Fa. B. DE VILDER EN ZN RADIO IJmuidens bunker wordt verder dienstbaar aan de vrede gemaakt c/eJSMffelM, Meyer en Zoon Ijsvermaak verbreekt de winterstilte in Velserbeek S a 25 ct. „de BICKBAR" FA. PRUIS SCHAATSEN Brief van meneer Jterdag 30 December 1950 r.e.tvapend, beton en ongewapende steen ï- grote kalkzandsteenfabriek voor honderd millioen stenen per jaar D' E GROOTSTE BUNKER VAN WEST-EUROPA, die als een monsterlijk gezwel oo de IJmuidense aarde is gekleefd, zal verder voor de werken des vredes 17P1F ingericht. Nadat eerst vele jaren lang de Duitse onderzeeërs er een luguber J 'dak vonden na hun sprong naar de schepen op Atlantische Oceaan en Noordzee, er vredige vaten haring, weggestopt in zijn enorme schemerige buik. Reeds was f^eriize °edrocht van binnen totaal veranderd: de diepe goten waar de onderzeeërs jen bomvrije haven zochten, waren'gedempt en een stevige kade strekte zich voor fn^"ihemd^uwe jaar 1951 nog maar net koud zal zijn, komen er andermaal mensen a, grauwe kolos aan te pakken en hem verder uit zijn dommel te halen; hem 't bouwen tot een kalkzandsteenfabriek, die de tweede in grootte van Nederland hordt en haar materiaal gaat betrekken uit de nabije kom van de haven: het ge baggerde zand. H De voorkant van de bunker krijgt in de loop der komende, maanden een heel wat Sndeliiker gezicht dan nu: hoge glazen Sen zullen zorgen voor het licht dat de nieuwe fabriek nodig heeft en van de acht tien vakken", die de bunker over zijn hele engte meet, zullen tien op deze manier worden gebruikt als fabrieksruimte. Een fabrieksruimte, die met haar tien 2..ote steenpersen om te beginnen.'honderd millioen kalkzandsjenen aan de.wederop bouw van Nederland en de wereld zal leve ren kalkzandstenen die de essentie zijn van elke binnenmuur en die uit? kalk en zand al sinds jaar en dag volgens een be- proefd recept worden gemaakt. Zandnood allerwege De jongste Nederlandse fabrieken zijn echter al een kwart' eeuw oud en de mees te kampen tegen ëen steeds grotere zand nood: de duinen mogen niet verder worden afgegraven en andere reservoirs voor de benodigde honderdduizenden tonnen zand zijn moeilijk te vinden. Behalve in IJmuiden, waar cle bagger molens tussen en bij de pieren jaarlijks enorme hoeveelheden zand ophalen om het bis verloren materiaal verderop in zee weer ■weg te laten gooien. Dat is wellicht de aantrekkelijkste kant van dit nieuwe project: een tot nu toe nut- iteloos product wordt dienstbaar gemaakt ADVERTENTIE Met dank voor het genoten vertiouwen wensen wij U een voorspoedig 1951 Ook in 't nieuwe jaar Even naar De Jager VOOR LUXE en HUISHOUDELIJKE ARTIKELEN, SPEELGOEDEREN, enz. JQOMPSTQ. 66 IJMUIDEN OOST „Opstand op Cuba" (Thalia) Het ge- flmatitiseerde verhaal van de Cubaanse illigaliteit, die zich met hand, tand en ajtomatische wapenen verzet tegen een tyrannieke president, heeft regisseur John Huson de kans gegeven een boeiend en vooral kleurig verhaal op te zetten over. dit explosieve eiland met zijn welgevormde bevolking. De kleine China Valdes, al even dapper als haar mannelijke medestrijders, wordt met verve vertolkt door Jenniger Jones en ook de verdere rolbezetting is sterk: John Garfield zorgt, voor een aan vaardbare revolutionnair, die met veel intel ligentie zijn strikken voor het corrupte re giem spant, strikken die tenslotte de onder gang der tyranners bewerkstelligen. Thalia gaat het nieuwe jaar in met cle laatste comedie van de Marx Brothers ■Love happy" of wel „Niemand de deur uit', zoals het Nederlandse kantoor dit zo fijntjes vertaalde. Het is een waarlijk verrukkelijke film, die dit koldergezelschap in grote vorm geeft en dat zegt voor deze Marxen heel wat. Het verhaal is volledig bijzaak, ivant het behoefde slechts het stramien te jPi waarop de heren voortborduren en dal kunnen zij desnoods op ieder stramien, pnneer men naar woorden zoekt om hun aamor te definiëren grijpt men eigenlijk Wrtdurend in een onbekende ruimte: men «kent alleen die allerbelangrijkste hoe kigheid de ontroering. De rest van de "?uren, de „normalen" dus, lijken volko- onwerkelijk naast de abnormaal uit- Smte en handelende gebroeders Marx en gwligt het geheim van hun voortreffe- Meid. Men kan er naar verkiezing om ■achen of glimlachen. Het is in elk geval eeJ goede entrée 'van het jaar 1951. "de middagvoorstellingen van Nieuw- sarsdag en. Woensdag dartelen twee eense dwazen Watt en half Watt over het to (tn een tweede plezierig kolderverhaal ■AVatt en Half Watt in het circus Bollini". aan een nuttige industrie en de kosten van het uitbaggeren van de IJmuidense haven zullen voor de Rijkswaterstaat aanzienlijk kunnen dalen, omdat voortaan betaald em plooi te vinden is voor deze lawines van zand. Kalk komt er voldoende uit België en Duitsland en de nieuwe fabriek kan dus draaien op 'een plaats waar niet alleen een grondstof onbeperkt voorradig is, maar ook het begin van de export-over-zee ligt: zee schepen kunnen voor de bunker meren en de stenen over de wereld brengen, de we reld die nog jarenlang kalkzandsteen zal vragèn voor zijn verwoeste steden. En daarna voor zijn nieuwe steden. Aller medewerking Honderd man zullen in de bunkerfabriek werk vinden: dit volautomatische bedrijf is weliswaar niet arbeidsintensief, maar door dat de stenen met de hand van de persen gehaald moeten worden, zal er toch een. aanzienlijk getal arbeiders gebruikt kun nen worden. Het is geen wonder, dat de totstandko ming van deze nieuwe IJmuidense in dustrie, die tot zekere hoogte haar bedje gespreid vond al zal het toch nog half 1951 worden voor de fabriek kan aanlopen de medewerking van alle autoriteiten en speciaal die van Velsens burgemeester en wethouders kreeg. De nieuw op te rich ten vennootschap, die waarschijnlijk „N.V. Kalkzandsteenfabriek IJmuiden" zal heten, is daar ten zeerste mee gebaat geweest en het beste compliment dat wij voor Velsens bestuurders hóórden uit de mond van een der toekomstige directeuren, de heer D. M. N. Bakkes, was „Het leek daar op het raad huis wel een particulier bedrijf". Dat de bunker zo precies aan de eisen voldeed, was een tweede meevaller: het leek alsof de Duitsers op de fabriek had den gerekend, want zelfs cle gaten in de achterwand, die straks de schoorstenen door moeten laten, waren er al in uitge- Het geslaagde, ontwerp van architect Tu- ninga moet eerst nog de schoonheidscom missie passeren en het zal zeker goedge keurd worden. Alles wat aan deze bunker gebeurt kan hem slechts verfraaien. Er komen nieuwe schoorstenen bij in IJmuidéh.' De industrialisatie gaat zich uit breiden" tot het beton der Duitse marine. Is er schoner voorbeeld te vinden van het „omsmeden van het zwaard tot de ploeg schaar"-, ofwel van het gewapend beton tot "de ongewapende kalkzandsteen? —ADVERTENTIE MAATKLEEHMAKERS MODES - Tel. 4453 - IJmuiden Kennemerlaan p. f. Burgerlijke stand Veisen GEBOREN: T. WaijenbergKelderman, z.. Nachtegaallaan 7 IJmuiden-O.; A. Portegies Stoele, z., Zeeweg 399. Driehuis; J. W. Spij kermanSchaap, z.. Elzenstraat 40. IJmui- den-O.; C. D. BartmanKooij, d„ Dictsveld 9. Haarlem; H. Broekde Groot, z.,Pres. Krugerstraat 40, IJmuiden; D. Jansen.Ver wei j, z., Scheepstimmermanslaan 31 B, Rot terdam. M. Stegenxeijerde Vreeze, z„ Hof- geesterweg 29, Santpoort, OVERLEDEN: F. Balkema. 71 j„ ongeh., Breesaapstraat 54, IJmuiden; J. van dor Plas, 71 j„ echtgenote van F. van Croonenborg, Evertsenstraat 23, IJmuiden-O. ONDERTROUWD: H. S, M. van Poorten. Kerkerinklaan 21, Santpoort en G. Nijssen, Hoofdstraat 117. Santpoort: J. van den Berg, Wijk 6 No. 20, Urk en L. Post, Marconistraat 50, IJmuiden; S. L. Kaandorp, Dijckmans- straat 3, Velsen-N. en B. van der Mark, Kortenaerstraat 15. Haarlem. GEHUWD: J. Kuppens en J. Huijboom, Loe Eind D 7, Liempde; B. C. van Norden en G. C. Beekman, Oosterstraat 17. Haarlem; A. Sloterdijk en A. M. Mant je. Loet E 180, Schagen; P. Val ent ij n en E. Krab, Dricboom- laan 26, Hoorn; W. van Dordt en W. de Boer, de Lumeijstraat 30, IJmuiden-O.; W. E. Rijn- veld en A. J. C. G. van Oosterom, Mercurius- straat 25, Haarlem: Th. M. Nijssen en C. E. Duineveld, Rijksweg 289, Santpoort. MARKTBERICHTEN 29 December 1950 Prijzen Heilbot 2,101,90; gr. tong 2,602,50; gr.m. tong 1.92—1,86; kl.m. tong 1.71—1,66; kl. tong I 1,38—1,37; kl. tong II 1,05—1,00; tarbot I 1,841.74, per kg. Kl. schol I 41; kl. schol II 2-518; schar 1810,50; makreel 3128,50: gr. schelvis 4847; gr.m. schelvis 5148,50; kl.m. schelvis 46.5040,50; kl. schelvis I 4032; kl .schelvis II 27—13; wijting 18,50—13: midd. gul 27.50— 26,; kl. gul 23,50—21,50; kl. haai 19—.18.50; poontjes 1210; kl. koolvis zw, 18,50, p. 50 kg. Gr. koolvis zw. 33,5028; gr. leng 5250,50, per 125 kg. Aanvoer 31 kisten tong en tarbot, 3 kisten heilbot, 34 kisten schol. 13 kisten schar. 30 kisten makreel, 279 kisten schelvis. 72 kisten wij ting, 15 kisten kabeljauw en gul, 7 kisten leng, 21 kisten haai, 32 kisten poon, 26 kisten koolvis, 20 kisten diversen. Totaal 583 kisten. Besommingen IJM 38 Zeelandia f 11.400. HD 37 f 1550; HD 125 f 1690. SCHEEPVAART IJMUIDEN Vrijdag 29 December 'kwamen de haven van IJmuiden binnen: Hilda Rebecca van Hamburg. Hagno van Rotterdam. Rother v. Goole. Dione van Caen. Barend van Ant werpen. Gea van Rostock. Marga van Calais. Bolero Van M' bro. Roelf van Oporto. Bran- daris van Hamburg. Lahorfoss van Cork. Zuiderkruis van Indonesië. Vertrokken zijn:. Ardennia naar Rotterdam. Hondsrug naar Rotterdam. Eemstroom naar Plymouth. Midas naar Rotterdam. Rouke n. Drake. North Down naar Belfast. Kingsea naar Kotka. Ino naar Rotterdam. Tilly naar Rotterdam. Hondsbösch naar Rotterdam. Rijn naar Rotterdam. Kar] naar Denemarken. In nare naar Hamburg. Libelle naar Rotter dam. Wibold Böhmer naar Savona. Sifborg naar Rotterdam. Rother naar Goole. Jobs haven naar Schiedam. Herten voelen zich nog best De rode weerschijn van de wegzinkende zon dringt ver door tussen de kale boom kruinen van Velserbeek en legt een matte glans over het ijs, dat het water rond de hertenkamp bedekt. De laatste dagen van het jaar hebben de natuur doen verstarren van de kou. De bomen steken als sombere zwarte gedaanten, af tegen het hard- gevroren sneeuwkleed rondom Deze win terstilte wordt verbroken door de luid ruchtige ijspret van de jeugd: het roffe lende geluid van schaatsen over de ijsvloer en de juichkreten, die weergalmen wan neer een jonge krabbelaar een „ster" in het ijs valt. Schors voor het gebit en bieten voor de maag De herten staan dat geren van kinderen die met schaatsen en sleeën langs de hek ken voorbijgaan, wat verwezen aan te zien. Ondertussen peuteren zij met hun scherpe hoeven de ijskorst los en in de donkere aarde die bloot komt snuffelen hun brede neuzen naar een spiertje groen gras. Of zij knabbelen aan de bast van de gesnoeide iepentakken, die ze toegeworpen 'krijgen, omdat dat zo goed is voor hun plooikiezen. Deze hoefgangers-stam leeft overigens niet alleen bij schors en sneeuwwater: dat gaat allemaal buiten de maaltijden om. Die worden met nauwgezette regelmaat opge dist in cle ruiven en troggen van het win terverblijf: bieten, „biks", dat is oud brood, eikels en hooi. Het heeft nog niet zo hard kunnen vriezen of het herten volkje is dat verblijf steeds als niets meer dan een cafetaria blijven beschouwen. Het komt er alleen om te eten. Daarna gaan de dieren weer onbekommerd cle kou tege moet om te herkauwen en ook om cle nacht door te brengen. Zij zoeken hiertoe slechts een beetje beschutting tegen de wind. Zo voelen zij zich veiliger tegen de dreiging van loslopende honden, die vaak hun do mein betreden. Ja, het zwervende „vuil- nisbakkenras" dat hier binnendringt, zon der zich ook maar het het minst te laten v/eerhouden door de bordjes, waarop dit uitdrukkelijk verboden wordt, is cle schrik vair al het gedierte van Velserbeek. Zo'n ruige blaffer veroorzaakt een paniek onder de ganzen en kalkoenen en de pauwen brengen cle nacht voor de veiligheid maar in de bomen door. De boswachter, die de rust onder zijn beschermelingen warm toe gedaan is, loopt soms uren achter deze in dringers aan te jagen. Tussen de zwarte tronken van het park zijn de laatste dagen' hier en daar met kra kend geweld een paar bomen weggevallen. Het zijn enige beuken en eiken, die we gens hoge ouderdom zijn gestorven. De dorre kruinen zijn aan stukken geslagen tegen de grond en in de stronk van één van cleze gevelde beuken, die meer dan 350 jaar oud werd, hebben een paar jongens een rovershol ingericht. De bevroren sloten zijn trekpleisters voor de jeugcl en ook voor enkele ouderen die zich er tussen mengen om cle schaats- kunst machtig te worden zonder te veel op te vallen. Bij de Hermitage laten de jonge vacantie-vierders zich voorover op hun sleetjes vallen om languit de helling af te schieten. Zo druist de wintersport door Velser beek. Maar cle bewoners van het vogelhuis zitten huiverig ineengedoken in hun kooien op betere tijden te wachten, Uitgezonderd de duiven; die onderhouden een luchtbrug naar een bijt, die binnen de hertenkamp voor de zwanen, ganzen en eenden wordt opengehouden voor de watervoorziening en voor het brood, dat. de mensenhand er strooit. ADVERTENTIE OLIEBOLLEN APPELBEIGNETS OLIEBOLLEN speciaal 10 ct. p, st. BESTELT U TOCH OOK AAN OOSTERDUINWEG 31, Tel. 5681, IJm.-Oost Wij wensen allen EEN VOORSPOEDIG 1951 en zijn ook Nieuwjaarsdag weer voor U open. Oudejaarsdag bezorgen wij door dc gehele gemeente aan huis. Strauss bij „Santpoorts Bloei" De oude, maar zo charmante film van regiseur J. Duvivier over het leven van Johan Strauss is door Santpoorts Bloei teieeht op het oudejaarsprogranxma. gezet. In een wervelwind van zoete melodieën vertolken Louise Rainer en Fernand Gra- vet de hoofdrollen in dit muzikaal en technisch hogelijk te waarderen werk. ADVERTENTIE ZANG - MUZIEK - TONEEL - POLITIEK LESSEN CURSUSSEN NIEUWS ENZ. - ENZ. Alles in uw huiskamer te horen dank zij nu met Visserijband ƒ225, ƒ295 en ƒ398 Wij hebben PHILIPS en ERRES toestellen v.a. 115.- Betaling in overleg. Electr. wasmachines v.a. 198.R.S., Hoover e.a. wringers, strijkbouten, electr. kachels, clectr. schcer- apparaten en verlichtingsartikelen. WILLEM BARENDSZSTRAAT 21 - TELEFOON 572G VANNACHT 'VAREN DE SCHEPEN. En morgennacht. De marconist heeft het die avond wat drukker clan anders, want de ouwe wil.een telegram van zes-en-der- tig woorden naar Rotterdam de lucht in hebben, waarin zeven keer een naam voor komt. De tweede stuur piekert boven een glas punch. Uit de kombuis drijft de blauwe walm van een pan met olie de gang in en de meester prikt cle kok speels in de zij en gapt een oliebol. Bij Pernambuco en in de monding van de Schelde. Voor cle IJmuidense pieren en op de Oostzee. Voor de IJmuidense pieren? Jazeker, daar dobbert de Deneb, de loodsboot zogezegd. Die is morgenavond buiten, al van Tweede Kerstdag tien uur 's morgens af, want Ouwejaar is.net als elk jaar en elke dag: er moet beloodst wor den als dat zo uitkomt. Met acht-en-dertig man draait de Deneb in zijn beperkte stuk je Noordzee zijn toeren. Altijd in de krikke mik, dat is de plaats waar de branding het lastigst is aan lagerwal. Morgenavond op de lagerwal van Ouwejaar, want neem me niet kwalijk: je kunt toch beter thuiszitten dan buiten de pieren. Dat zegt Jaap van de pufschipper en dat zegt Oostenwindje en dat zegt schipper Krijnen, die nog te kort schipper is om eeiT bijnaam te hebben verdiend. i^U-Q9JO-Ci.Z ADVERTENTIE NOOITGEDA CHT 6.00 - 11.40 - 12.— 15.5C Houten Noren Hoekstra 19.75 Bedkruiken 95 - 1.25 1.95 LOENDERSLOOT'S WARENHUIS WUlemsbeekweg 96 - IJmuidcn-Oosl Telefoon 4654 Ze hebben er allemaal hun eigen herin neringen aan op de Deneb. De meester aan de versiering, die hij verleden jaar zo mooi langs de gangen hing en die dit jaar nog beter wordt: gekleurde lampjes, met de tong uit de mond geschilderd in de ma- chienkamer de matroos Jelle Koe uit de Lemmer aan een ouwejaai-savond in cle oorlog. Hij voer toen nog als matroos op cle „Hilda", het redclingsbootje van de Lem mer en er was een Duits vliegtuig in de Zuiderzee gevallen een bommenwerper om precies te zijn. Bij de ton van de Trintel stak de vleugel boven het donkere water uit. Er waren geen overlevenden op die avond. Jelle is geboren op de goede tjalk „Em manuel van Lemmer" en hij is op het water groot geworden en hij heeft het zien waaien, dat de aal de korf uit vliegt, zoals ze het in zijn geboorteplaats zeggen. Tegen de oudejaarsavond van morgen ziet hij niet zo bar op: kokkie bakt lekkere oliebollen en voor de rest zullen we het best rooien. „Als er maar geen schip komt op slag van twaalven". Dat hopen ze-allemaal in hun hart op de Deneb. Verleden jaar was. dat zo en de stemming was er echt een beetje uit. De hete punch en cle chocola en cle gebakjes en de koek zuinig gespaard met z'n acht en dertigen moesten blijven staan, want er ging een motorsloep over boord om een loods op de late klant over te zetten. Natuurlijk was toen net die sloep defect. Er ging' een matroos mee ha de sloep, toen die eindelijk varen wou, en die ma troos praatte tegen de mannen op dat vreemde schip. „Hij stond nog te praten, toen het schip al in de sluis lagzeggen ze op de Deneb, maar dat kan best een beetje laster wezen. Later riep de jkunslwacht de Deneb aan over de ï'aclio en er is een Nieuwjaarswens gewisseld. Ach en toen was het wel weer gezellig. maar eerlijk: liever geen schip om klokke twaalf. De rest van het jaar mogen ze komen, maar nou net deze ene avond. Oudejaar op de brug van de „Deneb" Drie jaar geleden de tweede stuur J. A. Allerlieste, die ze „Oostenwindje" noe men, weet het nog precies ging hij als loods mee op een stomer, die meerde aan cle Hoogovenpalen nadat ze hem hadden binnengebracht. Uitgerekend om twaalf uur ging de tros om de paal. En daar kwam meteen de sleepboot er over heen met een stoot op de fluit en in cle haven barstte het geweld van cle laatste minuut van het jaar los, zo clat niemand meer aan dacht had voor dat meren: eerst het ouwe- jaar helpen uitluien. Gelukkig lag cle schuit al met een paar draadjes vast.... Zo hebben ze allemaal hun herinnerin gen, deze mannen van de Deneb. Als er 's morgens om tien een bakkie gedaan wordt, komen de verhalen nog wel eens los, vooral als de oud-schipper Stam en zijn collega Leegwater het groene gordijn van de mess op zij schuiven en „morrie" zeg gen, omdat ze het niet kunnen laten af en toe eens over te wippen. Ze weten immers veel te goed, clat ze altijd volledig welkom zijn. En schipper Leegwater, die een dil$ boek geschreven-heeft,-weet een hoop té vertel- Nog even, dan kan kokkie dc dampende schaal met oliebollen opdienen. len over de oucle tijden. Over de eerste oorlóg, toen cle loodsschoener buiten hup pelde tussen cle mijnen. Over een Oude- jaai'savond op een zeilboot, die in vliegend stormweer de Kaap rondde en zijn zeilen aan flarden voer. Schipper Stam, die de vorige jaarswisseling de gezelligste van allemaal heeft gevonden ondanks die boot om klokke twaalf. „Tot half drie hebben we het oude jaar verder zitten uitzitten. Rustig weertje en lekkere oliebollen." Een stukje naar links, een stukje naar rechts, naar de boei en terug dat is het weinig opwindende paadje van de IJmuidense loodsboten. Ze liggen daar altijd als trouwe honden voor de armen der pieren Aldebaran, Deneb en hoe ze meer mogen lieten. Af en toe ploegt het „afhalertje" er heen om een loods aan boord te brengen of af te halen. Het lijkt een mak bestaan, maar het kan een hard bestaan zijneeuwig aan lager ival, eeuwig op de kantelende rug van de branding. Morgenavond is de Deneb buitengaats, op Ouwejaars- avond zijn de 38 mannen niet thuis en tijdens de twaalf laatste slagen van Ï950 zullen ze niet in de ogen van de hunnen kunnen zien. Tragisch is dat niet. De familie op de loodsboot néémt het ook niet zo zwaar op, al zal er wel eens even wat vastlopen van bin nen", morgenavond op de Deneb. Het is echter zwaar genoeg om er een verhaal aan op te dragen, aan de 38 van de Deneb en aan de duizenden, die op de zee zijn als het Nieuwe Jaar begint. maar we begrepen best, dat het kleine voorraadje in broederschap gedeeld moest worden". Overigens van de Engelse tijd niet zo heel veel goeds. Daar praten we niet meer over. Ook niet over de oudejaarsviering op de „Rotterdam", een tanker van de APC, die, later gebleven is en die rond de twaalf- uurslag tussen Belfast en Aruba zwierf toen er een duikboot aan stuurboord in zijn handen ging staan spuwen. Dan zie je de oliebollen al drijven en je zwemvest er naast. Tweede machinist F. M. v. d. Gaag, die er al dertig jaar bij het Loodswezen op heeft zitten weet nog goed, dat het in zeven-en-veerlig geen lekker weertje was. De „Canopus" lag die avond buitengaats en er zou een gezellig avondje van gemaakt worden. Maar het werd noodweer en de kok hield het beslag nauwelijks in cle pan en dat ging maar bozer en erger worclen met die storm. Het woei dat het rookte en om twee uur is de loodsdiensth gestaakt. De Cano pus ging naar de steiger en daar is het feest dunnetjes overgedaan, al zag je geen hand voor ogen in dat pokkenweer. Herinneringen uit de tijd, dat de Neder landse loodsen onder Engelse vlag voeren en meevoeren met de convooien naar Afrika en Azië? Genoeg. Hoor Gerrit Koomen, de kwartiermeester er maar eens over. Vijf jaar oud en nieuw op zee, de laatste oorlogskeer in de Golf; met veertien verschillende nationaliteiten in hqt gun- nersverblijf. „We verstonden elkaar niet, Maar daar praten we niet meer over. Afgelopen en voorbij. Morgenavond ligt de Deneb buiten en morgenavond is er een klein tikkeltje feest in de verblijven van dat pronte loodsschip. Machinist A. de Bruijne heeft zijn lampjes dan beschilderd en de serpentines uitgehangen in de dag verblijven en de gangen. De radio klinkt over het hele schip en de mannen hebben een glas punch voor zich. Ze denken aan thuis en aan vroeger. Ze denken aan straks en cle kok Ax-ie de Noordeker oftewel Arie Sloot komt binnen met de schaal oliebollen van elk jaar, gebakken op een mooi en duur fornuis. Want het Loodswezen heeft z'n spulle tjes in orde. En z'n mensen zijn puik. Morgenavond om twaalf uur zijn ze even van slag af, de wachtsman in de stuurhut evengoed, maar voor de rest; gaaf. Alle maal en stuk voor stuk. Morgenavond trekt het geluid van de stoomfluiten over de IJmuidense haven en als er niks te beloodsen valt zal de Deneb een rondje om het Fort maken. Met zijn fluit wijd-open. Want een nieuw jaar komt voor het Loodswezen en de Deneb en de andere boten van het Loodswezen. Moge het gezegend zijn voor cle acht-en-dertig; voor allen, ook die met hen de zeven zeeën bevaren van Pernambuuk tot Delfzijl. J. F. Meneer heeft mij een brief geschreven: Meneer: onze onderwijzer in de vierde klas van de Lagere School in de WiV^lmina- straat, hoofcl de heer Hubregtse. Ik was tien en niet altijd even gezeggelijk. Maai meneer was een vriendelijk man, me; begrip voor..kleine jongens en hun verlan gende blikken naar cle hoge ramen, waar door de zon schijnt en waarachter het ge luk leeft, dat kort en kernachtig wordt opgesomd in het woord Buiten. Hij had geduld met ons, ook al kon hij niet voor zien clat er een rechter moest worden, een ander donxiné en een derde professor. Niets cluidde bij dit drietal op dergelijke lots bestemming. Wat mijzelf betreft: nooit heb ik toen vermoed dat meneer's geduld zo ver zou reiken, dat hij mij ixegen-eix-veer tig jaar later nog een brief zou schrijven.' Ja, het is negen-en-veertig jaar geleden dat ik bij hem in de klas zat. En nu begint hij zijn brief met: Zeer geachte Heer. Zoiets was toen ondenkbaar. Het lijkt dat nog steeds. Hij is één-en-tachtig, maar zijn handschrift is even vast en keurig als toen hij twee-en-dertig was en vóór de klas op het bord schreef. Ik herken dat handschrift en de schrille tegenstelling waarin mijn slordig gekrabbel ermee verkeerde. En waarom noemt meneer mij, iets verder in de brief, zelfs U.E.? Hij moest deze kopy eens zien. Gelukkig maar dat hij dit stukje alleen in druk, in de krant, thuis zal krij gen. Er staan verscheidene doorhalingen en ingevoegde woorden in de kopy. Zijn schrift daarentegen is onberispelijk. „Zoals U.E. merkt leef ik nu ik ouderword sterk in het verleden en_prettige herinneringen heb ik aan ons mooie Haarlem en aan de oude school van Hupie." Van Hupie! Ik ontstel. Jongens! Hans, Jaap, Nico, Karei, Jan! horen jullie dat? Meneer noemt hem Hupie! Hem, ons ern stige schoolhoofd, altijd in jaquette, waar- van de panden plachten te kwispelen als hij boog om het krijtje aan. te vatten, zodat hij deed denken aan een statige zwarte vogel. Ons schoolhoofd, op wiens naatje, in zijn kamertje aan de Sophiastvaat, wij bij voorkeur niet verschenen en die Dove Ka, bij v/ie je slierten drop voor een cent kon kopen, aanduidde als „een oude vrouw, die in lekkernijen schijnt te handelen, en die een ernstige klacht bij mij heeft ingediend over kinderen van deze school, die z.g. bel letje hebben getrokken ik moet daar niet meer van horen," Ja, wij noemden henx Hupie. Maar dat wist nxenéer toch niet! Dat zou hij toch nooit hebben gedacht, laat staan gezegd, laat buiten iedere mogelijk heid: geschreven! Nu schrijft hij het. Zomaar. Aan een jongen uit de vierde, zijn eigen klas, tweede rij, achterste bank. Ik heb het aan een andere jongen-van toen laten zien. En hij schrok en zei dade lijk: Wat? Schrijft hij zelf Hupie? Meneer, wij kunnen dit niet goed ver werken. Wij zullen pogen aan de gedachte te wennen, maar het zal moeite kostèn. Wan! wij zijn toch eigenlijk jongens ge bleven: i ix ons hart.' Zeer geachte nxeneex*, U.E. blijve steeds verzekerd van ons respect. Uw'd.w. Leerling uit de 'vierde. JUMP-NIEUWS Door de feestdagen stond de Bondscompe- titie voor de IJmuidense bridgeclub „De Jump" stil. De competitie om het clubkam pioenschap voor paren is echter voortgezet en de uitslagen hiervan warén: A: 1. Ligthart—Wonink 35'/-. p. 2. Born—- Moot 28'/2 p.. 3. Kuiper—Weij 24'/s p. 4. De Haas—Kramer 22'/> p. 5. Lamanv. Pel 21 p.' 5. Jonker—Mains 18 p. 7. Echtp. De Groot 18 p. B: 1. SmitZandwijk 32'A p. 2. Amsing v. d. Berg 66 p. 3. BreurBreur 62'/2 p. 4. dames Kramer—Rolloös 62 p. 5. Boer—Konz 56Va P. 6. dames Brouwer—De Haas 51*/s p. 7. v. d. Burg—Kuys 51 p. 8. mevr. Konz— Koud ijs 50 p. 9. mevr. Oldenburg—v. d. Meer 35 p. 10 dames Krijger—Laman 33 p. ADVERTENTIE VELSERDU1NWEG 173 TELEF. 4402 SPECIAAL HUIS VOOR WASMACHINES EN STOFZUIGERS (HOOVER DEALER) wenst zijn gehele cliëntèle een GELUKKIG NIEUWJAAR EEG^rYKET^ ONDER HET MOTTO, dat de prijs van de vis naar beneden moet, hebben de trawlreders van de havens aan de Humber besloten na de eerste Januari alle opgeleg de schepen weer naar zee te sturen met de opdracht onx zoveel mogelijk te vangen. In derdaad is het vleesrantsoen in Engeland er sinds kort niet beter op geworden en na tuurlijk is het besluit warm verwelkomd in alle visserijkringen, in alle Engelse vis- serijkringen althans. Voor vreemde schepen is de aardigheid er nu wel af, om nog lan ger in Engeland te markten. Wanneer wij echter deze oekase in haar wijder verband bekijken, moet toch gezegd worden, dat Engeland er eens te meer mee laat zien, dat het zich blijkbaar nog steeds niet thuis voelt in de West-Europese fami lie. Op een moment, dat de maaswijdten van de netten weer eens onderhanden zijn en blijkens de recente berichten is er een kans op vergelijk gaat John Buil „met alle netten" naar zee en stroopt hij de toch al arme wateren in onze omgeving met alle beschikbare krachten af. Juist, nu er een streven is naar kwaliteitsverbetering in de gehele Westeuropese visserij, gaat John de markt volstoppen met een massa product. Het is een zorgelijk symptoom, dat „de" visserij slechts bestaat bij cle gratie der in ternationale moeilijkheden bij de gratie der oorlogen vaak. Het kan cle visserij als haar grootste tekort worden aangerekend en met haar hare leden. Waar het indivi dualisme verdwijnt en plaats maakt voor een drang naar gebondenheid in vrijheid, gebeurt dit maar heel schoorvoetend in de visserij en in dit opzicht geeft geen enkele vloot de concui'rent ook maar iets toe. On danks het feit, dat haar reders drommels goed weten, dat zij meehelpen aan hun eigen graf. Welke gevolgen de Engelse beslissing za hebben is nog niet te overzien, maar wij voelen ons ganselijk geen groot profeet, wanneer wij beweren, dat Engeland mee- eters rond de Noordzeetafel nu ook grotere happen zullen gaan nemen. Dat de maas wijdten slechts op' papier zullen blijven be staan. Dat we weer eens echt ouderwets el- gaar gaan „doodvaren".

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 9