Niet-kohierbelastingen brachten in November bijna f 294 millioen op Competitie van Haarlemse Korfbalbond breidde zich dit seizoen uit Het nieuwe station van Rome is het modernste ter wereld Snuif en wrijf Kort en Bondig WOENSDAG 3 JANUARI 1951 V/at de Fiscus ontvangt Aanvragen van rijbewijzen Het „schieten" tijdens de jaarwisseling De „Tjerk Hiddes"*wordt aan Indonesië overgedragen Wereld is lotsgemeenschap geworden Stopplaats voor 310 treinen per dag Spaanse dansavond Uit Haarlem A. D. Paulus overleden Jubileum Jul. J. Peschar Clubmatch voor honden J. C. Luitingh veertig jaar in dienst der gemeente Burgerlijke stand Velsen Castricum -3 Uit een publicatie van het ministerie van Financiën over de opbrengst der rijksmid delen over November blijkt, dat voor de gezamenlijke kohierbelastingen 227,5 mil lioen aan aanslagen werd opgelegd. Het kohierbedrag van de Inkomstenbelas ting, boekingstijdvak 1949/50, vorderde in November met het opvallend hoge bedrag van 70,9 millioen en bereikte daarmede een totaal van ƒ834,7 millioen. Deze toe neming betreft nagenoeg uitsluitend defini tieve aanslagen 1946 en 1947. Ten gunste van het boekingstijdvak 1950/51 van de Inkom stenbelasting werd 70,1 millioen aanslagen opgelegd, tegenover in October 77,2 mil lioen. Dit boekingstijdvak, waarop in 1950 nog uitsluitend voorlopige aanslagen inzake het belastingjaar 1950 worden geboekt, heeft per ultimo November een stand bereikt van 196.1 millioen. Het kohierbedrag van de Vermogensbelas ting, boekingstijdvak 1949/1950, nam in No vember toe met ƒ3,5 millioen en kwam op ƒ84,4 millioen. Het boekingstijdvak 1950/51 van deze belasting vorderde in November met een geringer bedrag dan in de voor gaande maand, namelijk met ƒ6,8 millioen. Daarmede is thans een totaal van 18,6 mil lioen bereikt, zijnde voorlopige aanslagen voor het belastingjaar 1950. De opbrengst van de Vennootschapsbelas ting beliep in November ƒ47,7 millioen tegenover ƒ69,6 millioen en ƒ71,4 millioen in de beide voorgaande maanden. Deze ontwik keling is een gevolg van het feit, dat het opleggen van voorlopige aanslagen over het boekjaar 1949 zijn voltooiing begint te naderen. Het totaal van het boekingstijdvak 1950/51 bedraagt per ultimo November ƒ428,8 millioen. De aanslagregeling voor de Grondbelas ting 1950 loopt ten einde. Inclusief opcenten steeg het kohierbedrag in November met slechts 0,5 millioen tot ƒ89,8 millioen. Voor de Personele belasting 1950/51 werd inclusief opcenten ƒ5,3 millioen op kohier gebracht, waarmede de totale opbrengst steeg tot ƒ17,7 millioen. Per ultimo Novem ber 1949 was voor de Personele Belasting 1949/50 reeds een bedrag van ƒ33,8 millioen opgelegd. De relatieve achterstand, die blij kens deze vergelijking bestaat, is hoofdzake lijk een gevolg van vertraging bij het op kohier brengen der aanslagen. Het boekingstijdvak 1949/50 van de Onder nemingsbelasting bereikte een totaal van ƒ289,4 millioen. doordat het kohierbedrag in November vorderde met ƒ4,3 millioen. Met het opleggen van voorlopige aanslagen On dernemingsbelasting 1950 werd verder voort gang gemaakt. Het boekingstijdvak 1950/51 steeg met ƒ18,6 millioen tot 78 millioen. De totale ontvangtsen uit hoofde van deze belastingen waren in November hoog, name lijk ƒ200,2 millioen. tegenover in September en October respectievelijk 183,2 en 159,4 millioen. Doordat in November voor een be drag van 227,5 millioen aan aanslagen werd opgelegd, steeg het nog in te vorderen be drag niettemin met 27,3 millioen tot 1.252,4 millioen. Niet-kohierbelastingen De niet-kohierbelastingen leverden in No vember een aanzienlijk bedrag op: ƒ293,8 millioen tegenover ƒ285 millioen in de twee de maand van het voorgaande kwartaal. In totaal is daarmede in 1950 uit hoofde van deze middelen ƒ2.847.2 millioen geïnd. Wat de afzonderlijke belastingen betreft overtroffen zes in November de herziene raming voor 1950, te weten de Commissaris- senbelasling. de rechten op de invoer, de accijns op bier, de accijns op tabak, de be lasting op gouden en zilveren werken en de zegelrechten. De opbrengst van de Omzetbelasting lag slechts weinig beneden die van October. In November beliepen de ontvangsten 103,9 millioen tegenover 108,3 millioen in Octo ber. Deze hoge opbrengsten zijn mede een gevolg van de voorraadvorming tegen ver hoogde prijzen, die in het derde kwartaal 1950 heeft plaats gehad. Ook aan Loonbelas ting en Vereveningsheffing werden in No vember aanzienlijke bedragen ontvangen, respectievelijk ƒ69,8 en 26,6 millioen. De jongste loonsverhoging heeft uiteraard de opbrengsten van beide middelen gunstig be- invloed. Het aan Invoerrechten ontvangen bedrag beliep in November ƒ39,5 millioen, welk be drag slechts weinig afv/ijkt van de opbreng sten in de voorgaande drie maanden. De op brengst van het Statistiekrecht onderging een nieuwe vermindering tengevolge van terugbetalingen op reeds uitgegeven zegels. De totale ontvangsten daalden in November met bijna ƒ0.3 millioen tot ƒ8 millioen. De ontvangsten uit hoofde van de accijns op gedistilleerd lagen met ƒ8,4 millioen op nieuw beneden die in de overeenkomstige maand van het vorige jaar (ƒ10,4 millioen). Daarbij zij evenwel opgemerkt, dat de laat ste maanden van 1949 tijdelijk enige extra voorraadvorming wegens de verwachte accijnsverhoging heeft plaats gehad. De op brengst van de accijns op bier handhaafde zich met 1,3 millioen nagenoeg op het peil van October Daarentegen daalde het aan accijns op suiker ontvangen bedrag vrij scherp tot ƒ6.8 millioen. October had ƒ9,4 millioen opgeleverd. Ook de opbrengst van de accijns op tabak daalde aanzienlijk in vergelijking met de ontvangsten van de laatste drie maanden. In November leverden zij slechts 19 millioen op. Buitengewone heffingen Het bruto-kohierbedrag der beide buiten gewone heffingen vorderde in November met een aanzienlijk lager bedrag dan in October, toen het opvallend hoge totaal van ƒ21,5 millioen werd opgelegd. De stijging in No vember bedroeg 4,2 millioen, waarmede in totaal voor deze middelen bruto ƒ3.493,5 millioen op kohier is gebracht. Daarvan be- Verbetering In óns blad van Zaterdag is een bericht opgenomen over de nieuwe regeling voor het aanvragen van rijbewijzen voor mo torvoertuigen. Daarin is ten onrechte medegedeeld dat men voor het zg. verlen gen van een rijbewijs behalve de 0,75 voor een geneeskundige verklaring ook 5 zou moeten storten op het gironummer van het Centraal Bureau voor Afgifte van Rijvaardigheidsbewijzen. Dit geldt echter alleen voor degenen, die nog nimmer een rijbewijs hebben gehad en voor hen, wier rijbewijs langer dan drie jaar (niet vijf) is verlopen. Het oude rijbewijs blijft gedu rende vijf jaar na de datum van afgifte, dus drie jaar nadat het zijn geldigheid heeft verloren, uitsluitend van kracht als rijvaardigheidsbewijs. Tegen overlegging van een dergelijk rij bewijs en het ingevulde formulier voor de geneeskundige verklaring (nadat dit door het Centraal Bureau voor Afgifte van Rij vaardigheidsbewijzen is accoord bevonden en aan de aanvrager is geretourneerd), kan men bij de Provinciale Griffie een nieuw rijbewijs krijgen op dezelfde wijze als dit tot dusverre geschiedde, dus tegen betaling van 2 en onder inlevering van twee pasfoto's. Het bedrag van 2 moet niet vooraf aan de Provinciale Griffie worden overgemaakt; het wordt geïnd na de toezending van het rijbewijs. treft 2.414,7 millioen de Vermogensaanwas- belasting en 1.078,8 millioen de Vermogens heffing ineens. Doordat de teruggaven met ƒ5,4 millioen stegen tot ƒ404 millioen kwam het netto-kohierbedrag per ultimo Novem ber op ƒ3.089 millioen. De ontvangsten uit hoofde van de beide bijzondere heffingen konden zich evenmin handhaven op het hoge peil van October. In November werd slechts 3,7 millioen geïnd, waarmede het totaal kwam op ƒ2.803,4 mil lioen. Hiervan betreft 1.807,4 millioen de Vermogensaanwasbelasting en ƒ996 millioen de Vermogensheffing ineens. Van het totale bedrag is ƒ525,4 millioen ontvangen in vrij geld, daarnaast is bij benadering ƒ630 mil lioen voldaan door afboeking op zekerheid stellingen, 1.124 millioen met geblokkeerd tegoed en inschrijvingen Grootboek 1946 en ƒ524 millioen met overige geconsolideei'de Staatsschuld. De inschrijvingen Grootboek 1946 daalden in November met 0,7 millioen. Een lezeres protesteert Een onzer lezeressen stelt naar aanlei ding van het verzoek van de Dierenbe scherming honden en katten tijdens het oudejaarsavondknalfestijn binnen te hou den, de vraag waarom dat „schieten" nu eigenlijk nodig is. Zij kent gevallen waarin door dat vreug debetoon groot leed ontstond. Een keer kreeg een vrouw een miskraam, een an dere maal bleef een zuigeling met een zwak hart in ziin wieg dood. Zij zou een politieverordening toejuichen die het knallen in bebouwde kommen ver biedt en vele gezinnen met kinderen, ouden van dagen en hartlijders „denken er net zo over". Bovendien vindt zij dit soort pret maar een zoutloos amusement, goed voor onbezonnen jongelui of be schonken lieden. Of die laatste mening door iedereen gedeeld zal worden, wagen wij te betwijfelen. Het ligt namelijk in de menselijke natuur om zich in vreug devolle ogenblikken op luidruchtige wijze te uiten en het afsteken van vuurwerk hetgeen nog iets anders is dan „schie ten" vormt nu een keer een eeuwenoud gebruik, waarop iedereen is voorbereid. Wij kunnen ons wel voorstellen, dat een hartpatiënt bijvoorbeeld door een aanval getroffen wordt omdat in zijn buurt een emmer of een teil met een harde slag om valt, maar niemand die op de gedachte zal komen het omvallen van emmers of teilen of dergelijke vormen van lawaai per poli tieverordening te gaan verbieden. Wat de zuigelingen beti-eft: het door onze lezeres genoemde geval moet wel een heel onge lukkige uitzondering zijn geweest. Zelf hebben wij kunnen constateren dat babies zich bijvoorbeeld van een schallen de radio niets aantrekken en hun eigen decibels prefereren en in het algemeen trouwens meer op zachte dan op harde ge luiden reageren. Onze huisarts merkte nog op, dat Koninklijke en andere zuigelingen niet in het minste schade plegen te onder vinden van de traditionele saluutschoten. Overigens zouden wij zelf het „schieten" ongewtijfeld willen verbieden, maar dan hebben wij een gevaarlijker vorm op het oog dan de signalen die de jaarwisseling begeleiden. De Nederlandse torpedobootjager „Tjerk Hiddes" zal op 11 Januari uit Nieuwediep naar Indonesië vertrekken om te worden overgedragen aan de Indonesische marine. De „Tjerk Hiddes" is in 1941 in Engeland gebouwd. Als de „Nonpareil" maakte het schip eerst deel uit van de Engelse marine. Op 27 Mei 1942 werd de torpedobootjager overgedragen aan de Nederlandse marine. Het schip meet 1760 ton. Sport in 't kort IJSHOCKEYWEDSTRIJD TILBURG— AMSTERDAM 7—9. Dinsdagavond is te Tilburg de wedstrijd Tilburg—Amsterdam gespeeld voor de West Europa-beker. Am sterdam won met 97 (42, 14, 41). NEDERLAND—BELGIë IJSHOCKEY. Woensdagavond 17 Januari zal op de Hokij te Den Haag de ijshockeywedstrijd Neder landBelgië worden gespeeld. ADVERTENTIE Uw verkoudheid van neus. keel of borst weg met Op Oudejaarsdag zijn in Uitgeest zowel een drieling als een tweeling geboren. Mevrouw Brandjes-Aardenburg, Meldijk 41, schonk het leven aan een drieling. Op de foto mevrouw Brandjes met van links naar rechts: Gerardus Maria, Johanna Maria en Wilhelmina Maria. Mevrouw Zonneveld uit de Bergstraat werd de gelukkige moeder van de tweeling. J. G. S u u r h o f f Nieuwjaarsbijeenkomst Partij van de Arbeid „Elke tyrannic roept de tegenkrachten op die haar ten onder brengen". Met deze sterkende gedachte begon de heer J. G. Suurhoff gisteravond in het Haarlemse Concertgebouw zijn toespraak op de Nieuwjaarsbijeenkomst van de federatie Haarlem van de Partij van de Arbeid. De heer Suurhoff roemde voorts de grootse prestaties op sociaal en economisch gebied die sinds de bevrijding toen ons land zich in een dieptepunt in materieel en moreel opzicht bevond werden tot stand gebracht. Thans wordt voor zieken, ouden van dagen en werklozen meer gedaan dan vóór de oorlóg in het toen schatrijke Ne derland het geval was. Spreker noemde voorts de grote sociale wetten die in het afgelopen jaar tot stand kwamen, waarvan die op de Publiekrechte lijke Bedrijfsorganisatie en op de Onder nemingsraden. Er zou dan ook reden zijn tot een gematigd optimisme, ware het niet dat zowel het Nederlandse als het Indone sische volk tekort geschoten zijn in het vinden van een bevredigende oplossing voor hun conflict. Het einde werd wat het begin had moeten zijn: de souvereiniteits- overdracht. In dat verband betreurde de heer Suurhoff het dat de Nieuw Guinea- kwestie in het vlak der emoties is getrok ken. Met aan de dorpspolitiek ontleende gevoelens van spijtigheid kan men geen wereldpolitiek bedrijven en dat is nu juist wat op het ogenblik nodig is, aldus spreker. Nederland kan evenwel dit gebied niet tot ontwikkeling brengen de kringen die de regering beletten dat te doen wat nood zakelijk is, hebben wel een zeer wonder lijke kijk op onze economische mogelijk heden, zo zei spreker. Een tweede schaduwzijde vond de heer Suurhoff gelegen in het feit, dat bepaalde groepen het beu zijn de lasten van het economisch herstel te dragen. Spreker hekelde naar aanleiding hiervan de zijns inziens tweeslachtige houding der Katholieke Volkspartij, die belastingverla ging met grotere sociale voorzieningen wil rijmen. De Partij van de Arbeid heeft evenwel voor heter vuren gestaan en het is dan ook veeleer de internationale toestand, die haar met zorg vervult. „Achteraf verbaast men zich erover hoeveel goed vertrouwen de Amerikanen tijdens en vlak na de oorlog in de Russen hebben gesteld. Het antwoord van de Russen luidde: snelle bolsjewisering van de aangrenzende staten en straffe or ganisatie der terreur", zo riep spreker uit. Na de étappen Tsjechoslowakije en Berlijn kwam dit jaar als klap op de vuurpijl Korea. Voor het eerst in de geschiedenis der mensheid werd de collectieve veiligheid tot werkelijkheid, wat de risico's daarvan ook mogen zijn. In bange spanning vragen velen zich thans af of de derde wereld oorlog dan de enige mogelijkheid is om de wereldheerschappij van Stalin en de zijnen te ontgaan. Maar is het eigenlijk geen vooruitgang dat de gehele wereld tot een grote lotsge meenschap is geworden en wii werkelijk de hoeders van onze broeders zijn geworden, waar deze ook wonen? De vrede is een en ondeelbaar geworden. Aggressie moet afstuiten op de vastberaden weerstand van de rest van de wereld. Wij geloven echter niet dat het geweld alleen zaligmakend is. Maar een München-politiek (Van onze correspondent te Rome) Het nieuwe centraal station van Rome is door president Einaudi ingewijd. Vele autoriteiten waren daarbij tegenwoordig, onder meer de Amerikaanse ambassadeur. Het herstel van de Italiaanse spoorwegen, dat in een record-tempo is geschied, is voor een deel gefinancierd uit gelden van het Marshallplan. In de toespraken van de ministers en van de burgemeester werden toespelingen gemaakt op de grote openbare werken van het oude Rome. De grootte van dit station is indrukwek kend. Een front van 232 meter langs een nieuw plein, dat bijna zo groot is als dat van de Sint Pieter, verbindt de twee vleu gels die respectievelijk 1170 en 930 meter lang zijn. Uitwendig vertonen die vleugels een opeenvolging van bogen. De gevel is volkomen vlak, zonder enig ornament: Een muur van witte steen, waarin als donkere strepen een ononderbroken rij vensters van de negen verdiepingen, waarin de kanto ren der administratie zijn ondergebracht. Daarvoor zijn de lokettenafdeling en een hal, die als restaurant dienst doet, ge bouwd. Tussen de lokettenafdeling en het restaurant bevinden zich de grootse resten van de oudste Romeinse stadsmuur, die het enige, niet zakelijke decoratieve ele ment in het nieuwe bouwwerk vormen. Het oude station van Rome, dat tussen 1864 en 1870 werd gebouwd, was in zijn tijd groots en monumentaal, maar op de duur werd het te klein voor de millioenen- stad, die Rome is geworden. In 1937 werd tot de bouw van een nieuw station beslo ten en van 1938 tot 1942 werd daaraan hard gewerkt. Tijdens de oorlogsjaren lag het werk stil, maar in 1947 werd het her vat en men besloot toen het oorspronkelijke ontwerp, waarbij de gevel zou bestaan uit een uitsluitend decoratieve zuilenrij, te wijzigen en tot gemak der reizigers een voorhal te bouwen voor de verkoop van de kaartjes en boven die voorhal de kantoren onderdak te geven. Over de aesthetisohe oplossing is heel wat te doen geweest. Het huidige ontwerp dat het werk is van acht architecten, wordt meer gelaakt dan geprezen. Het is ratio neel, nuchter en groots, meer door de af metingen dan door de architectonische stijl. Sommige onderdelen, bijvoorbeeld het voorste van de drie restaurants, moeten echter worden beschouwd als een goed voorbeeld van hedendaagse bouwkunst. Het station heeft 22 perrons, die elk 500 meter lang zijn. De grote hal, die toegang geeft tot de treinen, is 220 meter lang, 24 meter breed en 14 meter hoog. In het sta tion zijn 1200 telefoontoestellen, 318 elec- trische klokken en 13.500 lampen. Het em placement beslaat 150.000 vierkante meter, dat is vijf maal het Sint Pietersplein. Er komen per dag 310 treinen aan, met ge middeld 50.000 reizigers. zal onvermijdelijk tot de ondergang voeren. Wij zullen een stuk van de democratische vooruitgang nu moeten offeren om onze vrijheid te redden. Geen militarisering van de geest Spreker waarschuwde evenwel tegen een militarisering van de geest van het volk: men zal critisch en waakzaam moeten zijn. Bovendien zullen de offers rechtvaardig verdeeld moeten worden, met voorbijzien van de heilige huisjes van het particuliere bedi'ijf. Wie anders dan de Partij van de Arbeid zal ervoor kunnen zorgen, dat deze lasten inderdaad op de sterkste schouders worden gelegd? zo vroeg spreker. De plaats van onze Partij is daar waar de vrije menselijke geest de strijd tegen de onderdrukking voert, omdat wij weten, dat de geest onoverwinnelijk is, zo besloot de heer Suurhoff zijn rede. De avond werd geopend door de voor zitter van de Haarlemse federatie, de heer W. F. Happé en opgeluisterd door de orga nist Piet Halsema, die werken van Handel en Boëlmann speelde en „De Stem des Volks", onder leiding van Hans Lichten- stein ondersteunde. De heer D. G. Hoekstra declameerde bij het licht van een toorts een Nieuwjaars tekst van dr. Garmt Stuiveling. Bewondering zonder geestdrift Het onmiskenbare succes van het Spaanse danspaar Susana Audeoud en José Udaeta, eerste ballerina en balletmeester van de opera te Madrid, moet vooral worden toe geschreven aan de onvergelijkbare zuiver heid van hun stijl, een verheugenswaardig verschijnsel in deze vormloze tijd. Bijna zonder concessie aan het publiek voerden zij hun strak en met smaak gebouwde pro gramma uit, dat veelzeggend begon met een statige Pavane uit de zestiende eeuw, rijk aan ingetogen galanterie, volstrekt binnen de perken van het weinig vrijheden veroorlovende geometrische patroon. Deze voorname allure, dit afzien van uiterlijk effectbejag, bleek even sterk uit de Bolero noble, waarmee het eerste deel van het op treden Zaterdagavond in de Haarlemse Schouwburg indrukwekkend werd beslo ten. Hier en in de Baskische dansen aan schouwde men tevens weer eens een paar treffende voorbeelden van de invloeden die de volkskunst en het klassieke ballet, bij toerbeurt als het ware, op elkaar uitge oefend hebben en die men thans op Ameri kaanse bodem herhaald vindt. Maar aan de andere kant mag toch niet ontkend worden dat er bij al dit tot droog wordens toe polijsten van overgeleverde vormen iets wezenlijks ontbrak. Dat was de felle geladenheid. Tengevolge daarvan bleef het overspringen van de vonk achter wege, zoals men dat pleegt te noemen, waardoor de zaal in lichterlaaie van geest drift had kunnen ontsteken, zoals men dat deze zomer in het Holland Festival bij Antonio en Rosario zag gebeuren. Dat lag Susana Audeoud en José Udaeta. zeker niet aan technische tekortkomingen, want het zapateado van José Udaeta was adembenemend en Susana Audeoud bewees (vooral in de sterk gestyleerde Polo gitano en in de Dans van de molenaarster) de soepele lichaamswendingen met de bewege lijke schouderbladen en de aristocratische hoofdhoudingen wel degelijk te beheersen. Maar het bleven teveel demonstraties, hoe artistiek verantwoord die ook waren, zelfs bij de improvisaties. Grote dramatische intensiteit het dra matische element werd nog versterkt door eigenaardige belichtingen en het gebruik van enige toneelaankleding bereikte het paar in „Puerto del vino" op muziek van Debussy, in de Malaguena van Lecuona en de Seguiriya gitana. Dat Susana Audeoud geen geboren Spaanse is kon men bemer ken aan het gedeeltelijk mislukken van de Farucca, waarbij ook het castagnetteren der vingers alles behalve slaagde. Er werd veel gebisseerd en als toegift een vrolijke dans uit Sevilla uitgevoerd. Voor het muzikale gedeelte werkten de guitarist Paco Hernandez en de pianist Federico Quevedo aan het dankbaar ontvangen pro gramma mede. DAVID KONING. De competitie 1950/51 van de Haarlemse Korfbalbond is groter dan enkele jaren ge leden: er is een stijging van het aantal senioren- en aspirant twaalftallen. In de vereniging D.S.V. heeft de bond een grote vereniging gekregen: niet minder dan vier senioren en vijf aspirant twaalftallen nemen aan de competitie deel. De prestaties zijn echter niet dienovereenkomstig, doch wan neer die vereniging over enige tijd over een eigen terrein beschikt, zal door training het spelpeil kunnen worden opgevoerd. Ook „Haarlem", dat enige jaren geleden bijna ter ziele was, gaat steeds crescendo. Dit jaar neemt de club zelfs met vier senio ren twaalftallen deel, ondanks het bedanken van enkele zeer gewaardeerde krachten.- De belangrijkste winst, die de reïncarnatie van die vereniging heeft opgeleverd, is het feit, dat zeer veel jongeren in bestuur en com missies zijn betrokken, zodat het voort bestaan van die zes en dertig-jarige korfbal vereniging op vaste basis is gekomen met als praeses de heer J. F. H. Pruschen. De vereniging THB heeft nog steeds met grote moeilijkheden te kampen, doch de laatste tijd komt er weer wat meer zicht op het voortbestaan van die vereniging. Ook de vereniging Nieuw Flora heeft wel eens betese tijden gekend: een vereniging, die met de grootste moeite drie twaalftallen op de been kan brengen; ook in de toeloop van aspiranten is wat stagnatie gekomen: één twaalftal bezit zij op het ogenblik slechts, terwijl zij voorheen een jeugd van 40 aspiranten rijk was. De grote verenigingen Aurora, Ooster kwartier en Watervliet blijven ongeveer van gelijke grootte als in vorige competities. Toch is de vereniging Oosterkwartier niet zo hecht meer als vroeger, wellicht is dat te wijten aan de slechte resultaten van het eerste twaalftal en voorts is de overgang van het eigen terrein aan de Zomervaart naar het gemeentelijk sportterrein aan de Schalk- wijkerweg mede een oorzaak. Oosterkwartier heeft in haar omgeving geen enkele con currentie van andere korfbalverenigingen, zodat verwacht mag worden, dat bij inten sieve propaganda Oosterkwartier intern weer even sterk zal worden als in haar glorie jaren. Sport Vereent moge dan wat in kracht zijn ingeboet, de vereniging zelve is nog kern gezond. Animo Ready en Oosthoek zullen moeten trachten jongere spelers (sters) aan te trek- In de ouderdom van 67 jaar is onver wacht overleden de heer A. D. Paulus, ge- pensionneerd commies der registratie en domeinen te Haarlem. Toen hij in 1948 de pensioengerechtigde leeftijd had bereikt, bleef hij nog in dienst van de registratie en domeinen. In October j.l. was hij vijftig jaar in rijksdienst werkzaam. Bij die ge legenheid is hem toegekend de gouden ere medaille, verbonden aan de orde van Oranje Nassau. De heer Paulus heeft steeds op het kantoor in Haarlem gewerkt. De crematie is bepaald op Zaterdagmor gen na aankomst van trein 10.31 uur te Westerveld. Gisteren werd in „Krasnapolsky" te Am sterdam het feit herdacht, dat de heer Jul. J. Peschar te Heemstede, procuratiehouder bij de C.V. Handel-Maatschappij M. L. Rosenberg te Amsterdam, veertig jaar ge leden bij de firma Rosenberg in dienst kwam. De Maatschappij voor Nijverheid en Handel heeft hem de verguld-zilveren me daille toegekend, welke penning hem dooi de directeur der Vennootschap, de heer L. F. Verwoerd, werd overhandigd. De Kynologenclub „Kennemerland" houdt Zondag 21 Januari in het gebouw van de Haarlemse Kegelbond een clubmatch voor honden van alle rassen. De keuringen en be sprekingen van de honden zullen geschieden door de dames M. Donath—-Seeuwen. Den Dolder (windhonden), Anny Vonk, Den Haag (dameshondjes) en de heren E, W. van den Oudenalder. Amsterdam (herdershonden en bouviers), H. Strelin. Doorn (jachthondtn). H. van de Wouw, Amsterdam (keesachti- gen). Frans Heerkcns Thijssen, Aerdenhout (terriers) en L. P. Knapen, Haarlem (overige rassen). Als attractie is een kinderklasse open gesteld, waaiwoor drie hoofdprijzen beschik baar worden gesteld. Kinderen tot en met veertien jaar met honden kunnen deel nemen. De heer J. C. Luitingh, referendaris ter gemeentesecretarie en chef van de afde ling 6 b (burgerlijke stand), was Nieuw jaarsdag veertig jaar in dienst der ge meente. Die dag heeft de gemeentesecreta ris, mr. Th. A. Westra, hem gelukwensen aangeboden. Gisteren is de jubilaris op het stadhuis gehuldigd. Burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers wenste hem namens het gemeen tebestuur geluk en bood een geschenk on der enveloppe aan. Op zijn afdeling hebben gesproken de heren H. Oderkerk, chef van de afdeling 6 a, als oudste collega, de heer H. Cox, namens het voormalige verzet en J. Eg- mond, sous-chef van de afdeling burger lijke stand. Van de ambtenaren ontving de heer Luitingh een vulpen en bloemen. Burgerlijke stand van Haarlem 2 Januari 195) ONDERTROUWD: 2 Jan.: P. A. Loerakker en W. de Korte. BEVALLEN van een zoon: 31 Dec.: A. A. RotteveelTanis. M. ter MaatBoogaard. 1 Jan.: A. Hooning—Bakker. C. M. Herfst Van Leeuwen. BEVALLEN van een dochter: 30 Dec. M. A. van RossumVan Oers. 31 Dec.: W. P. Rie- mensNoordhuizen. P. C. van der Weiden— Lammerse. 1 Jan.: M. van HeldenDen Dek ker. G. A. Bosse—Niemand. A. H. Buijten- hek—De Geest. E. SwartBoon. A. J. Mel- jadoPortier. 2 Jan.: F. G. Verbeek—Van de Wetering. OVERLEDEN: 29 Dec.: H. Buiskool, 71 j., Kempstraat. N. KloosterKwaak, 86 j., Brou wersstraat. A. B. Koppen, 63 j., Spaarnhoven- straat. 30 Dec.: A. A. M. BakkerMooij. 76 j., Schotersingel. J. Kok, 76 j., Aelbertsberg- straat. W. M. van Hoogdalem, 69 j., Vosmaer- straat. G. Boerkoel—Oosterom, 66 j., Wou- wermanstraat. W. S. H. Snijders, 72 j., Kruis straat. C. A. Verwaaijen, 57 j„ Kamperlaan. T. de Groot. 75 j„ Westerhoutpark. J. Prin sen. 85 j., Raamsingel. 31 Dec.: J. Spaargaren, 83 j., Amsterdamsevaart. J. H. Braad, 87 j., Tetterodestraat. M. Kruijmel, 84 j., V/ester- houtpark. E. H. van der Veen. 50 j., Orion- weg. M. C. CliffordSmit, 70 j., Centaurus- straat. 1 Jan.: M. Strijland, 73 j., Schoterweg. J. van Haren, 63 j„ Rijksstraatweg. ken, willen de elftallen op den duur met meer succes aan de competitie deelnemen. Tenslotte blijft nog over de Christelijke korfbalvereniging Onder Ons, die dit jaar voor het eerst met twee twaalftallen in de HKB deelneemt. De prestaties der senioren twaalftallen in de eerste klasse van de HKB zijn normaal te noemen. De strijd om het kampioenschap gaat hier tussen Nieuw Flora I, Haarlem I en Watervliet 3. De onderste plaats is hier weggelegd voor Sport Vereent 2. De stand luidt: In de tweede klasse gaat Onder Ons I aan het hoofd, gevolgd door Haarlem 2, dat slechts een punt achterstand heeft. Ook Oosthoek 2 kan hier nog een rol gaan spelen, zoals uit de ranglijst blijkt. Watervliet 5 zal de kampioenstitel in 3 A behalen: het speelde vijf wedstrijden en won ze. De andere twaalftallen ontlopen elkaar niet veel in sterkte, behalve DSV 2, dat nog geen enkel winstpunt behaalde. In de derde klasse B is Sport Vereent 4 na vijf wedstrijden ongeslagen. Toch zal het nog heel hard moeten vechten om de titel te behalen, want o.a. Watervliet 6 heeft ook nog serieuze kansen. Eerste klasse: Derde klasse A. Nw Flora 1 5 4 9 Watervl. 5 5 5 10 Haarlem 1 6 4 9 Oosthoek 3 5 2 5 Watervl. 3 6 3 8 Haarlem 3 4 2 4 Oosthoek 1 5 2 5 O'kwartier 5 4 2 4 O'kwartier 4 6 2 4 Aurora 4 5 14 A. Ready 2 6 13 N. Flora 3 2 13 Sp. Vereent 3 4-0 DSV 2 5-0 Tweede klasse Derde klasse B. O. Ons 1 5 4 9 Sp. Vereent 4 5 5 10 Haarlem 2 5 4 8 Watervl. 6 6 4 8 Oosthoek 2 7 4 8 Haarlem 4 3 2 4 Watervl. 4 4 2 5 Oosthoek 4 4 2 5 N. Flora 2 5 2 5 Aurora 5 4 13 Aurora 3 5 1 3 O. Ons 2 2 0 0 DSV 1 THB 1 5 1 2 DSV 3 4 0 0 DSV 4 5 0 0 1 0 0 Zij tenslotte nog gememoreerd dat dit jaar aan de aspiranten competitie zeven en twin tig twaalftallen deelnemen, waarvan er vijf in de eerste klasse, zeven in de tweede klasse en vijftien in twee derde klassen spelen. Ook in de HKB zal de competitieleider nog heel veel zorgen hebben om de competities 1950/51 tot een goed einde te brengen. BINNENLAND Op 6 Jan. bestaat de „Werkplaats Kin dergemeenschap" te Bilthoven 25 jaar. Op die dag zullen twee nieuwe schoolgebouwen worden geopend, een gebouw voor de oudere kinderen en een kleuterschool. Op de Middenweg te Amsterdam is Dinsdagavond een 33-jarige wielrijder door een vrachtauto aangereden. De man was op slag dood. Vrijdag zal opnieuw een detachement leerlingen-vlieger van de luchtmacht naar Amerika vertrekken om daar de vlieger opleiding te voltooien. Het detachement, dat bestaat uit vier officieren, twee vaandrigs en zes soldaten, wordt gestationneerd op Good Fellow Air Force Base te San Angelo in Texas. Prof. mr. F. Duynstee te Nijmegen heeft wegens drukke werkzaamheden ont slag genomen als staatkundig hoofdredacteur van het dagblad „De Gelderlander". Drie dames, die bij het oversteken van de Loosduinseweg in Den Haag niet vol doende op het verkeer letten, zijn door een auto aangereden. Twee dames werden ernstig gewond; de derde kreeg een lichte hersenschudding. Een voormalige rechercheur bij het Militair Gezag, de 61-jarige Hongaar S. W., is door de Amsterdamse rechtbank veroor deeld tot een gevangenisstraf van twee jaar. Aan W. was ten laste gelegd, dat hij familie leden van politieke delinquenten had opge licht door tc beweren dat hij tegen vergoe ding de gedetineerden vrij kon krijgen. De rijksluchtvaartdienst heeft lucht- varenden gewaarschuwd dat het gebruik van geneesmiddelen, die gewoonlijk met de ver zamelnaam anti-histamine preparaten wor den aangeduid, een tijdelijk voor hen ge vaarlijke na-werking kan hebben. Hiervan worden genoemd slaperigheid, duizeligheid, troebeling van het gezichtsveld, sufheid en flauwvallen. Tot deze anti-histamine pre paraten behoren ook de onder verschillende namen in de handel gebrachte middelen tegen zee- en 1 lichtziekte. HAARLEM EN OMGEVING Voor de restauratic van de Ned. Herv. Kapel Maranatha te Bloemendaal is nog een bedrag van f 2000 nodig. Om dat te verkrijgen zal binnenkort een bazar worden gehouden. Ds. T. Spilker te Bennebroek is door een commissie uit de classis Haarlem aange zocht om zich voor een jaar beschikbaar te stellen als res.-legerpredikant GEBOREN: J. de HaanGroen, d.. Melk- laan 21, Velsen-N.; M. BlaauboerÈijs, d., Molenstraat 13, Santpoort; M. A. Booy Schmeckenbecher, d., Iepenstraat 6, IJmui- den-O.; C. M. Braber—Böhm, d., Casem- brootstraat 23, IJmuiden-O.; H G. Ringeling —Mol, d., .de Genestetstraat 41, Driehuis. OVERLEDEN: J. Lokhorst, 69 j., echtge noot van G. Fider, Rijksweg 114, Santpoort; J. Nijman, 78 j., weduwnaar van D. Lubbers, Wijkerstraatweg 317, Velsen-N.; N. Buis, 80 j„ echtgenote van J. Mijzen, Esdoornstraat 21, IJmuiden-O.; L. J. Veldman, 19 j., z. van J. Veldman en W, Leijenaar, Linschoten- straat 1, IJmuiden. BRANDJE Dinsdagmiddag ontdekte men een begin van brand op het terrein van het Provin ciaal Ziekenhuis „Duin en Bosch" te Cas tricum. De brandweer van de inrichting was spoedig ter plaatse en wist het vuur in de kiem te smoren, zodat de schade be perkt bleef. MIJN AANGESPOELD Aan het Castricumse strand nabij paal 44 is een mijn aangespoeld. De politie heeft haar in beslag genomen in afwachting van de IJmuidense Hulpverleningsdienst, die het gevaarlijke ding onschadelijk zal proberen te maken. SPAARZAAM CASTRICUM In het bijkantoor Castricum van de Nutsspaarbank Alkmaar werd in 1950 aan spaargelden ontvangen 177.200.71 (v. j. 132.781.255) en terugbetaald 111.355.35 (v.j. 56.053 36). Het gemiddelde tegoed der spaarders be draagt 503.31 (v.j. 170) per spaarder. In 1950 waren er 769 spaarboekjes in omloop tegen 590 in 1949.

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 3