IJmuider Courant Sneltrein Bazel-Den Haag in Ardennen ontspoord jitieke commissie aanvaardt >t plan der dertien landen Haarlems Dagblad Jaargang No. 19731 x> Kennemerlaan 154. Telef. Adm. 5437. f Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), '•weg Santp. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, tie Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 pen). i. Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin, Hoofdredacteur: Robert Peereboom (nmissie moef wapenstilstand proberen te bereiken Editie voor Veisen, ömniden, Santpoort en Omstreken van 1 tn®pm^teT9aari£nistSi!iÈ(icant(a!nnnt6ï6> Donderdag 14 December 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post 5.- Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom SUCCESS, (Reuter) De poli- witimissie van de Algemene Verga- de UNO heeft Woensdag met „vjjf stemmen (de Sovjet-groep) jiithouding (nationalistisch China) een commissie van drie leden (de ,r van de Assemblée, Nasrollah en twee andere afgevaardigden) fvjmen, die moet trachten de grond- (jor een bevredigende formule te ij voor een staken van het vuren op i<nzo spoedig mogelijk bij de Alge- '.Vergadering verslag moet uitbrengen. resolutie zal thans bij de Algemene Lering worden ingediend. Sovjet-Russische afgevaardigde Malik had gisteren in de Algemene medegedeeld dat de Sovjet- zal verzetten tegen de door der- landen in Azië en het Midden-Oosten voorstellen, die voorzien in een van het vuren in Korea, beschuldigde de Verenigde Staten jroot-Brittannië ervan ,,op huichel de wijze een wapenstilstand in Korea jvovderen, opdat zij een adempauze m verkrijgen, die zou worden aange- i om nieuwe militaire acties voor te den", Russische vertegenwoordiger deelde commissie verder nog mede, ie beide Westelijke mogendheden is belang stellen in het strikt beperkte van het tot stand brengen van een i-het-vuren, doch dat zij niet gevoe- oor een regeling van andere politieke Geen atoombomverbod Algemene Vergadering van de UNO Woensdag met 48 tegen vijf stemmen Sovjet-groep) bij drie onthoudingen [oslavie, Pakistan en Indonesië) een 'acht mogendheden (waaronder de Engeland, Frankrijk en Nederland) resolutie goedgekeurd, waarin van de Veiligheidsraad en Canada en geïnstrueerd als speciale commissie jeland op eigen benen, rshall-hulp opgeschort euter) De Britse minister van Fi- !ën, H. Gaitskell, heeft gisteren in het e Lagerhuis medegedeeld, dat de hall-hulp aan Engeland met ingang 1 Januari zal worden stopgezet. De voegde hieraan toe. dat de, aan Engeland echter niet lig zal worden geëindigd, maar wordt Hij noemde als redenen voor de economische vooruitgang geland en de druk op de Amerikaanse imle als gevolg van het defehsie-pro- ma, iai'minister Gaitskell in het Lagerhuis mededeelde, zal cle opschorting van de hall-hulp geen invloed hebben op ancls bijdrage tot de opbouw van de" (liging van West-Europa in het Atlan- pact. een later gehouden persconferentie aarde hij niet te verwachten, dat als resultaat van de opschorting directe beperkingen op nvoer uit het dollargebied zal moeten ilen. Engeland zal in 1952 beginnen lebetaling van de rente op de leningen iet in het pian-Marshall heeft ont- jn. Met cle aflossing van de hoofdsom 11955 worden begonnen, grond van reeds verstrekte toewij- :i zal Engeland nog geruime tijd blijven, ontvangen. Deze belopen naar raming ruim 200 ien dollars. verduidelijking voegde minister keil aan zijn verklaring toe, dat dë aan Engeland in feite niet t geëindigd, doch wordt opgeschort, en betekent, dat Engeland weer een 'P °P de Amerikaanse hulp kan doen, teer eventuele veranderingen in de meligheden dit noodzakelijk zouden ito iha Herfogh arriveert lavond op Schiphol Rust in Singapore is weergekeerd leuter) Na aankomst op het vlieg- van Calcutta werd het KLM-toestel wicht waarmede mevrouw Hertogh !u Jeizen' door bewapende politie F- Vanwege de strenge veiligheids- Si, konden journalisten niet in komen. Gedurende het opont- j l?ur bleven mevrouw Hertogh in het vliegtuig. Slechts een ••leambte ging het toestel binnen. we, dat Bertha „zich als een ge- f«nel gedroeg en rustig naast haar vertrok het toestel naar Cairo. Cschipho'l k°mt vanavond om half ?Vas-Singapore de rust lil, !s v°oi'zoa-gsmaatregel wordt gedurende de nacht nog ÏS?' doch het Sroötste gedeelte gin'£ het leven zijn gewone opgaven van cle hospitalen zijn onn1 15 Personen gedood en gowond. Onder cle doden zijn r en 34 Europeanen werden in a tQestand in een ziekenhuis opge- i^^delen, waar geen uitgaans- ,Vp_ s uhgevaard'igd kwam het za- insfomeer op gan°- De meeste rege- waren geopend en het lan^a!»' 1 sedert Maandag stil lag, and weer voortgang. Hon- t die in hótels> clubs en 7,nh nden war.en „gestrand", «^eer naar huis. .■dat 2?e der Pohtie werd medege- Èqpv. x.*? munitie, stokken, knuppels had aangetroffen in de SÖÏÏans- üe'r ia jar men meende, het hoofd- n de oproermakers geweest van. twaalf verslag uit te brengen over methoden om het werk van de commissie voor de atoomenergie en de commissie voor de klassieke wapenen te coördineren. Een Sovjet-resolutie, waarin wordt aan gedrongen op het onmiddellijk opstellen van gelijktijdige conventies betreffende het buiten de wet stellen van atoomwapens en de instelling van een internationaal con trole-systeem, werd verworpen met 32 tegen vijf stemmen bij 16 onthoudingen. Nog geen succes voor India's initiatief Diplomatieke kringen zeiden gis teren in Washington, dat cle Indiase regering gefaald heeft in haar eerste pogingen om de Verenigde Staten te over reden toe te stemmen in het Chinese com munistische verzoek voor een politieke regeling in het Verre Oosten in ruil voor een vreedzame regeling ten aanzien van Korea. Zij zeiden dat mevrouw Pandit, de Indiase ambassadrice in de Verenigde'Sta ten, Dinsdag een bezoek had gebracht aan Dean Acheson en had aangedrongen dat de V.S. zich open zouden stellen voor het Chinese communistische voorstel voor een wapenstilstand in Korea en dat de vredes onderhandelingen gebaseerd moesten zijn op de bereidheid van alle mogendheden om de bestemming van Formosa te be spreken. (United Press). Rede van Truman (Reuter) President Truman zal Zater dagmorgen vroeg een radiorede houden over cle wereldcrisis, aldus is te Washing ton bekend gemaakt. De uitzending' is om 4 uur of 4.30 uur (Nederlandse tijd) in de nacht van Vrijdag op Zaterdag. Men ver wacht, dat deze rede een uitroeping van cle noodtoestand in de V.S. zal bevatten. Tru man zal over de opofferingen spreken, die dë Amerikanen zich zullen moeten ge troosten en over de stappen, die cle regering wil nemen met het oog op de dreiging van een oorlog. Truman heeft zijn gebruikelijke pers conferentie op Donderdag afgelast wegens dringende werkzaamheden en de voorbe reiding van zijn rede. Ook Acheson heeft geen persconferentie gehouden wegens drukke werkzaamheden. Truman heeft gisteren besprekingen ge voerd met Congresleiders van beide par tijen. Aanwezig waren hierbij ook de mi nisters van buitenlandse zaken, defensie en financiën. Republikeinse leiders hebben na deze conferentie in het Witte Huis verklaard, dat zij van mening waren, dat er „een ge vaarlijke noodtoestand bestaat". Zij zeiden dat zij de herbewapeningspharjnën van cle regering volledig steunen." Eduard von Steiger wordt president van Zwitserland Eduarcl von Steiger is ineen gecombi neerde parlementszitting voor 1951 tot bondspresident van Zwitserland gekozen. De 69-jarige Von Steiger, die de enige candidaat was, is minister van justitie en politie. Britse critiek op MacArthurs strategie Britten spreken van Mao's „spookleger" Het Britse blad. Manchester Guardian bevat een verbazingwekkend artikel over de terugtocht in Korea, die de Britse troe pen van de UNO-strijdmacht voor een puzzle heeft geplaatst, zodat zij spreken over Mao's spook-leger. De mannen van de 27ste en 29ste brigade hebben gedurende de afgelopen week niets gezien of gehoord van de Chinese troepen-massa's, die de Chong- chon-rivier over zouden zijn gestoken. Het grootste deel van de 29ste brigade moet zijn eerste schot nog afvuren. Britse staf-officieren zijn van mening, dat met cle góed-getrainde, hardnekkige soldaten die ter beschikking slaan, een linie bij Pjongjang en Chinnampo gevormd had kunnen worden, die de Chinezen het initia tief had kunnen ontnemen. De UNO-troe- pen hebben de volslagen' suprematie in de lucht en een enorme overmacht aan zwaar materiaal. Zij vragen zich bovendien af, hoe het mogelijk is, om zonder contact met de vijand zijn sterkte te bepalen. Voorts beklagen zij zich over het gebrek aan betrouwbare voorlichting door het hoofdkwartier. Het enige dat zij hun men sen kunnen vertellen is: „Terugtrekken en nog eens terugtrekken." Wrijving tussen de Britten en Amerikanen neemt clan ook toe. Tenslotte zijn de Britten geschokt over de enorme hoeveelheden oorlogsmateriaal, die bij Pjongjang door de Amerikanen werden vernietigd. Aftlee stelt Churchill gerust In politieke kringen te Londen wercl gis teren gezegd, dat premier Attlee aan Win ston Churchill, de leider van de oppositie, zou hebben medegedeeld, dat president Truman's verzekeringen aan hem met be trekking tot de atoombom veel verder gin gen dan hetgeen hieromtrent openbaar is gemaakt. Churchill had Dinsdagavond een ver trouwelijk gesprek met Attlee. Men" heeft te Londen meer en meer de indruk gèkre- gen dat Churchill heeft laten doorscheme ren, dat een volkomen overeenstemming over het onderwerp werd bereikt. Het Westen antwoordt Moskou „Praagse besluiten geen basis voor conferentie van vier" PARIJS (Reuter). Eeh woordvoerder van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren gezegd dat cle ant woorden van Frankrijk, Engeland en cle Verenigde Staten op het Russische voorstel tot een viermogendhedenconferentie aan het eind van deze of in het begin van de volgearde week zouden worden verzonden. De drie regeringen zullen antwoorden, dat de besluiten van Praag niet, zoals in de Russische nota is voorgesteld, worden aanvaard als basis voor be sprekingen. Zij zullen voorstellen, dat via diplomatieke kanalen een agenda voor de besprekingen worclt opgesteld.' Frankrijk wil niet alleen een rege ling van het'Duitse vraagstuk, maar van alle hangende problemen, aldus deze woordvoerder. Hij zei voorts dat het Franse kabinet haar antwoord op het voorstel van de Sovjet-Unie goedgekeurd heeft en dat dit antwoord is opgesteld met volledige in stemming van de regering van Engeland en Amerika. Sinds enige weken is de vulkaan de Etna-op Sicilië weer in werking. De gloeiende lavamassa, welke langzaam de berghelling afstroomtis nu genaderd tot de dorpen Milo en Renazzo, welker bewoners geëvacueerd zijn. Ook het. dorp Fornazzo wordt weer bedreigd. Een luchtfoto van de Etna. Duidelijk ziet men de lavastroom op de berghellingen en de dikke rookwolken welke uit de krater opstijgen. Grieks schip in nood Naar A.N.P. verneemt, verkeert het Griekse schip „Agios Spyridon" in de Golf van Biscaje in nood. Het heeft S.O.S.-sei- nen uitgezonden en een sleepboot is uit Brest onderweg. Ook twee andere schepen stomen op. Het zijn een Panamees en een Noors tankschip. De Griek heeft met zware storm te kampen. Voorts bevond het Amerikaanse schip „American Banker" zich vannacht op een positie van 50.10 gr. Noorderbreedte en 16.25 gr. Westerlengte op de Atlantische Oceaan in nood. Het seinde brand te heb ben in een ruim en verzocht andere sche pen ter eventuele assistentie in de nabij heid te blijven. Later werd vernomen, dat men de brand aan boord van de „American Banker" in bedwang heeft. De brand werd veroorzaakt door een ont ploffing. Het schip heeft thans geen as sistentie meer noclig. De ..Nieuw Amster dam" van de H.A,L. had hulp aangeboden. Italië gaat de herbewapening versnellen ROME. (Reuter). Na een kabinets vergadering van acht uur heeft de Itali aanse regering in een communiqué mede gedeeld dat zij plannen heeft goedgekeurd welke voorzien in een grote versnelling van het tempo der Italiaanse herbewape ning en in het vervaardigen van meer wapens, zowel voor Italië zelf als voor zijn bondgenoten-leden van het Noord- atlantische verdrag. Voorts' zal ervoor zorg gedragen worden dat de Italiaanse econo mie door de snellere herbewapening en uitbreiding van de productie van oorlogs materiaal niet in gevaar zal worden ge bracht. Men meent dat de Italiaanse regering heeft besloten haar uitgaven voor de lands verdediging te verdubbelen en dat zij de sterkte van het Italiaanse leger medio 1951 gebracht wil hebben op.de bij het vredes verdrag toegestane twaalf divisies. Nog steeds rust aan het Koreaanse front Evacuatie uit Hoengnam in volle gang (Reuter). De rust aan het belangrijk ste front in Korea duurt voort. De verbon den legers beneden de 38ste breedtegraad wachten nog af, of cle Chinese troepen over deze grens zullen komen en .men weet zelfs niet, waar de vooruitgeschoven troepen van de tegenstander zich precies bevinden. De op grond van waarnemingen van de ge heime dienst geuite veronderstellingen over de positie der Chinese troepen variëren van „vlak ten Noorden van cle 38ste breedte graad" tot „even ten Zuiden van Pjong jang", dat 110 kilometer Noordelijker ligt. Het enige bericht over activiteit kwam van het bruggenhoofd te Hoengnam, dat tharjs ontruimd wordt. Een peloton Chinese communisten in Amerikaanse uniformen, vermoedelijk een onderdeel van de Chinese 81ste divisie, viel dit bruggenhoofd Woens dag'aan, doch werd na een strijd van drie uur teruggedreven. De United Press-correspondent William Chapman meldt uit Hoengnam: De evacua tie van de UNO-troepen uit Noord-Korea is in volle gang. Ik stond op de kade van deze havenstad te huiveren in de koude Siberische wincl die over de haven blies, en keek hoe het eerste transportschip vol met soldaten en uitrusting cle Japanse Zee invoer. Er was geen orkest dat pittige muziek voor cle soldaten speelde en men hoorde alleen maar het geknars van de motorlieren aan dek van de roestbevlekte vrachtboten en het schrille geluid van de lierkabels die de uitrusting optrokken. Het ontmoedigend beeld van vandaag stoncl in scherp contrast met dat van twee maanden geleden toen ik 12 km ten Noor den van Hoengnam te Hamhoeng op cle tribune stond en afdelingen van de Zuid- Koreaanse Capitoolclivisie hun overwin- ningsparade zag houden en naar het Noor den opmarcheren. Maar nu denderen de vrachtauto's en sloffen de voeten in een anclere richting naar de vloot in de haven. Het is bitter koud en niemand is op z'n Paasbest gekleed. De soldaten en bur gers proberen de kou te weren in gescheur de lompen en smerige pelsjassen. Er wordt niet gelachen onder de jongens. Zij zijn vermoeid en koud en het terug trekken zat en velen zijn dood-ziek van verkoudheid, Het woord is aan Ré my Montalée: Er zijn mensen die oud geboren worden. Nieuw Guinea-conferentie Jules Moch, de Franse minister van Defensieheeft dezer dagen een inspectie reis door de Franse bezettingszone van Duitsland gemaakt. In Baden-Baden voer de hij besprekingen met de opperbevel hebber der Franse troepen in Duitsland generaal Augustin Guillaume en diens staf. Foto: minister Moch (links) betreedt het gebouw van de Franse staf. Trein Brussel—Antwerpen rijdt zeven arbeiders dood Een electrische trein van de lijn Brussel Antwerpen heeft gisteravond omstreeks 11 uur in cle omgeving van Contich (Ant werpen) een groep van zeven spoorweg arbeiders aangereden. Zes van hen werden op slag" gedood. De zevende is in 'het hos pitaal aan zijn verwondingen overleden. "Volgens cle eerste berichten werkten cle seinen normaal bij het naderen van cle trein, cloch op hetzelfde ogenblik reed de sneltrein AmsterdamParijs voorbij. Ten gevolge van de rook van de sneltrein heb ben de arbeiders de electrische trein niet zien naderen. Stoker en machinist gedood, 24 reizigers gewond Bij Libramont in de Belgische Ardennen is gistermiddag om kwart voor drie dc sneltrein BazelDen Haag ontspoord. De locomotief, liet postrïjtuig en het voorste personenrijtuig stortten in een zeven meter diep ravijn, de twee overige rijtuigen zijn eveneens gederailleerd, doeli zijn naast de rails blijven staan. De stoker en de machi nist van de trein kwamen om het leven, vicr-en-twintig reizigers werden gewond, van wie zes ernstig. Hoewel hieromtrent nog geen zekerheid bestaat., meent men dat het ongeluk ver oorzaakt is door het feit dat cle trein te snel reed over een baangedeelte waar werk in uitvoering was. Over een korte afstand is hier „enkel spoor". De trein derailleerde toen hij weer op het dubbele spoor kwam. Onmiddellijk na de ontsporing zijn leden van het personeel van: het station te Poix toegesneld om hulp te verlenen. Het bleek al dadelijk dat de passagiers van het naar beneden gestorte rijtuig er het ergste aan toe waren. Vijftien van hen waren min of meer zwaar gewond. Onder hen bevon den zich mevrouw de weduwe Pex-Van Straten uit Den Haag, dertien Belgen, een Luxemburger en een Italiaans priester. Door het stukslaan van de ruiten van het geheel verwrongen rijtuig slaagden cle leden leden van de hulpploeg er'in, de ge wonden uit hun benarde positie te halen. Zij zijn overgebracht naar cle ziekenhuizen van Libramont en Rochefort. De stoker van de locomotief was op slag gëdood, de machinist geraakte bekneld tus sen de tender en.de locomotief en kon pas om 17 uur worden bevrijd. Hij was ernstig gewond door de stoom, die uit de locomo tief was ontsnapt en gisteravond is hij in Regeling met West-Duitsland over restitutie van schepen Over cle lussen Nedèrland en Duitsland, gesloten overeenkomst inzake de met de restitutie van binnenschepen samenhan gende vraagstukken, welke overeenkomst op 25 October door de Nederlandse rege ring en op 14 November door het Duitse Bondskabinet wercl goedgekeurd, wordt thans medegedeeld, dat de overeenkomst slechts betrekking heeft op de restitutie van binnenschepen en wel die binnensche pen, welke gedurende de oorlog op Ne derlandse werven voor Duitse rekening zijn gebouwd of in Nederland zijn ge kocht en verder de zg. N.V.-schepen. Dit zijn schepen, die of, in zoverre het, rederij schepen betreft, toebehoren aan door Duit se rederijen opgerichte of overgenomen Nederlandse dochter-N.V.'s of en dit geldt dan hoofdzakelijk voor particuliere schepen vóór cle oorlog op Nederlandse werven onder opneming van Nederlandse hypotheken zijn gebouwd en die als ga rantie voor de hypotheek in Nederlandse N.V.'s ingebracht en dientengevolge Ne derlands geregistreerd zijn. De overeen komst bevat verder een regeling inzake Duitse binnenschepen, die zich op het ogenblik nog in Nederland bevinden. De Bijzondere Strafkamer van de Haagse rechtbank heeft de accountant K. E. van C. uit Utrecht, die door het Bijzonder Gerechts hof in Den Haag ter dood was veroordeeld, wegens hulpverlening aan de vijand, waar door verscheidene personen zijn omgekomen, tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. het ziekenhuis van Libramont overleden. Het parket zal vandaag nagaan waaraan liet ongeluk te wijten was. Wegens de in uitvoering zijnde werken mochten de trei nen ter plaatse slechts 20 km per uur rij den, doch volgens sommige ooggetuigen zou de trein wel 40 km gereden hebben. Zij trachtten de machinist nog te waarschuwen door met een gele vlag te zwaaien. De niet gewonde passagiers, 35 in getal, hebben met een andere trein hun reis kun nen voortzetten. Een van de reizigers, die slechts een lichte schram heeft opgelopen aan het oog, was in Libramont ingestapt omdat er ijzel op cle wegen lag en hij meende, dat het veiliger zou zijn de reis voort te zetten per trein dan per auto. De toestand van cle zwaar gewonden is niet zorgwekkend. Een Belg verkeert ech ter in levensgevaar. De houten postwagen heeft als stootkus sen gediend en hieraan is het waarschijn lijk te danken dat het ongeluk nog betrek kelijk goed is afgelopen. Muizen eten mensenrechten De UNO ziet zich tegenover een nieuw probleem gesteld: in de 39 verdiepingen hoge wolkenkrabber te New York, waarin het secretariaat is ondergebracht, hebben zich namelijk tot op de dertigste étage ook muizen gevestigd. De ongenode inwoners hebben het vooral voorzien op de lokalen, die bestemd zijn voor cle afdeling voor cle mensenrechten. Naar het gerucht wil, zijn de beestjes reeds begonnen aan het hand vest van de mensenrechten te knabbelen. Mr. Roem vertrekt nog niet naar Djakarta Indonesië wil steun zoeken bij andere Aziatische landen Na afloop van de Woensdagmiddag ge houden informele vertrouwelijke bespre king ter Nieuw Guinea-conferentie is mee gedeeld, dat de besprekingen Donderdag middag zouden worden voortgezet. Mr. Roem, de voorzitter van de Indone sische delegatie, deelde mede, dat hij nog niet.naar Djakarta zal gaan. Wanneer dat vertrek wel zal plaats hebben kon hij niet zeggen. Volgens een Aneta-bericht uit Djakarta verneemt het dagblad „Merdeka" in poli tieke kringen dat thans of althans spoedig van Indonesische zijde informeel contact zal worden opgenomen met andere Azia tische landen voor het, verkrijgen van steun in de kwestie Nieuw Guinea, aan gezien het wel duidelijk is, dat een derge lijke steun van geen enkel Westers land te krijgen is. In deze politieke kringen werd verder te kennen gegeven dat nog niet valt. te zeggen, tot welke resultaten deze informele contacten zullen kunnen leiclen. Men vertrouwt er op, dat Aziatische landen ten aanzien van deze kwestie meer begrip voor bet Indonesische standpunt zullen tonen dan de Westerse landen. Overigens geschiedde het opnemen van dit informele contact zonder dat hel stand punt wordt losgelaten, dat de kwestie Nieuw Guinea er een is tussen Nederland en Indonesië. Australisch ooggetuige over acties op Ambon DJAKARTA (Reuter) Maurice Muir, Australisch functionaris van de oorlogs gravendienst, heeft te Djakarta medege deeld, dat „cle stad Ambon, met uitzonde ring van vier gebouwen, waaronder een moskee en een electrische centrale, bij de acties die onlangs tegen Ambon werden uit gevoerd, zwaar gehavend is". De heer Muir, die zich op Ambon bevond toen cle Indone sische troepen claar aan lancl gingen, zeïde dat cle guerilla-strijd nog steeds voortduurt. Hij verklaarde, dat vliegtuigen der Re- publik Indonesia cle stacl Ambon bij her haling hebben gebombardeerd, cloch dat de verwoesting voor een groot deel een gevolg is van brandstichting. Juist voor zijn ver trek, op 1 December, zag hij de installaties op het vliegveld Laha in brgnd staan. De troepen van de R.I. waren bij zijn ver trek in het bezit van cle gehele Noordelijke helft van het eiland Amboina, doch hun tegenstanders voerden een guerillastrijcl in cle buitenwijken van cle stad Ambon en nabij het vliegveld Laha. Volgens een mededeling van cle heer Muir telden de land-, zee- en luchtmacht der R.I. met een aantal manschappen ten totale van onge veer 20.000, ongeveer 4000 man aan ver liezen. Naar schatting verloren de Ambo nezen, wier aantal ongeveer 1000 man be droeg in hoofdzaak bestaande uit ge wapende jongens, studenten en een klein aantal „groene baretten" een 500 man. Onder de burgerij bedroeg het aantal doden en gewonden naar zijn schatting ongeveer 5000. Volgens cle heer Muir waren ongeveer 17.000 Ambonese burgers ondergebracht in huizen aan de zeekant, die aan cle vernieling ontkomen waren. Men schatte, c'lat tachtig procent van hen aan ondervoeding leed, Hij vertelde voorts, dat de Ambonezen een groot aantal Indonesische militairen naar een kamp, dat op cle resten van een zeventiende eeuws Portugees fort was ge zet, hadden gelokt. Een aantal Ambonezen hield zich echter in onderaardse gangen verborgen en deed plotseling een aanval, waarbij enige honderden militairen, onder wie de 24-jarige chef-staf, luitenant-kolonel Slamet Rijarcli, om het leven werden ge bracht. Op 18 December wordt in Rotterdam het Engelse s.s. „Saint Gregory'' verwacht met 8450 ton rijst uit Siam. Deze rijst is grotendeels bestemd voor consumptie in Nederland. HET WEER AFGEBEELD Het wéér in West-Europa wordt voor een belangrijk deel beheerst door de gedra gingen van een depressie die afkomstig is uit het zeegebied ten Zuiden wan IJsland en die gedurende de afgelopen nacht over Ierland trok. Het centrum van deze sto ring bevond zich vanmorgen in de om geving van Brest. Het neerslag gebied van de depressie strekte zich over een groot deel van Engéland en West-Frank rijk uit. Ten Zuiden van Spitsbergen handhaaft zich een lage drukgebied, waaromheen koude lucht naar hei Zui den wordt getransporteerd. Deze stro ming werd nog versterkt door de vor ming van een krachtig hoge drukgebied boven Groenland. Weerbericht AANHOUDEND VRIEZEND WEER Verwachting, meegedeeld door het K.N.M.T. in De Bilt, geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond, opgemaakt te 10 uur: Over het algemeen veel bewolking, maar slechts hier en daar enige lichte sneeuwval. Zwakke tot ma tige wind uit Oostelijke richtingen. Vannacht en morgenochtend lichte vorst. In de middag temperaturen om het vriespunt. 15 December Zon op 8.41 uur, onder 16.28 uur Maan op 12.46 uur. Hoog en laag water te IJmuiden Donderdag 14 December Hoog water: 7.10 en 19.44 uur. Laag water: 2.49 en 15.13 uur. Vrydag 15 December Hoog water: 8.14 en 20.40 uur. Laag water: 3.35 en 16.02 uur.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 1