DE SOVJET-UNIE VERKLAART ZICH BEREID TOT AGENDA-CONFERENTIE Overwegen Moskou niet bij voorbaat accoord met andere punten dan Duitsland Verbonden troepen verdedigen Seoel op stellingen vlak benoorden de stad Eenzijdige opzegging der Unie met Indonesië niet mogelijk Francois Poncet pleit voor Frans-Duitse toenadering Antwoord aan Parijs Nieuw Amerikaans Congres heden bijeen President Auriol op 28 Maart naar Amerika Even een kraagje wassen Premier van Pakistan niet naar Londen Gouden jubileum van Amsterdamse G. G.- en G. D. Het woord is aan....; Chinese aanval uit drie richtingen Eerste vergadering van de Kamer van Koophandel Indonesisch kabinet beraadslaagt HET WEER AFGEBEELD Weerbericht 6 5e JAARGANG No 149 bureaux: Kennemerlaau 454, Telef. Adrn. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), Terrasweg47,Sautp. - Haarlem: Gr.Houtstr.93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bifde Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom WOENSDAG 3 JANUARI 1951 IJmuider Courant VI?-L SER Haar lems Dagblad OPRECHTE HAA'RLEMSCHE COURANT EDITIE 295e JAARGANG No 2 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beb. op Zon- en Feestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20. Franco per post 5.70. - Girorekening 273107 ten name van Flaarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DE RUSSEN hebben doen weten dat zij bereid zijn tot een vier mogendheden- conferentie onder zekere voorwaarden. Intussen is het offensief van Chi nezen en Noord-Koreanen in Korea hervat. Er bestaat niettemin nog steeds geen oorlog lussen China en Amerika, of tussen China en de U.N.O. De Chinese volksrepubliek zou nog steeds lid van de U.N.O. willen worden, waarvoor de Ame rikanen niets voelen. Bemiddelaars staan kennelijk voor een zware taak. Andere landen zijn sinds lang voorstanders van het Chinese lidmaatschap van de U.N.O., maar de Amerikanen hebben er nooit aan gewild. Ook niet toen de Chinezen nog geen stap over de Koreaanse grens hadden ge daan en geen schot gelost. Als er nu Ame rikanen zijn die betogen, dat toelating van China tot de U.N.O. „een beloning voor hun aanval" zou zijn, moet men dus constateren, dat dit argument aanvankelijk niet be stond. Want toen was er geen aanval. Maar toen was de Amerikaanse regering ook niet bereid. Zij heeft toen met de mogelijkheid van een Chinese aanval kennelijk geen rekening gehouden. Zij zal de kansen wel' gewogen hebben maar blijkbaar niet over wogen (hetgeen tenslotte wil zeggen „op nieuw gewogen") eer zij haar houding be paalde. Op grondig overwegen moeten wij hopen ook ten aanzien van het vaststellen en nog meer: van het eventuele verloop van die vier mogendheden-conferentie. Wordt zij eenmaal vastgesteld, dan zal al iets be reikt zijn. Maar nog niet veel. De wereld heeft teveel ervaren om al geestdriftig tc kunnen worden bij het bijeenroepen van een internationale conferentie. Te vaak hebben zulke conferenties alleen uitge- wei-kt, dat ieder zijn eigen standpunt naar voren bracht en daarmee veel propaganda maakte om vooral het eigen volk duidelijk te maken, dat hij gelijk had en de legen- partij niet voor rede vatbaar was. Verder bereikte men niets, hetgeen voor de vorm in welklinkende phrasen van een com muniqué werd bemanteld, maar niettemin door de Pers ronduit gezegd. En dan was met de conferentie eigenlijk niet anders tot stand gebracht dan een verdere toespitsing van tegenstellingen geenszins vermin derd door de gemeenschappelijke lunches, beleefdheden en soms zelfs geslaagde grapjes van diplomaten. Zowel ten aanzien van het Verre Oosten als van het Nabije Oosten en van de Duitse kwestie is overwegen kennelijk nodig. Als een „diplomatiek succes" wordt behaald, dat ogenblikkelijke voldoening aan de be haier verschaft maar de verdere ontwikke ling van zaken verslechtert is dat in wer kelijkheid geen succes, maar het tegendeel. Ten opzichte van Azië is dit in de laatste jaren telkens gebleken, maar het geldt voor alle windstreken. Alleen vooruitziend be leid baat. Overwegen betekent, dat men vaststelt wat op den duur het zwaarst zal wegen. Als het diplomatieke spel met het schaakspel Vergeleken mag worden, het geen zo vaak losweg gebeurt, zou dit moe ten betekenen dat de diplomatieke spelers, evenals de grootmeesters van het schaak bord, vele zetten vooruit denken en boven dien rekening houden met de bijzondere eigenschappen van de tegenpartij. Het Valt niét te ontkennen dat de tegenpartij' Azië er genoeg van hééft zich door anderen te laten beheersen of daarvan ook maar de schijn tc aanvaarden, zich met een zelfver trouwen heeft gewapend dat zij vroeger miste en vast van plan is een eigen beleid te blijven voeren en zich niet de speltactiek te laten voorschrijven. De Amerikanen luisterden indertijd naar de raadgevingen van een zeer knappe kenner van het Verre Oosten: hun landgenoot Owcn Lattimore. Dat deze adviseur „in ongenade is geval len" zoals men het in de dagen van de absolute monarchie noemde, maar het ook bij democratische regeringen wel noemen kan heeft toenmaals heel wat opschud ding gewekt. Temeer omdat hij in de Ame rikaanse jacht'op lieden, die zo snel van communistische sympathieën verdacht wor den, voor een commissie van onderzoek werd gedaagd en beschuldigd door mensen, die geen kenners van het Verre Oosten waren. Dit onderzoek door een commissie moge „wegen" geweest zijn, maar het gehele ver loop van zaken gaf geen beeld van over wegen. Hetgeen tot overpeinzen stemt (het geen natuurlijk opnieuw peinzen is) en dat niet alleen ten aanzien van de Amerikanen, maar ook wel van kwesties waarbij wij zelf direct betrokken zijn, of geweest zijn. Wat dit laatste aangaat kan men zich zelfs een Westers geval voor de geest roepen: de toepassing van de grenscorrecties ten na dele van Duitsland. Als die voldoende overwogen waren, als men het nodige aan tal zetten vooruit had gedacht en met de bijzondere eigenschappen van de andere partij rekening gehouden zou men van deze landaanwinst hebben afgezien en daar op den duur voordeel mee oogsten. Wij hopen op die vier,mogendheden-con ferentie. Wij hopen dat zij tot resultaten zal leiden. Dat zal alleen mogelijk zijn als men ter weerszijden bereid is tot concessies, die sommigen op het moment een offer zullen schijnen, maar die erger zullen voor komen en daarom in waarheid tot winst leiden. R. P. In een toespraak tot gouverneurs en premiers van Duitse staten in de Franse bezettingszone van Duitsland, gehouden tijdens een nieuwjaarslunch te Schloss Waldhausen, in de buurt van Maïnz, heeft de Franse Hoge Commissaris in West- Duitsland, Francois Poncet, een pleidooi gehouden voor Frans-Duitse toenadering, die hij een voorwaarde noemde voor het op vreedzame wijze tot stand komen van een Verenigd Europa. Hij verklaarde dat „vele Fransen en Duitsers in het afgelo pen jaar in uitstekende harmonie en zon der enige wrijving hebben samengewerkt". Sprekend over „oorlog en vrede" zeide Poncet nog: „Ik kan mij niet indenken dat er nog ergens ter wereld regeringsleiders zouden bestaan, die niet meer zouden weten welk een reusachtige risico elke oorlog met zich brengt, of die niet zouden inzien dat in de toekomst een oorlog even vernietigend voor de overwinnaar als de overwonnene zal zijn, die beiden aan el lende zouden worden prijs gegeven". (Reuter en U.P.) In een zeer diplomatiek, men zou ook kunnen zeggen zeer vaag, gestelde nota, die gisteren door radio Moskou werd gepubliceerd, heeft Rusland zich bereid verklaard tot het houden van een voorbereidende bespreking tot het opstellen van een agenda voor een conferentie der Grote Vier. Rusland maakt echter het voor behoud dat de kwestie van de demilitarisatie van Duitsland als eerste punt op die agenda zou moeten staan. Waar de drie Westelijke landen voorstelden een conferentie te houden over alle huidige wereldproblemen, stelt de Sovjet-Unie echter, dat zij weigert reeds bij vóórbaat accoord te gaan met bespreking van andere vraagstukken dan Duitsland. Volgens Moskou is de Duitse demilitarisatie liet dringendste probleem van Europa. Wel is de Sovjet-Unie reeds nu bereid ook andere problemen betreffende Duitsland te bespreken. In ieder geval heeft Rusland wel bezwaar tegen het houden van de conferentie in New York of Lake Success. Het wenst deze te zien plaats hebben in .Moscou, Parijs of Londen. Radio Moskou publiceerde gisteren het Russische antwoord op de Franse nota, maar vermeldde erbij, dat gelijkluidende nota's aan Washington én Londen waren gezonden. In de nota wijzen de Russen de Westelijke verklaring af, dat de besluiten van Praag geen basis zouden kunnen vor men voor een democratische oplossing van het Duitse vraagstuk. Er wordt in ontkend dat Oost-Duitsland bewapend zou worden. De nota noemt zulke beweringen „verzin sels". De Sovjet-Unie acht het echter dui delijk dat de Westelijke mogendheden een geregeld Duits léger in West-Duitsland op de been willen brengen. Het Russische antwoord zegt verder dat de Franse nota (die overigens gelijkluidend was met de andere) reden geeft aan te nemen, dat Frankrijk het eens is met het Sovjet-voorstel om een vier mogendheden- conferentie over de Duitse ontwapening te houden. De Sovjet-Unie hecht hieraan groot belang, niet a'leen omdat de over eenkomst van Potsdam hierin voorziet, maar ook omdat deze ontwapening de be langrijkste voorwaarde voor vrede en vrij heid in Europa betekent. Rusland beschul digt de Westelijke mogendheden er echter van, dat deze Europa voor een voldongen feit willen stellen. De nota zegt, dat nie mand de Westelijke landen bedreigt en dat de plannen voor de West-Duitse herbewa pening onnodig en inconsequent zijn. Eerst de Drie? Het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft meegedeeld, dat ver wacht wordt, dat spoedig een bespreking tussen Amerika, Frankrijk .en Engeland zal worden gehouden om een antwoord op de Sovjet-nó'ta op te stellen. United Press meldde nog uit Londen, dat wanneer Rus land eventueel zou voorstellen ook het Verre Oosten op de agenda te plaatsen en communistisch China tot de besprekingen uit te nodigen, de Westelijke mogendheden hiertoe bereid zouden zijn, mits onmiddel lijk een staken van het vuren in Korea zou worden afgekondigd. Reacties verdeeld. In Engeland werd de Russische nota noch als een aanvaarding noch als een ver werping van de Westelijke voorstellen be schouwd. De Sovjet-Unie zal haar ant woord nog in ruime mate moeten toelich ten, voor er sprake kan zijn van een bij eenkomst der plaatsvervangers van de mi nisters van buitenlandse zaken. Het con centreren van de besprekingen op Duits land werd in Londen beschouwd als een poging tot tijdwinst van de Russen, die zij nodig hebben om de communistische ex pansie in het Verre Oosten voort te zetten. In Washington werd verwacht dat de Amerikaanse regering de Russische voor waarden niet zal aanvaarden. Amerikaanse functionarissen stonden sceptisch tegen over de mogelijkheid van een vermindering in de internationale spanningen. Men was teleurgesteld over de Russische eis om de besprekingen te concentreren op Duitsland. In Parijs werd verklaard dat de Russi sche nota niet negatief'is en dc deur open laat voor een vier mogendheden-conferen tie. Men verheelde zich echter niet, dat de nota onder meer bedoeld was om de Franse bevolking de indruk te geven, dat het dwaas zou zijn om een Duitse herbewape ning te steunen en om West-Duitsland te suggereren, dat de eenheid van Duitsland ook zonder herbewapening tot stand zou kunnen komen. In de Russische nota werd namelijk nog eens de nadruk gelegd op het „bekende Russische standpunt ten aanzien van verkiezingen in geheel Duitsland". WASHINGTON. 3 Januari. (Reuter). Dinsdag, 2 Januari, is het 81ste Ameri kaanse Congres uiteengegaan. Vandaag zal het nieuwe Congres, waarin de meer derheid der democratische regering gerin ger is, voor het eerst bijeenkomen. De Franse president, Vincent Auriol, wordt op 28 Maart in Washington ver wacht voor een statiebezoek als gast van president Truman, aldus hebben functio narissen te Washington Dinsdag medege deeld. President Auriol zal tot drie April in Washington blijven en vervolgens naar Canada gaan. Vijf minuten voordat vanmorgen de brand weersirenes over Haarlems Raamvest loei den, stond een bewoonster van no. 59 in de keuken een kraagje van een jurk met benzine te wassen. Vlak bij de kachel na tuurlijk. Toen de brandweer na een minuut of twintig de slangen weer in kon rollen, was van de keuken niet veel anders over dan een trieste ravage van geblakerde kozijnen en panelen. De bewoners konden vervolgens hun inderhaast naar buiten gesleepte spulletjes weer naar binnen dra gen, want de brandweer had het vuur niet de kans gegeven zich vex-der uit te breiden. De muziekleraar en componist Charles Koechlin overleden Zondagavond is de componist Charles Koechlin op 82-jai-ige leeftijd in zijn woning aan de Rivièra gestorven. Koechlin werd in Mulhouse geboren, waar zijn grootvader een textielfabriek had opgericht. Hij wilde oor spronkelijk ingenieur worden, maar moest om gezondheidsredenen zijn studie opgeven en wijdde zich daarna aan de muziek. Koechlin was werkzaam als muziekleraar, componist en criticus. Hij schreef een aantal leerboeken over harmonie, contrapunt en orkestmuziek, vele symphonische werken en een strijkkwartet. Tot zijn leerlingen be hoorden onder andei-en: André Sauget, Ger- maine Taillefex-, Darius Milhaud en Fi-ancis Poulenc. De thans overledene is ook werk zaam geweest aan de universiteiten van Cambridge en San Diego. Kwesfie-Kasjmir splijtzwam in het Gemenebest Officieel is te Karalsji meegedeeld, dat de premier van Pakistan, Liaquat Ali Khan, de openingsvergadering van de Gemene best-conferentie te Londen niet zal bij wonen. Volgens berichten van de laatste dagen zou de premier alleen bereid zijn naar Lon den te komen, als het geschil tussen zijn land en India over Kasjmir op de agenda zou worden geplaatst. In de onmiddellijke omgeving van pre mier Attlee heeft dit bericht diepe teleur stelling gewekt. Politieke waarnemers merken op dat het de eerste ïnaal is sedert de ïreoi-ganisatie van het Britse Gemenebest, dat een leider van een der aangesloteix landen weigert de opening van de jaarlijkse confex-entie bij te wonen. Volgens AFP is het waarschijnlijk, dat de Pakistanse premier wil ontkomen aan de sterke druk, die hij te Londen van Engelse zijde verwacht inzake de kwestie-Kasjmir. Engeland zou deze kwestie snel willen op lossen. Men meent te weten, dat India de oplossing van het probleem als voorwaarde stelt voor zijn deelneming aan de verdedi ging van Zuid-Azië. Het militaire potentieel van India is veel groter dan dat van Pa kistan. Men schat dat India bijna een mil- lioen geoefende manschappen op de been kan brengen. Volgens de Indische radio heeft premier Nehroe voor zijn vertrek naar Londen te Bombay verklaard, dat hij op de confe rentie van het Gemenebest zou pleiten voor het opnemen van China in de UNO, aldus meldt A.F.P. In een der zalen van het Stedelijk Mu seum te Amsterdam is Dinsdag een feeste lijke bijeenkomst gehouden ter gelegenheid van het gouden jubileum van de Amster damse Gemeentelijke Geneeskundige- en Gezondheidsdienst. Na een herdenkings- rede van de directeur, de heer A. Brand Jr., sprak dr. C. Banning, geneeskundig hoofdinspecteur van de Volksgezondheid. Hij deelde mede dat de chef van het mel dingsbureau van de G.G.- en G.D., de heer J. Meisner, onderscheiden was xnet de gou den eremedaille van de orde van Oranje Nassau. De werkmeester C. J. van Noord en de chef-chauffeur-ziekendrager J. G. van Miltenburg kregen de zilveren ere medaille van de orde van Oranje Nassau. Ho race Walpole: De schrijver moet zich tot de ogen van de lezers richten als hij hun geest wil beïnvloeden. FRITS SCHUURMAN DIRIGEERDE DERDE SYMPHONIE VAN ORTHEL De dirigent Frits Schuurman heeft onlangs in Zuid-Afrika de Derde Symphonie van Léon Orthel geïntroduceerd. Op hetzelfde concert vertolkte Schuurman's echtgenote, Maria Neuss, het Vioolconcert in d grote terts van Prokokieff. In Kaapstad speelde Maria Neuss het Vioolconcert van Dvorak. „Eenzijdige opzegging van het Uniever drag is niet mogelijk. Alleen in onderling overleg zou men tot opheffing van de unie verhouding kunnen komen" aldus vernam het A.N.P. in welingelichte kringen in Den Haag naar aanleiding van de berichten uit Djakarta, waarin sprake is van een even tuele opzegging" van de NedexTands-Indo- nesische Unie. Een verzoek om opzegging, aldus ver klaarde men vex-der, zou door partijen ge zamenlijk moeten worden besproken. Een zodanig verzoek zou bovendien slechts rechtmatig zijn volgens de regels die gelden bij internationale verdragen in dien redenen van algemeen staatsbelang een der partijen hiertoe nopen. Deze redenen dienen inderdaad zeer dringend te zijn, temeer omdat het unie verdrag zelf geen opzeggingsclausule be vat. Indien een der partijen onrechtmatig het verdrag zou opzeggen aldus meende men verder ofwel zich in de practijk niet zou houden aan de bepalingen van de unie, dan zou men te maken hebben met een contractbreuk. De andere partij zou dan kunnen over- In Berlijn is een merkwaardig ..jubileum" gevierd ter gelegenheid van het feit, dat de 250.000ste kubieke meter jmin, afkomstig van de grote bunker in de dierentuin, naar de stortplaats werd vervoerd. Bij deze gelegenheid werden de arbeiders van de puinwagen op versnaperingen onthaald. Van de beton-kolos, welke tijdens de tweede wereldoorlog zelfs de zwaarste bomaanvallen weerstond, moeten nu nog 200.000 kubieke meters puin geruimd ivorden. KOREA, (Reuter). De verbonden troepen op Korea hebben zich teruggetrok ken op een verdedigingslinie 13 km ten Noorden van Seoel onder druk van hon derdduizenden Chinezen en Noord-Korea- nen die de 38ste breedtegraad overtrekken. Een woordvoerder van het achtste Ameri kaanse leger heeft te Tokio meegedeeld, dat 300.000 man Chinese en Noord- Koreaanse troepen de breedtegraad hebben overschreden en dat er nog meer ter ver sterking onderweg zijn. De 300.000 man aanvallende strijdkrach ten bestaan volgens de woordvoerder uit 210.000 Chinezen en 90.000 Noord- Koreanen. Aan het centrale froxxt worden gevech ten gemeld bezuiden Hongtsjon, 40 km ten Zuiden van de 38ste breedtegraad. Chinese strijdkrachten hebben langs de hoofdwegen een massale aanval tegen Seoel van het Noord-Oosten, Noorden en Noord-Westen uit ingezet. ■P&X isKS 1!L -kiK HP JiHflH "lif: if T'iï T:; '!:?s 'li- -i'Ciijf Ti m lil Hm 9f Hf ül i Ui ;-L '4Hl In de nacht van 1 op 2 Januari is uit het voorlopig Nationaal Monument op de Dam te Amsterdam de deksel van de urndie aarde uit Limburg bevat, ontvreemd. De daders zijn nog onbekend, evenals de motieven die tot deze diefstal hebben geleid. Rechts de geschonden urn met de aarde uit Limburg, links de Drentse urn. Volgens een schatting van het Ameri- kaanse achtste leger werden bij de lucht aanvallen van gisteren meer dan 1.700 Chi nezen gedood of gewond. Amerikaanse, Australische en Zuid-Afrikaanse piloten maakten Maandag en Dinsdag ruim 1.600 vluchten. Volgens een bericht van radio New York heeft de Zuid-Koreaanse x-egering Seoel vei-laten. Belangrijke steden opgegeven. Volgens berichten van het front hebben de ti-oepen der U.N.O. Oeibongdjoe, 18 km ten Noorden van Seoel, prijsgegeven. Ook Tsjoentsjon, een belangrijk kruispunt van wegen in het midden van de verdedigings linie over het schiereiland, is opgegeven. In de Oostelijke frontsector bleef de toe stand Dinsdagavond (plaatselijke tijd) ver ward. Het is niet nauwkeurig bekend hoe diep de communistische troepen in de ge allieerde linies zijn doox-gedx-ongen. Gemeld wordt dat de verbonden troepen in het ge bied van Tsjoentsjon terug trekken. Boven dit gebied worden vele geallieerde vlieg tuigen waargenomen, hetgeen beduidt dat de positie van het achtste Amerikaanse leger aldaar ernstig is. Rapport De UNO-commissie van drie voor een staken van het vuren in Korea zal van daag aan de politieke commissie van de UNO rapport uitbrengen van haar po- gixig'en om een einde te maken aan de ge vechten op Korea. Naar vernomen wordt, bevat het rapport slechts een opsomming van de gebeux-tenissen, zonder aanbeve lingen wat betreft nieuwe slappen. Verwacht wordt, dat de politieke com missie na het horen van het rapport zal worden verdaagd. De 12 Aziatische en Midden-Oostelijke landen, die de oproep tot staking van het vuren hebben gesteund, hebben gjsteravoxid op een bijeenkomst be sloten de politieke commissie te vragen al dus te handelen. Sir Benegal Rau van India woonde deze bijeenkomst bij nadat hij een half uur had gesproken met de leider van de Russische delegatie bij de UNO. Jacob Malik. Op de agenda van de politieke commissie staan de Chinese interventie in Korea, de Russische klacht over Amerikaanse aggres- sie tegen China en de kwestie-Formosa. De eerste vergadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en omstreken wordt gehouden op Dinsdag 9 Januari in het gebouw der Kamer. De nestor, de heer H. J. L. Klein Schip horst, zal de bijeenkomst, waarop de voox-- zitter en de ondervoorzitters worden ge kozen, openen. De nieuw gekozen voorzitter zal de openingsrede uitspx-eken. In deze vergadering zullen tevens het reglement van orde worden vastgesteld, evenals de vergoedingen voor de door de Kamer of haar instellingen te bewijzen diensten en de vaste commissies woi'den benoemd. wegen de zaak voor te leggen aan het In ternationaal Hof van Justitie. Er zou ook een andere oplossing denkbaar zijn, zo zeide men tenslotte, namelijk omzetting van het unieverdx-ag in een ander interna tionaal verdrag. Dit zou echter alleen in onderling over leg en met instemming van beide partijen kunnen geschieden. DJAKARTA, 2 Januari (Aneta). Pre sident Soekarno en vice-president Hatta hebben heden de zitting "Van het Indone sische kabinet bijgewoond. Op deze zitting waarin minister Roem rapport uitbracht over de Nieuw Guinea Conferentie, wer den de consequenties van het volledig in impasse geraken der besprekingen in be schouwing genomen. De zitting zal worden voortgezet. In het gebouw van het paxTement kwa men de voorzitters van paiTementaire frac ties bijeen om de laatste hand te leggen aan het concept van de ontwerp-xriotie ter an nulering van het unie-statuut en herziening van de overeenkomst der Ronde Tafel Conferentie. Agence France Presse bex-icht, dat men nog niet kan zeggen of deze motie de meer derheid in het paxTement zal verkrijgen, daar de Masjoemi(Indonesische Mohamme daanse partij) meent, dat het tijdstip voor dex-gelijke maatregelen nog niet is aange broken en dat men opnieuw zou moeten pogen te onderhandelen met NedexTand op uitdrukkelijke voorwaarde, dat de souve- reiniteitsoverdracht over Irian door Den Haag wordt aanvaax-d. Van de zijde van de Masjoemi vernam Aneta echter, dat haar fractie eerst de regeringsverklaring afwacht, alvorens haar standpunt te formuleren. Tekst der motie De tekst van de ontwex-p-motie luidt: „Het parlement, gehoord hebbende, dat de ondex-handelingen betreffende de souverei- niteitsovex-dracht van West-Irian aan Indo nesië op een impasse zijn uitgelopen, omdat de Nederlandse regering niet van zins is de overgang te doen geschieden, overwegende, dat deze Nederlaxidse stap een schending betekent van het principe van de souverei- niteitsoverdracht aan Indonesië, dat het gehele gebied van het voormalige Neder- lands-Indië oinvat, dat de NedeiTandse daad een continueren betekent van het kolonialisme over een deel van Indonesië, hetgeen strijdig is met het handvest van dé UNO, "dat de Nederlandse daad samenwer king tussen Indonesië en NedexTand niet meer mogelijk, althans moeilijker, maakt, xnenend dat de Indonesische regering alles in het werk moet stellen om het voortbe staan van het kolonialisme tegen te gaan, heeft besloten er bij de regering op aan te dringen om: Ten eerste de Nederlands- Indonesische Unie te annulex-en en ten tweede andere ovex-eenkomsten als vrucht van de R.T.C. nader te beschouwen en te bestuderen, of zij door de NedeiTandse daad nog kunnen worden nageleefd." Heden regeringsverklaring Het Indonesische kabinet heeft in de zit ting, die Dinsdagavond werd gehouden, een regeringsverklaring inzake het mislukken van de conferentie over de status van Nieuw Guinea opgesteld. Na afloop van de kabinetszitting vex-klaarde Natsir: „De re gering heeft de mislukking van de Irian- conferentie en de consequenties daarvan volledig in studie genomen. Welke stappen de regering zal doen is geheel afhankelijk van de uitspraak van het paxTement." De depressie welker centrum vanochtend boven Noordwest Frankrijk lag neemt snel in betekenis af. Dit is een gevolg van de flinke luchtdrukstijgingen, die nu overal in West Europa optreden. Ten gevolge hiervan kwamen plaatselijk opklaringen voor, waardoor de tempe ratuur iets beneden het vriespunt kon dalen. De rug van hoge luchtdruk, die ten Westen van Ierland ligt, beweegt zich langzaam naar het Oosten. De fronten van een diepe depressie midden op de Oceaan dringen geleide lijk verder naar het Oosten op. O0N8EW0UT 0 LICHT BlW. 3 HALF 8EW ZWAAR 8EW GEHEEL BEW MIST SNEEUW REGEN. MOTREGEN HAGEL BUIEN ONWEER TPtewpebatuur lOOS ISOBAAP SSL. 8SLAN5BIJK .WSEPSLA'J- SSBIÉO CENTRA H 'HOGE DRUK -L LAGE DRUK SCHEIDINGSLIJN -.PRONT-TUSSEN LUCHT VAN 'VERSCHILLENDE HERKOMST STAND VANOIT TEKEN GESPT DE WINDRICHTING AAN- IEDERE.HELEDW^RSSTREEP IS EEN WlNOy SNELHElD.yAN.VI.jp M£~EP "P; B. SECOND e yi VORST EN MIST Verwachting, meegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woensdagavond lot Donderdag avond, opgemaakt te 10 uur: Overwegend droog weer met nu en dan opklaringen. Weinig wind en op vele plaatsen mist. In de nacht en ochtend op enkele plaatsen ma tige vorst, overigens lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt. 4 Januari Zon op 8.48 uur, onder 16.42 uur. Maan op 5.11 uur, onder 13.00 uur. Hoog en laag water te IJmuiden Woensdag 3 Januari Hoog water: 11.00 en 23.41 uur. Laag water: 6.19 en 18.51 uur. Donderdag 4 Januari Hoog water: 12.12 uur. Laag water: 7.36 en 20.04 uur.

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 1