van Alphen had voorspeld, vormt de toerweg een schade post, omdat dorp en strand tijdens de races uitgestorven zijn". Dit is zo een kleine bloemlezing uit een vaak opgewonden en vinnige discussie die gisteravond ontstond op de vergadering van de Zandvoortse Handelsvereniging, v/aarop tevens vele leden van de Rooms-Katholieke middenstandsvereniging „De Hanze" en van de horeca-organisatie „Ons Belang" aanwezig waren. De directeur van de stichting „Touring Zandvoort", de heer J. Th. Hugenholtz, had namelijk getracht in een kort betoog de betekenis van deze instelling duidelijk te maken. -Hij wees op de voorbereiding van de evenementen op het circuit, op de uit gave van vouwbladen én alle andere mid delen dié worden toegepast om de „omzet in toeristen" te vergroten. Goedkopere reisgelegenheid Grote aandacht wordt thans besteed om te komen tot goedkopere reisgelegenheid naar Zandvoort, waarvoor een commissie werd gevormd'met medewerking van de gemeentebesturen van Amsterdam en Plaarlem. Deze bereidt plannen voor om te komen tot verlaging der reistarieven naar Zandvoort tijdens het seizoen. Bovendien ziet „Touring Zandvoort" nog als haar taak om elk plaatselijk initiatief, dat leiden kan tot de bloei van Zandvoort, zoveel mogelijk te stimuleren en te bevorderen. Gebrek aan financiële ruggegraat remt tot nu toe het werk. De stichting telt nog veel te weinig begunstigers, n.l. ongeveer 225, waar tegen over de vroegere V.V.V. ruim 500 begunsti gers telde. Op deze uiteenzetting volgde het debat, waaruit we in de aanhef reeds de belang rijkste passages lichtten. De algemene ten- denz was, dat de „Touring" zich niet bij zonder in de belangstelling van het publiek mag verheugen. Willen de zaken goed mar cheren, zo betoogde men, dan moeten de statuten worden gewijzigd, opdat de on mondige begunstigers weer meepratende leden kunnen worden. Men bepleitte voorts een vroeger eindi gen van de races, het leiden van het ver keer door het dorpscentrum en vele andere mogelijkheden. Thans is het zo, dat de par keerplaatsen en fietsenstallingen in het dorp tijdens wedstrijden op het circuit niets te doen hebben, terwijl in de omge ving van de toerweg de fietsen onbeheerd in het prikkeldraad hangen. De heer Hugenholtz beantwoordde alle sprekers zo goed mogelijk, doch slaagde er niet in de vergadering meer vertrouwen in de stichting te doen schenken. Het is te verwachten, dat ook bij de be handeling van de gemeentebegroting de „Touring Zandvoort" onderwerp van veel discussie zal vormen. De vergadering, die onder leiding stond van de heer M. Weber, was begonnen met een toelichting van de secretaris van de Haarlemse Kamer van Koophandel en Fa brieken, jhr. dr. J. C. Mollerus, over de nieuwe wet op deze instellingen. Wij heb ben naar aanleiding van de voordracht die de spreker enige weken geleden in Haar lem over dit onderwerp hield, daarover reeds in ons blad van 23 November verslag uitgebracht. Na de door de causerie van de heer Hugenholtz uitgelokte besprekingen kreeg te middernacht de heer Joh. C.Jung nog het woord in zijn kwaliteit van voorzitter van de plaatselijke afdeling van het Neder landse Rode Kruis. Zelfstandige afdeling van het Nederlandse Rode Kruis Spreker deelde dé vergadering mede van het hoofdbestuur richtlijnen te hebben ont vangen om ervoor te zorgen, dat Zandvoort wegens zijn geïsoleerde ligging ten spoe digste een geheel zelfstandige afdeling zou worden, omdat in tijd van nood het in staat moet zijn geheel zichzelf te kunnen helpen. Op korte termijn zal in Zandvoort een nood-hospitaal moeten werden ingericht. Ook zal men moeten kunnen beschikken over eigen magazijnen en een eigen instru mentarium. De afdeling telt momenteel tussen de 600 en 700 leden, een bevredi gend aantal, dat echter nog aanmerkelijk zal moeten worden uitgebreid. De kas be schikt over niet voldoende gelden om al deze onverwachte kosten te dekken. Het hoofdbestuur heeft daarom het Zandvoort se afdelingsbestuur gevraagd met de mid denstandsverenigingen te bespreken of een winkelweek in het volle seizoen, n.l. van 29 Juli t/m 4 Augustus met etalage-wed strijd ten bate van het Zandvoortse Rode Kruis kan worden georganiseerd. Diverse attributen voor deze etalage-wedstrijd kun nen worden beschikbaar gesteld, terwijl drie medailles zullen worden geschonken. Bovendien stelt het hoofdbestuur geduren de deze week twee grote geluidswagens be schikbaar om reclame te maken voor de middenstand en het Rode Kruis. Een klein percentage van de omzet gedurende deze winkelweek zou dan door de deelnemers ten bate van de plaatselijke afdeling moe ten worden afgestaan. Spreker stelde voor, dat de Zandvoortse middenstandsverenigingen een comité be noemen om na te gaan, in hoeverre dit ver zoek zou kunnen worden ingewilligd. Tenslotte deelde de heer Jung mede, dat in Zandvoort in de nabije toekomst een bloed-plasma-voorraad moet worden aan gelegd. Hij deed een dringend beroep op alle inwoners om zich beschikbaar te stel len als donor. Op 3 en 4 Januari zal in Zandvoort bloed worden afgenomen door de bloedtransfusiedienst. Een film over de bloedtransfusiedienst staafde tenslotte het gesprokén woord. Rechtsherstel voor Kamers van Koophandel Meer kool aan de veilingen De voorraad winterkool aan de Noord hollandse veilingen zal aanzienlijk groter zijn dan vorig jaar. Dat is in het bijzonder het geval met de witte kool. Hiertegenover staat een mindere opbrengst van rode kool. De kwaliteit van de kool kan goed genoemd worden. Van de vooruitzichten kan men mede wegens de onzekere exportkansen naar Duitsland nog niet veel zeggen. Verder speelt natuurlijk ook het weer een rol. Bij vorst is er gewoonlijk een stijging in de prijzen te constateren. De omzet aan de veiling van de Noorder- marktbond te Noordscharwoude, een dei- grootste veilingen van Noordholland, be droeg van 1 Januari tot 30 November 6.300.000.Deze veiling bezette in de lijst van omzetten van de Provinciale Bond van Veilingen de tweede plaats na Groote broek. De Noordermarktbond besloot plan nen uit te werken tot de bouw van een nieuwe neerzetveiling. Hiervoor werd 15.000 vierkante meter industrieterrein aangekocht. Zandvoort Bouw vulllaadstation aanbesteed Maandagmiddag werd in- het raadhuis te Zandvoort door B. en W. aanbesteed de bouw yan een vuillaadstatión aan de Van Lennepweg. Negên-en-twintig aannemers uit alle delen van het land hadden ingeschreven. Het werk was door de dienst Publieke Werken begroot op f50.150. Geen der inschrijvers kwam onder de begroting. Als laagste werd genoteerd het aannemers bedrijf C, Keur te Aerdenhout voor f 50.980, hoogste werd de firma R. K. Koppen Zoon te Den Helder met f72.600. Onder de inschrijvers bevonden zich drie Zandvoortse aannemers. De gunning werd aangehouden. Onthulling verzetsmonument Naar wij vernemen kan de onthulling van het Zandvoortse verzetsmonument om streeks eind Januari of begin Februari wor den verwacht. De bij het comité beschik bare gelden zijn aanzienlijk uitgekomen boven het bedrag, dat benodigd is voor uit voering in geboücharüeerd beton, zodat de mogelijkheid onder ogen is gezien om het monument in natuursteen te doen uitvoe ren. Men is er thans, in samenwerking met de directeur van Publieke Werken in ge slaagd, een natuursteensoort te kunnen ver krijgen, waarvan aanschaffingskosten niet boven de beschikbare géiden uitgaan. Het monument zal hierdoor aanzienlijk fraaier worden. Het comité zal binnenkort in ver gadering bijeenkomen om de onthullings-r datum vast te stellen. Met de bouw van het monument zal binnenkort worden begon nen. Hillegom Bloembollencultuur De afdeling Hillegom van „Bloembollen cultuur" kwam Maandagavond in ..Sister mans" bijeen ter behandeling van de beschrijvingsbrief voor de algemene vergadering. De voorzitter, de heer C. J. van Til, sprak naar aanleiding van de voorstellen tot ver bouwing van het Krelagehuis als zijn mening uit, dat de vereniging maar moest zien met de f70.000 van de gemeente Haarlem het gebouw op te knappen en datmen daar zekér geen 4 ton aan moest spenderen. Uit de vergadering werd critiek geoefend op het feit, dat omtrent een eventuele exploitatie van het verbouwde Krelagehuis geen cijfers waren genoemd. De vergadering ging accoord met de besteding van het bedrag ad f 70.000 maar wenste toch te vernemen onder welke voorwaarden de gemeente Haarlem dit bedrag had beschikbaar gesteld. Naar aanleiding van het voorstel tot con tributieverhoging verklaarde het bestuur, dat het behoudens een onderdeel hiermee accoord ging. maar alleen wanneer met deze contributieverhoging gepaard ging een wij ziging in de stemtabel. Zou de algemene vergadering te dien aanzien hardnekkig blijven, zo werd uit de vergadering voor- gestéld, dan moest men eenvoudig de afde lingen splitsen om zo aan het benodigde aantal stemmen te komen. De vergadering ging accoord met een voorstel van de RIVIB om voortaan gladiolen op ziftmaat te verhandelen en met een suggestie van de groep makelaars e.a. tus senpersonen om voortaan niet meer te ver kopen met de minimumprijs als basis, maar de koopprijs op het koopbriefje te vermelden. Tot afgevaardigden naar de algemene vergadering werden benoemd de heren Klei? weg en Murk, tot plaatsvervangers de heren Prenen en Ruygrok. Besloten werd voor de hoofdbestuursverkiezing te steunen de can- didatuur van de heren J. G. Timmer en Jos, Bot. De heer J. Bijl van Duivenbode reikte aan. de winnaars der prijzen bij de mozaïek wedstrijd de door hen gewonnen tropheeën uit. Te Sommelsdïjk is aanbesteed de bouw van een Ned. Hervormd tehuis voor ouden van dagen voor Goeree-Overflakkee. Hoog ste inschrijfster v/as de Nederlandse Basalt Mij te Zaandam voor f719.000, de laagste de firma A. J. Dijkers en Zoon, Middelharnis voor f 555.555, aan wie het werk is gegund. Het Witte knipperlicht bij spoorweg overgangen zal worden vervangen door een blauwgroen licht. Tevens zal de rode kleur worden veranderd in oranje-rood. Dit ge schiedt omdat kleurenblinden blauwgroen en oranje-rood beter kunnen onderscheidén dan groen en rood. De heer C. Smecnk, oud-lid deï Tweede Kamer, is Maandag in de gemeenteraad van Arnhem gehuldigd, omdat hij 35 jaar in deze raad zitting heeft, waarvan enkele jaren als wethouder. Hem werd o.a. de gouden ere medaille van de stad Arnhem aangeboden. Minister Lieftlnck heeft zich, naar aan leiding van een vraag van het Tweede Ka merlid Weiter, bereid verklaard, tweemaal per jaar een overzicht te geven van de stand der Nederlandse betalingsbalans. Het troepenschip „Zuiderkruis" is op 8 December met 1096 opvarenden uit Tandjong Priok naar Nederland vertrokken. Er bevin den zich geen gesloten onderdelen aan boord. HAARLEM EN OMGEVING Aerdenhouts Kintertoncel geeft Zater dagmiddag in de Stadsschouwburg een voor stelling van „Sneeuwwitje en de zeven dwergen". De opbrengst is bestemd voor de Stille Armen. Ds. P. Riemersma, Gereformeerd predi kant te Vijfhuizen, heeft een beroep naar Drachten aangenomen. De kinderen van de leden van de buurtvereniging „Garenkokerskwartier" heb ben in hotel „De Leeuwerik" het Sinit Nicolaasfeest gevierd. Het programma ver meldde het vertonen van films, zang en toneel. Het hoogtepunt was de komst van Sint Nicolaas met zijn knecht. De voorzitter der vereniging, de heer N. Dirkse, heeft de medewerkers dank gebracht. Door de gestadig voortkruipende stroom lava van de Etna verjaagd, is de bevolking van het bedreigde dorp Milo geëvacueerd. De 29Ö0 bewoners van het dorp werden hierbij door militairen en politie geholpen. Tijdens de evacuatie. Op de achtergrond is reeds de rook van de gloeiende lavamassa zichtbaar. Vandaag is verschenen Staatsblad K 523, Naar aanleiding van een voorstel, in het houdende een_ Koninklijk _Besluit tot in- poststempel van Hillegom reclame te maken voor deze gemeente, werd besloten voor het beste denkbeeld f 10 beschikbaar te stellen. De heer Murk constateerde dat de regering alle uitspraken der algemene vereniging betreffende de sanering naast zich neer heeft gelegd. De enige uitweg leek hem thans een massale demonstratie in de vorm van een tocht naar Den Haag, om daardoor de rege ring te wijzen op de eisen der vakgenoten. Een voorstel om op de algemene vergade ring te spreken over eventuele aankoop van het buiten „De Hartenkamp" als centraal gebouw en beurs voor het bloembollenvak werd door de meerderheid niet opportuum geacht. In de plaats van de heer G. Topper-, die bedankte als penningmeester werd de heer G. Meskers te De Zilk benoemd. stelling van Kamers van Koophandel en Fabrieken, bepaling van haar gebied en aanwijzing van de gemeenten. waar zij haar zetel hebben. Dit Koninklijk Besluit is een uitvloeisel van de wet op de Kamers van Koophandel van 21 Augustus 1950. De wet en de des betreffende Algemene Maatregel van Be stuur zullen op 1 Januari in werking tre den. Vóór de laatste wereldoorlog weren er in ons land 36 zelfstandige Kamers van Koophandel. In de bezettinsgtijd werd dit aantal teruggebracht tot 11 met een aan tal kantoren. De oude regeling wordt na genoeg hersteld Comedia in Arnhem Beklemmende voorstelling van stuk van Sartre Comedia heeft Zondagavond in Arnhem met een aan duidelijkheid niets te wensen latend succes de première gegeven van het uit 1946 daterende toneelspel „De eerbie dige lichtekooi" van Jean-Paul' Sartre in de vertaling van Anna Koopman en regis seur Jan Teulings, die op hei eerste gehoor uitstekend klonk. Dit is een kort maar bij zonder sterk speelstuk, waarvan de met ressentiment geladen handeling plaats heeft in een stad in het Zuiden van de Verenig de Staten, met een tot de uiterste conse quenties doorgedreven conflict. Ook hier stelt de schrijver de hoofdper soon, een publieke vrouw, voor een in zekere zin fatale keuze. Zij is getuige ge weest van een moord door een in hoog maatschappelijk aanzien staande blanke op een willekeurige neger en wordt nu door de stedelijke autoriteiten op een even geraffineerde als immorele wijze overge haald een verklaring ten "gunste van de eigenlijke dader af te leggen, die aan een tweede, als een beest achtervolgde ver tegenwoordiger van het in deze streken gehate ras het leven zal kosten. Men moet dit beklemmende drama eigenlijk noemen een tragedie zonder held, tenzij men de auteur als zodanig zou willen beschouwen, want deze, die zijn figuren met meester lijke en doelbewuste hand in beweging zet, is de enige die de zedelijke draagwijdte van het probleem doorziet en die zich uit spreekt voor de hier te schande gemaakte of door het bederf aangetaste menselijke waardigheid. Maar hoe clan ook, het is verreweg het beste van de hier te lande van Sartre opgevoerde werken, misschien ook omdat het minder aanrakingspunten met de existentialistische denkwijze ver toont, doch geheel onafhankelijk daarvan kan worden beschouwd, daar het recht streeks aansluit bij de elementaire begrip pen van menselijkheid, van humaniteit. De titelrol had men toevertrouwd aan Myra Ward, die in alle toonaarden van emotie haar grote begaafdheid bewees, al was zij zeker niet het ideale type voor deze innerlijk oprechte maar primitief reagerende vrouw, die geheel tegen liaar wil betrokken woi'dt in een situatie waar tegen zij zich niet opgewassen voelt. Doch er waren brillante momenten in haar spél, dat doorlopend een zeer hoog niveau be reikte. Werkelijk subliem vond ik Jules Verstraete als de sluw van zijn mensen kennis en innemend uiterlijk misbruik makende senator. Men kon het trouwens voelen in de zaal: zodra hij aan het woord kwam, besefte men op slag waar het hier om ging, welk een intens gemeen spél deze blanken spelen, veel sterker dan door het brute optreden van de (overigens voor treffelijke) rechercheurs in de daaraan voorafgaande scènes. Vooral in het tweede bedrijf greep Ko van Dijk zijn kansen om gestalte te geven aan de door angst voor de duivel" gekwelde sadist Fred, die pas in de laatste zin zijn naam bekend maakt. De tirade, waarin hij trots met een beroep op zijn voorgeslacht zijn leven verdedigt, is bepaald onvergetelijk door de schroeien de kracht. Otto Sterman voldeed volkomen als de in doodsangst verkerende kleurling. Regisseur Jan Teulings heeft voor een hermetische sfeer gezorgd. Een opvoering van een indrukwekkend stuk, die men niet mag missen. Vooraf wordt vertoont de komische één- acter „De brief van Don Juan" door de Nederlandse auteur (van „De ring en de kelim") Luisa Treves, waarin zes vrouwen elkaar de liefde van deze roemruchte har tenveroveraar fel betwisten. De vaak leuke en pikante dialogen werden over 't alge meen vlot en raak gelanceerd, al viel Vera Bondam als de gravin met allure eigenlijk wat tegen. Professor Scharof, die de schrijf ster in Tel Ayiv leerde kennen en deze schets daar ten tonele bracht, voerde ook hier de regie, al kon men dat nauwelijks merken. De in één woord kostelijke aan kleding van het toneel was door Wim Ves- seur verzorgd. Een aardige inleiding, zon der pretentie. DAVID KONING. Burgerlijke stand van Haariom HAARLEM. 11 December 1950 ONDERTROUWD: 11 Dec.. W. H. van c!en Eshof en C. F. Loos. BEVALLEN van een zoon: 9 Dec., J, A. M. van LeeuwenNederkoorn: C. H. Hagedoorn van der Voort; M. E. BoskampKoele- meijer; G. P. van Bemrael-Tip: M. E, de Jong—Spillcer; 10 Dec., J. C. J. NeijensKel ders; J. BlomHeijstek; A. M. Oosterbaan Martimius—1Timmer; G. den Dekker—Teu lings: 11 Dec., M. M. Bakker—Bohrn; P. Ver- sterrevan der Meer: M. E. Zethcf—Jan-en. BEVALLEN van een dochter: 8 Dec., F. J. Warmerdamvan Harten; 9 Dec., M. H. C. van MarreloCloudt; M. C. OutSpoor: 10 Dec.. C. M. WielingaParson; A. E. Verdam Pieterse; A. KampOverbeek; J. C. J. WinnubstSchoor]

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 3