Bronchitis Critiek op „gaspolitiek" maar overigens algemene waardering Sla spijkers met koppen! Nieuw kantoor voor gasbedrijf kreeg CH.U.-fractie tegen zich Dinsdag 19 December 1950 ftegrotingsraad op Scheybeeck Communistische moties en voorstellen sneuvelden een voor een Ap algemene beschouwingen over de Beverwijkse gemeentebegrotingen, die van V korte duur waren, is door de diverse fracties Maandag de grote lijn gevolgd, icdoor B en W. in dit belangrijkste aller documenten der gemeentelijke huishouding «uitgestippeld en al is er af en toe wel eens een zijpaadje bewandeld, er was Ün waarderende toon te beluisteren voor het beleid in het algemeen. Afwijkend Swan bracht de Christelijk Historische fractie enige zwaar-wegende argumenten '5n de politiek van het gasbedrijf ter tafel en de communisten hielden zich geruime A onledig met een algemeen-politiek gesprek over lonen en prijzen, atoombommen fAngelsaksische oorlogshitsers. Tenslotte is met de CPN-fractie in de contramine de begroting goedgekeurd, nadat gedurende zes uren het wel en wee der stedelijke Ümeenschap op al haar facetten is belicht. Dat nijpende huisvestings- en tuinders- cnhlemen telkens weer opdoken in dit openhartig gesprek, is een loutere voortzetting -an hetgeen de na-oorlogse jaren te zien hebben gegeven in een illustratie van de ftructuele veranderingen in dit gewest. verhoogd zijn. Verder meende hij, dat de economisch zwakkeren het grootste per centage in de lasten van het gasbedrijf op nemen en hij stelde vast, dat de winst over 1951 andermaal zal dalen als gevolg van nieuwe kapitaalsinvesteringen waar gede puteerden vermoedelijk wel enig bezwaar tegen zullen ontwikkelen. Wethoudr A1 b e r d a antwoordde, dat het gasbedrijf mee moet gaan met de struc tuurveranderingen, die zich op gasgebied gaan voltrekken en hij wreef de C.H.-ver- tegenwoordiger een zeker a-parlementaris- me aan, daar hij deze opmerkingen niet in het afdelingsonderzoek heeft gespuid, wat de voorzitter met hem eens kon zijn. Dr. De Ruyter bleef aandringen op een deskundig „vooronderzoek" voor der gelijke grote projecten worden aangepakt. C.H.U. stemde tegen B en W als censoren van culturele films De heer De We ij er (Kath.) hield als voorzitter der Katholieke fractie een be knopte algmene beschouwing ter inleiding p het diepgaand debat over de gemeente- Hike begroting, constaterend dat het ge- xnatigd optimisme uit dit lijvige boekdeel zetemperd wordt door de realiteit der financiële positie van rijk en gemeente. De huisvestingspositie van Beverwijk kreeg van hem een afzonderlijke nadruk: zou het particulier initiatief niet wat meer op de voorgrond gehaald kunnen worden, zodat vellicht via een goede voorlichting vele woningzoekenden aan een „zelfgebouwd" huis geholpen kunnen worden? Tevens vroeg hij het college, of er met meer in de ,en .goedkope" sector gebouwd kan „rjen met verminderde rijkssubsidie dus welke huizen dan buiten het bouw volume vallen. Een eventuele spaarkas voor eigen bouwers" bij de gemeente had voorts bij voorbaat zijn sympathie. In het offen sief ging deze spreker toen hij de verge lijking tussen de lonen der gemeente werklieden en die in het vrije bedrijf in beschouwing nam: naar zijn mening valt deze wel degelijk in het nadeel der ge meentemensen uit, vooral wat de laagst- bezoldigden betreft. De stichting van een Katholieke ambachtschool noemde hij zeer urgent en hij vroeg om nadere inlichtingen, evenals omtrent de bebouwing van tuin- bouwgrond, en wel in deze geest, dat alleen de slechtste cultuurgronden voor stadsuit breiding in aanmerking zullen mogen komen. Namens de P.v.d.A.-fractie voerde de heer Van Dorp het woord, belangstel lend uitziend naar een oplossing van de dreigende moeilijkheden voor de tuinders De onderwijsvernieuwing bracht hem op de komende wijzigingen van de lager- onderwijswet en hij stelde voor ook in Beverwijk alvast een „onderwijsraad" in te stellen. De stem van dr. De Ruyter (C.H.) klonk in mineur: hij zag een gevaar in de durende stijging der gemeentelijke lasten, die niet door een gelijkopgaande stijging der inkomsten wordt opgevangen en kwam terug op het beleid inzake het gasbedrijf, dat volgens hem niet volgens de wetten dei- uiterste efficiency wordt geleid. Spreker was het evenmin eens met de verdeling der subsidies, die wel eens bij de verkeerde terecht komen. Als Communistische fractie-voorzitter besteeg de heer Swarts onmiddellijk het stokpaard der loon- en prijspolitiek, aldus afdwalend van het gemeentelijke beleid, dat hij veroordeelde omdat hij de rege- riilgspolitiek fout vond. Luchtbescherming De Voorzitter moest enige malen deze zwerftocht onderbreken met een vin gerwijzing naar de begroting, waarop de heer Swarts de gecombineerde Velsens- Beverwijkse luchtbescherming onvoldoende tegen een atoom-oorlog en een voorberei ding op de oorlogsgedachte noemde. De derde Katholieke spreker, de heer Vari D o o r n, vond de tijd ter bestudering van de begroting te gering, ondanks het verweer van de zijde van het college en hij wees de heer Swarts terecht, dat hij bij het afdelingsonderzoek een ander geluid liet horen dan nu toen propageerde hij juist een groter luchtbeschermingscrediet. Later bleek dit ironisch bedoeld te zijn. De heer Zuidersma (Comm.), zeg gende 1800 kiezers te vertegenwoordigen, maakte bezwaar tegen de geest in de raad, die volgens hem apert anti-communistisch is. Hij oefende voorts critiek uit op het beleid van de burgemeester, maar werd afgehamerd, als buiten de orde gaand, wat hem trouwens later nog meermalen over- Swam. Geef ons een (onbewoonbaar) huis Op een vraag van de heer Kuipers (Comm.) liet wethouder V e s s i e s (Kath.) weten, dat een aantal practisch onbewoon de huizen heus niet uit weelde worden ingehouden, maar dat de bewoners zelf IBleken om er te mogen blijven wonen. De burgemeester voegde er aan toe, dat de ^handeling van het woningprobleem als geheel dermate groots is opgezet, dat deze ume gevallen, hoe spectaculair ook, er «middellijk tegen weg vallen, öe begroting voor het gasbedrijf bracht j-f- D e Ruyter weer in het offensief *pn de bedrijfspolitiek aldaar, waar de 'nnst daalt, terwijl de tarieven vorig jaar ADVERTENTIE Wrijf deze aangename zalf op keel. ADVERTENTIE zorgt dat U voor de komende feestdagen bent voorzien van het ideale patentbloem korst-mix Alleen bij VAN DER MEER wnnemerjaan 151 - IJmuiden - Telefoon 5386 voor DINSDAG 19 DECEMBER ?°elner Theater, 8 uur: Opmars zonder iïöade. - Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: Het doden masker. WOENSDAG 20 DECEMBER ™5annemer Theater 7 en 9.15 uur: Opmars zonder genade. Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: Het doden masker. De voorzitter, zich bepalend tot de grote lijn. merkte op, dat de openbare nutsbe drijven vroegtijdig berekend moeten zijn op de te verwachten bevolkingsaanwas, waarna dit onderdeel der begroting werd geaccepteerd met de twee C.H.U.-stemmen tegen. Zowel de begrotingen van Openbare Wei-ken als van het slachthuis werden zon der stemming goedgekeurd en de heer Kuypers (Comm.) was de enige, die wat op de geraamde kosten van 't woning bedrijf had aan te merken en wel op de huizen aan de Wijkermeerweg en de Zweedse woningen aan de Munniken- weide. Wethouder V e s s i e s vond die „polder huizen" aan de Wijkermeerweg maar even- zovele zorgenkinderen, waar al van alles aan gedaan is en nog gedaan zal worden; bezwaren tegen de Munnikenweide-com- plexen zou volgens hem met meer recht van spreken ter bevoegder plaatse ingediend kunnen worden. Het hoofdstuk openbare veiligheid van de gemeentebegroting zelf veroorzaakte onmiddellijk een aantal spreeklustigen. De bespreking van diverse moeilijke verkeers punten in de stad werd gevolgd door een oratie van de heer Zuidersma (Comm.) die critiek leverde op wat hij noemde „ter reinafdrijving", waardoor de C.P.N. enjgtig in haar propaganda wordt belemmerd. De vergunningen voor uitvoeringen komen meermalen te laat en bij een filmvoorstel ling imogen geen bestuursmededelingen ge daan worden, zodat de fractie B. en W. in een motie wenst te vragen meer te letten op „algemene normen". Evenals bij zijn latere redenering over de strandpolitie werd de heer Swarts op dit punt meer malen door de voorzitter onderbroken en zelfs een voorstel van orde moest tussen beide komen. De motie sneuvelde. Nadat de heer Zuidersma vruchte loos had geprobeerd de subsidie voor de drankbestrijding met 100 procent omhoog te krijgen, en dokter DeRuyter met het oog op een naderende kinkhoest-epidemie een lans had gebroken voor een inenting tegen deze ziekte en tegen diphterie (te bestrijden uit de tariefsverhoging voor „verwarmingsgas"), maakte het hoofdstuk Volkshuisvesting de nodige tongen los. De heer Gerri tvs e pleitte voor betere huizen te Wijk aan Zee, dokter De Ruyter wilde graag eens precies ingelicht worden over de normen, die gelden bij de toewij zing van een woning en de heer Blom vroeg waar het geld gebleven is, dat resteerde toen dë huizen aan de Munniken- weide van dunnere rioolbuizen voorzien moesten worden dan in het bestek was toegezegd. Deze pijnlijke zaak kon door wethouder V e s s i e s niet beantwoord worden, maar hij zegde een onderzoek toe. Ingaand op de algemene beschouwing van de heer De Wey er, zeide de heer V e s s i e s, dat er plannen in de richting van een finaneiëring van de huizenbouw- in-eigen-beheer door de kleine liefhebbers, worden uitgewerkt. Het bouwvolume voor 1951 is nog niet bekend, zodat de gemeente het niet aandurft in de „goedkope sector" te gaari^ bouwen en daarmee hogere huren te creëren. Slecht hout voor nieuwe huizen Wat de kwaliteit van de nieuwbouw be treft, vertelde de wethouder, dat onder meer het hout tegenwoordig slecht is, waar weinig aan te doen is, maar dat ér op de stenen een strenge controle wordt uitge oefend. Wethouder Passchier (Volkshuis vesting) noemde tijdens de begrotings behandeling een paar tekenende cijfers over de woningnood in Beverwijk: er zijn in 1950 598 vergunningen uitgegeven voor een huis, waarvan 481 voor een heel huis en 296 voor een nieuwe wo ning. Op 1 Januari 1950 stonden er 671 liefhebbers op het lijstje van het huis vestingsbureau en op 1 November was dat cijfer al aangewassen tot 807, welk aantai inmiddels al weer aanzienlijk is opgelopen. Ook Beverwijk heeft dus nog een aanzienlijk tekort weg te wer ken. Wat de toewijzing van woningen betreft, deelde de wethouder mee, dat de priori teit nog steeds de bepalende factor is, met welke repliek dokter De Ruyter niet bevredigd bleek. Wethouder Vessies uitte sombere voorgevoelens ten aanzien van de materia- lenpositie voor de huizenbouw en ver wachtte volgend jaar wel weer in sterke mate „aan de montagebouw te moeten ge loven". Smits bouwbedrijf uit Vélsen- Nocrd heeft achter de Laan van Kanaan onder meer daarom zoveel vertraging bij de „Blocbouw"-huizen ondervonden, om dat de montage-mallen voor Beverwijk niet pasten, de prijzen omhoog gevlogen zijn sinds het complex is aanbesteed en er nog meer van deze onverwachte moeilijk heden rezen dit laatste in antwoord op een vraag van de heer Swarts (Comm.). Het hoofdstuk Openbare Werken haalde weer de heer Swarts (Comm.) uit de stilzwijgendheid. Hij fulmineerde tegen de vele brekerijen in enige Beverwijkse stra ten. Onfris "Wijk aan Zee De heer Gerritse (Arbeicl) vond, dat Wijk aan Zee er maar bekaaid afkomt bij de rioleringsplannen: het riekt er onfris. Het 95 liter waterverbruik per hoofd per dag (inclusief de industrieën) heeft met het overvloedige hemelwater voor Wijk aan Zee een watersnood van gedeeltelijk onfrisse aard veroorzaakt. De heer Kuipers (Comm.) kreeg te horen, dat een aula op de algemene be graafplaats in petto moet blijven als gevolg van de benarde financiële situatie der gemeente en de schuld van het opbreken der wegen, nadat ze pas gelegd zijn, werd door de wethouder op het P.E.N. geworpen, die in een aantal gevallen met zijn kabels komt als de weg er net ligt. Riolering voor Wijk aan Zee zal niet zo gemakkelijk zijn door de hoge kosten, zei de heer Vessies, maar Openbare Wer ken is bezig met plannen om het „natuur lijke" water door de enige riool onder de Rel weg af te voeren. Wankel werk De heer Blom (V.V.D.) meende dat er geen slechter „torenwerk" te vinden is dan dat aan de Wijkertoren en dat de 500 voor het onderhoud ervan dus te laag is, waarop de wethouder antwoordde, dat een grote schadepost altijd nog een plaatsje op een suppletoire begroting zal kunnen vinden. Op een voorstel van de heer Gerritse om B. en W. uit te nodigen binnenkort met rioleringsplannen voor Wijk aan Zee te komen, merkte de voorzitter op, dat het bebouwingsplan van de badplaats nog niet vast staat, zodat een rioleringsproject nog niet vast te stellen is. Er komt in de loop van dit jaar een par tieel uitbreidingsplan voor Wijk aan Zee, maar daarmee is nog lang niet alles gedekt. Het voorstel-Gerritse werd onmiddellijk ingetrokken. Zonder veel obstakels werden de diverse hoofdstukken daarna verder behandeld. Studiebeurzen De heer Romunde (Arbeid) uitte de wenselijkheid van een onderwijsraad, zoals al eerder op de avond werd bepleit en een studiebeurs voor begaafde jongelui en de heer Swarts wachtte met smart op de uitbreiding van het aantal gymnastiek zalen. Studiebeurzen en een onderwijsraad zijn nog geen onderwerpen van bespreking in B. ên W. geweest, antwoordde wethouder Passchier, en de gymzalen zullen „zo mogelijk" met een aantal vermeerderd worden. De Communisten eisten stemming over een voorstel tot de stichting van een neu trale kleuterschool, waarmee men van die zijde vooruitliep op de wettelijke regeling van dit onderwijs, welk voorstel, met alleen de communistische stemmen voor. werd af gekitst. „Volkshogescholen uit den boze" De subsidie van 1400,aan DEM was de heer Romunde wat te eenzijdig: zou den er niet ook eens een paar andere ver enigingen bedacht kunnen worden, zo vroeg hij B. en W., en de heer Swarts was het niet eens met de subsidie aan twee volks hogescholen, (waaronder de Bergense), die volgens hem „de arbeiders rijp maken voor de ideologie der bezittende klasse", wat door de heer Zuidersma nog wat werd aangedikt met de opmerking, dat deze in stituten „arbeiders-vijandig" zijn. Wethou der Vessies verdedigde de steun aan DEM door op de dure sintelbaan dezer ver eniging te wijzen, die de andere niet heb ben, zonder te vertellen, wat er dan op die sintelbaan wel voor evenementen voorval len, en de aantijgingen der beide commu nisten wei-den met een paar voorzitterlijke tegen-argumenten ontzenuwd: „het opvoe ren van het gevoel voor de menselijke waardigheid geeft enig tegenwicht legen de „gramofoonplaat-geest". Later werd de heer Zuidersma nogmaals venijnig afge straft, toen hij de Kerst-gratificatie voor de sociaal-ondersteunden ter sprake bracht en te horen kreeg, dat hij zijn taak niet kende en het staatsrecht aantastte, omdat deze zaken bij de landsregering thuis horen. Het voorstel om het gratificatie- voorstel voor kennisgeving aan te nemen, werd dan ook aangenomen. Beverwijk staat, merkte later wethouder Passchier op, op de zesde plaats in den lande wat de uit keringsnormen betreft. Tuinders moeten „omschakelen" De nieuwe structuur van de gemeente Beverwijk in liet kader der industria lisatie van Noordholland benoorden het IJ, gaf de burgemeester de alge mene opmerking in de mond. dat de tuinders in deze omgeving zich psy chologisch moeten gaan instellen op een andere broodwinning en een andere bestemming op den duur: „onze taak is plotseling eveneens een geheel andere geworden en de toekomst van onze jeugd is de industriële richting". Mr. Scholtens meende deze kwestie nog eens duidelijk te moeten stellen om de ombuiging naar andere moge lijkheden tydig voor te bereiden. Dit kwam terloops ter sprake bij het sub sidie aan de intercommunale commissie inzake tuinbouwbelangen in Kennemerland en de voorzitter zeide de grote belangen der tuinders volledig in het oog te zullen houden. Vermakelijkheidsbelasting De heer Swarts (Comm.) zag graag de bioscoop-vermakelijkheidsbelasting op 20 procent gebracht, en de heer Romunde (Arbeid) wilde verschil maken tussen de belasting op culturele en op „gewone" films. Wethouder Alberda (Financiën) speelde met de gedachte, dat de wer kelijk culturele films in de naaste toekomst een lagere belasting zullen ondergaan, waarbij hij nadrukkelijk voorop stelde, dat de culturele waarde ADVERTENTIE in 25 zaken over geheel 'Nederland ADVERTENTIE QOO3OOOOOO0OOOOOOOOOOOOOOOO0OOOOOO0OO0OOOOOOOOOOOOOOOOOO SPECIAAL VOOR DE DAMES! OUDEJAAR valt nu juist op Zondag. Alles is dus thuis. Gaat U dan in de keuken staan OLIEBOLLEN BAKKEN NATUURLIJK NIET U bestelt ze rustig aan „de BIC KB AR" g OOSTERDUINWEG 31 - TELEFOON 5681 - IJMUIDEN-OOST Elke gewenste hoeveelheid wordt U thuisbezorgd. O Verenigingen en instellingen vraagt speciale prijsopgave óoooooooooooooooQooooooooooooooooooooooooooooooooooocooof' dezer films zal worden beoordeeld doorB. en W. Een herziening van het gehele vermakelijk- heidsbelastingstelscl zou volgens hem niet mogelijk zijn. Nadat ook het zo langzamerhand bekend wordend communistische voorstel ter ver strekking van een Kerst-gratificatie aan het gemeentepersoneel uitvoerig toege licht door de voorstellers de grond was ontnomen, met de zo langzamerhand be kend geworden tegen-argumenten, kon digde om tien uur precies de laatste hamerslag van mr. H. J. J. Scholtens het einde dezer begrotingszitting aan. Wie verloor zijn jubileumcadeau Op het politiebureau te Beverwijk zijn des Maandags tussen 17 en 19 uur en des Zater dags tussen 13 en 15 uur inlichtingen te krijgen omtrent de volgende gevonden voor werpen: enveloppe met inhoud, kinder armband, een bos sleutels, parapluie, motor kap, herenhoed, schakelarmband, armband horloge, tas met inhoud, achtergelaten in Zaandam, vulpen, haarstrik met speld, stuk bindtouw, bril, portemonnaie. wollen shawl, herenhandschoen, verschillende wanten. Verder aangemeld: een foxterrier en een bruine hond. Kennemer Pluimveefokkers blijven Raad van Beheer trouw Maandagavond heeft de heer P. v. Groe ningen uit Amsterdam voor de leden van de Kennemer Pluimvee Vereniging gesproken over de kwestie tussen de Raad van beheer en de Nederlandse Konijnenfokkers Bond. Er is al eén scheuring ontstaan, de konij nenfokkers hebben de bond verlaten en willen een zelfstandige organisatie vormen. Hierin schuilen vele en grote nadelen die hun invloed op de sport der konijnenfokkers niet zullen missen, meende de heer v. Groe ningen. Na deze uiteenzetting bleef de K. P. V. het grootst mogelijke vertrouwen in de Raad van beheer stellen en men deze organisatie trouw te blijven. De voorzitter, de heer H. Vessies, dankte de spreker voor zijn inleiding en hoopte dat ter wille van de pluimveeliefhebberij de eenheid weer spoedig zou terug keren. OPENBARE VERGADERING VAN DE E.V.C. Aangezien de landelijke voorzitter van de E.V.C., de heer B. Blokzijl, Maandag avond verhinderd was in het Kennemer Theater op de vergadering van deze vak centrale het woord te voeren, heeft in zijn plaats de heer B. v. d. Heul als hoofdbe stuurder het woord gevoerd over „de strijd tegen de duurte". Allereerst zette hij uiteen, dat de span ning tussen lonen en prijzen er niet meer zal zijn als er opnieuw distributie zal wor- I den ingevoerd, waar hij zich dan ook een voorstander van toonde. Sprekende over de Benelux deelde de heer v. d. Heul mee, dat hij deze kort en goed een fiasco vond en overspringend op de textielpositie toonde hij zich zeer pessimistisch en hij dacht dat de prijzen na Januari met 20 procent zou den stijgen. De beperkingen op het gebied van de eleclriciteit zijn volgens de heer v. d. Heul het gevolg van de oorlogsproductie. Spreker besloot met een propagandis tisch woord over de E.V.C.. Het welkomst woord werd gesproken door de heer J. Brasser. HERVORMDE JEUGD VIERDE KERSTFEEST In het Verenigingsgebouw aan de Schans te Beverwijk kwam Maandagavond de Hervormde Jeugdclub bijeen voor het ge zamenlijk vieren van het Kerstfeest. Het is een geslaagde Kerst-avond ge worden: de liturgie „Daar is uit 's werelds duistre wolken" werd buitengewoon stem mig uitgevoerd en het Kerst-verhaal van mevrouw Dalmeyer sloeg eveneens in. Een „vrij" verhaal dat mej. Visser vertelde kreeg eveneens de aandacht, die het ver diende. Heemskerk „DE DIJK IS DICHT" Vrijdagavond 22 December zal voor de Maria-congregatie afdeling Heemskerk in het Marquette-Theater de Nederlandse film „De dijk is dicht" gedraaid worden. BEENBREUK DOOR DE GLADHEID Op de Marquettelaan kwam de 50-jarige mevrouw J. Baltusde Ruijter door de gladheid van de weg met haar rijwiel zo danig te vallen dat zij een been brak. Waar schijnlijk is het achterwiel van haar fiets weggeslipt. Met een taxi is mevrouw Baltus thuisgebracht. PLOTSELING OVERLEDEN De 56-jarige tuinder Q. Boon van de Jan van Kuijkweg te Heemskerk was Zondag morgen op weg naar de kerk toen hij door gladheid van de weg viel en in een langs de weg staande haag terecht kwam. Hij werd bij een van de omwonenden binnen gedragen. Toen de dokter arriveerde kon deze slechts de dood als gevolg van een hartverlamming constateren. ADVERTENTIE ]l LEDEREN KLEDING In Friesland is gisteren en hier en daar zelfs Zondag al druk geschaatst. De eerste Friezen op de gladde ijzers. afgaand aan de begrotingsbehande- lig was, zonder evenwel tot de tegenstem- fio Rovai-n-iilica ffaniDantfli-airl 4c mot c f<a willen wnrvfpri Voorafgaand aan de begrotingsbehande ling in de Beverwijkse gemeenteraad is een aantal andere gemeentezaken afge handeld. Onder meer is de heer K. R. Groot uit Gouda benoemd als hoofd der Emmaschool voor B. L.-onderwijs en in diverse commis sie-vacatures werd door benoemingen voor zien. Nieuwe straatnamen in nog te bouwen woonwijken tussen Grote Houtweg en Alk- maarseweg gingen zonder discussie onder de hamer door en even geruisloos gaf de raad zijn fiat aan de nieuwe meterkamer van het gasbedrijf. Dr. De Ruyter (CH) zag ook toen al de toekomst van het gasbedrijf niet al te rooskleurig in, en achtte noch college noch B. en W. deskundig genoeg toen het finan cieel beleid ten aanzien van dit bedrijf ter sprake kwam en B. en W. de toestemming van de gekozenen nodig hadden voor de bouw van een nieuw hoofdkantoor ten koste van f 166.000. Wethouder Alberda (Arbeid) bestreed deze mening en meende, dat deze stap „gewaagd" moet worden. De heer De Ruyter beet zich in dat woord „wagen" vast, geholpen door de heer G e r- ritse (Arbeid), die eveneens wat wreve lig was, zonder evenwel tot de tegenstem mers gerekend te willen worden. Wethouder Alberda (Arbeid) daar entegen achtte deze nieuwbouw zeer ur gent, waarop het voorstel werd aange nomen met de C.H.U.-fractie tegen. D.E.M. TER JAARVERGADERING Op de jaarvergadering van de Bever wijkse R.K, Sportvereniging D.E.M. is meegedeeld, dat de financiële zelfstandig heid, welke verleden jaar aan de afde lingen is verleend, een succes geworden is. Vervolgens bracht voorzitter R. Th. Schrama dank voor de vrijwillige arbeid die deze zomer door de leden is verricht op het terrein. Spreker besloot zijn inleiding met er op te wijzen dat zowel tennis als voetbal ge brek aan ruimte hebben en dat dit tekort in Beverwijk steeds urgenter wordt. Het jaar verslag van de secretaris getuigde van een actief verenigingsleven. Vervolgens werden de heren G. Kleyne en J. Schelvis tot kascontroleurs benoemd. Na de gebruikelijke rondvraag werd deze korte vergadering door de heer Schrama met een enkel woord gesloten. Doopsgezind Zangkoor bereidt zich voor op Pasen 1951 Na hét vorige week met succes uitge voerde Kerstconcert van het Doopsgezind Gemengd Zangkoor, waarin onder leiding van dirigent H. van Dijk het Weihnachts- oratorium van H. Barth het hoogtepunt was, worden nu reeds weer voorbereidingen getroffen voor een concert tegen Pasen 1951. Het koor zal daarvoor in studie nemen het werk Laude Sion van F. Mendelsshon Bartholdy met solistische medewerking. Dit concert, dat dan in de Doopsgezinde kerk aan de Meerstraat wordt gehouden, wordt aangevuld met koralen en het slotkoor uit de Matthaus Passion en het slotkoor van de Johannes Passion van Joh. Seb. Bach. KERSTFEEST HERVORMDE ZONDAGSSCHOOL Op de Tweede Kerstdag zal het Kerst feest van de Hervormde Zondagsscholen van Velsen-Noord en Driehuis weer geza menlijk worden gevierd in de Nederlands Hervormde kerk van Velsen. KERSTBIJEENKOMST VAN DE HERVORMDE KERK Uitgaande van de Nederlandse Her vormde Kerk zal op Vrijdagavond 22 De cember in het Kennemer Theater te Be verwijk een Kerstbijeeenkomst worden gehouden. Op deze avond zal het spel „De Ster van Bethlehem" van de dichter M. Nijhoff wor den opgevoerd. Castricum „DE SCHAKEL" BEGINT AAN EEN THRILLER De Castricumse Toneelvereniging „De Schakel" heeft voor de uitvoeringen in Fe bruari in studie genomen „De kat en de ka narie", een mysteriespel van John Willart. GROENTEVEILING VAN MAANDAG De aanvoer op de Castricumse groente veiling van Maandag was niet verbijsterend. De prijzen waren: sla 3; spruiten A 3868; spruiten B 1530: prei 8—19; andijvie 1431; boerekool 1921; witlof 34; peen III ",50—6,10. ST. THOMAS De damwedslrijd voor de bondscompetitie tweede klasse tussen „St. Thomas", Castri cum en „Het Noorden" uit Haarlem eindigde in een 1010 gelijk spel. „St. Thomas" speelde met vier invallers en van „Het Noorden" waren twee spelers niet opgekomen. De uitslagen waren: St. Thomas Het Noorden. 1. B, BeentjesA. v. Leuffen.1— 1 2. A. de ZeeuwH. DijkslagI1 3. W. de RuiterH. Dienske02 4. C. BakkerM. v. Leuven02 5. P. Ruiter—A. Bron 2—0 6. C. v. d. HimstA. Blom 02 7. C. Orij—W. Duba 0—2 8. Joh. v. Velzen—F. Flurij 2— 0 9. P v. d. HimstH. Hahn 2O 10. C. Lute—W. Loot 2—0 De uitslag luidt.. 10—10 Velsen-Noord „Suomi" heeft contact met Oostenrijk De leden van de Velsense athleüekver- eniging „Suomi" koesteren het voornemen hun internationale vriendenkring uit te breiden. Een bezoek aan Oostenrijk dat al enige tijd in de pen was, en waarvoor nu rede lijke kansen bestaan, komt op het verlang lijstje voor. Een contact met een gelijk waardige athletiekploeg in Oostenrijk is, dank zij de medewerking van de Kon. Ned. Athletiek Unie binnen het raam der moge lijkheden gekomen. Het bestuur van „Suomi" heeft een schrijven ontvangen van de „Osterreichi- scher Leichtathletiek Verband", waarin wordt meegedeeld dat in Oostenrijk reeds nu belangstelling voor de uitwisseling be staat. „Suomi" werd daarbij verzocht de prestaties van haar leden in het afgelopen jaar te willen toezenden, aan welk verzoek al gehoor is gegeven. De Suomi-athleten, die elke mogelijke manier aangrijpen om ook in de „stille" wintertijd het contact tussen de leden te bevorderen, gaan zich tweede Kerstdag toeleggen op een fikse wandeling, waar mede zij een traditie handhaven. Voor de Nieuwjaarsdag staat een ont moeting te Zaandam op het programma met de Atletiekvereniging „Zaanland". Er zal dan worden gevoetbald en gehand bald tussen teams van beide clubs. KERSTONTMOETING 1950 Onder het motto „Kerstontmoeting 1950" belegt de Ned. Hervormde gemeente van Velsen Donderdag een wijdingsavond in de school voor Chr. Volksonderwijs aan de Van Langeveldstraat. Opgevoerd wordt „Het Kerstspel". WILDAVOND VAN „SCHULPEN" De buurtvereniging „Schulpen" zal voor haar leden Zaterdag 23 December in het Veilinggebouw ,,'t Centrum" te Beverwijk de jaarlijkse wildavond houden. Er zal worden gekiend om wild-prijzen. De heer G. Olivier zal als humorist-confe rencier en imitator een bijzondere attractie leveren. GRONDSTOFFENAANVOER Voor de papierfabriek Van Gelder Zonen zijn aangekomen het Noorse s.s. „Dux" met een lading van ongeveer 2000 ton houtstof en cellulose van Gothenburg en het Duitse s.s. „Rudolf" met 1050 ton cellulose van de Zweedse haven Stugsund.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 5