0ANSLES Hartendorp J> Huurverhoging met 15 percent gaat op 1 Januari in DAMPO helpt trouw bij de zwaarste k©y Het kleuteronderwijs in Haarlem Q Wereldnieuws^] DANSSCHOOL KWEKKEBOOM Nieuwe Gracht 98, Haarlem Zaterdag 23 December 195Ö Belangrijkste bepalingen van de Huurwet Nu de Eerste en Tweede Kamer de wets ontwerpen tot verlaging van de Inkomsten en Loonbelasting hebben goedgekeurd, kan op 1 Januari de Huurwet In werking tre den. Wij latèn hieronder een overzicht'vol gen van de belangrijkste bepalingen van deze wet. Opgemerkt moge worden, dat de bepalingen van deze wei bindend zijn. Een overeenkomst, strijdig met het in de wet gestelde, is ongeldig, zelfs indien de over eenkomst door beide partijen, huurder en verhuurder, is goedgekeurd. Van woningen en bedrijfsruimten, die vóór 27 December .1940 zijn gereed geko men, wordt de op 31 December 1950 gel dende huurprijs met 15 percent verhoogd, onafhankelijk van hetgeen in een huur contract mocht zijn bepaald. Die 15 percent moeten worden berekend over het bedrag van de huurprijs na aftrek van eventueel daarin begrepen vergoedingen wegens bij komende voorzieningen zoals water, gas, electriciteit, gebruik van meubilair, stoffe ring e.d. en ook wegens inwoning. Het be drag van de verhoogde huurprijs wordt naar boven afgerond op vijf cent of een veelvoud daarvan. Voor woningen en be drijfsruimten, op of na 27 December 1940 gereed gekomen, blijft de op 31 December 1950 geldende huurprijs gehandhaafd. Voor inwoning zijn ook nieuwe regelen gesteld. De eerste drie inwonende personen kunnen buiten beschouwing worden gela ten, maar indien de huurder meer dan drie personen bij zich laat inwonen, die niet behoren tot zijn gezin, dan wordt de nieuwe verhoogde huurprijs van de woning nog verhoogd met 4 percent ingeval 4 of 5 per sonen inwonen, 8Vs percent indien 6 of 6 personen inwonen en 13 percent indien 8 of meer persojaen inwonen. Deze regeling geldt ook indien de hoofdbewoner zelf de eigenaar is. Wanneer- bij de vorming van de oude huurprijs van een bedrijfsruimte, zoals een winkel, de stand en ligging van overweg- gende betekenis zijn geweest, dan kan de nieuwe huurprijs op een lager niveau wor- clen gesteld, dan de oude plus vijftien per cent, want de verhoging is gebaseerd op de verhoogde onderhoudskosten. Om dit te be reiken zal men een gemotiveerd verzoek lot de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting moeten richten. Voor woningen of bedrijfsruimten, op of na 5 Mei 1945 tot stand gekomen zonder financiële steun van de overheid, geldt de huurprijs welke partijen overeenkomen. Voor de woningen welke op of na 27 De cember 1940 zijn gebouwd en voor panden die worden gebouwd met financiële steun van de overheid, is de minister bevoegd de huurprijs vast te stellen. Voor woonschepen of woonwagens geldt de huurprijs welke partijen onderling over eenkomen. Aan partijen is eveneens over gelaten de vaststelling van de huurprijs wanneer het gaat om een zeer tijdelijk ver blijf, bijvoorbeeld tijdens vfecantie. Indien na 1 Januari in een perceel cen trale voorzieningen, zoals centrale verwar ming, warmwaterinstallaues e.d. worden vernieuwd, kan de huurprijs worden ver hoogd met .een door de minister vast te stellen percentage. Dit geldt ook voor ver beteringen die door de eigenaar van een huis worden aangebracht. Het gaat hier uitsluitend om voorzieningen waardoor een groter verbruikswaarde Wordt verkre gen, bij voorbeeld het aanbrengen van een badgelegenheid, en niet om voorzieningen die nodig zijn voor instandhouding van het perceei.' De huurder moet echter schrifte- ADVERTENTIE Vraag» onze prospectus D 3 U.M.S. Rotsoord 3 Utrech» Leverma via de goede meubelzaken Agenda voor Haarlem ZATERDAG 23 DECEMBER Stadsschouwburg: „De eerbiedige lich tekooi" (Comedia), 8 uur. Palace: „13 stoelen", alle leeft., 2. 4.15, 7 en 9,15 uur. Luxor: „Love happy", 14 j., 2, 4.15. 7 en 9.J5 uur. City: „Vrouwengevangenis", 18 j., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarnc: „De zoon van Zorro", 14 j„ 2.30, 7 en 9.15 uur. (Zon- en feestdagen) 2, 4,15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Je kunt het toch niet meenemen", alle leef tijden, 2.30, 7 en 9.15 uur. (Zon- en feestda gen) 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Als mijn vrouw dat wist", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Zandvoort: „Esplanade", Badhuisplein, ten toonstelling ,,'t Helm" 10—4 uur, 810 uur (Zondag en Kerstdagen 1 tot 5 uur). ZONDAG 24 DECEMBER Stadsschouwburg: „De eerbiedige lich tekooi" (Comedia), 8 uur. Gemeentelijk Concertgebouw: Herman Rinkets Variété met de Edelweiss kapel. 8 uur. City: „Zet je zorgen op zij", alle leeft., 11 uur (iedere ochtend) - Brinkmann, Humanistisch Verbond, spi eker H. Ploeg Jr., 10.30 uur v.m. Gebouw Cultura: Vereniging van Spiritisten „Harmo- nia". Kerstwijding. 9 uur n.m. Zuiderkapel: Jeugddienst, 8 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. Zandvoort: „Esplanade", Badhuisplein, ten toonstelling ,,'t Helm" 1 tot 5 uur. MAANDAG 25 DECEMBER Stadsschouwburg: ..Oom Wanja" (Come dia), 8 uur Wilhelminakerk: Bijzondere samenkomst spreker ds. R. C. Harder, 5 uur. Kloppersingelkerk: Bijzondere samenkomst, spreker ds. J. H. Sillevis Smith, 8 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen, Zandvoort: „Esplanade", Badhuisplein, ten toonstelling ,,'t Helm" 1 tot 5 uur. DINSDAG 26 DËCEPJBER Stadsschouwburg: „Anna Lueasta" (Come dia). 8 uur, Gemeentelijk Concertgebouw: Haarlems Gemengd Koor „Weihnachts Ora torium", 2.30 uur. Optreden van Willy Ver voort, Tonny Boucher en het orkest van Jan Corduwener, 8 uur. Frans Hals Museum: Haarlems Kunstgemeenschap, optreden Nap de Klijn en Alice Hekseh, 3 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. Zandvoort: „Esplanade", Badhuisplein, ten toonstelling ,,'t Helm" 1 tot 5 uur. WOENSDAG 27 DECEMBER Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. Radioprogramma's: pagina 5. lijk zijn toestemming voor de verbetering hebben gegeven, althans indien het aan brengen van de verbetering niet het ge volg is van een overheidsbevel. Dit geldt ook voor veranderingen, split sing of verandering van bestemming van een perceel. Tenslotte kan de minister in bijzondere gevallen, waarin de oude huur prijs zeer aanzienlijk afwijkt van die van Vergelijkbare panden, de huurprijs nader vaststellen. Gedeelten van woningen De vroegere bepalingen inzake de huur prijs van gedeelten van woningen en ge deelten van bedrijfsruimten zijn verval len. De nieuwe wet zegt, dat de huurprijs van het verhuurde gedeelte tot de huur prijs van de gehele woning in eenzelfde Verhouding' moet staan als het gebruiksge- not van het gedeelte staat tot het gc- bruiksgenot "van het geheel. Een nauwkeu rige maatstaf is hiervoor niet aan te ge ven, maar onder „gebruiksgenot" vallen de ligging van de kamers, het gerief, de aantrekkelijkheid en dergel ijken. Ingeval degene die onderverhuurt zelf eigenaar of hoofdbewoner is, mag hij bovendien de huurprijs met 20 procent verhogen als vergoeding voor het door hem te lijden ongerief. Het Burgerlijk Wetboek schrijft in het algemeen voor, welke onderhoudsver plichtingen op de verhuurder rusten en welke op de huurder. Mochten verhuur ders na 9 Mei 1940 onderhoudsverplich tingen, die wettelijk op hen rusten, ten laste van de huurder hebben gebracht, zonder dat zij de huurprijs hebben ver laagd, dan zal dit laatste alsnog moeten geschieden. B. en W. kunnen voorschrij ven, de nodige onderhoudswerken te ver richten. Voor het gebruik van meubels en stoffering mag een bedrag worden bere kend gelijk aan twintig procent per jaar van de verkoopwaarde van het goed, dat ADVERTENTIE Nu ik dit geproefd heb h m ij.n keus voor goed gemaald! in gebruik wordt gegeven Voor gas, water, electriciteit en dergelijke moeten de wer kelijke kosten of de naar redelijkheid ge schatte kosten in rekening worden .ge bracht. Adviescommissies Voor het beslechten van geschillen wor den in alle kantons huuradviescommissies ingesteld. Daar kan men bij geschillen adviezen vragen. De kosten daarvan, ƒ2.50, komen ten laste van de verzoeker. Is men het met de uitspraak niet eens, dan kan men bij de kantonrechter in beroep ko men, onder overlegging van het advies der commissie. Men kan zich niet rechtstreeks tot de kantonrechter wenden. De kanton rechter is in deze de hoogste instantie. De „huurbescherming" blijft in de nieu we wet vrijwel dezelfde als voorheen. Men kan dus uit zijn woning worden ge zet wegens wangedrag en wegens wanbe taling. Bij dit wangedrag is nu ook on dergebracht wangedrag jegens medebe woners van dezelfde woning. Het is nu mogelijk een huurder uit een woning te krijgen als de huurder elders een gelijkwaardige en geschikte woning kan krijgen tegen gelijke prijs, of als de huurder weigert bij afloop van het con tract een nieuwe regeling op redelijke ba sis aan te gaan. De gezamenlijke bepalingen van de Huurwet zijn bij het ministerie van We deropbouw en Volkshuisvesting in een brochure verzameld, die binnenkort aan alle postkantoren verkrijgbaar zijn, Prijzenbureaux voor onroerende goederen worden opgeheven De zestig prijzenbureaux in ons land, die toezicht houden op de huren en de verkoopprijzen van onroerende goederen, zullen na 1 Januari worden opgeheven. Het toezicht op de huurprijzen zal na die datum worden uitgeoefend door de advies-commissies, die ingevolge de Huur wet worden ingesteld. De hoofden van de provinciale -directies van de Wederopbouw worden belast met de controle op de ver koopprijzen van onroerende goederen. Aankomst „Cameronia" en „Maloja" Het s.s. „Cameronia" met in hoofdzaak repatriërende militairen van het voorma lige K.N.I.L. alsmede hun gezinnen aan boord wordt in de nacht van Zaterdag op Zondag voor Hoek van Holland verwacht. De ontscheping der opvarenden zal, on voorziene omstandigheden voorbehouden, op Zondag 24 December des morgens om 9 uur in de haven van Rotterdam begin nen. Het m.s. ..Maloja", eveneens met repa triërende militairen van het voormalige K.N.I.L. en hun gezinnen, wordt in de loop van Woensdag 27 December voor IJmui- den verwacht. Het begin der ontscheping is voorlopig vastgesteld op Donderdag 28 December des morgens om 9 uur in de haven van Amsterdam. ADVERTENTIE Een pleidooi voor de stichting van een kweekschool voor leerkrachten Enige tijd geleden hebben wij er op gewezen dat er in Haarlem blijkbaar een kentering gekomen is in de waardering van het opéubaar onderwijs. Eerst deed zich namelijk het verschijnsel voor dat het aantal leerlingen op de openbare lagere scholen verminderde, waartegen over een toeneming stond bij de bijzon dere scholen. In de laatste jaren is dit veranderd, want nu neemt het leerlingen tal op de openbare scholen niet alleen toe, maar die toeneming is in verhouding zelfs iets groter dan de aanwas der bevolking. Het Haarlemse Schoolblad, orgaan van de Nederlandse Onderwijzers Vereniging, bevestigt onze cijfers. Er wordt bij opge merkt dat ook Amsterdam en Utrecht groei vap het openbaar onderwijs melden. Het "orgaan vervolgt dan: „We willen gaarne de ijverige propagandisten, ver enigd in „Volksonderwijs" en de werkers in onze scholen de eer geven, die hun toe komt, maar voor Haarlem menen we toch ook een groot deel van de winst voor het Openbaar Lager Onderwijs te moeten toe schrijven aan de recente uitbreiding die 't aantal Openbare kleuterklassen heeft ondergaan. In de achter ons liggènde jaren is maar al te vaak een oi' ander Bijzonder kleuterklasje het voorportaal gebleken voor een Bijzondere school. We kunnen er ons dan ook slechts over verheugen, dat er de laatste paar jaren in verschillende stadsdelen nieuwe Openbare kleuterklas sen zijn bijgekomen. Nu reeds blijkt, dat die ze vervullen, een middel, zijn om de Openbare School in onze samenleving weer de plaats te geven, waarop zij rech tens verleden en politieke en godsdien stige verhoudingen behoort te staan". Na een overzicht gegeven te hebben van de na-oorlogse groei van het openbaar kleuteronderwijs te Haarlem wordt een opsomming gegeven waar nu openbare kleuterscholen zijn. School voor V.O. I, Tesselschadestr.. 6 klassen, 202 leerlingen; School voor V.O. II, Smedestr., 3 kl., 100 11.; Montessorisch. v. V.O. III, Bakkerstr., 3 kl„ 114 11.; met dependance, Wilgenstr., 3 kl., 90 11.; School v. V.O. IV, Corn. v. Noordestr., 6 kl., 198 11.; School v. V.O., V, Leidse Plein, 5 kl., 149 11.; School y. V.O. VI., Ternatestr., 3 kl., 108 11.; met dependance, Soendastr., 2 kl., 73 11.; School v. V.O. VII, Berkenstr., 3 kl., 108 11.; School v. V.O. VIII, Chr. Huygenspl., 3 kl., 109 11.; School v. V.O. IX, Tetterode straat, 3 kl., 96 11. Verder zijn nog Openbare kleuterklas sen ondergebracht in: de Teylerschool. Haarlemmerliedestr., 2 kl., 70 11.; de Beatrix-school, Ramplaankwartier, 1 kl.. 36 11.; de Spaarneschool, Spaarndam, 1 kl., 24 11. Totaal zijn er dus 44 klassen met- 1477 leerlingen. De redactie van Het Haarlemse School blad spreekt de hoop uit, dat in de stads- ADVERTENTIE Coldlwave Ja. maar van MOLENDIJK'S KAPSALONS SANTPOORTERPLEIN 1 - TELEFOON 19706 HAARLEM Er rijden meer dan 70.000 vrachtauto's in Nederland Meer dan 10 der wagens is 16 jaar en ouder Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft berekend dat er op 1 Augustus 1950 71.4166 vrachtauto's in ons land waren. (1 Augustus 1949 was het aantal 64.612 en 1 Augustus 1948 58.059). In Zuidholland reden de meeste, want daar waren er 27-702, in Noordholland waren er 18.550. In Noord- en Zuidholland tezamen wa ren het er dus 46.252 of bijna 65 procent van het totaal voor Nederland. Van 1039 auto's is het jaar van fabri cage onbekend. Er zijn 7633 wagens die van 1934 of nog vroeger zijn. Dat is dus ruim 10 procent, delen waar momenteel nog naar ruimte voor vestiging van een klasse voor het openbaar voorbereidend onderwijs wordt gezocht, spoedig een oplossing zal worden gevonden. In Haarlem een kweekschool voor leerkrachten bij het V.O.L.? Haarlem heeft thans een dagopleiding voor leerkrachten bij het kleuteronderwijs. In 1934. werd met een particuliere oplei ding begonnen, die in .10 jaar 72 geslaag den opleverde. In het begin van 1946 nam de „Stich ting tot het opleiden van Leerkrachten voor het Openbaar Voorbereidend Lager Onderwijs" de opleidingscursus over en van dat tijdstip af groeide de oude cursus van 16 leerlingen op 31 Januari '46 tot 67 op 1 September 1950. De Stichting' begon in het gebouw Jansstraat 54, doch vindt nu onderdak in H.B.S. A aan de Raaks. De Stichting geniet subsidie van de ge meente. Het orgaan besluit: „Toch wijst alles er op, dat het aantal leerlingen op de duur nog aanmerkelijk hoger zal worden. Maar dan zal zèker. nodig' zijn een eigen school met minstens één leerkracht, die althans beschikbaar is, er dus een volledige taak vindt, zodat er een centraal 'punt is, waarom alles draait; dan ook bestaat er kans, dat de goede sfeer, die de oucle „cursus" kenmerkte, behouden blijft. Een goede Kweekschool in Haarlem is iriet alleen een belang voor het Kleuteronderwijs, maar ook voor onze op groeiende meisjes. De hoop is dus geves tigd op een gemeentelijke Kweekschool. Moge die niet te lang op zich laten wachten". ADVERTENTIE Waarom risico lopen bij een stofzuiger kopen GA NAAR DE STOFZUIGER - SPECIAALZAAK Gen. Cronjéstraat 43 - Kruidbergerweg 51 Telefoon 169D0 - 17696 VANAF ƒ2,50 PER WEEK. Ook voor reparatie en onderdelen van alle merken. Inbrekers stalen in Leiden ƒ58.000 bij Stichting 1940-'45 Voor de Haagse rechtbank hebben een Amsterdamse politie-agent, een rijwiel hersteller, een Leidse kantoorbediende en tweeAmsterdammers terechtgestaan, die betrokken zijn geweest bij een in Juli 1949 gepleegde diefstal in het Leidse kantoor van de Stichting 1940-1945, waarbij onge veer. 58.000 gulden werd ontvreemd. Volgens de verklaringen ter zitting had de 39-jarige W. E., employé bij de Stich ting 1940-1945, in het voorjaar van 1949 aan de Amsterdamse rijwielhersteller J. S. medegedeeld dat in het Leidse kantoor van de Stichting het geld voor het oprapen lag. S. bracht dit over aan de 52-jarige Amsterdamse politie-agent P. H. K., die met twee Amsterdammers plannen voor een inbraak ontwierp. De kantoorbedien de, die bij' de Stichting werkzaam was, liet hen op een avond binnen en met 58.000 keerden zij naar Amsterdam terug. De inbrekers kregen ieder 14.000, evenals de kantoorbediende, de politieman en dé .rijwielhersteller ieder ruim, 7Ö00. De officier van justitie eiste tegen de inbrekers en de kantoorbediende drie jaar en tegen de politie-agent en de rijwielher steller twee jaar gevangenisstraf. De verdedigers, mr. J. Huygens en mr. dr. G. Klaassen, vroegen clementie, in het bijzonder voor de politie-agent, die een gezin met dertien kinderen heeft en die nu na dertig dienstjaren ontslagen is. De rechtbank zal op 4 Januari uitspraak doen. De laatste der hulleplooisters De laatste hulleplooister in West-Fries land, mej. M. Bos te Wognum, heeft haar werk neergelegd. Zij heeft ruim veertig jaar lang haar brood verdiend met het plooien van hullen, die typische kanten mutsen die de oude West-Friese vrouw tjes plachten te dragen. Men ziet hier en daar nog wel een vrouwtje met een hul. De draagster is meestal ver over de tach tig. „Ma" Bos had een wijdverspreide klan tenkring. Zij heeft er voor gezorgd, .dat haar klanten nog een goede voorraad ge plooide hullen kregen. Over een jaar ech ter zal die voorraad wel op zijn en dan is de hul als typisch West-Friese dracht uit de tijd. Het hulleplooien gebeurde met een kleine mangel met geribde koperen rollen, die door middel van een gloeiend stuk ijzer, dat er in gebracht wordt, verhit worden. De mangel doet het grove werk, maar waar het op aan komt is de nabehande ling met een mesje om de plooitjes mooi strak te krijgen. KPM vordert opheffing van beslag op haar eigendommen Het conflict tussen de Koninklijke Paket- vaart Maatschappij en de republiek der Zuid-Molukken heeft Vrijdag geleid tol een tweede kort geding voor dc president van de Amsterdamse rechtbank, mr. C. W. Thöne, deze keer aanhangig gemaakt dooi de KPM. De procureur van de republiek van de Zuid-Molukken, mr. J. A. J. Bottenheim, heeft namelijk tenuitvoerlegging van het vonnis van 2 November, waarbij dc KPM veroordeeld was lot het betalen van een dwangsom van 250.000 per schip indien voortgegaan werd met het vervoer van troepen der republiek Indonesië naar het gebied van de republiek der Zuid-Moluk ken., gevorderd. Per deurwaardersexploit was beslag ge legd op de eigendommen der KPM tot een waarde van 500.000 op grond van het feit, dat de KPM-schepen „Reinierse" en „Waiwerang" troepen naar Ambon zouden hebben vervoerd. De opheffing van dit beslag was thans in kort geding door de KPM vertegenwoordigd door mr. Th. P. J. Masthoff, aanhangig gemaakt. Mr. Mast- hoff stelde dat de krijgsverrichtingen op Ambon ten einde zijn. De „Reinierse" ver voerde troepen van Djakarta naar Makas sar en niet naar Ambon. De .Waiwerang" vervoerde bouwmateriaal voor de bouw van loodsen voor de dakloos geworden be volking van 900 mail bezettingstroepen aflossing van de stoottroepen. Deze troepen moeten als garnizoen worden gezien, niet als gevechtstroepen. Mr. Masthoff achtte daarom de beschikking van het vonnis niet overtreden. Voorts stelde hij de vraag van wie een kwitantie kon worden gevraagd in geval betaald zou worden. De mogelijk heid bestaat dat uiteindelijk het vonnis van 2 November niet zal worden bevestigd en dus eventueel betaalde dwangsommen zullen worden teruggevorderd. Wie is dan garant voor de terugbetaling? vroeg mr. Masthoff. Mr. C. Berkhouwer, advocaat der Zuid- Molukken, stelde in zijn verdediging, dat zijn cliënt, de dwangsom, geëist voor de vaart der „Reinierse", zal laten vallen. De eis ten aanzien van de „Waiwerang" blijft echter van kracht. Dat met de „Waiwe rang" troepen van welke aard die zijn doet niet ter zake vervoerd zijn, geeft de KPM toe. Als garantie voor de eventuele terugbetaling der dwangsom bood mr, Berkhouwer aan, de deurwaarder te mach tigen het geld te storten op een Amster damse bankinstelling en deze bank garant te stellen voor de terugbetaling, zodat noch personen vertegenwoordigende de Zuid- Molukken noch de raadslieden over het geld zouden kunnen beschikken zolang de einduitslag der processen niet vast staat. Mr. Berkhouwer besloot met de presi dent te verzoeken de vordering der KPM niet ontvankelijk te verklaren. Mr. Masthoff achtte zich bevredigd dooi de garantie. De president bepaalde de uit spraak in dit kort geding op Donderdag 28 December. j Mr. Berkhouwer deelde mede, dat ten tweede male een vordering opde KPM was ingesteld, thans van 750.000, aan gezien op of omstreeks .21 November het KPM-schip „Waingapoe" troepen van de republiek Indonesië van Makassar naar Ambon heeft vervoerd, en dat op of om streeks 29 November de KPM-schepen „Kaluku" en „Valentijn" troepen van de republiek Indonesië naar Ambon heeft vervoerd. Deze aanzegging is gedateerd 22 Decem ber en bepaalt, dat indien het bedrag' van 750.000 niet binnen twee dagen is be taald beslag op onroerende goederen van die waarde zal worden gelegd. Mr. Berk- houwer verklaarde echter dat met de ten uitvoerlegging van dit beslag zal worden gewacht tot de uitslag van het Vrijdag gevoerde kort geding' bekend is. Uit de lucht. In Maidenhead (En regende het gisteravond linn*™6 and> alle kleuren. De politie verzampiH zenden lippenstiften afkomsti" f dlJ'~ kisten van elk 25 pond die uit !?VW?e kwamen vallen. Autoriteiten v-, holt zeiden dat de kisten uit een vliegtuig waren gevallen, dat 0Vracil!" was naar Nice in Frankrijk. We2 Bezoek. Tienlallen spreeuwen ADVERTENTIE Aanvang nieuwe lessen Beginners, Gevor derden en Meergevorderden JANUARI. INSCHRIJVING DAGELIJKS. PRIVéLES OP ELK VERLANGD UUR Zeepost voor Oost en West Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De datums waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd staan tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld. Naar Indo nesië: m.s. „Willem Ruys" (10 Januari); naar Nieuw Guinea: m.s. „Borneo" (4 Januari); naar de Nederlandse Antillen: m.s. „Baarn" (28 December) en nagr Su riname: m.s. „Bonaire" (5 Januari). PANDA DE MEESTER*BEDIEN DE 30. Ja zo zouden we nog wel weken lang door kunnen gaan met vertellen van alle kunstenaars en geleerden en andere genieën die zich daar die middag voor Panda's tafel verdrongen om aanmoedi ging of ondersteuning in de vorm van geld van hem te krijgen. De een was nog won derlijker dan de andere. Hier zien we nu bijvoorbeeld een heer, die een reusachtig apparaat met zich meesleept. Dit is de enige sigaretten-aansteker die nooit wei gert!" riep hij uit„Een sensationele uit vinding! Zelfs een kind kan hem aan het branden krijgen!" Maar er was meteen alweer een andere uitvinder ook, die sprak: „En ik heb de enige on-ontbrandbare luci fer uitgevonden! Daar kun je zelfs kinde ren mee laten spelen!" Dat alles werd Panda bijna te machtig. Hij zei niets meer; het duizelde hem en hij steunde zich uit geput op de tafel. Maar gelukkig was Jol- liepop onvermoeibaardie liet al die ge nieën hun naam en hun adres opschrijven en dan giggen ze blij naar huis terwijl ze dachten, dat ze er wel meer van zouden horen (wat echter een vergissing was, want ze hoorden nooit meer iets). Het waren er evenwel zó veel, dat het al diep in de avond was voordat de laatste aan de beurt was; die had een heel bijzonder toneelstuk geschreven, een experimenteel toneelstuk, en, hij wilde nu geld van Panda hebben om het opgevoerd te krijgen. „Zéér, zeer bijzonder," zei hij. „Het is een onge hoord stuk! We spelen de derde acte het eerste, en de eerste acte spelen we als raakten g teren in de mist de weg kwijt'en ,,i een schoorsteen van een huic °ep* ford (Engeland) binnen. Via he/LAsh' steen-kanaal kwamen ze in de 0r* terecht waar ze op de takken Salon zitten van de Kerstboom. Een g'"®en bewoners ving de vogels en lipt !a l de ten los, terwijl de kat in een hb\ en een zenuwinstorting nabii <„1! 2a! Hulp. De steunverlening door Jiet p1' Kruis aan de Koreaanse burJL king in de afgelopen rnaJwf.ev°'- een bedrag van bijna een miliioe;Tf' lar. Verder is dit jaar door 42 Rode Kruisverenigingen in jq i10na'e hulp verleend aan slachtoffer^11 branden, aardbevingen, honger^)311 onlusten voor een beclras van h»? millioen dollar. M Capitulatie. De twee studenten uit Wa-a berg, die Woensdag op Helgoland land gingen met de bedoeling 0m voorkomen, dat het eiland no* iarJe door de R.A.F. als oefenobject gebruik zou worden, hebben verzocht 'weer v het eiland afgehaald te worden. Zij heb ben hevig van de koude te lijden en ook hun mondvoorraad raakt uitgeput Lawine. In het gebied van Huanuco (p£ni, zijn zeventien mensen om het leven Ee komen toen twee huizen door een V wine verwoest werden. Een ander dorpje in het Andes-gebergte werd eveneens door een lawine verrast. H;er bij verloren 6 personen het leven. Amok. Een Italiaanse kok heeft Vrijdag in Buenos Aires amok gemaakt, Hij Ver. wondde eerst zijn werkgeefster met een mes. Daarna rende hij de straaiöp waar een krantenventer het moest ontgelden Deze werd ernstig gewond. De amoV- maker ging vervolgens een sportarti- kelenzaak binnen, doodde de vrouw van de eigenaar en diens dochter en sloeg toen de hand aan zichzelf. Gratis warmte. Niet alleen op IJsland fc, staat het systeem van de ideale verwar ming die niets kost, dóch ook in Chau- desaigues (Frankrijk). Na overleg te hebben gepleegd met het gemeentebe stuur, heeft de eigenaar van een bio scoop aldaar door de radiatoren van de projectiezaal, water van de bron van de Par, de heetste bron van Europa, laten vloeien. Zo verkreeg hij een constante temperatuur van 16 graden Celsius. Adoratie. Stalin is de grootste man op vrij. wel elk gebied, volgens Otto GrotewoW, de premier van Oost-Duitsland. Grote.' wohl noemde Stalin tijdens een rede te; gelegenheid van de verjaardag van c-: Russische maarschalk, de grootste der thans levende staatslieden, de grootss geleerde; de grootste humanist, grootste dei- prominente figuren in c; wereld, de grootste filosoof en ook r.05 de populairste man ter wereld. Bijeenkomst gewijd aan Indonesische cultuur Bernard Dzerdraat sprak over zijn bezoek aan Djokja Het voornaamste onderdeel van dc cul turele avond, die Donderdag ter gelegenheid van de tentoonstelling Indonesië, Suri name en de Nederlandse Antillen in dé Renaissancezaal van het Frans Halsmu seum. werd gehouden, was een causerie door cle musicoloog Bernard IJzerfó over zijn ruim een half jaar durende be zoek aan Djokja en Solo, in het bijzonder over zijn ontmoetingen met de daar werk zame kunstenaars. Spreker besteedde vooral aandacht aan de problemen die ontstaan zijn door (ie splitsing tussen de bewondering voor het Westen en de Aziatische bewustwording- De groep zich „Strijders van '45" noem de dichters wenst los te raken van de Westerse cultuur als absolute norm. Zo vindt men ook in de schilderkunst me: ae* bruikmaking van een Westers-geschooke techniek de terugkeer naar het AziatlfZ; eigene. Door bezinning op wat beschouw wordt als de oer-Inöonesische kost tracht men het contact te herstellen cd het volle, waarvan men juist doordfir.' tellectuele aanraking met het Westen ver vreemd was geraakt. Hierbij merkte spre ker op dat het volk in Indonesië ia cul tureel opzicht meer in tel is dan bij ces Bernard IJzerdraat bezocht tentoonstel lingen, waar hij zich een scherp beeld kon vormen van de tegenstrijdige richtingen. De ene schilder stelt zich ten doel het vom de loop en de producten van de revoluiie voor ogen te toveren, de andere legtZIC toe op landschappen en stillevens bloemstukken, gebaseerd op de bezonnen heid van de Japanse en Chinese pre»* stuk, getrouw aan het woord van CM1 cius: „De kunst brengt de mens teug naar het ware zelf". De kunstenaars worden gemaakt, a spreker, door een proces dat zien Europa over eeuwen heeft uitges doch in Djokja zich voltrok in ren. Ook in de letterkunde vm „Aj'g twee stromingen, die van het isolement of die van het zoese grondslagen in de volkskunst, voo laatste is mogelijk door de won 'eS binding die er tussen hoge cul volkskunst dank zij een eeuwen0 ditie bestaat. Ook de radio bey« de volkscultuur uit te dragen. ^(s Naar Indonesië gegaan om de® .f. bestuderen heeft Bernard IJ*?™ ruime tijd gespeeld in het voor Djokja werkende kraton-orkest sultan, dat zulke belangrijke r;. levert tot de grondvesting van t cultuur. Thans luisterde hij Qeza komst in het oude Haarlemse gebouw op met zijn eigen mKe laatste, en zodoende„Uw naam en adres, alstublieft," sprak Jolliepop. „Mis schien zullen wij u er dan wel over schrij ven....". „Hè, hè," zuchtte Panda, toen ook dit genie tenslotte vertrokken was, „ze zijn weg! Maar wat moeten we nu met al die namen en adressen?" „Dat," sprak Jolliepop, „dat laat ik geheel aan u over, mijnheer.eh.Panda! Thans, nu de hindernis van ongeordend talent verdwe nen is, die mij verhinderde me naar buiten te begeven, thans zal ik de vrijheid nemen om ons te verlaten en elders een heer te zoeken die ik kan dienen! Wij hebben dit, zoals iv{j weten, reeds vroeger besproken!" En Jolliepop deed zijn handschoenen aan en nam zijn koffertje. Lajar". Hij gaf in zijn loe^Cfiri-. verklaring van het geheim van lan: De kunst begint waar dem c; houdt, dat wil zegen als de gee speler er in doordringt. Inhoua^3 en men heeft geen andere ü...u dan het uitvoeren van variaties... f|1. gaat om de mens die ac.iter cte ten zit! Aan het programma werd ve1 werking verleend door de z ^eren Raden Poerwasari. die Soenda ^ei- liet horen (waarvan enkele ™n'deB^se ding op een Oosterse cither) e geiden danser I Gusti Gde Oke DJlan j^o* leden van de Perhimpoenan nesia, de Indonesische ptuaen vereniging, waarmee Babar WJ toekomst zal blijven samenwer

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 2