Het Hek van de Dam Utecduern «sa, Dtócoueru as? X}i$covern i |}i$c0vetjy s X)i$cover^ Lop geeft de moed niet op Frankrijk heeft „mannen" nodig is R 12! WOENSDAG 3 JANUARI 1951 3 Bestreden door „Antilopes" blijft hij permanent adspirant-president hém- Agenda voor Haarlem De 9 Mezen Bij rheumatiek Verplichte ziekenfondsver zekering uitgebreid Tweede gedeelte van de landbouwtelling begonnen Italiaanse belangstelling voor Biesbrouck Candidaten voor Nederlands elftal oefenen in Amsterdam Dameswedstrijd HOC—Haarlem vraagt de aandacht Alexandreinen Dan liever Hamlet V. In de hoofdstad uit J Jeugdwedstrijden van de N.H.R.V. in Amsterdam Overwinning voor J. P. Bommel in tournooi voor scholieren Klaverjasbond ADVERTENTIE Held van Quartier Latin (Van onze correspondent te Parijs) Er zijn mensen, die zich beklagen over wat zij noemen het grauwe beeld van de hedendaagse internationale politiek, welke kwaal door hen dan gemeenlijk wordt toegeschreven aan de afwezigheid van markante persoonlijkheden: mannen van het formaat en de allure van een Clemenceau en een Briand. Ons lijkt deze grief niet helemaal recht vaardig wat de Franse binnenlandse poli tiek betreft, want dat tekórt aan kleur zou al ruimschoots kunnen worden opge heven door de aanwezigheid van één en kele figuur. Wij bedoelen: Ferdinand Lop. Niet dat deze oud-leraar in de filosofie tot dusver 'n mate van staatsmanswijsheid heeft getoond, die hem op het niveau van de Briands en de Clemenceau's verheft. Neen. Maar dat ligt ook weer niet aan Lop vindt juist dat hij die wijsheid wel bezit. Alleen de mensen willen het maar niet erkennen. Het is dus zijn schuld niet wanneer zijn talenten onder de korenmaat verscholen blijven, of wanneer het publiek, dat zich voor zijn politieke inzichten inte resseert, beperkt blijft tot dc studenten van het Parijse Quartier Latin, die men allijc' rond hem kan aantreffen als Lop het woord voert in een cabaret, op een open bare vergadering of op een of ander plein in de studentenwijk om daar nogmaals zijn staatkundig programma te ontvouwen. Dat programma bestaat uit twee punten: 1. Lop naar het Elysée, (het paleis van de president) en 2. afschaffing van alle be lastingen. Lop vraagt zich nog altijd af waarom niet veel meer mensen hun vertrouwen in hem hebben belegd. Maar de oprechte ver wondering over dit punt weerhoudt hem toch niet zich bij elke verkiezing, voor de gemeenteraad, de kamer, de senaat of het presidentschap, opnieuw candidaat te stel len. Hij doet dit met de regelmaat van een uurwerk nu al een dertig, veertig jaar, maar hij is té welgezind van inborst om zijn landgenoten hun gebrek aan vertrou wen en zelfs aan ernst overdreven kwalijk te nemen. Later zullen ze wel inzien, zo ver trouwde Lop ons eens toe, hoe onvergeef lijk lichtzinnig ze wel zijn geweest. Ik smeek slechts de Voorzienigheid, voegde de permanente adspirant-president der Franse republiek daar aan toe, dat het dan niet te laat zal blijken.... Op pad Ferdinand Lop heeft een bewogen leven achter zich. Hij werd een kleine zestig jaar geleden in Marseille, de levenslustigste stad van Frankrijk, geboren als zoon van een scheepsbouwer. Even voor de eerste wereldoorlog werd hij na filosofie te hebben gestudeerd parlementair verslag gever van een drietal kleine provinciale kranten en daarmee was dan de eerste stap op het glibberige pad van de politiek gezet. Tijdens de grote economische crisis van de jaren '30 kwam hij tot de, op zichzelf lang niet onjuiste, conclusie, dat alleen een man van formaat Frankrijk nog redden kon. Vrijwel iedereen was tot diezelfde overtui ging gekomen. Maar eveneens verschilde bijna iedereen met Lop van mening over de keuze van die figuur. Lop vond namelijk dat hijzelf de enige man was, die hier in aanmerking kon komen. In '34 verzocht hij om een audiëntie bij president Doumergue en tezelfdertijd ver klaarde Lop dat Frankrijk op hem rekenen kon Die verzekering heeft hij sedertdien on telbare malen herhaald. Maar men luistert niet. Men maakt hem zelfs belachelijk. Zo schreef de royalistische „Action Frangaise" dat Ferdinand Lop zijn studenten-gehoor zou hebben toegezegd, dat hij na de ver kiezingen de Boulevard Saint Michel, de verkeersader van het Quartier Latin, tot de zee zou laten doortrekken. In beide rich tingen. „Onzin", zei Lop en trok vernietigend zijn schouders op. Maar om deze infame insinuatie te ontzenuwen, redigeerde hij toch een lijvig boekdeel „De politieke en ADVERTENTIE Opnieuw hebt U kou gevat en hoest Udagen lang. Grijp tijdig in. Bronchitis dreigt Neem heden nog akkers abdijsiroop, die weldra Uw hoest zal stillen en Uw keel en luchtpijpen zuiveren van prik kelend slijm en' ziektekiemen. Morgen lreeds zijt U zoveel beter! Tegen [Kou, Hoest, Bronchitis en Griep-, s Were/c/s béste Hoestsiroop WOENSDAG 3 JANUARI Luxor: „Salomé", 14 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 u. City: „Vrouwengevangenis", 18 j., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. („Zet je zorgen op zij", 11 u). Spaarae: „De duivelsval", 14 j„ 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Saboteur", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Ma Pomme", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Onder moeders vleugels", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Museum: Tentoonstelling Indo nesië, Suriname, Nederlandse Antillen (alle i-agen tot 17 Januari). DONDERDAG 4 JANUARI Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. economische vrede", dat door een oud minister van een aanbeveling werd voor zien, doch dat nog minder werd gelezen dan verkocht. Intussen is de studenlcnkolonie van Parijs in twee felle kampen verdeeld, de Lopisten en de „Antilopes". Die laatsten schrikken voor geen middel terug om de grote man te ontmoedigen. Kort voor de oorlog werd hij eens 's nachts ontvoerd in een taxi. Een goede twintig km buiten Parijs geboden zijn tegenstanders hem uit de auto te stappen. Lop, bevreesd voor een politieke moord, weigerde. Toen werd hij hardhandig naar buiten gewerkt. Uitgeput bereikte hij de volgende ochtend strompe lend Parijs. Maar hij geeft dc strijd niet op. Een Lop, proclameerde hij plechtig, gaat voor zulke verachtelijke machinaties niet uit de weg. Volgende campagne Na de bevrijding bood hij zijn diensten aan bij Georges Bidault. Nieuwe weigering. Toen hij nogmaals om een audiëntie vroeg, werd hem zelfs de toegang tot de tribunes van het parlementsgebouw verboden. Ge lukkig hadden in het Palais Chaillot juist de vergaderingen van de UNO plaats. Daar toonde men zich minder verbeten en elke middag kon men Lop in gestreepte broek, lange donkere jas, flodderdas en vlammen de profetenogen achter een zwarte bril, op dezelfde plaats in een zijloge aantreffen. De pauzes besteedde hij in de wandelgangen om onder de diplomaten-afgevaardigden zieltjes voor zijn ideeën te winnen. Ook Nederlandse versie van Chaplin film. In de Cinetone studio's te Duivendrecht is een aanvang gemaakt met de vervaardiging van de Nederlandse versie van Charlie Chaplins film „Grote parade van 1915". De inleiding tot deze film zal worden gesproken door de filmcriticus L. J. Jordaan. De lei ding voor dc Nederlandse versie berust bij Paul Kijzer. ADVERTENTIE R 12 bestrijdt rheumatische ontste kingen en werkt snel pijnstillend. Met R 12 is het mogelijk het voor een doeltreffende behandeling van rheuma tiek benodigde aantal tabletten zonder bezwaar in te nemen. Het preparaat werkt snel, daar de actieve stof in een korte tijd in het bloed wordt opgenomen en daar zon der onaangename of schadelijke neven verschijnselen de ontstckingshaarden bestrijdt en de ziektekiemen langs na tuurlijke weg uit het lichaam verwijdert. R 12 wordt aanbevolen tegen spier-, zenuw- en gewrichtsrheumatiek. ischias, spit, lumbago, verkoudheden en pijnen. Kuurverpakking, inh. 48 tabletten, Gld. 3.20Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten. daar was het succes wat mager. Maar dat is niet erg. Er is nog niets verloren, vindt de grote Lop. Ferdinand blijft bij al die tegenslagen toch een innemend man, die zijn glimlach evenmin als zijn optimisme verliest. „Er is voor mij nog veel werk te verzetten," verklaarde hij onlangs, „het wordt tijd, dat ik aan mijn campagne voor de volgende presidentsverkiezingen ga denken." „Gaten trappen" noemt de jeugd dit bedenkelijke spelletje op het wegdooiende ijs van singels, grachten en vaarten. De politie doet wat zij kan om aan deze levensgevaarlijke vorm van ijsvermaakeen eind te maken, maar als de ouders daarbij niet meehelpen door hun kroost te verbieden en zo nodig streng te straffen zullen er ongetwijfeld, zoals bijna ieder jaar, weer slachtoffers vallen. Met ingang van 1 Januari is het aantal groepen der bevolking, welke onder de verplichte ziekenfondsverzekering vallen, uitgebreid met: 1. Degenen, die een uitkering krachlens de Noodwet Ouderdomsvoorziening ontvan gen; 2. degenen, die een invaliditeits-, ouderdoms-, weduwen- of wezenrente in gevolge de invaliditeitswet ontvangen, voor zover deze rente tenminste 125 gulden per jaar bedraagt; 3. degenen, die een ongevals weduwen- of wezenrente ingevolge een der ongevallenwetten ontvangen, indien deze rente berekend is naar een arbeidsonge schiktheid van tenminste 50 percent. De tot deze drie groepen behorende per sonen zullen een kaart ontvangen van de instelling, die de uitkering betaalbaar stelt. Deze kaart moeten zij aan de bode van het ziekenfonds geven. De premie voor de eer ste twee groepen 1.50 per maand) wordt op de uitkering ingehouden. De ongevallen rentetrekkers betalen geen premie. Vervolgens komen onder de verplichte ziekenfondsverzekering te vallen: 1. zee lieden. Dezen kunnen zich bij een afzonder lijk zeeliedenziekenfonds aanmelden. De helft van de premie wordt op het loon of de gage ingehouden (l'/2 percent); 2. dienstplichtige militairen die kostwinner zijn in de zin van het Ziekenfondsenbe- sluit. Zij krijgen een aanmeldingsformulier van de commandant van hun onderdeel en behoeven geen premie te betalen; 3. gewe zen militairen, die een pensioen genieten terzake van verwonding, verminking, ziek ten of gebreken, opgelopen in en door de dienst. Zij ontvangen van het ministerie van Oorlog of van Marine nader bericht. Voor alle bovengenoemde personen be staat geen recht op de uitkering bij over lijden. Ten slotte zullen voortaan in bepaalde gevallen schoolgaande kinderen van 16 tot en met 20 jaar en invalide kinderen van die leeftijd premievrij verzekerd zijn, indien hun kostwinner verplicht verzekerd is. Er is thans een begin gemaakt met het tweede gedeelte van de landbouwtelling 1950. Deze telling maakt deel uit van de dit jaar onder de auspiciën van de F.A.O. (Food and Agricultural Organisation) in ongeveer 65 landen georganiseerde wereld landbouwtelling. De voedsel- en landbouworganisatie van de UNO wil een balans opmaken van de land- en tuinbouw over de gehele wereld. Men wil een inzicht hebben in de opper vlakte en het gebruik van de grond, de akkerbouwgewassen, de zaaizaden, het grasland, de veestapel, de bloembollen, groenten en fruit, de boomkwekerij- en de b 1 oem k wek.er ij g e w a sse n Daarvan geeft de eerste telling in 1950 in ons land reeds een beeld. Het tweede gedeelte der telling gaat ech ter veel verder. Dit deel moet een inzicht geven in de structuur van de agrarische bevolking, de samenstelling van het huis houden, de arbeidskrachten in de land- en tuinbouw, de bedrijfsinrichtingen en het gebruik van werktuigen en machines. Men wil zich door deze telling een juist beeld vormen van de wijze waarop de landbou wer werkt en zijn bedrijf voert. MARINUS ADAM LEIDT HET ZESDE VRIJDAGAVOND-CONCERT Op 5 Januari geeft de H.O.V. het zesde concert in de Vrijdagavond-serie. Onder lei ding van Marinus Adam en met solistische medewerking van de jonge celliste Frangoise Vetter zullen worden uitgevoerd: de Vierde Symphonie van Robert Schumann, het Celloconcert van Saint-Saëns en de No tenkraker-Suite van Tsjaikofsky. Voetbal Dinsdagmiddag was een vertegenwoor diger van een Italiaanse voetbalclub in Haarlem en hij richtte zijn schreden naai de woning van L. Biesbrouck van R.C.H., die in December zijn debuut als internatio naal heeft gemaakt. Biesbrouck had weinig tijd, om de afgezant te ontvangen wegens zijn werkzaamheden en in de loop van de middag moest hij naar Amsterdam, om daar deel te nemen aan de training van het Nederlands elftal. Afgesproken werd, dat de Italiaan vanavond terug zou komen, om de besprekingen voort te zetten. De „wondertent" op het terrein van V.U.C. heeft afgedaan in het bestaan van Neder lands elftalclub. Voortaan zal men bij de training van ons nationale elftal dienen te spreken van de „kuil" en de „sauna" van het Olympisch Stadion te Amsterdam, waai de uitverkorenen van het Nederlandse voetbal elke Dinsdag bijeen zullen komen. Dinsdagavond was daar de eerste bijeen komst, waarvoor waren uitgenodigd Schij- venaar (EDO), Biesbrouck (RCH), Möring (Enschede), Van Schijndel (SW), Groene- veld (Haarlem), Snoek en Van Melis (bei den Eindhoven), Van der Tuyn (HDVS), Terlouw (Sparta), Lenstra (Heerenveen), De Jong (ADO) en Kraak (Stormvogels). De laatste vier lieten verstek gaan, maar de overige acht waagden zich in trai ningspakken gestoken op de dikke sneeuwvacht, die het veld van het Stadion nog steeds bedekt. Op de 250 meter lange ijsbaan, die op het veld is uitgezet, werden rondjes gelopen, lichamelijke oefeningen gedaan en sprintjes gemaakt. Dit was een vermoeiende bezigheid voor de spelers, die tot over hun enkels in de sneeuwlaag weg zakten. De bal kwam er niet aan te pas, maar wel ondergingen allen een saunabad, dat trouwens elke Dinsdag een onderdeel van het programma zal uitmaken. Tot slot kwamen de spelers bijeen in de „kuil" van het Stadion, waar een gedekte tafel de hon- gerigen tot eten noodde. Basketball Het programma van het kampioenschap voor scholieren luidt: Dinsdag: Kennemer Lyc. IHBS B I (halve finale); HBS BKennemer Lyceum (meisjes); MTS Iwinnaar halve eindstrijd. Verder worden gespeeld: Woensdag: HOC IV—KCH (d.); HOC III— HHC III (d.); HOC I—SC Haarlem I (d.). Donderdag: PSVH II—Sportbond III (h); SV ISportbond II (h.). Vrijdag: Sportbond I—PSVH I (h.); SC Haai-lem IIIOosterkw. (d); SC Haarlem II—HC II Hfd.); Sportbond I—PSVH (d.) (Zander-Instituut). Vandaag wordt het zeer geslaagde scho- lierentournooi besloten. Het gewone programma zal Woensdag worden voortgezet. Deze avond wordt de dameswedstrijd HOCSC Haarlem gespeeld, waarbij wij HOC de meeste kans geven, hoewel een overwinning der tegenpartij de spanning in deze afdeling zal verhogen. De uitslagen luiden: Heren: SC Haarlem II—SC Haarlem I 30—35; PSVH I—HOC II 26—26; PSVH II— Sp. Vereent I 21—17: HHC II—HHC I 6—59; KCH I—Sportbond II 24—19: HOC IV— KCH II 11—25. Dames: Sportbond I—HHC I 2812; HOC II—HHC III 19—12; HHC II—KCH 10—18; HOC IV—Sportbond II 8—15. Zonder door iets of iemand daartoe gedwongen te worden, getroosten plus minus duizend Amsterdammers zich iedere Nieuwjaarsavond de kostbare moeite van een bezoek aan de Stads schouwburg, geenszins uit liefde voor de toneelspeelkunst, maar veeleer om op dit bewijs van even taai als dapper uit houdingsvermogen te kunnen snoeven tegen al hun medeburgers in deze be nauwde wereldveste, die hun gevoel voor traditie schandelijk verkwanselen door de voorkeur te geven aan een tijds besteding waarmee men zich gewoonweg amuseert. Deze laatste levenshouding getuigt van ergerlijke lichtzinnigheid en is in hoge mate ongepast. Hoezeer het lachen in deze lage landen, waar eens ons roze wiegje stond, als een verderfe lijke zonde wordt beschouwd, moge blij ken uit het feit dat de overheid op iedere vorm van vermakelijkheid belas ting heft, zijnde een bekeuring wegens het zich bevinden buiten de gebaande wegen door het aardse tranendal. Maar het kan ook wezen, dat die dui zend hoofdstedelingen deze Maandag het theater bezochten onder het van opti misme getuigende motto: „Ziezo, dat hebben we alweer gehad, veel ergers dan deze beproeving' kan ons in de resterende 364 dagen waarschijnlijk niet overkomen." Dit is de zogenaamde sehokbreker-theorie. De pscudo-existen- tialistische uitvinder van deze zegswijze placht hieraan toe te voegen: „Geef de rest van mijn portie maar aan Fik!" Hiermede zijn wij beland in de sfeer van het vrijwillige hondenleven, clie zich op 1 Januari aan het anders vaak zo fleurige Leidseplein zo treffend open baart. Men vertoont daar namelijk stee vast de onvolprezen Gysbreght van Aemstel, het treurspel over de jammer lijke ondergang van Amsterdam, dat onze eerbiedwaardige Vondel schreef voor een bijzonder feestelijke gelegen heid, te weten de opening van de schouwburg in 1638 en Joost mag weten waarom het daarbij zo somber moest toegaan. De Gysbreght verschilt in zoverre van ieder ander drama op de gehele wereld, dat de toeschouwers na ieder bedrijf zich er wel voor hoeden te gaan applau disseren, hetgeen een barst in de eiken houten ernst teweeg zou brengen, doch in plaats daarvan luidkeels beginnen te blaffen. De enige aandoening, die hen immers bij deze gebeurtenis nog be vangt, beperkt zich tot de slijmvliezen in de keelholte, die door deze droge marteling hels geprikkeld worden. Bij sommige dames kan men gaandeweg de eerste verontrustende symptomen van hondsdolheid waarnemen, zich uitend door het krabbelen in de buurt van de nekwervel waar zich de fijnere lingerie ophoudt en het verwilderd ronddraaien van de ogen, naar zij beweren om ken nissen te begroeten, doch in werkelijk heid omdat er inwendig een koortsach tige paniek begint te sudderen, die als het lang mocht duren deze vrouwen zelfs tot hyena's kan verkeren. De Gys breght behaalt dan ook altijd een ge weldig succes, omdat iedereen juicht van blijdschap als het stuk eindelijk is afgelopen. Men viert als het ware een soort bevrijdingsfeest. Enkele oudere heren ontwaken door dit vreemde tumult uit hun diepe slaap en mompe len dat de reien ook nu weer een grote sof waren. Dat zijn de doorgewinterde critici. Tenslotte worden er enorme bloem stukken aangedragen voor Gysbreght, die doodmoe is van de talrijke veldsla gen die hij achter de rug heeft, niet zo zeer tegen de vijand dan wel tegen de weerbarstige alexandrijnen van zijn niet per regel, maar per el gemeten tekst. Wij hoorden iemand zeggen: „Wat staat die Gysbreght daar weer te alexandrei nen!" Er is wel reden voor zo'n op merking, want al wordt er voortdurend over oorlog en plundering gesproken, vechten ziet men nooit. Men krijgt al leen de communiqués uit het hoofd kwartier te horen. Trouwens: de enigen die een harnas dragen, zijn de heren in de zaal maar dat wordt dan rok of smoking genoemd, al naar draagkracht van de bezitter. Na de pauze werd het pas echt leuk. Toen ging men het uitzonderlijk gees tige, van vaderlandse humor tintelende, nee overlopende, zangspel „Het Boere Opera of de Bruiloft van Kloris en Roosje" van Diederick Buysero en ge componeerd door Servaas de Koning opvoeren. Ook Gysbreght en Badeloch deden daaraan mee, dc eerste verkleed als gediplomeerd landbouwer, de ander gehuld in de folkloristische dracht waar van alle Amerikanen denken dat de dames Drees en Gerbrandy zich zuster lijk bedienen als zij de laatste mode wil len gehoorzamen voor zover zij al thans weten wie de dames Drees en Gerbrandy zijn. Maar hoe dan ook, deze pastorale comedie wemelt van de ko mische invallen en uitvallen, die de be zoekers onbedaarlijk doen schaterlachen. Jongens, jongens, wat een leuke boel is dat! Met de onsterfelijke Buysero ver geleken zijn Shakespeare en Molière niet alleen buitenlanders, maar gewoon kwajongens. Het stuk eindigt met een algemene schranspartij op kosten van de Amsterdamse middenstand, die een keur van dranken en gerechten bij wijze van reclame op tafel werpt. Het hoogtepunt van de jool werd ech ter al eerder bereikt, namelijk met de Nieuwjaarswens van Thomasvaer en Pieternel, gespeeld door Paul Huf (zelf) en Marie Hamel, die dit keer het toneel opkwamen aan boord van zogeheten bromfietsen, waarmede zij een paar ere rondjes reden waarop Arie van Vliet jaloers mocht wezen. Iedereen hoopte in stilte dat Paul Huf in de orkestbak terecht zou komen, doch deze legde bij het besturen van dit voertuig meer be heersing aan de dag dan bij het spelen van zijn rollen of het mennen van het paard van Sinterklaas, zodat het thans zonder ongelukken afliep. De Nieuwjaarswens was geschreven in dichtvorm door Annie Schmidt, de hofleverancière van al onze ongekroonde koningen van het cabaret. Maar deson danks bezorgde zij ons een lichte teleur stelling. Het begin was overigens aar dig genoeg: .Zoekt u een plaats waar Kloris En zijn Roosje kunnen trouwen? Hier is het dan. Het raadhuis. Maar wij moeten het nog bouwen!" Leuk was qok het gekrakeel over de plaats van een televisie-studio in Hil versum of Duivendrecht, met de con clusie: „Wij kunnen heus wel wachten Tot dc telle strijd bedaard is, Wij willen enkel televisie Als het de moeite waard is!" Er heerste bij Thomasvaer, die deze regelssprak, namelijk de bezorgdheid dat wij opgescheept zouden worden met dezelfde verdeeldheid als bij het radio- bestel. Zo passeerden allerlei actuele onderwerpen de revue, van het ban kroet in Damstad tot de 38 graden koorts in Korea, van Bertha Hertogh tot Abe Lenstra (de eerste een speelbal, de ander een trapper tegen een speelbal), waarna de herinnering aan een malse biefstuk van drie stuiver iedereen deed watertanden. Bijzonder geslaagd was het aanschouwelijk onderwijs in de toege paste belastingpolitiek met behulp van communicerende zakken, toch nog be kroond met een compliment aan de stuurlieden van het (thans in Atlantisch convooi varende) schip van staat: ..Wat dacht je dan. We zijn toch Niet alleen een land van kikkers, We zijn toch ook een land Van Mansholten en Stikkers?" Wij weten niet of dit als een voor teken moet worden beschouwd, maar het nieuwe jaar begint in Amster dam zonder ook maar een noot mu ziek. Er is althans geen enkel con cert aan te kondigen. Toneelpremières zijn er evenmin. In de Stadsschouwburg wordt deze week iedere avond de „Gysbreght van Aemstel" vertoond met Johan Schmitz in de titelrol en Elise Hoo- mans als een prachtige Badeloch, ge volgd door de Bruiloft van Kloris en Roosje met de Nieinvjaarswens van Annie Schmidt, gezegd door Paul Huf en Marie Hamel als Thomas vaer en Pieternel. In het Centraal Theater speelt Come- dia „De Verrader" van Herman Wouk, in het Leidseplein Theater vertoont de Nederlandse Comedie „Nina" met Mary Dresselhuys en in de Kleine Komedie verkoopt Toon Hermans nog steeds „Alle gekheid op een stokkie". Het Nederlands Volkstoncel geeft op 5 Januari onder regie van Hans Tiemeyer wederom een voorstelling van „Asfaltjeugd" van de Franse schrijver Robert Hos sein. Het Nederlands Impresariaat houdt Zaterdag een contactmiddag voor jonge toonkunstenaars in het gebouw van de Nederlandse Vrouwenclub aan de Keizersgracht. Plastieken in terra cotta van Char lotte van der Gaag zijn tentoonge steld in kunsthandel Sothmann aan de N.Z. Voorburgwal, werken van Simon Maris in krinsthandel Gaudia in de Tintorettostraat. In museum Fodor is tot 14 Januari een expo sitie van werk uit portefeuille van leden van „De Onafhankelijken". Maar daar bleef het dan ook zo onge veer bij. Men moet daar Annie Schmidt geen verwijten van doen. Het jaar 1950 was nu niet zo'n heel erg vrolijke boel. Wij hebben maar één wens: dat men 1952 nu eens niet zal beginnen met de Gysbreght, maar met de Hamlet, waarin immers de beroemde kwestie aan de orde wordt gesteld: „d'Ailly of niet d'Ailly?" waarop het publiek dan in koor mag antwoorden: natuurlijk d'Ailly, want die kan zo mooi opvliegen als het moet. BOEDA. Paardensport De Noordhollandse Ruitervcreniging heeft in dc manége van de A.R.M. in Am sterdam samengestelde wedstrijden voor de jeugd gehouden, waarbij onder meer de Oranje Nassau-wisselbekcr werd verreden. Negen-en-twintig combinaties namen deel aan de wedstrijden, die uit dressuurproeven en springconcoursen bestonden. Zij werden verdeeld in de klassen A, B en C. Er werd bij de dressuur over het algemeen accuraat gereden en bij het springen viel het vlotte maar rustige doorgaan van dc paarden op. De leden van de jeugarijvereniging „Fit" werden behalve in het algemeen klassement ook nog in een speciaal klassement geplaatst. De uitslagen luiden: Dressuur klasse A: 1. Rudi Wunnebcrg op Fiët; 2. Edith Metzelaar op Bella Cose; 3. Irene Wunneberg op Eppo; 4. Marijke van Tetering op Nico. Samengestelde klasse B: 1. Sonnie Roothaan op Lord; 2. Bob Streefkerk op Luck Strike; 3. Iet Klunder op Eddy. Samengestelde klasse C: 1. Mady Koster op Sir Ireland; 2. Sonja Rappangc op Franklin; 3. Arda Schoen op Bosto. Dressuur (FIT): 1. Bob Streefkerk op Lucky Strike; 2. Iet Klunder op Eddy; 3. Mady Koster op Sir Ireland. Samengestelde (FIT): 1. Bob Streefkerk op Lucky Strike (winnaar Oranje Nassaubeker); 2. Iet Klunder op Eddy; 3. Mady Koster op Sir Ireland; 4. Sonja Rappange op Franklin. Schaken Alle pogingen van de Haarlemse scholie ren om de titel van schoolschaakkampioen van Haarlem aan J. P. Bommel uit Den Helder te ontrukken, hebben deze gymna siast niet in het minst verontrust. Overtui gend heeft hij zich ook in dit tournooi weer de sterkste getoond. Zijn voorsprong op zijn rivalen was wel zo groot, dat het eigenlijk te betreuren is, dat hij niet deel heeft geno men aan de strijd om het jeugdkampioen schap van Noordholland. In de finale be haalde de jeugdige kampioen drie punten uit drie partijen; de overige finalisten eindig den gelijk, zodat .gongwedstrijden om de tweede en derde plaats gespeeld moesten worden. De krachten liepen echter weinig uiteen; slechts J. G. Waardenburg (Stedelijk Gymnasium) viel af. De daarop volgende loting besliste, dat J. Snoek dc tweede en 0. den Boeft (beiden Chr. Lyceum) de derde prijs in ontvangst mocht nemen. De finalisten voor het jeugdkampioen schap van de Noordhollandse Schaakbond zijn nog niet allen bekend, doordat J. G. Treffers (V.A.S.. Amsterdam) verhinderd was, al zijn partijen te spelen. Van de spelers uit de A-groep klassificeerden zich W. J. Geus, lid van de Schaakclub M.S.C. uit Den Helder, die vier punten uit vijf partijen scoorde, en R. den Boeft (Schaakclub „Haarlem") met drie en een half pnt. uit vijf. In de B-groep is P. E. Brommer (Schaak club „Haarlem") met vier pnt. uit vijf reeds zeker van deelname aan de eindstrijd, doch ook voor J. P. Verhoeff (H.S.G.) is er vrij wel geen twijfel meer. Hij scoorde drie en een half pnt. uit vier wedstrijden en slechts een wonder zou hem uit de eindstrijd kun nen houden, als Treffers, die tot- nu toe een half punt uit twee partijen scoorde, alle drie nog te spelen partijen zou winnen. Het invitatie-tournooi voor oud-deelne mers aan het scholieren-schaaktournooi. bracht een zege voor P. A. Hoogcndoorn (Dordrecht). Toch heeft hij het in de eind strijd niet gemakkelijk gehad. In de A-groep had A. M. Schneiders met drie en een halve punt na veel moeite zijn rivalen van zich afgeschud, zelfs gongwed strijden waren er aan te pas gekomen. In dc B-groep had P. A. Hoogcndoorn geen moei te gehad: vijf punten uit vijf partijen. De eindstrijd tussen beiden bracht aanvankelijk geen beslissing: remise, zodat ook hier gong wedstrijden moesten beslissen en dit dan ook deden ten gunste van de Dordrechtenaar. De eindstanden luiden: Hoofdgroep: 1. J. P. Bommel 3 pnt.; 2. J. Snoek 1 punt; 3. O. den Boeft 1 punt. Eerste verliezersgroep. Groep A: 1. M. Vrij (Coornhertlyceum). Groep B: 1. E. Bonsel (Coornhertlyceum). Groep C. 1. R. J. Ver snel (Triniteitslyceum). Tweede verliezersronde: Groep B: 1. P. Binsbergen (Chr. Lyceum). Derde vcrliezersronde: 1. H. Klein (Tri niteitslyceum). Jeugd-schaakkampioenschap van de N. H. S B Finalisten: W. Geus, R. den Boeft. P. E. Brommer en waarschijnlijk ook J. P. Ver hoeff. Bijtournooi: Groep I: 1. A. de Klerk (Sted. Gymnasium), na gongwedstrijden. Groe II: 1. R. Heybroek (Kennemer Lyceum). Groep III: 1. J. Vonk (Christelijk Lyceum). Groep IV: 1. A. Tan (Gymnasium). De damesprijs werd uitgereikt aan mejuf frouw M. Romijn (Gymnasium). De prijzen werden uitgereikt door dc heer T. M. Halbertsma, voorzitter van de H.S.S.B. ADVERTENTIE De standen in de competitie van de Haar lemse Klaverjasbond van Bedrijfsverenigin gen luidt thans: Afd. 1. Groep A: gesp. pnt. speelpnt. Spoorboys 7 12 231608 D K C 7 10 300800 D S H 7 8 292144 Johez 7 6 284072 GEB 7 6 281278 Stork 6 4 243972 Figee 6 4 240460 Beijnes 7 2 279990 2 pnt. in mindering. Afd. 1. Groep B: H S M 7 10 296370 DSH 2 7 10 286464 Boru 7 8 294434 D K C 2 7 8 293710 Nederland 7 6 288334 Spoorboys 2 7 6 288252 L. Coster 7 6 282372 Vermaat7 2 269378 Afd. 2. Groep A: Beijnes 2 7~ 12 292372 Holl. Nautic 7 10 285174 Figee 2 7 10 280710 Openb. W. 1 7 6 287030 Boru 2 7 4 279348 Johez 2 7 4 274260 Nederland 2 6 4 246142 G E B 2 6 4 244088 Afd. 2. Groep B: D K C 2 7 12 293636 L. Coster 2 7 10 295490 HSM2 8 3 324976 GEB 3 7 8 284570 DSH 3 7 8 277558 Holl. Nautic 2 8 6 331800 Stork 2 7 6 291916 Beijnes 3 8 4 317636 Vermaat 2 7 4 286780

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 5