M Sn eerste klasse een laat seizoen Minister In 't Veld over woningbouwproblemen Drie maanden gevangenisstraf voor kamer verhuurder die te hoge prijzen berekende Pensionhoudster krijgt f 1000.- boete en moet ruim f 3000.- aan benadeelden terugbetalen De financiële toestand van Haarlem dwingt tot een zuinig beheer Zaterdag 16 December 1950 Stagnatie in de H.V.B. Spanning in afdeling B Zelden is het voorgekomen dat de compe titie van de afdeling Haarlem van de KNVB reeds zo vroeg in het seizoen een stagnatie heeft ondervonden als dit seizoen het geval is. De vele regen in de laatste maanden heeft de velden vrijwel alle onbespeelbaar gemaakt en in tegenstelling met andere jaren toen tegen Kerstmis de helft (en soms meer) van het programma was afgewerkt, zit men nu met een achterstand welke schier on overkomelijk dreigt te worden. Vooral als men bedenkt dat er nog wel enige „vorst- Zondagen" zullen komen. De stagnatie is vooral ernstig bij de eerste klassers. In afdeling A tellen we 12 elftallen, dat betekent 22 wedstrijden, in afdeling B zijn er elf ploegen met dus 20 wedstrijden. Dit grote aantal is een gevolg van het feit dat enkele oud KNVB-ers, gedegradeerde vierde klassers naar de afdeling terug keerden. Het merkwaardige feit doet zich voor dat geen dier elftallen een voorname rol speelt in de strijd om het afdelings kampioenschap. BSM in afdeling A doet het maar matigjes en ook Zandvoortmeeu- wen 3, uit de reserve klasse van de KNVB gedegradeerd, presteerde tot heden nog niet zo erg veel. Concordia doet het weer uit stekend en de Hillegommers zijn van plan een ernstige poging te wagen de KNVB binnen te stappen. Misschien kan Spaarndam, een oud-KNVB-er, nog roet in het eten gooien maar dit elftal heeft slechts vier wed strijden achter de rug, dus nog 18 voor de boeg en met vijf punten is het nu niet be paald indrukwekkend gestart. DIO 2 schijnt het zwakke zusje en de overige elftallen, uitgezonderd misschien Haarlem 4, zijn can- didaten voor de middenmoot. In afdeling B heerst er meer spanning, zowel boven als onder aan de ranglijst. Haar lem 3 A, waarin we zelfs een enkele maal Van der Linden zagen spelen, is favoriet nummer één maar HFC 3 kan nog een ADVERTENTIE Ze hebben aan 21 schatgravers gevraagd wat ze het liefst zouden opgraven. 9 antwoordden: goud 8 antwoordden: diamanten 4 antwoordden: uranium Niet één zei Bond Street sigaretten, maar bij nader inzien kunnen wij ons dat ook wel voorstellen (ze kun nen die zó in de winkel kopen) In alle ernst: De sigaret metlie j-crord omzet Geen voetbal en korfbal Voor Zaterdag en Zondag zijn de wedstrij den afgelast van de Koninklijke Nederlandse Voetbal Bond; afdeling Haarlem van de KNVB Koninklijke Nederlandse Korfbal- bond; Haarlemse Korfbalbond. Taak van de scheidsrechter is verre van gemakkelijk Op uitnodiging van de Haarlemse Scheids- rechtersvereniging heeft dr. C. Spoelder Vrijdagavond een praatje gehouden over „Eerlijkheid en plichtsbetrachting". Zij, die zich door de sneeuw er van hebben laten weerhouden zich bij dat gehoor te voegen, hebben een prachtige gelegenheid, om zich op een aangename wijze belangrijke inzich ten in de taak van de scheidsrechter te ver werven, laten voorbijgaan. Spreker kwam er direct voor uit. dat de taak, die de scheids rechters vrijwillig op zich hebben genomen, verre van gemakkelijk was. Hij zou deze willen indelen bij die van de onderwijzer, leraar en politieman. De min of meer onmisbare eigenschappen die een goede scheidsrechter bij zichzelf zal dienen aan te kweken zijn, behalve eerlijk heid en plichtsbetrachting, een sterke wil en het daaruit voortvloeiende zelfvertrouwen, waardoor het de scheidsrechter mogelijk is veel door de vingers te zien, om alleen op het juiste ogenblik afdoende in te grijpen. De moeilijk te verwerven eigenschap die het de arbiter mogelijk maakt met mensen, in casu de spelers, om te gaan en tenslotte het verfrissende gevoel voor humor, waar door de ernst, die aan de vier voorgaande eigenschappen ten grondslag moet liggen, lichter verteerbaar wordt. Dat de heer Spoelder deze laatste benij denswaardige eigenschap in ruime mate bezit, bleek vooral, uit de wijze waarop hij, puttend uit zijn rijke ervaring, in onderwijs en sport opgedaan, ijn opvattingen aan de hand van voorvallen verduidelijkte. Tenslotte stelde spreker de vraag „Wie zijn de beste scheidsrechters?". Het antwoord hierop luidt: zij, die. zonder enige bijbedoe ling, hun fluit louter voor hun plezier han teren en daartoe benodigde, door spreker genoemde eigenschappen bezitten. Het eigen „ik" kan bij een waarlijk goede scheids rechter nimmer op de voorgrond staan. woordje meespreken. IEV stelt een weinig teleur, WD (Droste) valt erg tegen, maar in de strijd om de onderste plaats zal nog ver woed worden gestreden omdat de elftallen elkaar hier slechts weinig ontlopen. Concordia 7 Haarlem 4 7 ADO 2 7 BSM 7 St.vog. 4 6 RCH 4 6 EDO 4 6 Spaarndam 4 Zandv.m. 3 5 Heemstede 8 Kinheim 2 7 DIO 2 6 6 13 5 10 3 7 H'lem 3 A 7 HFC 3 6 DEM 2 7 IEV 7 Waterloo 7 OG 2 6 N. Vennep 7 DSK 5 RCH 5 5 Zandv.m. 4 6 VVD 5 5 11 Een uitermate spannende afdeling is de tweede klasse A waarin het krachtsverschil al zeer gering is. Het verschil tussen num mer een en nummer laatst bedraagt hier slechts 4 punten. Gelukkig zijn alle tweede klas afdelingen tot tien deelnemende ploegen beperkt zodat de stagnatie hier niet van zo7n grote invloed is. EDO 5 gaat aan de kop van 2 A maar Spaarnevogels kan Jiog roet in het eten gooien omdat dit elftal de minste ver- liespunten heeft en ook nog slechts 4 maal in het veld kwam. Onderaan spant het geducht en met geen mogelijkheid is hier het eind resultaat te voorspellen. In 2 B tekenen de krachtsverhoudingen zich duidelijker af. Beverwijk 2 doet hardnekkige pogingen het verloren terrein te herwinnen maar onder vindt geduchte concurrentie van Terras vogels 2 dat ook slechts éénmaal verloor. Wijk aan Zee 2 schijnt eveneens sterk en voor de laatste plaats komen VSV 5 en DIO 3 ernstig in aanmerking. De lijstjes zien er als volgt uit: EDO 5 6 4 9 Beverw. 2 7 Halfweg 2 6 4 8 Terrasv. 2 5 VI. Vog. 3 8 4 8 W. a. Zee 2 5 SD.vogels 4 3 6 Kennem. 4 5 TYBB 2 6 3 6 HFC 4 6 NAS 2 7 3 6 'Schoten 3 3 Zandv.m. 5 7 3 6 Geel Wit 4 v. Nispen 5 2 5 Sp.stad 4 RibDerda 2 7 2 5 VSV 5 5 THB 2 8 2 5 DIO 3 4 6 12 Ook de strijd in de beide andere tweede klas afdelingen verloopt zeer spannend. In 2 C doet Hillegom 2 het uitstekend maar het jonge DSB spreekt een hartig woordje mee zodat er omtrent de afloop nog niets valt te zeggen. DCO 2 en Hoofddorp Boys zijn even eens niet weg te cijferen en onder aan de lijst zijn het Haarlem 6 en Vliegende Vogels 2 welke de beste kans maken. In 2 D gaat WB 3 fair aan de kop met de volle buit uit 6 wedstrijden. Spaarndam 2 is hier de grote concurrent en om de onderste plaats strijden DSS 2. TYBB 3 en Haarlem 5 een verwoed gevecht. Men zie de standen: Hillegom 2 5 4 9 WB 3 6 6 12 DSB 6 4 9 SVY 8 4 10 DCO 2 7 4 9 Spaarnd. 2 5 3 8 Hoofdd. B. 6 3 8 WH 4 3 6 HBC 3 5 2 5 Kennem. 5 5 2 6 Hillinen 2 6 2 5 VSV 4 5 2 5 Vog.zang 6 2 5 Beverw. 3 7 14 RCH 6 5 2 4 DSS 2 5 13 VI. Vog. 2 6 13 TYBB 3 7 13 Haarlem 6 8 13 Haarlem 5 8 13 In de keuken van de Londense dierentuin mochten de chimpansees Sally en So-So een handje helpen bij de bereiding van de plumpudding. Zich reeds verheugend op de komende smulpartij roert So-So het mengsel terwijl Sally de kwaliteit van het meel onderzoekt. Rationalisatie en verhoging arbeidsproductiviteit nodig Op een door de afdelingsbesturen van de Partij van de Arbeid Vrijdagavond te Lisse belegde bijeenkomst, waar verschei dene gemeentebestuurderen, ambtenaren en leden van Woonruimte-commissies aan wezig waren, heeft de minister van Weder opbouw mr. dr. J. in 't Veld een causerie gehouden over het woningvraagstuk. Volgens de plannen zou men met jaar lijkse bouw van 50.000 woningen tot 1952 en daarna 55.000 woningen de achterstand in 1964, wanneer er 80.009 duplexwoningen werden gebouwd zelfs reeds in 1960 kun nen hebben ingehaald. Helaas zijn de pers pectieven voor de verwezenlijking dezer plannen thans niet gunstig, met name door het Koreaanse conflict. G-rondstoffenprij- zen stijgen, vooral ijzer, staal en hout, en Wederopbouw is strikt gebonden aan z'n begroting, gezien de moeilijke taak die sprekers ambtgenoot Lieftinck al heeft om een tekort van plm. 150 millioen te over bruggen. Er staat 540millioen voor wo ningbouw op het programma. De gemid delde prijs per woning is gezakt tot plm. f 11.000,hetgeen betekent dat, wanneer men kans ziet deze te fixeren, ook in 1951 nog 50.000 woningen kunnen worden ge bouwd. Een stijging in de bouwkosten zal dit aantal vrij zeker to 45.000 terugbrengen. Een stijgende lijn te handhaven is alleen 1 LAMSHUID PANTOFFELS De economische politierechter te Am sterdam behandelde Vrijdagmiddag een aantal zaken tegen verdachten die té hoge prijzen voor kamerverhuur of pension had den berekend. De zwaarste straf kreeg de 48-jarige winkelier R, P. die werd veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf met bevel tot onmiddellijke in hechtenisneming. De verdachte verhuurde kamers in een huis aan de Haarlemmerhouttuinen. De burge meester van Amsterdam stelde persoonlijk in het huis een onderzoek in en verklaarde daarna in de gemeenteraad, dat de term woekerhuur in deze gevallen nog te zacht was. Een onderzoek, door ambtenaren van de Economische Contróledienst ingesteld, bracht aan het licht, dat de verdachte voor elk van de dertien kamers die hij verhuur de, een huurprijs van f 20 per week vroeg. De ambtenaren stelden vast dat deze prijs bijna tweemaal zo hoog was als volgens het huurprijsbesluit van 9 Mei 1940 mocht worden gevraagd. Nadat de Economische Controledienst de prijzen voor de kamers had vastgesteld en de betrokken ambtenaren later wilden na gaan of de verdachte zich aan deze prijs vaststelling hield, werd hun de toegang tot het huis geweigerd. Daarna hebben de ambtenaren, voorzien van een lastgeving en beschermd door politie-agenten, weder om een onderzoek ingesteld, waarbij hun bleek, dat in de situatie niet veel wijziging was gekomen. Wel berekende de verdachte ADVERTENTIE Post voor de „Zuiderkruis" Post, bestemd voor naai' Nederland te rugkerende militairen -aan boord van het troepenschip „Zuiderkruis", welke in een der tussenhavens zal worden uitgereikt, moet uiterlijk op 17 December in Neder land ter post worden bezorgd. Behalve de gebruikelijke gegevens dient het adres de vermelding te bevatten: aan boord van het troepenschip „Zuiderkruis", op thuis reis naar Nederland. De naam van de ver moedelijke tussenhaven mag niet worden vermeld. Tekort van bijna f 5 millioen op de begroting van Den Haag B. en W. van Den I-Iaag hebben de be groting voor 1951 aan de raad aangeboden. Zij sluit op een bedrag van 148.470.699, waarbij gerekend wordt op een bijzondere uitkering uit het gemeentefonds ad 4.750.000, daar B. en W. voor dat bedrag geen dekking konden vinden. HET NIJMEEGSE WANDELVERBOND. Te Nijmegen werd een algemene leden vergadering gehouden van het Nijmeegse Wandelverbond. De heer G. P. Wijers trad als voorzitter af en als nieuwe voorzitter werd ir. H. Hopster gekozen. de vastgestelde prijzen, maar daarnaast buitte hij elke mogelijkheid uit om meer voor zijn kamers te ontvangen. Zo had hij bepaald, dat voor elk kind een rijksdaalder extra moest worden betaald. Bovendien had de verdachte bij het onder-zoek bedrei gingen geuit tegen de ambtenaren en de regering. Het onderzoek van de ambtena ren had uitgewezen, dat de verdachte in de afgelopen vijf jaar voor zijn kamers ruim f 6.000 te veel had ontvangen. De officier van justitie zei in zijn requi sitoir, dat de verdachte geen blanco straf blad heeft. De officier vroeg „ter lering van ver dachte en van anderen" een gevangenis straf van drie maanden en^onmiddellijke in hechtenisneming. De politierechter von niste conform de eis. De 34-jarige H. E. te Amsterdam, die drie kamers tegen te hoge prijs had ver huurd, werd veroordeeld tot twee weken voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van een jaar en een geldboete van f 250. Binnen drie maanden moet hij een bedrag van f 1.200 aan de benadeelde terug betalen. De 42-jarige pensionhoudster H. C. B. te Amsterdam had te hoge pensionprijzen be rekend en werd veroordeeld tot vier weken voorwaardelijke gevangenisstraf en een geldboete van f 1000. Binnen drie maanden moet zij de benadeelden diverse bedragen tot een totaal van f 3275 terug betalen. Op kosten van de verdachte zal boven dien in twee grote dagbladen het vonnis worden gepubliceerd. De 64-jarige kamerverhuurster G. van S. te Amsterdam werd wegens het bereke nen van te hoge huren tot twee weken voorwaardelijke gevangenisstraf veroor deeld. Zij moet binnen drie maanden aan twee gedupeerden bedragen van in totaal f 300 terug betalen. mogelijk wanneer de prijzen deze lijn niet vertonen. Dit kan men opvangen door le een sterk doorgevoerde rationalisatie in de bouw en 2e verhoging van de arbeidspro ductiviteit. Weg met „hobbies" De door de bewindsman voorgestane rationalisatie ondervindt, zo deelde hij mede, nogal eens wat tegenwerking van gemeentelijke diensten. Spr. kon aan de indruk niet ontkomen dat er maar al te vaak „hobbies" worden uitgeleefd en noemde daarvan enkele voorbeelden. Het individualisme heerst nog te krachtig en belemmert de mogelijkheden tot doorvoe ring van systeembouw. Men zou al een heel eind gevorderd zijn wanneer men bv. stan daard-plattegronden kon doorvoeren, en (een ander voorbeeld) de raamprofielen eens werden genormaliseerd. De kosten moesten lager, echter niet door aantasting van de kwaliteit maar door wegneming van alles wat overbodig is. De doelmatigheid moet de boventoon voeren. Het is niet noodzakelijk dat daar aan de aesthetica moet worden opgeofferd. Vele van onze architecten, aldus minister In 't Veld, zouden er goed aan doen eens de kunst af te kijken van een scheepsteke- naar, die het woekeren met de ruimte tot in de perfectie verstaat. Spelen met blokken De schoonheid en originaliteit behoeft de scheppende kunstenaar niet te zoeken in het détail, hij zoeke ze liever „engros". De ligging te midden van de omgeving is van veel groter belang. Wat spr. in Scandinavië zo heeft getroffen is niet de gedetailleerde vormgeving, maar het „spelen met bouw blokken" dat men daar zo perfect blijkt te verstaan. De mogelijkheid hiertoe wordt echter maar al te vaak geremd door de te ver doorgevoerde detaillering van de ge meentelijke uitbreidingsplannen. Zou een architect daarvan al eens willen afwijken, dan is zoveel rompslomp nodig voor daar toe de toestemming "is verkregen, dat men er in arren moede maar liever van afziet. Spr. adviseerde daarom de Gemeentebe sturen om in de uitbreidingsplannen de mo gelijkheid open te laten voor wijzigingen ten aanzien waarvan B. en W. bevoegd zijn ze toe te staan, al achtte hij het niet onmogelijk dat Ged. Staten dan toch weer de uiteindeliike goedkeuring van hun toe stemming afhankelijk zouden stellen. Bij de discussie antwoordde de minister op een vraag van de brugemeester van Hillegom, of het niet aanbeveling zou ver dienen voortaan „geld-contingenten" uit te geven, opdat de gemeentebesturen daar door zouderf worden aangespoord er zoveel mogelijk woningen „uit te halen", dat dit plan veel aantrekkelijks had, en wellicht op den duur hierdoor meer woningen zou den worden gesticht, maar dat daarmee noodwendig ook de Rijksbijdrage zou moe ten stijgen, hetgeen gezien de budgetaire positie ten enenmale uitgesloten moest worden geacht. De door spr. voorgestane rationalisatie kan niet worden gedecreteerd, maar, aldus de minister, in vele gevallen strandt ze op de gemeentelijke autonomie. De minister zou die autonomie niet willen aantasten, hij gaat veeleer „onder eerbied voor die, autonomie gebukt" maar zou het wel bij zonder op prijs stellen indien men tot het stellen van gemeenschappelijke richtlijnen kwam. ADVERTENTIE Heringa Wuthrich HAARLEM CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS Dat vonden Rick en Bunkie leuk! Ze zweefden een heel eind boven de feestweide. Het luas 'n aardig gezicht. Ze keken neer op de Kabouters en het feestgewoel daar beneden. Maar. nu gebeurde er opeens iets heel onverwachtsRick en Bunkie, die met lachende gezichten over de rand van het schuitje keken, voelden plotseling een schok. en toen gingen ze met 'n geweldige vaart naar boven! „Wat is dat nou?" riep Rick. „Wat gebeurt er?" vulde Bunkie aan. Ach. ...er was iets heel ergs gebeurd: de draad was geknapt! En de ballon schoot de lucht in, want die werd nu niet meer aan de aarde vastgehouden! Rick en Bunkie keken verschrikt over de rand van het mandje naar beneden. „We zijn los!" schreeuwde Rick verschrikt. De begroting voor 195 I - die binnenkort verschijnt zal dit demonstreren Het is niet voor de eerste keer dat wij er op wijzen dat de financiële toestand van Haarlem minder gunstig is, zodat het voor het gemeentebestuur niet alleen noodza kelijk is een zuinig beheer te voeren, maar ook dingen die wel gewenst maar toch niet absoluut onmisbaar zijn, tot betere jaren te verschuiven. In 1948 werd een nieuwe financiële ver houding tussen rijk en gemeenten inge voerd, die voorlopig zou gelden voor de jaren 1948-1950, in afwachting v^n een definitieve regeling, waarover de Staats commissie-Oud aan de regering zou advi seren. Aanvankelijk werkte die nieuwe regeling voor vele gemeenten, ook voor Haarlem, niet ongunstig, zodat toen de hoop gekoesterd werd, dat de gemeenten voorgoed van de „noodlijdendheid" verlost waren. Maar hoe langer de regeling werkte, hoe moeilijker het voor de verschillende gemeenten werd „de eindjes aan elkaar te knopen". Voor 1950 werd veelal slechts een sluitende begroting verkregen door het toepassen van belangrijke bezuinigingen. Nu de Staatscommissie niet tijdig haar voorstellen aan de regering heeft kunnen zenden, zal de bestaande regeling, met en kele aanvullingen, ook gelden voor 1951 en 1952. Die aanvullingen brengen wel enige verlichting, maar daarmee worden de moeilijkheden waarvoor vele gemeen ten thans staan, niet ondervangen. In de wet die bij de Tweede Kamer is ingediend voor het bestendigen van de regeling 1948-1950, is de mogelijkheid ge opend dat gemeenten, r»^ voor de jaren 1951-1952 met al le grote zorgen zitten, naast de gewone uitkeringen uit het Ge meentefonds en de „bijzondere uitkering" die al in de jaren 1948-1950 gegeven werd aan gemeenten die er niet in slaagden hun begroting sluitend te maken, ook nog een „buitengewone bijzondere uitkering" ver zoeken. Wij hebben gegronde reden te ver onderstellen dat ook Haarlem gedwongen is een „buitengewone bijzondere uitkering" aan het rijk te vragen, omdat anders de begroting voor 1951 een tekort zou aan wijzen. In zekere zin is dit voor die gemeenten een terugkeer tot de vroegere toestand van „noodlijdendheid". Het wordt door de betrokken gemeenten betreurd, temeer omdat zij menen dat dit niet nodig is. Dit is verklaard in een dezer dagen gehouden vergadering van de ver eniging van Nederlandse Gemeenten, waarin de voorstellen der regering gecri- tiseerd werden. Het werd onjuist ereacht dat de regering gelden die in bet Gemeente fonds gestort zijn. niet volledig aan de ge meenten uitkeert. Het bedrag dat daardoor aan Haarlem over de jaren 1948-1950 is onthouden, wordt on niet minder dan 4 millioen gulden geschat. Het is de bedoeling dat deze niet uitge keerde gelden in het Gemeentefonds wor den gereserveerd. De bterokken gemeenten stellen daar tegenover dat zij deze gelden zelf kunnen beheren. Mocht er een enkele gemeente zijn die te royaal zou willen zijn, dan be staat er toch de normale controle van de colleges van Gedeputeerde Staten. Wel zal. als de wet door de Kamers wordt aangenomen, het saldo- uit het Ge meentefonds over 1947 worden uitgekeerd. Wij deelden dit verleden maand reeds mede, met de vermelding dat Haarlem daaruit dan f 1.040 000 zal ontvangen. Maar met die uitkering kan bij het opstellen van de begroting voor 1951 geen rekening ge houden word'en omclat het besluit in Den Haag nog niet gevallen is. Bovendien is het de bedoeling de gemeenten te verDlich- ten dat geld te gebruiken voor- het aflossen van oude tekorten of verlichting van de kapitaalsdienst. Nu iets meer over de begroting voor 1951. Ieder zal begrijpen dat daarin onder deze omstandigheden niet veel verrassin gen kunnen zitten. Het college van B. en W, heeft de handen vol om voor de lopen de dingen het benodigde geld te vinden. Een vergelijking met de begroting voor 1950 zal dit aantonen. Natuurlijk is de post lonen en salarissen zeer belangrijk gestegen, want er moest in de begroting voor 1951 niet alleen de verhoging van 5 die in het begin van 1950 toegekend werd, verwerkt worden, maar ook de ver hoging van 5 die een maand geleden werd ingevoerd. Bovendien zijn de steun- normen van Sociale Zaken ook tweemaal verhoogd. Ook herinneren wij aan de mededeling door de wethouder van finan ciën onlangs gedaan, dat voor 1951 door de gemeente vermoedelijk 200.000 gul den moet worden opgebracht voor de poli tie, omdat nu gebleken is, dat het rijk niet de volle kosten der politie voor zijn reke ning neemt. Bij de behandeling der begroting voor 1950 werd in de raad aangedrongen om op de begroting voor 1951 een post van 20.000 te brengen voor het bureau van de sociograaf. De mogelijkheid lijkt ons thans niet uitgesloten dat B. en W. wel in 1951 een sociograaf willen aanstellen, Deviezen voor toeristenreizen naar Zwitserland Voor het verkrijgen van deviezen voor toeristenreizen naar Zwitserland werd tot dusverre het systeem van loting toegepast. Blijkens een publicatie in de Nederlandse Staatscourant van 15 December kunnen ingezetenen in den vervolge ook voor Zwitserland op dezelfde wijze bij deviezen- banken deviezen voor reizen met niet- zakelijke doeleinden aanvragen zoals dit reeds het geval was voor België, Dene marken, Finland, Frankrijk, Griekenland, Groot-Brittannië en Noord-Ierland, Ier land, Italië (Triest inbegrepen), Luxem burg, Noorwegen, Oostenrijk, Portugal, Turkije, West-Duitsland, IJsland en Zweden. Ook voor Zwitserland geldt thans een jaarmaximum van de tegenwaarde, van 400 aan reisdeviezen voor personen, die op 1 Januari van een bepaald jaar 14 jaar of ouder zijn en van 200 voor personen, die op die datum jonger zijn dan 14 jaar. Tijdens het verblijf in het buitenland mag per dag over ten hoogste de tegen waarde van respectievelijk 50 en 25 worden beschikt. Onder reizen met niet-zakelijke doel einden worden verstaan reizen met toe ristische doeleinden, reizen op uitnodiging, reizen voor familiebezoek' en reizen om gezondheidsredenen. maar uit zuinigheidsoverweginE»n voorlopig nog geen bureau willenderr> In de Kamer is door de minist/eVeB' Financiën toegezegd, dat jn jg?[ v°.n schoolgelden gehalveerd zullen u Indertijd hebben wij berekend dat dif de Haarlemse gemeentekas een m ï0or ontvangst van enige tonnen beteken? n gemeenten weten op dit ogenblik noo i6 of van het rijk een uitkering fe n'et ten is om dit te compenseren, De Haarlemse begroting voor mn op dit ogenblik nog niet door r-f ls teerde Staten goedgekeurd. Dit is de T" waarom nog geen uitvoering ij Beden aan het daarin opgenomen rajdtv?e,Ven om 700.000 beschikbaar te de verbetering van de toegan^J^ het industrieterrein in de Waarden^ Ongetwijfeld zullen B. en opdev^;' taaldienst voor 1951 gelden aas^i?" voor de toen voorlopig uitgesteld» xP1 van de Prinsenbrug over hetNoo Buiten Spaarne. Daarvoor is nodig. Maar als het ook zo lang' du» t voor de begroting voor 1951 zal zijn goed gekeurd, zal er van de bouw van dez brug in dat jaar nog wel niets komen- dan wordt het vermoedelijk wel 1952, Ook is zeker dat op de kapitaaldlenst I voor 1951 grote bedragen moeten wordt! uitgetrokken voor bouw van scholen i-. wel voor het bijzonder- als het openb» onderwijs. En dan niet alleen voor I lager, maar ook voor het voorbereide lager onderwijs en het middelbaai- one/., wijs. O.a. is nodig gelden beschikbaars stellen voor de bouw van het eerst; stut van het nieuwe Coornhertlyceum. Van de zijde van de Prov. Wate;;taa: is al meermalen bij de gemeente drongen om de verbindingsweg leggen van de Buitenrustbrug naar"" fe door de provincie aangelegde Schipholw»-" Voor de verbetering van het kabelnet van hét electriciteitsbedrijf is, wij hebben het dezer dagen medegedeeld, een bedrag van niet minder dan f 5.0 0 0.000 nodig, Dj'; wordt wel over de jaren 1950-1951 va' deeld, maar ook de kapitaaldienst voor 1951 moet een belangrijke last dzarai dragen. Ook voor woningbouw zijn grote 'o^n. gen nodig. Ieder zal begrijpen dat, nu voor des strikt-noodzakelijlce dingen al vee! nodig is, er geen denken aan is ook gelda beschikbaar te stellen voor objecten zeek de bouw van een nieuw politiebureau e een nieuw gebouw voor de Eibliotneeke Openbare Leeszaal. Het woningtekort in Haarlem Amsterdam staat e: gunstiger voor Thans staan er bij het Huistve-tgx bureau te Haarlem 157 onhoudbare ra lii! zeer urgente gevallen genoteerd Ia I maand geleden waren het er respteitei 151 en 14-88. In die maand zijn erl. c:- houdbare en 55 zeer urgente gevalle; ge holpen, waaruit blijkt dat in Haatte m steeds niet het dieptepunt bereikt is, tel er- worden meer gevallen ingeschreven4r afgevoerd. Dit is ook af te leiden uil te vergelijking met een jaar geleden, toe:? 130 onhoudbare en 1451 zeer urgente je- vallen waren. Dezer dagen vertelde de heer J. J. fe- man, hoofd van het Huisvestingsbüree:2 Amsterdam, dat hij 4500 woningze-etete oy de urgentielijst heeft staan. Dit Bi verhouding minder dan in Haarle.t nr uitgaande van het feit, dat Amteés 5 maal het inwoneraantal van Haia heeft, zou Haarlem er niet 1655 3 slechts 900 moeten hebben. Bovendte*. telde de heer Beerman dat het diepte» te Amsterdam reeds enige tijd geledenb;- reikt is. Daarbij steekt Amsterdam ft gunstig af bij Haarlem. In Amsterdam te nen per maand 500 mensen aan een fi ning geholpen worden, terwijl dit cijfec Haarlem nooit boven de 6^ of 70 kp® Parade en défilé in Hcaifa Ter gelegenheid van de afsluiting eerste-oefeningsperiode van de plichtigen van het regiment lic^-fj* doelartillerie „Betuwe" te Haarlc®0- 20 December een parade worden Om half elf zal de commandant artillerie, de kolonel G. J. Nijnatten, de troep op de binnenplaats van de Koudenhornkazerne inspected na zal de eerste luitenant J. S1P& wegens zijn benoeming tot beroep#® worden beëedigd. Tenslotte maakt de troep een mite de stad. waarbij te kwart voor twaau f de Dreef zal worden gedefileerd vw- burgerlijke en militaire autoriteiten. Europese betalings-unie Nederlands debeli^ van bijna 250^ De Nederlandse Bank deelt het tekort van Nederland in het WW verkeer met de aan de Europese Wr* unie deelnemende landen in 'yW 23.085.000 dollar 87.723.000) 1# In de maanden Juli tot en meJ f!|, was het totaal der tekorten m W' lingsverkeer met deze landen dollar (f 276.108.000). t Aangezien Nederland in de - betalings-unie is begonnen diet van 30 millioen dollar, debetsaldo van Nederland bij oe unie thans 65.745.000 dollar (f -+* Brandje op de In een der laadruimten m.s. „Nigerstroom" van de Stoomboot Maatschappij heeft gewoed toen het schip in <je Ljjet Bordeaux lag. De bemanning vuur met één straal op de deden zich geen persoonlijke °->; b°- voor. Een deel van de lading schadigd en is gelost. 6; Het schip, dat een bemannu koppen telt, heeft vandaag "j :j, tientallen passagiers aan naar West-Afrika voortgezet. Op 23 December zal Nigf mijngasnet van de staatsnuF" aangesloten.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 6