»n dragers met zwarte zeemansmutsen oegen Paulus Loot naa r laatste rustplaats Het Lugterdrama Kleuterhuis Margriet verlootte landh uis voor een gulden Communistische propaganda ontwricht binnenlandse veiligheid in Indonesië 16 December 1950 Uit Zandvoorts verleden r;e bewaard gebleven bescheiden randvoorts verleden wil trachten Iets «schiedenls van deze plaats te we- komen, zal daar telkens weer de fontmoeten van een man, die m de van Sandevoerde een grote rol ".«weid en wiens naam nu nog altijd rhled wordt genoemd. Hij zal in de vaderlands Hervormde kerk de fraaie grafkapel aanschouwen. De ï'ïerd in 1728 voor rekening van deze der oudste Hollandse g. die tot aan 1722 aan de hS-.eid toebehoorde. Op 6 November »trd deze heerlijkheid bij openbare '•in de Kastelanij te 'sGravenhage 6,1 voor tienduizend gulden aan de Hmlus Loot, Commissaris vanwege de r \e Slaton der Verenigde Nederlan- ■Lissabon. Kort daarna kocht de heer l'"v se Zandvoorter duinen, alsmede E van de Bode. Voor de eerste be- R i f 4140, voor het laatste 300. telde in die tijd slechts 92 en «26 inwoners, die van de vis- S bestonden. Er heerste vooral m de ïwiaandcn in vele gezinnen de bitter- Soede. De heer Paulus Loot stond al Mg de weldoener van Zandvoort ïd Begaan met het lot van zijn onder ,en voorzag hij in de behoeften, zoveel dat mogelijk was. De bevolking droeg op handen. Aan zijn onvermoeide Tgen had men onder meer te danken, aen tot gerief der Zandvoorters in 172o wagenveer oprichtte, waarvan het ment door Baljuw en Leenmannen Brederode in 1741 werd goedgekeurd ansenomen. Het werd vijf jaar later het Hof van Holland bekrachtigd. Ook tengevolge van zijn bemoeiingen hem en de burgemeesteren van alsmede de Ambachtsheren van de Vogelenzang en Bloemendaal, minnelijke schikking getroffen over de of Grensscheiding tussen Zandvoori Genoemde heerlijkheden, volgens ieders grondgebied met behoorlijke saaien moest worden aangewezen." op kerkelijk gebied was de ambachts- Paulus Loot actief. Op zijn kosten i de Nederlands Hervormde kerk ge jureerd. We lezen daarvan dat hij de en liet versterken, nieuwe ramen liet tsen en de vloer geheel liet vernieuwen, iede de preekstoel en de banken voor êgeringsieden en de kerkeraad. Ook de js genoemde grafkapel werd tijdens trestauratie gebouwd. Hij was het ook, de beide wapenborden liet vervaardi- die nu nog altijd in de kerk ter weers- in van de preekstoel hangen, herinne- ien aan scheepsrampen die op de be- uit die dagen een onuitwisbare juk hadden gemaakt. inwoners van Zandvoort hebben veel hun ambachtsheer. Paulus Loot, .te ien gehad. Dat blijkt onder meer uit een curieus stuk over zijn overlijden, dat in het gemeente-archief van Zandvoort is te vinden. Toen Paulus Loot namelijk op 14 October 1753 overleed, lieten Schout en Schepenen door een onderwijzer, die tevens lijkbezorger was, een ..bijzondere memorie" opstellen, waaraan wij het volgende ont lenen: Op d:14e Octob. 1753 Sijnde Zondag. De Nademiddag Kerk Uyt Zijnde En ik Naau- liks 't Huys gekonie Zijnde, Kwam de Schout aan mijn Huijs En Zeyde meester, Gij moet eens bij dominee Koomen, de Secretaris is er en moet U Spreeken. Bij deze Koomende Zeijde de Schout de Heer van Santvoort is doodt: toen Belaste mij de Secretaris Om terstont ten Vier Uuren te Luyden Een halff Uur lang, en dat drie maal daags te doen bij Provizie Zoo Lang Als Sijn WelEdHd. Boven Aarde was. Op de 16de dito Wierd mij door De Heer Secre taris Geordineert Om op de 18de de Ge- heele Regeering tegens des anderen daags de 19de ter Begraaffenis te Noodigen. En Wel Zoo, dat ik erbij moest zeggen, dat ze na de Begraaffenis Bij Corn. Van der Mije moesten Gaan om een Glaasje Wijn te drin ken. Ook een Stuk te Eeten maar niet te Zingen off te Kijven, hetwelk ik haar ook zoo Gezegt hebbe. De Tijd Gekoomen zijnde Om te Begraa- ven, Zoo Kwaamen er Vier Bidders Uyt de Stadt met Een Koets en Bragten Een Slegt Kleed mede Waar mede Zij de Zitplaats van Syn WEdHd. In de Kerk Behongen, En in Ordre Gekoomen zijnde Gingen de Bidders Aan Eyder Zeyde Van mij Twee En ik in de midden Voor het Lijk: en Om het Slegte Weer Werd my geordineerd om maar Eens Om de Kerk te gaan, En zoo de Kerk in tot voor het Graff, Alwaar Twee mannen in Klommen om de Kist waar.te neemen. Het Lijk dan bijgezet zijnde Gin gen wij de Kerk Weder Uyt met Zoo Goe den ordre als Wij Konden En Geleyden de Vrinden tot Voor het Huijs van de Schout. En toen zeyde Ik nogmaals Aan de Regee ring en de Andere Genooden dat ze nu be liefde te Gaan Aan het Huijs van Corns, van der Mije, maar dat ze dog niet moesten Zingen off Kijven: En nadat de Klok om trent een Uur nadat het Lijk Bijgezet was Geluyd had, Kreeg ik Ordre om op te hou den, maar dat we Zes Weeken, te Reekenen Van de Eerste Ordre aff, drie maal daags Elke Reys Een'Half Uur moesten Luyden, Ook kreeg ik Ordre Om de Naam Van Sijn WEd.Hd. met Koopere Spijkertjes op de Kist te Laaten Spijkeren, hetwelk ik Ook Volbragt heb. N.B. Daar Waaren Tien Dregers En die hadden Elk een Zeemansmuts op, Orden- telick in 't Swart, Gelijk bedonge was." ipeldoorne Bos" wordt nieuw geëxploiteerd Noordholland zal medewerking verlenen Staten van Noordholland de Provinciale Staten van Noordhol- i mee, dat het gebrek aan plaatsruimte r de verpleging van' Noordholland.se en vooral van jeugdige hen reeds geruime tijd met stige bezorgdheid vervult en naar we- heeft doen zoeken om daarin te voor- Het is thans mogelijk voorstellen te welke in belangrijke mate aan de ten :e bestaande behoefte tegemoet kunnen ten. In de omgeving van Apeldoorn rindt zich het gebouwencomplex, ge- and. „Het Apeldoornse Bos" en toebe reide aan de vereniging „Centraal Israë lisch Krankzinnigengesticht in Nëdér- td" (CIK), dat, totdat het ift de aanvang p 1943 ontruimd werd* bestemd was tot ittnmg en verpleging van Israëlietische steszieken. Tijdens de oorlog en de be ing is aan de gebouwen en tex'reinen die inrichting aanzienlijke schade aan- st. Teneinde te bereiken, dat de in- ing wederom dienstbaar, kan worden zakt aan de verpleging van geestes- ïn zij het ook voortaan in het bij- !?r van zwakzinnigen hebben het on de provincie Noordholland in ge- a overleg de zaak ter hand genomen, -xijk en de provincie zullen een stich- inhet leven roepen, welke „Het Apel- pnse Bos" zal aankopen van het CIK Ivervolgens tot einde 1962 zal verhuren t_de Vereniging tot Opvoeding en Ver eng van geestesgestoorde kinderen, jike thans reeds inrichtingen in Ermelo iNoordwijk in stand houdt. «et kapitaal, dat de stichting nodig heeft, op f 2.698.000 geraamd. De koopsom -de gebouwen en terreinen is f2.400.000; kosten voor herstel bedragen f 533.000 de kosten van het in gereedheid bi'engen :öe gebouwen f 422.000. Van het totale rag van f 3.355.000 gaaj: af voor ver- wegens geleden bedrijfsschade J» het bedrag van f 2.698.000 zal de ■nticie Noordholland, indien de Staten ^werking verlenen, een bedrag van •sö.OOO fourneren. De provincie zal het van een lening aan 't CIK, welke zal afgelost door inhouding op de p®i van „Het Apeldoornse Bos", aan Achting lenen. Voor het ovex-leg ad ^000 zal dóór de stichting een lening C* aangedaan bij een der rijksinstel- "rt onder garantie van het rijk. De zal de achterstallige renteschuld geldlening ten bedrage van overnemen. de bedoeling, dat niet de slichting ae verpleging van zwakzinnigen ter 'zalnemen, doch de Vereniging tót Ljt? en Verpleging van geestesge- ►V j n^eren' welke zich bereid heeft »Het Apeldoorne Bos" tot en y.l- daartoe van de stichting te huren, de inventaris in huurkoop zal Itieputeerde Staten stellen de Provin- --m voor het vermogen der Dcie een bedrag van f 500 af te zon- um daarmee met de Staat der Ne- ,,Qen de hierboven vermelde stichting ■even te roepen. Zij vragen machtiging -overeenkomst aan te gaan met de tó- lchting en een bedrag van irk ter beschikking te stellen. vraagt het college machtiging om, sfa 1 miriister van Financiën en tófTecretaris van Sociale Zaken, aan ü0 werkzaamheden te belasten ar- een voorlopige opdracht tot het reiden van die werkzaamheden te en verder hetgeen onmiddellijk 11 w samenhangt te verrichten. Koning Winter doet zijn intrede In een warreling van glinsterend wit heeft koning Winter zijn intrede gedaan. Parken en plantsoenen heeft hij bedolven onder het smetteloze gewaad van zijn koninklijke waardigheid en alom heerst er de rust die zijn komst pleegt te vergezellen. Men kan genieten nu van de schoonheid die Haarlem aan parken heeft. De wonderlijke stilte die de sneeuw om geeft kan echter wreed verstoord worden door een al te uitbundige jeugd die het witte tapijt gaat misbruiken om er de lust tot sleeën en sneeuwballen gooien in bot te vieren. Het zijn juist de parken die worden uitgekozen om deze sport te beoefenen, hetgeen helaas dikwijls ten gevolge heeft dat het onderscheid tussen perk en pad uit het oog wordt verloren. Maar het is niet allemaal pure sneeuw wat er blinkt. Van de sneeuw komt de modder en daarmee Haar lem in last. Slippertjes Alle activiteit van de reinigingsdienst ten spijt hebben zich toch nog enkele on gevallen voorgedaan. Zo slipte Vrijdagmiddag om halfdrie een vijftienjarig meisje in de Archipelstraat. Zij viel van haar fiets en moest met een rechter onderbeenfractuur per ziekenauto naar het St. Elisabeths Gasthuis worden overgebracht. Om kwart voor 10 's avonds slipte een een-en-twintigjarige steward in de bocht VelserstraatKleverparkweg. Hij viel op zijn achterhoofd en werd met een lichte hersenschudding per auto naar zijn woning vervoerd. Alle hens op de weg De Haarlemse gemeente-reiniging trok er gistermorgen al voor dag en dauw op uit om eventuele gevolgen van de sneeuwval tot een minimum te beperken. Van half vier in de ochtend af is zij tot gisternacht zijn zij druk in de weer geweest om sneeuw te ruimen. Vertragingen op weg en rail De vertragingen op de busdiensten ble ven, met uitzondering van de zeer kwets bare lijn naar Noordwijk en Den Haag. beperkt. Tussen vijf en zes uur kwam het tijdschema nogal in de war, doch in de avonduren kon men zich weer zo aan de frequentie houden, dat het publiek geen hinder ondervond. De bussen hielden zich in ieder geval beter dan de tram en de trein, want op de tramlijn tussen Am sterdam en Zandvoort had men met nogal wat moeilijkheden te kampen en de be vroren wissels en seinen bij de spoorwe gen waren oorzaak van een vertraging die op het Westelijk net tot bijna een uur opliep. Sleefestjjn herhaalt zich Het gaat er naar uitzien, dat de sleeërs dit seizoen meer hun sport kunnen be oefenen dan de laatste jaren. Nauwelijks tien dagen geleden hebben sommigen op de sleebaan aan de Hoge Duin en Daalse- weg hun hart reeds kunnen ophalen, of een nieuwe sneeuwperiode deed tientallen Bloemendalers vooral jongeren Vrij dagmiddag weer hun slee te voorschijn halen. De des middags voortdurend aan houdende sneeuwbuien werkten er even wel niet aan mee de baan op de Hoge Duin ,en Daalseweg binnen korte tijd bruikbaar te maken. Tegen, het sleeën op deze weg bestaan geen bezwaren. Indien de sneeuwperiode aanhoudt en de baan bruikbaar blijft zul len van gemeentewege enige veiligheids maatregelen worden getroffen, zoals het afsluiten van de weg voor het verkeer, het aanbrengen van sterkere lampen in de lantaarns, alsmede het plaatsen van j stropakken in de gevaarlijke bocht. Gisteravond maakten meer dan honderd I jongenJen'sen gebruik van de baan er I sommigen bleven tot na het middernach telijke uur. De baan was spiegelglad. Een oude kaarf die vragen opwerpt over een „Huis ter Lugt" dat in Noordwijk pal aan zee stond twee uur aan het werk geweest om pleinen Vanmiddag wordt een grote drukte ver en straten van de binnenstad en ook de buitenwijken, een flinke beurt te geven. Waar het nodig was werd zand gestrooid en toen het bleek dat er hier en daar nog een korreltje bij kon, gingen de strooiploe- gen er vanmorgen andermaal op uit. Ook de sneeuwploegen hebben de strijd met de winter aangebonden. De afgelopen nacht wacht. Er. kwamen Vrijdagavond ook velen een kijkje nemen bij het sleeën en vanmorgen trokken wandelaars naar Bloemendaal om van denatuur te genieten. Enkelen be klommen de uitkijktoren op het Kopje en hadden een prachtig uitzicht op de be sneeuwde bomen. BINNENLAND Met een aantal gecharterde vliegtuigen zijn 250 Mexicaanse studenten op Schiphol aangekomen. Zij blijven tot Maandag in Amsterdam en zullen daarna met autobussen naar Rome gaan, waar zij door de Paus zullen worden ontvangen. Het Protestants Centrum van de Neder lands Hervormde Kerk heeft een nieuw te huis gekregen op het landgoed ..De Haaf" te Bergen (N.H.). Vrijdagmiddag is het nieuwe tehuis officieel geopend en in gebruik ge nomen. Ds. J. H. Klein Wassink uit Alkmaar sprak een openingswoord uit. Het verkeer over de ophaalbrug in de Westelijke dijk van het Merwedekanaal te Nieuwersluis. zal. wegens aan de brug te ver richten werkzaamheden zijn. gestremd van 18 tot en met 30 December. Het ra.s. Johan van Oldenbarnevelt van de. Stoomvaart Maatschappij „Nederland" is Vrijdagmiddag- met 1400 emigranten uit Amsterdam- naar-Australië vertrokken. Te Paramaribo is de redacteur-uitgever van het politiek orgaan „De Volksstem" in arrest gesteld. In een offciële mededeling wordt gezegd, dat zijn aanhouding gelast is wegens het in het openbaar uiting geven aan gevoelens van vijandschap, haat of minachting jegens het Surinaamse bestuur en wegens opruiing. Het gemeentebestuur van Nijmegen had aan Engelse fabrikanten. 15 chassis voor trolleybussen besteld. De uitvoering van deze bestelling ondervindt moeilijkheden wegens gebrek aan deviezen. Het gemeentebestuur voert nu besprekingen met rijksinstanties om tot een oplossing te komen. Voor een eivolle zaal van de Haarlemse Kegelbond heeft notaris B. M. Serné gis teravond honderd cijfercombinaties gespeld, waarvan er tien met luidruchtige instem ming van een zenuwachtig publiek werden begroet. De overige negentig kwamen er. met nauwelijks hoorbare critiek af. Om klokke negen kondigde de notaris het begin van de trekking van de tweede en laatste verloting ten bate van het bouw fonds van het kleuterhuis Margriet aan en precies een half uur duurde het voordat de spanning in de zaal enigszins luwde: om half tien kwam de hoofdprijs uit de bus, een houten landhuis dat in de Wilhelmina- straat op zijn bewoners staat te wachten. De gelukkige bezitter van nummer 9219, want daar viel de hoofdprijs op, was niet in de zaal aanwezig en wellicht is hij of zij nog niet op de hoogte van het feit dat vrouwe Fortuna werkelijk bestaat. De rook was te snijden, de spanning voelbaar en het geroffel der kegels niét van cie lucht, toen- de voorzifter van Margriet, de heer W. F.-Happê, om 8 uur de aan wezigen een hartelijk welkom toeriep. Een dankwoord aan allen, die hadden meege werkt om de verloting tot een succes te maken ging vooraf aan een kleine teleur stelling: De politie maakte er bezwaar tegen dat met de trekking werd begonnen. Er was namelijk nog een boekje met 53 loten niet ter bestemder plaatse aangeko men en dat moest achterhaald worden. Dat werd het ook, maar het duurde toch. nog een uur voordat het eerste lotje uit de bus werd gehaald. Na een kwartier werd de spanning ge broken. Notaris Sernée schraapte zijn keel: vier-zeven-nul-een-fwee, dat is nummer twee. De auto. Geen van de aanwezigen was de gelukkige. De spanning steeg weer, om drie minuten later even plaats te maken voor een zuchtje, van verlichting, want toen kwam nummer vijf, een bromfiets uit de bus. Tot half tien precies duurde het voordat dan eindelijk de hoofdprijs viel. Een luid hoera-geroep begeleidde de aan kondiging van de notaris: negen-twee-een negen. Toen om 10 uur de tien hoofdprijzen er uit waren stonden de aanwezigen en bloc op en spoedden zich door de sneeuw niet naar het landhuis. Op de volgende nummers zijn de tien in de kerstboom, als de klokken - lui den, dan is het Kerstmis. Het feest van vrede op aarde! En al is het op de wereld nog alles be halve vrede onder de volkeren, laten wij tenminste trachten in de kleinste gemeen schap van onze samenleving, in de intimi teit van ons eigen gezin, deze vredige stemming wèl te brengen. Allerlei kleine aardige dingen kunnen ons hie.rbij helpen: wij versieren ons huis met dennengroen en hulsttakken, wij kleden een kerstboom aan, 's avonds flakkeren de kaarslichtjes in de grote heldere kijkers van onze klei nen, wij zingen een liedje met hen en wij maken een aardige tafelversiering klaar. En bij dit alles horen die speciale lekker nijen, die Kerstmis zijn eigen sfeer helpen geven. Daar zijn dan de tulband, het kerst brood, kerstkransjes, kalkoen, gans, warme kerstpudding. Wij huisvrouwen hebben het. druk deze dagen, extra druk, maar het zal een heer lijke voldoening zijn als wij weten, dat man en kinderen en wellicht ook onze gasten, genoten hebben van de prettige, in tieme sfeer, van onze goed verzorgde tafel met fijne gerechten, dat deze dagen weer geworden zijn tot feestelijke hoogtepunten in het zorgelijke, enerverende leven van alle dag. Warme bitterkoekjespudding met warme wijnsaus Voor de pudding: 125 g. (5 sneetjes) oud brood, y2 1. melk, 3 eieren, 75 g. suiker, geraspte citroenschil, boter of margarine, paneermeel. Voor de saus: 3 dl. rode wijn, 1 dl. water, 60 g.. suiker, 2 kruidnagelen, pijpkaneel, citroenschil, citroensap, 15 g. aardappel meel. Voor de pudding de eieren schuimig roeren, de melk met iets zout toevoegen en in dit mengsel eerst het brood en daarna de bitterkoekjes weken. De gewassen en uitgelekte rozijnen en de geraspte citroen schil door het broodmengsel roeren. Een 1 warme-pudding-vorm met boter bestrijken én met paneermeel bestrooien en de vorm laag om laag met het brood en de bitter koekjes vullen. De pudding IV2 uur „au bain Marie" koken, losmaken en keren op een warme schotel. Voor de saus eerst water met de kruiden laten trekken, zeven en binden met het aangemengde aardappelmeel. De saus af maken met suiker, wijn en citroensap en nog even „au bain Marie" verwarmen (zeker niet koken). Gebraden kalkoen 1 kalkoen, 250 g. boter of margarine, 2'/2 eetlepel zout. De panklaar gemaakte kalkoen van bin nen en van buiten goed wassen en zouten. Wanneer de vogel extra groot is, ze voor koken gedurende 1 uur in water met zout. De boter of de margarine warm laten wor den in een grote pan en dé kalkoen hierin zacht gaar en bruin braden onder geregeld omkeren en bedruipen. Men kan de kal koen ook op een braadslede in de oven be reiden. Hij krijgt dan een croquanter korst. Braadtijd zonder voorkoken 4 uur, met voorkoken 3 uur. De jus afmaken met water. Het voorsnijden geschiedt als volgt: eerst de poten er af snijden, de vleugels eveneens met een stukje van het borst- vlees. Het overige borstvlees aan beide zij den van het borstbeen halen en nog een keertje overdwars doorsnijden. Het rug vlees op dezelfde wijze snijden. Alle delen weer zoveel mogelijk in hun oorspronke lijke vorm terugleggen op een verwarmde schotel. Snel te werk gaan, zodat het vlees zo min mogelijk afkoelt en zo nodig op een pan met kokend water warm houden tot het opgediend wordt. Beschikt men niet over een grote pan, dan kan men de kalkoen in stukken bra den. Kalkoen wordt veelal gegeven met ge pelde en 10 minuten gekookte kastanjes, die tot een puree zijn gemalen en op smaak gemaakt met peper, zout en boter. hoofdprijzen gevallen: 9219: huis; 47012: auto, 62204: wire-recorder, 49027: radio, 70971: bromfiets, 50963: bromfiets, 50843 naaimachine, 72636: encyclopaedic. 68161 fiets en 72489: fiets. Met deze trekking is dan de loterij van het kleuterhuis Margriet definitief ten ein de. Het is de laatste dagen, meermalen ge bleken dat deze verloting werd- verward met een actie voor de Rooms-Katholieke kleutèruitzending in het bisdom Haarlem, die eveneens een landhuis als hoofdprijs beschikbaar had gesteld. Dit betreft echter de bouw van een kleuterhuis in Bakkum dat de naam Marijke zal dragen. Zandvoort Op de plek waar in 1647 een ruïne van het „Huis ter Lugt" gevonden werd staan nu Duitse hunkers. Studiecommissie over Zandvoorts wederopbouw aan het werk Vrijdagmiddag had in de raadszaal te Zandvoort de installatie-plaats van de stu die-commissie voor. - de wederopbouw, welke in de raadsvergadering' van 27 Juni werd ingesteld. De installatie had plaats door de voor zitter, burgemeester mr H. M. van Fenema, die in zijn openingswoord memoreerde, dat hij na zijn installatie met ontsteltenis ver vuld "was over de Zandvoort toegebrachte schade. Dit stijfde hem in zijn voornemen alles te doen. om Zandvoort spoedig weer in zijn oude vorm te doen herrijzen, ja mogelijk groter en schoner dan voorheen. Hierbij dacht hij vooral óók aan bedrijfsgebouwen, maar het gemeentebestuur achtte het pro bleem van de volkshuisvesting urgenter. Ruim 700 woningen gingen door afbraak verloren en gaarne bracht spreker hulde aan zijn voorganger en aan allen, die deze herbouw stimuleerden, want een enorm stuk werk werd reeds verricht. Tot hu toe kwamen ongeveer 350 nieuwe huizen ge reed en indien de ontwikkeling van de in ternationale tóestand zulks niet verhindert, zullen er in de loop van 1951 ruim 400 ge reed zijn. Maar voor de bedrijfsgebouwen is nog niets gebeurd en dat vervulde spreker met zorg. Zijn voor andere gemeenten de in dustrieën van groot belang, de bouw van bedrijfsgebouwen betekent voor Zandvoort hetzelfde. Dit is een onafwijsbare voor waarde voor arbeidsvreugde en onderne mingslust, want hier geldt zeker: „Zonder recreatie geen prestatie!" De vestiging van recreatie-oorden is zeer belangrijk voor het herstel van Neer- lands welvaart, zo vervolgde spreker, die zich bezorgd toonde over het feit, dat alle overheidssteun tot nu toe hiervoor ont breekt. De commissie zal zich over de volgende punten dienen uit te spreken: Moet het in het plan-Friedhoff opgeno men „zomerplan" met inbegrip van het centrale plein en volkszwembad komen aan het einde van de Zeestraat en moeten de te stichten gebouwen dan tijdelijk of permanent van opzet zijn? Moet dit zomercentrum ingericht wor den voor dagbezoek, dus zonder hotels of acht men de bouw van hotels in dit zomer centrum méér effectief? Ook de financieringsmogelijkheden zul len bestudeerd moeten worden en de com missie zal de vraag moeten beantwoorden of het mogelijk is, dat de plannen, die be staan voor de terreinen ten Noorden van dit zomercentrum binnen tién jaar zullen worden verwezenlijkt. Tenslotte merkt mr. Van Fenema nog op, dat de heer F. A. Pfeiffer, secretaris van de bedrijfshoreca te Den Haag naar aan leiding van het laatste punt gaarne zijn ervaringen wil vertellen over de „motels" die hij tijdens zijn verblijf in Amerika heeft bezocht. De commissie zal een rapport samen stellen, dat aan de gemeenteraad zal wor den aangeboden. De heer C. Siegers bracht namens de commissie de voorzitter dank voor zijn van ondernemingsgeest en werklust getui gende rede. Spreker is zéér verheugd, dat na vijf jaren thans eindelijk iets definitiefs gaat gebeuren. Op het archief van het hoogheemraad schap „Rijnland" in Leiden vonden wij een kaart van Kennemerland die in 1647 ge maakt is. Dus meer dan 3 eeuwen geleden. Het viel ons op dat daarop ongeveer 8 K.M. ten Zuiden van Zandvoort vlak aan Zee een ruïne is getekend van het „Huis ter Lugt" (later bleek ons dat anderen de naam met een ch schreven). Dit maakte ons nieuwsgierig omdat wij te voren van dit huis niets gelezen hadden. Bovendien rees de vraag: is van die ruïne nog iets overgebleven? Een geoloog, die wij naar zijn mening vroegen, wees er op dat de kust van Hol land in de loop der eeuwen op verscheidene punten gewijzigd is. Onze tegenwoordige jonge duinen zijn vermoedelijk in de jaren 400800 ontstaan. De oude duinen, die veel lager waren, zijn toen onder-gestoven en wel in zo'n mate, dat er vrij hoge zandheu vels ontstonden. Zeker is dat na de vor ming dezer jonge duinen aan de kust grote stukken zijn weggeslagen, waarmee een verplaatsing van de kustlijn gepaard is ge gaan. Katwijk had eertijds een versterking aan zee. (Tot voor kort werd aangenomen dat de „Brittenburch" door de Romeinen gebouwd was, maar de laatste onderzoekin gen tonen met vrij grote zekerheid aan, dat zij door de Franken werd gemaakt die het land wilden verdedigen tegen de Noor mannen). De resten van de „Brittenburch" liggen nu onder de zeespiegel. In de 17e eeuw zijn zij bij zeer laag water nog eens te zien geweest. Maar, zo vervolgde onze zegsman, er zijn aanwijzingen dat de dui nen in de omgeving van Noordwijk en Zandvoort minder afgenomen zijn. De dui nen in de omgeving van Zandvoort en Noordwijk groeien in de laatste tijd zelfs weer aan. Het is dus aan de hand van de kaart niet vast te stellen waar in 1647 de ruïne van het „Huis ter Lugt" stond. Wel is het zeker dat het was enige honderden meters ten Noorden van het punt waar de Schulpweg onder Noordwijk aan Zee komt, dus onge veer bij mijlpaal 73. Wij hebben in deze duinen, die tot de rijksdomeinen behoren, een vluchtig onder zoek ingesteld, al leek de kans dat er na meen te-archief is geen enkel stuk over het „Huis ter Lugt". Het eigenaardige is, dat ér ook op het archief van „Rijnland" niets over te vinden is. Dit archief loopt tot 1200. Alle aanvragen van eigenaars van on roerend goed moesten voor elke ingrijpen de verbouwing toestemming van „Rijn land" hebben. Het gebied waar het „Huis ter Lugt" stond viel ook onder het opzicht van „Rijnland", dat immers heiast was met het toezicht op de duinen. J. Kloos, ,die een dik boek schreef over „Noordwijk in de loop der eeuwen" vertelt iets over het „Huis ter Lugt". „Ter Lugt" was een hoge heerlijkheid be noorden Noortigerhout, bevattende de dui nen aldaar, Starrenbronck, het Wolfsvelt en het Haeehsvelt tot aan het 'gebied van Brederode (de tegenwoordige grens van Noord- en Zuidholland)Voor het eerst is die in leen gegeven 10 September 1449 door graaf Filips I van Bourgondië aan Franck van Borsselen. graaf van Oistervant en Op perhoutvester van Hoilandt, van 1433 tot 1437 gehuwd geweest met gravin Jacoba van Beieren. „Wijders ging de heerlijkheid over op Franks zuster, Alienora, gehuwd met Ghys- b recht van Ny en roede en van deze gelijk tijdig op alle heeren en jonckvrouwen van Langhevelt. Het „Huys ter Lugt" der 15e eeuw stond in de duinen nabij het strand. Door af vloeiing der duinen ten prooi der Noordzee geworden, schijnt er later een ander „Lugterhuis" gebouwd te zijn, meer bin nenwaarts naar het Wolfsvelt, dat weder is verwoest maai- zijn naam is overgebracht geworden op eeri hofstede aan de Delfweg bij de Ruygènhoek in de tegenwoordige ge meente Noordwijkerhout. welke hofstede, helaas, daags voor Allerheiligen 1916, als slot van het Lugterdrama, een prooi der vlammen werd. Zoo blijft ons „luchtkasteel" bij 't element van water, lucht en vuur alleen bekend. In de historie der Middeleeuwse onlusten wordt het Huis ter Lugt niet genoemd. Het zal vermoedelijk gediend hebben tot duin jachtslot van heer Frank van Borselen en de heeren van Nijenrode en tevens gelegen- Door de sneeuw was het Vrijdag niet mogelijk de Kerstversiering in de Generaal Cronjéstraat op tijd gereed te krijgen. Er is echter hard door gewerkt en vanavond om zes uur zal wethouder W. F. Happé de ver lichting officieel ontsteken. meer dan 3 eeuwen nog iets van de ruïne heid geboden hebben tot 't houden van té vinden zou zijn; heel klein. Een wande ling in dit gebied toonde dadelijk aan, dat zelfs graven in dit duingebied niets meer kan opleveren, want overal stuit snen hier op erfenissen van de Duitsers. Die meenden blijkbaar dat deze plek van buitengewone betekenis was voor de Westwal. Zij hebben hier verscheidene zware bunkers gebouwd en die bovendien door ondergrondse gangen verbonden. Overal waar men een peilijzer in de grond zou steken, stuit men op iets. hards, maar dat is dan niet een restant van het „Huis ter Lugt", maar van de Westwal der Duitsers. Wij ontmoetten een bejaard man die in zijn jonge jaren in deze duinen jachtopzie ner is geweest. Hij kent dus het gebied als geen ander. Met stelligheid verzekerde hij clat 50 jaar geleden niets meer van de ruïne te zien was, hetgeen natuurlijk niet de mo gelijkheid uitsluit, dat zij toch onder het zand verborgen ligt. Een onderzoek op het raadhuis in Noord wijk leverde niets op, want in het ge- rechtsdagëh, aangezien „ter Lucht'1 hooge, middelbare en'lage jurisdictie bezat". Tot zover de heer Kloos. Hieruit Jslijkt dat het „Huis ter Lugt" dat aan zee stond, daar al in de 15e eeuw stond. De mogelijkheid is daardoor niet uit gesloten dat de bouw nog vroeger geda teerd moet worden. Uit onze naspeuringen is opnieuw geble ken dat de plek waar dit huis gestaan heeft in vroeger eeuwen niet zo verlaten is ge weest als nu. In elk geval moet er een be hoorlijke toegangsweg zijn geweest, beter dan nu het laatste deel van de Schulpweg, dat vrij onbegaanbaar is. In de 14e, 15e, 16e, 17e en zelfs 18e eeuw moet dit duingebied vruchtbaar zijn ge weest. Er stonden verscheidene boerderijen. Bovendien stond in het nabijgelegen Lan ghevelt een kapel, die al in het begin der 13e eeuw is gesticht. Die kapel werd be zocht door de bewoners van het Langhevelt en ook de bewoners en omwonenden van het Huis ter Lugt. Wapensmokkel en sabotagedaden bedreigen orde en rust (Van onze correspondent in Djakarta) De ambassade van de Chinese Volksre publiek te Djakarta, die reeds 63 stafleden telt, ontplooit een zeer grote activiteit. De ambassadeur Wang Shen Yu bezocht dezer dagen premier Natsir naar aanleiding van de arrestaties van Chinezen. Zoals werd meegedeeld is het echter zeer goed mogelijk dat Wang bij dat bezoek nogmaals het verlangen der Chinese Volksrepubliek in zake de vestiging van consulaten heeft kenbaar gemaakt. Wang wenst namelijk zes consulaten over de gehele Indonesische Archipel verspreid: te Bandoeng, Semarang, Soerabaja, Medan, Palembang en Makassar. De Indonesische regering heeft zulks tot dusver geweigerd en gaf als argument op dat de registratie van de Chinezen nog niet is voltooid. Ook Wang's verzoek om voor lopig de facto consulaten te mogen vesti gen is onlangs door Moh. Roem afgewezen. Waarnemers menen dat de voortdurende communistische propaganda van diverse Chinese dagbladen en de redevoeringen van stafleden der Chinese ambassade bij communistische feestdagen, de Indone sische regering klaarblijkelijk in niet ge ringe mate verontrusten. Op de wereldjeugddag drong de Chinese consul-generaal te Djakarta, Ho Ying, er bij de Indonesische en Chinese jeugd op aan „gezamenlijk te strijden voor de vrede in Azië". Ho Ying noemde de politieke en militaire macht van de Amerikaanse im perialisten zwak, „omdat zij de volks massa's van de ganse wereld tegen zich hebben. Amerika is niet zo krachtig als Duitsland, Italië en Japan tTén jaar ge leden, toen tien millioen fascistische sol daten door het dappere onoverwinnelijke Russische rode leger en niet door de atoom bom werden vernietigd", aldus Ho Ying. Wapensmokkel en sabotage De levendige wapensmokkel in Indonesië doet de onveiligheid in het binnenland toe nemen, evenals de sabotage- en terreur acties. Waarnemers menen, dat dit alles voor de regering aanleiding is om een grondig on derzoek in te stellen naar de bron van al dit kwaad. Daarbij, is nog een bijzondere aanwijzing gekomen. Op het moment dat Mohammed Roem in Amerika aandrong op buitenlandse investeringen in Indonesië staken kwaadwilligen in Oost-Java bijna de gehele Besoekische tabaksoogst in brand. De verontwaardiging van de communisten over de dezer dagen uitgevoerde arrestaties past in hun spel. Het lijkt daarbij wel zeker dat een onderzoek naar wapens bij de leiders van communistische organisaties weinig zal opleveren. Ook de Chinese ambassade uitte haar verontwaardiging over de arrestaties. De commissaris van Culturele Zaken van de ambassade, Liang Shang Yuan, wees op de grote verdiensten van diverse Chinese gearresteerden bij het tot stand brenger, van de vriendschappelijke betrekkingen tussen het Chinese en het Indonesische volk. „Zij zijn allen vrienden van de Indone sische regering", betoogde Liang Shang Yuan, „en daarom is het verrassend dat zij gearresteerd zijn. De verdenking rijst, dat hier imperialisten en reactionnaire Chinese nationalisten achter zitten". Liang verklaarde dat indien er binnen 24 uur geen aanklacht tegen de gearresteerden is in gediend, zij vrijgelaten moeten worden. „Slechts dan zal gehandeld worden in de geest van een land, dat middels wetten wordt geregeld", aldus Liang Shang Yuan. Eremedaille van de hoofdstad voor de Amsterdamse Pers Tijdens een ontvangst, die het gemeente bestuur van de hoofdstad gisteravond de Amsterdamse journalisten aanbood in liet Stedelijk Museum, heeft burgemeester d'Ailly aan de voorzitter van de haar vijf tigjarig bestaan vierende vereniging „Am sterdamse Pers" de zilveren eremedaille van de stad uitgereikt „uit hoofde van haar grote verdiensten in de berichtgeving over de hoofdstad".

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 3