c Hogere keurlonen moeten tekort vleeskeuringsdienst voorkomen TAFIJTENVEILSNG Visserij-varOT) Communistische critiek op vele punten Dry Cleaning only -Clowntje Rick LEGER DES HEILS De nieuwe ÜHü 00 ver-Reinigers De Zevenster Woensdag 13 December 1930 Velsens raad bijeen TELKENS WEER hebben de communistische raadsleden Dinsdagavond de woorden strijd gezocht met voorzitter en medeleden en telkens weer verliepen de kleine erupties in de bijeenkomst der Velsense vroedschap in de geprikkelde stemming, die een paar maal scherpe woorden over en weer uitlokte. De vergadering was nog maar pas aan de gang, toen een voorstel van het college om een ingekomen stuk van de bond van Land- en Zuivelarbeiaers voor kennisgeving aan te nemen, het misnoegen van de heer Kruisman wekte en ook in de verdere loop van deze langdurige zitting zijn er woorden gevallen, die menigmaal de voorname sfeer van eikenhout en glas-in-lood lichtelijk schaadden. Het ingekomen stuk wilde de loonnorm van de landarbeiders omhoog helpen en deze werkers een extra uitkering bezorgen, en burgemeester mr. M. M. Kwint stc-lde de gebruikelijke vraag, of er nog stemming over het voorstel tot het voor kennisgeving aannemen van deze brief uit communisti sche koker werd verlangd. De communistische raadsleden bleken zulks te wensen en de heer Kruisman nam het woord, zeggende dat hij „glad maling" had aan het feit, dat dat woord hem niet was toegestaan. Natuurlijk stemde slechts de communistische fractie tegen. Deze geprikkeldheid kwam telkens terug: bij de mededelingen al kreeg de heer Kruisman de gelegenheid het verzoek om een Kerstgi-atificatie aan gemeente- personeel en sociaal-ondersteunden, dat in haast elke gemeenteraad behandeld en afgewezen wordt, met een aanval op het college te steunen. De oorlogsvoorbereidingen en de winst der aandeelhouders kwamen op het tapijt en daar tegenover werd vooral de nood der ondersteunden vanwege Sociale Zaken afgeschilderd: zouden deze poveren dan geen 75 cent- extra mogen hebben, zijnde 25 procent van hun wekelijkse drie gulden? zo vroeg hij. „Dit betekende net een pakje bedorven koelhuisboter" v/ist de heer Kruisman, wat de voorzitter deed opmerken, dat „die anders verduiveld lekker is". Er kwamen twee voorstellen uit de com munistische bus, waar de heer Andrea (Arbeid) op reageerde: er zat naar zijn mening iets goeds in het idee, maar het is zo jammer dat de communisten een propa gandastunt uithalen met de ellende van een ander. Hij vroeg het college, of het niet mogelijk was de ergst getroffenen met Kerstmis een extra'tje te geven. De heer Maas (Kath.) zag de beide voorstellen eveneens als een stukje nare propaganda, „die als een gramofoonplaat overal afgedraaid wordt" en toonde zich verbaasd over de brutaliteit van ex-wet houder Kruisman om dit college verwijten te maken waar hij zelf indertijd niet meer bereikte dan 25 procent toeslag op de sociale steun. Ook hij wees op de lande lijke regeling, die deze uitkeringen in het verband houdt. Wethouder Strijbosch (Sociale Za ken, Kath.) verdedigde Velsen door er op te wijzen dat hier het steunbedrag al op een hoog niveau ligt en dat de ondersteu ning builen de normale inkomsten wordt berekend, wat de heer Kruisman weer deed repliceren waarom in Nijmegen wel een extraatje is toegestaan en waarom de P.v.d.A.-fractie niet met een daartoe strek kend voorstel was gekomen als zij er blijk baar zo sympathiek tegenover stond. „Toen ik achter de collegetafel zat waren er wei nig sleungevallen" herinnerde hij zich, wat hem de voorzitterlijke opmerking bezorgde, dat hij zich er nu met een Jantje van Leiden afmaakte. Voorziende, dat zijn voor stellen zouden sneuvelen, kwam hij met gematigder plannen, namelijk om bij de minister op een gratificatie voor beide groepen aan te dringen, wat de heer Maas als een formidabele ommezwaai kenschetste en door de heer Kruisman zelf als het enig mogelijke compromis werd beschouwd. Over de Nijmeegse uitzondering wist wethouder S t r ij b o s c h nog mee te delen, dat daar het hele jaar door een laag bedrag werd gegeven, zodat de betrokkenen daar wel eens een extraatje kunnen gebruiken en toen er opnieuw gestemd werd, bleek de X3:o<-CQec'MCüxcaxo&xocopxcoxcoccce Ons nieuwe vervolgverhaal: Ik zocht 'n Hotel op het Damrak Oorspronkelijke roman door Hans Alma Tom Marijnsjournalist uit een provin ciestad, is van plan een prettige vacan- tie te beleven. Eerst een paar dagen naar Amsterdam en dan naar Limburg. Maar in het merkwaardige hotelletje „Le Soleil" aan het Damrak gebeuren enkele dingen, welke zijn nieuwsgierig heid prikkelen en waarbij een bekoor lijk helblond meisje, een Amerikaanse neger, een onopvallend echtpaar uit Gorinchem en enkele anderen betrok ken zijn. Marijns vergeet zijn vacantie en volgt een spoordat hem leidt naar een dans gelegenheid aan het Leidse Plein, naar de Gorinchemse kermis, een ziekenhuis in Breda en naar velerlei andere milieu's. Hij is een heel gewoon en zeker geen heldhaftig mens, deze Tom Marijns, maar -met de hulp van de robuste rechercheur Klinkhamer, het blonde meisje Daisy en het verpleegster tje Jos weet hij de knoop te ontwarren welke in „Le Soleil" werd gelegd. Een prettig geschreven verhaal, waarin spanning en ontspanning met mate ver mengd zijn. De schrijver zelf jour nalist weet, hoe zijn lezers te boeien. voorgestelde aandrang op de minister voor een Kerstgratificatie aan het gemeente- personeel alleen de communistische stem men te krijgen en die voor de sociaal on dersteunden er iets beter af te komen met 15 stemmen voor en de meerderheid tegen. Hogere keurlonen De door B. en W. voorgestelde verhoging van de keurlonen op het vlees ter dekking van een verwacht tekort bij de gemeente lijke vleeskeuringsdienst, ondervond heel wat tegenkanting in de raad. De heer De Veen (Kath.) wilde er de ganse gemeenschap en niet alleen de sla gers mee belasten en begreep niet, waarom er vroeger, toen de dienst ruimschoots „uit" kon, geen verlaging van de keurlonen is toegepast en daar was de heer Scherin- ga (comm.) het mee eens. De heer TenBroeke (C.H.) dacht dat van de 5 cent verhoging voortaan de helft niet langer naar het rijk afvloeide, maar in de gemeentekas bleef, wat de heer Van Leeuwen (Kath.) als middenstander on middellijk deed vragen, hoe de gemeente dan aan een opbrengst van 10.000 alleen uit die 5 cent denkt te komen. Hij zag in het voorstel een loonsverlaging voor de slagers en kon het er niet mee eens zijn. Wethouder Aschoff (Financiën, C.H.) vertelde, dat de tarieven nog dezelfde zijn als in 1922 en dat er in 1951 bij de dienst een tekort van 10.000 dreigt, die door de voorgestelde verhoging der keurlonen wordt ondervangen. Waarom er vóór de oorlog van de grote overschotten geen slachthuis gebouwd is, vroeg de heer D e Veen, maar de wethouder gaf ten ant woord, dat de saldi daarvoor lang niet groot genoeg waren. Er is nog geruime tijd over deze zaak gepraat en de heer Ver beek (Arbeid) vond dat maar spijtig, omdat naar zijn mening een duidelijker omschreven voorstel met meer cijfers dit debat had kunnen voorkomen, wat wet houder Aschoff hem moest toegeven. Weer verlangden de communisten, die tegen waren, stemming en met twee Katho lieke en drie C.P.N.-stemmen tegen werd de verhoging aanvaard. Anderhalf uur is er in besloten zitting geredekaveld over de aankoop van een stuk bollengrond vóór huizenbouw in Santpoort en vele sprekers hebben hun mening er over ten beste gegeven, waarna de koop tenslotte met vier stemmen tegen gesloten werd. De eindelijk bereikte tijdelijke regeling inzake de vergoeding van ziektekosten van het gemeentepersoneel bezorgde het college andermaal een aanval uit de communisti sche hoek: de heer Den Hollander zag het voorstel, dat de helft van de Ziekte wetpremie tot een maximum van 50 voor rekening van de gemeente wil brengen, als een compromis en hij vroeg zich af, waar om er door de gemeente geen pressie op de minister is uitgeoefend om dit maximum op het dubbele te brengen. Kleine inciden ten en scherpe interrupties,, die zelfs een half millioen Chinezen in Velsens raad brachten, vonden tenslotte de heren Maas (Kath.) en Lips (A.R.) als golfbrekers: de laatste vond het com munistische gedoe „praat op zolder, dat dan nog op gemeentekosten gedrukt wordt ook", daarbij doelend op de notulen van deze bijeenkomst. Nieuwe gymzaal in Noord Het voorstel tot bouw van een gymzaal bij de nieuw te stichten openbare lagere school in Velsen-Noord gaf de heer Lips de vraag in de mond, of er geen gemeen schappelijk gebruik gemaakt kan worden van de drie reeds bestaande gymzalen en de heer J. V i s s e r (A.R.) vroeg of, bij het vrijkomen van het bouwvolume in het komende jaar rekening gehouden is met de ADVERTENTIE Met de feestdagen keurig gekleed? CHEM. REINIGING - OLD CLOTHES NEW Koningsplein 10 - IJmuiden - Tel. 488G vele „liefhebbers" voor een gymnastiek zaal en wethouder D e B o e r (Arbeid, On derwijs) antwoordde, dat het niet mogelijk is, dat de scholen van Velsen-Noord gym zalen delen, omdat de ruimte zulks niet toelaat. Er zijn, zo vertelde de wethouder, inderdaad 17 scholen in Velsen zonder gymzaal, die dus binnenkort wel met hun verlangens zullen komen. Ze zullen op ur gentie worden bekeken en de gemeenle- financiën spreken natuurlijk een hartig woordje mee. Benoemingen Er moest tenslotte een commissie van advies voor de toekenning van studiebeur zen worden benoemd, die er na de stem ming als vólgt uit zag: Dr. P. Brommer, de heer A. Wiedemeijer, dr. C. F. W. Dover, de heer A. Vennik; dr. A. P. J. M. Vughts en de heer J. F. van Leeuwe, waardoor een zo goed mogelijke samenvatting der verschillende levensbe schouwingen en opleidingsrichtingen is ge vonden. De heer Verbeek had de commissie toch nog anders 'gewild: zijn indertijd ge opperd plan om niet alleen de 1. o. krach ten, maar ook de academisch geschoolden in de commissie op te nemen, vond hij niet geheel verwezenlijkt en ook een dame had hij er graag in gezien. Wethouder De Boer had oor voor de bezwai-en. maar meende toch, dat deze vrucht van een gemeenschappelijk overleg als zodanig aanvaard moet worden en dat bij vervangingen nog wel eens rekening gehouden kan worden met, de zojuist ge houden wensen. Er werden voorts leraressen en een leraar aan de Huishoudschool benoemd en de heer A. v. d. Brink kreeg een plaatsje in de commissie van advies voor Sociale Zaken ter voorziening in de vacature, ont staan door het aftreden van de heer J. H. Muller. Zowel de heren ir. W. Polderman als J. J. Hartman zagen zich benoemd in de commissie van toezicht op de visserij- school wegens het bedanken van de heren J. C. Pronk en D. Verbaan. Wethouder Aschoff heeft de hoop uit gesproken, dat de begroting voor 1951 in Januari in behandeling komt. MARKTBERICHTEN 12 December 1950 Prijzen Heilbot 1.801,65; gr. tong 2,452,30; gr.m. tong 1,961,87; kl.m. tong 1,72.1,60; kl. tong I 1,63—1,54; kl. tong II 1,32—1.26; tarbot I 2,20—2.05, per kg. Tarbot IV 5352: gr. schol 8674; gr.m. schol 85—84; kl.m. schol 81—76; kl. schol I i; kl. schol II 6134: schar 4712,50; verse haring 11,20; makreel 2017: gr. schelvis 7762,50; gr.m. schelvis 71—62,50; kl.m. schel vis 6057: kl. schelvis I 5247; kl. schelvis II 36,5022,50; wijting 2318,50; gr. gul 5551; midd. gul 4847; kl. gul 31; kl.m. heek 63—60; kl. heek I 52—48; kl. heek II 50; poontjes 13,5011,50; kl. koolvis zw. 28—24,50; kl. koolvis wit 4037, per 50 kg. Gr. kabeljauw 240144; gr. koolvis zw. 1,5053.50; gr. koolvis wit 92; gr. leng 82,. per 125 kg. Aanvoer 30 kisten tong en tarbot, 3 kisten heilbot, 125 kisten schol, 5 kisten schar, '6 kisten haring, 9 kisten makreel, 345 kisten schelvis, 125 kisten wijting, 50 kisten kabeljauw en gul, 10 kisten leng, 35 kisten heek, 65 kisten poon, 130 kisten koolvis, 10 kisten diversen. Totaal 1098 kisten. Besommingen HD 79 f 5270; HD 87 f 5870; VL I 28 f 517; KW 128 f175; KW 189 f58. Een trawler besomde f23.100. Collecte voor blindenzorg Gezamenlijke actie van verschillende instellingen Diverse grote instellingen voor blinden zorg, zoals het Instituut „Bartimeüs" te Zeist, het Vacantie-oord „Dennenheul" te Ermelo, de Werkinrichting in de Plan tage te Amsterdam, het Blindentehuis „Sonneheerdt" te Ermelo en het Tehuis voor Alleenstaande Blinden te Wolfneze, hebben één gemeenschappelijke collecte orgaan gesticht om het aantal collectes drastisch te beperken. Dit streven, dat on getwijfeld overal zal worden toegejuicht is doeltreffend verwezenlijkt in de „Stich ting Christelijke Blindenhulp" te Amster dam, waarvan de actie ten goede komt aan vele vormen van blindenzorg, zoals op voeding en onderwijs, vakopleiding, ar beidsvoorziening, huisvesting, ontwikke ling en ontspanning, ondersteuning van oude en behoeftige blinden en dergelijke. In hoeverre de collecte van de stichting ten goede komt aan dit veelsoortige lief devolle werk voor de blinde medemens zal Zaterdag door de bewoners van de ge meente Velsen bepaald worden, wanneer van hen een offer voor dit doei zal wor den gevraagd. Het adres van de plaatse lijke leiding, waar ook aanmeldingen voor belangeloze medewerking zeer welkom zijn, is: mevrouw Struikmans, Wijk aan Zeeërweg 165, IJmuiden. SCHEEPVAART IJMUIDEN Dinsdag 12 December kwamen de haven van IJmuiden binnen: Sambre van Holm- sund. Fairsea van Rotterdam. Texelstroom van Manchester. Appingedam v. Rotterdam. Werna van Stockholm. De Ruiter van Hargshamm. Fakir van Christiansham. Sel- fors van Raufartröfn. Lingestroom van Liver pool. Tempo van Rochester. Van Brakel van Kaarlstadt. Lucas Bols van'Bordeaux. Diana van Londen. Phoenix van Marïaham. Carona van Mantyluoto. Vertrokken zijn: Oranjefontein naar Southampton. Nezo naar Huil. Viking naar Aarhus. Bierum naar Antwerpen. Sobat naar Rotterdam. Swift naar loonden. Lemsterkerk naar Hamburg. Lies naar Rotterdam. Falvik naar Halmstadt. Op het Engelse platteland wilde het nog wel eens gebeuren, dat ongewenste ele menten tegen Kerstmis 's nachts de pluim veestapel van de boeren plunderden. Om dit euvel legen te gaan houden vele boeren en hun knechts des nachts de wacht bij de kippen en kalkoenen en wee de onver laat, die zich aan de malse boutjes zou willen vergrijpen! Gewapend met een jachtgeweer, bewaakt deze Britse land man in de omgeving van Bristol de kerstdiners. Voor de Ismderen Het volgende nummer was mastklimmen. Hieraan zou Rick meedoen. Een hoge paal, dik met zeep ingesmeerd stond in de grond. Jongenswat was dat ding ver schrikkelijk glad.' 't Zou warempel niet meevallen om daar in te klimmen, helemaal tot de topEn toch moest dat, want bovenin hing een hoepel, waaraan allerlei prijzen waren opgehangen. Wie kans zag, zo'n pakje te bemachtigen, mocht het houden; wie de top niet haalde en eerder naar beneden gleed, had niets'. „Nou, Rick laat jij nou ook eens zien, wat je kunt!" lachte Bunkie. „Zorg maar dat je een mooie prijs van de hoepel te pakken krijgt!" „Dat zal ik proberenbeloofde Rick. Maar hij was nog niet aan de beurt. Eerst moesten een paar Kabouters, die vóór hem- waren, hun kansje wagen. Kijk, daar ging de eerste al naar boven.Moedig pakte hij de gladde mast en begon te klimmen. Maar ojee.dat ivas helemaal niet ge makkelijk! Dat ding leek wel 'n paling, zo glibberigLangzaam, met kleine stukjes, ging het naar boven. ADVERTENTIE Zie belangrijke aankondiging van de IN GEBOUW op achterpagina van dit blad D.C.53. zendt Duke! naar nationaal tournooi in Leeuwarden In de laatste week van dit jaar zal te Leeuwarden ter gelegenheid van het 25- jarig bestaan der plaatselijke damclub een nationaal damtournooi worden georga niseerd. De speeldata zijn: 25, 26, 27, 28 en 29 December. Deelnemers zijn: Beers Noord-Scharwoude), De Jong (Haarlem), B. Dukel (IJmuiden), Van Ansems (Am sterdam), Jurg (Hengelo). Douwes (Gro ningen), Bandstra en Bergsma (Leeuwar den). Op Tweede Kerstdag en op 28 December worden twee partijen per dag gespeeld. Door medewerking uit kringen van het Visserijbedrijf, is het de Damclub IJmui den mogelijk gemaakt, Dukel aan dit zeer sterk bezette tournooi te laten deelnemen. Hij is ongetwijfeld een der kans paarden, hoewel de nieuwe Noordholland se damkampioen De Jong wel de preten dent met de meeste kansen voor de eerste plaats genoemd kan worden. De leden van de Damclub Leeuwarden Bandstra en Bergsma treden voor het eerst op in een dergelijk tournooi. De jeugdige Bergsma die zich in de finale om het landskampioenschap heeft geplaatst, is een speler met toekomst. De Groninger Max Douwes een problemist van interna tionale vermaardheid, is ook al een pro bleem in dit gezelschap. Beers en Ansems zijn defensieve spelers, die moeilijk een partij verliezen. De eerste ronde begint op Eerste Kerst dag in hotel' „De Groene Weide" aan de Harlingersingel in Leeuwarden. Duur. De visprijzen wartn Wh-- weer hoog: de noteringen van konden gehandhaafd worden met ring van de fijnvis welke iets werd. Grove tong haalde als hoogste^: tot 2.30 per kilo en grove slips note?*'3 1.32 tot 1.26 per kilo. Grote sH nog erg schaars blijft noteerde 86 y middel en grootmiddelsoorten' varl-Z van 81 tot 85 per kist, kleine schol IT werd goed betaald met 34 tot f 6[ kist. Grove schelvis varieerde met do W liteiten in prijs van 77 tot 62.50 per kist en de braatschelvis schommelde tussen fa 22.50 en de 36.50. Wijting bleef eenge vraagd artikel en noteerde ruim 20 tot zelfs 28 per kist en de grote kabeljauw vond kopers voor 240.per kist. De resultaten. De Thorina welke Din<. dag als enige trawler marktte besomde va- een 12-daagse reis 2-3.100, de HD 79 en* HD 87 maakten respectievelijk 5270" en 5870.—. En schaars. Vandaag waren trawlers aan de afslag n.l. de Sumatra nx 320 kisten schelvis, 30 kisten makreel, iu kisten gul en koolvis, 30 kisten wijtingjj I kisten varia, 140 kisten radio en 50 stlj-ri kabeljauwen en de Maria van Hattum es 100 kisten schelvis en piepers, 40 ki$& gullen, 20 kisten koolvis, 50 kisten wijting 50 kisten radio, 20 Icisten hake en 20 kisten stokkebit. Een enkele haringlogger en wjï kotters completeeerden de geringe y». voer. Voor de Donderdagmarkt is op dit moment alleen nog de binnenkomst bekend van de Zeelandia In en uit. Op 12 December kwamen binnen tot 15 uur: IJM 210, 62,10,215,226 KW 189, 128, HD 87, 79, VD 60, Z 467,479, BOU 33, Z 466, 264, Z 447. Naar zee gingen tot 15 uur: HD 87, 79, UK 244, IJM 41,75, 9, 32, 249, 226, 213, KW 65. Veilig onderkomen. De Belgische garna- lenvissers Z 467 en 479, BOU 33, Z 485 en 264 en de Z 447 kwamen Dmsdagraorgen de haven van IJmuiden binnen, vluchtend voor het slechte weer. De scheepjes die 1 maar weinig gevangen hadden, zuilen ie garnalen in de IJmuidense afslag breaeei tenzij deze aanvoeren per auto naar Be# zullen worden vervoerd, als de schep»; langer moeten blijven liggen. Nieuwe zandzuiger. Sinds enxie dagen vaart tussen de pieren de nieuwe zandzuiger Pieter Henri Wattier proef, ge bouwd bij de Scheeepswerf Verschure in Amsterdam, zulks in opdracht van de ..In dustry Handels Comp. Holland". De niiicr zal aan het Franse Gouvernement worden overgedragen. Het schip heeft een lengte tussen de loodlijnen van 37.50 meter, een breedte van 15 m. en een diepte van 6 m. j De maximium diepte waarop gewerkt kan worden bedraagt 18 meter. Het schip i! uitgerust met 2 motoren van ieder M p.k. en twee motoren van 715 p.k.Naè proefvaart en het proefbaggeren zal til schip naan Rotterdam vertrekken om na overdracht naar de plaats van bestemmhs Bordeaux te gaan. Naar Amsterdam. De IJM 41 „Cliü Compaen" die al een paar dagen binnen Uj voor reparatie is Dinsdag voor dokkitjc verdere reparatie naar Amsterdam re- trokken. Sleep. De Katwijk 168 Eendra:' in Dieppe ligt met een motordefect ui E zijn gevangenschap worden verlost ccc:2 Katwijk 170 Zeemeeuw van dezelfdera- rij, welke logger Dinsdagmiddag uit IJl den is vertrokken om de KW 168 c? 1 halen. Velsen-Noord A. Hartman jeugdkampioene bij „S.S.H." De jaarlijks terugkerende onderlinge wed strijden voor de leden van de gymnastiek vereniging „SSH" zijn Dinsdagavond onder grote belangstelling van ouders in het gymnastieklokaal van de Da Costa-school ingezet voor de jeugdgroepen. Aan spanning heeft het niet ontbroken, nadat voorzitter K. Monné een openings toespraak heeft gehouden en directeur H. van Wijnen de wedstrijden liet beginnen. Deze bestonden uit brug, paard, ringen, paardsprong voor beide groepen en voor de meisjes evenwichtsbalk en de jongens wandrek. De meisjes deden in alle gelederen hun best om tot de eersten te behoren en kans te maken op de SSH-jeugdbeker. Na het af werken van de eerste nummers bleek reeds dat de wisselbeker bij de meisjes van het eerste gelid terecht zou komen. Hoewel ook de jongens vrij beheerst werkten was voor namelijk de afwerking bij paardsprong oor zaak van puntenverlies. Op verschillende onderdelen behaalden de meisjes veel punten, doch brug bleek voor allen het moeilijkste toestel. Hoewel E. Kluft bij meisjes I eerste werd met 39 punten, moest zij door overschrijding van de gestelde leeftijdsgrens de beker aan A. Hartman laten, die als nummer twee mét 37% pnt. jeugdkampioen' werd. Om in aanmerking te komen voor een eerste prijs-diploma moesten 36% pnt. wor den verzameld; voor tweede prijs-diploma 34 pnt. en voor derde prijs-diploma 29 pnt. De voornaamste uitslagen waren: Meisjes, le gelid: 1. E. Kluft 39 pnt., (me daille"); 2. A. Hartman, wisselbeker-kam pioene 37% pnt.; 3. I. Renes 37 pnt. 2de gelid: 1. M. Keeman 35% pnt.; 2. R. Wagenaar 35 pnta; 3. M. Veer 34% pnt. 3de gelid: 1. C. Boender, C. Winkel 34 pnt.; 2. J. Jans, T. Mooy 33% pnt.; 3. T. Wester huis. 4de gelid: 1. W. de Dood 33% pnt. Jongens, le gelid: 1. C. Castrïcum en F. Rein 34 pnt., beiden medaille. 2de gelid: 1. P. Rauwerdink 33 pnt. 3de gelid: 1. W. Huider 31% pnt. 4de gelid: 1. G. v. d. Weerd 31% pnt. Film voor I.E.V.-jongeren De R.K. sportvereniging „I.E.V.", die voor de afdelingen voetbal en vooral ook gymnastiek over een groot aantal adspi- rant- en junioren-leden kan beschikken, heeft voor deze jeugd een contact-avond belegd: er waren Dinsdagavond velen in de gymnastiekzaal van de R.K. meisjes school aan de Corverslaan bijeen om te genieten van een filmprogramma. De eerste film was van oudere datum en gaf verschillende kijkjes in en rondom Beverwijk. Enige fraaie kleuropnamen van bloembollenvelden en aardbeienpluk alsmede van het scheepvaartverkeer in het Noordzeekanaal kregen de volle bewonde- ring. De hoofdfilm „Rinty, de herdershond een documentaire met prachtige natuur taferelen, speelde zich af in het verre Westen. Enige komische tekenfilms brach ten de vrolijke stemming er in. ADVERTENTIE MOD. 119 en HOOVER WASMACHINES uit voorraad leverbaar bij cc HOOVER DEALERS B. DE VELDER EN ZN. Velserduinweg 173 IJni.-O. - Vraagt vrijblijvend demon!l»H« Agenda voor Velsen Woensdag, 13 December Thalia, 20 uur: „Ik gaf mijn kind «f- Donderdag, 14 December Thalia, geen voorstelling. FEUILLETON door mevrouw Bijleveld-Gelinck 39) O, dat is niet erg! Waarom niet erg? Nu, dan leef ik verder zonder kapi taal. Dan ga ik „onder de mensen", zo noem je dat toch, hè? Ik word bijvoorbeeld gezelschapsdame bij een lieve, knox-rige, zeurige, tyraxxnieke adellijke dame! Dat lijkt me verschrikkelijk! Mij helemaal niet! Ik zal slag hebben om met haar om te gaan. U moet denken, ik heb al een enorme routine, door de douairière Van Blitterswijck! Ze lachtexx nu allebei. Hij had nog steeds het Beertje tussen zijn vingers. Gedachteloos kneep zijn duim in het bolle buikje. Dan mag u mij nog eens komen op zoeken, fantaseerde zij verder, zo tussen twee en half vier, als mevrouw rust. Want ze mag u natuurlijk niet zien. Ze is natuur lijk een mannenhaatster en daarmee heb ik ook al routine doorwat doet u nou? Hij was ineens opgestaan en hield het wollen beest nu in het volle licht vaxx de schemerlamp. En zijn duim kneep onder zoekend in het dikke lijfje. U mishandelt dat beest! De politieman keek haar aan, eigenaar dig, een gespannen blik. Toen kneep hij weer. Aagje vroeg hij aax*zelend, nu moet ik je nog één ding aandoen. Iets ergs. Wil je me vertrouwen? Ja, zei ze, hem verbaasd aanziend. Het lijkt erg, maar ik kan het zó weer herstellen. Ik woudat beest even opensnijden. Nee! Toch wel. Laat me nu even mijn gang gaan. Wees nu niet boos. Ik vermoed Ja? Dat de Zevenster hier in zit. Ik geloof dat ik iets voel. Ze kreeg een vuurrode kleur. Ze aarzel de. En zag hem twijfelend aan. Toe Aagje? Nu, toe dan maar. Maar niet zo, dat hij niet weer genaaid kan worden. Ik zal het heel voorzichtig doen. Alstublieft inspecteur!- Hij haalde zijn zakmes voor de dag en manoeuvreerde behoedzaam als een gebo ren chirurg. Hij vond aan de binnenzijde een naadje dat hij voorzichtig opensneed. Hij haalde de opening wat verder los en stak zijn vingers tussen de houtwol. Werkelijk Aagje, het is zo! In een dun vloeitje gewikkeld, kwam het juweel te vóox-schJjn. Zeven prachtige diamanten, gegroepeerd als de sterren van het Zevengesternte. Een beetje fantastisch, een beetje zonderling, en aan een dunne ketting om de hals te di'agen. Daar is je erfenis, meisje! Nee, geldzuchtig was ze niet, de erf gename van de Zevenster! Ze keek er amper naar, maar wel naar het zielig- geslonken lievelingsbeest. Hij had het ge voel, dat ze nog liever juffx'ouw van ge zelschap was geworden bij haar adellijke mevrouw dan dat ze haar Beei'tje er voor had moeten opofferen! Je kunt dat beest toch zó weer met houtwol opvullen en dichtnaaien! Dan zie je er niets meer van! tx-oostte hij. Ja, dat is waar. Ik dank u wel voor de moeite, inspecteur. Ik zou eerst dat juweel maar grondig opbergen. Is er hier een brandkast in huis? Ja, freule Fx-ida heeft er een. Een kleine. Dan zou ik het haar vragen. Wil ik het voor je doen als je zelf niet meer naar beneden wilt? O, graag. Alstublieft. Ze legde vol veirtrouwexx, de diamanten in zijn hand; hij borg ze weg in zijn porte feuille. Op de tafel lag het opengemaakte Beertje, maar hij keek nog even trouw hartig als altijd. Wat raar dat tante Truus dat gedaan heeft, vindt u niet? Ja. Raar. Maar ze was een zondex- linge, achterdochtige vrouw. Ze had geen safe en geen brandkast. En ze wist dat jij dat beest nooit zou wegdoen voor je twee- en-twintigste jaar. Daarna had ze het natuurlijk moeten zeggen. En dat heeft ze op het laatste ogen blik willen zeggen. Ja, dat is duidelijk. Er viel nu een stilte. Ze stonden naast elkaar voor de tafel en wisten in eens niet meer, wat te zeggen. De zaak was nu afgelopen, totaal afgelopen. Alles was op gelost en de taak van inspecteur Renke- voort was ten einde. Hij zou nu weggaan. Hij zou nu eerst naar huis gaan om te slapen en morgen zou hij weer op zijn bureau zitten. En overmorgen. En de vol gende week. En er zouden weer nieuwe zaken zijn, en nieuwe gevallen, en nieuwe personen zouden zijn hulp inroepen.En tussen die zaken door zou hij zijn rapporten schrijven over de zaak Pelman-inbraak en herhaal de poging tot ontvoering en over de zaak Valentijn-verduistering van toevertrouw de effecten. Hij zou beide verdachten moe ten horen. Maar in het huis in de Vondel straat zou hij niet meer komen. En er zou over een paar maanden de terechtzitting zijn. En dan zou dit meisje in de getuigenbank zitten, ergens ver van hem af. Ze zou de eed afleggen, ze zou haar verklaxtngen geven. Hij zou haar uit de verte zien. Misschien dat ze nog eens evexx naar hem keek. Maar hij zou als politieman niet naar haar toe kunnen gaan om te vragen hoe het met haar ging. Zoals zeer veel serieuze mannen had inspecteur Renkevoort totaal geen dunk van zichzelf. Het idee dat een meisje als Aagje van hem zou kunnen houden kwam eenvoudig niet ixi hem op. Hij was een nuchtere kerel, een harde werker, hij was geen romantische aanbidder. En dat zij vanmiddag zo stil in zijn armen gestaan had en zo stralend naar hem gekeken had, was een natuurlijke begoocheling-van-het- ogenblik geweest. Hij ging nu weg. Hij ging nu afscheid nemen en beneden aan de huisgenoten de oplossing van de zaak vertellen. Hij ging haar nu goedendag zeggen, ze moest nu nodig naar bed. En hij stak zijn hand uit: Dan neem ik nu afscheid, juffrouw- Van Esbeeck. (Hij was, vanavond in het politiebureau in Naarden, ixieens Aagje gaan zeggen, maar nu zei hij weer juf frouw Van Esbeeck. Dat maakte het min der moeilijk). Gaat u nu weg? Hij glimlachte. Maar natuurlijk, juf frouw Van Esbeeck. Dat spreekt toch van zelf! Mijn taak is nu afgelopen. O. Alle problemen zijn nu opgelost. U kunt nu volmaakt rustig slapexi. En de Zevenster is gevonden. Ja. Ik zal hem aan freule Van Amshove ovei-handigen. Graag. Dank u. Gaat u nu rustig slapen? Ja. U zult wel moe zijn. Hij kon zichzelf wel om zijn oreD^ Waarom ging hij nu niet? Waarom - hij nu nog te zeuren? Als ze maar n keek, zo keek! Dan ga ik nu maar. Als ze dan óók maar eens wa n:Èj!: ten minste bedankte! Maar ze kéék alleen maar. En nu sclxote ogen vol tranen! En toen, ineens, waren zijn arm® om haar heen. Dicht om haar heen zuchtte alleen maar héél diep, en haar hoofd tegen schouder. En zo stonden zij, lange tijd.i De kraaloogjes van het Beert) naar hen. En eindelijk vroeg m) Hou jij dan ook van mi)- Ja! hoorde hij aan zijn scbow Ja. Zó veel! (£f? Hij had haar zo veel te vrag®» g» tellen. Dat hij een droge, nui,j£ was, en dat zij zo lief was. Zo u hij zei niets. Hij streelde alleen springerig bruine haar. -j5ji Maar dan plotseling lichtte hoofd op en zag hem aan: waremp ondeugend! Is.... is dit een huwelijks^ Ja. Dit is een huwelijksaan t vijfde vandaag. En wat -krijg lK antwoord? m..r js" Dan zal ik nu ditmaal m zeggen! EINDE.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 6