Amateurs exposeren in de Nijverheidsschool C Kort en Bondig Nieuwe verkeersborden zien aan het Donkere Spaarne het licht terdag 23 December 1950 13 UP EN GROEN fovinciale Kersttentoonsfelling onder juspiciën van „St. Lucasgilde" iv KILLE WANDEN van een klas op I) rfe eerste verdieping van de Bever- ■«Nijverheidsschool zijn tol na Nieuw- f^loiid met de trots der liefhebbende -tlschilders uit het gewest Noordhol- de gastvrouwe „Sint Lucasgilde jaar een kleine tachtig conterfeitsels -iirerse schilderskringen uit de omtrek 'Ets gegeven. Het valt de beschouwer licht deze producten van een hoog- fie vrije-tijdsbestedmg te beoordelen Cal' sommige hunner le veroordelen, de liefde voor de kunst met een „ekdie zo graag wat groter wil wor- 'n hem van wanden en tafels tegen- rp/i J/etde bijvoorbeeld, die een pastel A. Berkhouwer met een vaas chry- Iilen'(31) tot resultaat kreeg zoi pre fgetekend met het kleurig krijt dat dertien van in het dozijn van elke half- itige „kunsthandel" gaan. Maar toch: ,frie voor het onderwerp en belangstel- J voor de techniek van het precieze kenen. Een andere Beverwijker, A. F. Blok hing een kerkinterieur (32) naast, dat in in onderdelen, geslaagd, mag heten en ch niet de zuiverheid van- het licht heelt vaneen, dié de schepper er van zag door spitsbogen van een oud Godshuis. Zijn instbroeder J. G. Bresser, die een vorige >er er naast schoot met een mislukt fruit- illeventie, blijkt in het landschapgenre eer te presteren en zijn „Duinweg" ver- iont menig waardeerbaar stukje coloriet, cat hij hierin blijkbaar de sinaasappels ■rieten kan. Ettema's „atelierhoek" (36) rd een goed afgestemd aquarelletje, „de oilen" van J- v. Hesselingen (30) een liver olieverf-landschap en een eerste ■Ifportret van J. Nijboer (12) belooft •s voor de toekomst, die na een anato- ische studie zal kunnen komen. Vreemd, hoe dit laatste doek te vergelij- =r, is met een portret van mevrouw Hilt 19); dit wel zuiver in zijn opbouw en lakkei maar niet doorleefd fils het voor- lande zelfportret, dat daarentegen de jlledige ongeschooldheid in het portret- hilderen en een gemis aan oefening naar »t gipsmodel verraadt. Tante Coba" die impressionistische juarel van een oude vrouw (37), waar- lee A. van Gessel al eerder gecoquetteerd eeft op de Sint Lucas-exposiiies, is in haar iort een voltreffer geworden en ook nu eer frappeert de knappe hand, die met evoel dat afgetobde-mensje penseelde, Van de Heilose schilderskring „Tint- ïtto" hangen wat traditionele stukjes aan wand, waarvan Postma's landschapje ét molen (25) opvalt door een originele lorgrond in een bedauwd blauw en mis- ikte molen wiéliëri, die als een gespikkel- i dissonant boven het gras en het is as in de vroege ochtend van een herfst ig uitsteken. K. van Til heeft: in een bloesemende oom aan een stil watertje (27) niet meer ezien dan een serie sneeuwvlokken op lagere takken-streepjes maar een zeege- cht van S. Kok (22) daarentegen is vol- dig geslaagd. Breed eh rustig van toon eeft deze amateur" zijn verf op het doek ibracht, zonder veel pretenties, maar lak. Uit Amsterdam, waar de mensen van het Palet"- —- een aantal goedwillende ersoneelsleden van de Nederlandse Dok- Scheepbouwsmaatschappij met him •erkjes verschenen zijn, kan alleen lof aan et gewasseri sepia-portret van H. Bos 16) toegezwaaid worden; wat G- C. Berk- out van 'n rijtje oude gevels bij de Westcr- iren (49) maakte, is misschien aardig als iperiment met tubesverf en een kwast, heeft weinig met schilderen te iken. Al wordt gaarne erkend, dat ook onbeholpen plaatje de maker, vreugde H.O.V.-concert in het K.S.A.-gebouw Onder auspiciën van de Algemene Be- irwijkse Culturele Commissie zal de HOV :der leiding van Toon Verhey op Woens- -§10 Januari een concert geven. Pianosolist is Jan Vessies. Het programma luidt: Italiaanse Sym- aonie Nr. 4 van Mendelsshon-Bartholdy; ianoconcert in A kleine terts op. 16 van Grieg en de suite „Oud Nederland" van ihus Röntgen. Agenda voor ZATERDAG 23 DECEMBER fcnnemer Theater 7 en 9.15 uur: De ge broken pijl. hxor Theater 7 en 9.15 urn-: Een avontuur tp Sumatra. ^Theater 8 uur: De held van de Jungle. ZONDAG 24 DECEMBER ianemer Theater 2.30, 4.30, 7 en 9.15 u.: gebroken pijl. Theater 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur: in»!Lavontuui' °P Sumatra, ij er uu,,; Prairiehelden; en 8 uur: De held van de Jungle. MAANDAG 25 DECEMBER S&f Theater 3-30 uur: Hans eri Ui, 1 en 9.15 uur: De Jazz Opera. S Thealel' 4.30, 7 en 9.15 uur: ten avontuur op Sumatra. 4RO 'er 2-39 uur: Song of Texas. en 8 uur: ijscoman kijk uit. DINSDAG 26 DECEMBER ^rietje1" Theater 2-30 uur: Hans en uï' L™ Ms ullI': Da Opera. Harvea UUr: s^av"1 van ÏTitJ.7 ?n 9-15 uur: ï°Lge Weeuwtje. «r 2,30 uur: Song of Texas. en 8 uur: IJscoman kijk uit. woensdag 27 december Opera** Theater 7 en 9,15 uur: De Jazz en 9,15 uur- Het ioIise heeft verschaft, waarmee het tenslotte aan zijn doel beantwoordt. Van de Zaankanters, verenigd in de „Zaanse Schilderskring" hangt er in de Nijverheidsschool beter werk: een serieuze pastel van G. Scholtsz, die een Chinese vaas en een beslagen-tinnen kan (66) naast elkaar zette, valt al onmiddellijk op door zijn gevoelige weergave; J. Schipper- Betist schilderde een koperen keteltje (60) met de verdienstelijkheid van de nauw keurige beschouwer. Tenslotte zijn daar de Enkhuizenaren van de kring „Paulus Potter". Behalve de vreemde sprong, die J. de Vries maakte met zijn lappendeken, die „Visserij" (13) heet en slechts als kleurencombinatie enige bevrediging kan schenken, zijn er aardige doekjes te bewonderen, al is het allemaal wat traditioneel. Havenge2ichtjes en oude huisjes bij de Dromedaris, een stilleventje: prettig om naar te kijken, niet altijd vol maakt, behalve dan de wat hogere greep die Punthöler deed naar de frêle stem ming op het Texelse strand met een minia- tuur-waterverfje (8). Van de „verspreide leden" is er een goed-opgezelte bloemenschildering door Rie Spoor (70), waar zij het bij de bloe men houdt, weet ze met een verrassende ongekunsteldheid te vertellen van de schoonheid der lisdodde en der zwane- blom, waar het Delfts blauw echter als achtergrondvulling moest dienen, kwam ze in conflict met de realiteit. Een verba zend pittoreske en zorgvuldige tekening- van R. Bankert (73) zou in deze groep geen slecht figuur slaan naast een winter- landschapje van Anton Pieck. Burgemeester mr. H. J. J. Scholtens van Beverwijk zal vanavond de expositie ope nen. Daarna zal een zelfde gezelschap als aan deze wanden hangt gedurende de Paasdagen in Zaandam te gast komen en de Zuiderzee-tentoonstelling in Enkhuizen krijgt het daarna nog eens op bezoek, zij het beide keren in. een gewijzigde forma tie. J. F. „De ster van Bethlehem" Het lekenspel „De ster van Bethlehem" van mr. M. Nijhoff munt-uit door een fraai gestyleerd Nederlands en mag alleen daar om al als een verrijking van het genre Kerstspelen beschouwd worden. Met over tuiging en zuiverheid van taal laat dé schrijver zijn figuren spreken over het ge beuren van tweeduizend jaar geleden. Dit maal was het een groep gemeenteleden der Nederlands Hervormden, die in het Ken- nemer Theater Vrijdagavond twee opvoe ringen achter elkaar gaven van dit leken spel. Hoewel het „Vrede op aarde" minder dan ooit nabij schijnt, zei de inleider van het spel, menen deze jongeren nochtans dat zij juist in deze tijd moeten wijzen op het „in de mensen een welbehagen", om dat men meer dan ooit de behoefte gevoelt voor de verwezenlijking van deze twee aaneengesmede begrippen te bidden. Met een opvallend goed begrip voor de cadens van de tekst en de juiste intonatie, gepaaid aan een diepe overtuiging, hebben de lekenspelers en -spéelsters het Kerst gebeuren vertolkt. Het waren niet alleen de uitbeelders van de hoofdfiguren, die zich zonder uitzondering goed van hun taak kweten, ook de reiën werden wel luidend en welbegrepen gezegd. Het met eenvoudige middelen geschapen décor voldeed in alle opzichten, evenals de kleurige costumes. Het. enige gemis, dat zich bij deze opvoeringen liet gevoelen, was een goed uitgeruste schijnwerper, che ongetwijfeld het spel nog meer tot zijn recht zou hebben doen komen. A. J. VAN DER WEIJDEN. Kerstdrive van „Klaver Twee" Op de Kerstdr.ive welke de Hpogovpnstaten bridgeclub Klaver Twee, Donderdagavond in het S'tatenhuis aan de Velserwëg" heeft ge houden, is het spannend toegegaan. Er was voor iedereen een prijs beschikbaar, zodat zelfs de laagst geplaatste een presentje in de wacht sleepte. De extra prijs vöor "het hoog ste bod werd gewonnen door de héren Van de GeerMinneboo. De uitslagen luidden: Groep A: 1. heren HollemanVeenstra 42 m.p.; 2, heer. én me vrouw v. Aalst 36'i m.p.; 3. dames Hamel Plooi 34 m.p.; 4. heren LuttikSpanjaard 30!j m.p.; 5. heren WorstHeiriën 29V_- m.p.; 6. heren Van EekhoutBosman 29 m.p. 7. heer en mevrouw Vollaerts 26 m.p.; 8, heren HendriksBakker 24'j m.p. Groep B: 1. Mevrouw Kamphuis—heer Groen 44 m.p.; 2. heren PijlmanLoosman 38!L- m.p.; 3. heien v. d GeerMinneboo 3~" m.p.; 4. heren KaandorpKoopmanschap" m.p.: 5. mevrouw Groenheer Oosterhout 33 m.p 6. heer en mevrouw Steenbergen 32 L m.p.; 7. heren AsjesKaandorp 31*/2 rrbö „HEEMSKERK VOORUIT" EN DE BOLLEN. Vrijdagavond heeft de heer P. Jonkheer van het adviesbureau van" Bloerribollencul- tuur uit Hillegom de léden'van de Tuin bouw Studieclub „Heemskerk Vooruit" in gelicht over diverse geheimen van het bol- lenvak en hij haalde daarbij ook een paar voorbeelden uit de practijk aan. De stand van zaken na het jaar 1950 bleek niet mee te vallen: de vele regen heeft aan de bol len niet veel goed gedaan. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen; de administratie Teneinde gelden in te zamelen voor charitatieve doeleinden vormen de leden van verenigingen en clubs, in verscheidene dorpen en plaatsen in Engeland tegen de Kerstdagen zangkoren. Uitgedost m de bij deze verouderde traditie behorende kledij trekken zij rond en zingen zij overal de oude Kerstliederen. Een koor uit Wolverhampton brengt een bezoek aan een continubedrijf -- Kerstmis op de bloemenveiling Op de Beverwijkse bloemenveiling heerste de afgelopen week een grote drukte en het heeft menigeen verdroten, dat de vorst de handel zo dwars zat: de prijzen liepen vaalt aanmerkelijk terug als gevolg van de vorstschade. Tulpen handhaafden zich nog rond de 125 cent per bos, wat zowel de korte als lange soorten opbrachten. Narcissen waren er weinig; blauwe druifjes komen er in grote partijen en de prijs hiervan liep daar door terug tot rond de 20 cent per bosje. Hyacinten komen èveneens overvloedig uit de kassen; de witte L. Innoncence noteerde van 614 cent per stuk. Freesia gaat grif weg maar hiervan is het aanbod klein. Nog steeds zijn er chrysanten waarvan de kwaliteit nu hard minder wordt. Beshulst haalde de twee gulden per kilo. Bij de potplanten waren het de witte cyclamen die in grote partijen werden aangeboden. De winter deert de groentemarkt weinig De aanvoer op de Beverwijkse groente markt liet deze week niets te wensen over: de wintea- producten waren ruim vertegen woordigd en genoten aller belangstelling. Boerekool liep zelfs in prijs op tot 31 ct per kilo, maar Vrijdag daalde de prijs door een wat al te groot aanbod. Daarentegen was er een tekort aan spruiten en de prijzen liepen met sprongen omhoog, tot zelfs 110 cent per kilo. Naar prei was de viraag eveneens bevredigend, zodat tot 24 cent per kilo gemaakt kon worden. Glas andijvie was in kleine partijtjes aan de markt en zij noteerde van 2845 cent per kilo. Witlof is er weinig, de vraag blijft groot, zodat de prijs soms oploopt tot 60 cent per kilo. Waspeen draaide rond het kwartje per kilo en voor groene- en rode kool bestond nog maar weinig animo. De laatste tomaten trokken nog de aandacht, hoewel de prijs laag bleef. Castricum AANVOER OP VEILING VIEL MEE De aanvoer op de veiling van 22 December viel. het slechte weer in aanmerking ne mende, mee. De tuinders kregen de volgende Drijzen: spruiten A f0,62—fl,05: spruiten B 20—56; sla 415!-:; andijvie 2651; knolselderie 623U-: boerekool 1624; prei 121415!-1*: witlof 3553; waspeen 8; peen III f 5f 6,40. Op 21 December werd er een schorsene ren-veiling gehouden en er was slechts een aanvoer van 11.000 kilo. Voor schorseneren I werd 26—38 cent betaald, voor schorse neren II 10—19 cent. ZONDAGSDIENSTEN Zondag en beide Kerstdagen: dokter g. J. v. Nievelt, Mient, telefoon 354. Wijkverpleging: Van Zaterdagmiddag 2 uur tot Zondagavond 8 uur: Zr. De Reus, Jac. Catsstraat 19. Van Zondagavond 8 uör tot Maandagavond 8 uur: Zr. Meihuizen,- Bakkummerstraat 41, telefoon 53Ó. Van Maandagavond 8 uur tot Woensdagmorgen 8 uur: Zr. De Reus, Jac. Catsstraat 19. VAL De 48-jarige mevr. Bruno viel in de Bra kenburgstraat te Castricum dooi- de glad heid op de drempel van haar huis. Een lichte hersenschudding was het gevolg. Heemskerk AAaria-congregatie vertoonde „De dijk is dicht" Vrijdagavond is in het Marquette- Theater te Heemskerk voor de plaatselijke afdeling van de Maria-congregalie de Ne derlandse speelfilm „De dijk is dicht" ver toond, waarin dank zij het goede scenario van de journalist en cineast A. Koolhaas een zuiver beeld gegeven wordt van het Nederland der na-oorlogse 'jaren. Hij wist het bijzondere probleem van de jonge Rot terdammer, die bij het bombardement op West-Kapelle zijn vrouw verloor en daar door in een psychische malaise ten onder dreigt te gaan, veel relief te geven door het parallel te behandelen met diet algemene vraagstuk van de bevolking van Walche ren, die zich in 1944 voor de schier onover komelijke laak gesteld zag, zowel verzoend te geraken met het gemis van veel dat dier baar was als de schouders te zetten onder een werk, dat vrijwel onuitvoerbaar leek. De film bewijst, dat ook iri ons land een goede speelfilm gemaakt kan worden. VAN HET GROENE LAKEN In café „De Zon" werd Vrijdagavond de biljartwedstrijd gehouden tussen „Scheij- wijck" en „Excelsior" béide verenigingen uit Beverwijk. Het was een spannende en spor tieve ontmoeting, waarvan, de uitslag als volgt luidde: „Scheijwijck" „Excelsior" A. DekkerOorthuijzen 20 GertenbachZijlstra 20 H. PostJ. Haak 02 Th. v. NoortJ. Lamers 2—0 J. van BaarWaterdrinker20 ToffoliZijlstra 02 DekkerOorthuijzen 20 Met een eindstand van 104 in het voor deel van „Scheij\vijck":eindigde deze ontmoe ting. De heer J. Lamers maakte een hoogste serie van 123. Geen bijzondere maatregelen inzake boycott van Nederland Dr. Sumitro is er tegen Volgens AFP heeft.de Indonesische rege ring Donderdagmorgen, in Djakarta offi cieel verklaard geen maatregelen van bui tengewone aard té zfuïlen treffen in ver band met een eventueel initiatief van het Indonesische volk, dat een gevolg zou kun nen zijn van een boycott van de Neder landse belangen naar aanleiding van de kwestie Nieuw Guinea,-zolang een dergelijk initiatief niet ia strijd komt met de wet en de openbare orde. De regering zet in haar mededeling nader uiteen, dat een weigering door Nederland om voor hete Inde van het jaar de souveirei- uiteit over Nieuw-Guinea aan Indonesië over te dragen, een inbreuk zou vormen op ëlë verplichting,"-die Nederland' op zich heeft genomen, om" het grondgebied van Nederlands-Indië volledig en onvoorwaar delijk. aan Indonesië over te dragen. Zulk een inbreuk zoit leiden' tot ernstige ver slechtering in - de "betrekkingen tussen Ne derland en Indonesië eri de grondslagen vöor een toekomstige samenwerking in dè waagschaal stellen, aldus de verklaring. Niettemin -zal dc regering haar verant woordelijkheid voor de bescherming van het leven en de wettige rechten van inge zetenen op haar grondgebied aanvaarden en zij vertrouwt er óp, dat in weex'wil van zijn gewettigde Verontwaardiging, het volk van Indonesië zich loyaal zal tonen en zich zal onthoudéri van handelingen die in strijd zijn met de wet ëri de orde. Dr. Soemitro tegen boycott „Persoonlijk ben ik tegen uitvoering van elke boycott tegen Nederlandse belangen in Indonesië in verband met de kwestie Irian, zoweF onr morele als om practische redenen", aidüè'verklaai'de de Indonesische minister van Handel dr. Soemitro in een onderhoud niét A.rieta. „Ons volk en de lei ders, ;die tofl èeri- boycott van Nederlandse belangen aanzetten, dienen wél te beseffen, dat .dit wapën zal werkén als eeri boeme rang!'. Bossche bakkersgezellen dreigden met staking Naar aanleiding van een geschi" tussen de bakkerspatroons en ae bakkersgezellen in. 's-Hertogenbosch over de uitkering van ééri procent vacantie-toeslag met Kerstmis hebben de bakkersgezellen gedreigd in staking te gaan, wanneer de patroons hun verzet tegen deze Kerstgratificatie zouden handhaven. - Set bestuprvan de Bossche patroons bond deed ..de gezellen, in September tén overstaan van B. en W. toezegging de toe slag met Kerstmis te betalen, doch later trok het deze; toezegging in. De gezellen dreigden met een wilde staking, die tot de ~stact"bep'erkt zou blijven. Zij kunnen zich niet verenigen met de argumenten die de patroons naar voren brengen en die steu nen op het rapport van de F/iksaecoimtant— dienst. Hierin wordt geconcludeerd dat op het volksbrp'od geen winst gemaakt wordt en gezien het feit, dat 90% der Bossche bakkersbedrijven hoofdzakelijk volksbrood leveren, ^menen de patroons dat de vacan- .tie-toesiag economisch niet verantwoord is. De gezellen betwistten deze argumenten eri'de a4tie om de patroons individueel te bèwegeri alsnog tot uitkering over te gaan is 'gisteravond gelukt. Het meerendeel der patroons heeft de vacantie-toeslag than: tóegezegd. BINNENLAND Bü Koninklijk Besluit is op zijn ver zoek aan mr. J. P. Hooykaas eervol ontslag verleend uit zijn ambt van advocaat-generaal bij de Hoge Raad der Nederlanden, onder dankbetuiging voor de gewichtige diensten door hem in rechterlijke betrekkingen aan den lande bewezen. Als zijn opvolger is be noemd prof. dr. J. Eggens, hoogleraar aan de rijksuniversiteit te Utrecht. In Den Haag is aanbesteed dc bouw van een magazijn voor telegraaf- en telefoon materiaal. De hoogste inschrijver was W. M. Vollenberg te Oss met f 1.631.000. De laagste inschrijvers waren E. van Crey en G. de Rouw te Rosmalen met f 1.164.500. Naar uit het jaaroverzicht van dc Leger- voorlichtingsdienst blijkt, zullen in 1951 her halingsoefeningen worden gehouden voor hei reserve-personeel van dc eerste en twee de divisie, dat dit jaar voor één dag is op geroepen voor- registratie en herindeling. De K.N.A.C. wijst er automobilisten op dat de wégen in de Belgische Ardennen zeer glad zijn. Ei' ligt veel sneeuw. Indien de wielen van sneeuwkettingen zijn voorzien, is het berijden der wegen echter mogelijk. Met een vliegtuig van de Pan American World Airways zijn Vrijdagavond dc heren O. Wong en H. Shrimisir, leden der coalitie in de Surinaamse Staten, die in Nederland besprekingen hebben gevoerd over de moei lijkheden, die zich in de Surinaamse staten voordoen, naar Paramaribo vertrokken, De leider der delegatie, minister L, Lichtveld, zal Woensdag naar de West terugkeren, Tot ultimo 1949 is ten behoeve van de bouw van het Haagse stadhuis beschikt over een bedrag van f 10.160.000. Gedurende 1950 zal naar raming een bedrag .van f 6.541.000 nodig zijn. Tot en met 1950 zal dus naar raming een bedrag van rond f 16,701.000 met dit werk zijn gemoeid. Voor 1950 is naar ra ming nog 'n bedrag van f 3.7-01.000 nodig, dat afgerond kan worden op f3.700.000. In ver band hiermede stellen burgemeester en wet houders, van Den Haag de raad voor dit be drag van f3,700.000 op dé gemeentebegroting vöor 1950 beschikbaar te stellen. By beschikking van de staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is ingesteld een commissie ter bestudering van het vraagstuk hoe bredere kringen van het Nederlandse volk tot de musea kunnen worden gebracht. Tot voorzitter is benoemd dr. H. E. van Gelder, voorzitter van dc Rijkscommissie voor de Musea, en tot secre taris D. F. Lunsingh Scheurleer, rijksinspec teur. voor roerende monumenten. Het Medisch-Psychologisch Verkeers technisch College heeft bij de minister van Justitie aangedi'ongen op invoering van het systeem der „betaalde waarschuwingen", dat naar haar mening een zeer goede psycholo gische werking zal hebben bij het tegengaan van verkeersovertredingen. Op 1 Januari 1951 zal het register van Nederlandse Toonkunstenaars voor inschrij ving worden opengesteld. De normen voor toelating tot dit officieel register werden vastgesteld door de gezamenlijke organisa ties van toonkunstenaars in Nederland. Het register betreft de toonkunstenaars, die de ernstige muziek dienen. Het secretariaat is gevestigd Hobbemakade .51, Amsterdam De Indonesische regering heeft aan de Amsterdamse fabriek van het Stork-concern de levering- opgedragen van een installatie voor een palmoliefabriek op de onderneming Majang op Sumatra's Oostkust. HAARLEM EN -OMGEVING Op het Begijnhof slipte gisleren een bestel-auto. De wagen reed tegen een gevel en nam een paar stenen mee. Een voorspat bord van de auto moest het bij deze ongelijke strijd afleggen. De postduivenvereniging „Noorderkwar tier" houdt een tentoonstelling op 30 én 31 December -iri "het lokaal van dé speeltuinver eniging „Weltevreden", Cheribonstraat. Mej. M. Hemsing uit Aerdenhout benoemd tot onderwijzeres te Aalsmeer. Brits vleesrantsoen in gevaar De Britse huisvrouwen, en", slagers, die reeds in de put waren door een verlaging van het vleesrantsoen tegen het eind van het jaar, worden thans verontrust door berichten iri de krénten, dat het rantsoen het- volgend jaar nog verder zal worden verminderd, mogelijk tot een waarde van 8 pence. per wéék. op 31 December wordt het rantsoen verlaagd tot vers vlees ter waarde van 10 pence en „corned" vlees ter waarde van 2 pence. Het ministerie van Voedselvoorziening heeft echter verklaard, dat een nieuwe verlaging in Januari zeer onwaarschijnlijk is. Per week verlaten er honderden de werkplaatsen Volgens een mededeling van de K.N.A.C. zal de nieuwe" wegenverkeerswet 1 Januari 1950 ingaan. In deze wet wordt onder meer bepaald dat in 1953. alle oude verkeers borden dooi* nieuwe moeten zijn vervan gen. De minister heeft naar aanleiding van deze bepaling gezegd het op prijs te stel len dat deze vervanging zo spoedig moge lijk geschiedt, teneinde te voorkomen dat twee verschillende modellen borden in een gemeente worden gebruikt. De N.V. Fabriek Nederland, aan het Donkere Spaarne in Haarlem, die al twin tig jaar allerlei op Verkeex'stechnisch ge bied vervaardigt," heeft daarmee'de han den vol werk gelu-egen. Uit alle delen van het land zijn reeds opdx'achten binnen ge komen en met man en rnacht is men aan het wex-k getogen om zoveel mogelijk aan de wéns van de irririister tegemoet te ko men. Van de luim honderd modellen ver keersborden die langs 'de Nedex'landse we gen verkeersaanwijzingen geven, zijn ér ongeveer vijftig VSn eên nieuw type. Dit betekent dat er ongeveer 20 a 30 duizend nieuwe borden moeten' komen, die men in twee jaar tijd hoöpi; klaar te hebben. Het ziet er naar uit dat de minister zijn zin zal krijgen: melfig bord is al door de N.V. Fabriek Néderlafld: afgeleverd en iedere week verlaten er honderden de werkplaatsen. Het normalisatiebureau is belast met het nauwkeurig vaststellen van de symbolen die de borden moeten krijgen. Aan de hand van deze normalisatie-tekeningen worden bij de Haarlemse fabriek werkte keningen gemaakt ten behoeve van de ge reedschapsmakerij, die de matrijzen en chablonen vervaardigd- Allereerst worden dan in de allumi- niumplaten verstevigingen aangebracht. De ronde borden krijgen een zogenaamde kraanrand, de overige modellen een golf- rand. Als het zomer is worden de symbolen in relief met een druk van honderd ton door middel van een hydraulische pers in de platen geperst, waarna de borden volko men vetvrij worden gemaakt." Dit vetvrij- maken is een zeer nauwkeurig werkje, waar veel van afhangt. De borden worden in vier verschillende ontvettings- en bijts- baden gedompeld, waardoor bereikt wordt dat de verf, die er straks op komt, lange tijd houdbaar blijft. Vexwolgens wordt een speciale grondlaag aangebracht, die zich volkomen aan het voorbehandelde allu- minium hecht. Met deze grondlaag als basis worden de grond- en glanslakken aangebracht. Deze lakken zijn van eerste klas weerbestendige kwaliteit en het resultaat van een diep gaand onderzoek van de chemische staf van een bekende Nederlandse lakfabriek. Ook de palen en de beugels, waaraan het bord bevestigd is, worden in Haar lem gefabi-iceerd. Uiteraard hebben deze onderdelen een groter uithoudingsvermo gen dan de borden zelf. Franse kinderen schrijven aan Père Noël (Van onze correspondent te Parijs) Frankrijk is niet in het rayon gelegen, dat door Sintei'klaas pleegt te worden be diend: dit land valt onder het ressort van Père Noël Vader Kex'stman een colle ga voigens sommigen zelfs een naast familielid van de bisschpp uit Myra. Want ook Père Noël legt in de gure Decem bermaand duizenden visites af, vo^x't over al cadeautjes aan, houdt zich-ondanks hoge leeftijd op daken in evenwicht, draagt een witte baard en heeft het allerbeste met de kinderen voor. Geen kind dan ook in Frankrijk, of het denkt al weken voor de grote dag aan niets of niemand anders meer dan aan die gulle oude man. Vele Franse kinderen richten zich reeds lang voor Kei'stmis vast met ecu persoon- lijk schrijven tot die weldoener. Aan het postkantoor te Parijs heeft de directie zo voor.al die aan Père Noël gerichte kinder brieven zelfs een speciale dienst ingei'icht, waar ze alle netjes onder de letter P. wor den geklasseerd. Al of niet gefrankeerd, maar moestal niet, stromen de epistels hier per dag bij honderdtallen binnen. Over het juiste adres blijkt ovei-igens wel enig meningsverschil te bestaan. Op sommige enveloppes staat sobex-: Père Noël, in de hemel. Andere kinderen schijnen nauw keuriger gedocumenteerd en adresseren: Père Noël, per luchtpost naar de Grote Wolk. En wat die Fx-anse kinderen dan alle maal wel op het hart hebben? Laat ons er kennen, dat de inhoud van het merendeel dezer brieven niet", ganselijk onbaatzuchtig De meeste bestaaneigenlijk uit niet meer dan een geparafraseerde lijst met wensen: een beer, een pop, een autotje, een trein, een tekenboek of 'n .verfdpos. Maar talrijke kindex-en verkiezen nóg boven speelgoed een zusje of een broertje. Zoals die negenjarige Daniëlle uit het Zuidelijke Menton: „Père Noël, ik wou graag een zusje hebben, waai'mee ik spelen kan. maar als u vindt dat moeder 't dan te druk krijgt, mag Ret ook wel èen hondje zijn". Maar lang niét alle wensen, die in deze brieven worden geformuleerd, gaan naar materiële zaken uit. Er zijn vele kinderen, die met hun lot weinig zijn ingenomen en omdat voor hen Père Noël wel de aller machtigste man ter vex'eld moet' wezen, dx-agen ze, soms beschroomd vaak ook kindex-lijk openhartig, hem hun grieven voor. De kleine Pierre uit Lyon bijvooi'beeld, die Père Noël, na het énkele jaren te hebben aangezien, nu maar een vnjmoe- ciig verantwoording vraagt over zijn be leid. „Die snertjongetjes, een paar huizen verder, die lang niet zo goed leren als ik exx mij bovendien nog voortdurend p heeft u nu al tweemaal achtereen rol schaatsen, een autoped en een mecano- doos gegeven, en intussen bent u mij ver geten". Waarna dit opstandig ventje zich veroorlooft een dringend beroep op Père Noel's gevoel voor rechtvaardigheid te doen. Een. :zesjar>ig meisje, Micheline, ge naamd,- dringt-er bij de heilige man op aan; er in, de toekomst voor te zorgen, dat de'grote mensen geen schapen en lammeren, meer zuilen -doden, een klein jongetje vraagt om een nipuwe vader: „Mijn pappie, die altijd, Zo lief voor me was, is in de oorlog' door de Duitsers meegenomen en nooit me'er terugge keerd. Men zou een' bloèmifezlnc samen kun* -neristellen uit zulke briefjes, waaruit sórris hêt bitterste kinderleed" spreekt,' want, volwassen lezer, denkt vooral niet dat jeugd, in" het bijzonder tegenwoordig, synoniem voor- prille blijdsghap eri wollc- lozezorgeloosheid zou, zijn. Ei- zijn onder -deze brievexi, hoe vol fouten ze ook mo- -ge'n' zitten en .hoe. onhandig ze vaak- ge-? schreven- zijn-, juist. door:, die .naïeve op rechtheid, getuigenissen van het 'schrij nendste verdriet. Ën \vat een tere bezorgdheid kan er soms sprekèn: uit zohikinderbrief. Lees de woorden van Hélène: „Lieve Père Noël, je moet goed oppassen, als je des avonds uitgaat, zodat je geen kou kan vatten, want de gi'iep is erg kwaadaardig dit jaar". Een kind egoistisch en inhalig? „Père Noël zo schrijft een kereltje van een jaar of zeven mammie ver telde, me, dat je 'dit jaar niet zoveel geld had, ik heb daarom mijn spaaxwarken gebroken en stuur je hierbij de vijftig franken, die er nog in zaten". Ik kan zo doorgaan met citeren, want uit deze bi'iéven zou een boek samen zijn te stellen, waax-uit men meer van de kinderziel zóu lex*en dan van een hele bibliotheek paedagogische verhandelin gen. Wat gaat er met al deze epistels gebeu ren, nu ze in handen zijn gevallen van de posterijen? Zij worden, als gezegd, eerst gewichtig geklasseerd en wanneer na clrie maanden de adx'essant zich niet heeft aangemeld en geïdentificeerd, wor den ze als onbestelbare stukken allemaal vernietigd. Volgens een administratieve order: vernietigdDuizenden kinderen zullen dan hun hoop in rook zien vei"- vliegen, in hun verwachting een dringend verzoek vervuld te zien, worden teleur gesteld, ontgoocheld. Het klinkt misschien sentimenteel, maar wij vinden 't toch wel een bittere gedachte, dat al die kirxderen hun heilig geloof in Père Noël, aan wie ze soms hun intiemste hartsgeheimen hadden toevertrouwd, zo beschaamd zul len zien.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 3