IJmuider Courant EEN VEILIGHEIDSVERDRAG ZOU HET BEZETTINGSSTATUUT MOETEN VERVANGEN Haarlems Dagblad ,'ersmade ton Gelijke behandeling" is de kern der West-Duitse eisen Koningin Juliana houdt Kerstrede y Jaargang No- 19738 nv' Kennemerlaan 154. Telef. Adm. 5437. Redactie 5389, na. 5 uur: 8061 (K 2560), 5 47, Santp. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93. %e, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Ediüe voor Yelsen, Umoiden, Santpoort en Omstreken-v at ©pmtjte ttertanstf* «ioantnt f Tntm téïO Vrijdag 22 December 3930 Uitgave van de Grafische Bedrijven P-r.miate. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- er. Feest dagen. - Abonnementen per week 35 cent. oer kwartaal 4.50. Franco per post 5.—. - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom -ORENTIJNEN hebben gepoogd nze vermaarde voetballer Abe Len- huI1 club Florentina aan te kopen, het is hun niet gelukt. Zij hebben f'L handgeld van honderdduizend PJr*eboden en hij is er niet op ïnge- Hij !ieeffc een ton versmaad' Z'Jn laats Hecrenveen is hem te dierbaar gemeen tebetrekking te secuur om «H-het verachtelijke aardse slijk, dat y „et te verwisselen. Hij heeft het s 'ai menigmaal aangetoond, want statistici is dit de zesde aanbieding tfbuitenland, die hij heeft afgewezen. zullen het telkens met blijdschap -omen hebben. Zij zien er een bewijs in - Aie innige trouw aan de Friese lan- die hen het harte streelt. Er zijn 3, nuchter-zakelijke lieden uit an- v «westen, die daar om lachen en die - mening zijn, dat de beroemde Abe rvoudig op een hoger bod wacht. Als de ,utó» van de Italiaanse voetbalfirma's 'reens tot anderhalve ton gaan! Wacht r! zeggen zij. En het zou hen bitter hi|'n zakelijke ziel kwetsen, als zij geen lijk kregen, Zij zouden zich afvragen 1 de wereld naar toe gaat, als mensen [meer gevoelig zijn voor anderhalve ton idgeld plus een salaris. Een tot nu toe srikbare pijler in hun levensbeschou- 5g zou gaan wankelen, onrust zou hen zangen. is inderdaad een mooi bod dat de „Is in dit geval geen padvinders, ar toch wel een soort verkenners asira hebben gedaan. Hij is, naar ik ver- an al dertig jaar en dus zal zijn loop- in'als voetballer binnen een jaar of ren, acht we! ten einde zijn. Zou hij dan de Friese dreven terugkeren met een «vuldig bewaarde ton, wellicht inmid- door zorgvuldige belegging nog uit- iijd ook. dan zou hij een eigen onder- ning kunnen beginnen of ermee in bestaand solide bedrijf deelnemen, reen man met een ton zijn altijd vele ïingen te vinden. En wie heeft zich in .loopbaan met meer ijver juist op het leppen van de mooie openingen toe- 'egd dan de voetballer Lenstra? De op- edende waarde van de sport zou juist geval op treffende wijze bewezen enen worden. Alle sportjournalisten iden zeggen dat hij opnieuw het doel randen had en de wedstrijd gewonnen, let is jammer voor hen maar ook voor alleen-maar-zakelijke sceptici, dat daar ijkbaar niets van komen zal. Want ik loof dat de laatsten ongelijk zullen krij- s. Het is plezierig voor de Friezen en k voor de gemeente-ambtenaren, die h gesterkt zullen voelen in hun over ging dat het aanzien en de zekerheid p. een ambtelijke loopbaan toch maar het geerlijkst zijn. Hetgeen ons nu nog ont rekt is een opinie-onderzoek, waarbij „een doorsnede" der mannelijke bevol- ig de vraag wordt gesteld: „Indien gij ïd genoeg voetbaldet, zoudt gij dan be- d. zijn om voor een ton handgeld en een loorlijk salaris acht jaar lang in Italië spelen, u vestigend in de schone stad orence?" Het wil mij voorkomen dat een ote meerderheid zich bereid zou ver- laren en er geen bezwaar in zien de fluit- 1 ncerten en verwensingen van het publiek uit-wedstrijden op de koop toe te men. Wel zou het Instituut voor de Pu- eke Opinie erbij moeten vragen in welk vest iedere ondervraagde woonde. Dan moeten blijken dat de -Friezen niet Iden. Ge kunt nu wel zeggen dat de teste Friezen al buiten Friesland wonen, ar dat is onaardig en ook geen weer- ging. Want uit andere provincies van kunnen zij, als Sneek of Hinde- pen, IJlst of Leeuwarden, Harlingen of renveen volkomen-onweerstaanbaar iken, er in weinige uren voor weinig heen. Zelfs voor niets: per fiets, enslotte vinden wij het toch wel aardig Abe de Ion heeft versmaad. Het is altijd effend, iemand een besluit te zien fa waarbij hij geldelijk voordeel of bij tere vermaardheid en daverende toe- hingen (zij het dan: alleen in thuis- Islrijden) op gevoels-motief verwerpt, a Koning van Engeland offerde inder- zijn koningschap op voor een vrouw. 2 grootste voetballer offert een ton op ir de charmes van Heerenveen". Als dat |j?niet in een sportblad gestaan heeft zou mij verbazen. En als Heerenveen een lieve Vereniging voor Vreemdelingen- ':eer heeft zal clie zeker niet het ge- propaganda gaan maken en er wellicht neringdoenden een ton aan laten ver een. Als Abe Lenstra hem per se niet toen wil, dan zij maar.R. P. Zuid-Korea verandert rechtspleging fflEL, 22 Dec. (Reuier). De Zuid- aaanse regering zal Zaterdag overgaan herziening van vonnissen in verband het protest van de UNO tegen de jong- rerechtstellingen. «alve voor de ernstigste misdrijven a doodstraffen kwijtgescholden wor- 10 jaar of minder veroordeelde ögenen worden vrijgelaten, vrouwen aderen zullen een speciale behande- jptigen en de huidige werkwijze van «•terechtstellingen wordt afgeschaft. Vorst houdt aan K.N.M.I. deelt mee: JMe algemene luchtdrukverdeling ko- mans maar weinig veranderingen .en uitgebreid gebied van hoge lucht- strekt zich uit van West-Siberië over ^and naar Scandinavië. Dit hogedruk- AfSint zich nu steeds meer in richting uit te breiden, waardoor ^binding tot stand komt met een hogedrukgebied boven Groenland. öe andore kant neemt het Azoren- «gebied geleidelijk in betekenis af, 'L 1J ;ct z'ch nog wat verder naar het a terugtrekt. De Oceaandepressies 5-3 oaardoor een koers over cle golf -. .ISt'a^e en tiet Iberisch schiereiland ae Middellandse Zee. Hierdoor wox*dt W'r8 -eel .West-Europa de Oostelijke in stand gehouden. Daar het h-p 'eP iix Rusland niet meer dan fr VlJf graden vriest, kan de vorst langrijk jn betekenis toenemen. AI- «jaens opklaringen kan plaatselijk de L «Ul: tot onder min vijf graden l innMZ,iet er naar uit c,at de nu keer- uchtdrukverdeling nog verscheidene Ml standnouden. Onderhandelingen om de Duitse troepen begonnen BONN, 21 December Nadat de TVest-Europese mogendheden met Amerika en Canada begin dezer week in Brussel tot het besluit waren gekomen dat de West-Europese verdediging met Duitse deelneming moet worden versterkt, restte de bczellings- mogendheden de taak de regering te Bonn voor dit besluit te winnen en een formule te vinden waarmede West-Duitsland het eens zou kunnen zijn ten aanzien van de inschakeling der Duitse troepen in het te vormen Atlantische leger onder Eisenhower. Die taak is aan de Hoge Commissarissen overgedragen in de vorm van instructies ter onderhandeling, waarbij bepaalde concessies als tegenprestaties werden geformuleerd. Hoever deze concessies zullen gaan, is nog een open vraag. De onderhandelingen zijn thans in het eerste stadium, doch er zijn aanwijzingen dat Bonn zal trachten zoveel mogelijk munt te slaan uit het feit, dat de andere mogendheden van het Atlantisch pact veel prijs stellen op Duitse soldaten in hun leger. Er is sprake van dat Bonn aan stuurt op opheffing van het bczettingsstatuut en op een daarvoor m de plaats komend Veiiigheidsverdrag met bepalingen, die West-Duitsland tot een vrije staat zonder andere dan verdragsverplichingen tegenover de partners zou maken. „Flinke stap vooruit" zegt Adenauer De drie geallieerde Hoge Commissaris sen en de West-Duitse bondskanselier, Konrad Adenauer, hebben Donderdag te Bonn een bespreking van 5 uur gehad. Tevoren hadden de drie Hoge Commissa rissen onderling een bespreking gevoerd. Adenauer verklaarde na de conferentie, dat „wij een flinke stap vooruit" hebben gedaan. Geen der deelnemers wilde na afloop tegenover de pers een nadere ver klaring afleggen. Een persconferentie, die Adenauer Vrijdagochtend zou houden, werd afgelast. Men verwacht, dat de be sprekingen begin Januari zullen worden hervat. Voor de bespreking had Adenauer Don derdagochtend een onderhoud met Fran- c;ois-Poncet, de Franse Hoge Commissaris, die, naar verluidt, de bondskanselier een algemeen overzicht heeft gegeven van de resultaten, die de Atlantische Raad te Brussel heeft bereikt. Men neemt aan, dat de Hoge Commissa rissen Adenauer Donderdagavond op de hoogte hebben gesteld van het besluit van de Atlantische Raad om de herbewapening van een beperkt aantal Duitsers toe te staan onder voorwaarden, die tegen een herrijzenis van een Duits nationaal leger en een generale staf garantie zullen bie den. Het algemene plan is, zoals bekend, dat de Duitse strijdkrachten zullen worden jeorganiseerd in gevechtsgroepen van on geveer 6000 man en in totaal 150.000 man zullen tellen. Een West-Duitse woordvoerder had Donderdag reeds verklaard, dat dó Duitse eis tot gelijke behandeling in hoofdzaak hierop neerkomt, dat de West-Duitse troe pen in geval van oorlog niet in actie zullen gaan onder ongunstiger omstandigheden dan de anderen. In diplomatieke kringen te Londen neemt men aan, dat ook het Duitse verzoek om een veiligheidsverdrag in plaats van het bezettingsstatuut is besproken. Het is zeker, dat de geallieerden in ver band met de inschakeling' van Duitse een heden in het Atlantische leger verdere ver zachtingen van de bepalingen van het be zettingstatuut zullen toestaan. Men gelooft echter niet, dat zij het statuut in zijn ge heel zullen opheffen, omdat hiermee de juridische grondslag voor de aanwezig heid van geallieerde troepen in West- Duitsland zou komen te vervallen. Een „meesterplan" De Londense Daily Express publiceerde Donderdag een bericht van zijn correspon dent te Bonn, inhoudende dat de West- Duitse Bondskanselier dr. Konrad Adenauer Woensdagavond in een geheim onderhoud met de Amerikaanse diplomaat Samuel Reber de eis zou hebben gesteld dat de Westelijke mogendheden een vei ligheidsverdrag met West-Duitsland zul len sluiten, indien zij West-Duitse deelne ming aan de Europese verdediging wen sen. Volgens de correspondent vernam hij van vooraanstaande West-Duitse functio narissen dat er nog andere punten zijn die de regering te Bonn verwezenlijkt wenst te zien, alvorens haar medewerking te verlenen aan het inlijven van West-Duitse eenheden in het te stichten Europese leger, namelijk: West-Duitsland wil slechts op gelijke voet militaire eenheden voor het Euro pese leger leveren (dit houdt dus in dat, indien de andere landen divisies bijdragen, ook West-Duitsland slechts met divisies aan de Europese verdediging wil deelne men en West-Duitse vertegenwoordiging in de generale staf onder Eisenhower. Te vens worden gelijke rechten op econo misch gebied geëist. De bezetting en het betalen van bezet- tingskosten door West-Duitsland moeten worden beëindigd. West-Duitsland is. na het sluiten van het veiligheidsverdrag, be reid het legeren van verbonden troepen op zijn gebied toe te staan. Verder wordt gevraagd: Versterking der geallieerde strijdkrachten in West-Duitsland, opstel- j van een „meesterplan" door Eisen hower, dat moet verzekeren dat een tegen aanval der verbonden troepen, na een eventuele Russische aanval, de „bevrijding zal verzekeren van de twintig millioen Oost-Duitschers". Tevens zou moeten wor den gewaarborgd dat de voornaamste bot sing in een oorlog tussen Rusland cn het Westen niet op Duits grondgebied plaats vindt. Volgens de correspondent van de „Daily Express" te Bonn hebben de geallieerde functionarissen in West-Duitsland ver klaard dat de Duitsers weten, dat de Westelijke mogendheden Duitse troepen nodig hebben voor de verdediging van Europa. De Duitsers zouden voornemens zijn deze situatie zoveel mogelijk uit te buiten. West-Duitse functionarissen hebben met nadruk de juistheid van dit bericht in de „Daily Express" ontkend. Een Duitse functionaris verklaarde, dat een militaire studiegroep binnenkort zal worden gevormd om de Duitse defensie- bijdrage te bestuderen. Zij zal besprekin gen voeren met de leiders van alle West- Duitse politieke partijen. Dit zal waar schijnlijk begin Januari gebeuren. Aanval op Hoengnam afgeslagen Grote Chinese en Noord-Koreaanse legers, naar verluidt in totaal '110.000 man, hebben Vrijdag een aanval gedaan op het laatste bolwerk der UNO boven de 38ste breedtegraad in het gebied van Hoengnam, doch moesten terugwijken voor de hagel van projectielen van oorlogsschepen, vlieg tuigen en artillerie. Het dodelijke vuur- gordijn schiep een „niemandsland" voor de prikkeldraadversperringen en loopgraven van de verbonden grondtroepen. Volgens ervaren artillerie-officieren evenaarde het spervuur in hevigheid het zwaarste vuur uit de tweede wereldoorlog. Volgens een officier van de geheime dienst heeft men positief vastgesteld, dat de hernieuwde eerste Noord-Koreaanse divisie in het gebied van Hoengnam in actie is. Het enige gevecht van belang aan het Westelijk front geschiedde boven Tsjoent- sjon, waar drie bataljons 2 a 3 kilometer op de Zuid-Koreanen wonnen. De tegen standers droegen naar verluidt legerjassen van Amerikaans type. Het tiende legerkorps der verbonden legers, dat de omsingelde havenplaats Hoengnam verdedigt, heeft de laatste brug, die van de stad naar het Zuiden leidt, op geblazen. Tegelijkertijd heeft dit korps zich teruggetrokken binnen een kleiner en ge makkelijker verdedigbaar gebied. Voor het opblazen zijn de troepen veilig de Sontsjon overgetrokken. Radio Pjongjang (de hoofdstad van Noord-Korea) is Donderdagavond weer in de aether teruggekeerd met een oproep tot de Zuid-Koreaanse troepen om de wa pens neer te leggen cn zich „bij ons als broeders aan te sluiten". „Wij behoren tot hetzelfde ras cn wil len niet tegen u vechten. Laat u niet door de Amerikanen beetnemen. Schaart u aan onze zijde en wij zullen u vergiffenis seïfenken", aldus radio-Pjongjang, die de oproep ook richtte tot de Zuid-Koreaanse regeringsfunctionarissen. Dr. VAN ROYEN Het woord is aan. E b O* e r-Eschenbach: Sedert de overwinning van de schildpad op de haas houdt zij zich voor een hardloopster. Koningin Juliana zal op Maandag, Eerste Kerstdag, om 13.00 uur een Kerst rede uitspreken, welke door beide Hilver- sumse radiozenders zal worden uitge zonden. China beantwoordt blokkade Te Hongkong wordt vernomen dat in antwoord op het door de Verenigde Staten afgekondigde embargo op de grondstoffen- verzendingen naar China de regering van Peking op 20 December aan de Chinese scheepvaartagenten van Hongkong bevel heeft gegeven de hout- en oliezendingen naar cle Verenigde Staten en Japan stop te zetten. Vreedzaam atoomplan De UN O-strijdkrachten in Korea hebben thans ten Zuiden van de 3Se-breedtegraad hun nieuwe defensie-linies betrokken. Foto: een Amerikaanse afdeling houdt een korte rustpauze tijdens de mars naar de nieuwe stellingen. Amsterdamse persfotograaf bij Laren verongelukt De 36-jarige Amsterdamse persfoto graaf H. S. is Donderdagmiddag om streeks half vier met zijn auto op de Rijksweg bij Laren onder een trailer met oplegger gekomen. De wagen kwam klem te zitten en werd een eind meegesleurd. S. kwam om het leven. Belgisqh voorstel voor Europese defensie Paul van Zeeland, de Belgische minister van Buitenlandse Zaken, heeft Donderdag in de beide Kamers van het Belgische parlement vêrklaard, dat België bij de besprekingen van de Atlantische raad „concrete voorstellen" voor de bespoedi ging van de Europese wapenproductie heeft gedaan. In Belgische regeringskringen wcrcl la ter verklaard, dat Van Zeeland een alom vattend boekhoudsysteem heeft uitge werkt, waarbij elk lancl van het Atlan tische pact een afzonderlijke rekening in een bijzonder „grootboek voor de defen sie" zal hebben, „waarin zijn bijdragen aan de creditzijde worden geboekt en de bijstand, die het van andere landen ont vangt, aan de debetzijde". Het totale na delige saldo zal door de Amerikaanse mi litaire hulp worden aangezuiverd. Een oude traditie iverd ook door de bouwers van de Engelse tentoonstelling Festival of Britainniet vergeten. Toen de herberg op het tentoonstellingsterrein „onder de ■pannen" xuaswerd het zogenaamde chimney beer' (schoorsteen bier) gedronken, waaraan de vrouwelijke bedienden van de herberg, reeds gekleed in haar festival- costuums, danig mee deden. Kardinaal Von Preysing plotseling overleden Kardinaal graaf Von Preysing, de kathcv- lieke bisschop van Berlijn, is Donderdag middag aan een beroerte overleden- Kardinaal Von Preysing werd 30 Augus tus 1880 in Beieren geboren. Na een car rière in diplomatieke dienst van de Beier- staat ging hij in 1908 theologie stu deren. In 1935 werd hij aartsbisschop van Ber lijn. Hij toonde zich een fel tegenstander van het nationaal-socialisme, en, na de oorlog, van het communisme. Hij werd herhaaldelijk door de Oost-Duitse autori teiten aangevallen, omdat hij de geeste lijken. in zijn bisdom verbood deel te ne men aan het nationale front, het alle par tijen en organisaties omvattende Oost- Duitse politieke blok. Dc Paus benoemde hem in 1946 tot kar dinaal. Door zijn dood is het aantal kar dinalen in Duitsland tot twee gedaald: kardinaal Frings van Keulen en kardinaal Von Faulhaber van München. Joegoslavië houdt rekening met een aanval BELGRADO, (Reuter) Generaal- majoor Djoerro Loncarewitsj, een lid van maarschalk Tito's legerstaf, verklaarde Donderdavond dat Joegoslavië in de hui dige wereldsituatie de mogelijkheid van een aanval der Cominformlanden niet uit gesloten kan achten. Generaal Loncarewitsj beschuldigde Bul garije, Hongarije en Roemenië ervan, dat zij grotere legers hebben dan door de vredesverdragen is toegestaan. Bulgarije, zo vervolgde hij, onderhoudt een leger van 160.000 man terwijl het vol gens het vredesverdrag een leger van niet meer dan 55.000 man mag hebben. Roe menië heeft twee maal zoveel als cle toe gestane 138.000 man onder de wapenen en Hongarije heeft in plaats van 70.000 man 140.000 man onder de wapenen. De Joegoslavische industrie voorziet thans in cle behoefte van het leger doch indien een noodtoestand zulks vereist zou den wapens en uitrustingen elders gekocht moeten worden. Joegoslavië behoeft niet bevreesd te zijn, zo ging de generaal verder, „want heden zal de gehele vredelievende mensheid aan onze zijde staan in het geval van aggressie jegens ons". De generaal sprak ter gelegenheid van de negende verjaardag van het Joegosla vische leger. Maarschalk Tito was onder de toehoorders. Engeland heeft Joegoslavië een nieuwe lening aangeboden van 2 millioen pond sterling voor het aanschaffen van grond stoffen. In de Amsterdamse haven arriveerde het Zweedse s.s. ..Triton" met circa 1000 stan daard gezaagd hout. Hierdoor heeft de totale aanvoer in Amsterdam gedurende dit jaar de honderdduizend standaards over schreden. „Nederland juicht komst van Eisenhower toe" WASHINGTON, 22 December. (ANP/ Aneta). „De benoeming van generaal Eisenhower tot opperbevelhebber van de geallieerde strijdkrachten in Europa wordt door volk en regering van Nederland zon der aarzeling of reserve toegejuicht", zo verklaarde de Nederlandse ambassadeur in Amerika, dr. Van Royen, Donderdag in een uitzending van de „Stem van Ame rika". „Het stemt tot grote tevredenheid, dat generaal Eisenhower zich zo spontaan voor deze verantwoordelijke en moeilijke functie beschikbaar heeft gesteld", aldus dr. Van Royen. „Het gevoel van. voldoe ning aan Nederlandse zijde is toe te schrijven aan het feit dat de functie van opperbevelhebber thans is bezet en ten tweede de keuze van Eisenhower". Dr. Van Royen wees er op, dat Nederland een van de eerste landen in West-Europa was, die het plan tot combinatie van de West- Europese strijdkrachten steunden. Hij zei- de, dat Nederland plannen had uitgewerkt om zijn leger te versterken en cle uitga ven voor de defensie had verhoogd. Het percentage hiervan op cle totale begroting was gestegen van 17.2 in 1938 en 19.9 in 1946 tot 25 procent voor 1951. Na in het licht gesteld te hebben, dat in Nederland cle algemene dienstplicht voor alle valide Nederlanders sinds 1898 heeft bestaan, kwam dr. Van Royen op de benoeming van Eisenhower terug en ver klaarde hij, dat „naar onze mening geen betex-e man met deze buitengewoon be langrijke taak belast had kunnen wor den". „Wanneer ons volk aan generaal Eisenhower denkt, denkt het onmiddellijk aan de bevrijding terug en aan de vlieg tuigen, die voedsel lieten vallen voor een uitgehongerde bevolking; wordt het her innerd aan de herwonnen vrijheid. De naam Eisenhower boezemt vertrouwen en geloof in positieve resultaten van geal lieerde inspanningen in. Generaal Eisen hower is de man die onze militaire en morele krachten moet verenigen en ver groten. Ik onderschat de moeilijkheden, die zijn taak meebrengt, niet. De jongste benoeming is echter een positieve stap van het hoogste belang voor (Ie verdedi ging van West-Europa en de Atlantische gemeenschap". Ook de ambassadeurs van andere Euro pese landen van het Atlantisch pact heb ben over hetzelfde onderwerp gesproken. Europees laboratorium in voorbereiding BOMBAY, 21 Decemrber. (Reuter). Het laboratorium voor „vreedzaam aloomon- onderzoek", voor de voorbereidende werk zaamheden waarvan de programma- en begrotingscommissie der Unesco reeds gel den heeft uitgetrokken, zal waarschijnlijk in Frankrijk, Zwitserland, Nederland of België worden gebouwd, aldus heeft de Franse commissaris vóór de atoomenergie, Francois Perrin, te Bombay vex-klaard. Men verwacht, dat het plan op de volgen de bijeenkomst van de Raacl van Europa zal worden goedgekeurd. Ook zou men Duitse geleerden bij de voox-bereiding van de bouw willen betrekken. „Het niet-poli- tieke laboratorium zou het grootste van deze soort in Europa worden. Er bestaan plannen om een „cosmotron" te bouwen een machine, die door het splitsen van atomen soortgelijke deeltjes als zich in kosmische straleix bevinden zou kunnen produceren. Indonesische lezing van hef incident fe Bandoeng DJAKARTA, 21 December (Aneta) De Indonesische militaire commandant van Bandoeng, overste Amon, heeft aan Aneta medegedeeld, dat hij ten aanzien van het gezamenlijke communiqué, dat zou worden uitgegeven over de gebeurtenissen op het sportterrein op Zondagmiddag, niet tot overeenstemming kon komen met de Ne- derlaixdse commandant, Overste Van der Hurk. Ovei-ste Amon heeft thans een com muniqué uitgegeven, terwijl overste Van cler Hurk heden naar Djakarta is vertrok ken om overleg met generaal Scheffela ar te plegen. In het communiqué van Amon wordt gezegd, dat tijdens de wedstrijd een groep leden van de APRI (Indonesische strijd krachten) toegang tot het terrein verzocht, welk verzoek een woordenwisseling en een handgemeen tot gevolg had. Daarbij raakte een lid van de APRI gewond. Een officier van de Koninklijke Landmacht en leden van de militaire politie trachtten tussen beide te komen, doch vergeefs. Enige leden van de APRI zochten een heenkomen en vluchtten naar een dichtbij gelegen post van de APRI, waarna zij bewapend te rugkwamen. Vervolgens vuux-den zij in het wilde weg, waardoor vijf personen dode lijk werden getroffen. Leden van de Ne derlandse en van de Indonesische militaire politie poogden zonder resultaat een eind aan het vuren te maken. Na enige tijd kon de omsingeling doorbroken worden, waar na op bevel van Amon de APRI-leden werden weggevoerd. Het communiqué be sluit, dat tegen eventueel schuldige leden van de APRI maatregelen zullen worden genomen. Naar aanleiding van het comuniqué Van overste Amon deelde de woordvoerder van het Hoge Commissax-iaat 'desgevraagd aan Aneta mede, dat er in dit stadium geen be hoefte wordt gevoeld aan een afzonderlijke uiteenzetting van Nederlandse zijde. Slechts wenste de woordvoerder er de nadruk op te leggen, dat vaststaat, dat tijdens de incidenten door militairen, van de Koninklijke Landmacht geen schot is gelost. HET WEER AFGEBEELD Ten Westen van Ierland bevindt zich een langgerekt lage drukgebied dat in de richting van de Middellandse Zee trekt. j Aangezien het hoge drukgebied boven Scandinavië weinig tekenen van ver andering toont, blijven over grote delen van het vasteland van Europa Oostelijke winden waaien. Deze transporteren lucht met tempera turen van enkele graden onder het vriespunt uit Rusland naar het Westen. Alleen tijdens nachtelijke opklaringen kan in deze lucht matige vorst voor komen. - SCHEIDINGSLIJN-TOONT-TUSSEN LUCHT VAN VERSCHILLENDE HESKOMST STAND VAN DIT TEKEN GEEFT DE WINDRICHTING AAN- IEDERE HELE .DWAB.SSTO.EE P IS EEN. V SNELHEID VAN VIJF Mg^EB P£3 SECONDE Weerbericht LICHTE VORST Verwachting, meegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond, opgemaakt te 10 uur: Over het algemeen zwaar bewolkt met plaatselijk wat lichte sneeuw of motregen. Matige, langs de Wad- denkust tijdelijk krachtige Ooste lijke wind. Overwegend lichte vorst. 23 December Zon op 8.47 uur, onder 16.31 uur Maan op 15.06 uur, onder 8.35 uur Hoog en laag water te IJmuiden Vrydag 22 December Hoog water: 2.29 en 14.41 uur. Laag water: 10.24 en 22.31 uur. Zaterdag 2?- December Hoog water: 3.07 en 15.20 uur. Laag water: 11.01 en 23.16 uur.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 1