IJmuider Courant AMERIKAANSE, FRANSE EN BELGISCHE Lin Yutang TROEPEN IN DUITSLAND ONDER EISENHOWER Naast Atlantisch leger een Atlantische productieraad Haarlems Dagblad Bewapeningsindustrie en grondstoffen der Atlantische landen onder één beheer 5e Jaargang No. 19736 jjareaux: Kennemerlaan 154. Telef. Adm. 54SS1 Telef- Redactie 5389. na 5 uur: 8061 (K 2560), Terrasweg 47, Santp. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Editie voor Vefeen, Ilnmkien, Santpoort ett-Omstreke» en <0pcatjtt HaactamUR ówrom CJ&mo ié?6) - Woensdag 20 December 1950 Uïtgave van de Grafische Bedrijven Damiaie. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post 5- Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom E CHINESE AUTEUR Lin Yutang. '„iens boek over de belangrijkheid des üer gisteren geciteerd werd, hecht waarde aan de humor: een der voor- afwoord "spreekt des te sterker in een waarin de overwegingen en handehn- t' van staatslieden en politici zo vaak verstoken van gevoel voor humor •en te zijn. Wie de uitingen van Oost "West beide overdenkt, waarbij „pres- V in h*t geding komt wordt zich daar van bewust. Lin Yutang ziet- de che- ïhe functie van de humor als een ver- j-rine in de aard onzer gedachten. Hij *nt dat die tot de wortel van onze cul- „r aaat en de weg opent voor de komst een tijdvak der Redelijkheid. Daarin ïf hii een menselijk ideaal. Eenvoud in 'fnkwijze, een vrolijke levensbeschouwing doorvoering van gezond verstand wor- L voor deze cultuur der redelijkheid ver- :t. Deze drie nu kenmerken het gevoel ÏTgr humor en komen eruit voort. Het is «oeiiiik ons zulk een nieuwe werela voor stellen, omdat de huidige er zozeer van chilt Over het geheel genomen is ons ■ven en zijn onze studies te zwaar-ernstig, onze philosophie te somber en zijn onze dachten te ingewikkeld. De verwikkehn- m gedachtenleven en studie maken de Sdige wereld ongelukkig. Eenvoud in svenswijze en in denken vormt het zuiver de ideaal voor beschaving en cultuur. Overladen met denkbeelden, ambities en stelsels schijnt de mens in staat, zich erboven te stellen. Ge- jkkitf is er een kracht des geestes die het jogelijk maakt dit alles met een glimlach bezien. Die is het bezit van de man Jet gevoel voor humor. Lin Yutang kent de gemakkelijkheid toe, de gave om iet vastheid en toch lichtheid van hand •dachten en denkbeelden te hanteren, die ieesterschap kenmerken. Alleen hij, die leester over zijn gedachten is, wordt er :et de slaaf van. En ofschoon daar een leenstelling in schijnt te liggen is eenvoud Ét uiterlijke teken en het symbool van de iepte der gedachten. Mij, zegt Lin Yutang, inijnt het toe dat eenvoud ongeveer het soeilijkste :.s dat men als leraar en als ■'arijver verwezenlijken kan. Helder den- in is moeilijk en men kan alleen eenvoud ereiken als de gedachten helder zijn. Als fij een schrijver met inspanning een denk- aeld zien bewerken kunnen wij er zeker an zijn dat het omgekeerde zich voordoet: ift denkbeeld bewerkt hem. Het gevoel voor humor leidt tot eenvoud s gedachten. Het houdt zich vooral bezig iet feiten, terwijl een theoreticus zich j'êer toelegt op denkbeelden. Gezond ver- iand en speelse geest tonen de tegenstel- ;ng tussen denkbeelden en werkelijkheid.' vaar die zich voordoen, en leiden dus tot ereenvoudiging. Als deze auteur zich Keizer Wilhelm II oor de geest roept is hij ervan overtuigd at die man een keizerrijk verspeeld heeft mdat hij niet kon lachen. Met zijn opge- raaide snorren zag hij er in het openbaar it, alsof hij steeds kwaad op iemand was. in de dingen, die hem tenslotte wel tot een jimlach konden brengen overwinning, 'succes, boven anderen uitkomen bepaal den verder zijn levenslot. Duitsland verloor eerste wereldoorlog omdat Wilhelm'von Bphenzollern niet wist. wanneer hij lachen Hoest en waarom. Zijn dromen werden niet door de lach. De ergste critiek •p de dictaturen is, dat de leiders van de- coeraüsehe landen kunnen lachen terwijl ccfators er met hun vooruitstekende kin- Kn altijd zo dodelijk ernstig uitzien, alsof ie wereld niet gered zou kunnen worden ian door hen. „Het ziet er lelijk uit als onze ïeersers niet glimlachen, want zij hebben 11e kanonnen", zegt Lin Yutang in een in, die de werkelijkheid van de verhou- jsg tussen regeringen en volleen treffend ngeeft en als „kernwoord" verdient, te ijven leven. Als men vijf of zes van de Kst met Humor begaafden naar een inter zonale conferentie zond, met volledige iraachten, zouden zij de moeilijkheden plossen. Er zou geen oorlog komen. Man- :in die oorlog aan een ander volk verkla- !üi zijn zozeer in ernst en half gek. Zij reten zo zeker dat zij gelijk hebben en dat hd aan hun zijde staat. De mannen met avoel voor humor zullen dat niet denken et, de tekortkomingen van hun eigen lan- sn heel goed zien. Er zijn mensen die met verwondering en isschien zelfs tegenzin een betoog als dat n Lin Yutang zouden lezen, omdat zij Renen dat humor slechts een soort luchtige ntspanning is, de mens geschonken om er :ch in zijn vrije tijd, na zijn zwaar-op-de- :andse arbeid, even mee te verstrooien. Die ïensen hebben van de diepe betekenis der ïïre humor geen begrip. Zij nemen ook Rn de menigmaal zo zonderlinge en amor-loze beschouwingen der politici op •'ternationaal gebied niet kennis met de Wrbazing, die zij verdienen omdat zij «onredelijk zijn. Misschien wel logisch, {«hoon zelfs dat vaak niet het geval is, "-v ten zeerste onredelijk. De staten en ^regeringen zijn er inderdaad om leven ^levensgeluk van de mensen, die hun tisen vormen, te verzekeren. Niet omge- En zeker niet om zulke vaagheden -staats-prestiges te laten beslissen. R. P. ise communistische dele- t uit New York vertrokken Aphinesc communistische delegatie bij y! S is E'insdnga-vond per vliegtuig uit i"! York vertrokken, uitgeleide gedaan «oralalik, de voornaamste Sovjet-Russi- ce afgevaardigde en afgevaardigden van rjocaoslowakije en Polen. L, I bij het vertrek uitgegeven ver- armg wenst de leider der delegatie, Woe S10e Tsjoean, de Amerikaanse bevolking !rn gelukkig nieuw jaar". Woe verklaart Am !lgeloven> da* »de vredelievende '^ensaanse bevolking een wereldoorlog •I ontketenen door aggressie tegen For- -«a en interventie in Korea". delegatie nam 900 kilo bagage meer j. vbegtuig mee dan op de heenreis -Meegebracht. Aanwinsten der bagage •«ren kleren, electrische apparaten, boe- bjdschriften en kleine meubelstuk- J |»ar verluidt heeft de delegatie een ot? hoeveelheid Amerikaanse technische •"wieken meegenomen, waaronder alles •j öe{rekking heeft op de atoomenergie, oor het verti-ek van het vliegtuig heb- -■ detectives van de bomsectie New York uk bagage san boord met röntgen- doorgelicht. bronnen van menselijk welzijn. (Van onze correspondent in Brussel) Het communiqué van de Atlantische conferentie werd gisteravond door verschillende woordvoerders van commentaar voorzien. Het blijkt dat als generaal Eisenhower zich in Januari eerstkomend te Parijs zal installeren, hij onmiddellijk zal kunnen beschikken over de Amerikaanse, Franse en Belgische troepen die Duitsland bezetten. Ook Enge land en Nederland zullen strijdkrachten, die nog moeten worden aangewezen, onder Eisenhowers bevel plaatsen. Deze eenheden zullen dus de eerste kern vormen van de Atlantische legermacht. Zij zullen in West-Duitsland opgeleid en gestationneerd worden. In het tweede gedeelte van het commu niqué is er sprake van de oprichting van een bureau voor de bewapeningsproductie. In dit verband heeft Etian Acheson, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, opgemerkt dat zijn land in 1950 1951 een productie zal ontwikkelen van 40 milliard dollar, een bedrag dat gelijk staat met het totale Nederlandse nationale in komen over 1950. Dat bedrag zal bestemd zijn voor de uitrusting van het Ameri kaanse en van andere Atlantische legers. De Amerikaanse minister zeide te hopen dat ook in Europa een gecoördineerde in spanning zal worden ondernomen. Over de verdeling van de grondstoffen rezen bezwaren. Het blijkt dat de grote drie tijdens het onderhoud Truman-Attlee te Washington besloten hebben een soort toewijzingssysteern in te stellen voor grond stoffen. Noch de organisatie van de Marshalllanden, noch de andere kléine landen werden daarin gekend. Wat het Duitse probleem betreft is het communiqué zeer behendig geredigeerd. Het constateert in de voorwaardelijke vorm dat Duitsland een bijdrage zou kunnen leveren tot de gemeenschappelijke ver dediging. In een eerste periode zullen de Hoge Commissarissen onderhandelen' met Bonn, daarna zouden de drie ministers van Buitenlandse Zaken van Frankrijk, Enge land en de Verenigde Staten met kanse lier Adenauer onderhandelen. In Engelse kringen van de conferentie was men het eens over de grote waarde van een Duits tactisch Iuchtwapen voor het Europees leger. Men hoopt met Bonn spoedig tot een overeenkomst te komen, daar de Duitsers er evenveel belang bij hebben dat zij aan de Elbe verdedigd worden, als om het even welk ander Europees land. De aanvaarding van de verdediging van Europa aan de Elbe is overigens een overwinning van de Antwoord aan Moskou „Afzonderlijk, doch gelijk gestemd als violen" BRUSSEL (Reuter). De ministers van Buitenlandse Zaken van Amerika, Enge land en Frankrijk zijn Dinsdagavond te Brussel tot een aceoord gekomen over de tekst van het Westelijke antwoord op het Sovjet-Russische voorstel tot een vier- mogendhedenconferentie over Duitsland, zo wordt in gewoonlijk welingelichte krin gen vernomen. De drie ministers hebben instructies op gesteld voor de geallieerde Hoge Commis sarissen in West-Duitsland om de Duitse bondsregering te benaderen in verband met de plannen voor West-Duitslands deel neming in de strijdmacht van het Atlanti sche pact. Volgens een woordvoerder van de Atlan tische organisatie zal het antwoord aan Moskou vandaag aan de consultatieve raad der Westeuropese Alliantie worden voorge legd alvorens het naar Moskou wordt ge zonden. Volgens de Franse Hoge Commissaris voor Duitsland, Frangois Poncet, zal het antwoord „zonder verwijl de komende dagen" verzonden worden. Elk der drie landen zal apart antwoorden, doch de drie antwoorden zullen in gelijksoortige be woordingen gesteld zijn, aldus Poncet. „Zij zullen tenminste als violen gelijk gestemd zijn", zo voegde hij er aan toe. De drie Hoge Commissarissen voor Duits land zullen direct na hun terugkeer uit Brussel in verbinding treden met de West- Duitse regering ten einde het Duitse stand- punt ten aanzien van het deelnemen van Duitsland aan de Atlantische defensie te vernemen. Bij de besprekingen over de Atlantische defensie, die in Januari te Parijs zullen worden gehouden, zullen ver tegenwoordigers van de West-Duitse rege ring als volwaardige deelnemers aanwezig zijn, aldus Poncet. Europese diplomatie, daar sommige Ame rikaanse militairen in hun strategische ontwerpen een verdediging van Europa hadden gepland aan de Pyreneeën. Amerikaanse versterkingen President Truman heeft volgens Reuter gezegd, dat aanvullende Amerikaanse troe pen naar Europa zullen worden gezonden als deel van het nieuwe Atlantische leger, zodra het mogelijk is deze troepen gereed te krijgen. Er zijn thans ongeveer 100.000 man Ame- kaanse landstrijdkrachten in Europa en drie eskaders gevechtsvliegtuigen evenals drie eskaders vliegende reuzenforten van het type B-29. Er zijn ook Amerikaanse vloot- eenheden in de Middellandse Zee. Reactie van Schumacher De leider van de West-Duitse sociaal democratische partij, dr. Kurt Schumacher, Eisenhower in Januari naar Europa Generaal Dwight D. Eisenhower heeft meegedeeld, dat hij van plan is om streeks 1 Januari naar Europa te ver trekken om de basis te leggen voor zijn nieuwe functie als opperbevelhebber van het Atlantische pact. Luitenant- generaal Alfred M. Grünther gaat als stafchef met hem mee. De generaal maakte zijn plannen be kend op een speciale persconferentie te St. Louis. Op het verzoek van de fotografen om te glimlachen antwoordde hij: „Ik zie in deze tijden niet veel reden tot glim lachen". Eisenhower was in een ernstige stem ming toen hij tot de journalisten sprak, aldus Reuter. „Heden ten dage is de internationale vrede het enige belang rijke probleem", zeide hij. „ik heb goede hoop op het behoud van de vrede, doch het zal niet gemakkelijk worden". heeft Dinsdagavond aan Reuter meege deeld. dat zijn'partij de te Brussel geno men besluiten zal blijven verwerpen, zo lang de geallieerden niet voldoende troe pen ter beschikking stellen voor de be scherming van West-Duitsland. Dr. Schu macher noemde het een hersenschim te ge loven. dat een West-Duitse militaire bij drage binnen een jaar haar beslag zou kunnen krijgen. Communiqué van Brussel „Industriële opperbevelhebber" zal waarschijnlijk ook een Amerikaan zijn Conferentie Nieuw-Cuinea Zaterdag voortgezet Indonesische actie „elegant" DJAKARTA, 20 December. (Aneta). „Woensdagmiddag om kwart over één zal ik per vliegtuig naar Den Haag terugke ren", zo verklaarde mr. Roem na afloop van de bijeenkomst van het Indonesische kabinet van Dinsdagavond, die van half acht tot half één duurde. Premier Natsir voegde hieraan nog toe, dat, de besprekin- gën met de Nederlandse delegatie zoals overeengekomen Zaterdag zullen worden voortgezet. Op de in brede bewoordingen gestelde vraag of minister Roem nieuwe instructies van zijn regering had ontvan gen volgde het stereotiepe antwoord: „Hij heeft zijn instructies gekregen". Nadere mededelingen wilde de premier hierom trent niet doen. Eerst dient de Nederland se delegatie op de hoogte te zijn. zo zeide hij. Op de vraag of er een tijdslimiet aan de delegatie is gegeven, zeide premier Natsir nog: „dat is onnodig. De tijd is im mers op zichzelf reeds een limiet". In een communiqué over de besprekin gen wordt nog het volgende gezegd: „Op zijn 26ste vergadering welke 19 December gehouden werd, heeft de ministerraad die problemen behandeld die betrekking heb ben op het door het parlement ingediende wetsontwerp over de rechts- en geldelijke positie van de voorzitter en de leden van het parlement. Voorts heeft de regering de kwestie West-Irian besproken. Het kabinet heeft verder besloten, dat de mi nister van Buitenlandse Zaken, die tevens optreedt als voorzitter van de Indonesische delegatie voor de kwestie Irian, op 20 December naar Nederland zal terugkeren om aldaar de besprekingen op 23 Decem ber voort te zetten. „Indonesië zal de strijd om Irian op elegante wijze voeren", aldus deelde men in officiële kringen Dinsdagmorgen aan Aneta mede. In deze kringen zeide men, dat het mandaat voor de Irian-delegatie •ongewijzigd zal blijven. De regering blijft haar standpunt handhaven, dat op 2T De cember een oplossing dient te zijn gevon den die gebaseerd is op het principe van erkenning van -de Indonesische souvereini- teit over West-Irian. Op een vraag naar de mogelijkheid van een eventuele annulering van de overeen komst der Ronde Tafel Conferentie bij een mislukking der onderhandelingen (waar voor de laatste dagen in sommige Indone sische persorganen stemmen zijn opge gaan) zeide men in deze officiële kringen, het niet wenselijk te achten, dat Irian een reden zal vormen voor een eenzijdige op zegging der overeenkomst. Het woord is aan. Otto Weiss: Reeds in zo menige partij tra^ een splitsing in, omdat twee van haar leiders ketzelfde wilden. BRUSSEL, (Reuter). Aan het eind van een tweedaagse conferentie van minis ters van Buitenlandse Zaken en Defensie uit de twaalf bij het Noord-Atlantisch pact aangesloten landen te Brussel is Dinsdag een communiqué uitgegeven, waarvan de voornaamste punten de volgende zijn- Generaal Dwight Eisenhower is be noemd tot opperbevelhebber van de West- Europese defensie en zal alle onder zijn bevel vallende nationale eenheden organi seren tot „een doeltreffende, verenigde strijdmacht". De Amerikaanse en Franse strijdmach ten in Duitsland zullen onder zijn opper bevel worden gesteld. Duitsland zal een aandeel krijgen aan de gemeenschappelijke verdediging. Er zal een productieraad voor de verde diging worden ingesteld met grote be voegdheden. Er zal een opperste leider van deze raad worden benoemd wiens bevoegdheid te vergelijken zal zijn met die van Eisen hower. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dean Acheson,. heeft er bij de ministers op aangedrongen, dat hun landen hun strijdmachten onder generaal Eisenhower zullen stellen. Amerika en Frankrijk hebben onmiddellijk na het be kend worden van het besluit tot vorming' van een Europees leger hun troepen in Duitsland onder Eisenhower gesteld. Enge land gaf aan het verzoek van Acheson niet onmiddellijk gehoor, omdat „de En gelsen een dergelijk besluit niet overhaast nemen", aldus een Engelse woordvoerder, doch Bevin had een verhoging van de pro ductie beloofd. Truman zal minister Acheson niet ontslaan WASHINGTON 19 December (Reuter). President Truman heeft op een persconfe rentie meegedeeld, dat hij weigert de minister van Buitenlandse Zaken, Acheson, te ontslaan. Zoals bekend, is hier van republikeinse zijde op aangedrongen. Generaal George Marshall blijft aan als minister van Defensie, aldus Truman op zijn persconferentie. De sneeuwval heeft voor de wintersportvrienden een waar dorado geschapen. In de omgeving van Haarlem wotdt zelfs druk geskied met paarden-iractie. Generaal Eisenhower zal bijgestaan worden door een internationale staf, die zal worden samengesteld uit vertegenwoor digers van de landen die aan de Atlantische strijdmacht bijdragen. De financiële zijde is „slechts in alge- méèe zin" besproken, aldus een woordvoer der, „doch men verwacht, dat iedereen zijn uiterste best zal doen en anderzijds zijn de Verenigde Staten bereid de last mede te dragen". Ook een Amerikaan? Men verwacht, dat een vooraanstaand Amerikaans industrieel benoemd zal wor den tot directeur van de productieraad, omdat de Amerikanen meer ervaring heb ben op het gebied van massa-productie. William Batt, hoofd van de missie van de ECA te Washington, is tot Amerikaans af gevaardigde in de raad benoemd. De nieuwe raad, die de oude raad van vier landen overvleugelt, zal bestaan uit ver tegenwoordigers van alle twaalf pactlanden en verantwoording verschuldigd zijn aan het defensiecomité en de raad van plaats vervangers. Naar verluidt heeft Achesons voorstel tot benoeming van een directeur voor de productieraad enige critiek ontmoet van de zijde van Europese gedelegeerden. Volgens Britse kringen is dit voorstel van Acheson niet door de Atlantische raad aan genomen,'maar ter bespreking verwezen naar de pas opgerichte productieraad. Onmiddellijk na het einde van de confe rentie van de Noord-Atlantische raad kwa men de ministers van Buitenlandse Zaken van Amerika, Engeland en Frankrijk bijeen. Vandaag zullen de ministers van Buiten landse Zaken der vijf landen van de West- Europese Alliantie hun nieuwe positie be spreken. „Geen Luftwaffe' luehteenheden. wel Duitse Een officiële woordvoerder'van een de legatie te Brussel heeft onthuld, dat de At lantische raad een plan heeft goedgekeurd, waarbij machtiging wordt gegeven tot vor ming van Duitse tactische luehteenheden ter ondersteuning van de Duitse strijd groepen die in het Atlantisch leger worden opgenomen. „Van de vorming van een Duitse luchtmacht is echter geen sprake", aldus de. woordvoerder. De Duitse generaal Hans Speidel, ex-chef staf van Rommels nazi-leger in Afrika, wordt algemeen beschouwd als de - geschikste man voor de opbouw van de West-Duitse legermacht, waartoe door de Atlantische pactlanden besloten is. De 55-jarige Speidel, die men hier met zijn echtgenote ziet, zou geen nazi geweest zijn; na het complot legen Hitler was hij een van de officieren die door de Gestapo gearresteerd werden en het heet dat hij bij die gelegenheid slechts ternauwernood aan een doodvonnis ontsnapte. Censuur op berichten van het Koreaanse front Naar uit Seoe! door Reuter wordt ge meld wordt op de strijdkrachten der U.N.O. ten Noorden van Tsjoentsjon aan de 38ste breedtegraad over een front van 50 km sterke druk uitgeoefend door communisti sche afdelingen. De Noord-Koreanen heb ben medegedeeld dat zij zonder hulp der Chinezen naar het Zuiden over de 38ste breedtegraad zullen oprukken. Verder werd medegedeeld dat guerillastrijders in Zuid-Korea contact met elkander hebben gemaakt en de knooppunten zullen aan vallen. Volgens een woordvoerder van het acht ste leger zijn de tweede, vijfde en achtste divisie bij pogingen om de stellingen aan de breedtegraad te verbeteren op matige tot zware tegenstand van Noord-Koreaanse troepen gestuit. Dit is het eerste grote tref fen aan het front van het achtste leger sinds drie weken De luchtmacht der verbondenen heeft haar aanvallen op Chinese en Noord- Koreaanse troepen voortgezet. Superforten hebben de aanvoerplaatsen Paktsjon en Tsjongdjoe gebombardeerd. Generaal MacArthur heeft een censuur op alle nieuwsberichten, radio-uitzendin gen, tijdschriftartikelen en foto's over de oorlog in Korea ingesteld. Na weken van meningsverschillen over de doeltreffendheid van de huidige vrijwil lige censuur heeft een persfunctionaris van generaal MacArthur een verklaring uitgegeven, waarin wordt gezegd: „Onmiddellijk ingaande zullen op mili taire operaties betrekking hebbende pers berichten, radio-uitzendingen, tijdschrift artikelen en foto's, wier oorsprong in Japan ligt, vóór vei-zending ter zuivering de ad viesafdeling voor perszaken moeten pas seren". Onder deze censuur vallen ook verliezen en vervangingen. „Nieuwsberichten uit Korea, die door middel van de door het leger gecontroleerde verbindingen zijn gezuiverd, behoeven niet opnieuw te worden gezuiverd, tenzij zij in Japan herschreven zijn". Noodmaatregelen in de Verenigde Staten De Amerikaanse regering heeft een ver laging van het civiele tinverbruik bevolen met 20 De maatregel wordt 1 Februari van kracht en zal betrekking hebben op de productie van blikjes, tubes voor tandpasta en scheercrème, sluitingen voor kruiken en flessen en een groot aantal andere arti kelen. Da industrie zal vrij zijn ver vangingsmiddelen te gebruiken. De Amerikaanse economische stabilisa- tieraad heeft de bedrijven gevraagd de prijzen voor alle goederen en diensten vrijwillig te „bevriezen". Dit zou beteke nen, dat alle prijsverhogingen worden ver boden, die de normale winstmarges zouden verhogen. Prijsverhogingen welke verband houden met gestegen kosten zullen echter worden toegestaan. Het regeringsagentschap heeft de indu strie verzocht alle prijsverhogingen onge daan te maken welke sedert 1 December zijn ingevoerd en welke bepaalde gespeci ficeerde „redelijke normen" overtreffen. Bertha Hertogh-comité in Londen Maleise studenten in Londen hebben een „Bertha Hertogh-comité" opgericht. Als doel werd uiteengezet, dat men steun wil verkrijgen voor „de zaak van het Maleise volk jn zijn rechtmatige strijd om Bertha Hertogh". Het comité zal in de algemene jaarvergadering van de Maleise gemeen schap van Groot-Brittannië op 29 Decem ber een resolutie voorstellen, waarin uit drukking wordt gegeven aan de zorg om trent de wijze, waarop de zaak-Bertha Her togh te Singapore aangepakt werd. In deze resolutie zal geprotesteerd worden tegen „de arrestatie van Mohammedaanse leiders ingevolge de noodregelingen" en zal ver zocht worden een onderzoek in te stellen naar „punten in de Mohammedaanse en Britse wetgeving, die in dergelijke gevallen met elkander in strijd zijn". Hongki ;ong protesteert tegen Amerikaanse blokkade HONGKONG (Reuter). Het bestuur van de Britse kroonkolonie Hongkong heeft de Britse minister van Koloniën verzocht „de krachtigste stappen te doen bij de Amerikaansche regering", opdat „de Amerikaanse blokkade van Hongkong zal worden verzacht". Dit is Dinsdag door een woordvoerder van het bestuur medege deeld, die verder nog verklaarde dat de blokkade waarschijnlijk ernstige gevolgen voor de kolonie zou hebben en haar han del en industrie zou verlammen. „Hongkong heeft reeds de uitvoer naar China van een gehele reeks artikelen van strategische waarde verboden. Dit zijn merendeels olie-producten", aldus de woordvoerder van het bestuur van Hong kong. De Amerikaanse regering heeft, zoals gemeld, Amerikaanse schepen en vliegtui gen verboden voor communistisch China of het door de Russen beheerste gedeelte van Europa bestemde „goederen van stra tegische waarde" te* vervoeren. Ook naar Hongkong en de Portugese kolonie Macao mogen deze goederen niet meer worden verscheept, om te verzekeren dat ze uit eindelijk toch niet in rood China terecht komen. HET WEER AFGEBEELD In onze omgeving en Scandinavië heeft zich een rug van hoge luchtdruk gevormd die een uitloper vormt van het machtige Russische hoge drukgebied. In. deze rug van hoge druk loste de bewolking snel op, waardoor vannacht bij heldere hemel de temperatuur tot ver onder het vriespunt daalde. Hierbij ontstond op verschillende plaat sen een zeer d.ikke mist. Kenmerkend voor de huidige vorsttoestand is, dat Nederland de laagste temperaturen heeft van vrijwel geheel Europa. Weerbericht MORGEN AFNEMENDE VORST Verwachting, meegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woensdagavond tot Donderdag avond, opgemaakt te 10 uur: Aanvankelijk op vele plaatsen nog weinig bewolking met mistbanken en matige, hier en daar strenge vorst. Later meer bewolking met stijging van temperatuur tot nabij het vriespunt, in het uiterste Noor den van het land tot lichte dooi. Hoofdzakelijk in de Oostelijke pro vincies kans op enige neerslag. Zwakke tot matige wind tussen Oost en Noord. 21 December Zon op 8.46 uur, onder 16.30 uur Maan op 14.01 uur, onder 6.16 uur Hoog en laag water te IJmulden Woensdag 20 December Hoog water: 0.48 en 13.13 uur. Laag water: 8.42 en 20.58 uur. Donderdag 21 December Hoog water: 1.44 en 14.05 uur. Laag water: 9.36 en 21.49 uur.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 1