RAmo Vlaardingse stoomlogger voer Philips en voor de Chinezen voor J. ROMEYN „De textiel is goed, het speelgoed minder" Dry Cleaning only Uit de nood der tijden ontstond de „Buizengieterij" Het millioen al voorbij FA. PRUIS Kennemer Lantaarn /aterdag 16 December 1950 7 iF.VUE van de zuidzij ,aatste levensjaren als pontje op de Java-Zee De nog altijd bestaande „Dogger- maalschappij" in Vlaardingen, die in j892 werd opgericht met de heer A. Hoogendijk Jzoon als directeur, bleek '1 dadelijk een vooruitstrevende rede- -ij Dat werd niet alleen uitgedrukt in de namen van zes sloepen, die alle met voor" begonnen, „Voorloper" (VL. ut!) Voorwaarts" (VL. 147), „Voor- irhter" (VL. 156), „Voorbode" (VL. }n „Vooruit" (VL. 173) en „Voor aan"' (VL. 174). Maar het blijkt even- «er uit de biografie van een harer itoomloggers, die na een wisselvallige j6Ugd zelfs naar Insulinde werd ge zonden om de visserij te gaan beoefe nen in tropische wateren Dit' vaartuig werd aan het einde van de V01.,ve eeuw door de Doggermaatschappij bil Bonn en Mees in Rotterdam besteld. Het was een schip van 171 bruto register ton en in 1896" kwam het gereed onder de naam Koningin Wilhelmina" (VL. 190), de schipper was Willem van der Vaart. Nadat deze stoomlogger in de vaart was gebracht kwamen er steeds meer stoom- Löers bij, zoals de „Prins Hendrik der Nederlanden" (VL. 195) en de „Koningin Smma" (VL. 156). De heer Hoogenclijk ook directeur van de Rederij „De In dustrie" die in 1902 de stoomschepen „Jo hanna" (VL- 196) en „Martha Maria" (VL. 199) bezat en bovendien had men twee sloepen en één logger in exploitatie van A. van Daelen te Antwerpen. Toen de „Koningin Wilhelmina" m 1922 een speciale bestemming kreeg had deze logger al geheel andere diensten verricht. Tijdens de eerste wereldoorlog was zij ver bouwd tot vrachtstoomschip voor Philips |jn Eindhoven en bestemd voor het [vervoer van gloeilampen. In 1922 werd het vaartuig bij A. dé Jong in Vlaardingen weer voor liét oorspronke lijke doel, de visserij, verbouwd en inge richt. „Labuan Mrak". Het kreeg de naam „Labuan Mrak", want de stoomlogger ging in Nederlands- Indië de visserij beoefenen. De grote reis werd aanvaard in September 1922 onder commando van kapitein A. L. Versluys. Helaas werd dit moedige initiatief niet be- loond, in tegendëel: de voorgenomen visse rij bij Java en Madoera is op een schrome lijke mislukking uitgelopen. Het duurde dan ook niet lang of men I moest het vaartuig' verkopen en enige Chinezen werden de nieuwe eigenaars, waarna het schip voor het vervoer van lading en passagiers op het traject Soerabaia—Bandjermasin dienstdeed. In 1925 is het bericht in Nederland doorgedrongen, dat de oude Vlaar dingse'logger met man en rriuis in de Indische wateren was vergaan. De hierbij geplaatste foto ih niet van de „Koningin Wilhelmina" maar van 'de ZONDAG 17 DECEMBER IJMUIDEN: Ned. Hew. Kerk, Kanaalstraat, 10,30 u.t ds. D. C. van Wijngaarden; 17.30 uur: ds. J. van den Berg. Geref. Kerk, Kanaalstraat, 9 uur: ds. C. W. Thijs; 15.30 uur: R. D. Beukema. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), 11 en 14.30 uur: ,.ds.M. Vrieze van Heemstede. Chr. Geref. Kerk,. 10. en 16 uur: Candi- daat.R; den Hartog. van Apeldoorn. Doopsgezinde Gemeente, koffiekamer Westerveld, 7.30 uur: ds. W. Veen. Oud-Katholieke Kerk, 10 uur: Hoogmis: 19 uur: Vespers. Woensdag, (Quater Temper) 9 uur; Heilige Dienst. Donder dag (Heilige Apostel Thomas) 19.30 u.: Vespers. Vrijdag (Quater Temper) 9 u.: Heilige Dienst. Zaterdag (Quater Tem per), 9 uur: Heilige Dienst. Leger des Heils, Zaterdag, 17.30 uur: Straatzang. Zondag, 10 uur: Heiligings- dienst; 12.15 uur: Zondagsschool; 20 uur: Verlossingsmeeting. Maandag, 14.15 uur: Gezinsbond. IJMUIDEN-OOST: Ned. Herv. Kerk, Goede Herderkerk, 10.30 uur: ds. G. Wassenaar; 19 uur: ds. G. Wassenaar (Jeugddienst). Geref. Kerk, Goede Herderkerk, 9 uur: ds. R. D. Beukema; 16.30 uur: ds. C. W. .Thijs. Ver. v. Vrijz. Herv., ds. W. Heidinga van Haarlem. Evangelisatievereniging „Elon", Casem- broot-zijstraat, 10 uur: de heer J. Se- vensma, van Amsterdam. Donderdag, 7145 uur: ds..J, A. Visser van Amsterdam. Vergadering van Gelovigen, Esdoorn straat 30. DRIEHUIS: Geref. Iverk, koffiekamer Westerveld, geen dienst. Evangelisch Lutherse Gemeente, koffie kamer Westerveld, 10.30 uur: ds. J. J. i Simon. VELSEN: Ned. Herv. Kerk, 10 uur: ds. L. Brink, 19 uur: ds. A. A. Wildschut van Amster dam. (Jeugddienst). VEL8EN-NOORD: Geref. Kerk, 10 en 17 uur: ds. A. C. van Nood. ^VERWIJK: Doopsgezinde Gemeente, 15 uur: dr. Alb. Vis, Kerstwijdingsdienst. Woensdag, 19 dur: Kerstfeest voor de kleintjes van de .Zondagsschool. Vrijdag, 19 uur: Kerst- heest voor de groten van de Zondags school. Maranatha, 10 uur: de heer A. de Weger, jan Rotterdam; 11.45 u.; Zondagsschool. Leger des Heils, 10 uur: Heiligingsdienst; 12 uur: Zondagsschool; 20 uur: Verlos singssamenkomst. Donderdag, 20 uur: Samenkomst. Leidster: luitenante A. Meijberg. SANTPOORT: Ned. Herv. Kerk, 10 uur: ds. P. A. Tiche laar (Heilig Avondmaal). °e Toorts, 10 uur: ds. H. W. Bloemhof, van Heiloo. Kapel, 17 uur: de heer W. Hofmeester, van Hilversum, medewerking Kapelkoor. Geref. Kerk, 9.30 en 17 uur: ds. M. W. J. c- de Kluis. Owet. Kerk (Art. 31 K.O.), 10 en 15 u.: ds. N. Bruin. HAARLEM: Church of England, Kinderhuissingel, 3 P- m.: Evensong, Rev. C. E. Wearne, „Noordster" (VL. 197) eveneens behoren de aan de Doggermaatschappij sedert 1928. De Gebr. Van der Windt te Vlaardingen bouwden dit schip in 1916 voor de Maas- sluise' Stoom-Haring- en Beugvisserij Mij., waarvan de heer M. Dirkzwager Hzoon directeur is geweest. In Maassluis stond het vaartuig bekend onder de naam „Burge meester Ferf" (MA 3). De naam „Noord ster" (VL. 197) verkreeg het schip in 1928, toen het door cle Mij. „Nommer Eén" in Vlaardingen werd aangekocht, welke maat schappij in 1939 in de Doggermaatschappij werd opgenomen. De stoomlogger heeft een inhoud van 220 bruto ton en 99 ton netto bij een lengte van 35.44, een breedte van 6,80 en holte van 3,70 meter. Gedurende de oorlog voer de „Noord ster" in dienst van de Kriegsmarine onder het flottille-nummer V.S. 71. Momenteel heeft de Doggermaatschappij tien schepen, waarvan kortgeleden twee stoomloggers tQt motorschepen zijn ver bouwd. Onder deze schepen bevindt zich wederom de „Koningin Wilhelmina" (VL. 190), welke opnieuw gebouwd werd in het zelfde jaar waarin de oude VL. 190 in de Indische wateren ten onder ging, namelijk in 1925. Vrijwel overal, waar schepen varen komt het voor dat afgedankte en veronge lukte vaartuigen, die door andere of door nieuwe worden vervangen, in de herinne ring blijven „doorvaren", omdat men hun namen in ere hersteld heeft. ARIE VAN DER VEER. (Nadruk verboden). advertentie GASFORNUIZEN V E L I E-G ASHAARDEN Uit voorraad leverbaar ZEESTRAAT 34 Telefoon 3537 BEVERWIJK K 2510 De betekenis van Kerstmis voor de Humanisten In de Rijks H.B.S. in Velsen wordt Woensdag een bijeenkomst gehouden dooi de Gemeenschap Velseri van het Humanis tisch Verbond, waarin de heer J. B. Meyer uit Amsterdam zal spreken over het on derwerp „De betekenis van Kerstmis voor de Humanisten". OUDERAVOND TIIEO THIJS SEN- SCHOOL In de nieuwe IJmuidense school aan de Lagerstraat is de eerste ouderavond ge houden en de belangstelling was zo groot dat het lokaal te klein bleek allen te be vatten. De voorzitter complimenteerde de heer K. Schermer met zijn benoeming tot hoofd. Deze heeft daarna onder meer een be schouwing gewijd aan het ontstaan van de schoolnaam „Theo Thijssen" en hij gaf tevens een korte levensbeschrijving van deze eminente onderwijsman. In de pauze werden de klassen bezocht en spraken de ouders met de onderwijzers over het werk der kinderen. Na de pauze zijn enige nieuwe leden benoemd voor de oudercommissie. Er is tenslotte een school- film vertoond. Het zou wenselijk zijn, als de school spoedig in 't bezit komt van een gymnastieklokaal. „Kijk Uit" speelde drie bondswedstrijden De schaakclub Kijk Uit heeft in de afge lopen week- niet minder dan drie bonds wedstrijden gespeeld. Het vijfde tiental ging naar Amsterdaam om daar VAS 5 te be vechten. De jeugdige spelers van „Kijk Uit" waren blijkbaar te zeer geïntimideerd dooi de grootmeesters, wier portretten bijna levensgroot in het speellokaal van VAS hingen, in ieder geval verloren zij de wed strijd met 82. De 11-jarige Spuls was de held van de avond, trok zich niets aan van traditie enz. en won op een prachtige manier. Ook Strijker wist één punt te scoren, maai de rest verloor. In haar clublokaal ontving Kijk Uit 4 het derde tiental van HWP uit Haarlem. Door omstandigheden kwam Kijk Uit zeer verzwakt uit en een voorlopige 26 nederlaag was het resultaat. Twee partijen werden afgebroken in gunstige stand* voor „Kijk Uit". Tenslotte kwam HOSC 2 op bezoek om Kijk Uit 1 te bestrijden. Tegen alle verwach ting in werd HOSC met niet minder dan 844IVit geklopt, Lanser, Stals. Hillecamp. Rijke, De Boer. Kistemaker' en Bakker won nen, terwijl Visser, De Haas en Hendrikse remise maakten. In voorbereiding op de wintei-competitie werden onderling nog een aantal partijen ge speeld en wel in groep 2, waar Muntz een punt veroverde op Zeylmans, Lanser bezette door een zege op Van Stekelenburgh de eerste plaats, terwijl Kistemaker en Verlaak broederlijk een punt deelden. In groep' 3 werd alleen de partij De GrootRingen gespeeld, die in remise eindigde. In groep 4 A begint Van der Veen van zich te doen spreken, hij won deze week van Stek. Kra mer junior won van Wulff en Handgraaf van Van Veelen. De vooruit gespeelde partij DekkerStrijken werd door de eerste ge wonnen en de eveneens vooruit gespeelde wedstrijd AartsSibum werd beslist in het voordeel van Aarts, die hierdoor met veel k-ans naar de hoogste plaats blijft dingen. Een jongere zuster van de „Koningin Noordster(VL 197), die in 1916 van in Vlaardingen. Wilhelmina" (VL 190), stapel liep bij de Gebr. de stoomlogger Van der Windt depot in leeszaal Vluchtelingenhulp heeft al een aardig voorraadje opgeslagen „Het speelgoed is niet veel zaaks" •zegt Piet van der Berge, terwijl hij .een sprookjeslegkaart in elkaar pro beert te passèn en al gauw merkt, dat Roodkapjes grootmoeder absent is en de zeven dwergen, van Sneeuwwitje geducht ingekrompen zijn, „maar de kleren zijn best". Op lange tafels in een zaal van de Vel- sense leeszaal ligt de oogst van een paar dagen inzameling voor de kinderen in de "West-Duitse kampen opgestapeld en alles bij elkaar lijkt er al een mooie voorraad te zijn verzameld; op de gloeiende plaat van de ellende in de barakken zijn het slechts snel-vervliegende druppels. Maar het grootste deel van de buit is dan ook nog niet binnen. De bewoners van oud-Velsen en een deel van Santpoort hebben hun kasten nagekeken en er zijn verscheidene ont roerende blijken van gulheid en mede leven ingezameld door de grote schare medewerkers van het comité. Van de Stationsweg 26 in Velsen kwam bijvoorbeeld een pakket met verscheidene dekens, die hun weg heus wel zullen vin den en dan ook in dank aanvaard werden, tegelijk met heel wat bruikbare kleding en speelgoed. Zo is er meer. v Drie-en-twintig damesmantels. Drie herenpantalons, allemaal te ver maken tot kleertjes voor huiverende kin deren, al zal het met sommige spullen niet zo gemakkelijk gaan. Goede hoop Het grootste deel van de gemeente moet nog worden bewerkt en zoals het er nu voorstaat heeft het Vluchtelingencomité goede hoop op het welslagen van deze actie in Velsen. Telefoontjes van..ongeduldige schenkers, KERSTCANTATE EN TWEE CAUSERIEëN IN DE MARNIXSCHOOL Tijdens de ouderavond, die in de IJmui dense Marnixschool werd gehouden zijn niet alleen de nodige contacten tussen ouders en onderwijzend personeel gelegd, maar mej. J. v. Veelen heeft met haar klas laten horen, hoe aardig een kinder-Kerst- cantate kan zijn wanneer 'er voldoende aandacht aan wordt besteed. De heer D. Visser heeft als schoolhoofd een aantal mededelingen gedaan over het V.G.L.- onderwijs en de heer Koning hield een in leiding over het bijbelonderricht op school. Voorzitter A. de Jong leidde deze bijeen komst. KERSTVIERING HERVORMDE VERENIGINGEN De viering van het Kerstfeest van de af delingen der Chr. Jonge Vrouwen Federa tie, de Chr. Jonge Mannen' Vereniging en de Monica's zal dit jaar gezamenlijk ge schieden op Vrijdagavond 22 December. De bijeenkomst wordt gehouden in het jeugd honk van de Banjaertschool. die hun pakket graag kwijt willen en aan kondigingen van bundels kleren, die te zwaar zijn om even naar de inleverings-^ adressen te brengen, voeden deze hoop. Alleen dat speelgoed zit het comité een beetje dwars. Veel is beslist niet te ge- -bruiken. De pukken aan de andère kant van onze Oostgrens moeten er ook wat aan hebben en de ruïne van een. autoped of de gehalveerde Roodkapje zal weinig plezier kunnen verschaffen. Zelfs niet in een kamp, waar letterlijk alles ontbreekt. JEUGDDIENST IN DE OUDE KERK In de oude Nederlands Hervormde kerk van Velsen wordt Zondagavond een jeugd dienst gehouden, waarin voorgaat ds. A. A. Wildschut van Amsterdam, oud-predi kant te IJmuiden. Ds. Wildschut zal spre ken over: „Een Adventsdienst zonder een Adventspreek". advertentie Met de feestdagen keurig gekleed? CHEM. REINIGING - OLD CLOTHES NEW Koningsplein 10 - IJmuiden - Tel. 4886 ADEREN EN SPIEREN DE MODERNE STAD is een lichaam gelijk: onder haar stenen huid liggen de aderen en spieren gespannen, die het voedende vocht of de levenwekkende energie brengen naar de cellen der fabrieken en der wooncomplexen. Dieper weg gedolven zijn de riolen te vinden, die de resten der samenleving doen afvloeien en voortdurend is er een komen en gaan onder de aarde: de eeuwige wisselwerking van elke menselijke gemeenschap. Kilometers lang is het net van ijzer en beton, dat onder asfalt of klinkers is gespreid- waar af en toe een paar mannen een gal naar gaan delven omdat er iets mankeert aan de bloedsomloop of de spierkracht. Er komen zwarte buizen.bloot of roodverteerde buizen, die eens uit een fabriek schoven, proper en glanzend, vers gebakken in de hal van de gieterij. Terzijde van de IJmuidense Hoogovens, waar bijna de PEN-centrale oprijst, staat de duistex-e ruimte, waar uit ijzer, staalschrool van de walserijen, cokes en kalksteen die aderen worden geformeerd in de zengende hitte der gietmachines. MARKTBERICHTEN 15 December 1950 Besommingen KW 59 f5190. KW 189 f400; KW 35 f170; IJM 23 f2500; TX 32 f 3500 Verse haring: KW 83 f 6480; KW 129 f 1590; KW 37 f2360; VL 85 f 1690; VL 203 f 1380; VL 114 f 820; VL 190 f250; VL 29 f610; VL f330; VL 197 f2250; VL 207 f416; VL 79 f517; VL 70 fill. Prijzen Gr. tong 2,65—2,45; gr.m. tong 1,961,84; kl.m. tong 1.96—1,69; kl. tong I 1.95—1,61; kl. tong II 1,58—1,28; tarbot I 2,35—2,15, p. kg. Tarbot IV 5740; gr. schol 8067; gr.m. schol 69—67; kl.m. schol 87—67; kl. schol I kl. schol II 51—24; schar 38—14; bot 31; v. haring 158; makreel 26; wijting 14,508, per 50 kg. Aanvoer 40 kisten tong en tarbot, 190 kisten schol, kisten schar, 3 kisten bot, 2950 kisten haring, 4 kisten makreel, 110 kisten wijting, Totaal 3687 kisten. SCHEEPVAART IJMUIDEN Vrijdag 15 December kwamen de haven van IJmuiden binnen: Hoe Vinces van New- hafn. Pieter van Rotterdam. Hilda Rebekka wan Hamburg. Mapia van Antwerpen. For^ tuna van Geffle. Stringleave van .Liverpool. Vindafjord van Antwerpen. Embla van Lon den. Rijn van Pitea. Ella van Strumness. Vertrokken zijn: Solglit naar Kopenhagen, Texelstroom naar Manchester. Waterland n. Las Palmas. Oakland naar Kristians'and. Van Brakel naar Rotterdam. Fortuna naar Brussel. Willemstad naar Dover. Johan van Oldenbarnevelt naar Sydney, Ary Sctteffer naar Bilbao. Wilpo naar Oststrand. Inspec teur Mellema naar Rotterdam. Odysseus naar Rotterdam. Bouma naar Oslo. Maria Theresia haar Gothenburg. Stampen, gieten, koelen Het is een lang en gedegen verhaal, wat daar bij de monden der koepelovens wordt geschreven door arbeiders van het zwarte koor. Zij helpen de kranen hun grondstof fen in de oven storten en vijf van deze hoge cylinders zieden deze. tot een brandende brij, die dag en nacht uit het ijzeren lijf van de oven golft. Acht-en-twintig duizend ton buizen per jaar honderden, duizen den kilometers buizen stollen in de snelle werveling der centrifugaal-gietmachïnes tot buis en een paar weken geleden kwam de millioenste buis netjes met asfalt bestreken en van een witkalken laag voorzien, aan de Oostkant de hal uit schuiven. Nood maakt buizen De buizengieterij is feitelijk uit nood ge boren. In de vooroorlogse jaren, toen de export van ruwijzer vast dreigde te lopen, moest er een uitweg worden gevonden om emplooi voor dit halfproduct te vinden en als een van de weinige verwerkingsmoge lijkheden bleef een buizengieterij over. Nu zijn Hoogovens blij met deze fabriek: een van de meest rendable onderdelen van de K.N.I-I.S. wordt juist in deze tak van ijzerverwerking gevonden. Terug echter naar de hallen, waar het groot gerucht van de samenklinkende on derdelen overstemd wordt door het nijdige blaffen van de „stamper", een van de es sentiële parten, die uit wat zand en een stalen vorm de grondslag voor de gegoten buis legt. Een torenhoog mechanisme stampt met geweld rond een eveneens stalen „schacht- model" de pen, die even dik is als de holte van de te vervaardigen buis spe ciaal vormzand in een koker. Dat gaat met zoveel kracht, dat als het schaehtmodel er even later automatisch wordt uitgetild, een stevige voering van zand tegen de binnen kant van de stalen buis is gevormd, die het „bed" zal zijn waarop straks de gietmassa een gave buis gaat vormen. Een zware hef boom hijst de „zandvormen" in hun stalen hulsels uit de stamper en een glijbaan voert ze naar de gietmachine, waar de kolkende ijzerlegering klaar staat om tot buis te worden „geslingerd". Geslingerd inderdaad, want deze giet machine wentelt met grote snelheid de vorm rond, zodat het invloeiende, -ge smolten metaal in een' gelijkmatige gladde massa tegen de wand van zand wordt gecentrifugeerd. Het vastgebakken zand wordt later, als de nog gloeiende buis ter verdere bewerking wordt afgevoerd, losgebikt en dan rolt de buis in haar stalen kerker naar een stoter, die haar eindelijk, donkergrijs van de door gemaakte ontberingen, uitstort en prijsgeeft aan de eindfase. Na de afkoeling een' advertentie ZANG - MUZIEK - TONEEL - POLITIEK LESSEN CURSUSSEN NIEUWS ENZ. - ENZ. Alles in uw huiskamer te horen dank zjj nu met Visserijband 225, 295 en 598 Wij hebben PHILIPS en ERRES toestellen v.a. ƒ115.- Betaling. in overleg. Electr. wasmachines v.a. 198.—. R.S., Hoover e.a. wringers, strijkbouten, electr. kachels, electr. sclieer- apparaten en verlichtingsartikelen. WILLEM BARENDSZSTRAAT 21 - TELEFOON 5726 Dankbare bezorger De IJmuidense bezorger, die verleden week een briefje van vijftig gulden voor dat van een gulden aanzag, kan blij moedig Kerstmis vieren, want de vijftig gulden is terecht. Stille gaven In onze voorstad Haarlem wordt al vele jaren rond Kerstmis een sympathiek werk aangepakt, dat een groep onzer medeburgers tracht te helpen, die meestal voorbij worden gezien. Alle gezindten dragen in de ad ventstijd hun steentje bij voor de „stille armen" elk jaar komt er een verbazingwek kend bedrag uit de bus. Daar voor wordt hen, wier Kerst ver gald wordt door de nijpende zorg om het dagelijks brood, maar die niet ondergebracht zijn in de vele hokjes waarin de maatschappij haar minder bedeelden tracht te voegen, een vriendenhand toegestoken. De volgende week doet het IJmuidense Heilsleger een be roep op ons ;Velsenaren voor deze categorie, zorgzaam uitge zocht in overleg met Sociale Zaken. Als er ooit een goed en dankbaar werk werd gedaan, is het wel dit. Het is het stille werk, dat zich vereenzelvigen laat met de onbaatzuchtige kaarsvlam in een duistere om geving. Huisvestingswee Hoezeer de woningproble men pijnlijk verankerd liggen in de dagelijkse doening van de IJmuidense mens, bleek deze week ergens in West, waar de gemoederen zich op straat ontlaadden in een zware twist tussen bij elkaar wonen de familieleden, waar hard ge slagen is. Hoezeer juist deze dagelijkse vraagstukken om een oplossing schreeuwen kun nen G. G. D,, huisdokter, huis vestingsbureau en de betrok ken gemeentebestuurder met lange, droeve verhalen ver tellen. In dit speciale geval is er een oplossing geforceerd doordat een der strijdende partijen naar een andere gemeente kon vertrekken. Dit is helaas niet altijd mo gelijk en daarom zal er nog veel, heel veel van de zenuwen der dubbelbewoners gevergd worden, eer zij op een schone dag een huis voor zich alleen kunnen gaan uitzoeken en de bordjes „Te huur" hun verlok kend tegenlachen. Het moge hun gegeven zijn tot zolang', want wat er in West geschiedde deze week, toont de geladenheid der slachtoffers. Geen schuld De twee solexen, die een IJmuidens taxi-ondernemer dezer dagen te koop werden aangeboden zijn hem lelijk op gebroken, want de bromfiets- jes bleken gestolen te zijn in Rotterdam. De taxi-man was evenwel volkomen te goeder trouw, zodat hem geen enkel verwijt gedaan kan worden. Ongewenste hulde Jongelieden van Velsen we ten, dat de jonkvrouwen hun ner gemeente een speciale charme bezitten en zij steken hun bewondering meestal niet onder huiskamerstoelen of Vel- serbeekbanken. Zo zij 's werelds loop. Wanneer deze jongelieden evenwel hun bewondering op de daken gaan botvieren, gaat dit de perken en parken verre te buiten. Toch: het geschiedt. Op de daken der gymzalen in deze goede plaats sluipen ge durende de avondlijke oefen- uren der turnsters gestalten rond en de politie heeft er al verscheidene verrast tijdens hun onverholen bewondering voor het sierlijk beweeg der vrouwelijke schare in de diep te. Ouders, past niet slechts op uw dochteren, maar evenzeer op uw zonen. Blauw kruis De invasie van de (of der) bruine kisten in IJmui den heeft een oud en slui merend gevaar ontketend: dat der roekeloosheid. Deze noodsignalen immers zijn lang niet onschuldig en kunnen ver brandingen tot in de derde graad veroorzaken als ondoor dachte vingers ter verhoging van de feestvreugde met deze vuurwerken gaan experimen teren. Daarom nogmaals: wees wijs en waarschuw de politie iri het geval ge zulk een „blauwkruiser" mocht hebben gevonden. Het telefoonnummer is 4745. Van de politie dan. Gcitegang De Velsen-Noordse dame, die Woensdag als gewoonlijk aan de Wenckebachstraat ont waakte, beluisterde het ge mekker van een geit in deze vroege stonde. Zij deed de deur open en er stapte fier zulk een hoefdier naar binnen, vriende lijk groetend met de sik en vragend met een paar barnste nen ogen om een onderdak en een bete broods. De dame stalde de mekke raar voorlopig in de schuur, wachtend op de rechtmatige geitenmelker. Het* dier hecht zich al. Duister Des nachts blinkt het licht der schijnwerpers boven de verrijzende Rex-schouwburg aan de Groeneweg' en dan wordt er even hard gewerkt aan deze nieuwe tempel der cultuur als tijdens het dagelijks licht. Maar de schijnwerpers verhoede^ niet, dat duistere elementen dieverijen op touw zetten en de politie weet, dat daar meermalen stukken mate, riaal ontvreemd worden. De eerste gladde vogel is al ge knipt. Met een loden pijp, die hem een zware pijp zal bezor gen. LAMPENIER. Buis per kilometer Alleen al onder de gemeente Velsen ligt zo'n 260 kilometer gietijzeren buis om water en gas naar de verbruikers te voeren. Op welke astronomische cij fers Amsterdam of Den Haag kunnen bogen, laat zich denken. Welk een be hoefte er aan buis alleen al voor het binnenland bestaatzal eveneens duider lijk: zijn: buis is een belangrijke functie gaan vervullen, in de samenleving. Wat er echter gebeurt, voor een gas- of I waterbuis in die voor. haar gegraven sleuf ivordt gevlijdis minder bekend. i Een bezoek aan de buizengieterij der K.N.H.S. in IJmuiden heeft een tip van de sluier opgelicht en in bijgaand artikel I wordt u verteld hoe die onooglijke giet- j ijzeren buis ter wereld komt. Dank zij de medewerking van de bedrijfschef der Buizengieterij, ir. D. H. Soeters, is dit artikel tol stand gekomen. strenge keuring, een beproeving met 20 atmosfeer druk en een polijstbewerking aan alle kanten. Nog is de buis niet helemaal klaar: een teerbad. geeft haar een mat-zwarte teint of een asfaltspuiter legt er een beschermende laag overheen. Nog eens loopt de mens zijn product na, nog eens wordt de ijzeren pijp gekeurd om tenslotte, na te zijn gewogen, de vrijheid tegemoet te rollen een vrij heid, eindigend in een sleuf door de aarde van een stad of het veen van een polder. Corrosie Daar gaat de zure grond er aan vreten; er is een bacterie, die alleen maar leeft in luchtdicht afgesloten aardlagen en van het gietijzer niets overlaat dan een makkelijk te verpulveren massa; Aan de binnenkant kan koolzuurhoudend water al even ag- gressief zijn als de bacterie aan de buiten zijde, maar koolzuur komt in het Neder landse leidingwater haast niet meer voor, zodat een eventuele binnenlaag van ge spoten asfalt slechts ten doel heeft de weer stand van het doorstromende water te ver minderen met wel 7%. De koepelovens blijven hun lava uitstor ten in de gietmachines, waar een vonken regen in de schemering valt. als een, won dere romantiek bij een strakke zakelijkheid. De stamper dreunt eindeloos, de schepen en de auto's voeren de buizen af naar Pur- merend en Palestina. NIEUW BENOEMDE OUDERLING BEDANKTE De heer M. Dirksen, die als ouderling bij de Nederlands Hervormde Gemeente in Velsen in de vacature J. Spek was be noemd, heeft voor deze benoeming bedankt. DE REGERING heeft met haar import van filets uit IJsland verleden jaar diverse pijnlijke tenen betrapt en het ru moer over deze zaak is nauwelijks uitge storven, of nieuwe dreigingen verschijnen aan de handelshemel. Er wordt namelijk weer geconfereerd over nog zo'n post, om dat wij nu eenmaal hevig verlegen zijn om vismeel en omdat de huidige handelsbe lemmeringen telkens weer uitlopen op de verfoeide koppelverkopen. Zodat het on misbare vismeel gekoppeld wordt aan de onmiskenbaar onwelkome filets. De begroting van het ministerie voor Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening voor het komende jaar heeft de eerste filet-zaak nog eens opgerakeld en daar bleek wel even duidelijk, datvde transactie niet bepaald voordelig is geweest. Ook in de wijziging op de begroting van het Landbouw-egalisatiefonds wordt er op bladzijde 11 het een en ander over gezegd: „Het blijkt thans nopdzakelijk te zijn reke ning te houden met een nadelig saldo op de aan- en verkoop van geïmporteerde IJs landse kabeljauw-filets. Gekocht werden c.a. 4500 ton filet waarvan c.a. 1500 ton met een nadelig saldo van f 1.000.000 wer den gereëxporteerd. Tot nu toe is het niet mogelijk geweest het restant tegen een enigszins aanvaardbare prijs- te verkopen, zodat waarschijnlijk slechts de mogelijk heid overblijft dit restant tegen een zeer geringe prijs te reëxporteren of te verwer ken tot vismeel (spatiering van ons, red,), waarbij het nadelig saldo op dit restant geraamd wordt op f 4.100.000. Waarmee de regering dus een kous van 80 procent op de kostprijs op hèt hoofd ontvangt. Er is wat verdiend aan het bewaarioon door de koelhuizen, al moesten er andere voorraden geweigerd worden en andere landen hebben goedkope vis gegeten. Maar of dat allemaal vijf millioen honderddui zend gulden waard is wagen wij te betwij felen. voor Zaterdag 16 December: Thalia, 19 en 21.30 uur: „Het huis der vergelding". Zondag 17 December: Thalia, 15 uur: „De bordpapieren ridder", 19 en 21 uur: „Het huis der vergelding". Patronaatsgebouvv, 19:30 uur: Concert Arbeiders Mandolineclub „Excelsior", me dewerking van „The Velno's". Maandag 18 December: Raadhuis, 10 tot 12 uur: spreekuur burge meester. Thalia, 20 uur: „De bordpapieren ridder",

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 9