Ite&liano (STEGEMAN* WINTERJASSEN Merkwaardige gevolgen van stormen Slechts een kwart van het aantal volwassenen spaart nog Een vergeten koning De kleine wereld Donderdag 21 December 1930 3 ristcren is de ijsbaan van het tennispark Eindenhoutvoor het publiek opengesteld en vooral de jeugd heeft van deze gelegenheid op de vrije Woensdagmiddag gepro fiteerd. Foto: het zwieren op de gladde ijzers is men niet gauw verleerd, al blijft hier weinig ruimte tot zwieren over. Bach's Kerstoratorium door de Heemsteedse C.O.V. De Heemsteedse Christelijke Oratorium vereniging, onder leiding van George Ro bert. gaf in de Gereformeerde Kerk aan de Koediefslaan een uitvoering van de eerste drie cantates van Bach's Weihnachts-Ora- torium, aangevuld met de laatste twee nummers (Recitativo voor vier solostem men en Slotkoraal met trompet-solo) uit de zesde cantate van het omvangrijke werk. Deze laatste toevoeging had een verrassend frisse uitwerking; men kon er naast de Bach als belijdende dienaar van zijn kerk, ook weer de „muzikant"' Bach in beluiste ren. die muziek maken of noem het con certeren 7.0 tussen een koraal door iets heerlijks moet hebben gevonden. Hij doet mij in zulke gevallen wel eens denken aan Koning David, dansende voor de Ark of aan een demonstratie van de religieuze kracht der blijheid. Het is ten slotte de bewogenheid van een rijk gemoed. En deze ervaart men voort durend in zijn werk ook in deze reeks Kerslcantales. Men vergeet erbij te beden ken, dat een zeer groot deel der nummers oorspronkelijk een profane bestemming heeft gehad, eer Bach deze met zijn tekst dichter Picander pasklaar maakte voor kerkelijk gebruik. Dit valt trouwens niet eens op, omdat er geen breuk is tussen het religieuze en het profane wezen van het genie Bach. De Heemsteedse C.O.V. heeft zich kranig geweerd om van het mooie werk een goede uitvoering te geven. Wel zou men soms nog wat meer glans in de hoogte gewenst heb ben, maar het zingen was over het geheel correct en zuiver'. Het heerlijke „Ehre sei Gott" zat stevig in elkaar en bleef in zijn wonderlijk polyphone weefsel doorzichtig. Maar de beste kooi-prestatie hoordén wij in het „Lasset uns nun gehen gen Bethle hem'', dat al direct zeer pittig en klank- schoon door de tenoren ingezet werd. George Robert nam doorgaans opgewekte tempi en deed geen moeite om de koralen te romantiseren, wat niet wegneemt dat ze meestal veel indruk maakten. De jonge sopraan Jeanette van Dijck zong geestdriftig en toonvast; het gunstigst viel haar zingen op in het duet met de bas Carel Willink, die in dit nummer minder last had van te hoog intoneren dan in zijn solo-stukken. De tenor Peter Penders leverde verdienstelijk werk, echter zonder opvallende kwaliteiten. De alt Riek van Veen had deze avond een scherpte in haar stem, die ik voorheen nooit bij haar op merkte; misschien was ze niet bijzonder gedisponeerd. Heel mooi was het instrumentale deel van de uitvoering, door de H.O.V. en de claveciniste mevrouw Barnaardde Graaf. De obligaten voor viool, fluit, oboe d'amo- re en trompet gaven blijk van echte musi- ceerlust, die de bei-oepsplicht veredelt en tot een genot maakt. Het hobo-kwartet was zeer zuiver en klankschoon en het ensem ble liet niets te wensen. De dirigent bereikte een prachtige verklanking van de „Sym- phonia", die de Kerststemming in de tweede cantate zo heerlijk beheerst. JOS. DE KLERK. IJs belemmert scheepvaart op het IJselmeer Door de vorst is de scheepvaart over het IJselmeer bijna geheel stilgelegd. Voor zeilschepen is er geen kaïxs om over het IJselmeer te komen. Alleen voor ster ke motorschepen bestaat de mogelijkheid van Amsterdam naar Lemmer te varen. Woensdagmiddag is nog een motoi-boot met sleep van Urk naar Lemmer gevaren. An dere schepen, die van Amsterdam waren vertrokken, moesten terugkeren. Mede dooi de Noord-Oostelijke wind drijft veel ijs in de richting van Pampus. ADVERTENTIE warme ulsters in diverse tinten, wijde p 'mt, vanaf n M. Douwma en Zoon gen. cronjcstraat 42-44 - tel. 15438 HAARLEM Surinaamse delegaties bij minister Van Maarseveen Woensdagmiddag hadden de in Neder 'and vertoevende delegaties van de coalitie en de oppositie in de Surinaamse Staten gezamenlijk een onderhoud met minister Van Maarseveen, waarbij tegenwoordig waron de vertegenwoordigers van Suri name hier te lande, dr. Pos en de heer Jonkers, hoofd van de afdeling West «idische Zaken van het departement. De oolcgatie der oppositie was voltallig aan wezig. van de coalitie-delegatie alleen de ^urmaamse minister van Onderwijs en VoUisgezondheid, de heer L. Lichtveld. Na afloop der bijeenkomst, die ruim twee uur duui-de, deelde de leider van de delegatie der oppositie, de heer Findlay, Jhede, dat de standpunten van de twee delegaties nogmaals uitvoerig werden toe- Selicht, maar dat men nog niet tot een resultaat was gekomen. Minister Van Maai. veen, zo zeide de heer Findlay, is mans volkomen op de hoogte van de za- Ken waar het om gaat en toonde veel be- P">P voor de moeilijkheden. Post voor militairen op de „Sibajak" Post, bestemd voor opvarenden van het troepenschip ..Sibajak''. welke in een der tussenhavens zal worden uitgereikt, moet uiterlijk op 22 December in Nederland ter post worden bezorgd. Behalve de ge bruikelijke gegevens dient het adres alleen de vermelding te bevatten; „aan boord van het troepenschip „Sabajak" op thuisreis naar Nederland". Kort oponthoud van Bevin te Rotterdam Woensdagavond ari-iveerde aan het Delft- se Poortstation te Rotterdam op doorreis van Brussel naar Engeland de Engelse mi nister van Buitenlandse Zaken, Bevin. De trein waarvan de eerste wagon voor de heer Bevin was gei-eserveercl, had een ver traging van 64 minuten. Het oorspronke lijke plan om deze wagon aan de trein naar Hoek van Holland te koppelen kon door deze vei-traging niet worden uitge voerd. Een locomotief bracht nu de wagon naar Hoek van Holland, vanwaar de i-eis per boot werd voortgezet. De Engelse ambassadeur in Nedeiiand, Sir Phillip Nichoils, heeft in de trein een onderhoud met minister Bevin gehad. ADVERTENTIE M A tilmMMülilMU 11 ivJ f'n^Spj LODEN RE&EHMANTEIS Uit Zandvoorts verleden Walvissen kwamen dan nogal eens boven water November en December zijn elk jaar op- nieuw 'de maanden dat stormen onze kus ten teisteren. Dan komen uit wijde verten over het wild opgezweepte water de win den aangerend, alles vernielend wat zij op hun weg ontmoeten. Bergen water storten zich op de stranden en wee het schip, dat temidden van de woedende elementen op de verraderlijke zandbanken wordt gedre ven. Merkwaardige gevolgen van stormen zijn overal langs onze kust in cle loop dei- eeuwen waargenomen en opgetekend, ook in Zandvoort. Zo lezen we in oude archieven, dat in December 1479 op het Zandvoortse strand tengevolge van een storm een walvis aan spoelde, die ruim 24 voet (één voet is 28.3 cm) lang was. Dit bleek nog maar een kinderachtig beestje te zijn bij degene, die daar in November 1502 op volgde en een lengte had van ruim 50 voet. In het raad huis te Zandvoort bevindt zich in de trouw kamer nog een oude gi-avure, waarop een walvis staat afgebeeld, die op 4 Januari 1629 tussen Zandvoort. en Noordwijk op het strand arriveerde. Onder de afbeelding dichtte men het volgende kreupel-rijm: Wanneer ons t vierde licht van 't nieuwe jaer quam groeten Is hier decs Wallevischlang drie en sestig voeten, Van Noortwijk op dezee naar Zandvoort weggestrand, God wende 't quaet van ons en l lieve Vaderland. In December 1762 spoelde er wederom een walvis vóór Zandvoort aan, in Decem ber 1791 opnieuw en in December 1851 vertoonde zich een levende walvis vóór de kust tussen Zandvoort en Wijk aan Zee. Maar ook andci-e merkwaardige gevolgen van stoi-mx-ampen aan de kust voor Zand voort zijn ons uit oude pverlevering be waard gebleven. In December 1682 had de kleine vissersplaats enorm te lijden van een geweldige stormvloed, waardoor de duinkelen over een aanzienlijke len; werd weggeslagen en afgebrokkeld en de zee het dorp binnenstroomde. Ontzettend verschijnsel Het jaar 1795 spande de kroon als het jaar van hevige stormen. Op 21 Mei 1795 vertoonde zich een „ontzettend verschijn sel, zoals bij mensenheugen tevoren nim mer was waargenomen" aan het Zand voortse strand. Onverwacht rees het zee water dermate, dat het zo hoog aan cle duinen stond als bij de zwaarste en lang durigste winterstormen nimmer was ge beurd. Temeer bevreemdde dit verschijn sel, omdat het weer zeer kalm was en om dat het slechts tot op geringe afstand van de kust was waai-genomen; sommige- vis sers hadden er op zee zelfs in -'t geheel Onderdelen van de 25ste Amerikaanse Divisie trekken door het onherbergzame Koreaanse berglandschap bij Sariwon Zuidwaarts naar nieuwe linies bij Seoel. In een eindeloze rij trekken tanks, vrachtwagens, jeeps en andere .vervoersmiddelen terug voor de opdringende communistische troepen. ADVERTENTIE niets van bespeurd. De Zandvoortse be volking leefde in een panische angst en velen meenden er een voorbode in te zien van het vex-gaan van de wereld. Enige tijd later echter kwam de verklaring. Het ver schijnsel moest worden toegeschreven aan de een of andere onbekende werking van de dampkring, waai-door een „hoos" was ontstaan. Schippers van andere vissers vaartuigen staafden deze uiteenzetting door hun verklaringen, dat omstreeks dezelfde tijd, waarop dit phenomeen aan het Zand- vooidse strand had plaats gehad, een groot aantal „hozen" dwars over hun schuiten heenliep, waardoor want en tuig bescha digd werden. De hoos verplaatste zich Noordwaarts en later bleek, dal vooral de gemeente Petten tengevolge daarvan grote schade had geleden. Vliegende kabeljauw Op 17 December van datzelfde jaar werd Zandvoort opnieuw door een zware storm vloed geteisterd. Ook toen sloeg cle zee over de duinen heen, die daardoor „vrese lijk leden". Als merkwaardigheid wordt nog vei-meld, dat bij deze „stormvloed een levende kabeljauw door den hoogaenden vloet over de duinen werd heengeslagen, die door eenen rappen gast gevangen en te Haarlem op de vischmarkt werd verkocht." In December 1825 steeg tengevolge van een zware storm het zeewater zo hoog, dat volgens waarnemers een schip van zestien voet diepgang, vóór het in aanbouw zijnde Grote Badhuis zou hebben kunnen ankeren. Doch de zwaarste van alle stormen had Zandvooi-t te verduren op 4 en 5 Maart 1671 toen „de verbolgen Oceaan bij zécr hoge springvloed het Noordzeewater met zulk een geweldige aandrang op het strand perste, dat daardoor vele duinen bezweken. In October 1873 strandde tijdens vliegend stormweer vóór de Zandvoortse kust de Nooi-se bai'k „Henriëtte". De Zandvoortse roeireddingboot voer naar het gestrande schip, doch bij het wrak gekomen, sprong een ketting van een „Spaanse ruiter" stuk en trof het hoofd van een lid van de be manning dier boot, Willem Draaijer. zo danig, dat diens oor er zo goecl als geheel werd afgescheurd. De wakkere redder vol tooide echter het reddingswerk. Aan land teruggekeerd, verwijdei-d men de oorschelp geheel van het hoofd, en de getroffene wil de het oor wegwerpen. „Wat heb ik aan dat ding" sprak hij. Oorschelp in spiritus Doch de burgemeester, die op het strand het reddingswerk had gadegeslagen, dacht er anders over. Hij liet de oorschelp in een met spiritus gevuld flesje bewaren als mex'kwaai'dig aandenken aan deze scheeps ramp en deponeei-de het gevalletje in zijn werkkamer op het Raadhuis. Het voorval werd echter al spoedig in brede kring be kend en velen kwamen naar Zandvoort om de moedige redder en méér nog diens afge scheurde oor te bewondei'cn. Zij lieten zich daai-bij niet onbetuigd. In totaal ontving de burgemeester tachtig gulden aan giften, die hij na verloop van tijd aan Willem Dx-aaijer ter hand stelde, waarop deze de Burge- mester zijn oor afstond als persoonlijk bezit. Groothandelsprijzen in October gestegen Als vervolg op cle indexcijfers over Sep tember heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek thans indexcijfers van groothan- delspi-ijzen voor de maand October op basis 1948 100 samengesteld. Het algemeen indexcijfer van groothan- delspi-ijzen steeg van September op Octo ber met 2 punten. Ook thans deden zich weer de grootste prijsstijgingen voor bij de grondstoffen. Het indexcijfer van deze hoofdgroep steeg van 133 tot 138. Grond stoffen, die een betrekkelijk belangrijke prijsstijging vertoonden zijn naaldhout, ruwe aardolie, ruwe wol en katoen, leder en ingevoerde huiden, tinerts, koper, lood en cellulose. Het indexcijfer voor de voedingsmidde len onderging geen verandering, dat voor de afgewei-kte producten steeg met 3 index punten. De belangrijkste prijsstijgingen kwamen voor bij afgewerkte producten textiel (wollen goederen), chemische pro ducten, lederwaren en papier. ADVERTENTIE Aantal spaarders sinds Maart 1946 van 40 tot 24 percent teruggelopen Aan vele mannen en vrouwen over het gehele land verspreid en uit alle lagen van dc bevolking heeft het Nederlands Insti tuut voor de Publieke Opinie onlangs de vraag gesteld: „Spaart U op 't ogenblik of niet?" Uit de antwoorden blijkt dat 24 spaart'en 70 niet spaart, van 6 werd geen antwoord ontvangen. Slechts eeiï kwart van het aantal vol wassenen spaart op het ogenblik; 7 op de 10 Nedei-lanclers sparen niet. Het NIPO vond sinds de bevrijding van ons land deze keer het laagste aantal spaar ders. Op de zelfde vi-aag, reeds enkele malen door het NIPO gesteld, waren de resultaten (in pi-ocenten) tot nu toe: Spaart 40 36 33 30 31 24 Spaart niet 58 62 64 68 64 70 Geen antwoord 2 2 3 2 5 6 Het aantal spaarders is van 40 in 1946 teruggelopen tot 24 van alle volwasse nen op het ogenblik. Het aantal volwasse nen dal niet spaart is opgelopen van nog geen 60 tol 70 op het ogenblik. Het is niet alleen zo dat er op het ogenblik minder mensen sparen in Neder land dan ooit na de bevrijding het geval was, maar vele mensen moeten naast hun inkomen hun spaargelden gaan aanspre ken. Want uit antwoorden op de vraag van het NIPO: „Heeft U op 't, ogenblik meer, WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE minder of evenveel geld op de spaarbank staan als op 1 Juni van dit jaar?" bleek het volgende: 27 heeft minder op de spaai-bank dan op 1 Juni van dit jaar; 12 heeft meer op de spaarbank dan op 1 Juni 1950, 31 heeft hetzelfde bedrag op de spaaibank Van. 30% werd geen antwoord ontvangen. Drie Zondagen waarschijnlijk mooi weer en dan met de Baby uit in een KINDERWAGEN van ^UÜeeKb VOORDEBABy ANEGANG 46 - HAARLEM DAAR NIET £J T HIER WEL het lekkerste middel tegen verkoudheid 30 cent per 100 gram Uit Haarlems verleden Honderden bobslee-liefhebbers waren gisteren naar het Bloemendaalse Kopje gekomen- om. van hun sport te gemeten. Mi*. H. Gerlings schreef in 1884 een boekje over „Haarlem voor 50 jaar". Daarin worden dus dingen verteld die om streeks 1830 in onze stad voorvielen. We lezen daarin hoe dc laatste levens jaren van cle dichter Willem Bilderdijk waren. Voor deze op 18 December 1831 in zijn huis aan cle Grote Markt (nu een deel van „de Kroon") overleed, was hij reeds jaren lijdend. Af en toe kreeg Bilderdijk bezoek van een zonderling persoon, de kolonel Gust af son. Dit was Gustaaf IV, Koning der Zweden. Gerlings tekent hem als een ridderlijk vorst, wiens grotere denkbeelden nog aan een vroeger „heldentijdperk" doen denken. Hij zond aan de Koning van Pruisen de ridderorde van de Zwarte Adelaar terug „omdat die ook door cle moordenaar Na poleon Bonaparte gedragen wercl" en sloeg ook alle voorstellen om met Frankrijk verdragen aan te gaan van de hand. Zijn verbittering ging zó ver, dat hij, na de Vrede van Tilsit, van de bemiddeling van Rusland en Pruisen niets wilde weten. Dat kostte hem het bezit van Straalsund en Rögen, zodat zijn verbittering ten nadele van zijn volk werkte. Hij werd ach ter- eenvolgens dooi' Rusland en Denemarken bestreden, hetgeen hem Finland kostte. Noormannen joegen hem daarop over cle grens, waarna hij zich tegen zijn vroegere vrienden, de Engelsen, keerde. De daden van de Koning droegen meer en meer de stempel van verstands-zwakte, waarbij zijn hartstochtelijke geaardheid soms tot dwaze uitbarstingen kwam zo merkt mr. Gerlings op en hij vervolgt: De ge volgen bleven niet uit. In 1809 werd hij van de regering vervallen verklaard en hem werd levenslang een pensioen toege zegd. Gustaaf heeft echter van dit pen sioen van Zweden niet willen genieten, maar zich uit privévermogen onderhou den. Na vele omzwervingen treffen wij hem in deze tijd (dat was in 1830) in Haarlem aan onder de naam van kolonel Gustafson. Hij logeerde in het hotel „De Gouden Leeuw" in de Zijlstraat (latei- werd daar het verkooplokaal „De Gouden Leeuw" gevestigd, dat omstreeks 1920 is afgebroken en verbouwd tot enige win kels red. H. D.). Mr. Gerlings vertelt verder nog van ko lonel Gustafson: „Het was een aller vreemdst man. Men zou hebben kunnen verwachten, dat hij niet gaarne over de oude dagen hacl gesproken; maar het was verrassend, hoe hij telkens praatte over die tijd met cle bijvoeging „toen ik nog Koning was". Er lag iets kinderlijks in de wijze waax-op hij zich daarover uitliet en blijkbaar er op gesteld was, dat de titel van Koning niet vergeten zou worden. Ai vei-bleef hij hier onder een andere naam hij bleef toch Koning. Hij had an- •dere eigenaardigheden: om de aandacht te trekken kleedde hij zich in volkomen strijd met de mode en zag er potsierlijk uit als hij langs de straten van Haarlem liep. Hij droeg een lange jas, clie schuins achterwaarts neerhing en een buitenge woon hoge das, die zijn kin ophief, zodat hij in de lucht keek als bij een oude parademars. Het gevolg was clan ook. clat hij ge woonlijk door een troepje jongens werd nagelopen. Hij nam dat hoog op en maakte zich erg boos. Zo zelfs, dat hij zich op zekere dag in een adres tot de Koning wendde met een aanklacht tegen de Haar lemse straatjeugd. Of hij zich bij dat adres ex-Koning van Zweden heeft getiteld, weet ik niet. Wel dat ik gelezen heb, dat hij in 1847 te St. Gallen is gestorven en een jaar voor zijn overlijden zijn wens heeft te kennen gegeven, om niet meer Koning genoemd te worden" zo besluit mr. Gerlings. Biddag voor de vrede De commissie Nationale Ilei-denking heeft zich, zoals bekend is, enige tijd ge leden tol alle kerken van Nederland ge richt met het verzoek op dc Zondag vooraf gaande aan Kerstmis in het gehele land een biddag voor de wereldvrede te houden. Vrijwel alle protestantse kei-kgenootschap- pen en de Rooms-Katholieke kerk zullen aan dit verzoek voldoen. De Joodse ge meente zal op een andei-e datum een bid dag houden. Naar de Commissie Nationale Herdenking mededeelt, wordt ook een dergelijke biddag gehouden door de Indo nesische, Anglicaanse, Engelse, Canadese, Australische, Amerikaanse en Duitse ker ken. Stilte omtrent Kerstmis Het was een vrolijk feest, zeggen wij tegen elkander bij het naar huis gaan. Wij hebben al onze neven en niclxt.cn weer eens bij elkaar gezien, er werd gelachen en gezongen dat het behang van dc muren viel. In onze oren suizelt het lawaai nog we moeten er weer aan wennen om elkanders woorden te verstaan. Op straat gieren de auto's ons voorbh met gillende toeters, uit de huizen klinkt radiomuziek de avond in cn in de verte davert een trein over de wissels als duizend hollende paarden op een klinkerweg. Dat is cle wereld geworden een draaiende bol lawaai. Het had wel wat minder gekund met die neven en nichten. Zij clenken dat feestvieren lawaaimaken is, zo nu en dan zoudt ge met een minuutje stilte meer plezier gehad hebben. Als we thuis komen en cle radio aan zetten om het nieuws nog te horen, moet er een stuk gramofoonplaat gewrongen worden tussen het concert en de klokslag van elven, want als er een halve minuut geen geluid in cle microfoon kan worden geblazen zijn ze daar in de studio stijf vaxx ontzetting. De stilte is de vijandin der mensen ge worden. Er kan op de wereld niet veel ergers gebeuren dan clat het er eens een ogenblikje stil zou zijn. Wat kan het zijn. clat ons zo angstig voor de stilte maakt? Ik heb een man gekend clie zijn kinde ren op een koperen ketel liet timmeren in de zomer als het onweerde. Omdat hij bang was om cle donder te horen. Maken wij het leven tot een hel van lawaai, omdat wij bang zijn in cle stilte ons eigen hart te horen kloppen? Ge moet er cle litteratuur eens op na slaan, daar ziet ge om de haverklap de stilte aan de schandpaal geslagen. Ge leest van „een akelige stilte" en „een pijnlijke stilte" cn „een loodzware stille" en „de stilte van de dood". Zelden leest ge van de stilte als van een weldaad, clie de mensen verblijdt en gerust maakt. Die neven en nichten hebben er hun best op gedaan om het feest zo plezierig mogelijk te maken. Wij zullen eens laten zien wat feestvieren is. hebben zij gezegd. En zij hebben de stilte een dag en een avond lang met hun geschreeuw en gedoe achterna gezeten tot er geen splinter heel van was gebleven. Van al onze uitvindingen is die van het feestviex-en wel cle raarste, als ge het een? nuchter bekijkt. Daar komen fanfares met trommelgedonder aan te pas, hoe harder hoe mooier, daar moet bij gezongen en geschreeuwd worden van lang zal er een leven on dat we nog niet naar huis gaan En als ge doof en hees geworden zijt moet ge het grootste plezier hebben dat er bestaan kan. Want de stilte schijnt pijnlijk en lood- zwaar, zij is een gezellin van de dood. Terwijl wij daar hebben zitten galmen tegen elkander en tegen onszclven is er buiten het een en ander gebeurd. Daar if uit cle zwarte lucht wat gaan zweven naai beneden, zonder geluid. De hemel is een vergiet met de starre sterren als gaatjes daar is een gezeefde dons van glinsterende sneeuw uit komen dwarrelen. De vlokken hangen een wijl op hun zeven gemakken aan takken en hekspijlen', doch zij zijn kinderen der stilte en smelten verschrikt weg voor het lawaai van de straat. Maai in de nacht in de nacht is het stil ge noeg voor hen geweest, en in cle moi-gen zijn zij met millioenen en millioencn op de aarde komen liggen. Zij hebben hei lawaaierige leven bedekt en gesmoord, met hen is cle vijandin en verdoemde, de stilte, over de wereld gevallen en een knappe herriemaker die zo schreeuwen kan dat zij er van smelten gaat. Ge hadt dat maar eens moeten proberen buiten op de velden, waar ge tot uw knieën in hel wit zakte. Daar sloeg uw stem als een ar melijk geluid in scherven tegen de wijde stilte, als een ei tegen een betonnen muur. De sneeuw is een domper op het nutte loos lawaai der mensen. Zij geeft ons de kans om onszëlven te hóren leven. Wij maken lawaai in een roerloze, vre dige wereld, die ons vriendelijk cn koeste rend omvat met de rust van haar eeuwen ouderdom. Wij slaan op koperen ketels om de donder van de stilte niet tc horen, die harteklop van cle tijd, die ons vermaatn en beschamen zou. De neven en nichten zouden eens laten zien wat feestvieren is maar de sneeuw heeft hun ijdel geweld gesmoord met het feestkleed dat van alle tijden is. Met de dooi sterft in de verte cle vro lijke muziek van de stilte weg, als een koor van Kerstengeïèn die een vliegtocht om de wereld maken gaan. Om cle wereld heen want zij komen terug, ieder jaar. J.L. ADVERTENTIE ^écfités I WILLEM GOOSSENS NAAR ANTWERPEN De Nederlandse acteur Willem Goossens is met zijn volkstoneel uitgenodigd om een galavooi-stelling te geven van het sluk ..Schipper naast God" van Jan de Hartog in de Koninklijke Nederlandse Schouwburg 4e Antwerpen op 16 Januari.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 5