r Jtnliano Bloembollen export bezorgde het vak in 1950 een bijzonder jaar De radio geeft Dinsdag Zandvoorts culturele kring ,/t Helm' treedt in de openbaarheid AUSTRALIË PANDA EN DE MEE8TER-BEDIENDE j Q Wereldnieuws Maandag 18 December 1950 O Planten werd zeer bemoeilijkt door het buitengewoon natte weer „Geconstateerd mag worden, dat men in het bloembollenvak op een bijzonder jaar mag terugzien. De export, die het vak in het kalenderjaar tot een waarde van hon derd millioen gulden hoopte op te voeren, heeft niet alleen deze mijlpaal bereikt, doch zelfs overschreden, terwijl het totaal ge- wichtcijfer van de export met 5000 ton om hoog liep. Voor het eerst na vele jaren is er geen surplus, is er een einde gekomen aan de vernietiging van de goede en dure pro ducten door deze tot veevoeder te ver malen en voor het eerst na vele jaren is de zware druk, die de surpluskortingen op de vele kwekers legden,van dezen afgenomen." Dit deelde j hr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden vanmiddag in de vergadering te Haarlem van de Al gemene Vereniging van Bloembollencul tuur in zijn openingsrede mede. „Het is jammer, dat daarop de laatste maanden door het buitengewoon natte weer nog een schaduw is geworpen. Het planten is ern stig bemoeilijkt en hier en daar is reeds thans waterschade geconstateerd aan te velde staande bollen", voegde spreker er aan toe. „Een uitkomst iu de nood" Bij de zeer gunstige resultaten van het afgelopen jaar dient echter ook te worden bedacht dat de uitkomst, die 1950 heeft ge bracht, was: een uitkomst in de nood! Reeds talrijke jaren achtereen hebben met name de kleinere kwekers geleefd op of onder de grens van het bestaansminimum, om nog niet te spreken van de achterstand, die in talrijke bedrijfjes was ontstaan op het ge bied van de aanschaffing en het onderhoud der bedrijfsmiddelen. Voor de exporteurs van bloembollen zijn de bedrijfsuitkomsten over 1950 minder gunstig geweest; zeker veel minder gunstig dan in sommige voorafgaande jaren. Het jaar 1950 heeft nog weer eens duide lijk aangetoond hoe de goede gang van zaken in het vak. dus zeer zeker die voor de kwekers, op de allereerste plaats af hangt van het verloop van de export. Daar om is het goed, aldus spreker, dat hier openlijk waardering wordt uitgesproken voor de onverflauwde energie, waarmede ADVERTENTIE DAAR NIET HIER WEL het lekkerste middel tegen verkoudheid 30 cent per 100 gram M'.rn «MH.-WJH HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Morgengebed. 7.30 Slui ting. 9.00 Nieuws. 9.10 Platen. 9.35 Licht baken. 10.00 Voor kleuters. 10.15 Platen. 10.40 Schoolradio. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Pianoduo. 12.55 Zonne wijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Actualiteiten. 13.25 Metropole-orkest. 14.00 Zang en piano. 14.25 Platen. 15.05 a Capellakoor. 15.30 Ziekenlof. 16.00 Voor zieken. 16.30 Sluiting. 18.00 Platen. 18.25 Lichte muziek. 18.48 Sport, Dit is leven, en voor de jeugd. 19.00 Nieuws. 19.15 Actua liteiten. 19.23 Internationale sterrenparade. 19.52 Politiek-overzicht. 20.00 Nieuws. 20.05 Radio-schaakwedstrijd NoorwegenNeder land. 20.06 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.12 Maastrichts Stedelijk Orkest. 21.35 Actauhteiten. 21.45 Blaasensemble. 22.15 Ge varieerde muziek. 22.35 Klankbeeld. 22.45 Avondgebed. 23.00 Nieuws. 23.15-24.00 Platen. HILVERSUM Iï, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Sluiting. 9.00 Nieuws. 9.10 Morgenwijding. 9.25 Platen. 10.30 Van vrouw tot vrouw. 10.35 Platen. 10.50 Voor kleuters. 11.00 Piano. 11.30 Voor zieken. 12.00 OrgeL 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.20 Financieel weekoverzicht. 13.30 Dansmuziek. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Platen. 15.45 Onze Amerikaanse buren. 16.00 Platen. 16.10 Kinderkoor. 16.30 Sluiting. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 Concert. 19.10 Paris vous parle. 19.15 Platen. 19.50 Repor tage. 20.00 Nieuws. 20.05 Radio-schaakwed strijd NederlandNoorwegen. 20.06 Actuali teiten. 20.15 Gevarieerd programma. 21.15 Causerie. 21.20 De antwoordman. 21.35 Platen. 22.00 Causerie. 22.15 Piano. 22.45 Buitenlands- overzicht 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. BRUSSEL, 12.00 Platen. 12.30 Weerberichten. 12.32 Gevarieerde muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Koor. 13.30 Platen. 14.00 Schoolradio. 15.30 Cello. 16.00 Omroeporkest. 17.00 Nieuws. 17.10 Kroniek. 17.15 Voor de kleuters. 17.30 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Zang. 19.50 Voordracht. 20.00 Hoorspel. 21.20 Omroeporkest. 21.45 Actualiteiten. 22.00 Nieuws. 22.15 Lichte muziek. 22.45—24.00 Platen. de exporteurs de producten in het buiten land verkopen, alle moeite en zorgen daar aan verbonden ten spijt, en met name is het verheugend, dat naast het bedrag van hon derd millioen, ook een redelijke vooruit gang in aantallen kilogrammen mag wor den vermeld. De wel wat eenzijde uitkomsten der be drijven in een tiental afgelopen jaren heb ben ongetwijfeld de ongelukkige tegenstel lingen tussen kweker en exporteur te scherp aangeslepen. Dat voor een deel hun belangen anders liggen behoeft geen be toog en het zou onjuist zijn daarvoor geen oog te hebben. Onjuist zou het echter ook zijn geen oog te hebben voor het feit, dat het wegwerken der px'oducten naar het bui tenland voor beide groepen van het hoogste belang moet worden geacht. Goede, maar anderzijds ook redelijke prijzen in de bin nenlandse handel lijken spreker dan ook het meest geschikt om zowel voor kweker als exporteur de afzet bevredigend te doen verlopen. Voorts besprak de voorzitter de vraag stukken waarmee het hoofdbestuur zich de laatste tijd heeft bezig gehouden, zoals de plannen tot het verbouwen van het Kre- lagehuis, de voorbereiding van de Flora 1953, hel toewijzen van teeltx-echt aan ge- demobiliseerden. de moeilijkheden onder vonden met liftinstallalies in bloembollen- schuren, tengevolge van het in werking treden van het Landbouwveiligheidsbesluit, de verzilt ing van de bodem en het onttrek ken van waardevolle cultuurgrond. De voorzitter wijdde enige woorden aan de verscheidene vakgenoten die in de loop van dit jaar zijn ovei-leden, namelijk J. Stelling (Enkhuizen), Engelbert Oostdam (Noordwijkerhout), J. M. C. Hoog (Haar lem), B. Ruys (Dedemsvaart), P. I. van der Ploeg (Heemskerk), W. Roozen (Haar lem), J. Spaargaren (Aalsmeer), H. Carlee (Heemslede), J. H. Angevaare en J. Val- kering (Limmen). Automatisch telefoneren van Amsterdam naar Den Haag Zaterdagxniddag heeft mr, Arn. J. d'Ailly, burgemeester van Amsterdam, in het ge bouw van de telefoondienst voor het district Amsterdam de installatie voor het automatisch telefoonverkeer tussen Am sterdam en Den Haag in bedrijf gesteld. De bui'gemeester draaide daarna het nummer van de directeur-generaal van de P.T.T., de heer L. Neher. In zijn gesprek met de heer Neher wenste de burgemeester de P.T.T. geluk met. deze uitbreiding van het automatisch telefoonverkeer. De „Cyrenia" bracht repafriërenden naar Marseille Het Griekse s.s. „Cyrenia", dat door de Nederlandse regering is gehuurd, is Zater- dam om achttien uur Nederlandse tijd in Marseille aangekomen met marine-perso neel en gezinsleden, x;e_patri_ërend uit Ipdo-, nesië. De 691 Nederlanders werden begroet door het. spelen yan het Nederlandse en het Franse volkslied. De kolonel der cavalerie I. L. D. baron Sirtema van Grovestins, militair attaché bij de Nederlandse axnbassade te Parijs, begaf zich aan boord mét de Nederlandse consul-, t.e Marseille en een vertegenwoordiger van de bevelhebber van het negende militaire district. Deze autoriteiten heetten de Ne derlanders welkom. De passagiers van de „Cyrenia" zijn Zon dag om 11.50 uur per speciale trein uit Marseille naar Nederland vertrokken. De „Karei Doorman" morgen in Rotterdam terug Dinsdag worden van het Nederlandse smaldeel dat in de Middellandse Zee ge durende zes weken oefende het vlieg kampschip „Karei Doorman" en het fregat ,De Bitter" in Nederland terugverwacht. Als het smaldeel zich in het Kanaal be vindt, zullen de vliegtuigen van de „Ka- rel Doorman" overvliegen naar het marinevliegkamp Valkenburg bij Leiden. De „Karei Doorman" zal Dinsdagmor gen in Rotterdam aankomen. Het fregat ,De Bitter" vaart naar Nieuwediep. De onderzeeboten „Zwaardvis" en „Tij- gerhaai" worden later verwacht. De „Zwaardvis" is ondexrweg naar Lissabon, waar een zieke van boord gaat. Waar schijnlijk zullen beide onderzeeboten daarna gezamenlijk thuisvaren. Nederlandse firma bouwt woningen in Australië De Australische regering heeft de bouw van 300 woningen te Brisbane gegund aan een Nederlandse en een Engelse firma. De Nederlandse firma, het aannemingsbedrijf v/h fa. J. Krap te Utrecht, zal in Australië de zg. Krabo-montagewoningen bouwen, waarvan er thans 1200 a 1400 in Neder land in aanbouw zijn, o.a. in Zuilen, Eind hoven, Den Helder, IJmuiden, Santpoort, Amstelveen en Gorinchem. Het is de bedoeling in Brisbane een eigen betonfabriek (verplaatsbare mon- tagebouw) te stichten en 200 Nederlanders te werk te stellen, van wie ongeveer 150 ongeschoold zullen zijn. Ook importsigaretten worden veel duurder Verwacht wordt dat de prijs van de import-sigaretten sterk zal stijgen. De prijs van een doosje geïmporteerde siga- i-etten, die bijvoorbeeld thans 1,50 be draagt, zal waarschijnlijk tot 1,90 a ƒ2 worden verhoogd. Het totale verbruik van sigaretten in de eerste tien maanden van dit jaar bedroeg 6977 millioen stuks. Daarbij waren 465.8 millioen geïmporteerde sigaretten, hetgeen 6,6 procent van het totaal uitmaakt. In de voox'oorlogse jaren maakte het aandeel van de import-sigaretten ongeveer 11 pro cent uit van het totale verbruik. De fabrikanten moeten na 1 December 6 procent inplaats van 3 procent omzet belasting betalen op sigaretten met een prijs van meer dan 90 ct. per 20 stuks. Op import-sigaretten zal de vex-hoging van de prijs groter zijn, daar de impor teurs in plaats van de tot nu toe ver schuldigde omzetbelasting van V3 procent thans twaalf keer zoveel moeten voldoen aan omzetbelasting,, namelijk eveneens 6 procent. Partijraad der K.V.P. te Utrecht bijeen Rede van W. 3. Andriessen Te Utrecht Is Zaterdag een buitengewone partijraadsvergadering van de Katholieke Volkspartij gehouden. In deze vergadering heeft de voorzitter der K.V.P., de heer W. J. Andriessen, een rede uitgesproken, waar in hij eraan herinnerde, dat bijna vijf jaar geleden, op 22 December 1945, de Katho lieke Volkspartij is opgericht door de aan vaarding van een resolutie in de partij- raadsvergadei-ing der R.K. Staatspartij. Uit de eensgezinde aanvaarding van deze resolutie bleek duidelijk, dat men de staat kundige formatie der Nederlandse katho lieken ook na de ooi-log bewust en welover wogen wilde, zei de heer Andriessen. Naar, zijn mening behoefde dat niemand te ver wonderen, omdat de katholieke levensbe schouwing zich over het hele levensgebied uitstrekt. Een politieke groepering van katholie ken als zodanig is een eis van katholieke levensbeschouwing. De partij heeft haar verantwoordelijk- heid ten volle gedx-agen en zij heeft niet na gelaten haar aandeel te leveren in de vaak moeilijke beslissingen, welke genomen moesten worden. Tezamen met anderen is zij de moeizame weg van het herstel ge gaan. De heer Andriessen betoogde, dat het welzijn van het land en het volk alleen steeds het criterium voor haar gedragslijn is geweest. Vervolgens stelde de heer Andriessen de vraag of de structuur van de partij wijzi ging behoeft. Hij verklaarde, dat er geen aanleiding is om van het element „volks partij" ook maar op enigerlei wijze afstand te doen. Zij heeft zijns inziens bewezen deze naam met ere te kunnen dragen; px*in- cipieel en fundamenteel kan gehandhaafd worden wat in 1945 is opgezet. Het pro- gx-essieve karakter van de partij moet even eens wox-den bewaard. In tegenstelling tot anderen, zo zei spreker, eisen wij het mo nopolie daarvoor niet op. Komende tot een bespreking der verhou ding tot andere partijen, zei de heer An driessen, dat de K.V.P. in de Nederlandse staatkundige verhoudingen een eigen plaats inneemt. Beginsel- en programmapartij zijnde, vaart zij op een eigen koers, zonder zich daardoor in een isolement te willen verstikken. Haar politiek is gex-icht op de behartiging van 's lands belang en zij is in beginsel steeds bereid daarvoor samen werking met die partijen te zoeken en te aanvaarden, welke met inachtneming van haar programma met haar deze belaxigen willen dienen. Dit houdt in dat zij niet gebonden is aan een bepaalde samenwerking, al zullen de verhoudingen ertoe kunnen leiden, dat deze samenwerking in bepaalde richtingen ge zocht wordt. De beslissende vx-aag is daax-bij steeds wat 's lands welzijn eist. In de Nederlandse staankundige verhoudingen is het vinden van dat axxtwoox-d dikwijls gecompliceer der dan in andere landen, wat nog niet be tekent dat daardoor minder stabiele staat kundige verhoudingen aanwezig zijn dan elders. Het moet naar sprekers mening ernstig worden betwijfeld dat de politieke verhou dingen door een partijvorming op confes sionele grondslag verstarren. Tenslotte merkte de heer Andriessen op,, dat de koxnende jaren jaren van grote ver antwoordelijkheden. en van zware, inspan- ping zullen zijn. Het zal er ook om. gaan nieuwe zich baanbrekende of in aanleg' aanwezig zijnde ontwikkelingen gestalte te geven in fundamenteel gewijzigde vormen. Deze zullen zowel nationaal als internatio naal ontstaan. ADVERTENTIE IAMSHUID HANDSCHOENEN Alle margarine moet gevitamineerd zijn Met ingang van 17 December is het mar garinefabrikanten verboden margarine voor binnenlands gebruik af te leveren, welke niet tenminste 20 internationale eenheden vitamine a per gram bevat. Met dit besluit beoogt het Bedrijfschap voor Margarine, Vetten en Oliën een eind te maken aan de mogelijkheid van mislei- ding van het publiek. Het verplichte op schrift tot vermelding van het vitamine gehalte blijkt daarvoor niet voldoende te zijn. Binnenkort zal er dus uitsluitend ge- vitamineex'de margarine in de handel zijn. Daar tengevolge van de concurrentie ge vitamineerde margarine reeds verkocht wordt tegen de eerst voor ongevitamineer- de margarine geldende prijs behoeft deze maatregel geen invloed op de prijs der max-garine te hebben, zo deelt het mini sterie van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening mede. In tegenwoordigheid van een gx-oot aan- tal genodigden, waaronder de burgemeester van Zandvoort met zijn echtgenoten, de gemeente-secretaris opende de cul turele kring ,,'t Helm" Zaterdagmiddag in de bovenzaal van café-restaurant „Espla nade" zijn eex'ste ledententoonstelling. De voorzitter, mr. A. Merens, memo reerde in zijn openingswoord, dat de vlag van 't gebouw wapperde, omdat „de fami lie 't Hem" voor het eerst werkelijk feest kan vieren, omdat zij thans haar niéuwe woning heeft kunnen betrekken. Bij een familie behoort nu eenmaal een vader, en deze Helm-familievader is zeker de heer Jac. Bonset. Dat ,,'t Helm" ter ge legenheid van diens gouden jubileum niet in het openbaar aan de huldiging deelnam, kwam omdat men eerst een iets van zich wildé laten horen en niet als eex-ste daad van een nog jonge vereniging een deelne ming aan een openbare huldiging wilde stéllen. Dit nam echter niet weg dat ,,'t Helm" ten volle met de jubilaris heeft mee geleefd, ten bewijze waarvan spreker de heer Bonset een drietal door het lid Wim Sluys ingebonden boekwerken aanbood, welke de verzamelde uitgaven van de com ponist bevatten. Mr. Merens vervolgde hierna zijn ope ningsrede en zei, dat er reeds vele jaren door zéér velen geploeterd is, om te trach ten het culturele leven in Zandvoort sa men te bundelen, pogingen die meestal een teleurstelling worden. Spreker bracht dank aaxx allen, die voorbereidend werk hebben verricht, in het bijzonder aan Zand voorts burgemeester. Mr. H. M. van Fenema zei in een kern achtig betoog, dat geen betere naam denk baar is dan ,,'t Helm"! De helmplant im- mers heeft drie zéér bijzondere eigenschap pen, welke ook noodzakelijk zijn voor het bestaan van deze culturele kring. Dat deze kx'ing tot nu toe nog niet veel van zich liet horen is të begrijpen. Het is in deze materialistische tijd uiterst moeilijk, op cultureel gebied iets tot stand te brengen. Niettegenstaande het aanvankelijk aan be langstelling, aan geld en aan een goed mil- lieu ontbrak, heeft spreker vertx-ouwen in deze kring. De poging om in Zandvoort een culturele kring op te richten geschiedt onder gunstige vooruitzichten. De tien met werk vertegen woordigde leden van deze vereniging zijn ten dele vakmensen, texx dele amateurs. We misten B. F. Groeneveld en A. de Boex', twee bekende Zandvoorters. Van P. Swildens leek ons de grote gouache „Figuur met vogel" zéér geslaagd. Het beige, zwart, grijs en wit is er met élan opgezet, in een fresco-stijl. Het geheel doet even aan Campigli denken. De con touren hebben een elastische, gespannen kraqht en zijn fraai opgebouwd in de rich ting van de vogel die de bijna Italiaanse jonge vrouw voorzichtig in haar handen omhoog houdt. Met rechtopstaande ovalen doorwevén vitrage hangt achter deze vrou wenfiguur vóór het open raam en vult alle ieegten die dit enox-me oppervlak anders zou hebben kunnen vertonen. Het is te be grijpen dat Swildens een opdracht kreeg om (in Tanger) een hotel inwendig te de coreren. Van Wim Steyn vindt men- hier drié portretten: twee mannen en een Vrouw. Vooral de vrouwenfiguur boeide ons. Op wèldoordachte manier werd hier de expressie in het gelaat geconcentreerd. De eenvoudige tx-icot doet niet meer dan de rondheid en het gewicht van het lichaam voelen. Dan glijdt de blik naar het gezicht en., treft ons de dromex-ige blik der ogen. Ook het kleine mannexxportret is gevoelig van expressie en verzorgd van kleur. Als derde exposaxitimponeerde ons Pieter Giltay. Zijn „Stadsgezicht", de nachtelijke en .van mensen verlaten „Place St, Germain des Prés" is teer van visie. Zijn „Duin" is een brok aarde dat met elementaire kracht omhoog steekt. Als tekening is het bijna nietsen toch alles. Mevrouw B. Sturm- vari den Bergh is beeldhouwster; haar posthuum portret, van Monnickendam is een prachtig staal van karakteruitbeelding. Van Wim Sluys is „Vliegdennen" (bomen waarvan de onderste takken zijn wegge waaid) rijk van kleur en doorzichtigheid. Zijn „Stilleven" is goed gecomponeerd, maar de uitwerking kon rijker zijn. De „Clown" van Gerrit de Vx'ies is imposant. De rechtse doorkijk naar een circusruimte Heffing op de uitvoer van kaas vastgesteld De voorzitter van het Bedrijfschap voor Zuivel heeft in het verloop van de groot- handelsprijzen voor kaas aanleiding ge vonden een heffing van 2 cent per kilo gram vast te stellen voor kaas, welke op of na 16 December wordt uitgevoerd. Uit gevoerde kaas, welke geproduceerd is vóór 2 December en kaas, bestemd voor de Ver enigde Staten van Amerika, Canada, België of Luxemburg, wordt niet belast met deze bijzondere uitvoerheffing, welke ten doel heeft het binnenlandse prijspeil voor kaas te beheersen. doet aan Maks denken. Zijn „Appels", fraai gepenseeld, zouden de goedkeuring van Cézanne hebben verworven. Zeer goed is het zelfportret. De kleine maquette voor een grafmonu ment „Amor en Psyche" van de beeldhou- werd A. de Brouwer heeft een Rodin-ach- tige natuurlijkheid. Het is in alle onder delen prachtig geconcentreerd op de om hoog wijzende vinger van Amor. Deze beeldhouwer schildert óók: mooi van kleur is zijn zogenaamde kop van „Zeus". C. Leenman zou er goed aan doen het aardige potje dat rechts op zijn stilleven „Mag nolia" staat, weer weg te nemen. Van J. Praag (reeds vroeger werd diens Haarlem se tentoonstelling door ons besproken) een klein Parijs' straattafereeltje, geestig en zonder pretentie. Zijn „Kaïn" lijkt te veel op de acteurskoppen van de Japanner Sharaku, met hun dichtgeknepen kraal oogjes, effen gezichten en soms weelderige haardos. Ook bij diens navolger Toyokuni kan men ze vinden. Van B. Bijnen een landschap met dennen, dat door zijn bru tale frisheid verrast. De expositie duurt tot 26 December. H. SCHMIDT DEGENER. ADVERTENTIE Het land van vele mogelijkheden Door onze landgenoot J. J. v. d. LAAN te Sydney, is dit fraai ge- illustreerde boek geschreven. Uit dit prachtige boek leert ge dit land kennen. - Het kost gebonden ƒ6.90 en alle boekverkopers hebben het voorhanden. Gouden jubileum van „De Amsterdamse Pers" Voorzitter 3. van den Bergh geridderd De vereniging „De Amsterdamse Pers" heeft Zaterdag haar gouden jubileum ge vierd. De avond tevorexx hadden B. en W. van Amsterdam tijdens een ontvangst in het Stedelijk Museum de jubilerende orga nisatie de zilveren medaille van de stad Amsterdam aangeboden. Zaterdagmiddag, tijdens een herdenkingsbijeenkomst in het Victoriahötel, heeft de ere-voorzitter, de heer D. Kouwenaar, een overzicht gegeven van het ontstaan en de groei der vereni ging en haar positie in het maatschappelijk leven van de hoofdstad besproken. De staatssecretaris van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen, mr. J. M. L. Th. Cals, die vervolgens het woord voerde, zeide door een bezoek aan de tentoonstelling „Het dagblad door de eeuwen" in het Waaggebouw te "Am sterdam nog sterker overtuigd te zijn van de betekenis der journalistiek voor de be- voi-dering van onze cultuur. Hij noemde de taak der pers een integrerend en on vervangbaar onderdeel van ons democra tisch bestel, waaë tegenover de overheid niet onverschillig kan staan. Mr. Cals noemde de voorzitter der „Amsterdamse Pers, de heer J. J. F. van den Bergh, een voorbeeld voor zijn collega's en een sieraad voor de stand der journalistiek. Uit dien hoofde verheugde hét hem „als primeur" te kunnen melden, dat het de Koningin had behaagd de heer Van den Bergh te be noemen tot ridder in de Orde van Oranje- Nassau. Mr. M. Rooy, voorzitter der Federatie van Nederlandse Journalisten, wexxste. de heer Van den Bergh geluk met zijn benoe ming, waarin hij een eerbetoon zag- aan de gehele journalistiek van de stad, die hij wilde betitelen als „de journalistieke hoofdstad van Nederland, waarvan de „A. P." het gemeentebestuur vormt." Vertegenwoordigers van zusterafdelin- gen boden geschenken aan die kenmerkend waren voor bepaalde streken en steden, zoals Haagse Hopjes, Zeeuwse Babbelaars, Utrechtse Sprits en Haax-lemmer Halletjes. Voorzitter Van den Bergh dankte voor de hem verleende onderscheiding, die hij be schouwde als een waardering van het werk der Amsterdamse journalisten. Hij sloot daarop de bijeenkomst Op de daarna volgende receptie kwamen zeer velen het bestuur hun gelukwensen aanbieden. Onder hen bevonden zich de burgemeester der hoofdstad, mr. A. J. d'Ailly en enige wethouders. Met een feestavond is de jubileumviering besloten. Truman vroeg 1,834 milliard voor voorraadvorming WASHINGTON. (Reuter). Nader wordt gemeld, dat president Truman het Congres Vrijdag om 1.834.911.000 dollar heeft ge vraagd voor strategische en belangrijke andere materialen, die schaars zijn. In totaal is in het huidige begrotings jaar voor dit doel reeds 2.923.911.000 dol lar gevraagd. 25. Panda en Jolliepop renden naar bin nen en sloten-de voordeur achter zichen ze waren daarmee nog maar nét op tijd! De geniale kunstenaars en de begaafde geleerden waren nu, zowel door het lange wachten als door hun vergeefse ren naar het lcranten-gebouw, tot het uiterste op gezweept, en wierpen zich in menigten bonzend en dreunend tegen de deur aan. ..Wa-wa-iua-wat moet ik doen?" stotterde Panda.docli Jolliejiop was niet te ver murwen tot. ook maar de geringste mede werking. „Het spijt mij u er opmerkzaam op te moeten maken, mijnheer.eh. Panda", sprak hij, „dat ik zojuist mijn ontslag genomen heb. Aan deze gang van zaken ontleen ik, naar het mij voorkomt, het recht om mij door de achterdeur te verwijderen alvorens zich, dank zij ons onbesuisd optreden, nieuwe voorbeelden van groof smaakbederf ontlasten over dit ongelukkig huis, waarmee ik vanaf heden iedere verbintenis loochen!" Dat toas een heel lange toespraak, die Panda niet goed begreep, maar het kwam hierop neer, dat Jolliepop zich met grote schreden ver wijderde op weg naar de achterdeur, waardoor hij stilletjes meende weg te kunnen komen. Dat alles nam natuur lijk tijd in beslag, en in die tijd werd het bonzen en bonkeyi tegen de voordeur steeds indringender„Wij willen aangemoedigd worden!" riepen zij. „Wij willen Panda! Wij willen geld!" „Tja.hm.wat moet ik doendacht Panda zenuwach tig, terwijl hij nu alleen achter die la waaiige deur stond. „AIs ik ze niet binnen laat breken ze wel door de deurmaar als ze eenmaal binnen zijn, wat dan? Jam mer van Jolliepop die had vast wel een deftige manier geweten om al die begaafde lieden aan te moedigen op een deftige manierTerwijl hij zo stond te den ken had hij de klink van de deur al be wogen, en de deur barstte natuurlijk onmiddellijk open, terwijl uit vele kelen geroepen werd: „Waar is nu die aanmoe diging nistische Perzische Toertnk Cornni!H caen-Dartii Jl sinds de aanslag op de Si-ii??1'-'' geleden, in de gevangenis té"RH zaten opgesloten, zijn Vriw erai1 daaruit ontvoerd. jaaSavom< Een vrachtauto van het W geüniformeerde soldaten en met vie- eieren verschenen aan de E om de gevangenen „voor een te halen. Sindsdien is niets hen vernomen. me®r van 1 verhoor- Vertrek. De leider der Italiaanse p nistische partij, Palmiro W mu- zoals gemeld, in de SovjeMj die. I rustkuur zal doormaken k 7 ?le e*n gezeld door de Italiaanse com Ver" sche vrouwelijke afgevaardieX"1*1'- de Jotti en zijn aangenomen dochtertje, per trein uj[ icntJarige Warschau vertrokken. me Baar Alarm. Arthur Wall ander Wm luchtbescherming van 'de ,Van York, heeft plannen bekend ^ew voor de onmiddellijke insteiün/!0183^ groot luchtalarmstelsel in do '5601 Op 1.631 belangrijke punten rï' len, ziekenhuizen, radio- en H&o- stations zullen luchtahrninSe* worden aangebracht, die metdUT 5 bureaux in verbinding staan noodsignaal van het leger dmueen politie op een knop, waardoor üX CP installaties overal tegelijk in worden gesteld. Achtervolging. Bij een schietpartij straten van Bologna als gevolg va„ achtervolging van twee gangsters 2 daags te voren te Rome een bank v-T den overvallen, werden vijf pen gedood en talrijke andere gewond Onder de doden zijn een agent, één do gangsters en een voorbijganger' De vf de is een der vier aanranders, die «ïj bioscoop te Bologna zelfmoord heef», pleegd. De pers wijdt in heftige bewoording uit over dit bloedige incident en eist eb de doodstraf, die in de nieuwe grondt werd afgeschaft, weder zal worden in gevoerd, om dergelijke practijken te hP" teugelen. *De" Zuivering. „Neues Deutschland" het partij-orgaan van de onder commu 1 nistische leiding staande Duit* listisehe eenheidspartij, heeft' dex'heden gepubliceerd over een genomen onderzoek naar de anieai denten der S.E.D.-leder, op ideologie gebied. Tussen 15 Januari en 30 j.„i 1951 zullen 1.700.000 leden oer pjrü op hun ideologische zuiverheid worden beproefd. Het doel is van deS.E,D „een nieuwe pai'tij" te maken, West-Berlijnse politici zijn van mening: dat de voorgenomen zuivering ten'doel heeft alle „burgerlijke elementen'1 uit de S.E.D. te stoten. Zij wijzen er op dat nog niet de helft van het ledental met handenarbeid zijn brood verdient Arrestatie. De correspondent, van de „Times" te Hongkong schrijft, da! vol gens betrouwbare berichten in geheel China arrestaties zijn verricht. Er wa ren strenge veiligheidsmaatregelen ge nomen, waarschijnlijk om opstanden te voorkomen, terwijl de hoofdmacht van de Chinese legers in Korea oi Mandsjoex-ije is, aldus de correspondent. De meeste gearresteerden zijn naar ge meld voox-malige leden van de Kro- mintang, van de democratische socia listische partij of van de jeugdpathl. Neergestort. Een lijn vliegtuig, met .28 Ve nezolaanse studenten aan boord, Is in de bergen nabij Valera, in Zuid-Wel-j Venezuela, neergestort.- Uit Valer» wordt gemeld dat er enige overleven den zijn. Reddingsploegen zijn in'aV ijl naar het toneel van de ramp trokken. Uitbarsting. Na eexx week van beltiie-l lijke rust heeft zich Zondag een nieu we hevige uitbarsting van deEiu voorgedaan. Duizenden tonnen te stroomden langs de Noord-Oos'-zijdê 1 van de vulcaan naar beneden, Eë tong dreigt de weg tussen de dorpen iocs' Rinazzo, die twee weken geleden ont ruimd werden, af te snijden, doch vol gens plaatselijke autoriteiten is er op het ogenblik geen gevaar voordon dorpen. Oudste inwoner van wordt 104 jaar De oudste inwoner van Nederland do heer J. Neiling te Drouwenermosd oi) Borger in Drente, wordt Donderaar iöl jaar. Incident in Bandoeng kost doden Een geschil over het betreden van een voetbalterrein te Bandoeng aan de Üro!e Postweg, had een incident tengevolge, dat volgens.de eerste officiële opgave 5 dodeoi en vele gewonden en volgens een late: niet officieel bericht een dozijn doaea| heeft geëist. Onder de doden zijn luitaan^. Van der Loos van de Koninklijke La'ü- macht en de voetballers Roque van Ambon" en De Bies van „Siaolig"- incident begon toen een wedstrijd „Jong Ambon" en „Sidolig" juist3 ten aan de gang was. België toont zijn dankbaard jegens inwoners van Willeb Voor hulpverlening bij ramp met de „Rhenus in Mei 1940 De Belgische ambassadeur in ^7^ de heer E. Graeffe, heeft Zatewlj»®~ aan de burgemeester van IVill®-5-" heer C. A. van der Hooft, een honderdduizend Belgische francs ano den namens de Belgische regering; drage voor het herstel vsn de ine* door een windhoos te gerichte schade. Voorts heelt nt J negental onderscheidingen blijk van dank voor de op 30 Me; Belgische militairen verleende bin?'. Op 30 Mei 1940 werden j-03, ATj krijgsgevangenen met de Rijnaak r- 127" door de Duitsers weggevoerd-^ voer in het Hollands Diep opee?'.'f:o zonk. Men slaagde er in Willen^. van er 160 zijn overleden- --r .gtd; militairen werden op andere tweehonderd werden vermist, n- 1 drenkelingen aan land te breng® van er 160 ziin overleden- m- atgdde stad en Breda is veel voorK-- militairen gedaaxx. Het Nederlandse vrachtscbiK^ce; haven" dat zich tengevolge van- in moeilijkheden heeft bevonden p. dagmiddag door de Franse gebracht. De „Koningshaven naar bakboord. hfjee 1 birtU;

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 2