r 1 PRIMA SLEDEN! TEDDY LUIERS Beverwijk en OmstrekenJ Provinciale Staten van Noordholland TOT 12 UUR VRIJDAGMORGEN Old Clothes Mew i Loendersloot's Warenhuis -Clowntje Riek Visserij-varig 4 Reserve der provincie gestegen tot zes a zeven millioen gulden In de Dinsdagmiddag voortgezette ver gadering van de Provinciale Staten van Noordholland. waarin de begroting voor het jaar 1951 werd behandeld, heeft de heer Ca ran (V.V.D.) de algemene beschou wingen voortgezet. Hij herinnerde er aan, dat zijn fractie na de verkiezingen voor de Provinciale Staten met drie leden is ver meerderd. De fractie neemt een behoorlijke plaats in wat het aantal leden betreft, en meende recht te hebben op een zetel in het college van Gedeputeerde Staten. De voor bereidende besprekingen over de samen stelling waren teleurstellend voor de V.V.D. Beter ware het geweest, als de ver deling als volgt was geweest: Partij van de Arbeid 2, K.V.P. 2, Protestantse groep 1 en V.V.D. 1. Gehoopt was dat de Protes tantse groep het standpunt van de V.V.D. zou delen; dit is echter niet uitgekomen. Spreker kon zich verenigen met het finan ciële beleid van Gedeputeerde Staten, wat betreft handhaving van hetgeen bereikt is. Nieuwe terreinen mogen alleen betreden worden als het nodig is. Aantasting van de reserve dient voorkomen te worden en ex- moet naar gestreefd worden sluitende be grotingen te maken. De heer Bouma (Arbeid) keurde het financieel beleid, met betrekking tot het putten uit de reserve, goed. De reserve mag niet gebruikt worden om extra-uit gaven te doen. Mr. dr. Van Bruggen (C.H.) zeide, dat de toekomst onzeker is en men kan nog niet zeggen hoe groot de uitkeringen van het rijk zullen worden. Zijn de posten op de begroting wel scherp genoeg gesteld? Hoe staat het met de efficiency in het financieel beheer en kan een balans opge maakt worden? De heer Schippers (K.V.P.) was van mening, dat het kweken van reserve goed is. De inkomsten worden door de toestand in het buitenland labiel. Het gevolg kan zijn mindere opbrengsten van de belastin gen dan verwacht is. Als de inkomsten van de provincie verminderen, dan kan de reserve aangesproken worden. Spreker merkte op, dat er vele subsidies uitgekeerd worden. Een bedrag van anderhalf millioen van de iien millioen der begroting is te hoog. De uitkering van subsidies dient her zien te worden. De heer Sajet (Arbeid) betoogde dat de subsidies op het gebied van de volks gezondheid niet verlaagd kunnen worden. Het. lid van Gedeputeerde Staten de heer Van der Donk (K.V.P.) verdedigde het financiële beleid van het college. De toe stand van de financiën is niet zo slecht, als sommige leden menen. Toch moet zuinig met het geld worden omgesprongen. De rekeningen van de afgelopen jaren zijn echter gunstig. 1948 bracht een saldo van een ton; 1949 zal vermoedelijk een saldo van twee-en-een-halve ton opleveren en verwacht wordt, dat 1950 een saldo van drie-en-een-halve ton oplevert. Dat kwam door niet-verwachte bijdragen van het rijk. Het is echter nodig voor de dienst 1951 met een tekort rekening te houden en daarom is voorgesteld een bedrag uit de reserve te putten. Bij de ramingen hebben Gedepu teerde Stalen rekening gehouden met of ficiële opgaven van het rijk. Enkele belas tingen zullen minder opbrengen dan in de afgelopen jaren. Over de reserves is veel gesproken. De provincie heeft een reserve van 6 a 7 millioen gulden gekweekt deor hoge opbrengsten van belastingen. Spx-eker wil aan de reserve geen bestemming geven en het geld bewaren tot moeilijke tijden. Ook kan de reserve bestemd worden voor leningen, waardoor een rente van twee ton per jaar verkregen wordt. Indien men de ADVERTENTIE nemen wij nog goederen aan die U voor de Kerstdagen klaar wilt hebben. CHEMISCHE REINIGING KONINGSPLEIN 10 - TELEFOON 4886 Agenda voor Haarlem WOENSDAG 29 DECEMBER Gebouw Cullara: Vereniging van Spiritis ten .,Harmonia", 8 uur. Lange Herenstraat 6, Stadsevangelisatie, 8 uur. Rembrandt: Hori zon in vlammen, 34, 16.15, 19 en 21.15 uur. Palace: Malakka. 18 j.. 14. 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor: Leve de koning, 18 j.. 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. City: Laatste signaal, 14 j.. 14.1o, 16.30, 19 en 21.15 uur. Spaarne: De zoon der apachen, 14 j„ 14.30. 19 en 21.15 u. Frans Hals: Weekend in Havanna. 18 i 2.30 7 en 9.15 uur. Zandvoort: ..Esplanade", Badhuisplein, ten toonstelling ,,'t Helm" 10—4 uur. 8—10 uur (tot en met, 26 December), DONDERDAG 21 DECEMBER Concertgebouw: Concei-t Jeugdkoor „Inter N_os", S uur, Zuiderkapel: Kerstwijding. 8 u. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. Zandvoort: „Esplanade", Badhuisplein, ten toonstelling ,,'t Helm" 10—4 uur, S—10 uur (tot en met 26 Decernbèi-). belastingen niet verhoogd wenst te zien, dan is het het beste gelden uit de reserve te putten om de begroting sluitend te rnaken. Spreker deed mededelingen over een bijeenkomst van de regering met provin ciale besturen. Minister Lieftinck heeft mededelingen gedaan over de financiële toestand van het land. De betalingsbalans levert een groot nadelig saldo op. De mi nister heeft gesproken over de investering welke op een hoog peil staat. De investe- x-ingspolitiek dient geconcentreerd te zijn op het opvoeren van het aantal producten, bestemd voor de export. Nuttig is het daar bij aandacht te besteden aan werkverrui ming, speciaal in streken, waar werkloos heid heerst. 'Op het ogenblik volgen de lagere organen de politiek van de regering inzake de lonen. Hetzelfde wordt, verwacht ten aanzien van de investeringspolitiek. Het gevolg zal zijn dat alle plannen niet uit gevoerd kunnen worden. Hierna werd de vergadering verdaagd tot Woensdag. ADVERTENTIE 15.50 - 7.50 8.25 j s jg Willemsbeekweg 96 - IJmuiden-OQst Telefoon 4654 HERVORMDE VERENIGINGSRAAD VIERDE KERSTFEEST Dinsdagavond heeft de Ned. Hervormde Verenigingsraad in het gebouwtje aan de Schans het Kerstfeest stemmig gevierd. Bijna alle leden der aangesloten ox-gani- saties waren present toen na het gebed en het voorlezen van Lucas 2 de heer R. Wag- ter een welkomstwoord sprak. Kerstliederen zijn er hierna gezongen door het Hervormd Zangkoor en ds. F. C. Willekes mediteerde naar aanleiding van Lucas 2:1-7 en Johannes 3:16 „want alzoo lief heeft God de wereld gehad, dat Hij zijn enige geboren zoon gegeven heeft." Mevr. Willekes vertelde een Kerst-ver haal, dat men aandachtig beluisterde. De heer De Haan sprak een slotwoord en ging voor in dankgebed. KERSTMIDDAG VAN DE HUISVROUWEN Dinsdagmiddag heeft de afdeling Bever wijk van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen een Kerstmiddag gehouden in gebouw „Terpsichore". De presidente mevr. Moensv. d. Veen opende met een woord van welkom inzon derheid tot mevr. S- de Graaffv. d. Linden. Na het zingen van „Ere Zij God", droeg deze diverse grepen uit het werk van Sel- ma Lagerlöf voor, zoals „De Heilige Nacht", „De tocht naar Egypte" en „Vogel Rood- borst". In de pauzes werden Kerstliederen gezongen. Aan het slot werd mevr. de Graaff dank gebracht voor haar medewerking en is haar een boek overhandigd. Heemskerk BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Cornells Adrianus, z. van C. Glorie en H. R. van Leeuwen: Anna Maria,- d. van L. J. v. Noordt en G. Kuijpers; Jaco bus G. M., z. van J. Th. Beentjes en A. G. Sinnige;" Anna Maria, d. van Th, Fatels en M. Veldhuijs; Petrus E., z. van P, Duin- en Th. Balckum. OVERLEDEN: Q. Boon, oud 56 j., echtge noot van M. Boon. Bridgen ten bate van de T.B.C.-bestrijding Onder auspiciën van de Beverwijkse bridgeclub „Sans Atout" waren er Dinsdag avond in het Kennemer Theater te Beverwijk 128 bridgers opgekomen om deel te nemen aan een „open" drive ten bate van de Ver eniging tot behartiging van de belangen der tbc-patiënten. De heer F. van Groningen sprak het wel komstwoord en vond het jammer dat nog niet veel meer bridgers hadden ingeschreven. De heer J. v. d. Berg voerde namens de Vereniging tot behartiging van de belangen der tbc-patiënten het woord en hij deelde mede dat het genezen van tbc practisch geen medische kwestie meer is, doch louter een financiële. De eerste prijswnnaars van deze drive waren: Groep I: de heren Schuurmanv. d. Linden 36 m.p.. Groep II: de heren Bos Bloemendaal 36' 1- m.p.. Groep III: de heren v. d. Linden—Hoogeboom 36'i m.p. Groep TV de heer en mevrouw v. Essen 39 m.p. Groep V: de heren HamelHeyne 36'-i m.p. Groep VI: de heren Groot—Schoos 38'i m.p. Groep VII: de heer en mevrouw Thomas 39 m.p. Groep VIII: de heer en mevrouw Van Ca- pelle 36!ü m.p. De verenigingswisselprijs werd tenslotte gewonnen door Sans Atout II. „Regearingsoalje" De Beverwijkse Friese vereniging „Us Memmetael" heeft Dinsdagavond in vei linggebouw ,,'t Centrum" een toneelavond gegeven waar de toneelvereniging „Ny Begjin" uit Purmerend op uitstekende wijze de drie-acter „Regearingsoalje" van -Telle Nyenhuis en Jeen Modderman voor het voetlicht gebracht heeft. Het is een Vrolijk stuk geworden, dat zich afspeelt in •en dorpsherberg en waarin het gaat om een heideveldje met een oliebron. Er zijn zowel kopers als kapers, maar tenslotte neemt de regering het heft in handen en vox-dert het fel-omstreden olieveldje. De regeringsvertegenwoordiger die dat karwei in de praktijk komt uitvoeren slaagt er echter niet in, de aardige jongedame, die in dit stuk vol malle situaties de zaken be-, heerst, onder de „vordering" te laten vallen. Het geheel is aardig opgevoerd en de talrijke aanwezigen hebben van het ge- bodene danig genoten. De voorzitter van „Us Memmetael" de heer F. de Vries sprak in zijn openingswoord over de grote trek van emigranten uit Friesland naar andere landen. Hij hoopte dat zij, waar zij ook heen mochten gaan de taal en de zeden zullen handhaven. De dames van de toneel vereniging ,.N.v Begjin" ontvingen uit han den van 'de voorzitter een fraai bouquet bloemen. Ne afloop werd nog enige uren gezellig gedanst. HINDERWET Burgemeester en wethouders van Bever wijk maken bekend, dat de verzoeken van H. v, d. Boogaard, Meerstraat 126 om een garagebedrijf annex repartie- en revisie- bedrijf te mogen uitbreiden en van A. P. M. de Bats, Meeresteinstraat 17. om een machi nale houtbewerkingsinrichting te mogen uitbreiden door hen zijn ingewilligd. D.E.M. Kerstlopen in de duinen De Rooms Katholieke athletiekvereni ging D.E.M. organiseert Zondag 24 Decem ber in de duinen onderlinge veldlopen. De junioren lopen 800 meter, er is 1000 meter voor de senioren uitgezet en 3000 meter voor midden- en lange afstandlopers. De 500 meter zal door de dames worden afge-r legd. BOUWVERGUNNINGEN Aan de volgende personen is door B. en W. van Beverwijk een bouwvergunning ver leend: H. F. Sterk, Breestraat 22, uitbreiding bakkerij. J. Strijbos, Breestraat 20, het oprichten, van een inrichting voor het bereiden van. consumptieijs. P. J. Schelvis, Baanstraat 85, oprichting van een trilbetonbedrijf. A. J. Ypes. Zeestraat 22. oprichten van een banketbakkerij. Agenda voor Beverwijk WOENSDAG 20 DECEMBER Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: Opmars zonder gevaren, Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: Het doden masker. DONDERDAG 21 DECEMBER Raadhuis, Beverwijk, 10 uur: Spreekuur wethouder van Sociale Zaken. Begroting Donderdag in de raad De leden van de gemeenteraad van Heemskerk komen Donderdag 21 Decem ber in openbare vergadering bijeen, bij welke gelegenheid de navolgende punten zullen worden behandeld: Voorstel tot wijziging der gemeenschap pelijke verordening inzake de heffing van rechten voor het Beverwijkse slachthuis; voorstel tot het nemen van een principe besluit betreffende een nieuwe gemeen schappelijke regeling voor toelating leer lingen op openbare scholen aldaar; vast stelling van verordeningen over het ver- lofs- en vergunningsrecht. Voorstel van B. en W. tot afwijzing van het verzoek van de R.K. Jeugdraad te Heemskerk om vrijstelling heffing der vermakelijkheidsbelasting. Voorstel wijziging der verordening op de heffing straatbelasting en een voorstel tot voorlopige vaststelling van de rekenin- gen over het dienstjaar 1949. Tenslotte koint de vaststelling van de gemeentebe groting aan de orde. Castricum Nieuwe vuilnis-emmers Nu op 1 Januari de nieuwe vuilnisauto door de Castricumse straten zal rijden, is het ogenblik gekomen dat ook nieuwe uni forme vuilnisemmers aan de bevolking zul len worden uitgereikt. De kosten moeten door de gebruikers worden betaald in de vorm van een reinigingsrecht van 4 per emmer per jaar. NAKLANK VAN JUBILEUM De heer M. de Wildt, die vorige week bij Van Gelder's papierfabriek zijn veertig jarig arbeidsjubileum heeft gevierd en des wege Koninklijk werd onderscheiden, heeft dezer dagen van de directie van dit bedrijf de draagmedaille, behorende bij deze onderscheiding, ontvangen. REVANCHE-WEDSTRIJD Donderdag 18 Januari speelt de Castri cumse klaverjasclub „De Harmonie" een revanche-wedstrijd tegen het -Amsterdamse „Westeinde". De voi-ige maal won „West- einde", zodat de Castricummers gebrand zijn op revanche. Velsen BURGERLIJKE STAND GEBOREN: J. DijkstraMedendorp. d„ Meerweidenlaan 47, Velsen-N.; A. P. de Jong Rijnders, d., Schulpweg 95, Velsen-N.; K. Kaandorp—Vink, d„ Ogelwightstraat 16, Velsen-N.; M. DolfingSpaargaren, d.. Wijk aan Zeeërweg 38, IJmuiden-O.; C. A. Schuit Steenrneyer, d.. J. T. Cremerlaan 21, Sant poort; H. van der Puttenvan Ede van der Pais, d., Meidoornstraat 14, IJmuiden-O.; G. de RondeMandemaker, d., Tasmanstraat 22, IJmuiden; G. C. BouwensHeuving, z., Tus- senbeeksweg 51, IJmuiden-O.; W. Bohré Just, d., J. Verhulstweg 48, Bloemendaal; J. HornstraVeltink, z., Pelsstx-aat 9, Velsen-N.; A. MuskeeModderman, z„ Melklaan 9, Vel- sen-N.; G. KossenBoender, d., Bestevaer straat 8, IJmuiden-O. OVERLEDEN: J. Boon, 86 j„ weduwnaar van C. Graman, de Genestetlaan 6, Driehuis; J. W. H. Klaassen. één maand, z. van H. Klaassen en J. ter Beest, Beecksanghlaan 26, Velsen-N. ADVERTENTIE IN EEN BABY-UITZET VAN VOOR DE BABy HAARLEM Voor de kinderen Steeds verder ging de tocht door het luchtruim. Het bos was al verdwenen. Ze naderden een stad. En spoedig zweefde de ballon over een zee van daken en schoorstenen. Rick keek bedenkelijk naar omlaag. „Ik hoop niet, dat we hier zullen dalen!" zei hij. ..Daar wonen de mensen, en van mensen hebben we weinig goeds te wachten. Gelukkig gaan we nogal hoog over alles heen. Zou men ons zien?" „Ik hoop het niet", zei Bunkie. Als de een of andere jongen naar onze ballon schiet, zou het wel eens verkeerd met ons kunnen aflopen!" Maar gelukkig, er gebeurde niets. De ballon dreef over de hele stad heenzonder dat de mensen hem schenen op te merken. Rick en Bunkie haalden verlicht adem, toen ze de laatste straten van de stad onder zich zagen heengaan. Ze dreven nu zveer boven het land, over een meer. Langzaam ging de zon onder. ADVERTENTIE I VOOR Zware Manchester JONGENS-PLUSFOURS donkerblauwe ZEILJOPPERS Gerard van Praag Oosterduinweg 29 - Telefoon 5501 IJmuiden Huisvrouwen vierden haar Kerstbijeenkomst De afdeling Castricum van de Ned. Ver. van Huisvrouwen hield de jaarlijkse Kerstbijeenkomst in hotel „De Rustende Jager". De bijzondere voordracht van de sopraan Jo Ekkert-Van Eijsden viel bij de aanwezige dames zeer in de smaak en ook de heer Piet de Jager oogstte met zijn Chinese vertelling „De Vlinderdroom" veel bijval, hoewel men voor het danseresje dat de vlinder weergaf liever een kleiner persoon gezien had. Het optreden van de violiste Jane Vos begeleid door Joop Grubbe, was eveneens van uitstekend ge halte: vooral haar „Allegro" van Jocco werd zeer beheerst en met gevoel gespeeld. Jo Ekkert-Van Eijsden vervolgde haar op treden met een 3 tal Kerstliederen. Piet de Jager kreeg na de pauze met het „Scheppingsverhaal" van Felix Tim mermans de lachers op zijn hand en een Vlaamse „kwelvertelling" werd eveneens uitstekend verteld. Het uitgebreide programma heeft de leden van de Huisvrouwenvereniging on getwijfeld geboeid; het was een sfeervolle Kerstviering. SCHEEPVAART AWbedhk, 18 v. Port of Spain n, Recife. Alpherat, pass. 18 St. Helena. Ariadne, 18 v. Genua n, Livorno. Averdij'k, 1 8v. Antwerpen. Aalsdijk, 19 te Port Arthur Alcyone, 15 v. Santiago n. Galveston Alee-nib, 15 v. 'Paranagua. Arnedijk, 19 te Jacksonville. Amstelpark, pass. 18 Ouessant n. Marseille. Arendsdijk, 17 te New York v. Hampton Roads Alhena, pass 19 Fernando Noronha. Akkrumdijk. pass. 18 Bijouga eil. Alohaird. 18 200 m. ZO Bahia. Amsteldijk, 18 400 m. NW Azoren. Amstelstad, pass. 18 Burlings. Arundo. 18 275'm. Z Porto Praya. Agatha (t). J1 v. Pladju te Manggar Aletta it), 12 v. Singapore te Bangkok. Averdijk, pass. 18 Vlissingen v. Antw. Bintawg. 19 te Marseille. Boskoop. 18 v. A'dam n Maracaibo. Barendrecht (t), 17 v. Curagao n. d. Willem Barendsz. B-litar, pass. 19 Guardafui Beverwijk, 18 100 m. NNO Finisterre. Blommersdijk, 18 325 m. W Ouessant. Caineronia, pass. 17 Malta. Caltex Delft (t), pass. 17 Finisterre. Caltex Leiden (t), 17 in Golf v. Oman. Caltex Delft, pass. 18 Gibraltar. Caltex Nederland, pass. 18 Algiers. Caltex Pernis, pass. 18 Port Soedan. Ceram, 18 te Bombay. Clavella (t) 19 vm. te Piraeus venv. v. Abadan. Congostroom. 13 190 m. ZW Kp. St. Vincent. Corilla (t), 17 370 m. N Monapassage. Cottica. 18 700 m. Z Flores. Cronenburgh. 18 v. Bilbao te R'dam. Delfland. 19 verw. Rio de Janeiro. Diemerdijk. 18 230 m. ZW Fayal. Douro. 15 v. Guayaquil n. Cristobal. Duivendrechl, 22 verw. Londen. Etrema, pas. 18 Ouessant. Eemdijk, 13 te San "Francisco. Eendracht. 18 verw. Alexandrië v. R'dam. Erinna (t). 21 verw. Soerabaja. Esso Amsterdam it), 19 (12 u.) verw. R'dam. Friesland, 14 v. Penang n. Belawan. Farmsum, 19 te Puerto Cabello Felipes (t), 15 te Hongkong v. Haiphonga. Gaasterkerk, 18 v. Lorenzo Marques n. Durban Groote Beer, 18 v. Soeratoaja n. Djakarta, Gooiland, 14 te Montevideo, Gordias, 18 v. R'dam te Hamburg. Hera, 13 v. Pont del Gada n. Plymouth. Haarlem, 14 v. Kingston n Cristobal. Hector, 18 v. Mutzuna n. Catacol'o. Helena, 16 v. Trinidad. Hecuba, 18 v. Trinidad n. Demerara. Hestia, 18 v. Punta Cardóti n. Maracaibo. Helder. 17 v. Rio de Janeiro n. Bahia. 18 dwars Vitoria. Ittersum, 18 200 m. WNW Finisterre. Ilos, 15 te Port au Prince v. Caphaitien. Jagersfontein, pass. 19 Gibraltar Joh. v. Oldenbarnevelt, pass. 18 Kp. St. Vincent Kelbergen. 18 v. Palermo n. Casablanca. Kieldrecht, papss. 18 Gibraltar n. Marseille. Kota In ten, pass. 18 Finisterre Kota Agoeng, 18 v. Belawan. Laurenskerk, 18 te Damman. Leerdam, 13 v. Antwerpen. Laagkerk, 15 t'e Karachi. Lawak, 14 te Los Angeles v. Vancouver. Leuvekerk, pass. 18 Str Ormuz. Laertes, 18 rede Semarang. Lekkerkerk, 19 vm. verw. Madras v. Calcutta. Loosdrecht, 18 v. Bremen te Antwerpen. Leersum, 18 775 m, W. Ouessant. Lutterkerk, pass .18 The Brothers. Maasland, pass. 18 Ouessant. Malvina, pass. 18 Gibraltar, Marisa, pass. 18 Kp. Carbon. Metula, 18 by Kp. de Gala. Modjokerto. 19 te Djakarta v. R'dam. Macoma (t), pass. 13 Sabamg. Mijdrecht (t). 18 in Golf van Oman. Macuba, 18 550 m. ZW Flores. Malea t18 te Swansea v. R'dam. Marpessa (t), 18 90 m. N Kp. Verde. Mataram, 18 700 m. O.ZO. Guardafui. Nigerstroom, pass 18 Finisterre. Nieuw Amsterdam, 19 te New York v. R'dam. Noordam, 17 300 m. ZtO Kp. Race. Nieuw Holland. 15 v. Penang n. Hongkong. Ondina, 19 v. Koweit. Omala (t), 19 vm. verw. Chittagong n. Madras. Oranjefontein. 18 150 m. N Kp. Blanco. Prins Philips Willem. 18 v. Tunis n Algiers. Prins Willem van Oranje, 18 v. Bremen. Riouw. pass. 18 Colombo Radja, 16 té Port Elisabeth v. Kaapstad; Roepat, pass. 18 Sabang. Rijn-kerk. 17 v Aden. Rij-nland, 16 v. Rio de Janeiro. Rempang, 18 v. Pladjoe n. Makassar. Reyniersz, 18 rede Menado. Ridderkerk, 18 in Thyrreense Zee n. Port Said, Roebiah, 18 v. Semarangn Djakarta. Saparoea, 18 v. Durban n. Lorenzo Marques. Sommelsdijk, 18 te Ls Havre v. New Orleans Exit. De IJmuidense export-dim,.- is ontbonden. De Vishandel zal piet b van de daarvoor in aanmerking komftU'P handelaren de verse vis voortaan wëe verzenden, en daarmee is men dus n/ oude toestand teruggekeerd. Het pers1 de is tegen half Januari ontslag aangezeJ$^ Voor Donderdag. Voor zover fh bekend is, zullen Donderdag aan de -fi zijr. de Bergen met 570 kisten (waarva o kisten gul en kabeljauw, 175 makreel m schelvis en 85 wijting) en de Bloem^^ Malheur voor Marezaten. m *r van Hattum, welke de 14e Decemh r-a vertrokken, kreeg storing aan de 3S Daar de trawler niet op eigen kracht thuisstomen, is de Elie Chénévière J-j1 12e December uitvoer, te hulp gekoaisn de onfortuinlijke zuster op sleep fe npmoni Deze schepen worden voor dp men- verwacht. De aanvoer van de Maria wrs «i slechts 40 kisten schelvis en piepetSiafI kisten makreel, 30 kisten wijting en 3Q v ten gul en kabeljauwen. 1S" Ook goed. De Vikingbank. Weiv, Maandag aan de afslag van Grimsby v/-5 besomde daar ruim 26.000. 1 Assan naar Grimsby. De zal, als de schipper het haalt, Woensdas ook te Grimsby markten. s Winterregeling. In de losregeling is weer een kleine verandering ingetreden. Werd aanvankelijk des morgens om 3 uui begonnen met het lossen der schepen, dit zal voortaan alleen 's Maandags nog' om 3 uur geschieden en op de overige dagen wordt om 4 uur begonnen. De schepen welke eventueel van de Barentszee of IJS. land binnenkomen, mogen nog om 3 nUr gelost worden: de winterregeling is dus weer in werking. De Allan-Water heeft Dinsdag een dokbeurt in IJmuiden ondergaan. Iets minder. De noteringen van de Dinsdagmarkt liepen voor de rondvisprij- zen wegens de al verwachte ruimere aan voer van vandaag „iets terug". De grote schelvis daalde van 70 tot 51,50 als „onderkant" en 65 als hoogste notering. De braatschelvis varieerde van ]2 tot 36.50 per kist en grote kabeljauw noteer- de voor de beste kwaliteit 140 per 125 kilo. De rest van de prijzen bleef ongeveer gelijk: grote koolvis werd verhandeld voor 53.50 tot 37 per kist en de wijting varieerde van 13 tot 27. Fijnvis werd er niet aangevoerd, met uitzondering van wat tarbot, die voor 2.50 tot 2.30 per kilo werd verkocht. De totale aanvoer be droeg ruim 770- kisten, waarvan 235 kisten schelvis, 130 kisten makreel, 100 kisten wijting en 10 kisten schar. Mooie Mary. De Mary welke Dinsdag als enige trawler aan de afslag was, be somde voor een 13-daagse reis met een aanvoer van 700 kisten 21.790. De KW 18, die wat kisten haring in de afslag bracht, noteerde 244. Aanvoer. Vandaag was er weer eens wat ruimere aanvoer, hetgeen de laatste dagen niet te dikwijls is gebeurd. Aan de markt waren behalve enkele loggers en kotters, de Vios met 150 kisten makreel, 400 schelvis, 50 haring, 170 gullen en kabel- jauw, 160 wijting, 20 stokkebii en 10) radio, de Catharina Duyvis met 150 ma- kreel, 200 schelvis, 225 kabeljauw en gul len, 250 wijting (waarvan 100 kisten dien}), 15 stokkebit, 60 radio en 90 stijve kabel jauwen; de Eveline met 50 kisten makreel, 300 schelvis, 160 gul en kabeljauwen, 60 wijting, 30 radio, 75 diversen en 80 stijve kabeljauwen. De Dirkje bracht het er minder goed af met een totale vangst van 20 manden plat vis, 20 manden schelvis, 50 manden gul en kabeljauw, 40 manden wijting, 10 manden stokkebit en 75 manden diversen. De Mar tha zorgde verder nog voor 1700 kilo ton gen, 15 manden tarbot, 35 manden schol, 20 manden schol en 15 manden diversen, Stad Arnhem, pass. 13 Guernsey. Sï'oajak. 130 m. W. Mentawei efl. Sliedreeht (t), pass. 18 Perim, Sloterdijk, 18 te New York v. Djakarta. Straat Soenda. 15 v. Montevideo. Salatiga, 18 anker Alleppey. Salawati, pass. 18 Kp. Carbon. Salland, 19 verw. Montevideo. Scherpendrecht (t), 18 320 m. O. San MiT-ia. Schiedijk, 18 825 m. W.t.Z. Flores. Soestdijk, 18 anker Cheribon. Stad Dordrecht, pass. 18 Finisterre. Stad Vlaardingen, 18 v. Stavanger. Stentor, 18 120 m. O. Malta. Tamo, pass. 18 Fernando NoronJia. Te.ro, 16 v. Montevideo te Buenos Aires, Tomori, pass. 18 Berlenga eil Tosarl, 18 v, New York tv. Newport New, Tjikampek, 19 te Singapore Tegelberg, 16 v. Mauritius n, Mömbasss, Tiba, 15 te San Lorenzo. Tjibadak, 16 te Port Elisabeth. Tomini, 16 v Balikpapan te Makassar. Talisse, 18 v. Port Said. Trajanus, 15 v. New Orleans n. Laguam. Venus, 17 v. Haifa te Kiuluk. Vulcanus, 18 v. Venetië n. Triest, Van Riebeeck, 18 v. Djakarta n. Singapvr'- Veendam. 18 420 m. Z.t.W. Kp. Bace. Vrijburgh, 18 v. Casablanca te R'dam. Waterland, 18 dwars Oporto. Weltevreden, 18 v. Singapore n. Djakarta, Westerdam, pass. 18 Scillies. Waal, 18 v. San Juan n. Antwerpen. Wieldrècht (t), 16 te Lorenzo Marques. Winsum, 18 v. Huelva n, Vlaardingen, Zeeland. 15 té Abadan Zuiderkruis. 18 dwars Massawa, KLEINE VAAS' Actinia, 17 v. Antwerpen n. Ballina. Bianca, 15 v. Nantes n. Concarneau. Davina Goekoop, 17 v. Goole te Middlesoro. Hem'iëtte, 17 v. Rouaan n. Londen. Servus, 17 v. Newcastle n. Metlnl. Vrede, 17 v. Bayonne te Bilbao. Haskerland. 18 te Goole v. Harlingen- Rose Marie, 17 v. Rouaan n. Kopenhagen- FEUILLETON 6) Het Jijkt daar voor me op een chaotisch gewirwar van door elkaar lopende en hevig kletsende mensen, een doelloos heen en weer gedraaf, waar geen enkel logisch verband in zit. Maar ik vergis me. Had ik een halfuur geleden een overzichtfoto ge maakt en nu weer één, dan had ik op de laas ru vee! nieuwe pale? 'aiten, sta hr l e:. gezien E eer zakdoefi .u vier pun.- ovcr zij:, hoofd, is samen me. ea.. ...j... van een jaar of veertien bezig een schilderij van een soort zeemeer min boven op een kraam te timmeren. Krullerige guirlanöe-letters noemen deze groenige jongedame, die met haar zwierige haren op de boclem van een diepzee schijnt te vertoeven „Het wonder van Dender- mondé". Uit de woonwagen er achter komt een meisje met een bezem het trapje af. Klein, slank, niet onaardig, zo uit de verte te zien. Zou dat het' „Wonder" zijn? Ze verdwijnt in de tent. „Hei Gerrit kom je eten?", een rauwe stem haalt lang uit met onmiskenbaar Rotterdams accent. Vlak oncler mijn raam bij de nougat- kraam in wording wenkt gebiedend een gezette vrouw in een smerig schort en met piekerig geblondeerd haar. Vergeef me Daisy, vergeef me duizendmaal, maar ik moet ineens aan je denken. Gedachten- associatie. Vanochtend heb ik haar nog gezien voor ik wegging. Ze stond voor de bar met de kellner te praten toen ik met mijn koffer beneden kwam, klaar om af te rekenen. De kellner, een jochie van een jaar of achttien, vertelde haar met een zekere bravour, wat er gisteravond was gebeurd, terwijl hij het toch ook maar van horen zeggen had. Ik had hem tenminste vannach? niet gezien. Zij luisterde geïn- •oi" r'! er vroeg soms bijzonderheden. r naar «e bar om te betalen. zai meneer even gaan roepen, één moment", zei de jongen en verdween. We waren alleen. Door de radio speelde een harmonie-orkest een lawaaiige och- teedfeestmars. Gelukkig stond het toestel zacht aan. Buiten reden trams langs en auto's en fietsen en ontelbare mensen liepen voorbij. In de zon op het Damrak. En niemand kwam „Le Soleil" binnen. We waren alleen. „Een raad geval gisteravond", ik had iets anders willen zeggen, niet iets over die val in de luchtkoker, die me toch al zo zwaar op mijn maag lag, maar ik wist zo ineens geen ander onderwerp. „Ja, ik hoorde net zoiets". Dat was alles. Stop. Ze was rustiger ge kleed dan gisteren. Decenter zou ik bijna zeggen. Een gewone beige regenpas en blootshoofds. Natuurlijk blootshoofds. We stonden pal naast elkaar aan de bar en de jongen kwam nog steeds niet terug met zijn baas. Het werd ietwat pijnlijk. Zij lepelde in het lege kopje waar koffie in gezeten had. Joe kwam zijn afspraak blijk baar niet goed na. Hij was in geen velden of wegen te zien. „Ik begrijp u niet goed, waarom gaat u eigenlijk uit.... met Joe?" Goede vrienden hebben me al eens eer der gezegd, dat ik soms bot openhartig kan zijn. Dingenzeg en vraag, die niet behoren gezegd en gevraagd te worden. Vermoedelijk een gevolg van verlegen heid Ik mis dan de flair iets met omwegen en met diplomatieke handigheidjes te berde te brengen. „Moet u dat dan begrijpen?" Ze stelde de vraag kalm, niet onhebbelijk of gepi keerd. Het lepeltje bleef rondroeren in het koffiekopje. De eigenaar kwam nog steeds niet opduiken en over een half uur ging mijn trein. Daisy zou ik dan toch niet meer terug zien. Waarom zou ik dit spel letje van vraag en antwoord niet even verder spelen. „Ik zal eerlijk zijn, maar dan moet jij het ook zijn". Een rechtstreeks antwoord kreeg ik niet, iets als „eh, eh" lokte me uit om verder te gaan. „Waarom jij met Joe om gaat, wilde ik weten. Dat bergijp ik niet. Geef je wer kelijk wat om hem? Maar hoe ben je dan in vredesnaam juist aan hem gekomen? Iets anders kan ik niet denken. Daar ben je het type niet voor. Je bent opvallend, verduveld knap, maar je hebt toch iets over je.... iets beschaafds, iets, dat je ondanks alles hier niet op je plaats doet zijn. Je hoort niet thuis op een barkruk, dat maak je mij niet wijs!" Zo dat is dat. In mijn vlaag' van ver trouwen had ik haar getutoyeerd. Ze" moest wel heel vreemd over me denken. Dit was de eerste keer van mijn leven, dat ik met haar sprak en na een halve minuut stelde ik al dergelijke vragen. „Ja, e'est la vie", antwoordde Daisy en was nog niet gepikeerd. „Je zou alles eerlijk zeggen!" „Heb ik dat werkelijk beloofd!" „Het lijkt misschien alleen maar nieuws gierigheid, maar kun je me niets anders antwoorden. Vlug. Direct komen ze terug". „Wat interesseert u wie en wat ik ben. Ik ben heus niet geheimzinnig. Als Joe toevallig een blanke huid had, was u dan ook naar me toegekomen met dergelijke rare vragen? U houdt er toch geen Ameri kaanse principes op na wat het negerpro bleem betreft?" In de gang klonken stappen en ik hoor de stemmen. Gelukkig, want ik wist niet goed, wat ik moest zeggen. Ik begon me kwaad te maken. Die jongedame wist best, dat ik het zo niet bedoelde met Joe, ze wist best, dat ik de juiste woorden niet gekozen had. De kellner kwam terug met de eigenaar. Een kleine man, een onopvallende man. Hij bood me de rekening aan en zei nog even, dat het hem speet, dat ik in zijn hötel zulk een onaangenaam incident mee had moeten maken. Hij zou ijzeren stan gen voor de ramen laten maken dan kon zo iets niet meer gebeuren. De venster banken waren inderdaad wat laag. Door schade en schande wordt men wijs. Ik betaalde, pakte mijn koffer op, zei „goe- denmorgen" en liep naar de uitgang. Haar keek ik niet meer aan. Het was erg druk op de stoep en daar om dacht ik. toen ze de eerste keer op mijn schouder tikte, dat er iemand tegen me aanliep. Bij de tweede keer keek ik om en bleef staan. Ze stak haar hand uit. Ik kon haar moeilijk met uitgestoken hand laten staan. „Het spijt me. Ik begrijp wel iets van je. En misschien tot ziens." Dat was alles. Ze lachte even en draaide zich toen om. Ik zie die lach weer voor me. Als de torenklok me er aan herinnert, dat ik van mijn hotelraam uit op de in hu^--- herschapen Gorinchemse markt zit tefij* ken, voel ik iets van spijt, dat ik Ams^' dam ontvlucht ben. Amsterdam en In de gelagkamer van het „CeniruQ' hotel werp ik het eerste balletje ove.r affaire-Luchtenbeld op. Eigenlijk is "r meer dan een gelagkamer, wéaStéj® in „Le Soleil" zijn hier café, eeiza!ai leeszaal in één ruimte verenigd-, De ontbreekt, maar daarvoor in de P:aa l er een gezellige sohenkbank met daatfi ter een open kast met planken e" J flessen en bovendien is er nog een-Wij J' Op de muurvlakken zijn Een ijverig penseel voerder heeft ge- de vier jaargetijden uit te beelden waarschijnlijk tevens naar stamgasten, die hier in een atmosie j? rook en jenevergeur zo vele uren jartspel, kleine stads-discussies, of digheid doorbrengen, toch "iets te sj: ken van de liefde voor de natuur- primitieve natuur-impressies geV® men met de helder wit geverfde su bank, met haar blinkend nikkeIeB 7" en koffieschenkapparaten, aan deze* kamer iets gezelligs, iéts gemoeden)1' (Wordt jertirtO'

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 6