Wit weekeinde met vel e lusten en lasten Dry Cleaning only J. MEYER EN ZN. Oudste der Santpoortse turnverenigingen in het zilver C Visserij-vam W2DCHT»iPr€L Maandag 18 December 1950 Sneeuw over Kennemerland Velsens Reiniging op nare „traditie" onthaald ADVERTENTIE De bossen van Duin en Kruidberg, het Castricumse duin en de Eeuwige Laan in Bergen zijn drie Kennemer plaatsen geworden, een winterse bede vaart waardig. Heel Kennemerland is veranderd in deze dagen en overal is dit witte week einde door de mens aangegrepen om de metamorphose te aanschouwen. En om er van te genieten met slee en zelfs ski's op de duinhellingen, welke ver anderd zijn in ideale rodelbanen of met enige fantasie springschansen. Het verkeer is minder met het blanke feest van vader Winter ingenomen en Vooral Zondag heeft menig autobestuurder zich schrap moeten zetten op de spiegelen de wegen zonder te kunnen voorkomen dat de wagen dwars over de weg of recht in de berm schoot. Gelukkig de gemeente, die zich dan de weelde van een actieve gemeentereiniging kan veroorloven. Na de zware dagen van de afgelopen week is die van Velsen ook gedurende de Zaterdag en Zondag werk zaam gebleven maar en dit is geen ple zierig verhaal haar werk is uitermate bemoeilijkt door de jeugd, die de werklie den niet ontziet tijdens haar sneeuwbal- bombardementen en de mannen op de wa gens zelfs gretig tot doelwit bestemt. Waardoor een paar keer een penibele situatie ontstond, doordat er treffers ge plaatst werden en ongelukjes dreigden. Dit schijnt ieder jaar terug te komen en het kan waarschijnlijk worden beschouwd als een actief verweer tegen de aanranders van die „heerlijke gladheid". „Lasemekaar inpepere" verklaarde een der belaagden met niet geringe gramschap, want hij is meermalen zwaar getroffen en merkte terecht op, dat het werk met pekel ADVERTENTIE Met de feestdagen keurig gekleed CHEM. REINIGING - OLD CLOTHES NEW Koningsplein 10 - IJmuiden - Tel. 4886 Leerlingen der vierden feest .Werkinrichting" Jonas, de sprekende pop van mevrouw Marina van Goudzwaard, heeft Zaterdag middag. in het gymnastieklokaal van de Wühelminasehool in IJmuiden. stormen derhand de harten veroverd. Het was op de jaarlijkse feestmiddag die de leerlingen van de Werkinrichting aan de Houtman straat werd geboden, door het bestuur van de Vereniging van Zwakzinnigenzorg, dat hij optrad. Vooraf had mevrouw Vonk- Goudzwaard door middel van de poppen kast het schone verhaal van „Slimme Hans" ten gehore gebracht en op char mante wijze de aanwezigen om de tuin ge leid met haar goochelkunsten. Twee-en- een-half uur heeft deze artiste onafgebro ken haar publiek bezig gehouden. En ouders en familieleden van de leerlingen, alsmede de Wethouder van Sociale Zaken, de heer F. J. A. Strijbosch hebben evenals de kinderlijk enthousiaste leerlingen volop genoten. Deze mannen, wier verstandelijke vermogens niet verder reiken dan de kin derleeftijd, te boeien, is ieder jaar weder om een zaak, die de directeur, de heer J. J. Stolk veel hoofdbrekens kost. Maar ieder jaar weer slaagt de heer Stolk erin alle moeilijkheden te omzeilen en dank zij de medewerking van zijn echtgenote en van zijn dochter heerst er steeds een sfeer van innerlijke blijheid od deze middag. Het personeel van de Wilhelminaschool be ijvert zich. ook, waar nodig, de helpende hand te bieden en een zeer trouwe com parant is wel de heer J. van Os, die door middel van zijn accordéonspel de gezellig heid verhoogt. Der gewoonte getrouw heeft aan het eind van de bijeenkomst voorzitter H. Groeneveld enige woorden gesproken en werkmeester H. Timmermans ten zeerste geroemd. En hoewel spreker aankondigde dat de Kerstgratificatie ditmaal niet zo groot was als andere jaren, is het voor de leerlingen een onvergetelijke middag ge wéést. En dat is het voornaamste. WIE HAD ER LAST VAN DE ZON? Van 8 tot 15 December 1950 zijn de volgende gevonden voorwerpen bij de Velsense politie bezorgd. (Inlichtingen aan het hoofdbureau van politie, Tiberiusplein 1, iedere werkdag van 11 tot 12 en van 16 tot 17 uur, met uitzondering van Za terdagmiddag). Potlood, paar gymschoen tjes, alpino, rijwielrek, shawl, handschoen, want, zakdoek, kettinkje, sleutel, muts, portemonnaie, paar wantjes, babyschoen tjes, handmof, zonneklep, hoofddoek, duimstok, biljet van 10, vulpen, paar dameshandschoenen, biljet van 1, ro zenkrans, kolenschep, hondenpenning (no. 1116), twee sleuteltjes, ballpointpen, Pullover. en zand teveel aandacht vraagt om de ge legenheid open te houden, allerlei harde projectielen te ontwijken. Inmiddels is vannacht de sneeuw op nieuw over de aarde gestreken en opnieuw moesten vanmorgen maatregelen worden genomen. Echter zonder al te veel inmen ging van de zijde van de jeugd. De reiniging hoopt, dat de sneeuwpret afgelopen is voor de Kerstvacanties de jeugd op de straat loslaten. WILLEM DE ZWÏJGERSCHOOL GAAT FEESTEN De leerlingen van de Willem de Zwij- gerscnool gaan op 21 en 22 December in het Patronaatsgebouw een tweetal feest avonden geven, waarvoor een veelbelovend programma is samengesteld. Behalve een koortje en een serie gymnastiekoefeningen komt er een toneelgroepje op de planken met een detectivespel, een jeugdige decla- matrice en diverse instrumentale en vocale solisten. ij poreuss RecjenkTeediticj Kennemerlaan 36 Tel. 4453 - IJmuiden Maatkleermakers Modes garandeert op heel de aarde allééndit kleine mannetje! OPENBARE VERGADERÏNG E.V.C. In het Kennemer Theater te Beverwijk zal de E.V.C. afdeling Beverwijk, heden avond een openbare vergadering beleggen. Spreker is de landelijke voorzitter der E.V.C. de heer B. Blokzijl. Biddag voor de vrede De plaatselijk vertegenwoordiger in Vel sen van de „Commissie Nationale Herden king" vraagt ons te berichten dat op ver zoek van bovengenoemde commissie over eenstemming met de Rooms-Katholieke kerk en vrijwel alle Protestantse kerken in Nederland is bereikt tot het houden van een biddag voor de Vrede op 24 December 1950. Ook de Joodse gemeenten in Neder land overwegen bijzondere diensten te beleggen, uiteraard op een andere datum. Door het buitenland is het Nederlands initiatief overgenomen: De Indonesische, Afrikaanse, Engelse, Canadese, Australi sche en Duitse kerken reageerden in posi tieve zin. Van de Amerikaanse kerken werd tot op heden geen bericht ontvangen. SCHEEPVAART IJMUIDEN Zondag 17 December kwamen de haven van IJmuiden binnen: Venus v. Norrköping. Windar van Haugesund. Baron Muray van Liverpool. Jobshavcn van Daker. Prinses Marijke van Karlstad. Grebbestroom van Londen. Muncaster Castle van Antwerpen. Oise van Rouaan. Tromp van Skugsund. Jans van Londen. Berkelstroom van Huil. Yang Tse van Lc Havre. Swift van Londen. Vertrokken zijn: Thorshov naar Abadan. Hoe Vinces naar Leith. Ransel n. Stockholm. Auto-sporen op de besneeuwde bosweg: een symphonie in zwart en wit. ADVERTENTIE Voetbad Voetverzorging Voetmassage Per behandeling 1.50 Per beh. op abonnement 1.25 Gediplomeerd personeel OOSTERDUINWEG 25 TEL. 4592 Burgerlijke stand Velsen GEBOREN: I. M. Moolenburghde Haan, d., W. Daniëlslaan 13, Santpoort; P. M. van WeteringMolenaar, d., Velserduinweg I59a, IJmuiden-O.: H. IT. F. OudshoornWillems, z., Tuindershofje 12. IJmuïden-O.; A. J. Wijn gaardAkkerman, d., Wijk aan 'Zeeërweg 90, IJmuiden-O.; L. van Duijnde Waard, d., Kompasstraat 12, IJmuiden; W, Schaap Kramer, z„ Velserduinweg 288, IJmuiden-O.; B. van der VisDuiker, d., Marnixlaan 7, Driehuis. OVERLEDEN: G. van Dijk, 56 j., echtge noot van S. Meijer, Lagersstraat 14, IJmui- den-O.; T. van der Zwan, 33 j.. echtgenoot van A. H. van Mullum, Stratingplantsoen 48 zw., Velsen-N.; G. Klepper, 44 j„ echt genoot van G. D. M. Sposlstra, de Weerd- straat 5, IJmuiden-O.; C. Dekker, 78 j., echt genoot van A, Zwaan. Stephensonplein 29. IJmuiden; M. Schik, 81 j., weduwnaar van A. van Liender, Wijk aan Zeeërweg 47, IJmuiden-O. GEHUWD: H. Danklof en E. P. van der Plas, Cypressenstraat 41, IJmuiden-O.; J. Cohrs en K. de Best, A. Bellstraat 57, IJmuï- den-O.; J. M. Hoes en J. W. Dupker, Da Costalaan 10. Driehuis. ONDERTROUWD: W. van Dorth. Orthe- liusstraat 34 II, Amsterdam en W. de Boer, de Lumeüstraat 30. IJmuiden-O.. toek. adres: de Lumeijsiraat 30. IJmuiden-O.: A. Onder- deiinden, Schulpweg 11G. Velsen-N. en J. Roest, Schulpweg 166. Velscn-N.; C. S. Cor- nelissen, Willemsbeekweg 14, IJmuiden-O. en H. van Dijk, Trompstraat 198, IJmuiden-O.; A. Sloterdijk. Loet E 180, Schagen en A. M. Mantje. van Wassenaerstraat 41. IJmuiden- Oost, toek. adres: Loet E 180, Schagen; L. Dijkhuizen, W. Barendszstraat 7. IJmuiden en E. Galis. Kastanjestraat 1, IJmuiden-O.; H. van Voorbergen, Velserduinweg 324, IJmuiden-O. en P. Aland, Dirk Hartoghstraat 11, IJmuiden; J. W. Noordman, Lindenstraat 21, IJmuiden-O. en H. J. Handgraaf, Hage- lingerweg 43, Santpoort, toek. adres: Hage- lingerweg 43, Santpoort. KERSTBIJEENKOMST VOOR VELSENSE HUISVROUWEN In het Patronaatsgebouw houdt de Vel sense afdeling van de Nederlandse ver eniging van huisvrouwen haar traditionele Kerstmiddag op Vrijdag 22 December. Me vrouw Hageman-Verhagen uit Leiden zal deze middag met een aantal declamties op luisteren'. Beverwijk IJSWAFELS, GEBAKJES, BROOD EN BETON Burgemeester en wethouders van Be verwijk maken bekend, dat de aanvragen van J. Strijbosch, Breestraat 20, om een inrichting voor het bereiden van consump tie-ijs op te richten; van A. J. Ypes, Zee straat 22, om een banketbakkerij op te richten; van H. J. F. Sterk, Breestraat 124, om zijn bakkerij uit te breiden en van P. J. Schellevis, Baanstraat 85, om een tril- beton-bedrijf op te richten door hen zijn ingewilligd. Ja, zo was hetde draad was kapot en de ballon was de lucht in gegaan. En in het schuitje zaten Rick en Bunkie! Er was opeens 'n grote beroering op de feestweide. De Kabouters renden verschrikt door elkaar en wezen jammerend naar de ballon, die nu hoog boven de bomen zweefde en snel int het oog verdween. Wat zou er nu met die arme jongens gebeuren? Ook Pilon was radeloos. Hij hield veel van z'n jonge, vrolijke gasten.zou hij ze ooit nog terugzien? Zouden ze niet verongelukken? En waar zouden ze terechtkomen? De feestvreugde was opeens gedaan. Met verschrikte gezichten stonden de Kabouters bij elkaar. Er waren er enkelen, die riependal men de ballon moest nalopen, om te zien of die ergens zou neerkomen, maar dat ivas onmogelijk. Niemand kon zo gauw lopen. Die ballon vloog zo snel met de wind mee, dat geen van de Kabouters dat zou kunnen bijhouden ..Hadden we ze maar niet in dat ding laten gaan!" zei Pilon treurig. Maar ja.niemand had kunnen voorzien, dat het touw zou breken. Blijde klank op receptie Nieuwe zaal achter de openbare lagere school zal ook haar ten profijte zijn In „Spaarnberg" is Zaterdagmiddag wel gebleken hoe spontaan de waar dering is, die „overheid en volk" koes teren voor de oudste der Santpoortse turnverenigingen, het in 1925 opge richte T.V.S. Ter viering van het zil veren jubileum werd in het gebouwtje aan de Wüstelaan gerecipieerd en daar zijn zowel verleden als toekomst de revue gepasseerd in een aantal toe spraken, waarvan die van de wethou der van Onderwijs, Sport en Cultuur, de heer H. de Boer die vergezeld was van zijn collega van Financiën, de heer J. C. Aschoff wel de belang wekkendste was. Hij nam namelijk de handschoen op, die voorzitter J. Hop hem even tevoren had toegeworpen en deelde mee, dat de belang stelling van het gemeentebestuur zich niet slechts manifesteert in vriendelijke woor den, maar ook in daadwerkelijke steun, de bouw van een nieuwe turnzaal ook voor T.V.S. achter de Adolf van Nassauschool komt inderdaad op de verlanglijst van de overheid voor. Bij de overbrugging van de tijd, waarin T.V.S. door het ontbreken van een zaal (de bestaande wordt namelijk af gebroken, met het oog op de revisie van genoemde school) zonder trainingsruimte komt, zegde hij eveneens alle medewerking toe. Dit element vormde de hoofdschotel in de feestrede van de heer Hop, die verder de historie der turnvereniging ophaalde wij publiceerden dezer dagen een overzicht van haar bewogen geschiedenis en secretaris A. W. Volmer huldigde ter gelegenheid van zijn 25-jarig jubileum in die functie. De voormalige ambtenaar van de sport in Velsen, de heer P. Dijkstra, die verleden week als zodanig afscheid nam, een der promotors van de jubilerende vereniging, legde zijn gevoelens van sympathie voor T.V.S. eveneens neer in een speech: hij complimenteerde het bestuur met zijn durende attentie voor de jeugd. Vervolgens richtte de heer A. J. Fortgens als voorzitter van de Kennemer Turnkring, het woord tot de bestuurders en hij prees hen gelukkig inet een gemeentebestuur achter zich, dat behalve goede woorden positieve daden voor hen over heeft. Ook namens de ver enigingen „Concordia", „Bato" en „Heem stede" bracht hij de felicitaties over. De secretaris werd door hém bedacht met het „diploma van verdienste" van het K.N.G.V. De heer P. Brink sprak als bestuurslid van „Oefening Staalt Spieren" uit Zandvoort en de heer A. Tabernal vertolkte de geluk wensen van „Santpoorts Bloei", en de toneelvereniging „Jan van Dommelen". Vervolgens richtte de heer IT. Meijer zich als vertegenwoordiger van de Santpoortse gymnastiekvereniging „Fit" tot het reci- piërende bestuur en hij bood mede uit naam van de plaatselijke winkeliersvereni ging zijn felicitaties aan. De heer Nol heeft de sprekers stuk voor stuk beantwoord en hij zei in zijn repliek te hopen, dat de wederinvoering van het vgcpüffia v onderwijs in de lichamelijke opvoedinJw"* gymnastiek weer een duw in ,je richting zou geven cn een der eerste w sen van T.V.S. zou bevredigen. Onder het vaandel van T.V.S. en entourage van talloze bloemstukken hehflïn tenslotte de deputaties der zusten-eramy gen het jubilerende bestuur ie hónd drukt. Feestavond Kennemer Motorclub Nieuwe puzzlerit op 11 Januari De leden van de Kennemer Motorclub hebben Zaterdagavond in het Beverwijkse café „Parkzicht" een geanimeerde feest avond belegd, tijdens welke tevens de prij zen werden uitgereikt, behaald bij de laat ste puzzle-rit. Het openingswoord werd ge sproken door de heer B. N. C. Mol. die de prijswinnaars met een toepasselijke toe spraak de veroverde tropheën heeft uitge reikt. De eerste prijs was een zilveren be ker, welke aan de heer A. Hoebe ter hand gesteld is, de tweede, een zilveren standaard, voor de heer J. Korz. Een lau wertak kwam in het bezit van de heer H.- Schierbeek. De overige prijswinnaars wa ren de heren D. Hoogland, A. Peekei en M. Hamersma. Voorts deelde de voorzitter mede dat op Donderdag 11 Januari een „wandelpuzzle- tocht" zal worden gehouden. Na dit- min of meer officiële gedeelte werd een pro gramma door eigen krachten opgevoerd, dat door de dansmuziek van het ensemble G. Timmer, waarop vele der aanwezigen een dansje maakten, een gezellig afwisse lend karakter kreeg. Agenda voor Beverwijk Maandag 18 December Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: „Op mars zonder genade". Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: „Het doden masker". W. B. Theater, 8 uur: „Wilde vaart op Kaapstad". Dinsdag 19 December Kennemer Theater, 8 uur: „Opmars zon der genade. Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: „Het doden masker". Wat meer ruimte. Vandaag W de vroege beurt de „Batavia" met lij ten wijting, 20 k. kabeljauw, 160 $^.1* vis, 10 k. makreel, 135 k. diversen en M kabeljauwen. De „Flamingo" met 30 v wijting, 70 k. kabeljauw, 10 k. haring, 250 k. schelvis, 50 k. koolvis, 50 stijve kabel- jauwen en 100 k. diversen; de .Petten" met 110 k. wijting, 180 k. schelvis, 10t makreel en 110 k. diversen, en de „Sham- rock" met 90 manden schol, 75 ra, %vk 42 m. wijting. De loggers Katwijk 22, 15 en 40 bracèten 1000 k. haring. Voor de late beurt losten verder nojeer. tiental kotters een gezamenlijke vangst yy.' ruim 500 manden diversen en 18 trawHa. gers een totale vangst van 12 stijve kabt jauwen, 417 manden tongen, 53 mande tarbot, 133 manden diversen, 129 mar.ee grote schol, 205 manden kleine schol êa 200 manden wijting. Verder kwam voorde late beurt nog de „Arend" (KW 7) met een aanvoer van ruim 200 kisten haring. Morgen dun. Voor Dinsdag zal mark- ten de „Mary" met 130 kisten schelvis en piepers, 130 k. makreel, 120 k. gul en kabeljauw, 80 k. koolvis, 100 k wijting, 59 k. stokkebït, 75 k. radio en 60 stijve kabel- jauwen. Verse haringaanvoer. Van de haring, gronden kwamen nog binnen de volgende schepen, waarvan de meesten het hanng- seïzoen beëindigden: KW 15 met 400kisten verse, KW 40 met 200 k. verse, KW 22 met 400 k. verse en KW 7 met 200 k. verse. Vissersschepen. Op 16 December kwa- men binnen: KW 94, 22, 53. 27, 77,210,24, 17, 104, 10, 155, 125, 91, RO 1, 9, KW 103, 107, 51. 84, 64, 89, 140, 162, 15, IJm.27,5, 229, 228, 204. 240. 272. 41, KW 69, IJ 123, UK 4, 165, 81, 70, 172, EH 20, BU 33; 17 Dec. KKW 40, 7, IJm. 99. 25, 49; 16-Pec. naar zee en naar binnen: UK 186,19, S3, 115, 105, 81, 70, 163, 28, 51, 162, 64,59,244, 204, 31. 34. 186, 104, 35; EH 20; IJm, 38en de SCH 92. Assan niet florissant. De „Assan Reis" welke Woensdagavond wordt binnenver- wacht, heeft een aanvoer van 1200 kisten.. Het is de verre visser in de Barendszee niet erg meegelopen, daar er twee dagen nifi gevist kon worden door het slechte m, Het is nog niet bekend of het schip it IJmuiden of in Engeland zal markten, De markt blijft hoog. Ooi: Zaterdag bleven de prijzen ondanks de iets ruimere aanvoer aan de hoge 'kant. De grote tong maakte zelfs een notering, die sinds lang! tijd niet gehaald' werd: f 3.05 voor d? grote soorten en kleine tongen 2 noteerden f 1.27 tot f 1.17 per kilo. Weegtarbot werd ook duurder f 2.65 to! f 2.10 per kilo. De schol behaalde in de variatie grootmiddel als hoogste notering f 84 per kist, kleine schol 2 varieerde naar gelang van sortering en kwaliteit van f 47 tot f 24 per kist. Grove schelvis was iets goedkoper, mi: kon nog redelijke prijzen handhaven van f 73 tot f 65. Voor de braatschelvis werden noteringen geboekt van f 33 tot f 15 50 Met de haring, waarvan ruim 1800 kis ten aan de markt waren ging het minder goed. De beste kwaliteiten brachten tot f 12.50 maar verscheidene partijen werden tot de vismeelfabrieken veroor deeld. De resultaten. De Limburgia, die Za terdag als enige trawler aan de afslag® met ruim 500 kisten besomde vooreen..- daagse reis f 13900. Bij de haringlog® was de KW 16 de hoogste aanvoerder» een (gedeeltelijke) besomming van r3 de KW 28 was met f 4930 de be»* trawlloggers en de RO 3 met f 45.^ de kotters. Er worden uitstekende noteringen ff* maakt door de schepen die in Esmanh markten en enkele trawlers zullen 0® komende dagen deze kaos grijpen. Voor zover bekend zullen de volg®» schepen deze week nog in Grimsbv na»* ten. Vikingbank (Maandag). Alkmaar U Dec.) met 1-50 kisten schelvis, 65 s®0 koolvis. 95 kisten wijting, 90 kisten gm® kabeljauw. 15 kisten makreel en 115 k® varia, de Abraham met 300 kisten wjajg 200 kisten schelvis, 200 kisten makreel 2® kisten koolvis en Woensdag de Schoon - 200 kisten makreel, 170 kisten schelviS- kisten koolvis, 120 kisten wijting, 35 s® radio en 25 kisten leng. FEUILLETON DOC^j 4) Alles zie ik als op een film. Onder het gat - in het café - bewegen mensen, een gewriemel van zwarte figuren. Het witte gezicht in het raam tegenover me is weg. Verwarde ge luiden. En dan, overheersend al het andere, een huilende mannenstem: „Waarom doe je dat nu? Waarom doe je dat nu?" Tien minuten nadat de soldaat uit het café het politiebureau opgebeld heeft, is Klinkhamer al in „Le Soleil". Met drie agenten in uniform komt hij binnen. Hij heeft dadelijk de situatie in handen, als de deur achter hem dicht valt. Met „Ik ben rechercheur Klinkhamer", maakt hij zijn entree en het is alsof ieder weer weet wat hij doen moet. Op het ogenblik, dat ik in 'n overhaast aangeschoten broek en een regenjas de caféruimte binnen storm de, heerste er chaos. De soldaat zjjn meisje bleef verstandig in haar hoekje zitten was eigenlijk de enige, die iets had gedaan. Hij had gejacht in de tele foongids gebladerd en toen de politie op gebeld. De anderen waren volslagen in de war. Joe en de ober stonden bij het lichaam van de vrouw. Er om heen lagen glasscher ven. Ze stonden voorovergebukt, waar schijnlijk in angstige spanning uitziend naar een teken van leven. De zakenman met de uilebril hield zich bezig met Luch- tenbeld. Over zijn zenuwen heen was deze op een stoel neergevallen, zijn hoofd voor over in de beschutting van zijn armen. Huilend en ongearticuleerde klanken sta melend. De ander probeerde hem tot be heersing te brengen, sprak overredende woorden. Enkele andere gasten liepen ver dwaasd rond in peignoirs en overjassen. Met slordige haren. Iets later kwam de man uit de kamer links van me binnen. Het lange zwarte haar correct naar ach teren gekamd. Hij viel me uiterlijk nog mee, meer een verwijfd, dan een ongunstig type. De loerende houding achter het gor dijn had me 's middags zeker iets onaan genaams gesuggereerd. „She is dead", zei Joe tegen hem, alsof het een vertrouwelijke mededeling aan een oude bekende gold. En dat was dan het moment, waarop Klinkhamer binnenkwam en het leek alsof er sinds de gil, het bre kende glas en de val nog geen twee minu ten verlopen waren. Het sloeg echter juist half twaalf toen ik binnenkwam en nu is het tien minuten later. Klinkhamer zal een goed politieman zijn, daar twijfel ik niet aan, maar toch heeft hij een handicap, een ernstige. Het is alsof hij overal aan zijn zware, bonkige lichaam bordjes met het opschrift „recher cheur" heeft hangen. Ook zijn hangsnor wijst duidelijk in die richting. „Gaat u allen maar :s daar tegen de achterwand zitten", is zijn eerste order. De soldaat gaat zijn meisje van achter de bloembakken halen en we zien een vriendelijk kind met iets van het platte land over zich. Zwijgend zitten we in de eetzaal-hoek achteraan. Het is alsof we een toneelvoorstelling bijwonen. Vlak voor ons bukt Klinkhamer zich over het dode li chaam heen, voelt de pols, tilt de hand even op en laat haar dan vallen. Een hese snik van Luchtenbeld versterkt het drama tisch effect. Dan wenkt Klinkhamer één van de agenten, die de opdracht begrijpt, de lakens van twee tafeltjes pakt en over het lichaam heen legt. De man, die de scène nu beheerst, steekt van wal met zijn korte proloog: „Ik vind het natuurlijk vervelend, maar het moet nu eenmaal. Ik moet weten, wat er gebeurd is en dat kom ik alleen maar te weten door vragen. Wie heeft me eigen lijk opgebeld?" vuurt hij zijn eerste vraag af. „Ik meneer, ik dacht, dat het wel goed was ik dacht de politie de soldaat met vijf maanden militaire discipline in zijn botten gaat staan en neemt in zijn zenuwachtigheid de houding aan. ,Ga maar zitten vriend we zijn hier maar op het Damrak en niet in de kazerne". De rechercheur begrijpt, dat Luchten beld de echtgenoot is en vindt het kieser aan de ober te vragen hoe de vrouw heet. Deze haalt er zijn gastenboek bij en Klink hamer schrijft alles in een notitieboekje over. Tussen de bedrijven door vertelt Jan, die zijn kalmte terug heeft, wat er eigenlijk gebeurd is, voor zover hij het weet. „De vensterbanken boven zijn niet al te hoog en ik denk, dat ze duizelig ge worden is". „Toch vreemd", vindt Klinkhamer en hij vraagt aan Luchtenbeld of zijn vrouw al lang boven was. „Nee, pas een paar minuten, een kwar tier misschien". De woorden zijn nauwe lijks verstaanbaar. Overigens krijgt Klink hamer niets meer uit hem. De andere drie van het bar-gezelschap komen aan de beurt. De ober meegerekend. De man met de uilebril blijkt Ramaar, F. W. Ramaar te heten, inderdaad zakenman te zijn en ergens in Amsterdam-Zuid te wonen. Ik zie nu, dat hij dwars over zijn voorhoofd een litteken heeft. Uiterst kalm, met een onpersoonlijke stem schildert hij in enkele woorden de situatie in het café. Joe, Luch tenbeld en hij voor de bar en Jan er ach ter. In de hoek de soldaat met zijn meisje en verder niemand. „Die meneer daar", en hij wijst op mij, „ging naar boven, een minuut of vijf voor het ongeluk gebeurde. Dit is natuurlijk geen insinuatie", en hij lacht even gepo seerd, „en wij zaten hier tot enfin u weet het". Jan, een tikje bleker dan anders, maar overigens onverstoorbaar, zegt, dat hij er niets aan toe te voegen heeft en Joe, die voortdurend en nadrukkelijk ja-knikte bij alles wat Ramaar zei, is ook snel uitge praat: ,We were silting here all together, and then at once a clap and that is all". „Wat zegt ie?" zegt Klinkhamer en een agent, die na de bevrijding drie maanden met de Canadezen is meegetrokken, ver telt het. „Nou dat klopt dan wel zo'n beetje mei elkaar", vindt de rechercheur. En dan komen de anderen. De hotelgasten weten weinig te vertellen. Met hen is Klink hamer gauw klaar. Soldaat Marinus van Schoten heeft in zijn hoekje zitten min nekozen en toekomstfantasieën geschapen en luchtkastelen gebouwd, al bestonden die dan ook maar uit een paar kamers bij anderen in. Hij weet er dus niet veel van af, maar toch dacht hij, dat het gezelschap aan de bar in de periode vlak voor de val niet steeds in ruste was geweest. „Ik dacht, dat er wat gelopen werd". „Ja, dat zal wel", zegt Jan, „ik heb nog een paar bierglazen weggehaald van dat tafeltje". „Oh, dat is best mogelijk", retireert van Schoten en hij vindt het verstandig® *1 der te zwijgen. Het meisje, Johaöö dan nog wat, had alleen maar oog voor soldaat Marinus en behoeft oo.-: te vertellen. Blijven over die andere kerel nog steeds niet hoe hij heet, en ik. -"'i. de anderen aan het woord waren, erover gedacht, wat ik moet doen. heel eenvoudig over die ruzie 'e ver^'7 Maar is het verantwoord? Als dat Luchtenbeld haar bedreiga wordf hij daar dan niet ongemoü®® dupe van? Misschien was het mtë* gewoon scheidpartijtje. De een ts nu maal onbeheerster in zijn uitingen ander. Nu blijkt ook weer uit zijn r® dat hij zijn gevoelens niet gema-^ uiterlijk onder de duim kan houden. wens hij zat toch hier maar de^. op de gang dan en de klap van de, slaande deur na de val? Die iie'3 tj. ook duidelijk gehoord. Of is alles ding? Ik wil toch eens horen, ander antwoordt en daarom zeg ik tegen Klinkhamer, wanneer deze als eerste met zijn gemoedelijk":^ stem attaqueert, dat ik me heb ul*f^er en zonder ergens aan te denken te piekeren onder de wol ben §eSC"" (Wordt ver

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 6