Chefarine ,4 ^llïK Nieuwe inflatie-verwachtingen op de beurzen Een lentesprookje in hartje winter Viervoudige bestrijding van pijnen en griep. Een algemene huurtoeslag aan ouden van dagen is administratief onmogelijk Dreigende moeilijkheden bij de woningbouw Zaterdag 23 December 1950 Effecten- en Geldmarkt Hoewel er in de dreigende internationale verhoudingen niet veel ontspanning is in getreden, was er deze week van een ver dere koersdaling op de effectenbeurzen geen sprake; New York gaf zelfs van een krachtig herstel blijk. Ogenschijnlijk is dit een paradoxaal ver schijnsel, want niet alleen zal door de over winstbelasting in Amerika op de bedrijfs winsten een veel zwaardere druk worden gelegd, maar de door Truman afgekondigde noodtoestand betekent een belangrijke in krimping voor alle civiele sectoren van het bedrijfsleven. Het burgerlijk verbruik van rubber, alu minium, koper en staal wordt van hoger hand beperkt ten einde zeker te kunnen zijn van voldoende voorraden en voldoende arbeiders voor de uitvoering van het gigan tische bewapeningsplan, dat dezer dagen is gepubliceerd. In 1950 werden rond 1.300.000 huizen gebouwd, dit aantal zal in 1951 ver moedelijk niet meer dan 800.000 bedragen. Ook de bepalingen inzake het afbetalings- crediet worden aanmerkelijk verscherpt en alles wijst er op dat de Verenigde Staten zich gereed maken voor een op de defensie gerichte economische krachtsprestatie als tot dusver in de wereld nimmer is voorge komen. Dat ondanks de sterk uitgebreide over heidsbemoeiing en de verzwaarde belas tingen de koersdaling op de New Yorkse beurs spoedig tot staan kwam en deze week bij zeer grote omzetten voor industriële zowel als voor spoorwegaandelen nieuwe hoogterecords konden worden bereikt, heeft meer dan één oorzaak. In de eerste plaats zal de bij de verkie zingen versterkte positie van de republi keinen op overheidsbemoeiing en belasting druk een temperende invloed hébben, maar- voorts overweegt men terecht dat de be perking van de civiele productie auto mobielen, ijskasten, etc. niet betekent dat de betrokken fabrieken hun bedrijf zullen moeten inkrimpen, doch dit voor een deel op de productie van oorlogsmateriaal zal worden omgeschakeld. Ook automobiel waarden bleven daarom, hoewel de pro ductie van particuliere auto's aan banden gelegd is en een prijsplafond wordt inge steld, bij de koersstijging niet achter. Blijk baar bestaat de verwachting dat ook voor dergelijke bedrijven de winsten eer zullen stijgen dan dalen. Maar in nog sterkere mate dan de hier genoemde factoren is de verwachting dat, nu de regering tientallen miliarden voor het bewapeningsplan zal uitgeven, een nieuwe inflatie-periode niet zal kunnen worden voorkomen, de hefboom voor de opgaande koersbeweging op de New Yorkse beurs. Sinds de laatste weken lopen de prijzen van graan, katoen, rubber en metalen weer op, zodat het indexcijfer van Moody voor de groothandelsprijzen, dat op 1 Mei van dit jaar nog 369 bedroeg, thans meer dan 500 bedraagt. Het kan wel niet anders of de kleinhan delsprijzen zullen de groothandelsprijzen moeten volgen en aangezien verschillende grote concerns o.a. de General Motors, hun loonschaal aan het indexcijfer van de kos ten van levensonderhoud hebben gebon den zullen ook loonsverhogingen niet kun nen uitblijven, waarmee dan de beruchte spiraalbeweging der inflatie automatisch in werking treedt. Hiertegen zullen door de regering ongetwijfeld krachtige maatrege len worden genomen, met name door be perking van credieten, verzwaarde belas tingen, etc., maar of deze afdoende zullen zijn, moet in sterke mate worden be twijfeld. De productie van oorlogsmateriaal kan wel een grote bedrijvigheid, volledig em plooi voor de arbeiders en grote winsten voor de bedrijven scheppen, in de grond der zaak en economisch gezien is dit alles improductief en schept zij slechts een schijnwelvaart, welke zich in een vermin derde koopkracht van het geld mani festeert. De Verenigde Staten beschikken over machtige hulpbronnen en haar productie mogelijkheden zijn, als gevolg van een ge perfectioneerde techniek en de meest effi ciënte bedrijforganisatie, schier onbe grensd, maar als dit indrukwekkend appa raat voor een goed deel voor oorlogsmate riaal wordt gebruikt, heeft dit voor de maatschappelijke welvaart van de bevol king geen nuttig effect. In de Verenigde Staten zal dit te minder het geval zijn om dat zij de steunactie voor Europa na het einde van de tweede wereldoorlog begon nen, thans niet kan staken, maar in ver sterkte mate zal moeten voortzetten, een steunactie, waarvan zij zelf niet, zoals tot dusver het geval was, de economische vruchten kan plukken omdat de steun gelden door de Europese staten grotendeels ook voor bewapenings- en dus ook voor improductieve doeleinden moeten worden aangewend. Hieruit blijkt dat de vredeseconomie, welke met grote moeite op volle toeren was gebracht, door een oorlogseconomie wordt vervangen, die ons ook in Europa voor nieuwe problemen plaatst. Voor de Nederlandse regering, die sinds het einde van de oorlog tereehtBof ten onrechte, dat laten wij in het midden, op een algemene daling der goederenprij- zen heeft gespeculeerd, betekent deze te rugkeer naar de oorlogseconomie met de ADVERTENTIE BOEKHANDEL H. DE VRIES Afd. Antiquariaat Ged. Oude Gracht 27 - Haarlem KOOPT BOEKEN enkele stuks, zowel als gehele bibliotheken. Aan huis te ontbieden. hernieuwde prijsstijging, een streep dooi de rekening- Zij betekent een scherpe achteruitgang van de ruilvoet, wat wil zeggen dat de kosten van onze import in sterkere mate stijgen kan dan de waarde van onze export, niet het minst ook om dat wij ten aanzien van grond- en hulp stoffen goeddeels van het buitenland af hankelijk zijn, vooral nu de voordelen der Indonesische hulpbronnen lang niet ten volle worden gebruikt en voorzover zij er nog zijn, slechts in geringe mate aan Nederland ten goede komen. Nu ook de Nederlandse regering voor zeer aanzienlijk hogere uitgaven staat voor de defensie en het beeld van onze betalingsbalans nog steeds ongunstiger wordt minister Lieftinck heeft het ge raamde tekort voor 1950 reeds van 1 millard tot 1.2 milliard verhoogd is nauwelijks denkbaar dat ook ten onzent een nieuwe inflatieperiode kan worden gestuit, tenzij consumptie en investering zo drastisch worden beperkt, dat er van de nationale productie voldoende voor de „overheidsconsumptie" overblijft. Hiermede is de oorzaak aangewezen voor de verminderde vraag naar guldens obligaties en de weer toenemende vraag naar aandelen der Nederlandse industrie, welke op het voetspoor van het Ameri kaanse bedrijfsleven zich ook in sterkere mate op de productie van oorlogsmateriaal in allerlei vorm zal moeten instellen. Toren van Vught wordt met gewetensgeld gerestaureerd Monumentenzorg heeft de subsidie voor de restaurantie van de Sint Lambertus- toren in Vught ingetrokken. De gemeente Vught heeft daarom besloten de restaura tie zelf te financieren. Dit is mogelijk geworden door een extra bate van de ge- wetensgelden tot een bedrag van ruim 50.000. De gemeenteraad heeft een be drag van 10.000 beschikbaar gesteld om het terrein rond de toren in orde te bren gen. Weg Scheveningen-Haarlem Voorlopig '„op de lange baan" Naar de A.N.W.B. verneemt zal niet ver der worden gewerkt aan de aanleg van de weg Scheveningen-Katwijk-Noordwijk- richting Haarlem. Het rijk zou een gedeel te van de kosten dragen, doch wenst „nog niet over de brug te komen". Er is begonnen met de aanleg van de weg in Scheveningen, maar blijven steken bij de reeds in gebruik zijnde omlegging om Katwijk. Bij Noovdwijkerhout is de aarden baan gereed. In de „benedenstad" van Djakarta staat de Amsterdamse Poort", één der zeer weinige oude monumenten, die deze stad nog telt. Het verkeer heejt echter hinder van deze sta-in-de-weg, zodat het gemeentebestuur heeft besloten, de Poort te slopen. Arbeiders bezig met het neerhalen van de muren der poort. Eerste Bloemlust-tentoonstelling De Kerstklokken klinken boven Haarlem Reinout Heering bespeelt Zondag (24 December) van 20—21 uur de klokken van de St. Bavo. Het programma luidt: 1. Preludium III, M. v. d. Gheijn; 2 a. Herders, Hij is geboren, Oud Ned. lied; 2 b. Nu zijt welleeome, Oud Ned. lied; 2 c. Komt, verwondert u hier mensen, Oud Ned. lied; 3. Jesu, Joy of Man's desiring, J. S. Bach; 4 a. Van vreugde ons alle kinderkens zingen, Oud Ned. lied; b. Maria heeft het boek, Oud Ned. lied; c. Bondjou wésène, Noël Liègois; d. Houte on ja, dene ernou, Noël Liègois; 5. Aria „Er weidet seine Herde", G. F. Handel; 6. Thema en variaties op: „Heilig, saligh Bethlehem", G. v. Steenwick; 7. Andante, G. M. Schiosse; 8 a. Le Paradis Terestre, Noël Ancien; b. Paraissez. Monarque amaible, Noël Ancien; c. Dans cette ét%ble, Noël Ancien; d. Des Kindleins Wiegenlied, (onbekend); 9. Fan tasie over ..Stille Nacht", F. Silcher; 10. Improvisatie over: „Komt allen te zamen' Donderdag 28 December a.s. des middags 2 uur zal jhr. mr. R. Sandberg van Boe lens, burgemeester der gemeente Sassen- heim, de eerste „Bloemlusf'tentoonstel- lin-g van dit seizoen in het HBG-gebouw te Lisse openen. Vroeger stond er even ten Noorden van de kom van het dorp Sassenheim aan de Rijksweg een langgerekt houten gebouw waarop het woord „Bloemlust" stond ge schilderd. Hier hielden de kwekers uit de Bollen streek jaarlijks enkele tentoonstellingen van de door hen gekweekte bolbloemen. Hier kwamen de exporteurs kijken om te zien „of er wat in zat". Dat het specula tieve element in het bloembollenvak ook toen reeds aanwezig was, wellicht nog meer dan thans, bewijst het feit dat het ge bouwtje onder de vakgenoten ook wel als „Monte Carlo" betiteld werd. Het was ex- bijzonder genoeglijk, iedereen sprak ieder een. Maar het was duidelijk een vakten toonstelling, niet in de allereerste plaats bestemd voor publiek, hoewel bloemenlief hebbers ook de weg er heen wisten te vinden. Tijdens de oorlogsjaren ging het houten Bloemlustgebouw de weg van zovele soort gelijke bouwsels en toen de bevrijding daar was en het bloembollenvak een op vallend snelle herleving vertoonde, voelde I men het gemis. Toen bood de veiling HBG te Lisse haar grote hal aan om daar voort aan de tentoonstelling te houden. Een co mité werd gevormd uit vooraanstaande vakgenoten en de Bloemlusttentoonstel lingen konden voortgang vinden. Ook voor publiek Maar tegelijk veranderde het karakter dezer tentoonstellingen. Het comité kwam in contact met de Bennebroekse tuinarchi tect Van der Lee en die maakte van de Bloernlusttentoonstelling heel wat anders dan in het oude Sassenheimse gebouwtje ooit mogelijk zou zijn geweest. De grote kale veilinghal werd onherkenbaar ver anderd. Snelvlietende beekjes stroomden waar een week terug nog bollenmanden stonden, aan klare vijvers droomden de narcissen en staken de tulpen trots hun felkleurige bloemen omhoog. De inzen dende firma's besteedden zeer veel tijd, moeite engeld aan hun stands. De grote veilinghal verandert enige keren per jaar in een wintertuin, waarvan men de gelijke overal elders tevergeefs zal zoeken. Een bijzondere omstandigheid is, dat het bestuur van „Bloemlust" hiervoor geen enkele bijdrage krijgt van het fonds dat de onpersoonlijke reclame voor het bloem bollenvak bekostigt. Men stelt zich daar op he tstandpunt dat bij „Bloemlust" niet van „onpersoonlijke" reclame kan worden gesproken, daar de firma's onder eigen naam exposeren en deze tentoonstelling in de eerste plaats een verkoopstentoonstel ling, een soort jaarbeurs voor het bloem bollenvak, is. Vooral op de eerste tentoonstelling ziet men dan ook de vaklui in drommen komen opdagen en tussen hen mengen zich de jongeren die zich hier de nodige vakkennis willen eigen maken. De derde tentoonstel ling (aanvankelijk waren er vier, maar daarop is men teruggekomen) waar de tulpen de boventoon voeren, is vanouds die welke het meeste publiek trekt. Maar om dat de eerste juist valt in de stille tijd van Kerstmis en Nieuwjaar, zijn er tal rijke bloemenliefhebbers die er op zo'n dag op uit trekken om na een rit door een ijzig en besneeuwd landschap voor een korte tijd de voorjaars-illusie te genieten in die kleurige en geurige etalageruimte van het bloembollenvak, de tentoonstelling „Bloem lust". Op Zondag 31 December is de tentoon stelling gesloten. ADVERTENTIE De vier geneesmiddelen in één labiel Chefarine „4" verenigd, brengen dik wijls baal, wanneer een ander middel (aalt. Tezamen werken zij dan ook bij zonder krachtig en weldadig. 4 BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET TEGEN PUNEN EN GRIEP, 20 TABLETTEN i 75 c; De coöperatieve winkelvereniging „Eigen Hulp" te Arnhem en de coöperatieve ver- bruiksvereniging „Arnhem" hebben besloten met ingang van 1 Januari een fusie aan te gaan. voorstellers van een andere, in het Regle ment van Orde vast te leggen werkmetho de, wellicht hun voordeel kunnen doen met de nu opgedane ervaring. Voorts con stateerde hij, dat er slechts één interpella tie was gehouden en er tot zijn leed wezen opnieuw een schaars gebruik was gemaakt van het recht, mondeling vragen te stollen, een der nuttige middelen voor contact tussen kabinet en Kamer. Op geestige wijze legde voorzitter Kor tenhorst verband tussen het vraagstuk van arbeidsinspanning en verhoging van de arbeidsproductiviteit en het werk van de Kamer, die nu al zo lang in een vreemde omgeving moet werken, node haareigen huis missende. Enige woorden wijdde de voorzitter in het bijzonder aan een dei- Kamerleden, mr. Donker, voorzitter van de Parlementaire Enquête-commissie, die als gevolg van zijn grote activiteit thans ziek is, maar gelukkig goed op weg is naar beterschap. In gedachten vertoefde de pre sident nog bij onze landgenoten in Indone sië en bij onze militairen in Korea, om tot besluit een gedicht van Guido Gezelle. hier en daar van Kortenhorstiaanse wijzigingen voorzien, voor te dragen. Een hamerslag en toen volgde het hartelijk handenschud den ter inleiding van de ingetreden Kerst- vacantie. De „Martagon" gebroken Het Britse stoomschip „Martagon", dat gisteren, na averij te hebben opgelopen, op de Wenduynebank bij de Belgische kust is neergezet, is doormidden gebroken. Er kunnen geen grote boten langszij komen om de aan boord gebleven vijf a zès man weg te halen. Met een reddingboot zullen de schipbreukelingen van boord worden gehaald. Het Oekrains seminarie, dat ongeveer twee jaar gehuisvest is geweest in het kloos ter der Paters Augustijnen te Culemborg, is door mgr. Buczko, apostolisch visitator van de Oekrainse Katholieken in West-Europa, opgeheven. De meeste studenten zijn vertrok ken naar Canada of Duitsland om daar hun studies voort te zetten. ADVERTENTIE Ze hebben 673 Directeii van JNaaraloze Vennr pen gevraagd waar ze C meest van houden. 86 hebben geantwoord: Va belasting betalen an 507 hebben geantwoord: van mijn vrouw 62 hebben geantwoord: van golf 17 hadden geen tijd om te antwoorden 1 beeft geantwoord: üi een hangmat in de zon liggen met mijn Bond Street sigaretten TWEEDE KAMER Financiële gelijkstelling van particuliere en rijksbureaux voor beroepskeuze (Van onze parlementaire redacteur) In de vex-gadering van de Tweede Kamer van Vrijdagmiddag deelde voorzitter Kor tenhorst mede, dat het plan is op 16 Januari de begi-oting van Buitenlandse Zaken aan de orde te stellen. Vanwege de tijdnood zou men thans het debat over het wetsontwerp inzake nadere wijziging van de Noodwet Ouderdomsvoorziening, wat de inkomsten- grenzen betreft, en. over het "ontwerp tot wijziging van de kinderbijslag, achterwege laten. Bij de replieken over de begroting van Sociale Zaken noemde de heer Van den Bom (Arbeid) de mededeling van minis ter Joekes inzake de compensatie van de- huurverhoging vcor de minst draagkrachti- gen vex-bijsterend en zeer onbevredigend. De grote gezinnen vormen volgens deze afgevaardigde allerminst een gesloten groep, wat wel het geval is met de ouden van dagen. Die zijn met de in uitzicht ge stelde regeling niet gebaat. De heer De Kort (K.V.P.) was onte vreden over 's ministers venklaring omtrent de taak en de financiële regeling van de particuliere bux*eaux voor beroepskeuze. In een, mede door Anti-Revolutionnairen, Christelijk-Historischen en V.V.D.'ers on dersteunde motie, welke deze spreker in diende, wordt verklaard dat de voorlichting over beroepskeuze tot het gebied der par ticuliere bureaux behoort, met alleen een aanvullende taak voor de ovenheid. De regering werd in de motie uitgenodigd de particuliere bureaux gelijk te stellen met de rijksbureaux wat de subsidiëring betreft. De heer Biewenga (A.R.) wilde in een motie de Kamer laten verklaren dat de emigratie-organisatie opgezet moet wor den overeenkomstig het oordeel van de meerderheid der commissie-Schilthuis en van de landbouworganisaties. Voorts moest de Kamer dan- aandringen op een zo spoe dig mogelijke wettelijke regeling van een en andex-. In afwachting daarvan zou van elke benoeming afgezien dienen te worden. Verder waren er nog twee moties-H aken (Comm.), één over het verlenen van Kerst gratificaties aan ouden van dagen, en één waarin verlangd wordt de lonen In over eenstemming te brengen met de gestegen kosten van levensonderhoud. Minister Joekes antwoordde, dat het administratief niet mogelijk is ten aanzien van de te verhogen kinderbijslagen een loongrens te stellen. Hij bestreed de motie- Biéweixga, die daarop werd ingetrokken. De wo^n^dei^overieg'aangphoudenBouwstop verlengd van 1 Januari tot 1 Februari zien, werd met 46 tegen 16 stemmen aan genomen; alleen de fracties van de P. v. d. A. en van de Communisten stemden tegen. De Communistische xnoties, waarbij er ook een was ten gunste van Kerstgratificaties voor D.U.W.-ax-beiders, werden met 59 tegen 4 stemmen verworpen. Ten behoeve van de blinden diende de heer Iloogcar- s p e 1 (Comm.) een motie in. Daarin drong hij aan op bestudering van het voor-ont werp inzake de zorg voor sociaal zwakke blinden en een spoedige verwezenlijking van de ontworpen regeling. Staatssecretaris mr. dr. Van Rhijn voerde de thans niet door de schatkist te dragen kosten als bezwaar aan en betoogde dat wanneer men iets dergelijks zou gaan doen voor blinden, zulks ook voor andere minder valide krachten geboden zou zijn. Met 56 tegen 6 stemmen met de com munisten lieten de heer Welter (K.N.P.) en Cornelissen (V.V.D.) het „voor" horen wees de Kamer ook deze motie af. De heer Suurhoff (Arbeid) kondigde aan een interpellatie te zullen aanvragen over het vraagstuk van de tegemoetkoming aan ouden van dagen. Nu het desbetref fende wetsontwerp tot nadere wijziging van de Noodwet Ouderdomsvoorziening niet langer kan blijven liggen, was hij ech ter bereid van verdere discussie af te zien. De heer Haken (Comm.) nam een soort gelijk standpunt in, maar bleek een beetje jaloers te zijn dat de heer Suurhoff hem met de aankondiging van het interpellatie- verzoek voor was geweest. Aangezien het hier een kwestie betrof waaromtrent de commissie van voorbereiding een eenstem mig oordeel had, achtte de heer Stapel kamp (A.R.) wiens zienswijze door de heer De Kort (K.V.P.) werd geceeld een interpellatie niet de juiste weg. Voorzitter Kortenhorst deed hierop het denkbeeld aan de hand na het Kerst- recès, zonder interpellatie, het onderdeel over de aftrek van inkomsten te laten be spreken. Hiertoe werd tenslotte besloten. Voor het Kerstrecès aanbrak, hield voox-- zitter Kortenhorst een x-ede. Hierin somde hij op, wat de Kamer, die vrijwel onafgebroken van 12 September af aan het werk is geweest, heeft afgedaan en niet afgedaan. Met betrekking tot het eerste ge waagde hij van de vele belasting- en an dere financiële ontwerpen die veelvuldige en soms met verwikkelingen gepaard gaan de debatten met minister Lieftinck nodig hadden gemaakt. Ten aanzien van het tweede stipte hij aan, dat deze keer wel zeer weinig begrotingshoofdstukken waren behandeld. Hij was van mening dat de Voor de kinderen Sport in 't kort MELCHIOR DE POLIGNAC OVERLE DEN. Markies Melchior de Polignac, die sinds 1914 bestuurslid was van'het IOC, is op 70-jarige leeftijd ovex-leden. Hij behoorde tot de prominente figuren van het Franse sportleven en heeft in zijn jeugd een dozijn takken van wedstrijdsport actief beoefend. Geruime tijd is hij president geweest van het Stade Frangais en het Stade de Reims. 4S4 Van de ballon bleef niets over dan 'n slap velletjeen met 'n geweldige vaart vielen Rick en Bunkie naar beneden! Ze schreeuwden van angst en dachten niet anders, dan dat hun laatste ogenblik gekomen was! Maar ze vielen niet op de grond, zoals ze hadden gevreesd. Ze kwamen precies op de bladerkruin van 'n hoge palm terechtEn dat was hun redding; want die bladeren waren veerkrachtig en braken hun val! Natuurlijk waren Rick en Bunkie de eerste ogenblikken verstomd van schrik Maar ze waren toch wel zover bij, dat ze zich stevig vasthielden, toen ze daar heel in de hoogte ieder op een blad lagen. Want als ze dat niet gedaan hadden, waren ze zeker van hun blad afgegleden, en dan zouden ze toch nog van die grote hoogte op de grond terecht gekomen zijn. Dat was dus nog goed afgelopen! Om het noodzakelijk evenwicht op de Nederlanders zowel r.L buitenlanders, x- i AA.-, ,-,1-,j- bouwmarkt te behouden zal de enige tijd geleden aangekondigde „bouwstop" wor den verlengd tot 1 Februari a.s. Deze mededeling deed mr. J. In 't Veld, minister van Wederopbouw en Volkshuis vesting, in een rede in het „Bouwcentrum" te Rotterdam, waar hij behalve over de woningbouw ook over de te houden wo- ningbouwprijsvraag sprak voor een zeer talrijk gehoor, o.a. vertegenwoordigers van gemeentebesturen, .architecten en aanne mers. Minister In 't Veld ging na hoe de wo ningbouw zich in de afgelopen j ai-en kon ontwikkelen, mede dank zij de Marshall hulp. Het programma kon niet alleen, ver wezenlijkt worden, maar zelfs werd er boven uit gekomen. Sinds enkele maanden echter, aldus de minister, dreigen er door het Koreaanse conflict ./verschillende moeilijkheden: Al lereerst met de betalingsbalans omdat de Marshall-hulp waarschijnlijk eerder af loopt dan gehoopt was. Ten tweede het monetaire vraagstuk, omdat de inflatie- tendenzen sterker beginnen te worden. Voorts ook de budgetaire positie, die door de verhoogde militaire inspanning niet ge makkelijker wordt. Dit alles heeft zijn in vloed op Jiet bouwprogramma en de wo ningbouw en alles zal op alles moeten wor den gezet om het woningbouwprogramma in zijn volle omvang tot uitvoering te bren gen. Als wij zouden terugvallen tot een pi-oductie van 40.000 woningen, wat moge lijk zou zijn, dan zal het niet mogelijk zijn de achterstand in te halen. Daarom drong de minister aan op inspanning van alle krachten. Na gememoreerd te hebben, dat stijgen de lonen en prijzen ook stijgende kosten voor de woningbouw zal meebrengen, merkte de minister op, dat eveneens met een schaarste aan materialen rekening moet worden gehouden. De baksteen levert geen moeilijkheden, de productie zal in 1951 hoger zijn dan het afgelopen jaar. In verband met het niet toereikende aanbod yan hout van Finland en Zweden aan West- Europa, zullen weer houtvervangende ma terialen moeten worden gebruikt. Ook voor ijzer en staal zag hij dergelijke moeilijk heden. Wat liet bouwprogramma betreft, was de minister van oordeel, dat opnieuw bekeken zal moeten worden of het plan in volle om vang kan worden uitgevoerd. Hij meende, dat het mogelijk is, dat men op het vrijla ten van de bouw van scholen, kleuterscho len en gymnastieklokalen zal moeten terug komen. De bouwkosten dienen verminderd te worden, anders zullen er minder woningen gebouwd moeten worden. De rijksbijdra gen en premieregelingen kunnen niet wor den verhoogd, integendeel. De minister zeide blij te zijn, wanneer deze niet minder zullen worden. Over de prijsvraag zei de minister o.a.: Om na te gaan of het mogelijk is voor deze groep van de bevolking een ideale woning te ontwerpen met een redelijke huur, heb ik het plan opgevat een prijs vraag uit te schrijven, waaraan zowel door Nederlandse als door buitenlandse archi tecten kan worden deelgenomen. Onder ideale woning verstaat de minister in dit verband een woning, passend in de huidige premieregeling, welke aan een voortreffe lijke indeling een maximum aan technische perfectie paart. De huurprijs zou zich moe ten bewegen tussen 9.en 12.per- week, uiteraard na aftrek van de premie en zonder de centrale voorzieningen. Het is het vooi-nemen de prijswinnaars, zo enigszins mogelijk, in de gelegenheid te stellen de bekroonde ontwerpen tot uitvoe ring te brengen. Daartoe heeft hij de mede werking gevraagd van de gemeentebesturen van Amsterdam, Rotterdam, "s-Gravenhage en Eindhoven. Elk van de genoemde gemeenten zal een bebouwingsplan, ieder.voor c.a. 1000 wo ningen, doen ontwerpen. De architecten, gen voor één ol' meer plannen meedinge. Het Haarlemse programma voor scholenbouw De mededeling dat er kans is da! de regering terug moet komen op het beslui! om de scholenbouw vrij te geven, is voo; Haarlem van zeer veel belang. Juist in ons vorig nummer hebben wij medegedeeld dat op. de Haarlemse begro ting voor 1951 een gi~oot bedrag is uitge trokken voor bouw van nieuwe scholen, Indien weer met een urgentielijst zou worden gewerkt, zou Haarlem zeker niet alle scholen die nu op het programma gezet zijn, toegewezen krijgen. Dit zou be treurd worden, want de aangevraagde nieuwe scholen zijn nodig om een 'goed functioneren van 'het onderwijs te garan deren. ADVERTENTIE „Nederland heeft geen belofte inzake Nieuw Guinea i Volgens een Haagse correspondent van Reuter heeft een hoge Nederlandse offi ciële woordvoerder nadrukkelijk de in In donesië gepubliceerde berichten tegenge sproken volgens welke „Nederland voor nemens is, zijn geloften de soevereiniteit over Nieuw-Guinea op 27 December aan Indonesië over te dragen, te breken" M verlangen zeer naar een oplossing van dit vraagstuk", zo zeide de woordvoerder, „maar wij zouden er sterk de nadruk op willen leggen, dat er geen enkele belofte tot overdracht van de souvereiniteit is ge daan". „Op de Ronde Tafelconferentie vorig jaar", zo verklaarde hij voorts, Indonesiërs en de Nederlanders in hei charter van de souvereiniteitsoverdracm overeengekomen, dat door onderhandelin gen tussen de beide landen KèsUst zal wor den over de kwestie van de politieke stat van Nieuw Guinea. Besloten werd, dat status quo van Nieuw Guinea gehandnaa zal woi-den. Er werd een periode van «a jaar aangegeven om te waarborgen, oar onderhandelingen niet onnodig worden verlengd. Deze periode, aldus n charter, werd noodzakelijk geacht met oog op belangrijke factoren die m °-E schouw moesten worden genomen OU oplossing van het vraagstuk- Guinea. Het Nederlandse standpunt is woox-dvoex'der, „dat indien de 511(5 delingen binnen bedoelde periode v jaar geen beslissing hebben 2ebra zake een nieuwe politieke status, 1 bied dan volgens de normale gaJ zaken onder Nederlandse souverc enSnbe.o«e, die de Neder"? gedaan hebben", zo ging de wooro- voort, „is dat zij al het mogelijke doen om tot overeenstemming 'e -,e 7.ii Irnnnon pr>hfpv riiet de NÖ Zij kunnen echter niet uc suggestie aanvaarden, zelfs onder ging van eer. boycot of een anae actie in Indonesië, dat het mei - van een vergelijk betekent, zijdig hun standpunt niceten losi en»_ souvereiniteit in ieder geval o advertentie Heringa Wuthj* CENTRALE VERWARMING, JOHNSON OLIEBRANDfl»

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 10