Vreemde vis-praktijken van OW-ers"in de eerste oorlog J. ROMEYN yt$r kw 67 48681 BOEKEN bij VAN DORP Eén-en-dertig vlekken op het blazoen van de Noordzee VISITEKAARTJES bij VAN DORP Dry Cleaning only Kennemer Lantaarn D Zaterdag 23 December 1950 11 revue van de zuidzij Banketbakkers als reders en sleepboten als trawlers IN TIJD VAN OORLOG stijgt de belang- tselling voor de visserij. Zij, die over geld beschikken zijn gemakkelijk warm te krijgen om met anderen een „scheepje te beginnen". Dit is sterk tot uiting gekomen in de eerste wereldoorlog; gedurende de jaren 19401945 werden deze plannen ge remd door de maatregelen, die de bezetter had genomen. Zo gebeurde het dat tussen 19141918 allerwege binnen-sleepboten werden aan gekocht, die op aanwijzing van de Scheep vaart Inspectie in een eenigszins zeewaar dige toestand werden gebracht. Zij werden verbouwd voor de trawlvisserij en, daar bij de sleepboot stuurhut en koelkast zich op het voorschip bevinden, maakten zij een vreemde indruk. Alleen de trekkracht had den zij gemeen met de stoomtrawlers. De winch bevond zich achter de schoorsteen en de dekrollen op het achterschip, waar bij sommige schepen ook de sloep was ge- plaatst. In 1917 telde IJmuiden elf van deze vaar tuigen. Vele l'Jmuidenaren zullen zich de namen nog wel herinneren. Zo hadden we de „Wie weet 't" (IJM 311) van P. Visser, de ',',Pro et Contra" (IJM 350) van Mulder en Blok. Ze kregen al gauw de naam van smeesboot", en er kwamen er steeds meer bij. Op zeker moment waren er 78, voor het merendeel in IJmuiden thuishorend. Vijf en veertig kenden het geluk om in 1920 weer in hun oude doen, de sleepvaart terug te keren. Een 20-tal is tijdens de beoefening van de visserij gezonken. Tussen de mazen door De sleepboottrawlers mochten niet ver der komen dan tien mijl uit de Nederlandse kust. Later kon echter officieel worden vastgesteld, dat deze scheepjes verder. sommige heel veel verder gingen, omdat de vangsten daar groter en voordeliger waren. Vele schippers hebben dit moeten bezuren, aangezien tegen hen, ingevolge de v/et, proces-verbaal moest worden opge maakt, waarvan een veroordeling tot geld boete, tot voorwaardelijke hechtenis, ja zelfs tot 14 dagen hechtenis het gevolg was. Sommige van deze vloot van smeesboten hebben het zover gebracht, dat zij naar het buitenland werden verkocht. De Edison (IJM 412) ging in 1918 naar Zweden. De Marie Coysiche (IJM 264) kre.èg in 1920 een nieuwe bestemming in Portugal en een Scheveninger, de Nimmer Rust (Sch 472) kwam in datzelfde jaar in Marokko terecht. De sleepboottrawlers vormen een apart stuk geschiedenis, want sommige dezer schepen zijn op bijzondere manier aan hun eind gekomen. Het bleek namelijk dat in de eerste jaren- na de oorlog het vissen meLdergelijke vaartuigen niet meer-lonend was. De eigenaars waren caféhouders, banket-= bakkers, sigarenwinkeliers of bestonden uit een combinatie-van schippers en machinis ten. Slechts enige behoorden aan een bona fide rederij. Die aspirant reders zagen hun kapitaaltje bij de dag achteruit gaan en het gevolg was dat verschillende smeesboten opzette lijk tot zinken werden gebracht. Een voorbeeld hiervan is het volgende: -Een caféhouder en een sigarenwinkelier kochten samen voor 39.000 gulden een sleepbooltrawler, omdat zij gehoord had den dat er veel winst met dat soort boten werd gemaakt. Zij verzekerden het vaar tuig voor 50.000 gulden. De rederij was dus opgericht en het vaartuig ging ter visserij. Weldra werd het vissen met dit bootje niet meer lonend, zodat de reders er wel van af wilden. Vóór de boot weer uitvoer, trachtten zij met de schipper de buitenboord-circulatie door te zagen, wat hun niet gelukte. Aan de schipper beloof den zij daarop 3000 wanneer de boot zou zinken. Deze zegde 1000 aan de machinist toe, wanneer hij hem de behulpzame hand wilde bieden. Op zekere nacht in het voor jaar van 1919 gingen toen schipper en machinist, varende in de Noordzee, terwijl de bemanning sliep,in het visruim en maakten daar de moeren van de schroefas los. Bovendien nam de machinist in de machinekamer een plaat weg, waarachter .de spuikraan zat, draaie de moertjes van ADVERTENTIE gasfornuizen E I I E-G ASHAARDEN Uit voorraad leverbaar ZEESTRAAT 34 - BEVERWIJK Telefoon 3537 - K2510 MARKTBERICHTEN 22 December 1950 Pryzen i»Heil,6« MO-WO; gr. tong 2,652,25; gr.m. °ng 1,9=—1.74; kl.m, tong 1.83—1,66; kl. 1L 'ttr1,54: kl' tc!ng 11 1.431,19; tarbot 1 '1,80—1,71, per kg. „?agot IV 47—27; schartong 27—18,50; gr. •£L^732; gl'm- sch°l 57-41; kl.m. schol ..I scho1 1 45—43; kl. schol II 41—12; stnar 22—8; v. haring 12,50—8.40; makreel St, 52' gr-m- schelvis 51,50; kim. schelvis lii vrt6/-»1- schelvi5 I 46.5042,50; kl. schel- »-n '20: ""Jting 14,50—8; gr. gul 30,50— JWO. midd. gul 25,50; kl. gul 20,30—20, JLïS, zw- I2-5°; W- koolvis wit 20, per 50 kg. JtZ- kabeljauw 82—78; gr. koolvis zw. 63 perlh kg k°oivis wit 62~61' ®r- lenS Aanvoer 490 kisten tong en tarbot, 2 kisten heilbot, Kisten tongschar en schartong, 430 kisten «atol, iso kisten schar, 1835 kisten haring, i-icF .makreel, 90 kisten schelvis, 260 .„^.11 wijting, 60 kisten kabeljauw en gul, dioiSÜ rleng' 80 kisten koolvis, 40 kisten diversen. Totaal 3588 kisten. «M ,6 Bergen f 13.350. KW 104 2678; KW 163 {3642. II» ,,12,8»£ 11031 KW 02 1963; KW 82 f 1831; 11 {2241; TX 33 f2300; TX 32 f1934. die kraan los en haalde de plug er uit. Hier door begon het zeewat naar binnen te stro men, waarna schipper en machinist de be manning wekten en de reddingsboot uit zetten. Nadat het schip was verdwenen werd een haven opgezocht. Een onderzoek naar de oorzaak leverde niets op ende assuradeuren betaalden uit, maar later deden geruchten de ronde dat het schip opzettelijk tot zinken was gebracht. Weer begon men in deze zaak te roeren, een particulier detective werd zelfs in de arm genomen en enige tijd later lie pen de beide reders, de schipper en de machinist tegen de lamp. Zij bekenden vol ledig en draaiden respectievelijk voor 8, 6 en 5 maanden „de bak" in. Ja, die sleepboottrawlers hebben in het verleden wat teweeg gebracht! Het is ons niet gelukt een foto van een ADVERTENTIE sleepboottrawler te pakken te krijgen. Daarom geven we een afbeelding van een gewone stoomsleepboot, de En Avant XII van Muller uit Dordrecht, een soortgenoot van vele sleepboten, die voor de visserij zijn aangewend. In 1941 zag het er even naar uit dat er opnieuw een toekomst voor de sleepboot trawlers zou zijn weggelegd, want in Sep tember kwam de Maatschappij Rijnstroom uit Katwijk op de proppen met de sleep boot Maria Jacoba KW 82, die.in 1910 was gebouwd bij Appelo in Zwartsluis. Het vaartuig was. 46 bruto register ton en 8 ton netto groot, ruim 20 meter lang en de machine ontwikkelde 120 ipk. Tot Maart 1942 beoefende het vaartuig de visserij van IJmuiden uit, daarna is het weer in de sleepvaart teruggekeerd. Hiermede zal de geschiedenis van de smeesboten wel op houden, want later heeft niemand meer de moed gehad het met zo'n schip te gaan proberen. ARIE VAN DER VEER. (Nadruk verboden.) "ïM .-.I- - Zo sagen die „smeesboten" er u fei mma ADVERTENTIE DAMCOMPETÏTIE VAN „SPORTIEF" De laatste uitslagen van de onderlinge competitie van de Damclub „Sportief" luiden als volgt: J. Jonker—J. Lichtendahl 20: W. PostH. Lichtendahl 02; P. SchaapW. Post 02; P-.-.-BakkerJ. Slager 20; H. Dijkhuizen J. de. Kuiter Jr. 0—2; K. LichtendahlA. Veltman 62; A. VerschurenJ. de Ruiter Sr. 20; J. de Ruiter Jr.E. Ras 20; E. Ras—A. Veltman 20. Een verrassing was het spel van het nieu we lid J. H. de Ruiter Jr.. die er in slaagde op één avond de heren H. Dijkhuizen en E. Ras een nederlaag toe te brengen. Na een zeer spannende partij moest J. Lichtendahl in het eindspel tegen J. Jonker opgeven, waardoor de laatste ongeslagen de leiding blijft behouden met 22 punten ge volgd door P. Bakker met 10 punten en H. Lichtendahl met 17 punten. Malakka (T h a 1 i a) is een uitermate spannend filmverhaal over de belevenissen van een tweetal Amerikaanse rubber- smokkelaars in het door de Jappen bezette Malakka. Na de overval op Pearl Harbour beschikten de Verenigde Staten slechts over een minimale hoeveelheid natuur rubber en om het tekort aan deze voor de oorlogvoering primaire grondstof zo snel mogelijk aan te vullen, zocht Washington zelfs contact met een „zware jongen" (Spencer Tracy), die wegens smokkelarij mét het Verre Oosten een langdurige cel straf uitzit. Deze desperado krijgt opdracht in samenwerking met een „hardgekookte" journalist (James Stewart) de op Malakka voor de Japanners verstopte plantagerub ber op te kopen en naar de kust te smok kelen, waar een gecamoufleerd vracht schip de kostbare lading zal overnemen. Het stoutmoedige plan slaagt grotendeels, maar bij het transport van de laatste zen ding' lopen de smokkelaars, door verraad van een Duitse planter in de val. hetgeen hun beiden het leven kost. Behalve de boeiende handeling' van deze MGM-film treft vooral de klemmende sfeer van wan trouwen, list en tegenlist in het louche havencafé in Penang, dat zowel het hoofd kwartier der smokkelaars als het rendez vous der Japanse bezetters is. Tijdens de Kerstdagen draait Thalia de sprankelende comedie „Holiday in Mexico", een vernuftig verhaaltje, dat meer dan eens in de musical verzeilt en dan Xavier Cugat plus José Iturbi vele kansen biedt hun uiteenlopende muzikale prestaties aan den volke te laten horen. Zo'n echte film om tijdens een druilerige Kerstdag eens breeduit voor te gaan zitten. Dat laatste wordt de bezoeker van Thalia veraangenaamd door de ingrijpende verandering van het theaterinterieur: uit de sombere zaal is een heldere ruimte ge boren, die van de laatste verlichtings-snuf- jes voorzien werd en door haar lichte wanden en het wegwerken van de foei- lijke fries boven het toneel een heel eind opgeknapt is. De directie heeft tevens het filmdoek gemoderniseerd en de gangen laten op frissen, zodat Thalia thans weer kan mee doen in de rij der Kennemer theaters. BIJNA MISDADIG De jeugd bezigt de laatste tijd vele projectielen om op de hoek van de War- menhovenstraat de verlichting van de gloeilampen te ontdoen. Dat "daarmee in deze mistige, donkere dagen niet-denk- beeldige gevaren ontstaan moge duidelijk zijn. SCHEEPVAART IJMUIDEN Vrijdag 22 December kwamen de haven van IJmuiden binnen: 1-Ioop op Zegen van Norrköping. Sigvard van Rotterdam. Citadel van Antwerpen. Uni K. van Fowey. Hondsbos van Pernoviken. Svensture van Skutskar. Tilly van Walcom. Ardennia v. Gothenburg. Theodora van Gothenburg. Escaut van Lon den. Alexander S. van Swansea. Rijnstroom van Londen. Bosfontein van Antwerpen. Amsteldiep van Antwerpen. Atlas v. Napels. Amstelstad van Indonesië. Vertrokken zijn: Draco naar Hamburg. Dottc-rel naar Manchester. Larenberg naar Rotterdam. Baron Murray naar Havanna. Mombassa naar -Rotterdam. Confid haar Rotterdam. Uni K. naar Emden. Libellc. naar Rotterdam. Deo/F.aventè naar Aarhüs,:-G-ita- d'el naar Kópenhagen. De Koninklijke Noord- en Zuid- hollandse Reddingmaatschappij heeft in het Kerstnummer van haar orgaan „De Reddingboot" een kaartje afgedrukt, dat wij met haar toesteming overnemen, omdat het een zeer duidelijke illustratie geeft van het nog steeds voortdurende mijnengevaar op de Noordzee. Een en dertig scheeps- silhouetten geven de plaatsen aan waar sedert Mei 1945 schepen door mijnontploffingen bescha digd of tot zinken werden ge bracht. De gearceerde banen zijn de routes die door de mijnen- veegdienst van de Koninklijke Marine werden veiliggesteld. Deze is nog altijd bezig, de veilige vaargeulen te verbreden, maar het zal nog jaren duren voor de zee weer schoon is. Er moet nog steeds rekening worden gehouden met de aanwezigheid van magne tische mijnen, aldus „De Redding boot". Verder geeft de K.N.Z.H.R. M. in deze uitgave het voornemen te kennen, om in 1951 een nieu we motorstrandreddingsboot. de „Baron van Kattendijke" in Kat wijk aan Zee te statïonneren zodat de roeïreddingboot daar kan worden weggenomen en de nieuwe boot voor Wijk aan Zee, de „Dokter Büller" haar intrede doet. Voor de roeiboot is in een moderne organisatie van het kustreddingwezen geen plaats meer. Ook de roeireddingboot van Noordwijk aan Zee hoopt men spoedig te kunnen vervangen. Zo dra er een mogelijkheid wordt gevonden om de motorstrandred- dingboot „Rosilee" bij Vlieland dorp te water te brengen, ver dwijnt ook daar het roeiredding- vlet. Hoe kostbaar het moderne reddingmateriaal is, blijkt uit het verschil tussen de uitgaven, welke de K.N.Z.H.R.M. een eeuw ge leden jaarlijks deed: 3700 en het bedrag dat thans per jaar nodig is: 310.000. ADVERTENTIE Met de feestdagen keurig gekleed CHEM. REINIGING Koningsplein 10 - IJmuiden OLD CLOTHES NEW - Tel. 4886 Kerstmis en levensavond Kees had gelijk In het flakkerende licht van Kerstkaar sen hebben gisteren vele Velsense oudjes stilletjes genoten van een welverzorgd pro gramma dat hun in het Oud-Katholieke Verenigingsgebouw door het U.V.V. werd aangeboden. Een van de Vrouwelijke Vrij willigers. mevrouw J. A. V. van Leusen- Willems had van haar competentie als pad- vindstersleidster gebruik gemaakt om haar meisjes bijeen te trommelen en een ver rassing voor de oudjes te bereiden. On wennig maar dapper stonden, de leden van de Witrawaka-groep (dat vrolijke woord betekent „Lachende Zon") achter de smaakvol opgetaste fruitschalen op het po dium. Ep.de oudjes krégén hét grote voor recht, de aloude* Kerstzangen fris uit de kindermond te horen: Ere zij God; Nu syt wellecome; De herdertjes lagen bij nach- te. Zij bogen zich naar voren en hiel den de hand aan het "oor vol toegewijde aandacht. Toen de liederenserie ten einde was, begon er een te klappen. Aarzelend maar zeker breidde het applaus zich uit en tenslotte klapte iedereen. Totdat een ge drongen grijsaard zich rood van ergernis verhief en schreeuwde: „Wég is al het mooie d'r van! Wég is het!Allen, ook de padvindsters op het toneel, keken hem verbaasd aan en even leek hij van zijn eigen spontane verwijt geschrokken te zijn. Toen hervatte het oudje: „Jongens als er iels werkelijk mooi is dan moét je niet gaan klappen. Dan is meteen al 't mooie d'r af! Moest je nou hun eens mooi horen zingen! En dan doen jullie.... hierbij klapte hij krachtig in de handen.... dat doen jullie en <fl het mooie ïs weg, wég!" Moeizaam en een beetje bang, dat hij een vreemde indruk gemaakt,had ging hij zit ten. Maar die bezorgdheid was ongegrond. Uit een hoek bromde een stem: „Kees heeft gelijk jongens". Toen uit vier hoekèn: „Ja, Kees heeft gelijk" en tenslotte mompelde de hele menigte.'dat Kees gelijk had. Het klonk als een applaus, dat hier in ieder geval wél op zijn plaats was. Kerstnachtdienst in de Oude Kerk In de Oude Nederlands Hervormde kerk wordt Zondagavond van 23 tot 24 uur een Kerstnachtdienst gehouden. Hieraan wer ken mede Adriaan Verschoor, cantor-orga nist; Gerda Brands, fluitiste: Frans' Boütel- iier, organist en het Hervormd Kerkkoor, De liturgische dienst met uitvoering van Kerstcantate staat onder leiding van ds. L. Brink. f Big De 20 kilo zware big, door een Velserduinwegbewoner bemoederd met het oog op een komend gastronomisch festijn, bleek deze week dooi de mist verzwolgen te zijn en de ontstelde bemoederaar wendde zich in galop tot cle politie met een verzoek tot opsporing, aanhouding en voor geleiding. Het jeugdige zwijn echter, met de fijne intuïtie hem in deze dagen voor Kerstmis eigen geworden, was spontaan de verbergende mist ingelopen en door iemand uit de Meeu wenlaan opgevangen. Luide protesterend is de big onder gebracht bij een boer aan de Zeeweg en vandaar naar het oorspronkelijke kot overge bracht. Volgende keer neemt hij di rect enkele reis Haarlem. Appels als haringen Het is verheugend, wanneer een winkelier zoveel hart voor zijn waar heeft, dat hij alleen het allerbeste aan, de hoogge achte clientele levert. Twee Velsense fruitisten .h.ebben be sloten elk jaar de allermooiste appels en peren, die rond de Kerstdagen aan de Nederland se 'veilingen verschijnen, naar hun etalages te halen en zij deden daarmee de visserij na, die de beste haring van het jaar prijst met wimpels en oorkonden. De haring kwam van de Noordzee, maar dat fruit uit Zwaag, waar ze blijkbaar beste bomen hebben. En die appels maar blozen vanwege de eer. Pontpedalisten pas op Een van de lieflijkste Velsense meubelstukken is zonder twij fel onze goedé pont. die ten gerieve van een wijd-ver breid publiek de tunnel vervangt. Wij zijn die drie vierkante bakken als „eigen grond" gaan beschouwen, hoewel ze feite lijk meer tot de domeinen van de Rijkswaterstaat behoren en wij fietsen dus rustig de pont op, zonder daarbij na te den ken. Want ook dat mag niet. Er zijn fraaie geëmailleerde borden verrezen, waarop zulks wordt weergegeven en men dient dus van het stalen ros af- te -dalen, wil men als onbe- boet pedalist naar de. overzij. Anders komt er een welwil lende pontwachter met een welwillend opschrijfboekje om uw naam, toenaam, geboorte datum, en woonstee vast te leggen en u daarmee voor te bereiden op een geringe ver- mogensheffxng-ineens. Het geen te voorkomen is, door met de fielesepee aan een dei- beide handen waardig en kalm de zijdekken te betreden. Een gewaarschuwd pontklant telt dubbel, lieve lezers. Geschokt Het verdriet deze magere ko lommen altoos te moeten ho ren, iemand bezorgd te heb ben gemaakt en de vlammen de letteren, die betwijfelden of er Velsense kinderen op daken van scholen klimmen om jeugdige vrouwspersonen bezig te zien in gymnastiek zalen, waren dus daarom'ver drietelijk. Toch is het zo, be zorgde, de politie heeft deze feiten uit eigen aanschouwing in haar annalen gekerfd en is bezig paal en perk te stellen aan avondlijke sinterklazen, die daken berijden met dit voze doelwit voor hun schul dige ogen. De poesen van West Er is in West-IJmuiden een particulier poesen-asyl ont staan bij juffrouw Ros aan huis, die geen zwerfkat tegen kan komen of het dier gaat mee naar huis en wordt vaak ten koste van dure me dicijnen van allerhand on gerechtigheden en kwalen verlost. Juffrouw Ros zegt de IJmuidenaren. die hun poes de breeveertien opjagen, meermalen vinnig cle waar heid en ze heeft dan ook al heel wat: trammelant in dat woelige voorportaal onzer ge meentehuishouding veroor zaakt ook .al omdat er mensen zijn, die haar wat te ver vin den gaan. Maar goed: de poesen stape len zich op bij deze dieren- vriendin en ze weet er zo langzamerhand geen weg meer mee. Als er vacatures onder de muizenvangers ko men, houdt ze zich dan ook warm aanbevolen. „Koffiemoeder" verdwijnt Er is niemand op het Velsense gas-en-waterbedrijf aan de Wijk aan Zeeërweg, die de 28e December met vreugde tege moet ziet, al nadert dan ook honderd keer de feestdag van St. Salarius. Deze dag zal „moeder" Jacoba Dames na melijk haar laatste bakje kof fie tappen voor de noeste ij veraars in opgemelde. kanto ren, want die dag wordt zij met excuus voor de-in discretie 65 en voor een ambtenares betekent dat nu eenmaal het einde der car rière, die voor deze dertig ja ren lang werd. Talloos velen zijn bij deze gulle moeder op de koffie ge komen en een iegelijk heeft haar leren waarderen, waar onder een wethouder, die heur blozende wangen eens van een stevige pakkerd voor zag. Ze waren toen beiden reeds de gevaarlijke jaren voorbij. Na cle volgende week Donder dag zal „moeder" Jacoba niet langer met haar dampend dienstblad-als-een-bureau- vlak door de draaideur ma noeuvreren en daarmee ver liest het bedrijf een stukje gemoedelijkheid, dat het een beetje zeer aan 't herte 'doet. Raad De onteigende huizen in IJ muiden West herbergen vele verstoorde bewoners, die thans de gemeente als huisbaas heb ben gekregen en dus de we kelijkse of maandelijkse ko peken ook aan dit machti; lichaam moeten brengen. Dat brengen doet het hem: vroe ger haalden de huisheren be leefdelijk de gelden op, maar nu zwoegen deze huurders de verre weg naar de1, gemeente ontvanger af en ook. - vele vrouwen met kinderen foete ren op deze nieuwe, onbeleef de huisbaas en vragen Lam penier om raad. Licl worden van de gemeente lijke ophaaldienst; eenpostwis- seltje sturen of een giroreke ning nemen er zal niets anders opzitten, lieve huur ders. Vu ilverruiming De ijverige mannen, die ach ter de vuilnisauto's uitzwer men om tegen betaling van luttele penningen de geleegde emmers van hun residu te ontdoen, werpen tijdens deze bezigheid genoemde resten „zomaar" op straat en de overheid vindt dat niet fraai van deze mannen. Zou daar geen wagentje kunnen komen, om de vieze randjes uit de emmers op te vangen? Anders loopt er een voortdurend spoor door Velsen, dat weinig aan de schoonheid der ge meente toe doet. LAMPENIER (3f^r-n< ET" EE E NEDERLANDSE visserij heeft vaak broeders gekeken, diemet geallieerde steun maar mooie sehepèn in de vaart brachten en aan alle kanten gesteund werden om zo gauw mogelijk „self supporting" te wor den. Inderdaad leek de theorie van de Duitse visserij zeer verleidelijk, maar wie het rapport van de Kamer van Koophandel van Bremen doorleest, komt tot een paar andere conclusies. De dalende visprijzen hebben de aan vankelijk sterk# economische positie van hei West-Duitse bedrijf blijkbaar behoor lijk aangetast een daling van 35 procent sinds Januarf'maakte de dure schepen on rendabel en de verdere-modernisering van de vloot is de Duitsers clan ook een beetje in de schoenen gezakt. Bijna anderhalf milloeri mark voor een nieuw schip kunnen zelfs zij niet meer zomaar op tafel leggen. De becijferingen van de Duitse reders zijn daarom zo interessant, omdat ze naast de Nederlandse gehouden kunnen worden en dan blijkt, dat wij, vijf jaar na de oor log, samen in hetzelfde-schuitje verzeild zijn geraakt. In het allergunstigste geval zou uit een drieweekse reis 200.000 kilo gehaald kun nen worden, wat legen de minimale prijs van 0.30 RM per kilo verkocht zestigduizend Mark oplevert. Dat is dus net tegen de onderste grens aan, maar de laatste maarden behoorden zelfs zulke rei zen lot de uitzonderingen. Dat het ideaal van een Duitse visserij, die Duitsland voedt, zo langzamerhand meer dan bereikt is, blijkt uit de 26.000 ton verse vis, die elke maand aan de markt komt (inclusief de importen) en waarvan hooguit 18.000 ton in het land zelf wordt geconsumeerd. Het is niet. zo heel vreemd, dat Duitsland wei nig gebrand is op onze oogst der zeeën. Uit dit relaas klinkt een waarschuwing op een waarschuwing tegen een top zwaar visserijbedrijf,'zoals-'Duitsland op het Ogenblik heeft. Br ligt bovendien een erkenning van cle principiële juistheid der Nederlandse vlootpolitiek in: eerst maar eens zelf laten saneren en dan nog eens kijken, wat er voor de overheid overblijft om te saneren. Waren wij er echter gauwer bij geweest dan had Duitsland wellicht niet alleen niet de kans gekregen tot deze expansie, maar er was tegelijkertijd een betere nivellering van de beide visserijbedrijven tot stand gekomen, die de West-Europese samen werking slechts in de hand had kunnen werken. Wat de Duitser te vlug deed, doen wij te langzaam. En we hebben er alle twee schade van. En verder redenerend: het zou mogelijk geweest zijn de Duitse visserij in te voegen in een West-Europese „pool" om haar al dus aan de banden van het algemene Europese belang te leggen. Nu staat zij al leen en probeert nogmaals steun te krijgen uit de geallieerde geldbuidel. In'de huidige constellatie maakt ze in elk geval meer kans dan de Nederlandse visserij. J. F. UITSLAGEN VAN DE WINTERCOMPE TITIE VAN „KIJK UIT" De schaakclub „Kijk Uit" zette haar win tercompetitie voort en noteerde de volgende uitslagen: Groep 1: G. Z. de HaasR. Visser 10: A, Kistemaker—G. E. de Haas 1—0; J. A. Stals H. Hendrikse 01: A. Kistemaker—J. Hil- lecamp 1—0; P. Lanser—P. de Boer 1—0. Groep 2: J. van Stekclenburgh—C. M. Muntz jU: W. Bakker—C. M. Muntz afge broken: J. VerlaakM. Lanser afgebroken: W. DeciderH. Spuls S. Kistemaker J. v. Stekelenburgh U-U. Groep 3: H. AartsF. Huisman 1—0; T. TolA. van der Plas 'j. Groep 4 A: J. de Boer—J. Kramer Sr. 0—1; H. Spuls Jr.—J. Kramer Jr. 1—0; J. Böhm H. Wulf 1—0; J. Buys—C. Dekker 1—0: W. HuizerH. Wolthuizen 10; A. Siewertsen Splus Jr. LV>; Jramer Jr.—A. Siewertsen Groep 4 B: A. Handgraat—K: Aalbersberg 0—1; J, Hogewind—.W. Cornélisseri'. 0— 1; J. NoordermeerR. Blok 01; A. Handgraaf K. van Veelen 1—0; J. van der Veen—B. Stek 1—0; C. Cornelissen—J, Vis Vj—Vz.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 13