Itdticmo Sterke omzetdaling in October bij vele branches van de detailhandel n-«MyggaK-awsr Italië blijft de zwakke broeder 'in Atlantische pactgemeenschap OSJESÏOÖK INSTALLATIëN GfêOEN Co. pinsdag 12 December 1950 Een deel van het publiek ging de in Juli ingeslagen voorraden aanspreken Ttit gegevens, welke door het Economisch t juut voor de Middenstand zijn gepu- Skrd over het omzetverloop in de detail- Sdel in October, blijkt, dat in verschei dt branches ten opzichte van de vooraf- Snde maand een belangrijke omzetdaling J f ingetreden. 1 deel van de bevolking ging tot ver- I v.^iik van de in voorraad genomen goede- to°talvan branches in de detailhandel ren de geldomzetten in October lager I in die in de ovex-eenkomstige maand van j 49. Indien in aanmerking wordt geno- IV dat sedert laatstgenoemde maand de «ijzen van vele artikelen zijn gestegen, w, hieruit worden geconcludeerd dat de jjeveelheidsomzetten in nog sterkere mate ,'jjn teruggelopen. In het kruideniersbedrijf daalden de I (inzetten in October in vergelijking tot de i' voorafgaande maand met 16 De omzetten in het slagersbedrijf ver bonden ten opzichte van September een daling van 6 Evenwel waren de geldom zetten nog 13 hoger dan die in de over eenkomstige maand van 1949. De omzetten in de detailhandel in textiel liepen niet onaanzienlijk terug nl. met 25 In vrijwel alle tot deze branche beho rende groepen speciaalzaken werd ten op zichte van September omzetdaling geboekt. Slechts de dameshoedenwinkels vormden hierop een uitzondering, aangezien in deze zaken de omzetten waren opgelopen met 64 hetgeen moet worden toegeschreven aan de seizoenfluctuatie. Van September op October bedroeg de omzetdaling in de wolwinkels ruim 50 Ook in de speciaalzaken in heren- en jongensconfectie en die in bedrijfskleding kan de omzetdaling van respectievelijk 41 en 36 aanzienlijk worden genoemd. Ook in de detailhandel in schoeisel zijn de omzetten in October teruggelopen. In vergelijking tot dc voorafgaande maand bedroeg de omzetdaling 31 De paren- omzetten daalden ten opzichte van Sep tember jl. met ruim 30 Ook in het banketbakkersbedrijf konden de omzetten in October niet worden ge handhaafd op het peil van de voorafgaande maand en werd een omzetvermindering geconstateerd van 3 In de banketbak kersbedrijven waren de October-omzetten in 1950 gemiddeld 9 lager dan die in 1949. De zelfstandige chocolateriebedrij ven slaagden er in ten opzichte van September een geringe omzetstijging te behalen. In de detailhandel in aardappelen, groenten en fruit daalden de omzetten in October jl. met 4 maar bleven 11 boven het niveau van de corresponderende maand in 1949. In de detailhandel in glas, aardewerk, porcelein en huishoudelijke artikelen be droeg de omzetvermindering van Septem ber op October 18 Ook de omzetten in luxe- en electrische artikelen waren lager dan in September. Slechts in speelgoederen is meer omgezet dan in de voorafgaande maand. In het bakkersbedrijf werd in October ten opzichte van September een omzet daling van 6 genoteerd. De extra aankopen in de detailhandel in febaksfabrikaten in September veroor- ADVERTENTIE DAAR NIET het lekkerste middel tegen verkoudheid 30 cent per 100 gram Ageiiida voor Haarlem s DINSDAG 12 DECEMBER schn,n"SC,ht?Uwburp: "De fluwelen hand- t 3§se Cömedie), 8 uur. Concert- «eoouw: Ledenconcert HOV, 8 uur. Frans svm:"anems Kunst Gemeenschap „Rovers- byeuur- Nassauplein 8: Soefi- Citv- -af' A- E- de Vries Feijens, 8 u. 8o^WeSlWa11 1944"- 2-15- 4-30- 7 Gn 9-15 uur. i r? "SPionnage op de Martinique", 18 New' w»n n15,uur- Rembrandt: „Hallo tÏÏL.. K' alle leeft- 2- 4-15- 7 en 9-15 uur. weanne d'Arc"> 14 U 2 en 8 uur. 414 7." «e,gaan naar Pa*Üs", alle leeft., 2, *'15> 7 en 9.15 uur. n» woensdag 13 december voor o^S^^heid: Nederlandse Vereniging derinn 6oUe Hervorming, openbare verga- Vrpril' UU,r' Doopsgezinde Kerk: Kerk en Franc'iiP> are Adventsbijeenkomst, 8 uur. 9.15 lm.»: "Louter toeval', 18 j„ 2.30. 7 en 'tfillingen pen: Middag" en avondvoor- zaakten in de volgende maand een belang rijke terugslag van 16 De omzet in October was lager dan die in elk van de zeven voorafgaande maanden. De sterkste omzetdaling ten opzichte van September werd genoteerd in sigaretten (18%). De omzeta in sigaren en tabak vertoonde een teruggang van 15 De omzetten in de detailhandel in meu belen en aanverwante artikelen liepen in October terug met 19 In de detailhandel in alcoholhoudende en alcoholvrije dranken viel een omzetdaling waar te nemen van 6 Ook het drogistenbedrijf zag de omzet ten opzichte van September teruglopen met 12 De speciaalzaken in parfumerieën, cos metische en toiletartikelen noteerden in October ten opzichte van de voorafgaande maand een omzetdaling van 15 Grootwinkelbedrijven Uit door het Centraal Bureau voor de Statistiek verstrekte cijfers blijkt, dat ook de geldomzetten bij de grootwinkelbe drijven in diverse branches van de detail handel in October belangrijk zijn gedaald ten opzichte van September. De grootste daling deed zich voor bij de grootwinkelbedrijven in huishoudelijke artikelen, artikelen voor woninginrichting en huisraad, textielproducten, parfume rieën en schoeisel. De geldomzetten waren in deze branches respectievelijk 30. 27, 23, 23 en 21 pet. lager dan in September. Na de abnormale stij ging, welke zich in deze branches sinds Juli 1950 voordeed, is thans de omzet weer y rij wel normaal. De geldomzetten in de grootewinkelbe drijven in voedings- en genotmiddelen vertoonden eveneens een daling. Men dient er echter rekening mede te houden dat Sep tember 5 Vrijdagen en Zaterdagen telde, en dat in October slechts 4 Vrijdagen en Za terdagen vielen. De geldomzetten in de ^-wekelijkse periode van 228 October waren bij de grootwinkelbedrijven in tabak en kruide nierswaren 15 respectievelijk 9 pet. lager dan in de periode van 430 September 1950. Aartsbisschop Josef Beran en honderden priesters gearresteerd liet nieuwsbureau van het Vaticaan heeft bevestigd, dat Josef Beran, aarts bisschop van Praag en de bisschop Johan Vojtassak, evenals honderden priesters in Tsjechoslowakije gearresteerd zijn. Het aantal in 'dit land gearresteerde rooms- katholieke bisschoppen bedraagt thans zeven. De aartsbisschop van Praag is met onbekende bestemming weggevoerd, aldus radio Vaticaan. Jonge priesters zijn voor militaire dienst opgeroepen en de jongste van hen zijn verplicht een cursus voor „Marxistische heropvoeding" te volgen. Bonn wil wijziging van het bezettingsstatuut De West-Duitse regering meent, dat het plan-Schuman, dat waarschijnlijk aan het einde van deze week gereed zal zijn voor ondertekening, onuitvoerbaar zal blijken te zijn, tenzij de geallieerden het bezettings statuut grondig wijzigen, zo werd van wel ingelichte Duitse zijde medegedeeld. Het verdrag vpor de uitvoering van het plan Schuman bevat volgens deze bron namelijk bepalingen, die technisch in strijd zijn met de bepalingen.van het bezettingsstatuut en van het statuut van de internationale Roer autoriteit, alsmede met de werkzaamheden van de gecombineerde kolen- en staalgroe- pen der geallieerden en van de militaire, veiligheidsraad. Zo berust de souvereiniteit over West-Duitsland volgens het bezettings statuut bij de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk, terwijl het verdrag over de uitvoering van het plan-Schuman ervan uitgaat, dat West-Duitsland als souvereine staat deelneemt. Voorts zal het hoge ge zagsorgaan, dat zal worden ingesteld, be voegdheid hébben ten aanzien van delcarte- lisatie, deconcentratie en handelsdiscrimi natie, terwijl deze bevoegdheid in West- Duitsland behalve door Frankrijk wordt uitgeoefend door de Verenigde Staten en Engeland. Ook een beperking van de Duit se staalproductie is in strijd met het plan- Schuman, dat een zo hoog mogelijke pro ductie in de deelnemende landen beoogt. De bondsregering hoopt, dat de geallieer den met het. oog hierop het bezettingssta tuut zullen herzien. ADVERTENTIE cadeau Krijgt U iogé's 11 cadeau WIJ SPELEN VOOR KERSTMAN Bij aankoop van eeu 1 pers. of 2 pers. Beclstel een pracht Frans flanellen laken cadeau! Ook op onze bekende combinaties 1 PERS., DIVAWBED met matras en kussen samesi 69,40 1 PERS. LEDIKANT met matras en kussen. samen 78.60 2 PERS. LEDIKANT 3/3 bedstel en kussen samen ƒ119.40 Alles 'eigen fabrikaat. 15 jaar garantie. H AAKLEiVtSCH FATRASSEN HUIS H. DE G&AAFF GROTE HOUTSTRAAT 103 HAARLEM TEL. 11485 f X** De weg naar een waarlijk sterke defensie is bezaaid met velerlei voetangels (Van onze correspondent te Rome) Het bewapeningsprobleem heeft voor Italië een wat ander karakter dan voor de overige landen van het Atlantisch Pact. De militaire clausules van het vredesverdrag leggen aan dit land beperkingen: op. Het leger mag bijvoorbeeld niet meer dan 185.000 man plus 65.000 „carabinieri" (rijkspolitie) tellen. Nu z.egt dat getal niet veel. De stoutste dromen van. de minister van Defensie zouden worden verwezenlijkt, indien Italië werkelijk zou beschikken over een met modern wapentuig uitgerust vre- desleger (kern van het leger in porlogstijd) van die sterkte. Daaraan ontbreekt nog heel wat. Moderne bewapening is veel te kostbaar, dan dat enige West-Europese mogendheid zonder Amerikaanse hulp een goed-uitgerust leger van 250.000 man kan bekostigen. Voor Italië gelden bovendien naast de financiële bezwaren ook die, welke voortvloeien uit het vredesverdrag. Zo mag het land niet meer dan 200 militaire vlieg tuigen hebben, de vloot de totale tonnage van 65.000 niet te boven gaan en zo meer. Daarnaast zijn er andere moeilijkheden, waarmee niet alle Europese landen in ge lijke mate te kampen hebben. De algemene dienstplicht bleef gehandhaafd, doch men beperkt het 'aantal recruten door ver scherpte keuring en door velerlei vrijstel lingen .voor broederdienst, kostwinner schap en dergelijken. Wie Italië kent, be grijpt zonder meer, dat een „handige" jon gen zich onder deze omstandigheden hier meestal wel aan de dienstplicht onttrekken kan. De jonge boerendagloners en fabrieks arbeiders, die als recruten onder de wape nen zijn, blijken bovendien voor een groot deel communisten of zij staan open voor de communistische propaganda, die in het bij zonder in garnizoenssteden zeer actief is. Regimenten nu, waarin de communistische invloed sterk is, zouden zeker in een even tuele oorlog tussen Oost en West minder betrouwbaar blijken. Doch op politiek ge bied is er nog een tweede gevaar, namelijk het neo-faseisme. Dit wint vooral onder de officieren (met uitzondering van die der zeemacht) veld, wat geen wonder is nu bij middenstand en bourgeoisie de politieke mode eist, dat men óf royalist óf neo-fascist liefst beide tegelijk is. Op de gewone recruten, die grotendeels uit zeer eenvou dige mileus afkomstig zijn, heeft tot nu toe het neo-fascisme niet zo veel vat, doch ook dit begint te veranderen. Naarmate het cominform-communisme aan kracht inboet, zwellen de gelederen van de talrijke natio- nalistisch-socialistische- of nationalistisch- communistische groepen. In geval van oor log zouden ook deze neo-fascistische nei gingen de weerbaarheid van het Italiaanse leger kunnen schaden. Vijand nummer één is, ook voor hen, de liberaal- of socialistisch-getinte democra tie en openlijk zeggen zij: wij hebben de democratie niet gewild en haar verdediging is niet onze zaak. Geen volledig vertrouwen Al met al ziet het er naar uit, dat Italië in militair opzicht dus een vrij zwakke broeder zal'blijven, ook al zal het dank zij Amerikaanse hulp en het door de regering thans in behandeling genomen ruimere bewapeningsprogramma mettertijd over ten minste twaalf (misschien wel zeventien) modern uitgeruste divisies beschikken. Italië zou voorts in. geval van oorlog waarschijnlijk ook nog te kampen krijgen met inwendige troebelen en sabotage op grote schaal. De Amerikanen weten dit alles zeer goed, zij hebben een grote sym pathie- voor het Italiaanse volk, dat zij te recht prijzen als uiterst werkzaam, sober en in staat, wonderen tot stand te brengen voor zichzelf, hun familie en ook wel voor het welzijn van hun land. Maar hun opinie over de Italianen'als soldaten, optredend in militair verband, is niet hoog en hun ver trouwen in de standvastigheid van de Ita liaanse buitenlandse politiek niet groot. In Amerikaanse kringen hier in Rome kan men vaak horen: „Als de nood. aan de man komt, zullen verscheiden Europese landen proberen of zij niet buiten schot kunnen blijven en Italië is er één van. En mocht het ons in het begin erg tegenlopen, dan is het best mogelijk, dat er in Rome een an dere regering komt en Italië in het kamp der tegenstanders belandt." Dit wantrou wen deed Amerika en Engeland in de UNO één lijn trekken tegen herstel van elke Italiaanse invloed in het strategisch be langrijke Noord-Afrika en datzelfde wan trouwen maakt, dat de Amerikanen niet zo grif ingaan op de bijzondere, verlangens van Rome inzake de herbewapening. (Italië zou bijvoorbeeld graag opdrachten ontvan gen voor het bouwen van kleine oorlogs schepen, voor eigen gebruik en voor de pactgenoten.) Toch is de regering in Rome bereid, de taak op zich te nemen, die voortvloeit uit haar vrijwillig aangegane internationale verplichtingen als lid van het Atlantisch Pact, doch de landsverdediging voor Italië begint, naar hier met nadruk steeds weer verzekerd wordt, met versnelling der eco nomische wederopbpuw, teneinde sociale troebelen te voorkomen. Niemand zal dit kunnen loochenen, maar de herbewapening in militaire zin zal op die manier niet erg vlotten, tenzij de Amerikanen datgene doen, waarvoor zij huiverig zijn: zeer ruime middelen verstrekken voor een weermacht, die zij niet volledig vertrouwen. Voetbal Nieuw kantoorgebouw voor de K.N.V.B. Het bestuur van de Koninklijke Neder landse Voetbalbond heeft, blijkens een be richt in de Sportkroniek, besloten het pand Verlengde Tolweg 6 te 's Gravenhage als kantoorgebouw aan te kopen. Hierdoor ver vallen de verbouwingsplannen voor de panden in de. Van de Spiegelstraat 1721. Binnen enkele maanden, zal het nieuwe pand kunnen worden betrokken. Sinterklaas in New York Zondag deed Sint Nicolaas in Hollandse stijl zijn intocht in New York. Met een ge volg, bestaande uit drie kinderen in kledij uit de tijd, dat New York nog Nieuw-Am- sterdam heette, elf amazones die de Neder landse provincies symboliseerden en pro minente personen uit de Nederlandse kolo nie, reed de bisschop op zijn schimmel, ge leid door Zwarte Piet door de New York se binnenstad, naar Rockefeller Plaza, waar hij voor het gebouw, waar het Nederlandse consulaat en andere Nederlandse instanties kantoren hebben, door de Nederlandse con sul-generaal, de heer Cnoop Koopmans, wercl begroet. Maandagmiddag werd Sint in gezelschap van de consul-generaal en het bestuurscomité voor de "Willem de Zwijgerprijs, dat een en ander gearran geerd had, ontvangen door de New Yorkse burgemeester, Impellitteri, Daarna deelde hij ten teken van de Nederlandse dank baarheid voor het plan-Marshall geschen ken uit aan vierhonderd behoeftige New Yorkse kinderen, uitgekozen door Protes tantse, Katholieke en Joodse weldadig heidsverenigingen. Voortaan zal het bezoek jaarlijks herhaald worden. Commissie van onderzoek naar krijgsgevangenen De sociale commissie van de algemene vergadering der Verenigde Naties heeft met 43 tegen vijf stemmen bij acht onthou dingen, besloten een drie leden tellende commissie te vormen, die een onderzoek zal moeten instellen naar het vraagstuk dei- krijgsgevangenen uit de tweede wereldoor log. Het zal de taaie der commissie zijn het vraagstuk dezer krijgsgevangenen „in vol strekt menselijke geest en op voorwaarden, welke aanvaarbaar zijn voor de betrokken regeringen", op te lossen. De Sovjet-Unie en vier Oost-Europese landen stemden tegen. Eén Januari 1951 zal er te Genève een hoog commissariaat in werking treden voor vluchtelingenzaken, zo heeft de sociale commissie der Algemene vergadering ver der beslist. Naar Aneta verneemt zijn er slechts twee candidaten, te weten C. J. van Heuven Goedhart en J. D. Kingsley, directeur-gene raal van de I.R.O. (internationale vluchte lingenorganisatie). De laatste heeft de steun, der V.S. Sigaretten niet beneden zestig cent per pakje De sigarettenprijzen, voornamelijk die van de goedkope soorten, zijn verhoogd. Er is een minimumprijs vastgesteld van zestig cent per pakje. Ook shag en rooktabak zullen in prijs worden vei-hoogd. De prijzen van de siga ren blijven voorlopig onveranderd. Belangrijke regeringsopdracht voor Hanny AAiehaelis Essay over omgekomen Joodse letterkundigen Naar wij vernemen heeft de jonge Am sterdamse' dichteres Hanny Michaelis van de staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. J. Th. M. Cals, de opdracht ontvangen tot het schrijven van een litterair-historisch essay, vergezeld van een biografie, bibliografie en bloemlezing, over de Nederlandse} Joodse schrijvers en '..dichters, die in de periode van 1940 tot 1945 zijn omgekomen. Van Hanny Michaelis, die op 19 Decem ber 1922 te Amsterdam werd geboren, ver scheen in 1949 een gedichtenbundel „Klein voorspel". Zij is thans werkzaam als re dactie-secretaresse van het-'Niéuw-Israëli tisch Weekblad. Twee personen verdronken Bij aanlegsteiger van veerpont misgestapt Maandagmorgen zag de stoker van een der veerponten van de dienst Kruiningen- Perkpolder, dat. bij de aanlegsteiger in de veerhaven te Kruiningen een fiets in het water lag. Hij waarschuwde de politie, die de fiets op de wal haalde en daarna ter plaatse ging dreggen. Na enige tijd werd het stoffelijk overschot opgehaald van de 50-jarige J. Brasser uit Vlissingen, een der stokers van de veerdienst. Daar B. geen fiets had, vermoedde men dat er nog iemand te water was geraakt. Het bleek de politie bij haar verder onder zoek, dat öe stoker Brasser de vorige avond in gezelschap van een passagier voor de laatste boot naar Perkpolder in het havencafé had vertoefd. Toen beiden het café verlieten was deze boot echter reeds vertrokken. De politie heeft reden te veronderstellen, dat beiden daarna gepro beerd hebben aan boord van de in de nabijheid van de steiger liggende reserve pont te komen om voor de nacht een on derdak te hebben. In de duisternis zijn zij waarschijnlijk misgestapt en te water ge raakt. Gisteren ontving de rijkspolitie te Goes de mededeling, dat een inwoner van St. Janssteen, G. F. van der Velde, vermist wordt. Men vermoedt nu, dat hij bij de steiger te Kruiningen is verdronken. Tot nu toe heeft het dreggen geen resultaat gehad. Koningin Juliana bedankt dr. William A. Burns Deskundige op het gebied van Indiaanse cultuur Dr. William A. Burns, de Amerikaanse deskundige op onderwijsgebied, die aan Nederlandse kinderen in het Haagse mu seum voor het Onderwijs sedert midden Augustus les geeft, heeft een brief van cle secretaresse van Koningin Juliana ontvan gen, waarin uitdrukking wordt gegeven aan dankbaarheid voor de bevordering „van het wederzijds begrip waaraan de wereld juist nu zoveel behoefte heeft". Dr. Burns, die gisteren naar New York terugkeerde, heeft door middel van voor drachten de kennis betreffende Amerika van een groot aantal kinderen vermeer derd. Hij constateerde dat cle jeugd vooral belangstelling koestert voor de Indianen in Amerika. Hij is een autoriteit op het gebied der kennis van roodhuiden en hun levensgewoonten en uit hoofde daarvan door drie Indianenstammen geadopteerd. Dr. Burns heeft de stoot gegeven tot de vervaardiging in het museum van totem palen door padvinders. Beeldende kunst ADVERTENTIE „Sihl Lucas" exposeert, in Stedelijk Museum Het was te begrijpen dat er in 188U onder de kunstenaars behoefte ontstond aan 'een dispuut-gezelschap, aan een combinatie van een debatingclub en een gezelligheids vereniging. De artistieke geesten waren in dit dagen verhit: pro en contra Wagner, het impressionnisme, de Nieuwe Gids, de neo- Gothiek en wat niet al. Van praten kwam men tot doen en zó ontstond de vereniging Sint Lucas op het gebied van de schilder kunst, die thans als 70-jarige te Amsterdam haar.interessante Najaarstentoonstelling in het Stedelijk Museum houdt. De leden ko men uit het gehele land en met genoegen zagen we er ook enige werken van Haar lemmers. Waalko Dingemans toont één van de vruchten van zijn Afrikaanse reis: een goed geobserveerde negerkop „Salomo", een naturel uit Zuid-Rhodesia, vlot geschilderd en mooi van kleur. Mevrouw Julia Gies- berts heeft een aardig Frans stadsgezicht „Sauzon" ingestuurd, waarin misschien de stofuitdrukking der huizen en der bestra ting wat reëler had kunnen zijn. Dirk Halting is met zijn „Portret van Oscar Mendlik" op deze expositie vertegenwoor digd. Dr. D. M. Hoogeveen koos een zeer moeilijk onderwerp: een grote oude kruik op een tafelkleed dat op een lappendeken lijkt. De buitengewone gevarieerdheid van al deze aaneengenaaide vierkante stukjes brengt onrust in dit stilleven, hoe fraai de stenen kruik ook mag zijn. J. Ph. Hoogwout geniet reeds vermaardheid oor zijn, ook hier te vinden, schilderijen met vissen. Adam Potgieter jr. uit Halfweg geeft een fraai gezicht op de Rivièra, al is het water voor de Middellandse Zee iets te onrustig. Jan Visser (Haarlem) bereikt in zijn violette Irissen een van bewogenheid getuigend kleureffect: het is het beste bloemstuk dat we tot heden van hem zagen. I-Iet is natuurlijk onmogelijk een volledig overzicht van de bijna tweehonderd in zendingen te geven. Er zijn vele oude be kenden, onder anderen enkele „Amster damse Joffers". Van A. J. G. Colnot een fors, Saverijs-achtig winterlandschap, op vallend door het contrast in de behande ling van de lucht en die van het land. Jos. Rovers schiep een liggende vrouwenfiguur, bijna levensgroot. Dit schilderij wordt ge kenmerkt door mooi bovenlicht en zuivere verdeling van weelderige kleuren. Jaap Sax uit eBi-gen verliet zijn sombere grijzen en spreidt hier in zijn bloemen-stilleven en in „Nijmegen" een subtiele kleuren rijkdom te toon. David Schulman, die bij nadere kennismaking steeds verrassingen brengt, heeft vooral in „Maas en Waal" een overtuigende eenheid van middelen v/eten te bereiken. G. J. Staller staat in „Portret van mej. E. S." op dc hoogte van een Charles Léandre: het is een aquarel, met pastel geretoucheerd. Ook zijn zeer kleine „Viskoopman" is meesterlijk door de subtiele afweging van kléïir partij en: de vis op de lcar blijft de aandacht trek ken. L." van der Vlist verlevendigde het beige-grijs-zilveren gevederte van dode patrijzen door op de voorgrond enkele fel gekleurde cartouches (hulzen) met scherpe slagschaduw te leggen. De romantische schilderijen van mej. G. Weslermann (Voorjaar, Flora, en Zomer) worden erg geschaad door de onrustige lijsten: zou effen zilver hier niet beter zijn? Van de stillevens zijn er verschillende die door intieme beschouwelijkheid over tuigen: we noemen inzendingen van H. IJkelenstem, Jan Bogaerts, Henk Bos, D. Homberg. Onder de landschappen trof Paul Deene ons méér door Toscana dan door Florence: het is gebouwd als met décors van nevel, met een humoristische vereen voudiging der contouren, een bijna Chinese toets en gevat in fraaie lijst. H. B. Diepe- rinks decoratieve Bosgezicht, een buiten gewoon slank schilderij, is vol van vreed zaam avondlicht. De tentoonstelling blijft open tot 2 Januari. H. SCHMIDT DEGEfrER Boksen Plannen van Van Dam De positie van Luc van Dam ten aanzien van een match om de Europese titel in het middengewicht is door zijn prestaties tegen over Robinson zeer verbetex-d. Dc Brit Ran dolph Turpin is officieel als titelcandidaat erkend- De andere officiële candidaat, Robert Villemain, is te zwaar geworden voor deze gewichtsklasse en heeft zich terug getrokken. Er is nog een andere Fransman, die voor een titelmatch in aanmerking komt en wel Laurent DauthuUIe. Zijn candidatuur zou eventueel door de Franse boksbond ge steund worden Indien hij zich wilde ver plichten voor een bepaalde tijd in Frankrijk te blijven. Weigert Dauthuille dat, hetgeen mogelijk is. aangezien hij Canada en dc Ver enigde Staten tot arbeidsveld heeft gekozen, dan is het hoogst waarschijnlijk dat de Franse boksbond de candidatuur van Luc van Dam zal steunen. In die geest heeft de voorzitter althans toezeggingen gedaan. Er is ook sprake van een wedstrijd tussen Van Dam en Tiberio Mitri, dc Italiaanse kampioen, te houden in Antwerpen, Ray Robinson heeft verklaard dat hij het olgend jaar terug komt naar Europa en dan bereid is Van Dam een revanche toe te staan. Mocht hij over enkele weken Jake la Motta- verslaan "en daarmee Zijn tweede we reldkampioenschap winnen, dan zou hij zijn titel in het middengewicht tegen Van Dam op het spel willen zetten. In dat geval zal de revanche Robinson-Van Dam in de open lucht gebokst worden, hetzij in Rotterdam hetzij in Amsterdam. ADVERTENTIE BLOEMENDAAL - TELEFOON 22143 Nederlandse sportploeg naar Nieuw Zeeland De Nederlandse sportafvaardiging naar Nieuw Zeeland even voor het vertrek, van Schiphol. Wim Slijkhuis (links boven aan), Arie van Vliet (rechts boven) en Greetje Galliard zijn duidèlijk te herken nen, Irma Schumacher en Leo van der Kar hebben zichzelf verduisterden Jan Derksen gaat schuil achter de wuivende hand van Greetje Galliard. De Nederlandse delegatie van de Europese sportploeg, die in Nieuw Zeclanad zal uit komen, is Maandagmiddag om halfeen van Schiphol naar Londen vertrokken, Wim Slijkhuis, Arie van Vliet, Jan Derk sen, Irma Schuhmacher en Greetje Galliard stapten in het vliegtuig, vergezeld door de Amsterdammer Leo van der Kar, die als leider van de gehele Europese ploeg zal optreden. In Londen zullen de andere deelnemers zich bij de ploeg voegen. Onder hen zijn de sprinter Mac Donald Bailey, Arthur Wint, de Zweed Bengtsson, de Engelse loper op de 800 meter Bannister en zijn landgenoot en naamgenoot Bannister de wielrenner. De gehele ploeg is in Londen ontvangen, door de hoge commissaris van.Nieuw Zeeland de heer Jordan en vanochtend is de reis 'naar Nieuw Zeeland aanvaard. De heer Van der Kar heeft van de bur gemeester van Amsterdam, mr. A. J. d' Ailly, twee brieven en twee boeken over Amster dam meegenomen voor de burgemeesters van Christehurch en Wellington. Olympische Spelen Sportkalender N.O.C. De kalender van het Nederlands Olympisch Comité is verschenen. De eerste uitgave, die van 1950, was ongetwijfeld geslaagd, maai de kalender voor 1951 maakt een nog betere indruk. De verzorging van foto's en tekst is uitstekend, de variatie in onderwerpen is groot, hetgeen begrijpelijk is bij een uitgave over sport. Het aantal medewerkers is ge groeid, hetgeen duidelijk blijkt uit het feit, dat de inhoud veel levendiger is geworden; foto's en annecdotes zijn uit het werkelijke sportleven gekomen. Onafzienbare stromen. Noord-Koreaanse vluchtelingen blokkeren dag en nacht de weinige wegen waarlangs ontsnapping naar het Zuiden van het schiereiland nog mogelijk is. Als er tijd en plaats is mogen zij, zoals de hierbij afgebeelde vrouwen en kinderen, -meerijden op de militaire treinen van de UNO-troepen. Sport in 't kort NEDERLANDS CRICKETELFTAL TEGEN ZUID-AFK1KA. Op Zaterdag 15 en Zondag '16 September 1951 zal op het terrein van Rood en Wit aan de Spanjaax-dslaan te Haar lem een cricketwedstrijd worden gespeeld tussen het Nederlands Cricketelftal,'énhet officiële test-team van Zuid-Afrika, dat het gehele cricket-seizoen 1951 in Engeland speelt. SLIEDRECHT—HFC. Voor Zondag 17 December is de voetbalwedstrijd Sliedrecht —HFC ingelast. ADVERTENTIE Slaapt U slecht door rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen, neemt dan Togal. Verdrijft in al die gevallen snel en afdoende die pijnen en U slaapt heerlijk. Togal baat! Zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apotheek en drogjst 0.83, 2.08, 7.94

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 5