IJmuider Courant Haarlems Dagblad Nederland wil onderhandelingen voortzetten met bijstand van de UNCI Indonesische autoriteit verwacht einde der Nederlands-Indonesische Unie Troepen uit Hoengnam werden naar het centrale front gebracht 55e Jaargang No. 19741 Bureaux: Kennemerlaan 154. Telef. Adm. 543?. Telef- Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), Terrasweg 47, Santp. - Haarlem: Gr. Houtstri 93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Editie voor Velsen, ömtdden, Santpoort en Omstreken van at <©prcüjte naartenartie Courant C.ttmo lécff) Donderdag 28 December 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiato. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per week 35 cent, per kwartaal f 4.50. Franco per post 5- Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom Over samenwerking 0' NZE KONINGIN heeft in haar Kerst rede, in haar zeer persoonlijke stijl, ...„roken over de noodzaak van samen- •erking, die alleen de wereld uit haar Jen kan verlossen. Zij heeft gezegd: Nooit waren wij technisch beter toegerust, •och geestelijk rijper, noch zo na toe aan i0Sscheuren van verkeerde tradities, toen wij het niet, dan verdienen wij zeker .L het aardrijk te beërven. Het is merk aardig. dat dit internationaal saamhorig- 1-ösgevoel onbewust, instinctief, veel ster- 1 t leeft dan men oppervlakkig gezien ■nneemt. Ik ben zelf in de gelegenheid Leest dit waar te nemen. Wij hoeven ons jafleen maar bewust te worden en wij „:B een heel eind verder." La ter heeft de Koningin gezegd: ..Blijk baar verbetert onze Aarde niet zonder ónze medewerking en dan natuurlijk ons aller medewerking. De gebeurtenissen in de we reld die de tijdperken als het ware ont zetten kunnen maar niet tot voldongen feit bezinken, omdat de wereld in zichzelf daarvoor niet te vinden is." Deze eenvoudige woorden van wijsheid, getuigend van heldere waarneming en van inzicht in de menselijke natuur, zullen hopelijk veel mensen tot nadenken hebben gestemd en dit bij anderen nog kunnen bereiken. Zonder onze medewerking ver betert onze Aarde blijkbaar niet. En het internationaal saamhorigheidsgevoel leeft onbewust, instinctief, veel sterker dan men oppervlakkig gezien aanneemt. Het zijn dergelijke overwegingen die in wezen veel belangrijker en beslissender zijn, op den duur, dan de gebeurtenissen van den dag, dan allerlei ingewikkelde formuleringen, gestrande plannen, vage resoluties en mis lukte conferenties. Het is te allen tijde zo geweest dat grote veranderingen, waartoe de ontwikkeling der menselijke verhoudin gen noopte, zich voor de onbevangen waar nemer al lang tevoren aankondigden. Zij leefden reeds lang zoals men dat dan placht uit te drukken onder de opper vlakte. Het leek alsof zij nog lang niet het „stadium der practische politiek" hadden bereikt en die practische politiek scheen zich met gans andere dingen bezig te houden en aan de enkelen, die de nieuwe oplossingen naar voren brachten, nauwe lijks aandacht te schenken. Totdat zij, min of meer plotseling, zich met hen ging bezig houden. Hun werd medegedeeld dat zij idealisten waren en een utopie nastreef den. Dat werd, onveranderlijk, altijd gezegd tegen mensen die qp enig gebied ingrij pende herziening en verbetering voorston den. Ook tegen hen, die hun doel tenslotte bereikt zagen. Het kon nooit. Zij waren idealisten en wat zij voorstelden was een utopie. Het is misschien niet overbodig er hierbij aan te herinneren, dat in den loop der vele eeuwen zich talrijke en geweldig- ingrijpende veranderingen in de wereld hebben voltrokken. De moeilijkheid voor de mens van het Heden is immer, in te zien dat zij zo geweldig ingrijpend waren. Hij is zo sterk ertoe geneigd, de dingen uit zijn eigen oogpunt en zijn eigen omstandig heden te bezien, dat hij zich niet kan voor stellen hoe men geleefd heeft in toestanden en verhoudingen, die hij nooit heeft ge kend. Nog minder kan hij zich voorstellen dat vroegere mensengeslachten, door daar verandering in te brengen, meer hebben tot stand gebracht dan het levende geslacht tot dusver gedaan heeft. Want ten onrechte gaan wij meestal van de gedachte uit, dat het levende geslacht meer weet en ook wijzer is dan zijn voorgangers. Als men in het verleden de voorstanders van verandering eenmaal had verteld, dat zij idealisten waren en hun plannen uto pieën, was men daarmee niet van hen af. Want de werking onder de oppervlakte rette zich voort en steeds meer mensen begonnen het gevoel te krijgen, dat er iets veranderen moest. Eerst zonder er zich be wust rekenschap van te geven. Alleen maar instinctief. Later met steeds klaarder wor- :end bewustzijn. Omdat zij, die overheids posities innamen, door hun opdracht en door de omgeving, waarin zij gewend wa ren te werken, aan het oude gebonden waren verzetten zij zich. Dezelfde instinc tieve gevoelens omtrent naderende veran dering kwamen ook bij hen op, maar zij achtten het hun plicht die niet te aanvaar den. Werd de van buiten op hen'uitge oefende dwang te groot om hem geheel te weerstaan, dan gingen zij schoorvoetend concessies doen. Eerst schijn-concessies, die uiterlijk wel iets leken maar eigenlijk geen verandering brachten. De historie is zeer rijk aan zulke voorbeelden. (Het jongste voorbeeld is dat van de Raad van Europa te Straatsburg, die alleen maar adviseren raag.) Het vervolg was dan altijd, dat men op enige punten werkelijk ging toegeven, Baar als regel op zo weinig mogelijk. De seeste onderhandelaars hebben (en had- •on) het grote gebrek, te menen dat het ;^n is slechts het minimum toe te geven. JHidat zij niet verder keken (en kijken) I -an hun neus lang is. In vroeger tijden -sc-t deze kortzichtigheid, onder bepaalde ®standigheden, soms tot revoluties en •aarmee tot rampen geleid. Zonder te be uren dat zulk gevaar zich thans in Europa cordoet kan men vaststellen, dat het oude sept van geleidelijke bewustwording en JUet zich weer prompt doet gelden. Daar- ®moet men ook niet menen dat de weige- •s? van de Engelsen om aan een Europese •-.oratie mee te werken definitieve betelce- heeft. Evenmin zijn Straatsburg's vage ingewikkelde resoluties afdoend. Ge natuui'lijk dat ik slechts eigen ge- p«en weergeef, na de rede van de omngin te hebben gehoord en nog eens Mezen. blijkbaar verbetert onze Aarde niet oer onze medewerking, en dan natuur- r0ns aller medewerking", heeft de Ko- Sazegd. Vooral dit zou menigeen, die zwartgallige beschouwingen en fa- lme verliest, in deze tijd met vrücht nnen bepeinzen. Hij zou zich .eens kun- -■ j.^'agen of hij met zijn uitingen niet Vn ii aReen bewerkt, dat hij anderen en gzelf ontmoedigt En of dit nu zijn aan- •w"1- "medewerking van ons allen" zijn, waarop de Koningin aandringt. R. P. VAN LEGERPLAATS S? a SEK ZAL WORDEN VERVOLGD n vemeemt van justitiële zijde a ,een onderzoek voldoende termen chnvcfZlg zijn gevonden om de thans ge- jijJP commandant van de legerplaats oW de krijgsraad te doen ver- ftS«W.egens verduistering. De volledige 5n Jig Van deze zeer gecompliceerde zaak h°g niet worden overzien NIEUW C UINEA - CONFERENTIE In de Woensdagmiddag gehouden bijeen komst der Nieuw Guinea-conferentie heeft de voorzitter, minister Van Maarseveen, namens de Nederlandse delegatie een ver klaring afgelegd, waarin herinnerd wordt aan het eerste voorstel dat de Nederlandse delegatie op 14 December deed, namelijk dat te zijner tijd de autochtone bevolking van Nieuw Guinea door middel van een plebisciet over zijn staatkundige status zou kunnen beslissen en dat dit plebisciet zou worden gehouden onder gemeenschappelijk toezicht van Indonesië en Nederland, nadat aan dit plebisciet een periode van vrije voorlichting zou zijn voorafgegaan. Daar naast werd voorgesteld om een Nieuw Guinea-raad te vormen, waarin Nederland en Indonesië zouden vertegenwoordigd zijn. Deze raad zou bevoegd zijn besluiten te nemen ten aanzien van het in Nieuw Gui nea te voeren beleid. Volgens dit voorstel zou de Nederlandse souvereiniteit gehand haafd blijven totdat het zelfbeschikkings recht door de bevolking van Nieuw Guinea zou zijn uitgeoefend en zou ook Nederland Nieuw Guinea blijven besturen met inacht neming van besluiten, welke de Nieuw Guinea-raad zou nemen. Dit voorstel werd door de Indonesische delegatie niet aan vaard. Daarna heeft de Nederlandse regering voorgesteld om onder handhaving van het Nederlands bestuur over Nieuw Guinea de souvereiniteit op te dragen aan de Neder lands-Indonesische Unie. Gezien de gun stige resultaten welke de Nederlands-Indo nesische Unie reeds in het eerste jaar van haar bestaan heeft bereikt, meende de Ne derlandse regering dat ook het vraagstuk Nieuw Guinea op deze wijze geleidelijk tot een beide partijen bevredigende oplossing zou kunnen worden gebracht, Tot haar' leedwezen heeft de Nederlandse delegatie ook op dit voorstel niet de instemming van de Indonesische delegatie kunnen ver krijgen. Beide delegaties hebben daarom moeten vaststellen, dat de onderhandclbigen niet binnen het vooraf bepaalde tijdvak het be oogde resultaat hebben opgeleverd. Dit brengt naar het oordeel der Nederlandse delegatie met zich, dat de Nederlandse sou vereiniteit en de status quo gehandhaafd blijven en dat het geschil niet is opgelost. Daar echter beide partijen zich verbon den hebben door vreedzame en redelijke middelen hun geschil betreffende Nieuw Guinea tot een oplossing te brengen, heeft de Nederlandse regering zich rekenschap gegeven van de vraag op welke wijze een oplossing alsnog zou kunnen worden nage streefd. Gezien het feit dat de ohderhandelingen omtrent Nieuw Guinea beschouwd moeten worden als een voortzetting op een bepaald onbeslist gebleven punt van de onderhan delingen die ter Ronde Tafel Conferentie hebben plaats gehad en in aanmerking ne mende dat de onderhandelingen ter Ronde Tafel Conferentie zijn gevoerd onder bij stand van de United Nations Commission for Indonesia, die daarbij haar goede dien sten heeft bewezen, heeft de Nederlandse regering voorgesteld de onderhandelingen met betrekking tot Nieuw Guinea zodra mogelijk voort te zetten met de bijstand van de U.N.C.I. of een ander orgaan, dat aan partijen goede diensten zou kunnen be wijzen. De Indonesische delegatie heeft ver klaard, dat haar instructies haar niet toe lieten zich over dit voorstel uit te spreken. De Nederlandse delegatie handhaaft haar voorstel en ziet daarop alsnog gaarne het antwoord van de Indonesische regering te gemoet. Indonesische verklaring. De voorzitter van de Indonesische dele gatie, mr. Roem, heeft hierna een verkla- Indonesische delegatie keert morgen naar Djakarta terug ring afgelegd. Hij herinnerde aan het In donesische standpunt, dat deze conferentie vóór of op 27 December van dit jaar be ëindigd zou kunnen worden met een ge meenschappelijke verklaring, dat beide partijen tot overeenstemming zijn gekc-- men over de overdracht der souvereiniteit over West Irian (Nieuw Guinea) door Ne derland aan Indonesië; dat de feitelijke overdracht der souvereiniteit zal plaats hebben op een bepaalde datum medio 1951 en dat vóór de dag van de feitelijke over dracht wederom een conferentie zal wor den gehouden om bijzondere overeenkom sten aan te gaan, ter beveiliging van de Nederlandse belangen in West Irian. Hoewel deze verklaring nog niet ten volle aan de algemene wens van het Indo nesische volk beantwoordt, zou daarmede niettemin toch enige overeenstemming zijn bereikt over het grondgeschil en zou daar door de mogelijkheid worden geopend om datgene, waaromtrent de beide partijen het nog niet eens zijn, tot oplossing te brengen. Tot op de dag van verwezenlijking van de overdracht der souvereiniteit zou er nog voldoende tijd zijn, de moeilijkheden, waarmede beide partijen te kampen heb ben, zowel naar binnen als naar buiten, op te lossen. Op deze wijze zou zowel de toestand in Indonesië zelf, als de plaats welke Indone sië thans in dit spannende tijdsgewricht inneemt, gestabiliseerd blijven. Het ont wikkelingsproces van de samenwerking tussen Nederland en Indonesië zou daar door niet worden gestoord. De Indonesische delegatie moet tot haar leedwezen consta teren, dat de Nederlandse delegatie het Indonesische standpunt heeft afgewezen. Het Nederlandse voorstel, de souvereini teit over West Irian aan de Nederlands- Indonesische Unie over te dragen, terwijl het feitelijke beheer in Nederlandse han den blijft, moet de Indonesisch^ delegatie definitief afwijzen, uit de overweging dat de verhouding tussen Nederland en West Irian in wezen van geheel andere aard is dan die tussen Indonesië en West Irian dal Indonesië zich niet kan gelijkstellen of vereenzelvigen met Nederland in een kolo niale verhouding ten opzichte van West Irian. „Verder kunnen wij de voortzetting van het Nederlandse bestuur in West Irian niet aanvaarden, aangezien wij het voortduren van een vreemd bestuur niet kunnen er kennen over een gebied dat naar onze over tuiging en standpunt een deel is van oné vaderland." Ten opzichte van het tweede voorstel, het voortzetten van de onderhandelingen met gebruikmaking van de goede diensten van de U.N.C.I.meent de Indonesische delegatie het antwoord schuldig te moeten blijven. Zü eindigt haar uiteenzetting met de ver klaring, dat de republiek Indonesia haar aanspraak op West-Irian blijft handhaven, namelijk dat dit gebied deel uitmaakt van het grondgebied van Indonesia, dat de status quo over West-Irian, die volgens de Ronde Tafel Conferentie slechts met toe stemming van Indonesia zou voortduren, van deze dag af wordt voortgezet, evenwel zonder instemming van de zijde van de re publiek Indonesia. De Indonesische delegatie zal Vrijdag naar Djakarta terugkeren. Telegram van Nieuw-Guinea- delegatie De delegatie van de centrale Iriaarise politieke vertegenwoordiging te 's-Gravën- hage heeft aan de Koningin, de regering en de Staten-Generaal een telegram ge zonden, waarin onder meer wordt gezegd, dat de Nieuw Guinea-delegatie ernstig vei'- Staking te Makassar wegens Nieuw Guinea DJAKARTA 27 December (Aneta). De voorzitter van het Irian-comité te Makas sar deelde aan Aneta mede, dat te Makas sar heden een eendaagse algemene staking zal worden gehouden, teneinde de teleur stelling van het Indonesische volk over de :ang van zaken bij de behandeling van de kwestie-Irian tot uitdrukking te brengen. Bij deze staking zijn eveneens alle over heidsdiensten, behalve politie en leger, be trokken. In de straten hangen spandoeken waarop staat, dat de Indonesische revolutie nog niet is geëindigd, zolang Irian (Nieuw Guinea) niet is overgedragen. ontrust is over de onaanvaardbare houding der Indonesische regering ten aanzien van de handhaving der volledige Nederlandse souvereiniteit over Nieuw Guinea. Voor de volking van Nieuw Guinea zijn de beloften der Indonesische regering onaanvaardbaar. Het welzijn der autochtone bevolking is slechts verzekerd geacht bij integrale Ne derlandse souvereiniteit. De delegatie wijst elk compromis af waarbij de Indonesische regering enige invloed op de gezagsuit oefening heeft, mede met het oog op infil traties en onrust in deze afgelegen nog ach terlijke gebieden, die haar zouden nood zaken naar elke andere oplossing te grijpen, teneinde het daardoor bedreigd geachte volksbestaan van ondergang te redden. De delegatie verwacht, dat de Neder' landse regering en de volksvertegenwoor diging de bevolking van Nieuw Guinea, die in haar geheel nog niet in staat is haar wil staatkundig kenbaar te maken, maar voor zover daartoe wel in staat, zich ondubbel zinnig heeft uitgesproken en op Neder land alle' hoop vestigt, niet zal prijsgeven onder de druk van de Indonesische rege ring. De delegatie heeft onmiskenbaar bewij zen gekregen uit alle delen van Nederland en uit alle lagen der bevolking, dat deze Samen met het Papoea-volk de toekomst wenst in te gaan. De delegatie verwacht een daad van moed, beleid en trouw van de regering en de volksvertegenwoordiging tegenover het Nederlandse en het Papoea volk door handhaving van de volledige Nederlandse souvereiniteit". Engeland heeft belang bij vriendschappelijke oplossing De Britse ambassadeur te 's Gravenhage, Sir Philip Nicholls, heeft in de afgelopen dagen bij de Nederlandse en Indonesische delegaties ter Nieuw Guinea-conferentie de nadruk gelegd op het belang van Engeland bü een vriendschappelijke regeling, aldus heeft de officiële woordvoerder van het Engelse ministerie van Buitenlandse Za ken verklaard. In diplomatieke kringen te Londen be treurt men het zeer, dat er nog geen op lossing gevonden is, daar men vreest, dat het bestaan van een ernstig Nederlands- Indonesisch geschil nog meer zal bijdragen tot de onevenwichtige toestand van Zuid- Oost-Azië als geheel. Engeland stelt zich geen partij in het conflict. Het streven van de Engelse re gering is er thans alleen op gericht een diplomatieke breuk tussen Nederland en Indonesië te voorkomen. Joegoslavisch-Roemeense spanning Het WOOrd is aan Roemeense officier bij de grens doodgeschoten Te Belgrado is officieel meegedeeld dat Joegoslavische grenswachten een Roe meens officier hebben doodgeschoten 600 meter binnen Joegoslavisch gebied aan de grens van Roemenië. Het incident gebeurde bij het dorp Radojevo. In een later door de Joegoslavische re gering uitgegeven communiqué wordt medegedeeld dat de getroffene, die nader hand een officier van het Roemeense leger bleek te zijn, door twee soldaten was ver gezeld, die in totaal veertig schoten losten. ..De drie Roemeense militairen waren ver scheidene malen gewaarschuwd dat zij de Joegoslavische grens hadden overschreden, doch zij bleven doorlopen". Radio-Belgrado riep Woensdagavond om dat 150 man Roemeense troepen latei- poogden het. lijk van de neergeschoten Roe meense officier te verwijderen, waarbij zij Joegoslavische grenswachten beschoten. Het Joegoslavische ministerie van Bui tenlandse Zaken ontbood Woensdagavond de Roemeense zaakgelastigde te Belgrado en verzocht hem zich met zijn regering in I n a y a t Khan: Een woord van scherts doet licht over het verstand opgaan en ver~ jaagt de wolken van somberheid die het hart van de mens om ringen. verbinding te stellen, „opdat een einde zou kunnen komen aan de uitdagende hande lingen, welke op het grensincident volg den". Woensdag eerder op de dag verzocht de Joegoslavische regering haar ambassadeur te Boekarest de Roemeense regering te vra gen leden te benoemen voor een gemengde RoemeensJoegoslavische commissie, die een onderzoek naar het grensincident zou moeten instellen. De Joegoslavische autoriteiten zijn ge woon de bijzonderheden van grensinciden ten pas twee of drie dagen na dato bekend te maken. Dat zij nu hier van zijn afgewe ken en reeds dezelfde dag tot volledige publicatie zijn overgegaan, toont aan, aldus Westelijke waarnemers te Belgrado, dat de Joegoslavische regering het vooi-gevallene een grensincident van meer dan gewone betekenis acht. Gespannen toestand in Djakarta DJAKARTA, 28 December (Reuter). In Djakarta was de toestand heden gespan nen, nadat het eerste nieuws over de im passe in de besprekingen omtrent Westelijk Nieuw Guinea te Djakarta bekend werd. Soldaten en militaire politie doorkruisten in vrachtwagens, jeeps en op motorfietsen de stad. Bewapende politie bewaakte de ge bouwen, waar Nederlandse firma's geves tigd zijn. Vele Nederlanders te Djakarta hebben in de afgelopen weken anonieme brieven ont vangen, waarin zij met repressaillemaat- regelen bedreigd werden. De huisvrouwen hebben de laatste maanden voedselvoor raden aangelegd. Een hoge Indonesische autoriteit zeide heden te vrezen, dat de Nederlanders „alle goodwill" in Indonesië zouden verliezen na de impasse in de besprekingen. Hij voor spelde het einde van de Nederlands-Indo nesische Unie. Indonesië zou zijn aanspraak niet opgeven, „zelfs indien er twee, vijf of tien jaar nodig zouden zijn om Westelijk Nieuw Guinea te krijgen", zo voegde deze Indonesische autoriteit hieraan toe. Inzake het beroep van het Indonesische kabinet op hét volk, dat via de radio werd uitgezonden en waarin verzocht werd zich van antï-Europese activiteiten te onthou den en geen anti-Nederlandse boycot in te stellen, zeide hij: „De regering zal niet tussenbeide komen zolang de maatregelen van de bevolking binnen de perken der Generaal Ridgeway: „Hei Chinese offensief kan elk ogenblik losbarsten" Prinsesjes in Sankt Anton aangekomen Koningin Juliana wordt begin Januari verwacht Met de Arlbergexpress van twee en twintig minuten over zes zijn de prinses sen Beatrix, Irene en, Margiet gisteravond in Sankt Anton aangekomen. De dorps harmonie die 's middags om kwart voor één aan het station present was, werd naar huis gestuurd, toen bleek dat de prinsesjes niet met de eerste expresstrein, waarmee zij verwacht werden, aankwamen. Er had den in het dorp tal van tegenstrijdige. ge- De oudste drie Prinsesjes op Schiphol onderweg naar het vliegtuig waarmee de reis naar Sankt Anton begonnen werd. nichten over de komst van de prinsesjes de ronde gedaan en eigenlijk rekende nie mand meer op haar komst. Vandaar dan ook dat er van een ontvangst aan. het slation geen sprake was. De prinsesjes gingen rechtstreeks naar hotel Post, waar zij tijdens haar vacantie zullen verblijven. De ski-leraar Ludwig Tscholl zal als begeleider fungeren. - Prinses Beatrix vertelde aan de directeur van hotel Post: „Misschien komt moeder in de eerste dagen van Januari". Prins Bemhard wordt eerder in Sankt Anton verwacht. TOKIO (Reuter) De rust aan het Koreaanse front duurt nog voort, afgezien van de voortdurende bombardementen door vliegtuigen van de verbonden troepen, De Amerikaanse luchtmacht schat, dat zij tot nu toe 40.000 Chinezen heeft gedood of verwond in de Koreaanse oorlog. De centrale verdedigingslinie van de verbonden troepen is versterkt met de 100.000 man, die uit Hoengnam zijn ge ëvacueerd. Luitenant-generaal Ridgeway, commandant van het achtste legex-, heeft thans 220.000 man onder zijn bevel. Hij heeft zijn troepen geïnspecteerd en hen ge waarschuwd dat het Chinese offensief ieder ogenblik kan losbarsten. Hoge militairen te Tokio geloven dat de verbonden strijdkrachten, die de lucht en de zee beheersen en wat tanks en kanon nen betreft ver in de meerderheid zijn, het onbepaalde tijd tegen wel tien millioen Chinezen kunnen uithouden, zonodig op een front van 200 km rondom het oude Taegoe-Poesan bruggenhoofd in het Zui den. De Amerikaanse inlichtingendienst meldt een sterke concentratie van Chinese troe pen in het gebied tussen de rivieren de Jesong en de Imdjin, enkele kilometers boven de 38ste breedtegraad. Zij zijn ver mengd met Noord-Koreaanse formaties. De Chinese hoofdmacht bevindt zich rondom Joentsjon, 10 km benoorden de breedte graad. Rapporten van MacArtliur Te Lake Success zijn twee rapporten van de geallieerde opperbevelhebber in Korea, genei-aal Douglas MacArthur ontvangen, waarin hij meedeelt dat de Chinese com munisten klaarblijkelijk de ï-echtstreekse verantwoordelijkheid op zich hebben geno men voor het gehele Noord-Koreaanse front, terwijl de Noord-Koreanen naar Mandsjoerije worden gezonden en aldaar worden opgeleid. In zijn rapporten, die de gebeurtenissen in Korea in November behandelen, zegt MacArthur: „De enige militaire macht van betekenis, waarmee de verbonden troepen in Korea thans te maken hebben, is het communistische China. Geen enkele be wering, dat „Chinese vrijwilligers de Noord-Koreanen in beperkte mate zouden helpen" of welke andere uitvlucht ook heeft thans ook maar de geringste waarde be houden. Onweerlegbare feiten leveren het bewijs dat de regering te Peking haar troepen heeft opgedragen Korea binnen te trekken en de verbonden troepen aan te vallen". Beide rapporten van generaal MacArthur hadden ook betrekking op guerillastrijders achter de geallieerde linies. De sterkte der guerillastrijders werd door MacArthur in November op 30 tot 35 duizend man schat. „Er bestaan bewijzen, dat de gueril- la-eenheden optreden in opdracht van de Chinese communistische legerleiding". Generaal MacArthur meldt verder nog in zijn November-rapporter aan de U.N.O. dat naar schatting 35 duizend personen, meer- endeels burgers, de slachtoffers zijn ge worden van „niet te beschrijven gruwelen", die de Noord-Koreanen hebben bedreven. Er is een organisatie ingesteld, die belast is met het opsporen van oorlogsmisdadigers. wet blijven. Het beste dat wij doen kunnen is kalm te blijven". Naar verwacht wordt zal het Indonesi sche kabinet na de terugkeer van de Indo nesische delegatie uit Den Haag zijn hou ding ten aanzien van het verdere Neder landse bestuur over Nieuw-Guinea be spreken. In Nederlandse en Engelse diplomatieke kringen te Djakarta weigerde men com mentaar te geven op de impasse in de be sprekingen. Wisselvallige strijd in Indochina De Franse voorpost Daphuc in Indo china, 30 kilometer Noordelijk van Hanoi, die door de Vietminh Dinsdag werd ver overd, is Woensdagmorgen door Franse troepen heroverd. Intussen is de Vietminh begonnen met een geconcentreerde aanval op voorposten in het gebied van Phucyen Phulo, ongeveer 80 km ten Noorden van Hanoi. In de Noord-Oostelijke sector, 30 km van de Chinese grens, werden de aanvallen van de Vietminh op de voorpost Binhlieu voort gezet. Versterkingen naar het garnizoen al daar zijn onderweg. De staat in beroep tegen uitspraak van Haagse rechter De Staat der Nederlanden heeft hoger beroep aangetekend tegen de uitspraak van de president der Haagse rechtbank van 21 December, waarbij het transport tegen hun wil van Ambonese militairen van Java naar door troepen van de repu bliek Indonesië bezette delen van hun ge boortegrond werd verboden. Bij deze uit spraak werd een dwangsom van één mil lioen gulden voor elk schip, waarmee de Ambonese militairen tegen hun wil zouden worden vervoerd, opgelegd. Bemiddelaars blijven hopen Uit Lake Success wordt vernomen, dat de twaalf Aziatische en Arabische landen die reeds pogingen hebben gedaan om een staken van het vuren in Korea tot stand te brengen, in de afgelopen dagen verschil lende malen bijeen zijn geweest om de mo gelijkheid van een nieuwe poging te onder zoeken, nu Peking geweigerd heeft met de commissie van drie in overleg te treden. De twaalf landen zijn van mening, dat Peking van zijn weigering met de commis sie van drie in contact te treden zou kun nen terugkomen wanneer het de zekerheid zou hebben dat de U.N.O. na stopzetten van het Chinese offensief in Korea zou begin nen met de behandeling van de aanspraken van communistisch China. HET WEER AFGEBEELD Langs de Zuidflank van een rug van hoge druk die zich uitstrekt van Schotland over de Noordzee en Denemarken naar Polen, voeren krachtige winden thans koude lucht naar onze omgeving. In deze lucht blijft ook overdag de temperatuur voort durend enkele graden beneden het vriespunt. De as van deze rug van hoge lucht druk beweegt zich heel langzaam naar het Zuiden. Langs de Noorse kust beweegt zich een storing eveneens naar het Zui den. Wanneer deze storing met dezelfde snelheid voortgaat, kan zij morgen avond de Noordzee bereiken, waardoor dan de vorstperiode gedurende korte tijd onderbroken zal worden. Op de Oceaan bevindt zich een rug van hoge luchtdruk vmardoor storingen van die kant ons niet kunnen bereiken. Weerbericht AANHOUDENDE VORST Verwachting, meegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond, opgemaakt te 10 uur: In het Zuiden van het land vrij veel bewolking met later mogelijk enige sneeuw. Elders flinke opkla ringen. Krachtige tot matige, maar langs de kust van Holland en Zee land tijdelijk harde Oostelijke wind. In de nacht en ochtend hier en daar strenge, overigens lichte tot matige vorst. 29 December Zon op 8.48 uur, onder 16.36 uur Maan op 22.08 uur, onder 11.36 uur Hoog en laag water te IJmuiden Donderdag 28 December I-Ioog water: 6.09 en 18.21 uur. Laag water: 1.47 en 14-04 uur. Vrijdag 29 December Hoog water: 6.45 en 19.00 uur. Laag water: 2.19 en 14.40 uur.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 1