IJmuider Courant WEINIG HOOP MEER IN LAKE SUCCESS OP EEN COMPROMIS MET PEKING )verleg Haarlems Dagblad De Chinese delegatie gaat morgen naar huis Chinezen trekken hun troepen ten Noorden van Seoel samen Rusland beschuldigt Engeland en Frankrijk van verdragsschending Atlantische conferentie heden in Belgische hoofdstad begonnen Amerika startklaar voor algemene economische mobilisatie je Jaargang No. 19734 x: Kennemerlaan 154. Telef. Adm. 5457. It Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), jjasweg 47, Santp. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Sectie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 üjoen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Editie voor Velsen, Umniden, en Omstreken van Maandag 18 December 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks, behalve op Zen- en Feest dagen. - Abonnementen per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post 5- Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. m«pred^l*&ri£niHte4<MramC3nnijt6s6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom IS WEER SPRAKE GEWEEST van „n conferentie der ..Grote Vier", met UB van dc Russen dus, en wu hopen 5 daartoe komt. Er zal kans op wel- zijn als diegenen, die oprecht de na streven, zich daarbij laten bezie nor Hogerhand, dewelke oneindig ,r je dan alle menselijke pogingen en J r bereid tot raad en uitkomst voor klisteren wil. In Amerika wordt veel lit over het begrip „appeasement %nder men kalmering en bevrediging Sommigen achten een beleid van •ediêing der tegenpartij verkeerd; zij daarin een teken van zwakte. Zij nneren aan de befaamde conferentie München in October 1938, toen onder amberlain's leiding „appeasement van ïr werd beproefd, hetgeen met baatte zelfs slechte gevolgen had. Dergelijke .psdië vergelijkingen zijn altijd ge- Hiilc te gebruiken als men een be- •1 standpunt verdedigen wil. De ora- ndiglieden in de beide situaties zijn Lel nooit gelijk. Dat is ook in dit ge- -o al gaan velen grif op het argument „München in zonder een nauwkeurige gelijking te maken. principiële tegenstanders van „appea- ment" zijn altijd op een gevaarlijke weg. al toont de andere partij zich nog zo •eilijk, al stookt zij overal en heeft zij n geduchte bewapening ontwikkeld. Een rekend voorbeeld van zulk gevaar heeft i Amerikaanse onwil, om de Chinese iksrepubliek tot het lidmaatschap van de lm toe te laten, opgeleverd. Een ander 'gebleken in het uitstel om het Engels- anse voorstel tot schepping van een ge militariseerde zóne langs de Mandsjoe- 6 grens te aanvaarden, toen c'le U.N.O.- iepen nog aan de winnende hand waren in Noorcl-Korea oprukten. Het woord ieen eenvoudige, dat in 1940 als oorzaak alle oorlogen gaf: „De mensen weten t van toegeven" is hier eerder aange- ild. Ik gebruik het opnieuw. De princi- Je'tegenstanders van appeasement, van nediging en kalmering, die menen te Jen slagen door onder alle omsta ndig- ien onverzettelijk te blijven, zijn op een irlijke weg. Want toegeven aan rede- wensen en verlangens kan nooit een „.i van zwakte zijn of een „verlies van stige" betekenen. Omdat het voor een toornd en verontrust mens in critieke standigheden zelfoverwinning vereist is juist een, teken van moed, niet van leid.- [fare mensenkennis is zeker een grote ionvaarde om bij moeilijk overleg te fegen. Men onderhandelt „met staten", er gezegd. Maar „staten" zijn slechts samenstellingen van bepaalde Een staat is een ontwikke- !g die tot een zekere stand van zaken geleid; het is een begrip, geen levend en nog. minder een soort halfgod, als sommigen hem hebben gepoogd voor stellen. Men overlegt niet met een staat, met de mensen, gewone mensen met .1 goede en' kwade eigenschappen, met x\ sterke en zwakke karaktertrekken, met in hardheden en gevoeligheden, die deze and van zaken vertegenwoordigen. En die nslotte verantwoording dragen niet al- ;n voor het behoud van de staat maar k voor het welzijn van talloze mensen onder zijn bestuur leven. Het is .niet schts de moeite-waard, maar het is nood- als men met die mensen een ver- lüjk wil bereiken, hun aigemeen-mense- jke reacties te begrijpen en ook de eigen- van hun volksaard en hun Het is nodig rekening te houden pi de moeilijkheden waarin zij verkeren, de achterdocht die hen vervult 'docht bestaat in zulke crises altijd beide zijden als men hen begrijpen Men moet zich de moeite geven, zich lun gedachten en gevoelens te verplaat- f pat wil niet zeggen, evenmin als het ies toegeven, dat het verstandig zou zijn onmogelijke, opgedreven eisen toe te m. De vraag is alleen of die nog gesteld Sen worden als men tijdig bereid is ge- est, aan vervulbare wensen tegemoet te ïen en daarmee die goede wil te tonen, verhouwen wekt. In het verleden is khaalöelijk gebleken, dat een conflict ontstaan doordat die goede wil orxtbro- had, doordat men bang was óm door toegefelijkheid „prestige te ver- Hen". Men was er bang voor. Men vrees- idat. Deze woorden spreken al duidelijke, dit was geen moedige houding. Hetgeen in het conflict tussen Oost en est de rustige beschouwèr wel vaak ver zen moet zijn de krasse, onbeheerste be ëdigingen die men elkaar wederzijds Slingert, terwijl tegelijkertijd telkens eer over nieuw overleg gesproken wordt, toen die uitingen een verstandige voor leiding voor geslaagd overleg? Niemand «dat bevestigend kunnen beantwoorden. De Amerikaan dr. Ralph Bunche, erva- diplomaat, heeft onlangs gezegd dat er tei tegenstellingen bestaan die niet door jfelijk overleg tot oplossing gebracht zou- 1=1 kunnen worden. I-Iet is feitelijk de •Hst krasse veroordeling van de huidige Pand, die iemand zou kunnen uiten. I R. P. Miuman-conferentie fot Januari verdaagd ''-Ksmogendhedenconlerentie over het ^•Scnuman voor de fusie van de steerx- JJ* en staalindustrie is Zondag tot fok verc'aagd, zo heeft de leider van rJ ;se delegatie, Jean Monnet, bekend i®aakt. Jf^nische subcommissies, zullen blijven 'mfi? £ai1 een aantal punten, die betrek- s nebben op de periode tussen de in- Van bovennationale hoge ge-' 1 rgaan en de volledige invoering van toje, ongebonden markt voor steen- Sif Saal in West-Duitsland, Frankrijk, m Nederland, Luxemburg en Italië. aauai'i zouden de leiders der delega- beschikking hebben over alle voor- yoor de fusie der steenkool- en der zes landen en yoor de a t6- peri°de van vijf jaar voordat aife ls geschapen en over het eom- S® 111111 regeringen op deze voor wen, aldus Monnet. (Reuter). Op een persconferentie te Lake Success heeft de leider yan de dele gatie van Peking, Woe Hsioe-Tsjoean, ver klaard, dat zijn regering bereid is te pogen de Chinese vrijwilligers te adviseren de militaire operaties, die zij genoopt zijn ge worden te ondernemen, spoedig te eindigen, mits aan bepaalde voorwaarden voldaan is. Woe zei echter verder, dat de werkelijke bedoeling van het voorstel tot een staken van bet vuren was, de Chinese vrijwilligers en Noord-Koreanen de handen te binden, zodat de Amerikaanse strijdkrachten haar aggressie zouden kunnen voortzetten. Woe weigerde op vragen te antwoorden. Hij legde alleen een lange verklaring af en gaf de tekst van een rede, die hij voor dc poli tieke commissie had willen houden. De Chinese volksrepubliek moet ten volle erkend worden, zowel bij cle regeling van Aziatische aangelegenheden als in de UNO, zei hij. Slechts dan zouden de pogingen om de belangrijkste wereldproblemen met vreedzame middelen op te lossen resultaat kunnen hebben. Woe herhaalde de reeds herhaaldelijk van Sovjet-Russische zijde gestelde eis van terugtrekking van alle buitenlandse troe pen uit Korea, om het Koreaanse volk zelf zijn problemen te laten oplossen. Ofschoon zijn voorstellen door de Veiligheidsraad waren verworpen zou de regering van Peking blijven streven naar een vreedzame oplossing van de problemen van het Verre Oosten. Trumans jongste verklaring over de atoombom, het gemeenschappelijk commu niqué van Truman en Attlee en de afkon diging van de nationale noodtoestand in Amerika gaven volgens Woe blijk van de „ware bedoeling achter het voorstel om eerst het vuren te staken in Korea". De bedoeling hiervan is ook de bezetting van Formosa te doen voortduren, een herle ving van het Japanse militarisme onder leiding van MacArthur mogelijk te maken en het Amerikaanse volk in de afgrond- van de oorlog te jagen', aldus zeide Woe. „Een dergelijke val is in China meermalen gezet door Tsjang-Kai-Sjek met de hulp van generaal Marshall. Vandaar dat het Chinese volk er niet onbekend mee is". In de rede die Woe voorlas werd voorts gezegd dat het Chinese volk vastbesloten is Taiwan (Formosa) uit de greep van de schaamteloze Amerikaanse aggrexsers te halen. China bezit daar de kracht toe,1 zei hij. „Het Chinese volk begrijpt, dat als een aggressor in Korea zijn aggressie eenmaal voltooid heeft, zijn volgende stap onver mijdelijk verdere aggressie 'cegën het Chi nese vasteland is". Woe stelde daarna in zijn rede Óen reso lutie voor, waarin de Veiligheidsraad werd verzocht sancties tegen de Verenigde Sta ten toe te passen en Amerika aan te sporen zijn troepen uit Korea en Formosa terug te trekken. Weinig lioop Veel waarnemers te Lake Success be schouwen de mogelijkheid op een compro mis inzake Korea verder verwijderd dan ooit. Men gelooft, dat zowel van Chinees- communistische als van Amerikaanse zijde de houding ten aanzien van een staakt het vuren in Korea onverzettelijker is ge worden. Tot voor een paar dagen scheen het, dat de regering van Peking misschien zou instemmen met het vaststellen van een demarcatielijn en een geleidelijk terug trekken der buitenlandse troepen. Gene raal Woe eist echter het terug trekken van alle UNO-troepen uit Korea. Av? i^r8: llad zicl1 aan boox-d van het een 21-jarige Tsjech in een (sUbaR511 ,verl:)orSen- Gedurende de reis heeft hij de kastjes met d ,le,n opengebroken. In Rotterdam Jji®fste^ebngt ontdekt, en door de rivier- "5 van boord gehaald. Geen Marshall-hulp meer voor Zweden Zweden heeft geen Marshall-hulp meer nodig, aldus heeft een woordvoerder vaix het Zweedse ministerie van buitenlandse zaken bekend gemaakt. Zweden hoopt door eigen export en de nieuwe Europese betalingsunie genoeg dollars te vei-dienen. De enige directe Marshall-hulp voor Zweden was een lening van 20,4 millioen dollar in het financiële jaar 1948-1949. De Chinese delegatie heeft officieel me degedeeld, dat zij Dinsdag in haar geheel zal vertrekken. UNO-functionarissen haddexx verwacht, dat Woe Iisioe Tsjoean, de leider van de delegatie, beschikbaar zou blijven voor on derhandelingen met de commissie van drie' voor een staken van het vuren in Korea. Pan-Amerika-conferentie over het oorlogsgevaar De Verenigde Staten hebben een oproep gedaan tot een conferentie vari de minis ters van buitenlandse zaken van cen-en- twintig landen van het Westelijk Halfx-ond 'om overleg te plegen naar aanleiding van „de bedreiging van de gehele vrije wereld door het communisme". ATTLEE: „Niet willoos toegeven aan wetteloos geweld" LONDEN (Reuter)Clement Attlee, de Britse minister-president, heeft Zatei"- dagavorïd in een ï-adiorede tot het Britse volk verklaard te geloven, dat de UNO binnenkort in staat zal zijn over Korea te onderhandelen, aangezien de militaire po sitie daar beter- wordt. De actie van de Chinese troepen had „een gevaarlijke toestand gevaarlijker ge maakt. omdat, als aggressors hun zin krij gen, alle landen ter wereld, die in geweld geloven, worden aangemoedigd en wij weten uit ervaiung wat dit betekent", zo zeide Attlee. „Wij moeten ons daarom schrap zetten tegen toegeven wanneer dit een willoze overgave aan .wetteloos geweld betekent. Daartegenover mag het Koreaanse conflict niet ontaarden in een wereldooiiog. Wij moeten een regeling trachten te vinden, die de oorzaken van de wrijving weg neemt en toch het gezag van de UNO handhaaft." Attlee zeide, dat er geen grond was voor enige bezox-gdhexd, dat de atoombom licht vaardig zal worden gebruikt. Hij zeide te hopen, dat de ministers van Buitsenlandse Zaken der Grote Vier spoedig bijeen zou den komen om te trachten overeenstem- Het woord is aan. Houdart de la Motte: De verveling werd geboren uit de eenvormigheid ming tussen de Sovjet-Unie en het Westen te bereiken. Wysjinski De Sovjet-Russische minister van Bui tenlandse Zaken, Wysjinski, heeft op een persconferentie op het Franse schip „Li- berté", waarmede hij na de verdaging van de Algemene Vergadering van de UNO uit New York naar huis is vertrokken, ver klaard het met president Truman eens te zijn, dat oorlog niet onvermijdelijk is. „Ik heb reeds simeis lang in die zin ge sproken," aldus Wysjinski. „Ons standpunt ten aanzien hiervan is bekend. Het 'hangt af van de volkeren der wereld. De mensen de eerzame en verstandige willen geen oorlog. Alleen zij die winst maken, willen oorlog en zij die de wereld willen beheersen. Naar mijn mening zijn derge lijke mensen niet geheel normaal". Na aan boord van de „Liberie" te zijn gegaan, las Wysjinski een in het Engels gestelde verklaring voor, waarin hij de Verenigde Staten critiseerde, doch het Amerikaanse volk „wensen van vrede, wel vaart en geluk voor het nieuwe jaar" aan bood. De Algemene UN O-vergadering heeft een uit drie leden bestaande commissie inge steld, die pogingen zal aanwenden om tot een staakt het vurenop Korea ie komen. Van links naar rechts: Lester B. Pearsónminister van Buitenlandse Zaken van Canada, Nasrollah Entezam van Iran, president der Algemene UN O-vergadering en Sir Bcnegal Rau, afgevaardigde van India bij de UNO, zijn leden van de commissie. (Reuter). Uit waarnemingen-van vlie gers blijkt dat de Chinese- communisten grote aantallen troepen blijven samentrek ken ten Noorden van Seoel en tegenover de voornaamste, door Britse en Ameri kaanse troepen bezette geallieerde stellin gen, die juist ten Zuiden van de 38ste breedtegraad zijn gelegen. Uit- dit gebied wordt alleen meldiixg gemaakt van pa- tx'ouille-activiteit. De Britse en Amei'ikaan- se verdedigers hebben hier nog slechts met guerilla's en Noord-Koreaanse eenheden te maken gehad. In Noord-Oost-Korea duurt de evacuatie van geallieerde troepexx uit de haven., van Hamhoeng voort. Deze geschiedt onder dek king van een hevig vuur door het scheeps geschut eix met krachtige hulp uit de lucht. Gemeld wordt dat Zondag 600 Chinese communisten bij luchtaanvallen om het leven kwamen. De Chinese strijdkrachten zijn Zaterdag middag' de stad Hamhoeng via de Noord- Oostelijke voorsteden binnengedrongen, terwijl de verbonden troepen over de brug van de grote weg ten Zuiden van dë stad wegtrokken. Een woordvoerder van het Zuid- Koreaanse leger heeft meegedeeld, dat Noord-Koreaanse troepeix Jonan hebben bezet, 13 knx ten Zuiden van de 38ste breedtegraad aan de Westkust. Executies. De UNO-commissïe voor Korea heeft de Zuid-Koreaanse minister van binnenlandse zaken om uitleg gevraagd betreffende exe cutie van 34 burger-gevaixgenen, oixder wie drie vrouwen en twee kinderen. De minis ter.heeft toegezegd een onderzoek te zullen instellen. De terechtstelling had plaats in de bui tenwijken van Seoel. De terechtgestelden waren door een Zuid-Koreaans militair ge rechtshof ter dood veroordeeld, omdat zij „communistische sympathieën" hadden. „Herbewapening van West-Duitsland in strijd met overeenkomsten" LONDEN (Reuter). De Sovjet-LJnie heeft de Engelse en Franse regeringen ge lijkluidende nota's doen toekomen, waarin Engeland en Frankrijk naar aanleiding van de plannen tot opneming van West-Duïts- Iand in de Westelijke defensie ervan wor den beschuldigd respectievelijk het Brits- Sovjet-Russische twintig-jarenverdrag van 1942 en het Frans-Sovjet-Russisch pact van December 1944, alsmede de overeenkomst van Potsdam geschonden te hebben. Radio-Moskou' heeft de tekst van beide nota's gepubliceerd. Na een verwijzing naar de Sovjet-Rus sische nota van 3 November, waarin een bijeenkomst van de ministers van Buiten landse Zaken van de Grote Vier-werd voor gesteld „met het oog op de tenuitvoerleg ging van de overeenkomst van Potsdam voor de demilitarisatie van Duitsland", wordt in de nota aan Frankrijk en Enge land gezegd dat in de afgelopen maanden tussen de regeringen van Frankrijk, Groot- Brittannië en de Verenigde Staten onder handelingen zijn gevoerd „met het oog op opneming van West-Duitsland en zijn ge wapende machten zowel in de West-Euro- pese -als Noord-Atlantische groeperingen van mogendheden, op welker aggressief bij meer gelegenheden heeft gewezen." Er zijn aanwijzingen, die het mogelijk maken te beweren, aldus de Russische nota, dat de Westelijke mogendheden reeds tot overeenstemming zijn gekomen ten aan zien van de oprichting van een Duits leger in West-Duitsland, het aanstellen in dit leger van vele Hitleriaanse generaals en officieren en liet treffen van maatregelen voor hei-stel van dë oorlogsindustrieën, met inbegrip van cle oorlogsindustrie van het Roei-gebied. Een en ander wordt een ernstige bedrei ging van de vrede genoemd. Commentaar In Franse regeiingskringen wordt als commentaar op de Russische nota aan Frankrijk gezegd, dat in West-Duitsland nog geen maatregelen tot bewapening zijn genomen, maar dat in Oost-Duitsland daarentegen al organisaties van militair karakter bestaan. „Frankrijk is bereid deel te nemen aan een bespreking van de Grote Vier en hier uit moet voldoende blijken, dat het geen aggressieve gevoelens jegens de Sovjet- Unie koestert en dat het zijn oprechte wens is de hangende kwesties op te lossen",-aldus karakter de regering van de U.S.S.R. reeds verklaart men in deze kringen. Schandalige executies door Zuid-Koreanen Bepaalde feiten waren hun niet ten laste gelegd en zij hadden geen recht op hoger beroep. De terechtstelling werd bijgewoond door Britse soldaten die evenwel niet bij machte waren in te grijpen. Een Ameri kaanse patrouille kon bij een andere exe cutie één vrouw redden. De terechtstelling is geschied door leden van de „Jeugdbond ter verdediging van Korea", een organisatie, die de Zuid- Koreaanse militairen en p.olitie helpt bij het bewaren van de orde. De Amerikaanse militaire politie heeft zeveix leden dezer oi-ganisatïe gearresteerd en ter beschikking van de geallieerde militaire politie gesteld. De leider van het zeven man sterke vuurpeloton verklaarde aan de geallieerde en Zuid-Koreaanse autoi-iteiten dat de kin deren waren terecht gesteld „daar hun ouders, communisten waren en zij dus op volwassen leeftijd ongetwijfeld ook com munisten zouden zijn geworden". West-Duitsland zou een vijfde van de troepenmacht moeten leveren BRUSSEL. (Reuter). Herten is Ic Brussel de bijeenkomst van de ministers van Buiteniandse Zaken en Landsverdedi ging der twaalf slaten-Ieden van bet Noord- Atlantische verdrag begonnen. Vaxi een zijde, die in nauw contact staat met de At lantische verdedigingsorganisatie, werd Zondag vernomen dat de ministers hun uiteindelijke goedkeuring zullen moeten schenken aan het instellen van een ver enigde Europese legerleiding, het benoe men van een Europese opperbevelhebber en bet in grote lijnen vaststellen van een Duitse deelneming aan het Europese leger. Van dezelfde zijde wordt vernomen dat het Europese leger een sterkte zal hebben van tussen de 55 en 58 divisies. Het is de be doeling dat een vijfde gedeelte hiervan uit West-Duitsers zal bestaan. Verder wordt vernomen dat cle Atlan tische staten overeenstemming hebben be reikt over een plan, waarin is aangegeven hoeveel manschappen, wapens en voor oorlogsvoering belangrijk materiaal de lan den eik zullen inbrengen." Ook de wapens en grondstoffen zullen gemeenschappelijk worden beheerd. Een woordvoerder van de Noord-Atlan tische oi-ganisaüe deelde desgevraagd mede dat West-Duitsland op de conferentie te Brussel niet vertegeixwoordigd zal. zijn. Het zal de taak zijn der drie Westelijke Hoge Coixxmissarissen in West-Duitsland die, zoals gemeld,, de besprekingen te. Brussel zullen bijwonen om aan te West-Duitse regei'ing een schema over te leggen betreffende de West-Duitse deel neming aan de Europese verdediging, na dat hierover te Brussel overeenstemming is bereikt. 9? (Reuter) Zaterdagochtend te 10.20 uur Washingtonse tijd heeft president Truman in de Verenigde Staten officieel de nationale xxoodtoestand afgekondigd. In cle door Truman ondertekende pro clamatie wordt op alle Amei-ikanen een. beroep gedaan onx gezamenlijk de strijd krachten op te bouwen. Het Witte Huis heeft een lange lijst wetten met buitenge wone. bevoegdheden voor de president ge publiceerd, die bij de ondertekening van de proclamatie automatisch van kracht zijn geworden. Kort na de proclamatie van de nationale noodtoestand heeftTruman Zaterdag het bureau voor de economische mobilisatie ten behoeve van de defensie ingesteld. Tot hoofd van dit nieuwe regeringsorgaan is Charles Wilson, president-directeur van de „Genei-al Electric" benoemd, die alle be voegdheden krijgt, waarin de wet op cle productie voor de defensie voorziet. Het nieuwe orgaan zal zich bezighouden met onder andere: productie, aankopen, mankracht, stabilisatie en vervoer. Wilson zal Stuart Symington als „de fensie-coördinator" vervangen maar veel grotere bevoegdheden hebben. In feite heeft Truman Wilson een blanco volmacht gegeven om defensie-oi-ganen op te heffen, in te stellen en te organiseren. Ongekende volmachten voor defensie-coördinator" Charles Wilson Vijandelijke activa in de V.S. geblokkeerd WASHINGTON (Reuter). De Ame- rikaanse regering heeft alle activa van communistisch China en Noord-Koi-ea in de Verenigde Staten geblokkeerd en alle schepen, die onder Amei-ikaanse vlag varen, verboden havens in communistisch China aan te doen. Het ministerie van Buitenlandse Zaken vei-klaart evenwel, dat de regei-ing bereid is, deze beperkingen op te heffen eix de normale handelsbetrekkingen te herstel len als de Chinese communisten „hun aan- valstroepen uit Korea terugtrekken en handelen'overeenkomstig de principes van de UNO". Hij is bevoegd de meeste ervan tot een enkel machtig mobilisatie-orgaan te co ördineren. Wilson zal alleen aan president Truman rechtstreeks verantwoording verschuldigd zijn vóór de productiecontröle en de mo bilisatie van de industrie In de proclamatie van de noodtoestand heeft Truman er op gewezen, dat binnen kort aan verschillende industrieën prijs- en loonbeperkingen zullen worden opge legd. Andere functionarissen van de Noord» Atlantische verdragsorganisatie wezen el op, dat, ook indien de West-Duitse rege ring in zal stemmen met de te Brussel te nemen besluiten inzake een West-Duitse deelneming, er toch nog een „aanzienlijke ovei-gangslijd" zal zijn, die cle regering te Bonn noclig heeft om nieuwe wetten op te stellen en door bondsdag en bondsraad te doen aanvaarden. Deze wetten zouden moeten voorzien in het inschrijven en on der cle. wapenen roepen van West-Duitsei-s van dienstplichtige leeftijd. Ook bestaat de mogelijkheid dat de West-Duitse regering in dat geval een ander stelsel zal toepassen om de West-Duitse deelneming' aan een Europees leger te verwezenlijken. Aclieson op weg De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dean Acheson, is Zondag naar Brussel vertrokken na van de presi dent de verzekering van „zijn volledig ver trouwen" te hebben gekregen. Acheson verklaarde te hopen dat deze bijeenkomst van de Atlantische raacl cle laatste stap zal zijn naar de vorming van een internatio nale strijdmacht voqr de Europese verde diging. Vólgens inlichtingen uit regeringskrin gen te Brussel zullen de Beneluxlancleh op de bijeenkomst van de Noord-Atlantische raad steun geven aan elke formule die de .opbouw'van de West-Europese defensie zou kunnen bespoedigen en zou kunnen bijdragen tot volledige overeenstemming over de opneming van Duitse eenheden in het Atlantisch clefensiefront. De Benelux- landen zullen ter conferentie een gemeen schappelijke politiek volgen. Krachtproef „Minister Achesoxi zal op cle conferentie te Brussel met zijn Britse en Fi-anse col lega's spreken over de Westelijke strategie in Azië en over de Europese herbewape ning", meldt de diplomatieke medewei-ker van de „New York Times", James Reston. Achesons voornaamste taak op de con ferentie te Brussel is het overtuigen van zijn collega's dat de staten-leden vai> het Atlantisch pact, zowel in hun eigen als in het algemeen belang, onverwijld tot een gedeeltelijke mobilisatie moeten overgaan, opdat de nodige kracht staat achter het bondgenootschap der Westelijke landen, zegt Reston. „De V.S. dringen er thans bij de West- Europese staten op aan om juist die poli- .tieke en diplomatieke stappen te doen, speciaal met betrekking tot West-Duits land, waaromtrent de Sovjet-Russische re gering heeft verklaard ze „niet te zullen dulden". Daarom beschouwt men te Wash ington cle conferentie te Brussel als een. krachtproef zowel voor de Russische als voor de West-Europese buitenlandse poli tiek". HET WEER AFGEBEELD De depressie die Vrijdag over land trok was gisteravond de Belgische kust ge naderd, hetgeen in het midden en Zui den van ons land sneeuw bracht. Hedenochtend troffen we de slinkende depressie aan boven België. Bij IJsland bevindt zich een depressie, waarvan het koudefront zich vrij snel naar Europa verplaatst. Mfsr SNEEUW REGEN 4 "MOTREGEN 6 HAGEL 7 BUIEN n; ONWEER 7^TEMP£RATUUfl I005IS0BAAR' BELANGRIJK NEERSLAG- GEBIED CENTRA. H HOGE DRUK L LAGE DRUK SCHEIDINGSLIJN-FRONT-TUSSEN LUCHT VAN VERSCHILLENDE HERKOMST Vix5TANO VAN DIT TEKEN GEEFT DE WINDRICHTING AAN- IEDERE-HELE DWARSSTREEP 'S EEN WIND- SNELHEiD.yAN VI jF METER PER SECONDE Weerbericht VORST Vex-wachting, meegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond, opgemaakt te '10 uur: Aanvankelijk op de meeste, plaat sen weinig bewolking, later half tot zwaar bewolkt met in de Wes telijke helft van het land plaatse lijk enige sneeuw of regen. Aaix- vaxikelijlc zwakke tot matige, latex- matige tot vrij krachtige wind uit Zuidelijke richtingen. Vannacht lichte tot matige vorst, morgen overdag lichte vorst tot tempera turen om het vriespunt. 19 December Zon op 8.45 uur, onder 16.29 uur Maan op 13.27 uur, onder 3.48 uur Hoog en laag water te IJmuiden Maandag 18 December Hoog water: 11.12 en 23.46 uur. Laag water: 6.30 en 18.57 uur. Dinsdag 19 December Hoog water: 12.14 uur. Laag water: 7.37 en 20.01 uur.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 1