CHINEZEN EN N00RD-K0REANEN RUKKEN SNEL OP NAAR SEOEL De aanvallers bekommeren zich niet om hun geweldige verliezen Mogelijkheid tot conferentie der grote vier werd opengelaten De vacantie van het Koninklijk gezin Verdediging van het Verre Oosten zal moeten worden gereorganiseerd Mac Arthur stelt de lierbewapening van Japan in het vooruitzicht Verschroeide aarde Duitsland spoedig geen vijand meer ier branden ij de jaarwisseling Betere situatie in Indochina Vlootbezoek aan Valencia was niet officieel NIEUWJAARSBOODSCHAPPEN Spaak: „De stem van Europa moet zich doen horen Het v/oord is aan Herbewapening van Japan ter sprake ONZE DIRECTIE Onze abonnementsprijs Nederlandse kustvaarder bij aanvaring beschadigd Voor duizend gulden aan vulpennen gestolen Correspondentie voor huur-adviescommissies HET WEER AFGEBEELD Weerbericht 65e JAARGANG No 148 Bureaux: Kennemerlaan 154, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K2560), Terrasweg47, Santp. - Haarlem: Gr.Houtstr.93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv. tarieven- op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DINSDAG 2 JANUARI 1951 IJmuider Courant V£ L SER Haarlems Dagblad OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE 29 5e JAARGANG No 1 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon- en Feestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20. Franco per post 5.70. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman KOREA, 2 Januari (Reuter en United Press) Het verwachte offensief der Chinezen en Noord-Koreanen is op Nieuwjaarsdag losgebarsten en ofschoon de berichten over de resultaten der eerste aanvallen schaars en onvolledig zijn, kan worden vastgesteld dat de opmars der Noordelijken in de richting van de Zuid-Koreaanse hoofdstad dooi de verdedigers slechts weinig kon worden belemmerd, niettegenstaande het feit dat de luchtmacht der verbonden troepen ware verwoestingen aanrichtte onder de gelederen »der aanvallers, die geweldige verliezen lijden. Het front van MacArthurs troepen moest onder de zware druk wijken en werd teruggenomen naar nieuwe stellingen op kleine afstand van Seoel. Dc aanvallen blijken uit twee richtingen te komen uit het Voord-Westen en het Noord-Oosten. In Seoel zijn nog ongeveer 300.000 mensen achtergebleven, een millioen burgers vluchtten naar het Zuiden. De luchtmacht van MacArthur heeft Maandag bijna drieduizend aanvallers buiten gevecht gesteld. De •sterkte der aanvallende troepen wordt op drie Chinese legers en negen Noord-Kore- lanse divisies geschat. Het Amerikaanse achtste leger verdedigt Seoel thans op een nieuwe linie. Het paste bij zijn terugtrekken op deze linie de tac tiek der verschroeide aarde toe. Elk huis, alle voorraden die door de tegenstander gebruikt zouden kunnen worden, werden in prand gestoken. Zelfs muren van huizen en i'uinen, welke beschutting zouden kunnen ieclen, werden omver gehaald. De Koreaanse burgers werden uit de orpen nabij Seoel geëvacueerd. De ver lezen van de tegenstander op de eerste dag ran het offensief waren verschrikkelijk, lidus berichten van het front. Maandagmiddag werd door Reuters cor espondent bij het achtste Amerikaanse Éger gemeld, dat de tegenstander tot 15 ilometer ten Zuiden van de Imdjin is ge ordend. De opmars gaat verder voort en de enheclen der U.N.O. op de flanken werden echvongen tot een kleine terugtrekking. Bijna 250.000 man Chinezen en Noord- [oreanen deden vanochtend aanvallen op e linies der verbonden troepen. Zij vor- erden aan de Westkust tot minder dan 23 im van Seoel en vielen ook nabij de Oost- just aan, waar zij een onstandvastige ver- ediging ontmoetten. In berichten van het front wordt gezwe- pn over bijzonderheden omtrent het te- iagtrekken van de verbonden troepen. Ook ,-orden geen bijzonderheden verstrekt over 'e posities der verbonden troepen. Toestand ernstig. Drie Chinese legers hebben èen saillant edreven in het Westelijk deel var. het :oni, aldus heeft een woordvoerder van et Amerikaanse achtste leger medege- eeld. Hij verklaarde, dat de toestand, zowel in pt Oosten als Westen, „ernstig maar niet ritiek" is. Het beeld van de veldslag was totnogtoe erward, maar hel. is bekend, dat de Noor elijken in aanzienlijke mate in de verde- igingslinies van de verbonden troepen borgedrongen zijn. and, Frankrijk en Amerika zullen rij nabije toekomst" gemeenschap- .u maatregelen nemen om de staat van jrlog met Duitsland te beëindigen, aldus peft een woordvoerder van het Britse mi- sterie van Buitenlandse Zaken verklaard. De juiste datum zal afhangen van de iedkeuring van het Amerikaanse Congres aar wijziging van een aantal presidentiële bvoegdheden, verleend op grond van de aat van oorlog, nodig is. Een dode Zondagmiddag brak brand uit in een ierderij aan de Dorpsstraat te Wormer. b brandweer van Wormer, die spoedig et twéé spuiten aanwezig was, kon niet jrhinderen dat de boerderij en het woon- iis vrijwel geheel uitbrandden. Met be- ilp van omstanders kon het vee in '.igheid gesteld worden. Een deel van t huisraad werd gered. Een grote partij oi ging verloren. De brand ontstond bij schoorsteen. Een felle brand woedde Zaterdagmorgen een boerderij aan het Oostereind te inschoten. De Winschoter brandweer best water pompen uit een brandgracht p 300 meter van de vuurhaard verwij- jrd was en bevroren bleek. Met vier lalen kon het vuur later, evenwel wor- n bestreden. De brand was ontstaan ordat een kachel uit elkaar sprong toen 2e werd aangemaakt met tractor-olie. j deze explosie raakten de kleren van p der bewoonsters in brand. Met ernsti- brandwonden werd zij naar het Win- iioter ziekenhuis overgebracht, waar zij de nacht van Zaterdag op Zondag over- :d. Haar man, die haar de brandende feren wilde afrukken, kreeg eveneens jistige brandwonden en werd ook in het t ziekenhuis opgenomen. Het gezin zou volgende maand naar Canada emi- eren. In Groningen brak op nieuwjaarsmor- n brand uit in een machinefabriek. Tij - ns het blussen werden vijf brandweer- den door de rook bedwelmd, ïn een villa aan de Van Heemstralaan Arnhem brak op oudejaarsavond brand doordat de kerstboom vlam vatte. In oogwenk stond de huiskamer in lich- t laaie. Pogingen van de bewoners om vuur te doven mislukten. De heer des ïzes kreeg ernstige brandwonden en ist in het gemeenteziekenhuis wordep .olpen. Hij behoefde echter niet te wor- opgenomen. 'e Arnhemse brandweer slaagde er na uur in het vuur te bedwingen. Hei een kamer op de eerste verdieping en l keuken bleven behouden. De schade aanzienlijk. Reuter. Radio Moskou meldt, dat Noord-Koreaause troepen en „Chinese vrij willigers" de verdedigingslinie van de ver bonden troepen hebben doorbroken in het gebied van de 38ste breedtegraad. De radio haalde een Noord-Koreaans legerbericht aan, waarin voorts de verovering van Kao- song wordt gemeld, even ten Zuiden van de breedtegraad. Volgens „Tass" wordt gemeld dat het „volksleger het schiereiland en de stad Ongdjin in West-Korea hebben bevrijd". Het schiereiland Ongdjin ligt ongeveer 150 kilomeier ten Noord-Westen van Seoel. Het kabinet van generaal De Lattre de Tassigny, de Franse Hoge Commissaris en opperbevelhebber in Indochina, heeft mee gedeeld, dat de evacuatie van burgers uit de Tonkin-delta wegens verbetering van de toestand met ingang van 1 Januari is stopgezet. Een Franse militaire woordvoerder zeide Zaterdag te Saigon, dat een stilstand is in getreden in de strijd aan het Tonkinese front. Aan dit front hebben Franse en Viet namese troepen vijf dagen lang aanvallen van de Vietminh afgeslagen, die telkens nieuwe reserves in de strijd wierp. Op vragen van het Tweede Kamerlid mr. M. van der Goes van Naters (Arbeid) betreffende de ontvangst van de beman ning van een Nederlandse flottille in de haven van Valencia hebben de minister van Buitenlandse Zaken en de minister van Marine geantwoord, dat het vlootbezoek aan Valencia een volkomen officieus karakter heeft gedragén. De oefentochten van het eskader, zo verklaren dc ministers, waarbij het aan lopen van een Spaanse haven volstrekt noodzakelijk was, zijn tevoren door de ver antwoordelijke ministers vastgesteld. Oor spronkelijk was het aanlopen van Valencia niet voorzien, maar ten gevolge van de onmogelijkheid om de havens aan te lopen, welke men op het oog had, moest Valencia worden aangedaan. Aangezien reeds in vorige jaren Neder landse oorlogsbodems Spaanse havens heb ben aangelopen, werd in het bezoek van het smaldeel aan Valencia geenszins de bij zondere manifestatie gezien, welke de vragensteller daaraan toekende. Acheson's waarschuwing. ..De Verenigde Staten hebben nu voor zich hetgeen Churchill in 1940 Engelands toekomst achtte. Namelijk „bloed, zweet en tranen", aldus minister Acheson in een Zondagavond door hem gehouden radio rede. „Doch", vervolgde de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken. „Er moet nog iets bij: Geloof, geloof in ons land en geloof dat de grootse taak, die ons wacht, volbracht kan èn zal worden." „Wij bezitten", zeide hij verder, „de macht om ons duchtig te wreken op elke aanvaller, die ons en onze vrienden zou willen aanvallen. Deze macht kan niet over het hoofd worden gezien. Het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft Zaterdagavond een boodschap van Acheson gepubliceerd waar in het Amerikaanse volk gewaarschuwd wordt, dat het zich tegenover een „buiten gewoon ernstige noodtoestand" bevindt, waarbij „onze vrijheid en onze levenswijze bedreigd wordt." De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken verklaarde verder, dat er thans hoegenaamd geen twijfel meer be- Russisch antwoord op Westelijke nota's De Sovjet-Unie heeft geantwoord op de Westelijke nota's van 22 December, waar in een bijeenkomst van de plaatsvervangers der ministers van Buitenlandse Zaken der vier grote mogendheden ter voorbereiding van een bespreking der hangende wereld vraagstukken werd voorgesteld. Volgens een woordvoerder van het Engelse minis terie van Buitenlandse Zaken werd de Rus sische nota te middernacht aan de Britse ambassade te Moskou afgegeven. Te Londen is een voorlopige vertaling De Prinsessen Margriet, Beatrix en Irene met de skileraar Ludwig Tsclioll op weg naar de skilift in Sankt Anton. (Van een speciale AN P-verslaggever SANKT ANTON. Met de trein uit Zürich, die Zaterdag om tien voor half zeven in Sankt Anton binnenliep, zijn Koningin Juliana en Prins Bernhard aan gekomen. Reeds twintig minuten voor de aankomst stonden de Prinsesjes Beatrix, Irene en Margriet op het perron te wach ten in de 15 graden vorst, die deze avond in Sankt Anton heerste. De Prinsesjes hoor den, dat haar ouders zouden aankomen, toen zij tegen lunchtijd na het skiën hotel Post binnenkwamen en vernamen, dat er telefoon uit Nederland was geweest. In haar grijze bontjasjes gestoken wachtten de Prinsejes op het perron van Sankt Anton vol ongeduld. Toen de trein eindelijk het stationnetje binnenreed in het schemerduister, nam Prinses Beatrix voor een ogenblik de regie over van de camera man, die de aankomst voor ..Neerland Nieuws" vastlegde. „Moet die fakkel nog niet aan", zei ze tot de filmoperateur, die op een hoge trap met zijn camera gericht stond. De magnesiumfakkel zette terstond het hele stationnetje en allen, die er ver zameld waren, in een fel licht. Even latei- sloot de Koninklijke moeder haar drie dochtertjes in de armen. Omstuwd door toeristen en oude bekenden uit Sankt Anton baanden Koningin en Prins zich met de drie Prinsesjes een weg naar hotel Post, en ook Margriet houdt dapper volal laat zij nog wel eens een steekje vallen. ontvangen, die wordt bestudeerd. Ook aan de regeringen van Amerika en Frankrijk is een antwoordnota gestuurd. Volgens Amerikaanse functionarissen laat het antwoord van de Sovjet-Unie de deur open voor een conferentie, maar volgt de nota „de lijn van de gebruikelijke pro paganda". De inhoud van de nota is nog niet be kend, maar het antwoord zou in ambtelijke kringen te Washington teleurstelling heb ben gewekt. Een conferentie over alle be langrijke wereldkwesties, zoals door Ame rika, Engeland en Frankrijk voorgesteld, zou niet zonderm eer zijn aanvaard. In het antwoord zou geen uiting zijn gegeven aan de -vens om te komen tot een overeenstem ming, die de huidige internationale span ning zou kunnen verlichten. I Franse regeringskringen heeft het een gun 'ige indruk gemaakt, dat de Sovj'et- Unie zo snel geantwoord heeft op de ge allieerde nota's van 22 December. Volgens onbevestigde berichten wordt in de Russische antwoordnota verder ge zegd, dat er vóór de conferentie van de grote vier geen stappen dienen te worden gedaan tot bewapening van West-Duitsland, dat de resoluties van Praag naar Russische mening de beste basis vormen voor de voorgestelde besprekingen en dat het de Russische regering onmogelijk voorkomt de besprekingen uit te breiden tot het Verre Oosten, zolang communistisch China niet tot de UNO is toegelaten en zijn rege ring niet algemeen is erkend. De Russische nota is een antwoord op de nota's van Amerika, Engeland en Frank rijk, waarin het Russische voorstel voor een viermogendhedenbespreking uitsluitend over de bewapening van Duitsland ver worpen werd. 5 5 staat omtrent de methoden waarvan de Sovjet-Unie gebruik zou willen maken. Spaak's geloof Op Oudejaarsavond werden door graaf Sforza, voorzitter van het comité van mi nisters van de Raad van Europa, Paul Henri Spaak, voorzitter van de adviserende vergadering, en Jacques Camille Paris, secretaris-generaal van de Raad, over de radio Nieuwjaadsboodschappen gericht tot de leden van de Raad van Europa. Spaak uitte zijn wensen in volgende be woordingen: „Krachtiger dan ooit doet de noodzakelijkheid van een georganiseerd en machtig Europa zich gevoelen. Aan de we reld worden ernstige vragen gesteld en onze toekomst zal afhangen van de ant woorden, die daarop worden gegeven. Onze stem, de stem van Europa, moet zich doen horen te Straatsburg. In de Europese Raad werken wij met moeilijkheden, doch wils krachtig aan de vorming van deze stem. Onze taak is geweldig, groot en schitterend. Met de hulp van alle mannen en vrouwen van goede wil en met moed bezield, zullen wij het tot een goed einde brengen. Men moet geloven en hopen". MacArthurs wens. Generaal Douglas MacArthur heeft in een nieuwjaarsboodschap verklaard, dat Japan misschien zal moeten worden her bewapend, indien „de internationale wette loosheid de vrede blijft bedreigen". De generaal zeide te hopen dat het niet nodig zou zijn, maar indien het geval zich zou voordoen zou Japans veiligheid „alle andere vrije landen in het gebied van de Stille Oceaan zeer ter harte gaan". Tsjiangs voornemens. Uitsluitend door een volledige mobilisatie van Formosa en de voortzetting van de oorlog op het Chinese vasteland kan het communisme worden uitgeroeid en de rode dreiging die over de wereld hangt worden weggenomen", verklaarde genera lissimus Tsjiang Kai Tsjek in een nieuw jaarsrede, waarin hij zijn belofte herhaalde continentaal China te zullen heroveren. Voorts beschuldigde hij de Sovjet-Unie er van de ergste vijand van het Chinese volk te zijn. Mao Tse Toeng bestempelde hij als „een verrader, die in Korea Chinese levens opoffert en zijn land met smaad overlaadt". Franco's grief. De Amerikaanse radio-omroep „Colum bia Broadcasting System" heeft Zondag een vraaggesprek met het hoofd van de Spaanse staat, generaal Franco, uitgezonden. Het volgende is er aan ontleend: „Spanje", aldus de caudillo, „zou gaarne worden ingeschakeld in de plannen dei- Westelijke wereld om het communisme een halt toe te roepen. Spanje hee.ft zelfver trouwen". Het Spaanse staatshoofd besloot met te zeggen „dat de geallieerden Spanje er dankbaar voor moeten zijn dat het het communisme uit Europa's Westelijke hoek heeft gehouden". „Op grond hiervan is Spanje gerechtigd te verwachten dat het tegenover ons land begane onrecht onge daan zal worden gemaakt", besloot hij. Truman: „Vrede". „Ik hoop dat het jaar 1951 de wereld vrede brengen zal", aldus luidde de korte Nieuwjaarswens van president Truman, die een vacantietocht maakt met zijn jacht „Williamsburg". Gemenebest-conferentie „Trix" raakt al aardig thuis op de lange latten. nadat de- heer Hohenlohe van de Landes- regierung van Tirol en burgemeester Schu ier van Sankt Anton warme woorden van welkom hadden gesproken. Prinses Beatrix vertelde gedurende de korte wandeling van het station naar het hótel honderd uit. „Aan oma heb ik al een brief van drie kantjes geschreven", zei ze tot haar moeder. De Koningin zond ook dadelijk na aan komst een telegram naar Prinses Wilhel- mina, waarin de behouden landing werd medegedeeld. Het staat nog niet vast hoe lang de Koningin in Sankt Anton zal ver toeven. Zoals bekend zullen Prins Bern hard en Prinses Beatrix in elk geval tot ongeveer 12 Januari blijven. De Prins, die gisteren weer voor het eerst op was, ver telde, dat hij naar Sankt Anton al zijn Spaanse studieboeken heeft meegenbrhén. Aanstaande Donderdag' beginnen te Londen besprekingen tussen de premiers van staten van het Britse Gemenebest. Van gezaghebbende zijde wordt vernomen dat ter conferentie, waarop Groot-Brittannië zal zijn vertegenwoordigd door minister president Attlee, de ministers van Buiten landse Zaken en Landsverdediging, Bevin en Shinwell, én de minister voor het gemenebest Gordon Walker gesproken zal worden over alle aspecten van het sluiten van een vredesverdrag met Japan. Ook zal worden gesproken over do mogelijkheid van een herbewapening van Japan voor zelfverdedigingsdoeleindcn, die werd aan geroerd door generaal MacArthur in zijn nieuwjaarsboodschap. Groot-Brittannië is reeds drie jaar ver langend zo spoedig mogelijk een vredes verdrag met Japan te sluiten, doch het Britse Gemenebest in zijn geheel heeft zich steeds verzet, tegen het in de een of andere vorm herrijzen van Japan als militaire mogendheid. Speciaal Australië en Nieuw- Zeeland zijn hiertegen gekant. Hun positie kan worden vergeleken met. die van Frankrijk in de kwestie der Duitse her bewapening. Men erkent te Londen dat het ingrijpen der Chinese communisten in Koi-ea een nieuwe situatie in het Verre Oosten heeft geschapen, die het noodzakelijk maakt het gehele verdedigingsprobleem aldaar in het licht van de strategische werkelijkheid te zien. De laatste dagen voor de opening van de conferentie der premiers van het Gemene- Paus Pius XH heeft aan de Commis saris der Koningin in de provincie Limburg, mr. dr. F. Houben, de onderscheiding van commandeur in de Orde van de Heilige Gregorius verleend.' best wordt veel belang gehecht aan de be sprekingen die te New Delhi tussen Nehroe en de Australische premier Menzies gevoerd zijn. In politieke kringen denkt men dat de beide staatslieden het eens zijn geworden over een verdedigingsplah, dat zij samen zullen voorstellen aan hun collega's. Sydney Smith: Ik vind ontbijten zo plezierig om dat niemand verwaand is voor één uur 's middags. De heer Ph. A. Mees, te Heemstede, is per 1 Januari 1951 afgetreden als direc teur der N.V. Oprechte Haarlemsche Courant, welke functie hij twintig jaar lang heeft bekleed. De heer Mees passeer de reeds geruime tijd geleden de mijlpaal, die in het menselijk leven de gebruikelijke pensioengerechtigde leeftijd wordt gehe ten; gedurende de laatste anderhalf jaar bleef hij in zijn bovengenoemde functie nog gedelegeerde bij Grafische Bedrijven Damiate, uitgeefster van Haarlems Dag blad Oprechte Haarlemsche Courant en zijn edities IJmuider Courant en Kennemer Courant. Nu hij van zijn rust gaat genieten, wensen wij hem in de beste gezondheid nog vele jaren toe. De N.V. Oprechte Haarlemsche Courant benoemde in de door dit aftreden ontstane vacature de heer A. D. Huijsman tot di recteur. De heer Huijsman treedt van 1 Januari af tevens op als lid van de direc tie der Grafische Bedrijven Damiate, uit geefster van dit blad, zoals in de wijziging in de kop van onze courant tot uiting komt. Wij herinneren eraan, dat de abonne mentsprijzen van ons blad met ingang van deze nieuwe week-, resp. kwartaaltermijn zijn 40 cent en 5.20, franco per post per kwartaal 5.70 en dat in overeenstemming met een algemeen besluit tot verhoging der prijzen van alle dagbladen in Nederland, die een lager abonnementsprijs hadden dan achtenveertig cent per week. Zondagmorgen is het Nederlandse motor schip ..Marietje Böhmer" (760 b.r.t.) uit Rotterdam op de Beneden-Elbe tijdens mist in aanvaring gekomen met het Zweedse s.s. „Rabe" (1330 b.r.t.) De „Marietje Böhmer" werd beschadigd en is naar een werf in Cuxhafen gesleept. Het schip zal over enkele dagen zijn reis naar Glasgow kun nen voortzetten. Toen een boekhandelaar uit de Floresstraat in Haarlem-Noord in de vroege Nieuwjaars morgen terugkeerde van een oudejaars avondpartijtje, kwam hij tot de onpleizierige ontdekking dat dieven in zijn winkel waren binnengedrongen en uit zijn étalage honderd vulpennen tot een gezamenlijke waarde van duizend gulden hadden ontvreemd. De ongewenste bezoekers zijn aan de achter zijde van het huis binnengekomen, nadat zij een glas in loodruitje hadden stuk geslagen. In dezelfde nacht is ingebroken in het kantoor van een papierhandel aan de Paul- Krugerkade. Daar werden twee telefoon stellen gestolen Nu op 1 Januari de Huurwet in werking is getreden, zal in het rechtsgebied van ieder kantongerecht een huur-adviescom- missie worden ingesteld. Aan deze com missie zullen verhuurders, huurders en onderhuurders advies kunnen vragen over de wettige huurprijs in hun geval. Hoewel de voorbereiding van de huur adviescommissies vrij ver gevorderd is, zullen zij niet onmiddellijk na 1 Januari geïnstalleerd zijn. Belanghebbenden kun nen zich echter reeds thans schriftelijk tot de commissie in hun gebied wenden. Zij kunnen hun correspondentie daartoe rich ten tot de huur-adviescommissie en deze adresseren aan het gemeentehuis in de plaats, waar het kantongerecht is geves tigd. Ongeval op N.S.-emplacement Zondagmorgen heeft een 28-jarige electri- cien op het emplacement van de Nederlandse Spoorwegen aan de Verspronckweg te Haar lem een lichte hersenschudding opgelopen. Hij was bezig een stroomafnemer van een electrisch treinstel met een stok tegen de bovenleiding te duwen toen deze stok brak. De man viel achterover en smakte met het hoofd tegen een rail. O0N8EW0LKT LICHT BEW. O HALF 8EW ZWAAR 8EW iGEHEEL BEW. S MjST SNEEUW REGEN MOTREGEN HAGEL 8UIEN ONWEER Ofe-AS-Z* ?i?TEMPERATUUR IOOS ISOBAAR BELANGRIJK NEEBSLAG- GEBIED CENTRA. H HOGE DRUK L LAGE DRUK SCHEIDINGSLIJN-FRONT-TUSSEN LUCHT VAN VERSCHILLENDE HERKOMST STAND VAN OfT TEKEN GEEFT DE WINDRICHTING AAN- IEDERE HELE DWARSSTCE E P'IS EEN'wiND- SNELHEID VAN-VIJF;MET£C PER' SECONDEv: Rondom het lage drukgebied met cen trum boven Zuidwest-Engeland bewe gen randstoringen zich in Noordooste lijke richting naar onze streken. Een ervan zorgde voor een stormachtige Nieuwjaarsavond. Een volgende bevond zich aan de Franse Noordkust en zal nog vandaag het weer in ons land be ïnvloeden. In de nog vrij koude lucht waarin wij ons nu bevinden komt over dag lichte dooi voor; in de nacht tijdens opklaringen kan opnieuw lichte vorst voorkomen. REGEN- EN' SNEEUWBUIEN Verwachting, meegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond, opgemaakt te 10 uur: Zwaar bewolkt met nu en dan regen- en sneeuwbuien en enkele verspreide opklaringen. Aanvanke lijk meest zwakke veranderlijke wind, later zwakke tot matige wind uit richtingen tussen West en Noord. Temperaturen om het vries punt tot lichte dooi. 3 Januari Zon op 8 48 uur, onder 16.40 uur. Maan op 3.38 uur, onder 12.37 uur. Hoog en laag water te IJmuiden Dinsdag 2 Januari Hoog water: 9.52 en 22.25 uur. Laag water: 5.13 en 17.45 uur. Woensdag 3 Januari Hoog water: 11 00 en 23.41 uur. Laag water: 6.19 en 18.51 uur.

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 1