Het Hek van de Daim Twee geduchte drinkers zuigen aan dezelfde zoete voorraad Agenda voor Velsen Dry Cleaning only Geen vers brood op Tweede Kerstdag GRATiS WILD OF VLEES IJMUIDER KLEDINGMAGAZIJN Woensdag 20 December 1930 3 WATERS TRIJP JCtnnemer tuinders: ,,Dit is ons water PÏVN: Het kan anders en beter AAN DE STRENG WEG in Heemskerk, langs de achterpaden van Heiloo en rond de dorpskerk van lammen zijn de zorgen niet gering in de kleine behuizingen der Kennemer tuinders. Degenen, die bij de dag leven weten dat zo niet, maar een man als N;ek Vendel kan er zwaar over dubben en hij zet het grote probleem van deze verdrogende streek rechtuit op poten: „Als wij geen pompen slaan, gaat de hele zaak naar de ratsmodé". En Niek Vendel zegt dat niet, omdat hij secretaris is van het District Kennemerland, die de tien afdelingen uit de omgeving van de Land- en Tuinbouwbond overkoepelt, elke tuinder zegt het hem somber na. Daarom slaat elke tuinder, die het maar even kan opbrengen, pompen in zijn tuin, kleine felle pompen, die water in de rulle aarde brengen. Er zijn er maar een paar, die Gods overvloedige water van dit seizoen over Gods akkers laten lopen en denken, dat dit ene natte jaar het vraagstuk voor een gedeelte zal hebben opgelost. Bovendien zitten dezulken imeestal op de laagste gronden en hen kan niet het ergste overkomen het ergste, dat wil zeggen een land met aardbeien, dat verdroogt onder cle zon en een veld met irissen, waar geen bloem tot volle wasdom komt. ,Dat is toch ons water?" vragert deze ménsen", ons water, tot wie weet hoe diep in de grond waar vader en vaders vader zijn groente en fruit op teelde? Wat doet dat Provinciaal Waterleiding net in onze grond? Waarom zuigen de wellen van het PWN niet alleen het duinwater weg, maar ook „ons" water? Waarom gaat het PWN ons nu plotseling dwars zitten en bezwaar maken tegen een aantal vergunningen, die de gemeentelijke overheden voor het slaan van pompen afgeven?" In het kantoor van het PWN in Bloe- mendaal ként men deze kwestie, die in feite al jaren oud is en men maakt zich er zorgen over. De waterwinningsproble men. worden voor Nederlands duinstreek nijpend, omdat het zoute water opdringt yan zee uit naarmate het zoetwaterreser voir meer wordt uitgeput. Enerzijds is er bij de overheid een pro ject in studie om dit Kennemerland op den duur met boezemwater uit de nabijgelegen polders te bevloeien en wordt door het PWN volledig erkend, dat maatregelen voor een betere beheersing van de grond waterstand dringende noodzaak zijn. Met dat boezemwater zou een goede regeling van het grondwater, dat direct nodig is voor het gewas en dus vlak onder de op pervlakte blijft, bereikt kunnen worden: een eventueel teveel zoals in deze herfst Kon afvloeien en een tekort, zoals in de vorige zomer, kan gemakkelijk ingebracht worden. Schommelingen opvangen Hiermee zou dus de tuinbouw zich kun nen wapenen tegen klimatologische schom melingen, die de waterstand in de bodem onmiddellijk beïnvloeden en daarmee zware consequenties voor de plantengroei opleveren. Dit is echter nog toekomstmuziek en de lituatie van dit moment is zo, dat de tuin ders overal pompen slaan, die tot op 40, 'soms tot 80 meter in de geestgronden drin gen om het water te halen nu naar schatting der tuinders zelf al niet minder dan 7.500.000 kubieke meter per jaar ofwel de helft van wat het PWN zelf gebruikt uit de diepere zoetwater reservoirs. En daarmee komen twee „watercon currenten" in dezelfde voorraadkamers terecht, want ook het PWN put zijn water uit deze „bel" zoetwater. Meer belang zouden de tuinders dus hebben bij een bevloeiïng van hun boven grond door middel van het boezemwater, dat in de onmiddellijke nabijheid onbe perkt voorradig is. Een bevloeiïng, die het PWN noch zou steunen, noch zou schaden, omdat onder deze eerste grondwaterlaag een afscher mende klei-„balk" ligt, die moeilijk door dringbaar is. Deze wetenschappelijke argumenten heb ben in brede lagen der tuindersbevolking nog weinig weerklank gevonden: men ziet daar het verdrogingsproces angstwekkende vormen aannemen en men beschuldigt on middellijk het PWN. Verklaarbaar, maar enigszins kortzichtig, omdat dit PWN ten eerste geen directe mededinger naar het bovenste duinwater van de tuinders ge noemd kan worden en ten tweede niet MARKTBERICHTEN 19 December 1950 Pryzen Heilbot 2,60—2,05; Tarbot I 2,70—2.50, p. kg. Schartong 32; kl. schol II 30,50; schar 22—13; v. haring 15.50; makreel 40,50—31; gr. schelvis 65—51,50; gr.m. schelvis 6651; jd.m. schelvis 5952; kl. schelvis X 5450,50; kl. schelvis II 30,50—12; wijting 27—13; gr. gul 4538: midd. gul 39—33; kl. gul 35—27; kl. haai 26—23; poontjes 27—22; v koolvis ZW; 29—21; kl. koolvis wit 3829, per 50 kg. Gr- kabeljauw 14096; gr. koolvis zw. 53,50—37; gr. koolvis wit 82—77; gr. leng 83-81, per 125 kg. Aanvoer 2 kisten tarbot, 2 kisten heilbot, 4 kisten tongschar en schartong. 2 kisten schol, 10 kisten schar, 15 kisten haring, 130 kisten makreel 235 kisten schelvis, 100 kisten wij ting, 50 kisten kabeljauw en gul, 25 kisten [eng. 15 kisten haai, 10 kisten poon, 145 kisten kooivis, 25 kisten divex'sen. Totaal 770 kisten, Besommingen verse haring: KW 78 f244: KW 189 f150. E«n trawler besomde f21.790. ADVERTENTIE BORSAL1NO HOEDEN f 39.50 in Eden-model, XtAntRKrltirt WOENSDAG 20 DECEMBER Kfthj 9' 14 tot 15 uur: Spreekuur wet- Dufr van Onderwijs. V»».»» 20 uur: ,.De betekenis van jMrêueest voor de Humanisten spreker de ii Meijer, Humanistisch Verbond, •inaiia, 20 uur: ..De bordpapieren ridder". DONDERDAG 21 DECEMBER «alia; Geen voorstelling. „zomaar" water wint waar het water vindt, maar wel degelijk na laat gaan, of een waterwinning verantwoord is jegens land en tuinbouw in de omgeving, om van de dieper gaande consequenties nog maar te zwijgen. De tuinders hebben inmiddels, daarin ge steund door de Tuinbouwvoorlichtings- dienst, het been stijf gehouden en zij gaan door met pompen slaan. Deze twee reuzen- drinkers zullen elkaar op den duur dwars gaan zitten, voorzover ze het nu nog niet doen. SCHEEPVAART IJMUIDEN Dinsdag 19 December kwamen de haven van IJmuiden binnen: Deo Gloria van Kotka, Pieter Geertruida van Karniksmünde. Neel- tje van Grimsby. Ingolf van Rumskar. The seus van Lissabon. Egina van Kotka. Ardetta van Liverpool. Berby van Drammen. Lungo van Nö. Confid van Stettin. Triton van Ixpilla. Delfinus van Dover. Saturnus van Skoghal. Kieldiep van Ronneby. Vertrokken zijn: Rex naar Emden. Linge- stroom naar Fowey. Tom naar Emden. ADVERTENTIE Met de feestdagen keurig gekleed CHEM. REINIGING - OLD CLOTHES NEW Koningsplein 10 - IJmuiden - Tel. 4886 Sneeuwpret in Volendam. De jeugd is voor een groot deel trouw gebleven aan de traditionele prtksleeljes uit overgrootvaders tijd. Radiotelefonie met de Rijnvaart Scheveningen Radio begint op 1 Januari aan een nieuwe taak Zoals wij reeds eerder mededeelden zal Scheveningen Radio, het kustontvangssta- tion der PTT in IJmuiden. per 1 Januari overgaan tot een radiotelefonisclie verbin ding met schepen op de Rijn. Deze mede deling wordt thans officieel in de staats courant gedaan. Wij vernemen, dat de practische belang stelling voor deze uitbreiding van het radioverkeer nog niet groot is, temeer om dat Scheveningen Radio slechts zal werken met de schepen, die op Nederlands gebied varen, waar zelden van de radio gebruik wordt gemaakt. Iets anders is het wanneer zij op de snelstromende gedeelten van de Rijn hoger stroomopwaarts komen, want dan wordt meermalen de hulp van de radio ingeroepen om sleepbootassistenlie te ver krijgen. Die sector wordt echter door dich terbij liggende stations bediend zoais Mannheim, Rüdesheim, Keulen of Wezel De apparatuur van Scheveningen-Radio zal door deze nieuwe taak niet gewijzigd hoeven te worden. De afwikkeling van het verkeer via Scheveningen-radio zal op de 123 en 166 meter banden plaats vinden. Christelijke jongeren voerden Kerstspel op Het is een verheugend feit, dat de chris telijk georiënteerde jeugd van geheel Vel sen elkaar gevonden heeft in een oecume nische beweging. Deze eenheid werd gisteravond zichtbaar in de Kerstwijdings- dienst, die in de Doopsgezinde Kerk aan de Helmstraat in IJmuiden werd gehouden. En daarom is het te meer te betreuren, dat slechts een bescheiden aantal belang stellenden zich de moeite had getroost deze dienst, die zijn hoogtepunt vond in de vertolking van „Het kleine Kerstspel", hij té wonen. In gezongen en gesproken woord wordt het verhaal van Christus' geboorte uitge beeld en de mensheid, belichaamd in dc gemeente, heeft ten slotte in het kindeke in de kribbe de Zaligmaker en Heiland aanvaard. Zij erkent dit in het welkomst lied „Nu sijt wellecome" en belijdt haar schuld tegenover dit vlekkeloze hemelge schenk in de bede: Heer, ontferm U onzer. Ontroerend van eenvoud, in een tere sfeer van wijding hebben de jonge mannen en vrouwen dit spel ten gehore gebracht en hierdoor getracht te bewijzen, dat zij via Bethlehem de weg tot elkander gevon den hebben, Tevens zijn de aanwezigen zich bewust geworden dat Kerstfeest niet is een sfeer, maar een innerlijk beleven. Het wordt stil in de rennen van dit pluimvecbedrijf te Uitgeest, want de meeste hien gefokte cn gemeste kalkoenen zijn de laatste weken naar Engeland geëx porteerd. De resterende exemplaren zijn bestemd voor de Nederlandse Kersttafels. Velsense bakkersgezellen gaan die dag niet aan het werk Met algemene stemmen hebben de leden der drie verenigingen van bakkersgezellen en -slijters gisteravond in het Patronaats gebouw besloten, op dc Tweede Kerstdag niet te bakken of te venten, ongeacht de op vatting van een of meer grote bedrijven, die deze dag wel vers brood willen afleveren. De afdelingen der Katholieke, Christelijke en „neutrale" bonden bleken na lange cn vaak opgewonden discussies eenparig op het standpunt te staan, dat deze vrije dag zwaarder weegt dan een vers kadetje en dat tegenover een verdeeldheid onder de bak kerspatroons ten opzichte van deze kwestie een eensgezinde houding van de werk nemers de enig juiste is. Deze eenheid werd nog eens extra onder streept door de voorzitter van de slijters- organisatie die bovendien op meer unani miteit onder de patroons aandrong daar Velsen anders naar zijn mening en ken nelijk naar die der vergadering rijp zou worden voor een onverkwikkelijke brood- oorlog, waarmee geen der strijdende par tijen gediend zal zijn. Achter de bestuurs tafel ging èen stèm op, om de strakke lijn in dé werknemersorganisatie nog verder door te trekken en een plaatselijke Unie van werknemers in het bakkersbedrijf te vormen. Hoewel men van die zijde niet ontkende, dat de vakbonden de actie om niet te bak ken moeilijk zullen kunnen steunen, was er een sterke stroming om het morele recht van de bakkersknecht op een vrije Tweede Kerstdag desnoods met de arbeidswapens in de hand te verdedigen en de vergadering verklaarde zich tenslotte volledig solidair met déze houding. Een der aanwezige pa troons zeide de werknemers te benijden om de gemanifesteerde eenheid en zegde zijn volledige steun toe bij een actie tegen de eventuele dissidente bakkers van Velsen, die na de vacantieregeling van deze zomer ook de Kerstafspraak willen doorkruisen, waarmee hij toegaf dat de gezellen de knoop doorhakken, die de werkgevers on derling al zo lang op hun weg naar wat méér samenwerking hebben gezien. ADVERTENTIE Heringa Wuthrich HAARLEM BLIKSEMAFLEIDERS Een der bakkers, die aanvankelijk met de wei-bakkende patroons had willen mee gaan uit een drang naar wat „tegenwicht' beloofde na deze uiteenzetting eveneens te zullen sluiten op de Tweede Kerstdag. Vandaag zullen de gezellenorganlsaties alsnog proberen de directie van het enige overgebleven bedrijf, dat op Tweede Kerst dag brood af wil leveren, tot andere ge dachten te brengen en voorts wera over wogen met een boycott van de betrokkene op allerlei gebied hem desnoods tot hun standpunt te dwingen. Mist vertraagde pontovertocht De zware mist. die Dinsdagmorgen ook over het kanaal hing, was oorzaak, dat de rij van wachtende voertuigen zich op het middaguur langs de Wijkerstraatweg tot de Corverslaan uitstrekte: de overtocht werd door de mist aanzienlijk vertraagd. Toen daarna de zon de sluier gedurende enkele uren wegvaagde kon de overtocht sneller geschieden en slonk de wachtende file flink. De in de avond opnieuw toenemende mist veroorzaakte weer heel wat vertraging en tegen zes uur was de file weer tot de Corverslaan genaderd. Eerst in de latere avonduren nam het rijendikke wagenpark op het Noordelijk pontplein geleidelijk af. IJmond-handbal rekent op vier wedstrijden De handbalvereniging „IJmond" rekent voor Zondag op vier wedstrijden, waarvan er voor de damesafdeling drie en voor de heren één op het programma staan. De dames van IJmond I gaan wind en weder dienende naar Rapiditas I in Haarlem, tegen wie thuis een 2-2 gelijk spel werd behaald. De Haarlemsen be schikken over goede schutters, zodat op passen is geboden. IJmond I dames bestaat uit: M. Klesser; L. Mossel en W. Prins; L. Visisnga, M. de Jager en K. Beers; N. van Deyck, D. Mar- ckelbach. A. Harmeyer, R. van Dongen en M. van Vliet. Op „Watervliet" komen de C.S.V. I speel sters uit Castricum, die een kans maken op het kampioenschap als IJmond 3 dames geen spaak in het wiel steken. De heren van IJmond 3 hebben op eigen veld een goede kans om de punten te veroveren op H.O.C. 3 uit Haarlem. „KERSTONTMOETING" 1950. In navolging van de „Kerstontmoetingen" die allerwege in den lande georganiseerd worden, zal ook in Velsen-Noord zulk een Kerstontmoeting plaats vinden en wel op Donderdag 21 December in de school aan de Van Langeveldstraat. Door een groep lekespelers uit Heems kerk wordt „Het Kerstspel" opgevoerd en het kerkkoor der Ned. Hervormde Kerk zal zijn medewerking verlenen. Deze „Kerstontmoetingen 1950" werden voorbereid door „Kerk en Wereld". ADVERTENTIE voor ELKE klant f bij ELK besïoed bedrag Nog enkele dagen t.m. Zaterdag 23 December kunt U van deze unieke gelegenheid profiteren. OOSTERDUINWEG 33 - IJMUIDEN O. - TEL. 4071 v.h. Briniostr^at en Driehuis. ALLEENVERKOOP „JUMBO" VAKKLEDING ADVERTENTIE Een geschenk voor elke vrouwen en meisjeshand, vooral in herfst en winter, is een tube Hamea Gelei (Mi)nhardt) pt90 ct. In 1951 drie gouden jubilarissen bij Van Gelder Het komende jaar zullen bij de Papier fabriek Van Gelder Zonen acht-en-twintig personeelsleden een arbeidsjubileum vie ren. Onder lien bevinden zich drie gouden jubilarissen en wel de heren J. Mooy, thans de oudste papiermaker aan het bedrijf en aan papiermachine 18 op 15 April: de eer ste machinist C. Duineveld op 29 Mei en de verzorger der machinebekledingen N. H. Verwaters op 21 October. Twaalf personen zijn in 1951 veertig jaar in dienst en dertien personeelsleden denken hun zilveren arbeidsjubileum te vieren. Zonder jajem Maandagmiddag waren wij in „De bloeiende Ramenas" in de Haarlemmer straat getuige van de voorbereidingen van de tentoonstelling „Voorheen en Thans", die 's avonds door burgemeester d'Ailly geopend zou worden. Voor hen die hierdoor niet veel wijzer zijn ge worden. delen wij mede, dat de ten toonstelling uiteraard over de hengel sport gaat en de Ramenas een café is. De expositie wordt daar tot en met de 22ste December gehouden en zij is ge organiseerd door een vis-college, dat niet alleen „De Vriendenkring" heet, maar voorts het oudste van Nederland is, omdat het al 57 jaar bestaat. Van eenjubileum-tentoonstelling kan dus geen Sprake zijn. Veeleer is de reden van deze manifèstatie te zoeken in het feit, dat het college van mening was, dat cle hengelsport in overdrachtelijke zin niet voldoende naar bulten treedt. „Schaken, schaatsen, wielrennen en voetbal", zo betoogde de heer Thomas- se. leider van de tentoonstelling, „ver heugen zich in een grote publiciteit. Waar men kijkt, ziet men schaatsen, schaken of voetballen", Aleer wij de kans kregen hem op het wat ongebrei deld karakter van zijn woorden te wij zen, vervolgde hij met stemverheffing: „Teveel meneer, ziet men- de hengel sport als een bezigheid van lieden, die te diep in het glaasje kijken. Van prut sers met een stok en een touwtje. Dat gaat zo niet langer. Daarom hebben wij hier naast de oude apparatuur het mo dernste van het modernste opgesteld. De tijd staat niet stil. Ook niet- in de hengelsportwereld". Diep onder de indruk lieten wij ons langs het moderne materiaal geleiden. Eerst toonde hij ons de werphengel. Hieronder moet niet worden verstaan een hengel, die met kracht naar de vis wordt geworpen teneinde hem te door- spiezen, maar een lichte stok van split- cane, die de hengelaar in staat stelt om met een zogenaamde werpmolen aas of kunstaas over grote afstanden te ver plaatsen, zodoende de vis in het duister latend omtrent zijn belagers aanwezig heid. Een aanmerkelijk Spartaanser methode werd vertegenwoordigd door een blauw-groen glanzend stuk junior artillerie met toebehoren. Dat laatète bestond uit een paar grote rubberzwem vliezen van een Britse kikkerman, die men zich aan de enkels kan gespen. Voorts was er een bril, die men op de neus kan zetten en tenslotte een lucht- pijpje, dat men in de mond kan ste ken. Aldus uitgerust kan men met het kanon in het water springen, wanneer men daar mal genoeg voor is. Vlak on der de oppervlakte zwemmend, tuurt men dan in de diepte naar brasem of snoekbaars en wanneer men zo'n dier in het snotje heeft, schiet men er een pijl op af, die onveranderlijk zijn doel niet treft. Mocht men er zo ver naast gemikt hebben, dat men de vis tóch raakt, dan zit er net als bij een har poen een touwtje aan de pijl, waarmee men Abramis Brama kan inpalmen. Het werktuig biedt echter ook andere mo gelijkheden, want naar ons werd mee gedeeld, ontwikkelt het zulk een kracht, dat men de pijl ook door een deur heen kan schieten, hetgeen natuurlijk een aardig vermaak voor het feestje bij de buren oplevert. Om al deze attributen heen lag aller lei kleingoed verspreid zoals haakjes, spinnertjes, dobbertjes, lijntjes, loodjes, bootjes, worteltjes, plugjes, spoeltjes en ander gerei. Het was allemaal keu rig geëtaleerd op netten, schepnetten waarmee de aangeslagen vis geland wordt wel te verstaan, want andere netten zijn niet geoorloofd. Het is zelfs zo, dat Petrus, die de schutspatroon dei- vissers is, nooit in een hengelcollege als lid geaccepteerd zou worden, aangezien vast staat dat hij met een net gevist, heeft, In de majem Het begon inmiddels aardig vol te stromen in „De Bloeiende Ramenas", waar twee heren van de radio, te her kennen aan de ongemeen gele kleur van hun ulsters, bezig waren een re portage op de draad te vangen. Een van hen las een hartelijk en spontaan ge ïmproviseerd redevoerinkje voor van een papiertje en verleende toen het woord aan de heer Thomasse, na hem bij wijze van waarschuwing door een krachtige stomp in de maag de adem te hebben ontnomen. Nadat deze spreker zijn kostbare drie-en-eèn halve minuut gewijd had aan. een hartstochtelijk plei dooi voor de Noord-Zuidhollandse Red ding Maatschappij, werd het oudste lid van het college, de heer Schram, voor de microfoon gehaald. Deze kleine tanige baas deed daarop een aantal be langwekkende onthullingen uit zijn die door zijn va der, de oude heer Schram, was ingeleid. Bepaald verbazingwekkend was zijn verhaal over een karperdag, die hij met de oude had meegemaakt. Deze kreeg op een gegeven ogenblik „be wijs", zoals „tuk" in vakkringen heet en sloeg met een geduchte tik vast, Aan de andere kant van het sim bleek zich toen een „korreper" te bevinden, die de oude heer Schram in kracht verre dc baas was. En zonder schroom verklaar de zijn zoon nu in de microfoon: „Nou, toep ging Pa same met de korreper de majem in". Op de vraag van de ver slaggever of de 58-jarige Schram jr. ook op karper viste, zei deze dan ook gedecideerd: „Nee. dank u". Zijn liefde ging wel uit naar de baars, die hij gedurende zijn 42-jarig lidmaatschap van „De Vriendenkring" met vuur heeft belaagd. Zijn ijver werd dan ook beloond door een vis van niet minder dan 29 centimeter, de grootste baars, die ooit een lid van het hoog- achtbaar college in de pan werd gehakt. Nadat de ernstige werkzaamheden waren verricht, bleef het college in vol tallige zitting bijeen teneinde de ge dachten te Jalen gaan over de vreugde die het vissen schenkt. Zij waren met z'n achttienen, want dat is het regle mentaire aantal dat nooit overschreden mag worden. Het is een selecte vereni ging waarvan men slechts op de be grafenis van een ander lid deel kan gaan uitmaken, waarvoor men aanzien lijke vaardigheid met de hengel moet bezitten en waarvoor men het bewijs moet hebben geleverd geen vervelende kerel te wezen. Het laatste is het be langrijkste. Maar is men eenmaal lid, dan kan men met trots het insigne dragen van dit college, waar niet zuzeer maatschappelijk welstand als wel het rechtgeaard hengelaar zijn der leden aanzien bepaalt. Het gesprek ging over vissen. BOEDA. Hedenavond vertoont de Ilaags Comedie in de Stadsschouwburg het blijspel „Gelukkige Jaren" van Sa muel Taylor onder regie van Cees Laseur en morgenavond speelt de Nederlandse Comedie het blijspel „Leer om leer" van Shakespeare in de vertaling van Gerard den Braban der onder regie van Johan de Mees ter voor de Amsterdamse Kunstkring. In Hypokriterion spelen Amsterdam se studenten nog steeds „Tobacco Road" naar het gelijknamige boek van Erslcine Caldwell onder leiding van Ad Hooykaas. In Carré komt circus Strassburger met een nieuw programma. Donderdagavond is er première. In de hoofdstad uit Dc mannenzangvereniging „Apollo" onder leiding van Fred Roeske voert hedenavond in het Concertgebouw werken uit van Schubert, Van Hemel en Sem Dresden met medewerking van de. sopraan Elisabeth Leguyt van dè Sande. Vrijdagavond houdt de Koninklijke Christelijke Oratorium-vereniging in het Concertgebouw een generale repetitie (met publiek) van het Weihnachts-oratorium van Bach met medewerking van. het U.S.O. en de solisten Erna SpoorenbergAnnie Woud, Han le Fèvre, Peter de Vos, Janny van Wering en Meinden Boe ket. Dirigent is Simon C. Jansen. De eigenlijke uitvoering heeft Zaterdag avond plaats. Gerard Hengeveld wijdt Vrijdag in de kleine zaal van het Concertge bouw het derde Bach-recital aan „Das wohllemperierte Klavier Van 21 December af hervat het Vrije Toneel in het Centraal Theater de vertoningen van „Zo gaat het soms" door Frederick Lonsdale met Cor Ruys en vele anderen, waaronder Nell Koppen en Giisbert Tersteeg. Schilderijen, grafieken en beeld houwwerken van leden der groep „Vrij Beelden" zijn tot 15 Januari tentoongesteld in de galerij „Le Ca nard" in de Spuistraat. In het ICC in het Vondelpark is een expositie Genoeglijk leven" ingericht van schilderijen uit de. zeventiende, acht tiende en negentie'nde eeuw. Verrassende overwinning van D.C.IJ. Oostzaan op de laatste plaats Het eerste tiental van DCIJ is er in ge slaagd de uitwedstrijd tegen „Weesp" met 128 te winnen. Dit resultaat betekende voor IJinuiden da eerste overwinning in de Noordhollandse competitie dc club "kon de rode lantaarn aan Damclub Oostzaan oVcf- dragfcn. Deze zege Is DCIJ niet in dc scbN* geworpen. Voor de plaatsen van Koets l»r, Swler en Ligthart moest zij zich met inval lers tevreden stellen. Bewust van hot degra datiegevaar, waarin do IJmuider dammers zich voor het eerst in de geschiedenis van DCIJ bevinden, hebben haar leden een wed strijd gespeeld, die nog lang in de herinne ring zal voortleven. Van het eerste speeluur af is de overwinning geen moment in gevaar gweest en de zege was volkomen verdiend. De gedetailleerde uitslag luidt. Weesp 1 IJmuiden 1 1. DorlandDukcl 02 2. RavensteinLaros 11 3. BeekePostma 02 4. Essen—De Jong 02 5. Beeke (W. C.)—Van Straten 11 6. De JonghPostma 11 7. De BruinVooys 11 8. ProosdySmit 11 9. SwarthuizenPost 11 10. Proosdy (K)Van Wort 2—0 Totaal voor DCIJ8—12 De stand van de staarlgroep is thans: St. Bavo Wormerveer IJmufden Oostzaan gew. gel. vérl. 2 2 5 2 0 6 1 1 7 0 pnt 3 2 DCIJ heeft nog één afgebroken wedstrijd tegen Wormerveer. wleke partij zeer gunstig voor DCIJ staat. Wint IJmuiden deze partij, dat is het grootste gevaar om naar de onder ste plaats te kelderen voorbij. Op 9 en 16 Januari ontmoet DCIJ Zaandam en Oost zaan in hótel Kennemerhof. Dc wedstrijd tegen Weesp Aan vrijwel alle borden werd de ,Jdas- sieke partij" gespeeld, In het tweede speel uur slaagde Dukel er in, een foutje in dit gekozen spelgenre keurig af te straffen, en DCIJ de leiding te geven. Postma cn voor zitter De Jong volgden dit voorbeeld, al werd het een uiterst grillige „va-banque"- spel, met zenuwslopende fragmenten. Laros, Smit, Vooys en Van Straten be haalden een gelijkwaardige remise. Vooys en invaller Post en vooral G. Postma een zéér voordelige remise. De enige verliezer was invaller Van Wort, die van zijn eerste wedstrijd in het DCIJ-tiental een prima positie-partij maakte Dat deze verdienstelijke invaller uiteinde lijk het slachtoffer werd van een geestige combinatie, kon deze speler niet kwalijk worden genomen. Als er met hetzelfde élan tegen Zaandam en Oostzaan wordt gesparkl. zal het IJmuider tiental zeker nog enige plaatsen op de ranglijst der damcompetitie stijgen 1 Voetgangers zijn ook mensen De gladheid van Velsen wordt afdoen de bestreden door de gemeentereiniging, die vele fietsers en automobilisten tot vrienden maakt door haar vlotte strooi- politiek. Voetpaden en trottoirs vallen echter niet onder de gemeentelijke zorg, want de politieverordening zegt nadrukkelijk dat ieder „gehouden" is, sneeuw of ijs weg te ruimen van het stukje voor zijn huis en de gladheid te bevechten met zandsc'nep of aslade in de hand. Bovendien moeten alle Velsenaren er voor zorgen, dat de geruimde sneeuw op de uiterste rand van het trottoir terecht komt, zodat zij geen verkeersbelemme- ringen oplevert en, bij het invallen van de dooi, de voetpaden niet overstroomt.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 5