Voor Oud en Nieuw J. ROMEYN Beverwijk en Omstreken j De golvende levenslijn van een der grootste IJmuidense rederijen A. REIJM Kennemer Lantaarn Predikbeurten Loendersloot's Warenhuis Visserij-varia Vrijdag 29 December 1950 12 REVUE VAN DE ZUIDZIJ Pelten" begon klein, maar bleef de oude namen trouw ADVERTENTIE Al onze geachte Cliëntèle, Vrienden en bekenden een gelukkig en voorspoedig 1951 AUTORWÏCH OOL-HOUDER TELEFOON 8930 SINDS EEN PAAR JAAR neemt de trawler Bergen (IJm. 16) van de N.V. Visserij Mij. Petten, aan de visserij deel, maar dit is niet dezelfde Bergen, waarmee de maatschappij in 1923 begon. De heren L. en J. Schager kochten toen in Engeland een trawler aan, de Beatrice (GY 1114), voorheen behoord hebbende aan de Midd- leton Steam Trawling Go. Ld te Harte- pool. Het schip was in 1907 gebouwd bij Smith Dock Co Ld te North Shields voor J. Thomas te Milford Haven, die h' onder dezelfde naam en de merken M. 212 destijds aan de in Hartepool gevestigde rederij heeft overgedaan. Door deze aankoop kreeg IJmuiden er een nieuwe visserij maatschappij bij, de N.V. Visserij Mij. Petten. Bergen (IJm. 16) was de nieuwe naam van de trawler en een van de twee directeuren, schipper L. Schager ging er zelf mee varen. De jonge rederij kreeg meteen goed „wind in de zeilen" en drie jaar later werd besloten een tweede trawler aan te kopen. Het oog viel op de Engelse trawler Whitefriars (H. 866) van City Steam Fishing Co. Na Bergen werd Petten vereerd met het ge ven van de naam aan de nieuwe aanwinst en onder het nummer IJm. 49 ging schip per L. Schager op deze boot over, en de Bergen werd toevertrouwd aan schipper C. van der Leek. De andere plaatsen, zoals Schoorl niet te vergeten Alkmaar hoefden slechts enkele jai'en te wachten om vernoemd te worden. In 1928 werd van de City Steamfishing de Coltman (H. 973) aangekocht, welke verdoopt werd in Schoorl (IJm. 39). De aan J. H. Collinson te Huil behorende Ganton (H. 110) volgde in 1930 en dit schip kreeg de naam Alkmaar (IJm. 31). Nadat schipper Van der Leek nog achter eenvolgens met de Petten en de Schoorl had gevaren kreeg hij in dat jaar het com mando over de Alkmaar. De Bergen was 236 br. reg. ton groot en 36.65 m. lang. De Petten iets groter name lijk 270 ton en 41.14 m. De Schoorl ton en 43.17 m. lang, maar de Alkmaar spande de kroon met 310 reg. ton. bruto bij een lengte van 42.75 m. Waren de eer ste drie boten resp. van 1907. 1906 en 1907, de Alkmaar was aanmex-kelijk jonger, nl. van 1914. Terugval Na de Alkmaar is er geen schip meer bijgekomen, echter wel ingekrompen. In 1939 begon het met de Alkmaar. De mo bilisatie was ternauwernood afgekondigd of dit schip werd gerequireerd door de Koxxinklijke Marine. Als mijnenveger voel de het vaartuig zich even goed thuis in de Vissershaven. De Schoorl begon te lijden aan ouder domskwalen en na korte tijd opgelegd te zijn geweest ging hel schip in 1939 naar de sloperij. De Petten ging op andere wijze verloren. In Februari 1940 bevond het schip zich op de visserij in de Noord, toen de bemanning ontdekte, dat het schip wa ter maakte. De Vikingbank IJm. 183 nam de ongelukkige op sleeptouw in de hoop deze ergens in Noorwegen binnen te kun nen brengen, maar de bijna 35-jarige Pet ten vond het welletjes en gaf er de voor keur aan om op de visgronden ten onder te gaan. De bemanning stapte over op de Vikingbank, die haar in IJmuiden binnen bracht. De Mij. Petten had dus slechts één trawler over, de Bergen (IJm. 16), de boot dus waarmede men in 1923 was begonnen. Ook dit schip ging het ondervinden dat het oorlog was. De Bergen ging op 3 Mei 1940 onder schipper Jan Krab van IJmui den uit ter visserij. Dit is de laatste keer geweest, want een week later kregen de trawlers opdracht binnen te lopen in een Engelse haven. Ook de Bergen ging naar de overkant en enige tijd later werd de trawler verbouwd voor marinedoeleinden. De foto laat zien hoe het schip werd ver bouwd. Toen de oorlog afgelopen was keerden de meeste trawlers in de thuishaven IJmuiden terug, maar de Bergen is niet weergekeerd. Het vaartuig had veel van de oorlog te lijden gehad en het was de moeite en kosten niet meer waard om het weer voor de visserij gereed te maken. Zodoende was de hoop alleen nog geves tigd op de Alkmaar, die in Holland ach ter gebleven was en meteen krijgsbuit was gemaakt. Vijf jaar voer het schip in dienst van de Kx-iegsmax'ine, doch daarna is het niet teruggekeerd. Sedert 1947 heeft IJmuiden weer een Bergen, welke aanmerkelijk groter is dan zijn voorganger, namelijk 329 ton. Daar voor had de Mij. Petten reeds twee traw lers in Engeland aangekocht, die Petten (IJm. 49) en Schoorl (IJm. 39) werden genoemd en later kwam er nog een motor trawler bij, welke de naam Alkmaar (IJm. 31) heeft gekregen, zodat deze vier ver trouwde namen in ere zijn hersteld. ARIE VAN DER VEER (Nadruk verboden) TWEETAL. Ds. A. Jagersma, predikant van de Gere formeerde Kerk (art. 31 K.O.) te IJmuiden staat op een tweetal, dat is opgemaakt door de Gereformeerde Kerk (art. 31 K.O.) in Groningen. ADVERTENTIE GASFORNUIZEN V E L I E-G ASHAARDEN Uit voorraad leverbaar ZEESTRAAT 34 - BEVERWIJK Telefoon 3537 K2510 De Bergenin zijn diensttijdals Engels oorlogsschip. Noorwegen verkoopt walvistraan aan Nederland Noorwegen heeft 17.500 ton walvistraan aan Nederland en West-Duitsland verkocht tegen de prijs van 115 per ton. Sinds de corlog is de prijs, die Noorwegen voor zijn walvistraan heeft gemaakt, nooit hoger ge weest dan 110. Van de komende px'oductie heeft Noor wegen al 30.000 ton verkocht aan Engeland voor een px-ijs van 100 per ton (tegen 90 per ton in het vorige jaar). Boven dien is voor dezelfde prijs 30.000 ton ver kocht aan de Noorse verwerkende indus trie. De prijs van spermolie bedraagt thans 70-75. Onlangs is op een algemene vex'- gadering van een Noorse walvisvaartmaat schappij meegedeeld, dat de uitrusting van een walvis-expeditie meer dan 7,5 millioen gulden kost. Intussen werd aan de Noorse regering toestemming verzocht om een dividend te mogen uitkeren van 20 procent. Al?, regel mogen dividenden niet hoger zijn dan 5 px-ocent, voor uitzonderingen moet een vergunning worden aangevraagd. De Noorse regering heeft nog niet geantwoord. „Ondanks duistere situatie enige lichtpunten" Oudejaarsvergadering P. v. d. A. met wethouder H. de Boer als spreker De bijeenkomst van de afdeling Velsen- Noord van de Partij van'de Arbeid, die Vrijdagavond in clubgebouw „Kinder vreugd" aan de Doodweg is gehouden ter gelegenheid van de jaarwisseling, had mede door de aanwezigheid van de heren H. de Boer, wethouder van Velsen en Willem van Cappellen, de bekende voor drachtkunstenaar-, een zeer grote belang stelling. De heer K. Marks, kon als voor zitter vaststellen, dat door een bescheiden leden wei-factie het ledental in „Noord" met ruim 16 procent was toegenomen. In een diepgaande beschouwing over de „geringe blijdschap bij het opmaken dei- balans over 1950", merkte wethouder De Boer op, dat het in de wereldsituatie moei lijk is een lichtpunt te vinden. De socialis tische partij noemde spreker „een zwexwen- de stem in de lucht". Niet alleen wordt de beschaving, maar ook het socialisme be dreigd.. Deze dreiging schuilt niet slechts in 't Oosten door het communisme, doch het gevaar schuilt zeker ook in de „waar dering" voor het China van Tsjang Kai Sjek en Fi-anco-Spanje. Het kapitalistisch ifjfc perialisme noemde de heer De Boer niets veranderd. De leuze „wie de vrede wil bereidt zich ten oorlog" noemde spreker een leugen, zoals zij immmer een leugen zal blijven. Maar voor de vrijheid moeten offers worden gebracht. Het Westen is ver geten, dat ook het Oosten sociale recht vaardigheid wenst. Een lichtpunt is, volgens de heer De Boer echter, dat de socialen en democraten elkander vinden. De jeugd loopt thans de ontwikkelingsphase door om straks de lei ding over te nemen: deze jexxgd, die heeft geleerd te stelen van de vijand, moet nu leren zien naar haar toekomst en zij moet worden bezield door een ideaal. Aan de gevallenen van de tweede wereldoorlog is men verplicht zorg te dragen, dat zij niet voor niets hun offer brachten. Uit de poel van ellende moet een nieuwe wereld wor den opgebouwd en ieder moet van nu af deelnemen aan 't maatschappelijk leven en aan politieke strijd omdat men in het leven een taak heeft. Er zijn, zei sprèkex-, mensen die te ge makkelijk zeggen „ik heb mijn plicht ge daan". Het volk dient waakzaam te zijn om het gevaar te keren en daarom moet de Partij van de Arbeid sterker worden. Défaitisme is „de weg van de minste weex-- stand". Volgens de wethouder heeft de jeugd de oude wereld afgeschud en zij raakt be zield met nieuwe, betere idealen, opdat défaitisme wordt afgezwox-en en straks ieder voor zich sterk kan zijn. De voox-drachtkunstenaar Willem van Cappellen boeide zijn publiek met verschil lende ernstige en luimige levensschetsen. De px-achtige verteltrant zorgde voor een uitermate aandachtig luisteren. Dukel niet langer alleen aan de spits In Leeuwarden In de vijfde ronde van het nationaal damtournooi in Leeuwarden is duidelijk gebleken, dat de deelnemers aan elkaar gewaagd zijn. De IJmuidenaar Dukel, die tot nu toe de ongeslagen leider van het tournooi was, verloor in deze ronde van de Overïjselse kampioen Jurg. Er moeten nu nog twee ronden gespeeld worden en bijna alle deelnemers hebben nog kans op een der eerste plaatsen. In de laatst ge speelde ronde verloor Bergsma van Dou- wes, Beers won van Ansems en De Jong won van Bandstra. De stand is tot dusver als volgt: Dukel 6 pnt., De Jong 6 pnt., Jurg 5 pnt., Beers 5 pnt., Bergsma 4 pnt. en Ansems 4 pnt. Dukel zal zich nog tegenover De Jong en Bex'gsma geplaatst zien. Uit nagekomen berichten blijkt dat Du kel zijn zevende partij speelde en deze strijd won van W. de Jong uit Haarlem, Bergsma speelde remise met Jurg, Beers met Douwes en Ansems won van Band stra. Alle spelers hebben nu zeven par tijen achter de rug. Dukel behaalde tot nu toe 9 punten, Jurg 8, Beers eveneens 8, Douwes en W. de Jong ieder 7, Bergsma en Ansems elk 6 en Bandstra 5. In het spel volgens Sonnebex-gersysteem wist Jurg de tweede prijs te bemachtigen, Beers de derde, Douwes de vierde en W. de Jong sleepte de vijfde prijs weg. KERNVERKIEZING PLAATWELLERIJ Voor de personeelskern van de Plaatwel- lerij N.V. wordt 5 Januari een nieuwe ver kiezing gehouden. De tegenwoordige leden, de heren H. E. Hagedoorn en P. Kok, respectievelijk voor de arbeiders en de beambten, stellen zich niet herkiesbaar. Voor de beambten zijn candidaten de heren J. Floor, J. Felix en M. J. Lafebex-; waarbij voor de eerste maal door mej. C. Schuyt ook het vrouwelijk personeel een candidate heeft. Onder de candidaten voor de arbeiders bevinden zich de heren L. Otte, A. Kok, C. J. P. v. Borre, H. Prinssen en J. v. d. Steeg. KERKPAD WORDT BETEGELD Op initiatief van de heer J. Harsveld worden pogingen aangewend om binnen afzienbare tijd het kerkpad en plein van de R.K. kerk tussen Wij kerstra atweg en Koningsweg met tegels te beleggen. Deze verbindingsweg bestaat thans uit een mengsel van fijn geklopte steen en kiezelstenen. Er heeft zich nu een „tegel comité" gevormd, dat voor de benodigde gelden om d.it plan te verwezenlijken gaat zorgen. CONCERT VAN R.K. HARMONIE „ST. CAECILIA". De R.K. Harmonie „St. Caecilia" zal voor de eerste maal onder haar nieuwe directeur, de heer Lou Tervoort uit Be verwijk, op Zatex-dag, 20 Januari, in ge bouw „Concordia" een concert geven. Medemerking verleent de R.K. Toneel vereniging „Opwaarts", regisseur de heer J. W. Schoot, met de opvoering van het blijspel in één bedrijf „De mooiste dag van ons leven". Door de kou is de groentemarkt uit de kou Hoge prijzen voor matige aanvoeren. Castricum haalde zelfs een record Het is voor de Kennemer groentenmark- ten geen slechte week geweest: er was een behoorlijk aanbod en de prijzen lagen op een redelijk niveau. De spruiten kwamen in het begin van de week zelfs tot 108 cent per kilo, maar Vrijdag liep deze prijs iets terug door de grote aanvoer; er werd toen van 6397 cent per kilo betaald. Boerenkool was heel goed te vex-kopen waarbij zelfs nog tot 30 cent per kilo werd neergeteld. Er waren nog enkele partij tjes glas-andijvie die voor hoge prijzen van de hand gingen: tot 80 cent per kilo. Prei is moeilijk uit de hard bevroren grond te krijgen en de prijs lag voor de kleine aanvoer dan ook eens zo hoog als vorige week: 47 cent per kilo was de top. Waspeen kwam ook al in kleine partijtjes aan de markt en de prijs varieerde hier voor van 1228 cent per kilo. Groot was de aanvoer van groene kool met iets gunstiger prijzen, nl. van 711 cent per kilo. Er was nog een partij bloem kool aan de markt, waax-voor tot 48 cent per stuk werd betaald. Op de laatste groenteveiling van het jaar hebben de Castricumse tuinders, gedach tig het spreekwoord „lest best", zelfs voor een grote en gevarieerde aanvoer gezorgd. De voor deze veiling genoteerde prijzen waren tevens de hoogste van het jaar. De tuinders kregen voor: Spruiten A f 0.80 f 1.28; spruiten B 2870; sla 514*/g; stoof sla 50 cent per kilo; boerekool 2736; andijvie 6060; prei 20; waspeen 818; witlof 4571; sjalotte 16; groenekool 9% 10Vs; peen III 5.40—8. Matige aanvoer op de bloemenveiling Nu de Kerst-drukte op de bloemenvei ling achter de rug is, daalt de aanvoer zienderogen. De bolbloemen worden nog maar in bescheiden hoeveelheden aange boden; de tulpen komen in steeds meer variëteiten aan de markt in de soorten: Hildegarde, Krelage-Trumph, White Sael en Crown-Imperial, waax-voor 60100 cent per bos werd betaald. Rose Copland ging zelfs tot 150 cent per bos. Narcissen zijn er weinig, hiervan liep de prijs nogal uiteen nl. van 2274 cent per bos. Hyacinten brengen in verhouding met de bollen, lager prijzen op, nl. van 526 cent per stuk. Blauwe druifjes zijn er minder dan voorgaande week, er werd van 926 cent per bosje betaald. Nog steeds komen er chrysanten aan de markt, waarvoor de animo minder werd. Bij de potplanten zijn het de cyclamens die in ruime maten worden aangeboden, de prijzen zijn matig nl. van 22110 cent per st.uk. Jubileumavond „Plan West" In het begin van 1951 is het zover dat de Beverwijkse winkelierscombinatie „Plan West" de dag zal herdenken waarop zij 20 jaar geleden werd opgericht. Om dit feest fleur te geven wordt op 1 Februari in het K. S. A.-gebouw een jubi leumavond georganiseerd. Op deze avond zal de Haarlemse rederijkerskamer „Al- berdinghk Thym" het blijspel „Twee oor vijgen" ten tonele voeren. Ook staat er dit jaar weer een boottocht op het px-ogramma en wel op 31 Juli met als einddoel Valkeveen. „KLAVER TWEE" SCHUDDE DE KAARTEN De Hoogovenstaten bridgeclub „Klaver Twee" heeft Donderdagavond in het Staten- huis aan de Velserweg de wedstrijden voor het clubkampioenschap weer voortgezet. De uitslagen luiden: Groen A: 1. Heren Hendriks—Bakker 25Vr m.pi 2. heer en mevr. Van Aalst 21% m.p. 3. heer en mevr. Vollaerts 20'/» m.p. 4. heren v. EekhoutBosman 19 m.p. 5. heren Holle manVeenstra 17 m.p. 6. heem LuttikSpan jaard 16% m.p. Ook v/erd er dezelfde avond nog een dupli- catie-wedstrijd gespeeld. Het resultaat was: heren v. d. GeerMinneboo en Kaandorp Koopmanschap winnen met 6040 m.p. van mevr. Kamphuis—heer Groen en de heren LoosmanAsjes. Castricum ZONDAGSDIENSTEN Doktoren: Van Zaterdagmiddag 2 uur tot Dinsdagmorgen 8 uur: dokter v. d. Werff, Bakkummerstraat 48. Wijkverpleging: zuster Lutgerink, To renstraat 29, tel. 401. PREDIKBEURTEN ds. Ned. Herv. Gem.: Zondag, 10 u., Kalf van Amsterdam; 7.30 u. n.m.: Cannegieter. Nieuwjaarsdag, 10 u.: Cannegietex-j korte wijdingsdienst. Ger. kerk: Zondag, 10 en 17 u.: Kornet. Maandag: 10.30 u.: ds. Kornet. Herv. Ev. Ver.: Zondag, 10 uur en 17 u.: ds. v. Duyne, van Amsterdam. HARDRIJDEN AAN DE ZEEWEG IJs en weder dienende worden er Zon dag en Nieuwjaarsdag op de Kennemer IJsbaarx te Castricum langebaan wedstrij den georganiseerd oiri geldprijzen. Ook voor de kinderen zijn er enige wedstrij den ingelast. ADVERTENTIE Kennemer Tax" FILIAAL ZEEWEG 275 - Tel. 5633 TEL. 4333 R.K. Jongenskoor „St. Tharcisius" Sedert enige tijd hebben .de plannen tot het vormen van een jongenskoor in de Velsen-Nooi-dse pax-ochie van St. Joseph vaste vox-m. Het groeiende koor heeft reeds de naam ,St. Tharcisius" aangenomen. Het is de bedoeling, dat dit koor in de toekomst de kerkdiensten zal opluisteren. Agenda voor Beverwijk ZATERDAG 30 DECEMBER Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: Abbott cn Costello op de universiteit. Luxor Thea ter, 7 en 9.15 uur: Tarzan finds a son. W.B.- Theater, 8 uur: Piraten van Monterey. ZONDAG 31 DECEMBER Kennemer Theatex-, 2,30, 4,30 en 7 uur: Abbott en Costello op de universiteit. Luxor Theater, 2,15, 4,30 en 7 uur: Tarzan finds a son. W.B.-Theater, 2,30 uur: De pony-expres, 4,30 uur: Piraten van Mon terey. MAANDAG 1 JANUARI Kennemer Theatex-, 2,30, 4,30, 7 en 9,15 uur: Allemaal onzin. Luxor Theater, 2,15, 4,30, 7 en 9,15 uur: Tarzan finds a son. W.B. Theater, 2,30, 4,30 en" 8 uur: Muiterij aan boox-d. DINSDAG 2 JANUARI Kennemer Theater, 8 uur: Allemaal on zin. Luxor Theater, 7 en 9,15 uur: Tarzan finds a son. fV Onderdak voor ouden Dit vorstige jaar-einde doet de IJmuidense mens soms vagelijk peinzen over hen, die een deel van de lange dag door de kou zwerven zonder het doel en de beloning van een bak troost of een kom soep, een wachtlokaal of een gere gelde huishouding thuis. Ze zijn er in IJmuiden, talrijk zelfs. De oudjes, die slechts de heer Willem Drees tot steun bezitten en bij de kinders in wonen, welke het vaak ook krap en kleinbehuisd hebben, zodat „opa nou maar es effe een straatje om moest gaan". Dus gaat Opa. Naar de andere oude man nen op de hoeken, bij de sluis, op de pleinen. Er zit een gaatje in z'n don kerblauwe wanten en de kou bijt in z'n vingers. Zijn oren tintelen. Eens per week ls ex- een lichtpuntje, doordat de dames van het UW soos hou den in het Oud Katholiek Ver enigingsgebouw, maar voor de rest is het donker en koud en akelig en nou ja zwijg maar. Zou er voor deze mensen, die toch ook recht hebben op een stukje vreugde in de avond van hun bestaan, geen enkel lokaal te vinden zijn, dat meer keren per week open is? Waar een kachel staat en waar ze met de kaarten kunnen spelen? Waar alle groeperingen in deze gemeente samen kunnen werken want dat vooral is belangrijk hier, omdat er te veel op eigen kompas gevaren wordt tot nu toe? Gestrande meeuw Het geschiedde op Tweede Kerstdag dat uit de J. P. Coen- straat in IJmuiden een draad- bericht xx aar het politiebux'eel sprak over een arme zee meeuw, wiens vleugelen vex'- waxd waren in een over de straat gespannen lijntje. De hermandadden klommen kleu mend op hun rijwielen en be gaven zich derwaarts, waar de koene zoon van de heer de Graaf reeds bezig was met een dubbele ladder en onder ge- griezel der massa plus gevaar voor zichzelf de gestrande hoogvlieger te bevrijden. Enige minuten nadien klap wiekte de meeuw dankbaar krijsend de hemel tegemoet. Wij verwachten thans elk mo ment een meneer uit Amster dam, die een gouden medaille voor zich uitdraagt namens de Sophia-vereniging en kennen kleine Jan reeds nu onze vet- lederen onderscheiding toe voor dit waarlijk stoute stukje. Dun Boekhandelaren van Kenne- merland: weest op uw hoede. Er struint een manmens door dit gewest, getooid met een dun brilmontuur en een net voorkomen, die de boekwinkels betreedt met een bestelling voor kantoorbehoeften, zeg gende dat hij de afgezant is van een accountantskantoor of iets dex-gelijks. Buiten deze bestelling vraagt hij meestal om een aantal boekwerken, die de handelaar ocharm toevallig niet in voorraad heeft. De be hoeften neemt hij dan maar vast mee, om de boeken komt hij later, zegt hij. Het is niet waar, mede-dienaren van het gedrukte woord. Hij kómt nier terug. Hij drukt u. De hoofden bUeen Als het nieuwe jaar geko men is en het ziet er naar uit dat het doorgaat zullen de klanten der Velsense win keliers de spaarsystemen, die hun leveranciers te hunner en eigener behoeve in het dure leven riepen, ook bij de con currentie kunnen gebruiken. Dat is een schoon en goed stuk samenwerking dezer Velsense - winkelmannen. Spaarzegels van uw manufacturier kunt ge in 1951 dus ook bij de radio man gebruiken volgens de me thode: „wat u bij de een spaart, hebt u bij de ander ook". Het is de eerste Nederland se gemeente, waar zulks ge schiedt en de middenstanders zijn er trots op en de klanten blij mee. Gouden gloriae De Wijkers zijn in het Nieu we Jaar rijkelijk vertegen woordigd rond de feestdis. Daar is allereerst het echt paar Wijker-Stam, dat op 4 Januari de Jacob van Heems kerkstraat op bezoek krijgt wegens de gouden bruiloft en bovendien viert Hendrik Wij- ker met zijn gade Grietje Wijker-Wijker plus een uit gebreide schax-e kinders en kin ders van kinders op de zesde Januari het festijn van een halve eeuw hou en trouw. In Castricum, waar Hendrik het tuindersvak omarmd heeft na dat hij 32 jaar geleden de visserij een laatst vaarwel toe riep en de trawl aan de wilgen hing. De baas was de eerste schip per, die tussen veertien en achttien een mijn in IJmuiden aanbracht en eer dat gevaar lijke bakbeest naar zijn vade ren gezonden was, heeft er heel wat bewogen in 't IJmui den van toen. Beide Wijkerparen: van har te proficiat en een gelukkig Nieuwjaar alvast. In de vergulde gloria De tweede Januari van het jaar 1911 beklom een bedees de 19-jarige klerk een kruk op het kantoor van de Alge mene Visserij Maatschappij in IJmuiden. Hendrik Lugtig was zijn naam en gering zijn loon. Een jaar later ging hij mee, toen de onderneming naar de VEM werd overgeheveld en hij zwierf het ganse veelkleu rige visserijbedrijf door, kreeg verstand vhn alle touw dat ex- op de wereld te koop is voor de tx-awl, van alle staaldraad, dat de reep versterkt en raak te thuis in de vriendelijke bijbels der sociale wetgeving, die hij netjes in een opmerke lijk geheugen wegstopte om ze er zo nodig mondeling uit te halen ten gerieve van de ve len, die hem kennen als een kuierend naslagwerk. Op twee Januari worden de VEMmetjes buiten gezet: van 11 tot 12.30 uur receptie aan de Zuidzij om deze heer H. Lugtig het morele loon te ge ven, dat hem zo hevig toekomt na dees' veertig jaren. Het spook van de Breêroo Er is Woensdagavond onder de bleke maan een groot ge rucht vernomen binnen de tin nen van het slot te Santpoort. Met het krassen der uilen ver mengden zich schuivende voet- stappen boven het hoofd des slotbewaarders, die met zijne gade reeds ter sponde lag. Niet slechts schoven er voetstap pen, maar de elektrieke kaars op zolder wex*d hoor baar voor de echtelieden aangeknipt. De toen zeer wakkere slot bewaarder heeft alarm gesla gen en enige nabijgelegen pachters met hun horigen te wapen geroepen. Ook de rak kers van de schout wetten hun hellebaarden bij dit boos ge druis en deze standvastige mannen klommen ten zolder om de onverlaat bij het wam buis te vatten. „Het luik is door de insluiper gegrendeld", riep de bewaar der nog, maar de krachtige schouderen van Santpoorts ge rechtsdienaren raakten er reeds tegen en het stoof open als een boek op de tocht. Met flambouwen en toort sen is de burcht en hare heer lijkheid afgezocht, maar niets deed zich horen of zien dan de uil voornoemd en een glimla chende maan. Slechts een wade van crêpe papier wapperde laatdunkend in het dakraam, ten teken dat de insluiper niet langs die weg was binnengetreden. Spoken komen dan ook lie ver door het sleutelgat. LAMPENIER. ZONDAG 31 DECEMSgft EN MAANDAG 1 JANt/^y IJMUIDEN: Ned. Herv. Kerk, Kanaalstraat 7 10.30 uur: ds. D. C. van Wij 19 uur: ds. J. van den Berg. 10.30 uur: ds. D. C. van WijnsaaJ1^' Geref. Kerk, Ichtuskerk, Zonda.T" 10.45 uur: ds. C. W. Thijs; 15.30ïl' uur: ds. R. D. Beukema. Maandag 30 ds. R D. Beukema. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.) Zonfc, 17 uur: ds. A. Jagersma. Maand,?;! uur: ds. R. Jagersma. Chr. Geref. Kerk, Zondag 10 en lfi Candidaat P. Vuyst, van Aneldr!^ Maandag, 10 uur: Candidaat P. Vuvö Doopsgezinde Gemeente, Helmstraat uur: ds. W. Veen. 118 Oud-Katholieke Kerk, Zondag, g Heilige Dienst; 10 uur: Hoogmis- S uur: Lof van Oudejaarsavond. Maand 8uur: Heilige Dienst; 10 uur: -Hocien? Donderdag, 9 uur: Heilige Dienst. Zat? dag (Dx-iekoningen) 9.30 uur- mbii, Dienst. eUlg{ Leger des Heils, Zaterdag 19 uur: B'rf stond; 19.30 uur: Straatzang. Zondag uur: Heiligingsdienst; 12.15 Zon. dagsschool; 16.50 uur: Oud.ejaarsherden king. Maandag, 19.30 uur: Motto-bijt*,' komst. Woensdag, 20 uur: Soldatenb eenkomst. Donderdag, 19.30 uur: Stra?: zang. IJMUIDEN-OOST: Ned. Herv. Kerk, Goede Herderke^ Zondag, 10.30 en 19 uur: ds. G. Wasje- naax\ Maandag, 10.30 uur: ds. G. WjJ senaar. Geref. Kerk, Goede Herderkerk, Zon- dag 9 en 16.30 uur: ds. J. van Buuren Maandag, 9 uur: ds. C. W. Th(|j. Ver. v. Vrijz. Herv., Zondag, 17 uur: piot dr. M. A. Beek, van Amsterdam. Evangelisatievereniging „Elon", Casern- broot-zijstraat, Zondag, 10 uur: Joh. H Oostveen, van Voorburg; 19.30 uur:Hei^ lig Avondmaal o.l.v. J. Sevensma, van Amsterdam. Maandag, 10 uur: J, Se vensma, van Amsterdam. Vergadering van Gelovigen, Esdoorn straat 30. DRIEHUIS: Geref. Kerk, koffiekamer Westerveld Zondag, 10.30 uur: ds. J. van Buuren Evangelisch Lutherse Gemeente, koffie kamer Westerveld, Zondag, 16 uur: ds. J. J. Simon. Maandag: Geen dienst. VELSEN: Ned. Herv. Kerk, Zondag, 10 uur: ds. J. Bronsgeest van Haarlem; 19.30 uur: ds, L. Brink. Maandag, 10.30 uur: ds. L. Brink. VELSEN-NOORD: Geref. Kerk, Zondag, 10 en 17 uur: ds. A. C. van Noord. Maandag, 10 uur: ds. A. C. van Nood. BEVERWIJK: Grote Kerk, 10 uur: ds. J. D. Jansen; 39 uur: ds. J. O. Norel. Maandag, 10 uur: ds. F. C. Willekes. Populierenlaan, 10 uur: ds. F. C. Wille kes; 19 uur: ds. W. Oorthuis. Jeugdkapel, 10 uur: Wika H. Wallen burg. Doopsgezinde Gemeente, Zondag, 19.30 uur: dr. Alb. Vis. Maranatha, Zondag, 10 uur: G. Nieu- wenhuijzen, van Den Haag. Géén Zon dagsschool. Maandag, 10 uur: P. D. Bar- delmeyer, van Noordwijk aan Zee (Hei lig Avondmaal). Leger des Heils, 10 uur: Heiligingsdienst; 12 uur: Zondagsschool; 20 uur: Oude jaarsavondoverdenking. Maandag, 20 u,: Motto-avond onder leiding van eerste luitenante M. E. Meyberg. WIJK AAN ZEE: Voorin. 10 uur: ds. W. Oorthuys; 19,30 uur: ds. J. D. Jansen. SANTPOORT: Ned. Herv. Kerk, Zondag, 10 uur: ds, G. J. Waardenburg, van Haarlem; 19 u.: ds. P. A. Tichelaar. Maandag, 10 uur: ds. P. A. Tichelaar. De Toorts, Zondag, 10 uur: ds. P. A. Tichelaar; 19 uur: dr. M. van der Voet,, van Haarlem-N. Kapel: Geen dienst. Geref. Kerk, Zondag, 9.30 en 17 uur. ds. M. W. J. C. de Kluis. Maandag, 9.30 ti: ds. M. W. J. C. de Kluis. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), Zondag, 10 15 uur en Maandag 10.30 uur: ds. N. Bx'uin. HAARLEM: Church of England, Kinderhuissingel, 3 p.m. Evensong, rev. C. E. Wearne. ADVERTENTIE DRANKGLAASJES vanaf 14 ct BIERGLAZEN10 Ct. BOWLGLAZEN W ct SCHENKKURKEN 25 Ct, APPELBOREN 40 ct. Alle spullen om te bakken en te braden 96 - Tel. 4654 Willemsbeekweg IJmuiden-Oost. Weinig verandering. De Zeelandxa, di Vrijdag als enige trawler aan de afslag xvas, kreeg vrijwel dezelfde noteringen als Don derdag. De wijting daalde tot f 10 en f per kist en de piepers brachten het gemifl' deld tot f 23 per kist voor de goede Kwau* teiten. De Zeélandia, welke een reis maas* te van 12 dagen, besomde derhalve f li Engeland beter. De noteringen Engeland waren Vrijdag goed. Vooral wijting, die de laatste dagen in flinke noc veelheden wordt aangevoerd, is duur. Herman, welke Vrijdag aan de afslag te Grimsby, besomde voor een dertien®" co role mol V3TI 700 se reis met een aanvoer van 2225. waarvan 400 kisten wijting, ruim Race. De Abraham, welke w- middag nog op thuisreis was voorm terdagmarkt van Grimsby, meldde e b uren vertraging te hebben gehad wB een mankement aan de ketel. Op dat ment moesten alle „zeilen" bijgezet J den om nog op tijd binnen te kunnen voor de Zaterdagmarkt. he. De totale aanvoer van Abraham dx-aagt: 600 kisten wijting, 70 kisten s vis, 80 kisten gul, 130 kisten koolvi-.. aluminium kisten met hake en 80 ax nium kisten makreel.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 14