NATIONALE I SPECIALE KOOPJES Toneelspeler viert zijn jubileum ten bate van nagelaten betrekkingen van collega's Laatste aanwijzingen van de K.N.A.C. Sleutels en Sloten Ir' i Zaterdag 30 December 1950 Jo Sternheim veertig jaar op de planken De acteur Jo Sternheim, zakelijk leider van het Amsterdams Toneelgezelschap, zal in het begin van het volgend jaar een ju bileum vieren: veertig jaar geleden begon hij zijn loopbaan op de planken. Hij wordt gehuldigd in de hoofdstedelijke Stads schouwburg op Zaterdagavond 3 Februari na afloop van de opvoering van „De reis van Noach op de wateren" van André Obey, in welk stuk hij evenals kort voor de oorlog de titelrol vervult. Aanvankelijk voelde Jo Sternheim niets voor een jubileumviering. Hij heeft in het plan van zijn vrienden en bewonderaars slechts toegestemd op de nadrukkelijke voorwaarde dat de opbrengst van een te houden inzameling de basis zal vormen voor het fonds voor weduwen en wezen van Nederlandse toneelspelers, voor de oprichting, waarvan hij réfeds jarenlang heeft geijverd en die dezer dagen officieel geschiedde. Jo Sternheim namelijk geniet behalve als acteur ook een reputatie als strijder voor sociale verbetei'ing. Veel heeft hij in de loop van zijn met onver moeibare energie bestede leven gedaan voor de ontwikkeling van de arbeiders in ons land, ook met het houden van lezingen en voordrachten. Van 1923 af had hij als lid van het bestuur van de Nederlandse Toneelkunstenaars-Vereniging een belang rijk aandeel in de verheffing van de maat schappelijke positie van zijn collega's. Een van de voornaamste resultaten van zijn streven was de oprichting van het Pen sioenfonds van Nederlandse Tonelisten. Het heeft hem echter nimmer kunnen be vredigen dat de middelen ontbraken om ook de nagelaten betrekkingen te ver zorgen. Daarom richt hij zich thans in de circu laire, die door het huldigingscomité wordt uitgegeven, met onder meer de volgende woorden tot het publiek: „Een jubilaris, die zichzelf aandient is geen alledaags ver schijnsel. Ik kan mij zulks veroorloven De nieuwe Wegenverkeerswet De K.N.A.C. brengt in herinnering, dat de nieuwe bepalingen voor het wegver keer een ernstige poging betekenen het verkeer in betere banen te leiden. Voet gangers worden evenals alle andere weg- gebruikei-s verplicht de veiligheid op de weg niet in gevaar te brengen en voorts de vrijheid van het verkeer niet zonder nood zaak te belemmeren. Zij behoren in begin sel op de voetpaden te blijven en de rij banen slechts voorzichtig, haaks op de verkeersrichting en zonder nodeloze on- derbi'eking over te steken. Fietsers moeten zoveel mogelijk gebruik maken van beschikbare rijwielpaden. Het geleiden van een hond is weer toegestaan, ma^g dan op de rijbaan (behandel de die ren met zachtheid!). De linkerbocht mag behalve halfruim ook weer zo ruim moge lijk worden genomen. Behalve voor zware bussen en vracht auto's en bij het gebruik van een aan hangwagen zijn de maxixnum snelheden vervallen, maar vervangen door het veel strengei-e en meer verantwoordelijkheids gevoel eisende voorschrift, dat het voer tuig tot stilstand moet kunnen worden ge bracht binnen de afstand, waarop de weg naar voren kan worden overzien en waar over deze vrij is. Het berijden van de lin kerhelft der rijbaan bij het inhalen op of dicht voor wegkx-uisingen is imperatief verboden. De voorTang van snelverkeer op langzaam rijverkeer blijft gehandhaafd, maar trams krijgen weer voorrang op mo- torverkeer. Behoudens enkele voor de hand liggende uitzonderingen mag zowel in als buiten bebouwde kommen voortaan alleen aan de rechterzijde worden stilge staan. Op de buitenwegen moet voldoende afstand worden gehouden van voorliggers voor het invoegen van inhalend verkeer. De bepalingen inzake het onnodig gebruik van geluidsignalen zijn verscherpt. De K.N.A.C. wijst voorts met nadruk op de invoering van strengere strafbepa lingen voor vexkeersdelicten voor alle weggebruikers, echter in het bijzonder bij dood en lichamelijk letsel door schuld en bij overmatig alcoholgebruik door be stuurders van alle soorten voertuigen. De intrekkingstermijn van het rijbewijs kan in zulke gevallen tot vijf jaar, bij recidive zelfs tot tien jaar worden verlengd. ADVERTENTIE Wilt Gij ONDERWIJZER worden Vraag: dan NU nog ons nieuwe Prospectus (12de drub 1951) aan b(j RESA-HILVERSUM (Bekende Schriftelijke Cursus) omdat het jubileren geen doel in zichzelf is, maar slechts een aanleiding. Er bestaat wel een fonds voor acteurs, maar dit biedt geen enkele dekking voor het onderhoud van vrouw en kinderen. Zoals het in de wereld vaak gaat, wordt er over het goede meer gesproken dan er naar gehandeld en ook over dit onderwerp zijn al vele woor den gevallen, zonder dat de zaak zelf er een stap verder door kwam. Het fonds is dringend nodig in de naaste toekomst en dit jubileren was een prachtige aanleiding om een grondkapitaal bijeen te brengen voor de stichting daarvan. Indien het pu bliek mij in ruil voor een veertigjarige toneelarbeid daarin wil steunen en dit ge baar door belangrijke giften onderstrepen, dan krijgt de eer van dit jubileum zin en inhoud, niet alleen voor mij, maar vooi' de gehele gemeenschap van toneelspelers". Om voldoende gelden voor het jubileum geschenk bij elkaar te krijgen, zal er ge durende de eerste tien dagen van Januari 1951 in de schouwbux-gen (dus ook in de Haarlemse) bij iedere voorstelling direct na de pauze eexx collecte worden gehouden. Een van de leden van het spelende gezel schap zal daarbij enkele woorden van aan beveling spreken. Het is te hopeix dat het publiek dit uitzoxxderlijke gebaar zal waar deren en de bedoeling ex-van steunen. Ter huldiging van Jo Sternheim is een ere-comité in het geroepen, dat onder voorzitterschap staat van de minister president dr. W. Drees en waax- verder de minister, de staatssecx-etaris en de secreta ris-generaal van het ministerie van O. K. exx W. deel uitmaken, evenals de commis saris der Koningin in de provincie Utrecht, de heer M. A. Reinalda en de burgemeester van Amstex-dam, mr. A. J. d'Aïlly. ADVERTENTIE betrouwbaar verzorgd door CJvd Broek hoofdvert Ups' Slotenfabr. Schaken Tournooi te Hastings Te Hastings wox-dt het jaarlijks interna tionaal schaaktournooi gehouden. Na de tweede ronde is de stand: 1 tot en met 5: Rossolimo, O'Kelly de Galway, Pen rose, Unzicker en Thomas, ieder 1Vz punt. 6 en 7. Golombek en Adams, ieder 1 punt. 8. Castaldi Vz P- 9 en 10. Philips en Barden 0 punten. Tournooi te Luzern De uitslagen van de vijfde ronde waren: ChrïstoffelKupper VzVz, Kaliwoda Pilnik 0-1, GiustolisiBlau VzVz, dr. EuweGrob 1-0. Dr. Euwe, die met zwart speelde, won na 34 zetten van de Zwitserse beroeps-schaakmeester Grob. De stand na de vierde ronde luidt thans: 1. Euwe 4 p. 2. Pilnik 3 p. 3. Blau 2Vz P- 4. Christoffel 2 p. 5 en 6. Giustolisi en Kup per. ieder 1 Vz P- 7- Grob 1 p. 8. Kaliwoda Vz P- ADVERTENTIE bij %£lUeeXt VOOR DE BABY ANEGANG 46 Finale schooltournooi is reeds begonnen Werd vorig jaar het schaakkampioen schap voor scholiex-en van Haarlem gewon nen door een leerling van het Gemeentelijk Gymnasium te Den Helder, het ziet er naar uit, dat deze jongeman, J. P. Bommel, zijn titel gaat prolongeren. Dat de Haax-lemse schakels er fel op gebeten waren, de titel in Haarlem te krijgen, spreekt, doch de plannen strookten niet met die van de kampioen, die onverdx*oten op de titel af gaat en reeds de finale bereikte. Zijn eex-ste pai-tij daarin won hij reeds. De meeste concux-rentie zal hij wel ondervinden van O. den Boeft. die in de eerste ronde van de finale echtex-, na verschillende keren de winst te hebben laten glippen, niet verder kwam dan remise. In het invitatie-tournooi trok het falen zowel van Schneiders als van Haitsma de aandacht, waardoor T. Halbertsma, die van beiden won, lauweren kon oogsten. In Groep B van het toux-nooi gaat P. A. Hoog en doorn rechtstreeks op de overwinning af. In het tournooi om het jeugdkampioen schap van Noordholland is in de A-groep W. J. Geus (Den Helder) favoriet; hij scoox-de x-eeds 3Vz punt uit 4. R. den Boeft (Haarlem) is ca'ndidaat voor de tweede plaats; hij heeft slechts een half punt min der dan Geus. In de B-groep is J. P. Verhoeff (Haar lem) favoriet. Voetbal Maandag speelt H.F.C. tegen Oud-Internationals Het bestuur van HFC doet zijn best de jaarlijkse wedstrijd tegen de Oud-Internatio nals op Nieuwjaarsdag door te laten gaan. Wij deelden mee, dat het de bedoeling is de sneeuw op het veld Maandag weg te ruimen en verwacht wordt, dat de grond niet te hax-d zal zijn voor het jaarlijkse partijtje voetbal. De Oud-Internationals komen uitsluitend tegen HFC uit. In de loop der jaren heeft een dergelijke ploeg wel eens gespeeld, doch er is afgesproken, dat de oudste voetbalclub uitsluitend als tegenstandster van het elftal spelers, dat in internationale ontmoetingen is uitgekomen, zal fungeren. In 1923 is de serie wedstrijden begonnen. Just Göbel stond toen in het doel en tot de spelers behoorden ook Dirk Lotsy en Jan Thomee. Het resultaat was, dat HFC met 41 won. Tot nu toe zijn twintig wedstrijden ge speeld. De uitslagen luiden: 1923 4—1 1934 3—4 1925 2—.4 1935 8—3 1926 6—3 1936 7—3 1927 3—2 1937 5—4 1928 8—9 1941 2—1 1929 10—7 1946 3—5 1930 4—1 1947 6—5 1931 3—2 1948 2—4 1932 26 1948 (Kerstmis) 44 1933 3—1 1950 4—5 De stand luidt dxxs: HFC 20 12 1 7 25 89—74 Oud-Internationals 20 7 1 12 15 74—^89 De opstelling van het elftal der Oud-Inter nationals. dat Maandag de strijd aanbindt, is: doel: Halle; achter: Caldenhove en Stoffëlen; midden: Paauwe, Pellikaan en Stijger; voor: Wels, Schaap, Roozen. Smit en Drager. Geen veldsporten De voor Zondag vastgestelde wedstrijden van de Koninklijke 'Nederlandse Voetbal bond, van de Koninklijke Nederlandse Hockeybond en van het Nederlands Hand bal verbond zijn uitgesteld. De jaarlijkse wedstrijd tussen de HAV „Haarlem" en de cricketclub „Haarlem" gaat Maandag niet door. Voor de kinderen 4 <92 „We moesten nou eerst maar eens even gaan uitrusten van die klimpartij!" vond Rick. „En dan vooral in de schaduw!" „Ja", zei Bunkie. „Ik bengeloof ik, al aan één kant bruin gébakkefiOei wat steekt die zon hier!" Dicht bij hen stond 'n plant met brede blaren, die net 'n lekkere schaduw op het zand wierpen; daar kropen ze onder. Hèhèzuchtte Bunkie. Dat is beter. Heb jij ook zo'n dorst?" „We moeten straks maar eerst eens gaan zoeken naar water," stelde Rick voor. „Als we wat uitgerust zijn, moeten we maar op stap gaan." Ze zaten naast elkaar, in de schaduw, en keken naar de blauwe bergen, die heel in de verte tegen de hemel afstaken. Uit een van die toppen kwam een rookpluim, dat was 'n vulkaan. „Die berg is zeker in brand geraakt door de zonnehitte," veronderstelde Bunkie. Toen ze wat gerust hadden, gingen ze op onderzoek uit Athletiek Openbare werken en de aanleg van een sintelbaan In de „HAV-er", maandblad van de H.A.V. „Haarlem", wordt meegedeeld, dat bestuursleden der athletiekvereni^ing een bespreking hebben gehad op het bureau van Openbare Werken over de aanleg van een sintelbaan. Zonder thans positieve ver wachtingen te kunnen uitspreken, kan meegedeeld worden, dat in de toekomst van de zijde van Openbare Werken zeker alle medewerking mag worden verwacht, schrijft het bestuur. Voorts lezen wij, dat de ledenvergadex-ing aan Jan Hut, aiè zich in Voorburg heeft gevestigd, het erelidmaatschap heeft aan geboden. Schaatsenrijden Kampioenschap schoonrijdan van Noordholland Te Hoofddorp is Vrijdag het provinciaal kampioenschap van Noordholland schoon- rijden verreden. De uitslagen luiden: Dames: 1 mevrouw Brinkmeyer-Koele- mey (Beets). 2. mevrouw Rommelaar- Timmerman (Hengelo). 3. mejuffrouw Molenaar (Hoofddorp). Heren: 1. D. W. Visser (Schagen) kam pioen. 2. H. Wesselo (Bussum). 3. A. Goed hart (Zaandijk). Paren: 1. mevrouw C. Brinkmeyer-Koele- mey en Hazelbach (Gouda). 2. mejuffrouw L. Molenaar en H. Wesselo 3. mevrouw M. I. Rommelaar-Timmerman en J. J. Blauw- boer (Middenmeer). Junioren dames: 1. mejuffrouw C. Bontje (Hoofddoi'p). 2. mevrouw F. Duinlter- Schoo (Aerdenhout). 3. mejuffrouw De Ruiter (Beemster). Junioren heren: 1. J. J. Hazelbach (Gou da). 2. C. van der Woude (Zaandijk). 3. G. Oskam (Hoofddorp). Junioren paren: 1. mejuffrouw Bontje en Van der Bam (Hoofddorp). 2. mevrouw Waal-Hartog (Beemster) en Waal (Beem ster). 3. mejuffrouw De Ruiter en Köhme. Mejuffrouw Bontje uit Hoofddorp is er in geslaagd dit seizoen drie eerste prijzen in de junioren-klasse te verovejren, waax-- door zij gerechtigd is in het vervolg in de seniox'en-klasse uit te komen. Na afloop heeft de heer J. A. Hogeveen uit Den Haag de prijzen aan de winnaars overhandigd. De jux-y bestond uit de heren J. A. Hogeveen, scheidsrechter, W. Spaans, P. van Wijngaarden en J. Stuurman. Kees Broekman kampioen van Noordholland Op de baan van de Berger IJssportver- eniging zijn wedstrijden gehouden om het kampioenschap van Noordholland lange baan. Kees Broekman nam aaxx de wed strijden om het kampioenschap deel. Hij Won op de drie afstanden en werd gemak kelijk kampioen van de provincie. Ook Jan Langedijk, die weer in training was gegaan, reed mée en werd derde in het algemeen klassement. De uitslagen luiden: 500 meter: 1. Broekman, 49.7 sec. 2. Ro- zendaal (Warmenhuizen) 50.4 sec. 3. Lan gedijk (Beemster) 50.6 sec. 1500 meter: 1. Broekman 2 min. 36.8 sec. 2. Chardon 2 min. 44.9 sec. 3. Langedijk 2 min. 49.9 sec. 5000 meter: 1. Broekman 9 min. 24.1 sec. 2. Chardon 10 min. 8.1 sec. 3. Strybis (Ha- rencai-spel) 10 min. 23.4 sec. Velsen FIETSENDIEF ACHTERHAALD Bij een rijwielhersteller in Velsen-Noord bood Vrijdag een onbekende een zo goed als nieuwe fiets" te koop aaxi voor. 60. De reparateur was door dit aanbod een beetje bevreemd, hield de man aan de praat en belde middelerwijl de politie op, die de onbekende even later een verhoor afnam. Hij bleek afkomstig te zijn uit dé Wieringermeér en door informatie bij de Rijkspolitie aldaar kwam aan het licht, dat de fiets daar inderdaad ontvreemd is. De man werd door de Velsen politie „uitge leverd". Een stamgast van een IJmuidens café, die Woensdagavond zijn riiwiel achter het café had laten staan, ontdekte later dat de fiets verdwenen was. Toen de pleegzoon van de caféhouder dit hoorde ging hem een licht op: hij was die nacht een regelmatige klant van zijns vaders tapkast tegengekomen met een fiets aan de hand. De man had hem met dikke tong gevraagd, of hij nog staaf batterij en te koop wist, want het licht brandde niet. De bezoeker woon in Badhoevedox*p en de politie is hem onmiddellijk gaan halen om hexn nauwkeurig aan de tand te voe len. Hij heeft nog niet bekend, maar zijn verklaringen kloppen allerminst. De fiets is nog niet teruggevonden. Agenda voor Velseira Zaterdag, 30 December Thalia, 19 en 21.15 u.:, „Opstand op Cuba". Zondag, 31 December Thalia, 15 u.: „De laatste der Roodhuiden". 19 u.: „Opstand op Cuba". Maandag, 1 Januari Thalia, 15 u.: „Wat en half wat in het cix-cus Bottini". 19 en 21,15 u.: „Nie mand de deur uit". Dinsdag, 2 Januari Thalia, 20 u.: „Niemand de deur uit". ADVERTENTIE life ADVERTENTIE I De eerste grote stap vooruit 1 i Uw gezondheidstoestand elke 1 drie jaar gecontroleerd! U heeft recht op dit onderzoek wanneer U bij. ons een verzekering met overlij densrisico sluit s H of heeft lopen, waarvoor een jaarpremie van i ffj 150,of meer wordt betaald. s H De kosten van het onderzoek zijn voor onze re- 1 kening; het resultaat daarvan blijft voor ons 1 H geheim. s Dit is de eerste grote stap, binnenkort volgt de s H tweede grote stap vooruit. H Vraagt onze brochure, waarin*onze stappen S H uitvoerig worden belicht. S I LEVENSVERZEKERING-BANK N.V. I ROTTERDAM rrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr rrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr rrrrrrrrrrr^rrrrrrrrrrr rrrrrrrrrrflRrrrrrrrrrrr De grootste in Nederland Winterhanden? PUROL SCHEEPVAART Aagtékerk, 29 te Genua. Amstelkerk, 28 rede Port Amboin. Amstelland, 25 te Buenos Aires v. A'dam. Amstelvaart, 26 te Karachi. Andïjk, 28 te New Orleans. Annenkerk, pass. 28 Elbe Cape. Arendsdrjk, pass. 23 Scillies. Averdijk. 28 te New York v. R'dam. Appïngedam. 28 v. Alicante n. Carlagena. Aalsum, 28 te Durban. Aardijk, 28 400 m. O Bermuda Alamak, 29 te Basrah. Alcyone, 28 in Providence NW Channel Aldabi, 29 v. Antwerpen te R'dam. Alderamin. 28 150 m. N Kp. Verde. Alpherat. 28 1050 m. OZO Bermuda. Alwaki, 28 140 m. W Fort Aleze. Aletta (t), 28 v. Pladjoe n. Penang. Bengkalis, pass. 28 Kreta Bali, 24 te Philadelphia. Boschfontein, pass. 28 Gibraltar. Boskoop, 28 750 m WtZ Madeira. Clavella (t), pass. 28 Port Soedan. Corilla, 23 te Cornbrook. Cofyda, pass. 28 Guardafui. Caltex Leiden, pass. 29 Malta. Cottica, 28 te Paramaribo. Caltex Delft, 28 Verw. pass. Perim. Caltex Nederland (t), pass. 28 135 m. OZO Djeddah. Delft, 28 bij Bermuda. Drente, 26 v. Los Angeles te San Francisco. Diemerdijk. 27 v. Balboa. Dalerdijk, 28 540 m. W Flores. Esso Amsterdam (t). pass 28 Azoren. Erinna (t), 27 te Balikpapan. Friesland (SSM), 28 v. Londen n. Danzig. Felipes (t), 27 v. Hongkong n. Pladjoe. Garoet, pass. 29 Dover. Hector, 28 te Lissabon. Hersilia, 29 te R'dam v. Antwerpen. Helena, 28 v. A'dam te Paramaribo. Hydra, 28 te Laguaira. Heelsum, 29 te R'dam v. Savanna. Hermes, 28 650 m NtO Sombrero. Hoogkerk, 28 nog te Mozambique. Java, 26 te Boston. Kota Agoeng. pass. 28 Perim. Kota Inten, 28 dwars Djeddah. Kelbergen, pass. 28 Lissabon. Luna, 28 v. Athene n. Famagusta. Laertes. 24 v. Djakarta te Singapore. Lawak, 26 v. San Francisco te Astaria. Laurenskerk, 29 v. Bandarshapoer n. Koweit. Leersum, 28 v. Duinkerken n. Antwerpen. Lekkerkerk, 29 v. Antwerpen n. R'dam. Larenberg, pass. 28 Burlings. Lombok, 28 b- Poeloelaut. Macuba (t), 28 v. Kielerkanaal. Marken, 28 v. Antwerpen n. Dakar. Midas, 29 v. A'dam n. Spanje. Molenkerk, 28 te Antwerpen. Maaskerk, 28 bij Bi.jouga eil. Mapia, pass. 28 Kp. San Antonio. Mataram, 28 190 m. O Malta. Meerkerk, 29 te Marseille verw. Mentor, 28 dwars Bougaroni, Mex-wede, 28 525 m. NO Flores. Modjokerto, 29 te Semarang. Murena (t), 29 vm. verw. Port Said. Mijdrecht (t), 28 275 m. WNW Anderhalf graads kanaal. Nestor, 29 te R'dam. Overijsel, 28 te Cochin. Oberon, 20 v. Curagao n. Maracaibo. Orestes, 24 te Buenos Aires. Phrontis, 28 te Suez. Prins Joh. Willem Friso, 28 v. R'dam n. St. John Poelau Laut 27 te Soerabaja. Frins Willem V. 28 v. Rouaan n. Dakar. Prins Philips Willem, 29 v. Barcelona te Gibral tar verwacht. Papendrecht (t). 28 verw. pass. Rasalhadd. Roepat, 29 te Tj. Pandan. Riouw, 26 v. Port Swettenham n. Djakarta. Roebiah, pass. 28 Kp. Comorin. ADVERTENTIE Heringa Wathrich HAARLEM CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS Rijnland, 28 150 m. Z St. Pauls Rocks. Ruys. 26 v. Hongkong n. Yokohama. Salatiga, 28 v. Penang te Port Swettenham. Schiedijk, 28 v. Antwerpen n. R'dam. Slad Schiedam, pass. 28 Ouessant n. Vlaardingea Sibajak, 27 v. Aden. Siamat, 27 te Penang. Soestdijk, 25 v. Soerabaja te Djakarta, Sumatra, 24 v. Charleston te Baltimore. Stentor, 28 te Izmir v. Beyrouth. Salawati. 28 te Suez. Schiedijk. 29 te R'dam v. Galveston. Stanvac Djirak, 28 v. Soengeigerong n. Tjuban, Tjibadak, 28 v. Durban n. Mauritius. Tomori, 28 v. Suez n. Belawan. Teiresias, 27 v. Probolinggo te Djakarta. Tomini, 26 v. Makassar n. Semarang. Trompenberg, 24 v. Mobile te New Orleans, Tabian, 29 te A'dam v. Soerabaja. Talisse. 29 te Tilbury. Titus, 23 v. Algiers te Tunis. Trompenberg, 23 v. New. Orleans n. Jacksonville Tankhaven III (t), 28 rede Pulo Sambu. Triton, 29 te Puerto Plata. Tasmas, 25 te Hongkong. Telamon, 25 te Philadelphia v. Puerto Plata. Tiberius. 26 te New York v. Port of Spain. Tjibesar, 24 te Makassar. Tjimenteng, 26 te Kobe. Tjipondok. 26 v. Nagoya te Kobe. Tjisadane. 27 v. Hongkong n. Singapore. Tjitjalengka, 25 te Makassar. Utrecht, 28 250 m. W Barbados. Van Riebeeck, 28 v. Belawan n. Singap:re. Volendam, 28 600 m. O Socotra. Weltevreden, 26 v. Banjuwangi n. Pananistn. Willem Ruys, 23 v Durban n. Dakar. Waterland, pass. 28 Fernando Noronba. Wieldrecht. 29 v. d. Seychellen. Zuiderkruis, pass. 28 Ouessant. Zijpenberg, pass. 28 Ibiza n. Savona v. Roam, KLEINE VAART Agiena, 29 v. Veilje n. Korsoer. Casana. 27 te Kopenhagen Citadel. 29 v. Adam te Kopenhagen. Depa, 28 v. A'dam n. R'dam. Duiveland, pass. 29 Holtenau n. R'aam. Eban, 29 v. Plymouth n. Bristol. Ellewoutsdijk, 28 v. Port Aferry n. Bristol. Escaut, 29 v. Rouaan. Frederik, 28 v. West Hortlepool n. de Tyne Haskerland, 28 v. Goole n. Harlingen. Hoogland, pass. 28 Kiel n. R'dam. Houtman, 28 v. Llanelly n, Swansea. Lacra, 28 v. Borga te Helsinki. Mulan, 28 v. Frederiksund n. Hull. Nottingham, 29 v. R'dam te Harlingen, Oranje, 29 v. Den Heldeir te Ipswich. Oise, 28 v. Parijs n. A'dam. Rosemarie, 23 v. Malmö n. Gothenburg. Rapid, 28 te Parijs. Servus, 29 te Wismar v. Aalborg. Silvaplana, 27 te Kiel. Tromp, 28 v. Middlesbro n. Waterfora. Urmajo. 23 v. Antwerpen n R'dam. Van Brakel, 28 te Seaham v. Grangemoutn. Vrede, 28 te Roncorn v. Birkenhead. SLEEPVAABt Slbt. Noordzee, 26 te Kaapstad v. Beira. Slbt. Poolzee. 29 te Konakry. Slbt. Tvne, 29 te Savanna met Bonaveniwe. Slbt. Zwarte Zee, 28 v. Lissabon n. Kaa-^ FEUILLETON I QjO TjA^è^ 13) Ik wil toch zien of het Wonder inderdaad het meisje is, dat ik gisteren uit de woon wagen zag komen. Uit de verte zag ze er niet onaardig uit. Met veel anderen pas seer ik nieuwsgierig de opengeschoven por- tières en kom terecht in een flauw verlichte ruimte. Niet groter dan een normale huis kamer. Links van ons is het podium: een plankiertje, een meter boven de grond en afgesloten door een versleten en verscheurd rood pluche gordijn. Er komen steeds meel mensen de kleine ruimte binnen. Buiten hoor ik de stentorstem verkondigen, dat de voorstelling op het punt staat te beginnen en dat er nog slechts enkele plaatsen vrij zijn. Ik krijg het benauwd en heb spijt, dat ik me door het Wonder tot een bezoek heb laten verleiden. Minstens dertig mensen staan op elkaar geperst in afwachting van de prognoses van de zeemeermin. Buiten zwijgt dan toch eindelijk de slem. In de voorhang komt beweging en de propagan dist verschijnt thans voor zijn „geachte pu bliek". Gelukkig dempt hij zijn stem. Het grote ogenblik is volgens zijn zeggen gekomen en met machtige armzwaaien schuift hij de gordijnen opzij. De toeschou wers zien een rafelige divan, waarop een meisje ligt in aanvallige houding, half op haar zijde, met de rechterhand het hoofd ondersteunend. Het nauwsluitend groen- zilveren gewaad moest door talloze glim mende plaatjes de suggestie van schubben wekken. Beneden het middel loopt de jurk nauw toe en eindigt in een soort vissen- staart. Het gezicht met de wilde dos van blond krullend haar is ordinair, maar zon der twijfel attractief. Met troebele blik in de verte tuurt zij over de hoofden van het publiek heen. De maix met de stentorstem heeft zijn hoed in zijn rechterhand genomen. Hij vraagt: „Wonder van Dendermonde, wilt ge deze mensen iets vertellen over heden, verleden en toekomst?" „Ja, dat wil ik." Monotoon, bijna klank loos zijix haar woorden. Alleen de lippen bewegen even. Jammer, dat dit meisje zich leent voor deze laag bij de grondse co- me die. „Geacht publiek, ik verzoek om grote stilte. Het Wonder zal spreken." In de ogen van het meisje, die steeds strak een punt van de achterwand fixeerden, komt leven. Vluchtig laat ze haar blikken glijden over de mensen voor haar. Een knikje in de richting van een boerenjongen, haar eerste slachtoffer: „Die meneer daar met die pet op en in bruin colbertcostuum", ze pauzeert even tot de omstanders de jongen ovei-tuigd hebben, dat hij bedoeld wordt, „die meneer houdt veel van vrolijkheid en heeft een op geruimd kax-akter. Hij is nog niet getrouwd, maar wel klopt zijn hart warm voor een meisje met bruin haar, dat dicht bij hem in de buurt woont. Ik waarschuw hem voor een blonde vrouw, die zijn ongeluk zal worden als hij niet oppast. Ik zie een boer derij en veel land. Binnen niet al te lange tijd zal dat van die meneer zijn." Het meisje praat evenals de boniseur is het haar vader? met een licht Vlaams accent. De boerenzoon en de boerendochter met bruin haar, die haar arm door de zijne gestrengeld heeft, lachen met rode koppen tegen elkaar. Hun vertrouwen in het Won der is ongeschokt. Een modieus gekleed, knap winkelmeisje is nu aan de beurt: „Zij is geen katje om zonder handschoenen aan te pakken en haar man, die lang van pos tuur en zwart zal zijn, moet later niet pro beren te laat thuis te komen. Zij zal de baas in huis zijn." Iedereen in het kleine theater kijkt ge amuseerd in de richting van het winkel meisje dat aan de critiek van de zeemeer min bloot staat. Is deze critiek het gevolg van de natuurlijke jalouzie, die in het hart van iedere vrouw opvlamt wanneer zij een andere, aaxxlokkelijker dan zij, in haar na bijheid weet, in wie zij volkomen zinloos een concurrente vreest? De toon in de stem van het meisje op de divan verandert ech ter geen moment. Zij blijft haar- voorspel lingen opdreunen in één cadans, ongeëmo tioneerd, hai-teloos. Nog vier of vijf mensen worden onder de loupe der helderziendheid genomen en steeds zijn het weer de blonde of rode vrouwen, de reizen naar de over kant van een groot water en de nabijzijnde erfenis, die de kern van haar prognoses vormen. Ik raak versuft door de atmosfeer in deze ruimte. De lucht is benauwd door dit opeengepakte mensenkluwen en het .schemerlicht, afkomstig van het gloei lampje, dat aan een simpele draad boven onze hoofden hangt en de eentonige stem van het meisje op de divan werken als een verdovend middel. Het podium is niet apart verlicht, waarschijnlijk om een mysterieuse stemming in de hand te werken. Er komt een onaangenaam gevoel over me. Ik onderga een dreiging in deze broeie rige ruimte. Over de anderen schijnt ook een beklemming te komen, want ze lachen niet meer, wanneer de murmelstem van de meermin aan een van hen de toekomst bloot legt. Ik was een van de eei-sten, die binnenkwam en daarom sta ik ongeveer vooraan. Naar de uitgang dringen voor het einde van de voorstelling is niet mogelijk. Toch komt de neiging in me op. Hetzelfde angstige gevoel, dat ik soms in een over volle bus ki'ijg, wanneer deze over een brug rijdt en de uitgangen voor mij onbereik baar zijn, overvalt me ook nu. Ik wil weg uit dit schemerlichte benauwde hok, weg van die monotone stem met die waanzin nige cliché-voorspellingen, weg, tussen deze mensen uit3 de frisse avondlucht in. Met langzame, beheerste bewegingen open ik mijn sigarettenkoker en steek een siga ret op. Ik inhaleer rustig, maar ik wil weg hiei-, het zweet breekt me uit, mijn rug be gint te gloeien. Dit is de anti-climax na de vrolijke stemming, die ik een half uur ge leden had en die door een flinke borrel was gestimuleerd. Weer die zeurstem: „die meneer daar met die rode das," weer die stem, mens hou op, ik wil weg.maar het is de stem niet vaal zo juist. Het is een andere stem, die van een gewone jonge vi-ouw. Een stem, die leeft, waar klank en emotie in te onder kennen zijn. Het is alsof zij haar lichaam iets opgericht heeft, het slaperige is uit haar houding verdwenen. Zij kijkt gecon centreerd naar een punt, rechts achter me. „Die meneer, met die rode das en dat litteken dwars over zijn voorhoofd, die wil ik het verleden vertellen." Is plots werkelijk de gave van hel tweede gezicht over haar gekomen? Dit meisje speelt nu geen comedie, geen klucht der lielderziendheid. Zij doet mijn gevoel van paniek voor deze benauwde ruimte verdwijnen. „Die meneer met dat litteken zie ik in een auto met iemand anders naast zich. Ik zie een jonge man, een knappe jon gen in uniform, die de auto laat stoppen." Haar stem slaat over en dat heeft een intens tragische kracht. We proberen allen de man met de rode das te zien, maar ik kan hem niet ontdekken. die man in uniform vraagt om papierenhij kijkt ze in en vraagt iets aan die meneer met*het litteken. zie ik iets vreselijks gebeuren.e„ zwart voorwerp.ik hoor 'n sc'10'y Ik ben opzij gedrongen en het luk' hem te zien. Een veertiger met een gezicht. Een zware, donkere hoornen bril irhoofd verbergt zijn ogen. Over het voorn loopt een opvallend rood litteken. zakenman uit eendat gezicht ne pas gezien.dat gezicht ken ik.-- de man in uniform valt op gronder is een gat in zijn grijze tu waar bloed uit komt.donker bloe steeds meer. Huilt het meisje op het podium? De toe schouwers weten niet hoe zij moeen geren op deze onverwachte, melo-oram sche scène. Zij voelen het onheil'®' heen, maar ze zien het niet, ze hebben s**- houvast. de auto met de twee mannen snel weg.zij kijken niet om na slachtoffer. De stem van het Wonder breekt' is stil in het hok. Ze blijft strak de m het litteken aankijken. Wij a' -!Meren hem aan. Dat gezicht ken ik, efn zag ik het in „Le Soleil". Hij zal> -ucj,. uit de bioscoop kwam, met Joe en tenbeld aan de bar, waar Jan hem de; hij vertelde Klinkhamer later'w verhoor zo rustig, wat hij gezien n is Ramaar. Hoe komt hij in Gorm wat betekenen de .woorden van net op het podium? (Wordt verv

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 6