RADIO Visserij-varw^j Velserbad-kwestie staat voor een ingrijpende beslissing U bespaart Een uitkomst voor suikerpatiënten van IJmuiden nieuwe woning Gereformeerden betrokken hun Predikbeurten FA. PRUIS Zaterdag 23 December 1930 12 ADVERTENTIE oooaooooooooooooeooooooooooooeooooooooooooooooosooagQg^ Speciaal voor de dames! VOOR OODE Ha»!" Hygiëne in gemeente en omgeving heeft zwaar te lijden van de sluiting De Velserbadkwestie begint zo lang zamerhand een trainerende aangelegenheid te worden en niet alleen de verenigingen, die al sinds September van hun training in eigen gemeente verstoken zün, maar ook de overheid en vele particulieren zijn van me ning, dat er eens een eind komt aan het ge duld, dat in deze zaak betoond is. Het Vel- serbad, dat in handen is van een Naamloze Vennootschap is in de nazomer gesloten op grond van het feit, dat het niet voldeed aan de primaire eisen op hygiënisch gebied en enige tijd na deze sluiting van over heidswege werd medegedeeld, dat er „een besluit" te verwachten was op een verga dering van aandeelhouders. Nog steeds is echter deze vergadering niet gehouden en nog steeds is het Velser- bad gesloten, tot groot verdriet van een uitgebreide schare zwemlustigen en ook van diverse industrieën, die voor hun per soneel goeddeels op het Velsense bad zijn aangewezen. Op grond van informaties kunnen wij aannemen, dat ook het gemeentebestuur niet veel langer lijdelijk wenst toe te zien, hoe een grote groep uit de bevolking de „schoolzwemmertjes" niet te vergeten de dupe wordt en dat er dus een hygiënisch belang bij voortduring geschaad blijft. Zonder het woord „onwil" nog in de mond te willen nemen jegens de directie van het „Velserbad", is men van oordeel, dat als enige oplossing de vordering door de gemeente overblijft, al valt het niet te betwijfelen, dat zulks met bloedend hart wordt gedaan. Het vorderingsbesluit im mers is een erfenis uit de bezettingstijd en het gemeentebestuur van Velsen had het liever laten rusten. Er staan echter op dit moment zwaarder-wegende belangen op het spel. Een commissie van deskundigen heeft in middels een begroting gemaakt van wat er TIJD. MOEITE EN GELD, DOOL UW VRIENDEN, KENNISSEN en CLIeNTèLE GELUK TE WENSEN DOOR MIDDEL VAN EEN ^ieuw jaarsadvertentie IJmuider Courant De prijs bedraagt by een min. van 12 m.m. slechts 3.36elke m.m. meer 0.28. Gaarne ontvangen wij TIJDIG Uw opdrachten aan ons kantoor KENNEMERLAAN of aan onze bezorgers. Burgerlijke stand Velsen GEBOREN: A. van der VeeFoppema, d., Kanaalstraat 5, IJmuiden; C, C. Berkhout- Metselaar, d., Kanaalstraat 123. IJmuiden; M. Beute—Stoorvogel, d., P. C. Hooftlaan 35, Driehuis: J. Ankervan der Heide, z., Mar conistraat 28, IJmuiden; J. E. Kalkmanvan den Bos, z.. Bornstraat 11, Velsen-N.; M. Schoorl—Molenkamp, d., Hagelingerweg 44, Santpoort; C. Huijboom—Jansen, d., Zeeweg 383, Driehuis; M. W. Rietdijkvan Maren, d., Wijkeroogstraat 132, Velsen-N. OVERLEDEN: T. K. Smakman, 71 j., we duwnaar van C. K. Oostveen, Fultonstraat 11, IJmuiden; B. Westra, 74 j., echtgenote van P. M. Pauls, Willemsbeekweg 74, IJmui- den-O.; N. Noordzij, 54 j., echtgenoot van C. 't Hart, Stephensonplein 5, IJmuiden; T. Buwalda, 78 j., weduwe van D- van den Berg, Eendrachtstraat 11, Velsen-N.; T. G. van Veluw, 48 j., echtgenoot van G. H. Palm, Wijk aan Zeeërweg 26, IJmuiden-O.; P. de Waard, 73 j., weduwnaar van J. Wiehof, Zandersstraat 43, IJmuiden-O.; J. J. Vink, 31 j., echtgenoot van M. J. Lammers. Burg. Enschedélaan 47, Santpoort. ONDERTROUWD: C. V. Nordstrom. Hin- das in Zweden en P. Harlaar, Gulikersstraat 18, IJmuiden; J. Zwaan, Watervlietstraat 5. Velsen-N. en M. A. A. Hogenes, Spechtstraat 7, Bloemendaal; K. E. J. Noorman, Vinken- baan 4a, Santpoort en I. J. Rasterhoff, Zee weg 223, IJmuiden-O.; J. J. Verduin, Wijk aan Zeeërweg 122, IJmuiden en P. J. Dort- mundt. Jan Luykenstraat 95. Haarlem; L. J. Lantwaard, Peperstraat 2. Purmerend en M. J. Oostermeijer, van den Vondellaan 38, Drie huis, toek. adres: van den Vondellaan 38, Driehuis; A. Peters. Casembrootstraat 36, IJmuiden-O. en A. Koops, Buitentonnersstr. 8 hs, Amsterdam. GEHUWD: F. A. Schellinger en A. Smoor, Kennemerlaan 104, IJmuiden; G, Z. Groot- veld en N. Zwart, Pres. Krugerstraat 32, IJmuiden; J. Vink en A. Baak, Reggestraat 36, IJmuiden; M. van der Werff en G. M. Koppen, van Wassenaerstraat 66, IJmuiden- Oost; J. W. A. F, Neervoort en A. C. Paul sen, Waalstraat 51, IJmuiden; P. Iskes en G. E. Rens, Cederstraat 3, IJmuiden-O.; B. Slui ter en M. 't Hart, Arendsweg 51, Beverwijk; J. Toet en E. M. Bijl; J. Jongejan en C. Mar kerink. Hofdijklaan 10, Driehuis; J. L. van der Pol en A. de Graaff, Eksterlaan 7, IJmui- den-O.: J. Ruiter en T. Zorgdrager, Bree- straat 3a, Beverwijk: A. C. Zorgdrager en C. Dekker; H. J. Habich en W. Alders, Oranjestraat 155, Haarlem. ADVERTENTIE Rudilim drank - Sionon-repen Neon-repen - Neo-jam - Chocoline pasta Verkrijgbaar bij de vertegenwoordiger N.V.S. d. MEER IJmuiden Kennemerlaan 151 Telefoon 5386 Agenda voor Velsen Zaterdag 23 December: Thalia, 19 en 21.15 uur: „Malakka". Zondag 24 December Thalia, 15 uur: „De wraak van een cow boy", 19 en 21.15 uur: „Malakka". Maandag 25 December: Thalia, 15 uur: „1001 Nacht", 19 en 21.15 uur „Holyday in Mexico". Dinsdag 26 December: Tlialia, 15 uur; „Gezworen kameraden", 19 en 21.15 uur: „Holiday in Mexico". "Woensdag 27 December: Thalia, 20 uur: „Holyday in Mexico". Raadhuis, 14 tot 15 uur: spreekuur wet houder van Financiën. aan het deerlijk verwaarloosde Velserbad gedaan moet worden, om het in een drage lijke staat terug te brengen en men is tot de conclusie gekomen dat investering van 10.000.de inrichting weer aan de pri maire eisen zou laten voldoen. In dat geval zou er echter over een jaar weer het een en ander hersteld moeten worden, zodat er uit financieel oogpunt' meer voor te zeggen is het bad dan maar meteen goed op te knap- - pen, het dak incluis. In dat geval zou er on- naar buiten treden. Koorzang in de Gereformeerde Kerk De Kerstwijding, die Vrijdagavond naar jaarlijks gebruik in de Gereformeerde Kerk aan de Koningsweg is gehouden, ken merkte zich door een grote belangstelling. De prachtige koorzang van het Gerefor meerde Evangelisatie-zangkoor en het Chr. Jeugdkoor „De Zangvogels", beide onder leiding van de heer H. Slings, maakte deze wijding tot een uur van bijzondere stem ming. Reeds de inleiding met het lied „In Bethlehem's Stal" door het jeugdkoor was indrukwekkend. Het grootste deel van deze avond was gewijd aan zang, begeleid door orgelspel van de heer Th. G. Kohier. In de Kerst cantate „Gloria Deo" kreeg het koor een mooie canonisatie, waarin het jeugdkoor goed volgde. De glasheldere meisjes- en jongensstemmen verrieden grote discipline, het blijft jammer, dat deze koren zo weinig geveer 40.000 nodig zijn en het is de vraag of de N.V. „Velserbad" deze som kan opbrengen. Er is in elk geval een lichtstraal in deze duistex-e geschiedenis gevallen en er komt weer hoop voor hen, die het Velserbad be schouwen als een der eerste „levensvoor waarden" voor Velsen en omgeving. De bewerking van „Stille Nacht" van de dirigent voor de beide koren, werd met zeer grote aandacht uitgevoerd en beluis terd. Ds. A. C. van Nood leidde de liturgie. Met grote aandacht is de meditatie van ds. J. Overduin van Amsterdam, over „De dwaasheid van het Kerstfeest" gevolgd. ICHTUS-KERK Nood smeedde een hechte band met de Hervormde Kerk Voor het eerst na verscheidene jaren kwamen de Gereformeerden van IJmuiden Vrijdagavond weer binnen de muren van een eigen kerkgebouw bijeen voor de eredienst. Achter de gebrandschilderde ramen, waardoor een warm, nodend licht naar buiten straalde, hebben deze avond veel dank bare zangen en dankbare woorden ge klonken van een verheugde gemeente. Het was niet te verwonderen na de periode van noodlijdendheid, waarin zij zich tot een andere gezindte, de Hervormde Kerk in de Kanaalstraat, moest wenden om onderdak. En toch was er bij deze blijdschap een onder toon te beluisteren van een droefheid, waarmee zoveel belijders van Christus vervuld zijn. Het was de weemoed om de verdeeldheid van de Kerk. die juist bij dit afscheid van de Hervormde Kerk, waarmee in de nood een zekere band was ontstaan, zo schrijnend tot uiting kwam. Nieuwe naam Het moet wel een heimwee naar de onge kunstelde eendracht van de eerste Chris- ten-gemeenten-in-de-verdrukking geweest zijn, die mede de naam heeft bepaald,welke door de kerkeraad aan het vernieuwde bedehuis is gegeven: „Iehtus-kerk". Ichtus was het codewoord waarmee de eerste vol gelingen van Jezus zich aan elkaar bekend maakten. Het bevatte de eerste letters van een belijdenis: „Jezus Christus, Zoon van God en Zaligmaker" in de Griekse ver taling. Het woord zelf betekende niet meer dan „vis". Vandaar de krabbels in de vorm van een vis, waarmee deze Christenen elkaar de weg wezen naar hun geheime bijeenkomsten. Onder het woord „Ichtus" op het ronde raam in dè voorgevel en op het kleed dat van de kansel neerhangt, is dan ook een vis afgebeeld. Toen de voorzitter van de bouwcom missie, de heer D. Visser, na een relaas te hebben gegeven over de restauratie, het nieuwe gebouw door het overhandigen van de sleutel had overgedragen aan de kerke raad, werd het in gebruik genomen met een korte eredienst, waarin ds. C. W. Thijs voorging. Hij had als tekst de verzen 12 en 13 van Psalm 30 gekozen, waarin de dich ter zijn dankbaarheid aan God bezingt voor ver-lossing uit de nood. Ds. Thijs legde er onder meer de nadruk op dat men de be tekenis van een kerkgebouw, hoe blij men er ook mee mag zijn, niet moet overschat ten. „God kan ook gediend worden op een zolder of in een schuurtje", zo zei hij. Na deze dienst zong het Evangelisatie- koor, dat deze feestelijke bijeenkomst ook met enkele gezangen geopend had, een serie Kerstliederen. Herinnering „Allereerst richt ik mij tot de afgevaar digden van de Nederduits Hervormde Ge meente in IJmuiden-West, die in de afge lopen vijf jaar haar kerkgebouw aan de Kanaalstraat ten gebruike afstond", aldus ds. R. D. Beukema, die namens de kei'ke- raad een dankwoord sprak. ,.TJ hebt ons in de gelegenheid gesteld, om de Dienst des Woords in de afgelopen moeilijke jaren te onderhouden en daardoor hielp u mee aan de restauratie van onze gemeente, die door de afgelopen oorlog ook zwaar geteisterd was. God geve, dat wij elkaar als Kerken nader zijn gekomen. Juist doordat wij met de neus op elkaar gedrukt zijn in één ge bouw, hebben wij de smartelijke verdeeld heid van de kerken zo diep gevoeld, vooral die Zondagen, waarop wij beide door het Heilig Avondmaal de dood van Christus en onze verlossing verkondigden. God geve, dat wij daarvan iets hebben geleerd. De wens, dat wij dichter bij elkaar komen, mag niet verslappen nu wij weer in een eigen kerkgebouw bijeenkomen." Als blijk van dankbaarheid aan de Her vormde Gemeente in IJmuiden-West zal de Gereformeerde kerkeraad haar. naar ds. Beukema mededeelde, een knielbank ten geschenke geven voor huwelijksbevestigin gen en doop aan volwassenen. Weerklank Dit indrukwekkende gedeelte uit de rede van ds. Beukema vond weerklank bij de afgevaardigde van de Hervormde Kerk, ds. J. C. van Wijngaarden, die na een kern achtig toespraakje van ds. J. van Buuren namens de Gereformeerde Kerk van IJmuiden-Oost de kansel betrad. „Wij hebben de Gereformeerde Kerk met blijdschap asyl verleend," zo zei hij, „die taak was door de nood opgelegd: wij konden niet anders. Maar juist in die nood hebben wij iets leren voelen van de een heid, dwars door alle gescheidenheid heen." Duidend op de naam „Ichtus" vervolgde ds. Van Wijngaarden: „Het kan niet anders of temidden van de verdeeldheid moet deze vis het symbool zijn van een eenheid, die, ook als we zien op het Avondmaal, door werkt tot een eenheid van geloof en be lijden in Jezus Christus; Een Heilige, Alge mene, Christelijke Kerk. Broeders, zullen wij in deze kapotte wereld, waarin het on geloof in steeds razender tempo het Chris telijk belijden aantast, nog langer aarzelen om ons aaneen te sluiten onder dat éne vaandel „Ichtus"? Dit getuigenis is ons allen sterk op het hart gedrukt. Nooit mo gen wij gerust of zelfgenoegzaam worden in onze gescheidenheid, maar wij moeten hierdoor met weemoed vervuld zijn. Wij horen bij elkaar." Spreker besloot dit gloedvol oecumenisch pleidooi met het be vel van Christus „Opdat zij allen één zijn." Na ds. Van Wijngaarden voerden ook de architect van de Ichtus-kerk, de heer A. ten Broeke en de uitvoerder, de heer A. Meinema nog even het woord, die beiden hun grote tevredenheid uitten over het ver loop van de restauratie-werkzaamheden. Velsens reiniging gaat het zand mechanisch te lijf Achter de garage van de Velsense Ge meentereiniging is een van die moderne monsters terecht gekomen, waarmee de techniek de mens een handje helpt: een mechanische zandschop gekoppeld aan een tractor. Wanneer er, zoals gisteren, zeven of meer zandauto's de gemeente door kruisen om de gladheid te bestrijden, wordt er heel wat zand en zout over de straten en pleinen uitgestrooid. Vroeger werden de auto's met mankracht geladen, maar dan duurde dat ongeveer twintig minuten. Met behulp van het listige Amerikaanse hydraulische mecaniek, dat het zand van de hoop schept en in de auto stort, is een auto al in vijf minuten vol. zodat dit ap paraat „zichzelf betaalt". Want het is de Reiniging niet alleen 's winters van nut maar in alle jaargetijden: elke grondsoort kan de schop aan. Velsen is met dit ding wel erg vooruit strevend; voor zover de directeur bekend was, kent Nederland ze nog niet en ze be ginnen alleen in Engeland nu langzaam furore te maken, nadat ze bij Uncle Sam al lang burgerrecht hebben gekregen. Velser huisvrouwen vierden eigen Kerstfeest Velsens huisvrouwen hebben Vrijdag middag voor enige uren de huishoudelijke beslommeringen van het naderend Kerst feest vergeten en het keukenschort ver wisseld voor een uitgaanstoiletje. In de sfeervol versierde kleine zaal van het Pa tronaat, aan de Zeeweg irf IJmuiden-Oost, hebben zij haar eigen Kerstfeest gevierd. Zij, die straks na dagen van extra inspan ning die sfeer van rust en vrede in het gezin moeten brengen aan deze dagen ver bonden, hebben mede door de declamatie van mevrouw Hageman-Verhagen nieuwe kracht verzameld om hun taak te aan vaarden. Hoe schoon klonk het vers van Gabriel Smit: „Eens zat ik onder een wilgeboom". En de „Kerstvrede 1914" van Marie Koe nen maakte op allen, die de kerstdagen van 19401945 nimmer kunnen vergeten, een diepe indruk. Het is goed, bepaald te worden bij het leven van mensen, die in de zware strijd om het bestaan het feest van Christus' komst op andere plaatsen vieren dan in de gezellige, verwarmde huiskamer. In het continubedrijf van de kolenmijn, op ruim 400 meter onder de grond in een dode mijngang trachten mensen er even eens feest van te maken; „Kerstmis op de 408" heet het gedicht dat dit beschrijft. En als tegenhanger hiervan zegde me vrouw Hageman een Engels Kerstlied uit de 16e eeuw: „De vrolijke herder". Van de lange reeks die de declamatrice ten gehore bracht noemen wij „Het geluk", van Ada- ma van Scheltema en „De moeder, die haar kind, de Vrede, zoekt", van Henriëtte Roland Holst-Van der Schalk uit Thomas Moore. Het sprookje van de bramenplukker van Godfried Bomans en een sproke van Hans Andersen waren de prozastukken, waarmee voor de pauze de aandacht werd gevraagd. Ook na de rustpoze wist me vrouw Hageman de aandacht van haar ge hoor te boeien door middel van een kerst verhaal. Aan het eind van de middag heeft de presidente mevrouw Chr. J. Schooten- Van Eeden aan de ex-secretaresse me vrouw A. Duverg'é-Braster het ere-lid- maatschap wegens bijzondere verdiensten aangeboden. KERSTLIEDEREN VAN HET GOEDE HERDER-KERKKOOR Deze week maakte het Goede Herder kerkkoor de traditioneel geworden tocht naar Wijk aan Zee om in het Badhotel kerstliederen te zingen voor de oudjes. Ds. G. Wassenaar onderstreepte de zang met een meditatie. De heer Huizinga vertelde het kerstverhaal: „Vlucht in de Kerst nacht". Vanavond zingt het koor in het Anto- nius ziekenhuis. Zondagavond vindt om elf uur de Kerst- wijdingsdienst plaats in de Goede Herder kerk. Na de predikatie van ds. G. Wasse naar zingt het Goede Herder-kerkkoor. De Eerste Kerstdag zal in een soortge lijke dienst het Kerstgebeuren in woord en zang vertolkt worden. ZONDAG 24 DECEMBER en de beide Kerstdagen IJMUIDEN: Ned. Herv. Kerk. Kanaalstraat, Zondag. 10.30 uur: ds. D. C. van Wijngaarden; 19 uur: ds. H. A. Visser, van Amsterdam (Jeugddienst). Maandag, 10.30 uur: ds. J. van den Berg; 17.30 uur: ds. D. C. van Wijngaarden. Dinsdag: Geen dienst. Geref. Kerk, Fahrenheitstraat, Zondag, 9 en 10.45 uur: ds. R. D. Beukema; 15.30 17.30 uur: ds. J. van Buuren. Maandag 9 en 10.45 uur: ds. R. D. Beukema; 15.30 17.30 uur: ds. C. W. Thijs. Dinsdag: Geen dienst. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), Zondag 10 en 17 uur: ds. A. Jagersma. Maandag, 10 uur: ds. A. Jagersma; 17 uur: ds. N. Bruin van Santpoort. Chr. Geref. Kerk, Zondag 10 en 15 uur: ds. Maris, van Haarlem. Maandag, 10 u.: Leesdienst; 15.30 uur: Kerstsamenkomst. Dinsdag, 10 uur: ds. H. Holtrop, van Haarlem. Doopsgezinde Gemeente, Helmstraat, Zondag, 16.30 uur: Kerstfeest voor de Zondagsscholen van IJmuiden en Drie huis. Maandag, 10.30 uur: ds. W. Veen. Dinsdag: Geen dienst. Oud-Katholieke Kerk. Zaterdag, 19.30 uur: Algemene voorbereiding. Zondag 10 uur: Hoogmis; 19 uur: Vespers. Maan dag 6 uur: Nachtmis; 10 uur: Hoogmis; 19 uur: Vespers. Dinsdag 8 uur: Vroeg dienst; 10 uur: Hoogmis. Woensdag, (Heilige Johannes) 9 uur: Heilige Dienst. Donderdag (Onnozele kinderen) 9 uur: Heilige Dienst. Leger des Heils, Zondag 10 uur: Heilï- gingsdienst: 12.15 uur: Zondagsschool; 16.30 uur: Verlossingsmeeting. Maandag 6 uur: Kerstbidstond; 10.30 uur: Heili- gingsdienst; 16.30 uur: Kindersamen komst; 19 uur: Openluchtsamenkomst. Dinsdag 10 uur: Heiligingsdienst; 15 uur: Kinderdemonstratie; 19.30 uur: Slui tingssamenkomst. IJMUIDEN-OOST: Ned. Herv. Kerk, Goede Herderkerk, Zondag 10.30 uur: ds. G. Wassenaar; 23 uur: Kerstwijding, ds. G. Wassenaar. Maandag 10.30 uur: ds, G. Wassenaar. Dinsdag 15 en 19 uur: Kerstfeest van de Kinderkerk. Geref. Kerk, Goede Herderkerk, Zondag 9 uur: ds. C. W. Thijs; 16,30 uur: ds. A. C. van Nood, van Velsen. Maandag 9 en 4.30 uur: ds. J. van Buuren. Dinsdag: Geen dienst. Ver. v. Vrüz. Herv., Maandag 10.30 u.: ds. J. de Graaf, van Haarlem. Evangelisatie vereniging „Elon", Casem- broot-zijstraat, Zondag 10 uur en Maan dag 10 uur: de heer H. C. van de Flier, van Enschedé. Maandag 19 uur: Kerst samenkomst onder leiding van dr. H. F. M. Pol van Amsterdam. Vergadering van Gelovigen, Esdoorn- straat 30. DRIEHUIS: Geref. Kerk, koffiekamer Wester veld, Zondag 10.30 uur: ds. C. W. Thijs. Maan dag 9 uur: ds. A. C. van Nood. Evangelisch Lutherse Gemeente, koffie kamer Westerveld, Zondag: Geen dienst. Maandag, 10.30 uur: ds. J. J. Simon. Dinsdag: Geen dienst. VELSEN: Ned. Herv. Kerk, Zondag 10 uur: ds. L. Brink, 23 uur: Kerstnachtdienst. Maan dag 10 uur: ds. L. Brink. Dinsdag 10 u.: de heer W. Roggeveen; 14.30 en 17,30 u.: Kerstfeest voor de Zondagsschool. VELSEN-NOORD: Geref. Kerk, Zondag 10 uur: ds. M. W. OLIEBOLLEN e i oc APPELBEIGNETS 3 a cenI OLIEBOLLEN (SPECIAAL) 10 1,— SALADES DIVERSE KERSTSCHOTELS CROQUETTEN BITTERBAL.., BAMI - NASSI GORENG GEHAKT - WORST - PATATES FRnr|, bestelt U vroegtijdig aan „de BECK BAR" OOSTERDUINWEG 31 TELEFOON 5681 IJMUIDEN OOST THUISBEZORGD DOOR DE GEHELE GEMEENTE. Verenigingen en instellingen, vraagt speciale prijsopgave. 0OOOOOO0OOOOOOGO0OO0OOOOOOOOO0OOOOOOOOOOOOOOOO0OOOOO(>©0q J. C. de Kluis van Santpoort; 17 uur: ds. C. W. Thijs, van IJmuiden. Maandag 10.30 en 19.30 uur: ds. A. C. van Nood. Dinsdag: Geen dienst. BEVERWIJK: Grote Kerk, 10 uur: ds. J. O. Norel. Maandag 9 uur: ds. F. C. Willekes, Can tabile; 10.45 uur: ds. F. C. Willekes, Dinsdag 10 uur: ds. J. O. Norel, Kerst dienst Zondagsschool. Populiereniaan, 10 uur: ds. W. Oorthuis. Maandag .10 uur: ds. W. Oorthuys. Dins dag 15 en 19 uur: Kerstfeest Zondags school. Jeugdkapel, 10. uur: Wika Franken en Wika Wasterval. Doopsgezinde Gemeente, Zondag: Geen dienst. Maandag, 10 uur: dr. A. Vis. Dinsdag: Geen dienst. Maranatha, Zondag 10 uur: de heer A. Vries, van Den Helder; 11.45 uur: Zon dagsschool. Maandag 6 uur: Straatzang, 10 uur: de heer J. H. Staalman, van Hui zen; 16 uur: Kerstfeest voor de Zondags school. Dinsdag: Geen dienst. Leger des Heils, 10 u.: Heiligingssamen komst;- 12 uur: Zondagsschool; 7 uur: Verlossingssamenkomst. Maandag, 6 uur: Kerstwijdingsdienst; 10.30 uur: Heiligingssamenkomst; 3 uur: Jeugd in 't front; 8 uur: Familie-Kerst feest. Dinsdag, 8 uur n.m.: Opvoering: „Komt, laten wij aanbidden", o.l.v. Ie luitenante A. Meijberg. WIJK AAN ZEE: Zondag 10 uur: ds. J. D. Jansen; 19.30 uur: Kerstzangdienst,. Maandag 10 uur: ds. J. D. Jansen; 15.30 u.: Kerstfeest Zon dagsschool; 19.30 uur: Kerstfeest met ge- repatrieerden. SANTPOORT: Ned. Herv. Kerk, Zondag 10 uur: ds. J. Hevdinga, van Haai'lem. Maandag, 10 uur: ds. P. A. Tichelaar. Dinsdag 10 uur: ds. J. C. Salverda, van Hoofddorp. D^ Toorts, Zondag 10 uur: ds. P. A. Tichelaar. Maandag 10 uur: ds. A. A. Wildschut, van Amsterdam. Dinsdag: Geen dienst. Kapel: Geen dienst. Geref. Kerk, Zondag 9.30 uur: ds. A. C. van Nood, van Velsen; 17 uur: ds. M. W. J. C. Kluis. Maandag 9.30 en 17 uur: ds. M. W. J. C. Kluis. Dinsdag: Geen dienst. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), Zondag 10 en 15 uur: ds. N. Bruin. HAARLEM: Church of England, Kinderhuissingel, Sunday, 3 p. m. Carol Service, Christmas Day, 7.30 a.m.: Holy Communion, rev. C. E. Wearne. CASTRICUM: Ned. Herv. Gemeente, Zondag 10 uur: ds. Cannegieter. Maandag 10 uur: ds. Cannegieter. Geref. Kerk, Zondag 10 en 17 uur: ds. A. G. Cornet. Maandag 10 en 17 uur: ds. A. G. Cornet. Dinsdag: Geen dienst. Herv. Evangelische Vereniging, Zondag 10 uur: ds. Kalf, van Amsterdam. Maan dag 10 uur: ds. Kranenburg, van Am sterdam. Dinsdag: Geen dienst. ADVERTENTIE ZANG - LESSEN MUZIEK - CURSUSSEN Alles in uw huiskamer te horen dank zy TONEEL - POLITIEK - NIEUWS ENZ. - ENZ. nu met Visserijband ƒ225, ƒ295 en ƒ398 Wy hebben PHILIPS en ERRES toestellen v.a. ƒ115.- Betaling in overleg. Electr. wasmachines v.a. ƒ198.R.S., Hoover e.a. wringers, strijkbouten, electr. kachels, electr. scheer- apparaten en verlichtingsartikelen. WILLEM BARENDSZSTRAAT 21 TELEFOON 5726 „Ramppost" in Velsen-Noord of Beverwijk In het zusterhuis aan de Beeckzanglaan heeft de afdeling Beverwijk van het Neder landse Rode Kruis Vrijdagavond een leden vergadering gehouden, welke werd ge opend door de heer G. P. W. Stoutenbeek, die zijn vreugde over het grote succes van de onlangs gehouden actie uitsprak. Vervolgens deelde hij mede, dat er een plan bestaal door geheel Nederland ramp- posten te plaatsen, waarvan er hoogst waarschijnlijk een in Velsen-Noord of Be verwijk zal komen. De kosten voor het gehele land worden geraamd op ongeveer twee millioen gulden. Vervolgens gaf de penningmeester, de heer H. van der Laan, een uiteenzetting van de begroting óver 1951. Hieruit bleek dat de inkomsten worden geraamd op f5.905,Bij de uitgaven komt een post voor afschrijving gebouw, onderhoud en verwarming voor van f 1100,De kosten van de bloedtransfusiedienst worden ge schat op f250, TWEETAL Ds. J. van Buuren, Gereformeerd predi kant te IJmuiden-Oost komt voor op het tweetal voor Amsterdam. KERSTINGREDIëNTEN De Velsense politie trof Vrijdag, na de noen, een elfjarige jongeling bij de Kanaal straat aan, terwijl hij een jeugdige spar trachtte af te zagen. Even daarvoor werden reeds twee twaalfjarige knaapjes naar het bureau vervoerd, wijl zij hulst afsneden bij het Velsense station en voorts is de politie ter ore gekomen, dat van een volkstuintje aan de Hofdijklaan vier hoenders gevlogen waren. GELUK BIJ GLADHEIDSONGELUK Door de gladheid van het wegdek viel Vi-ijdagmiddag op de Wijkerstraatweg in Velsen-Noord ter hoogte van de Banjaert- straat het 12-jarig meisje T. J. R. met haar fiets vlak voor een van de pont naderende auto. De bestuurder remde, maar de wagen gleed door. Het kind kwam voor de wielen, maar ook zij gleed door, zodat ze geen letsel kreeg en slechts haar fiets be schadigd werd. DE HEER W. ROGGEVEEN BEROEPEN De heer W. Roggeveen, candidaat en hulpprediker bij de Ned. Hervormde Ge meente van Velsen, is door de Ned. Her vormde Gemeente te Pieterburen tot pre dikant beroepen. Santpoort KERSTWIJDING VOOR DE JEUGD Zondagavond wordt in de Nederlands Hervormde kerk dienst gehouden, waar jongeren van de V.C.J.B. en de „Jonge Kerk" een lekenspel zullen opvoeren. Het is gebaseerd op Lucas 2, het Kerstevan gelie dus en vertelt het verhaal van Chirtus' geboorte. SCHEEPVAART Alioth, 21 v. Rio de Janeiro te Victoria. Ariadne. 21 v. Livorno n. Napels. Aagtedijk, 21 v. Boston te Philadelphia. Alwaki. 20 v. Paranagua. Arendsdijk. 20 v. New York n- R'dam. Alphacca, 22 te Montevideo. Aalsum, 21 v. Kaapstad. Abbedijk, 21 200 m. O.NO. Kp. Norte. Abbekerk. 23 verw. Fremantle. Akkrumdijk. 21 425 m. Z. Kp. Palmas. Alderamin, 22 verw. Conakry v. Monrovia. Alhena. 21 300 m. Z. Fogo eil. Alpherat, 21 380 m. N.NW. Ascension. Arundo, 21 125 m. W. Kp. Blanco. Averdijk, 21 600 m. W. Scillies. Agamemnon, 18 v. Baltimore n. Guanta. Beverwijk, 21 te Gibraltar. Bantam. 21 v, Djakarta n. Balikpapan. Breda. 21 v. Antofagasta n. Valparaiso. Blijdendijk, 22 plm. 17 u. v. R'dam n. New York Boissevain, 22 verw. Kaapstad v. Rio de Janeiro Caltex Leiden (t), pass. 21 Ferim. Cameronia, 24 1 u. verw. H. v. Holland. Coryda (t), 22 v. Suez n. Singapore. Clio, 18 v. Tampico n. Vera Cruz. Caltex Pernis (t), 25 verw. R'dam. Drente, 19 v. Portland n. Los Angeles. Delfland 21 rede Rio de Janeiro. Diemerdijk, 21 725 m. NO. Sombrero. Duivendijk, pass. 22 Vlissingen n. Antwerpen. Duivendrecht, 22 verw. Londen. Ena, 21 v. Curagao n. Marcel Cuba. Esso Amsterdam (t), 22 14 u. v, R'dam naai Baton Rouge. Edam, 21 460 m. O.ZO. Kp. Race. Elsenburgh, 21 te Londen v. R'dam. Farmsum, 21 v. Puerto C'abello n. Cartagena. Friesland, 23 v. Belawan verw. Grootekerk, pass. 21 Kp. Blanco. Groote Beer, pass. 21 Enggano eil. Ganymedes, 22 te Malta verw. Hoogkerk, 21 te Port Amelia. Hercules, pass. 21 Beachyhead. Hydra, 20 625 m. ZW. Fayal. Hermes, 22 v. Ciudad Trujillo te Puerto Plata. Ittersum, pass. 21 Azoren. Kota Inten. pass. 21 Kp Carbon. Niet best. Het naderen van de feesu dagen met konijn en vlees werd Vrijdag in de noteringen gemanifesteerd: ondanks geringe aanvoer daalden voor verschillende soorten de noteringen. Grote tong bracht het Vrijdag niet hoger dan tot 2.65 en er werden later partijen verhandeld voot 2.25 per kilo; de onderkant-prijs voor de grove slips lag bij de 1.19 per kilo. Grote schol varieerde van 48 tot 32 per kist- kleine schol van 12 tot 41. De grote ka beljauw was zelfs erg goedkoop voor 82 per kist. Grote koolvis onderging eenzelfde som ber lot en bracht het slechts tot 28.50 per 125 kilo. Verse haring varieerde van 8,40 tot 12.50 per kist. De totale aanvoer op de Vrijdagmarkt bedroeg ruim 3500 kisten waaronder 1855 kisten haring, 260 kisten wijting, 290 kisten fijnvis en 90 kisten schelvis. Matig. De Bergen besomde Vrijdag als enige trawler 13350 voor een 10-daag- se reis met een aanvoer van ruim 570 kis ten. Van de haringloggers was de KW 67 de hoogste met 4868, van de trawlloggers haalde de KW 163 de 3642 en bij de kot ters de TEX 33 2380. Vandaag niets. Behalve van enkele loggers en een paar kotters was er vandaag weinig aanvoer. De meeste loggers, die van daag binnen kwamen bleven liggen voor de afslag' na Kerstmis in de hoop iets betere noteringen te kunnen boeken. Op sleep. De KW 85 welke Vrijdag morgen binnen kwam had de KW 176, welke motorpech had, op sleeptouw. In en uit. Op 22 December kwamen binnen: VL 166, UK 51, 85, 126, 104, 3, 244, 70, 81, 18, 168, 42, 4, 80, 120, IJM 11, TEX 32, 33, 49, KW 92, 86, 48, 128, 67, 104,85, 176, 189, KW 7, IJM 202 2 1 5 206, 229, VD 9, 213, 226, 249. Vertrokken: IJM 202,2,15, 213, 249, 226, 206, IJM 42 (naar Amsterdam voor dokking en reparatie), UK 70, 81,185, 215, 163, 184, 80, 120, 4, 126, HD 25. ZA 21, TEX 33, 49, VL 166, SCH 70, KW 92. Te verwachten schepen. Van de sche pen welke naar zee vertrokken kunnen volgens de vertrekdata het eerst binnen worden verwacht de Thorina, Sumatra en de Hoop welke alle de 14e December uit gingen. Kieldrecht, 22 te Genua. Kelbergen, pass. 21 Kp. Carbon. Kieldrecht. 22 verw. Genua. Leerdam, 21 te R'dam v. New York. Lawak, 19 v. Los Angeles n. San Francisco. Leersum, 22 verw. Le Havre v. Jacksonville. Lucita (t), 21 v. Liverpool n. Heysham, Laagkerk, 22 te Aden verw. Lindekerk, 22 te Basrah. Loenerkerk. 22 te Khorramshar. Luttekerk, 23 verw. Aden. Manoeran, 22 te Port Elisabeth v. Kaapstad. Mariekerk, 21 v. Hongkong n. Kobe. Mataram, 21 v. Aden n. Port Said. Mentor, 21 v. Alexandrië n. Beyrouth. Metula, pass. 21 Finisterre. Molenkerk, pass. 21 Kanarische eil. Madoera. 20 v. Colombo n. Singapore. Mapia, 21 v. A'dam n. Indonesië. Mitra (t). 22 v. Dar es Salaam n. Abadan. Macuba, 21 270 m. NO. San Miguel. Malvina (t), 21 140 m. ZW. Ouessant. Marisa ft). 21 dwars Lissabon. Marpessa (t), 21 1075 m. ZW. Fayal. Maas. 19 v. Houston n. New Orleans. Mijdrecht (t). 20 n. Willem Barendsz a. d. Zuidp. Nigerstroom, pass. 21 Las Palmas. Noordam, 23 10 u. verw. R'dam v. New York, Nieuw Amsterdam, 21 210 m. Z. Sandy Hook. Noordam, 21 210 m. W. Scillies. Nieuw Holland, 22 v. Penang te Hongkong ver»'. Omala ft), 19 te Chittagong. Oranjestad. 22 te Trinidad. Ophtr, 21 v. Belawan te Singapore. Prins Philips Willem, 22 verw. Mostaganem. Prins Joh. Willem Friso, 21 te A'dam. Prins Maurits, 21 bij Finisterre. Prins Willem Hl. 22 140 m. NO. Ouessant Rempang, 21 v. Makassar n. Balikpapan. Ridderkerk, 21 te Port Said. Rotti, pass. 21 Minicoy. Rijnkerk, 22 v. Port Said. Rijnland, 21 te Ilheos. Sambas, 21 v. R'dam n. Djakarta. Sibajak, 21 v. Colombo n. Aden. Stad Dordrecht, 21 te R'dam v. Gibraltar. Salatiga, verw. 21 v. Colombo. Salland, 19 te Montevideo. Slamat. 20 te Belawan v. Rangoon. Schiedijk. 21 175 m. N. Terceira. Stad Arnhem, 21 dwars Oporto. Sliedrecht (t). pass. 21 Ras al Hadd. Stad Schiedam. 22 te Casablanca. Tabian, 21 v. Marseille. Talisse. pass. 22 Pantellaria. Tamo, 21 450 m. Z.t.W. St. Vincent. Telamon, pass. 21 Turks eil. Tomori, 21 dwars Algiers. Tosari, 21 180 m. O. Norfolk. Tarakan, 21 340 m. O.NO. Guardafui. Tjisadane, 22 v. Djakarta te Hongkong verw. Veendam, 21 te New York v. R'dam. Vulcanus. 21 v. Rijeka n. Porto Empedocle. Van Heutsz, 20 te Hongkong v. Swatow. Willem Ruys, 21 te Suez. Willemstad, 21 v. Madeira n. Barbados. Weltevreden, 21 v. Djakarta. Waterland, 21 v. Las Palmas Westerdam, 21 350 m. N.NW. Flores. it Woensdrecht (t). 21 125 m. ZW. Kp. Hatteras. Wieldrecht ft). 21 550 m. Z. Mozambique. Wickenburgh. 20 v. Casablanca n. Rdjim, IJssel, 21 v. Maracaibo n. Ciudad Trujillo. Zuiderkruis, 22 v. Port Said. KLEINE VAART Casablanca, 19 v. Casablanca n. Nantes. Carpo, 21 v. Belfast n. R'dam. Barends. 22 te Antwerpen v. Makskov. Birmingham. 21 te Dover v. Kingslvnn. Breehelle, 21 v. Bremen n. Antwerpen. Citadel, 21 v. Vlissingen. Dacapo, 19 te Casablanca, daarna R'dam. Dacapo. 22 v. Casablanca n. R'dam. Deni, 22 v. Gent te Antwerpen. Depa, 22 v. Fawley n. A'dam. De Ruiter. 21 v. Grangemouth n. Seahanv Ellewoutsdijk, 21 v. Dublin n. Porta Frisia. 22 v. Port Jerome n. Port Saint du Rhone. Gaasterland, 21 v. R'dam te Leith. Henriëtte. 21 te Londen v. Rouaan Hagno. 23 verw. te R'dam v. Dublin. Hast IV. 20 v. Rouaan te Londen. Henk, 21 v. Rouaan n. Liverpool, Holendrecht, 21 v. Stettin n. Kopenhagen, Mirfak, 19 v.Bordeaux te Port Lyautey. Mulan, 22 te Kolding v. R'dam. Motar, 22 verw. R'dam v. Londen. Matthew, 22 v. Loriënt n. Londen. Merak. 20 v. Falmouth. Mies. 21 te Odense v. Kopenhagen. Monica, 21 v. Londen n. Selzaete. Noord, 21 v. Duinkerken n. Port Jerome. Norma, pass. 21 Rouaan n. Londen v. Par'J5' Nijenburgh, 21 te Stockholm v. R'dani- Prima, 20 v. Bayonne n. Foole. Rose Marie, 21 v. Kiel. Rika, 22 te Great Yarmouth v. AarbUS Saba, 21 v. Tolkis n, Kotka. Spora, 20 v. Port Lyautey te La Pallice. Silvaplana, 21 v. Malmo te Kopenhagen. Silvreta, 21 v. Gothenburg n. R'dam. Sambre, 21 v. Rouaan. Seaham, 21 v. R'dam te Grangemouth. Strijpe, verw. 23 v. Kiel n. La Nelly. Taurus, 21 v. Leith n. R'dam. Viking, 21 v. Karlstad n. Nederland. Van Brakel, 21 v. Hamburg n. Grangemoum- Virgo, 21 v. Kotka n. A'dam. Vivo, 22 v. Odense n. Londen. h„ Vrouwepolder, pass. 22 Vlissingen Westlaan. 22 v. Hamburg n. Bremen. Marne, 22 v. Rouaan n. Parijs.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 14