r J Vandaag begint in Londen een belangrijke Gemenebest conferentie O PEREZ Minister van justitie licht Tweede Kamer in over de zaak-P. de Boer leiuwe Uit De radio geeft Vrijdag Wereldnieuws J Ni. 2 Vaststelling van de rol der dominions in de huidige situatie HET OOG EEN BRIL KEIP Twee ministers van Suriname vragen ontslag Dat de officier van justitie te Leeuwarden inlichtingen gaf over de zaak voordat het onderzoek was gesloten, wordt niet onjuist geacht in dit geval Comité radioluisteraars" Rijkspostspaarbank heeft haar rente iets verhoogd Auto met. Nederlandse geeste lijken in België verongelukt Prof. F. C. Gerretson door een tram aangereden Het personeel der N.S. heeft zich kranig geweerd Nederlandse ploeg naar Hamar Tournooi te Luzern PANDA EN DE MEESTER*BEDIENDE Winterhanden? PUROL De „Willem Barendsz" ving veel potvissen 6,'ÏÏL DONDERDAG 4 JANUARI 1951 (Van onze correspondent in Londen) De conferentie van het Gemenebest, die vandaag te Londen begint, de vierde sinds het einde van de oorlog is op het ogenblik van de grootste internationale betekenis. Het doel van de besprekingen is echter niet om vastomlijnde, bindende af spraken te maken, doch enkel een poging tot coördinering van gezichtspunten en maatregelen. Het Britse Gemenebest, een unieke organisatie van over alle wereld delen verspreide volken, welke bovendien eenheid van ras, taal en godsdienst mis sen, heeft nooit zijn kracht ontleend aan politieke of militaire verdragen. Histori sche verbondenheid en gemeenschappelijk belang vormden steeds de rots, waarop elke vijand te pletter liep, ook al omdat hij het bestaan van die rots meestal pas op het laatste ogenblik merkte. Want de voor naamste eigenschap van het Britse gemene best is juist zijn vage conceptie, zodat velen tot hun eigen schade menen, dat het een mythe zou zijn en niet meer. In 1939 stond het Gemenebest als één man achter Engeland, zonder enige vooraf gaande verplichting. Ook in de huidige dreigende situatie voelt Londen niets voor een formele alliantie tussen de dominions. Daarvoor zijn ook de onderlinge tegenstel lingen, geografisch en anderszins, te groot. Alleen met de meest verstgaande soepel heid kan hier iets blijvends worden bereikt. Uitgaan van de praktijk en niet de théorie is altijd de richtsnoer geweest van de Brit se politiek. De drie jongste dominions India, Pa kistan en Ceylon zijn nog maar tere planten, die behoedzaam dienen te worden opgekweekt. Van de ontwikkeling in deze landen hangt waarschijnlijk voor het Wes ten veel af. Het heeft in Londen grote vol doening gewekt, dat sinds de gebeurtenis sen in het Verre Oosten India's politieke sympathie zich duidelijk in Westelijke rich ting beweegt. Men vraagt zich af, of na Tibet en Nepal India zal kunnen blijven volharden in zijn streven om militair neu traal te blijven. In het conflict met het communisme neemt India een centrale positie in. Waar schijnlijk kan alleen India dienen als demo cratisch voorbeeld voor de rest van Azië, zoals het liberale Engeland in de 19de eeuw een voorbeeld voor Europa was. Pakistan kan als de grootste Islamstaat een soortge lijke rol spelen. Daarom is de voortduring van het conflict over Kasjmir dubbel be treurenswaardig. Over de verbittering in Pakistan maakt men zich in Londen dan ook ongerust. Vooral het feit dat de Paki staanse premier vandaag niet bij de ope ningsplechtigheid der conferentie aanwe zig was uit protest tegen het feit dat „Kasjmir" niet op de agenda staat, was een grote teleurstelling. Defensie-problemen Het defensievraagstuk zal een voornaam punt van de besprekingen vormen. Ook hier ligt het accent op de coördinatie. Er is geen sprake van een militair bondgenoot schap, zoals het Atlantisch verdrag; Op de conferentie zal uitsluitend het politieke aspect van de defensie worden behandeld. Het is echter bekend, dat Australië en Nieuw Zeeland voorstanders zijn van uit breiding van het Atlantisch verdrag tot ADVERTENTIE WIL OOK WAT VAN GR. HOUtSTR. 137 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Sluiting. 9.00 Nieuws. 9.12 Voor de huisvrouw. 9.22 Platen. 10.00 Thuis. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Platen. 10.30 Voor zieken. 11.00 Voor de vrouw. 11.15 Pianoduo. 11.35 Feuilleton. 11,50 Platen. 12.00 Orgel. 12.30 Weerbericht. 12.33 Sport. 13.00 Nieuws. 13.20 Dansmuziek. 13.45 Platen. 14.00 Voor de vrouw. 14.20 Platen. 14.45 Gevarieerd programma. 15.45 Platen. 16.00 Muzikale causerie. 16.30 Slui ting. 18.00 Nieuws. 18.15 Felicitaties. 18.45 Denk om de bocht. 19.00 Kinderkoor. 19.15 Prijzenpraatje. 19.30 Causerie. 19.50 Berich ten. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.15 Viool en piano. 20.35 Causerie. 21.00 Verzoekprogramma. 21.40 De Ducdalf. 22.00 Buitenlands weekoverzicht. 22.15 Platen. 22.40 Vandaag. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15 Causerie. 23.3024.00 Platen. HILVERSUM H. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Morgengebed. 7.30 Slui ting. 9.00 Nieuws. 9.10 Platen. £.35 Instrumen taal septet. 9.55 Platen. 11.00 Voor zieken. 11.40 Kamerorkest en solist. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Platen 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Actua liteiten. 13.25 Lichte muziek. 13.45 Voor de vrouw 14.00 Cello en piano. 14.25 Platen. 15.20 Amusementsmuziek. 16.00 Voor zieken. 16.30 Sluiting. 18.00 Regeringsuitzending. 18.10 Platen. 18.18 Katholiek signaal, Ameri kaans commentaar; Indonesisch commentaar. 18.30 Pianoduo. 18.52 Actualiteiten. 19.00 Nieuws. 19.15 Regeringsuitzending. 19.35 Lichte muziek. 19.48 Katholiek signaal en politiek overzicht. 20.00 Nieuws. 20.05 Radio schaakwedstrijd Nederland-Noorwegen. 20.06 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.12 Kerstoratorium. 20.35 Brabants halfuur. 21.05 Amusementsmuziek. 21.45 Godsdienstige causerie. 22.00 Lichte muziek. 22.15 Actuali teiten. 22.25 Platen. 22.35 Klankbeeld. 22.45 Avondgebed. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen BRUSSEL, 324 M. 12.15 Platen. 12.30 Weerberichten. 12.32 Omroeporkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Operette. 15.00 Kamermuziek. 16.00 en 16.30 Platen. 16.55 Kroniek van de midden stand. 17.00 Nieuws. 17.10 Lichte muziek. 18.00 Platen. 18.10 Voordracht. 18.20 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Platen. 19.45 Causerie. 20.00 Filmrevue. 20.15 Symphonie-orkest. 22.00 Nieuws. 22.15 Mu zikale causerie. 22.45 Platen. 22,55 Nieuws. 23.00—24.00 Opera. Zuid-Oost-Azië door de oprichting van een Zuid-Oost-Aziatisch commando. Ook wordt er door enkele dominions aangedrongen op uitbreiding van het Atlantisch pact tot het Midden-Oosten, maar zolang het Engels- Egyptische geschil aan de orde is, zal hier omtrent weinig voortgang mogelijk zijn. Of het zal komen tot de oprichting van een door sommigen bepleite instelling van een speciale defensieraad voor het Gemenebest is ook zeer twijfelachtig. Alle dominions zijn het eens over de wenselijkheid van de spoedige tot standko- nring van een vredesverdrag met Japan, zulks in verband met de gebeurtenissen op het Aziatische vasteland.Voor zijn reis naar Washington was Attlee van plan op deze conferentie voor te stellen, dat alle domi nions het Engelse voorbeeld om Mao Tse te erkennen, zouden volgen. De kwestie van de strategische grondstoffen zal op deze conferentie eveneens een belangrijke rol spelen. Op economisch gebied ligt er overigens een enorme taak. Voordat lan den als India en Pakistan zich werkelijk aan het Westen zullen binden, zullen zij willen weten. waGdit te bieden heeft. In dien men reële politiek wil voeren, zullen beide partijen uiterst voorzichtig te werk moeten gaan. Londen kan de Aziatische dominions geen gouden bergen beloven, maar het kan en wil ook meer doen dan in vroeger tijden en zeker meer dan wat het communisme, met opoffering van humani taire en morele waarden, kan bieden. Veel hangt hier af van de actieve hulp van de Verenigde Staten. In elk geval zal Engeland alles doen om de eenheid der dominions te bevorderen, welke, als de tijd het toelaat, met Europa en Afrika de derde macht zullen moeten vormen om het evenwicht van de politieke balans te' herstellen. Zij zijn tegen ontbinding der Staten, vóór wijziging van het kiesreglement De Surinaamse landsministers J. Hewitt (Landbouw) en L. Lichtveld (Onderwijs en Volksgezondheid) hebben ontslag gevraagd. Gouverneur Klaassesz heeft dit ontslag aanvaard. In hun ontslagbrief zeggen de ministers, dat zij niet bereid zijn tot het tekenen van een besluit tot ontbinding van de Staten vóór de behandeling van de wijziging van het kiesreglement. Hun bezwaar tegen ont binding is, dat de voorzitter van de Staten geen gelegenheid heeft gehad om met ge bruikmaking van de machtsmiddelen tot handhaving van de orde, het kiesreglement in behandeling te brengen. De ministers A. Brakke, A. Currie en J. Zaal zijn wel genegen een dergelijk besluit tot ontbin ding van de Staten te ondertekenen. De ministers Hewitt en Lichtveld, dit gemis aan homogeniteit in het kabinet consta terend, kunnen de consequenties van ont binding der Staten niet aanvaarden en hebben daarom ontslag gevraagd. De motivering van beide ministers doelt op de toezegging van de regering in No vember, dat de Staten niet ontbonden zul len worden zonder wijziging van het kies reglement. De Surinaamse landministers J. Hewitt die onlangs voor overleg naar Nederland kwamen, besloten toen te bevorderen, dat de ontwerpen betreffende de vaststelling van de begroting 1950. de verlenging van het octrooi van de circulatiebank, twee ur gente belastingontwerpen en de wijziging van het reglement van orde voor de Sta len met de meeste spoed zouden worden afgehandeld en het aan het oordeel van de gouverneur over te laten of hij tot ontbin ding van de Staten zou overgaan. Mocht de gouverneur daartoe beslissen, dan zou naar het oordeel van de delegaties geen wijziging van het kiesreglement door de aftredende staten in behandeling behoren te worden genomen.) ADVERTENTIE kent de Perzen Rokin 116, Amsterdam PERZISCHE tapijten In een brief aan de voorzitter der Twee de Kamer geeft de minister van Justitie inlichtingen over het adres van P. de Boer te Drachten, waarin verzocht was een on derzoek te bevorderen naar het optreden van het Openbaar Ministerie in een tegen adressant gevoerd rechtsgeding. De minister deelt mede dat tegen de adressant in October 1949 een strafrechte lijk onderzoek is begonnen op verdenking van misdrijf, gepleegd ten nadele van de „Bond van Mobilisatie-Invaliden en van hunne nabestaanden" en van de stichting „De Nederlandse soldaat", beide gevestigd te Drachten, waarvan de adressant respec tievelijk voorzitter en directeur is. De ernstige verdenkingen gaven aanleiding de betrokkene in verzekering te stellen. Daar na heeft de rechter-commissaris zijn be waring bevolen. De rechtbank gelastte ver volgens zijn gevangenhouding. De desbe treffende beschikkingen van de rechtbank zijn in hoger beroep door het gerechtshof bevestigd. Na een uitvoerig onderzoek werd de strafzaak ter terechtzitting van de recht bank te Leeuwarden aangebracht. Tegen het door die rechtbank op 21 Juni 1950 gewezen vrijsprekende vonnis heeft de officier van justitie hoger beroep aange tekend, waarop door het gerechtshof nog niet is beslist. Na de uitspraak in eerste aanleg heeft de adressant zich tot de minister gewend met een klacht over de behandeling van zijn zaak en een civiele vordering tot schadevergoeding wegens onrechtmatige daad ingesteld tegen de officier van justitie zowel in zijn kwaliteit als in persoon en tegen de Staat der Nederlanden. Ook deze civiele zaak is nog hangende. Ondér deze omstandigheden meent de minister vooralsnog geen bepaald stand punt ten aanzien van de klachten van de adressant te moeten innemen. In het adres beklaagt de adressant zich met name over een door de officier van justitie gehouden persconferentie. De mi nister merkt naar aanleiding hiervan op dat de tegen de adressant genomen maat regelen uiteraard veel opschudding ver wekten, niet alleen in Friesland, maar ook elders in den lande. Velerlei geruchten gingen de ronde doen. De officier van justitie heeft toen aan de politie-autori- teiten verzocht, geen inlichtingen, aan wie ook, te verstrekken, doch de pers naar hem te verwijzen. Nadat de betrokkene door de rechter-commissaris in bewaring was ge steld, meende de officier van justitie, dat langer stilzwijgen tegenover de pers niet verantwoord was. Hij heeft toen een com muniqué aan de pers verstrekt, behelzend een kort overzicht van de belangrijkste gegevens, welke in het stadium, waarin het onderzoek zich op dat ogenblik bevond, ter kennis van de justitie waren gekomen. Al is het geven van informaties op een ogenblik dat het onderzoek nog niet is ge ëindigd, in het algemeen niet zonder ge- ADVERTENTIE vaar, het werd in dit geval zowel in het algemeen belang als in het belang' van de betrokkene en van de vele persoonlijk ge- interesseerden door het Openbaar Ministe rie niet verantwoord geacht, het doen van zakelijke mededelingen over deze zaak achterwege te laten, voordat de zaak in het openbaar zou worden behandeld. De minister acht, gezien de bijzondere om standigheden van dit geval, deze opvatting van het Openbaar Ministerie niet onjuist. Wat de inhoud van de door de officier van justitie aan de pers verstrekte mede delingen betreft, heeft de minister niet de indruk gekregen, dat de officier van justi tie de grenzen van het toelaatbare heeft overschreden. Met betrekking tot hetgeen in het adres wordt gezegd omtrent de arrestatie van de echtgenote van de betrokkene merkt de minister op, dat deze niet op losse gronden heeft plaats gevonden. Tot haar arrestatie werd overgegaan nadat gebleken was, dat op een Zondagnacht in het kantoor van de „Bond van Mobilisatie-Invaliden", dat bij de adressant aan huis is gevestigd, was in gebroken. Vele aanwijzingen wettigden naar het oordeel van de officier van justi tie het ernstige vermoeden, dat mevrouw De Boer bij deze inbraak was betrokken. Door de rechter-commissaris werd haar bewaring gelast. Dat zij na 12 dagen voor waardelijk werd vrijgelaten, betekent niet, dat de tegen haar gerezen verdenking on gegrond was gebleken, doch slechts, dat geen termen meer aanwezig werden geacht om haar detentie te doen voortduren. ADVERTENTIE Als Uw maag in lichtelaaie staat - of brandend zuur U naar de keel stijgt dan brengen een paar Rennies tabletten dadelijk uitkomst. Geen wonder, dat tien duizenden verbruikers in alle beschaafde landen van de wereld zweren bij dit prettige middel. Rennies zijn nog smakelijk ook en simpel om in te nemen. Gewoon maar laten smelten op de tong. zonder water of wat ook. Nu zijn de Rennies ook één voor één verpakt, om de mensen te gerieven, die zo graag altijd Rennies bij zich steken om altijd en overal gewapend te zijn tegen de verschrikkingen van brandend maagzuur. Rennies zijn ver krijgbaar bij alle Apothekers en Drogisten. wil programmablad uitgeven I-Iet „Comité Radioluisteraars" is voor nemens half Januari een programmablad uit te geven dat „Het Radioprogramma" zal heten. De auteursrechten op de radioprogram ma's berusten bij de omroeporganisaties. Over de vraag, hoe het „Comité Radio luisteraars" er in zal kunnen slagen de radioprogramma's van deze omroeporgani saties af te drukken, wilde men zich niet uitlaten. De heer W. Vogt, directeur van de A.V.R.O., heeft reeds verklaard zeer be nieuwd te zijn hoe het comité er in zal slagen de radioprogramma's in druk te doen verschijnen, zonder de auteursrech ten van de omroepverenigingen aan te tasten. De heer Rengelink van de V.A.R.A. liet zich in gelijke zin hierover uit. Van de zijde.van het „Comité Radio luisteraars" zeide men eventuele moeilijk heden met de omroepverenigingen over de publicatie van de programma's niet uit de weg te zullen gaan. Een proces over deze kwestie wordt zelfs verwacht. „De abonnés op de bestaande radio bladen betalen te veel en daaraan willen wij een eind maken", is kort samengevat het standpunt van het comité. PTT in het afgelopen jaar De directeur-generaal van het staatsbe drijf der P.T.T., de heer L. Neher, heeft voor vertegenwoordigers van bedrijfson derdelen uit het gehele land zijn traditio nele Nieuwjaarsrede gehouden. De heer Neher heeft uiteengezet, dat de toestand van het bedrijf in 1950 niet roos kleurig is geweest, maar dat P.T.T. er zon der ernstige tariefsverhogingen toch ge komen is. Het bedrijf zal, als het enigszins mogelijk is, trachten ook dit jaar te ont komen aan het gevaar van tariefsverhogin gen. De heer Neher sprak de hoop uit, dat de regeling van de radio-distributie bin nen enkele maanden haar beslag zou krij gen. Verder kondigde spreker aan, dat met ingang van 1 Januari 1951 de telefoon districten een grotere administratieve zelf standigheid hebben gekregen. Voorts wijdde de heer Neher aandacht aan het feit, dat 1951 veel van P.T.T. aan inspanningen zal vergen om een grotere militaire paraatheid te verkrijgen. Tenslotte heeft de directeur-generaal medegedeeld, dat de rentevergoeding op de saldi der inleggers bij de rijkspostspaar bank met ingang van 1 Januari 1951 van 2,16 percent tot 2,28 percent is verhoogd. De P.T.T. heeft een boekje, getiteld „En kele cijfers ert feiten over het dienstjaar 1950" het licht doen zien. Hieruit blijkt dat in het binnenland in 1950 interlocaal N34i millioen brieven werden verzonden (in 1949 329 millioen) en 76 millioen brief kaarten (vorig jaar 72 millioen): Het aan tal verzonden postpakketten nam toe van 10.9 millioen in 1949 tot 13.5 millioen in 1950. De verzending van dienststukken liep terug van 156 tot 140 millioen en die van drukwerken van 719 tot 715 millioen. Het uitgaand briefpostverkeer naar het buitenland liep met 267.000 kg (c.a. 5%) terug. Voor Indonesië was dit percentage 27 De verzending van gewone telegrammen in het binnenland liep eveneens terug. Het telegraafverkeer met het buitenland nam echter toe. Eind 1950 waren 706 automa tische en 660 niet-automatische telefoon centrales in dienst. Er zijn thans 510.000 (v.j. 470.643) telefoonaansluitingen; 51.000 aanvragen (v.j. 62.469) staan op een wacht lijst. In 1950 werden 556 millioen locale (v.j. 512 millioen) en 158 millioen inter- locale (v. j. 142 millioen) gesprekken ge voerd. P.T.T. had eind December 50.190 (vorig jaar 49.132) personen in dienst. Twee van de vier inzittenden overleden Een auto, bestuurd door kapelaan S. Sleegers uit Oss, is de afgelopen nacht ge slipt op de Antwerpse Steenweg te West- malle in België en tegen een boom gebotst. De bestuurder en een der passagiers, pas toor Van der Wiel uit Oss, liepen lichte kwetsuren op. De beide andere inzittenden, rector A. van Nistelrooij uit Veghel, en kapelaan L. Lammers uit Helmond, wer den zeer ernstig gewond. Zij zijn naar een ziekenhuis in Turnhout overgebracht. Beiden zijn daar enkele uren na het onge luk overleden. De Utrechtse hoogleraar prof. dr. F. C. Gerretson is Woensdagmiddag op het Sta tionsplein te Amsterdam aangex-eden door een tram. Hij is met kwetsuren aan het hoofd naar een der Amsterdamse zieken huizen overgebracht en daar opgenomen. President-directeur tevreden over 1950 is De president-directeur der Nederlandse Spoorwegen, ir. F. Q. den Hollander, heeft in een overzicht van het bedrijf medegedeeld, over 1950 tevi-eden te zijn. De heer Den Hollander bracht hulde aan het pex-soneel, waarvan hij zeide dat het zich het afgelopen jaar en in het bizonder tijdens de jongste sneeuw- en vorstperiode kranig heeft geweei'd. Voox'al wat er tijdens de Kerstdagen en met oud en nieuw is ge presteerd was formidabel. Het vervoer is toen, te oordelen naar de thans beschikbare gegevens, groter geweest dan vei'leden jaar. „Er zijn in dit opzicht fantastische prestatisch geleverd" aldus de heer Den Hollander al hebben wij hier en daar reizigers moeten teleux-stellen, ook als ge volg vaix vervoer van militairen in deze periode, dat vele tienduizenden soldatexx heeft omvat." De financiële en economische uitkoxxxsten over 1950 achtte de president-directeur bevx'ödigend, hetgeen, naar hij zeide, wel een unicum is bij de spoorwegen in West- Europa. Men kon de rente op het kapitaal verdienen alsmede de afschrijvingen. Aan rollend modexm materieel beslaat nog steeds een tekort, zowel aan goederèix- wagens als aan personenrijtuigen. Tegen over de 160.000 zitplaatsen op het ogenblik der staking in 1944 heeft men er nu slechts 90.000. In 1952 komt er echter veel mate rieel bij, maar in 1951 zal de toestand spannend blijven. In 1951 komen 70 nieuwe rijtuigen voor locomotief-tractie gex-eed, waaruit acht treinen kunnen worden ge formeerd voor verbindingen van het Wes ten met Fx'iesland, Groningen, Twente en Limbui'g. Vex-der worden voltooid vijftien gestroomlijnde vierwagen-treinstellen en nog enkele tweewagen-treinstellen. Ir. Den Hollander zeide tenslotte dat ex- op speciale tarieven voorlopig geen kans bestaat, in de eex-ste plaats niet, omdat Nederland de laagste tarieven heeft in vergelijking met andere landen en oxndat speciale tarieven die algemene tarieven zouden aantasten. Hij achtte het waax-schijnlijk, dat het station Zoetex-meer-Zegwaard in de loop van 1951 weer zal worden opengesteld. ADVERTENTIE Voetbal Biesbrouck overweegt aanneming van een Italiaans contract Woensdag heeft de voetballer Biesbrouck van RCH een onderhoud gehad met een ver tegenwoordiger van een Italiaanse club, die hem een aanbod deed in het zuiden van Italië te komen spelen. De naam van de club kon de Italiaan nog niet noe men. Daai-mee wilde hij wachten tot Bies brouck een beslissing had genomen. Tijdens het gesprek werd de Haax-lemmer meege deeld, dat de maandelijkse inkomsten op ruim f 800 geschat konden worden. Daax-bij zijn de premies inbegrepen. Ook zou gezorgd worden, dat het gezin van Biesbrouck in een hotel wordt ondex-gebracht. Er is geen toe zegging gedaan omtrent een koopsom. Hoewel de voetballer niet afwijzend staat tegen het aangaan van een contx-act als be roepsvoetballer, wilde hij de zaken nog eens goed ovex-wegen. Afgesproken werd, dat de afvaardiging over enkele dagen terug zal komen. Vermoedelijk heeft Biesbrouck dan een beslissing genomen. Schaatsen rijden Het bestuur van de KNSB heeft besloten de rijdei-s Kees Bx-oekman (De Lier), Nico Olsthoox-n (Maasdijk), Wim van der Voort (De Lier) en Aad de Koning (Ilpendam) de beide laatsten bevinden zich reeds in het Noorden voor rekening van de bond enige tijd, maar in ieder geval tot aan de Europese kampioenschappen, te Hamar onder leiding van het lid van de technische commissie Klaas Schenk, te laten trainen. Vier rijders zullen aan de Europese kam pioenschappen aan het einde van Januari te Oslo deelnemen. Cor Maax-sse kan door militaire dienst niet aan de training in Noorwegen deelnemen. Verhoeven is voor de ploeg gepasseerd om dat hij niet in Zutphen is geweest maar wel heeft deelgenomen aan de ronde van Loos- drecht, een lange afstandwedstrijd over meer dan 100 km. Schaken In de zevende en laatste x-onden kwamen Euwe en Pilnik tegen elkaar uit. De partij werd na spannende strijd remise. De overige uitslagen van deze ronde luiden: KupperGrob 10; GiustolisiKaliwoda 1—0; BlauChristoffel 14—14. De eindstand van het toux-nooi is: 1. en 2. Euwe en Pilnik 514 pnt.; 3. en 4. Christoffel en Giustolisi 314 pnt.; 5, 6. en 7. Blau, Grob en Kupper 3 pnt.; 8. Kaliwoda 1 pnt. Sedert begin December bevindt de „Wil lem Barendsz" zich in de vangstgebieden. Tot 12 December de datum waarop in dit seizoen de vangst op baardwalvissen ingevolge internationale overeenkomst mocht worden begonnen werd op pot vissen gejaagd. De jacht op deze dieren in dit voorseizoen heeft een productie van 12.142 vaten (2024 ton) spermolie opgele verd, tegen 4957 vaten in het vorig sei zoen. 37. „Ik begin te vermoeden," sprak Jollie- pop, de bediende, „dat wij ons tenslotte in betere kringen blijken te bewegen, dan ik oorspronkelijk aannam, mijnheer eh.Panda! Wellicht zal het mij onder die omstandigheden mogelijk blijken, om uw verzorging ook verder op mij te nemen. Mag ik veronderstellen, dat wij de heren een glas port aanbieden?" En zo sprekend begon hij stoelen bij te schuiven. „Wel. ehja, graag!" zei Professor Kalker. ,Een glas port wil mij altijd wel smaken!" viel hem met krassende stem in de rede: Mag niet drinken! Verboden door dokter!" „Hè? Wat?" vroeg Kalker. Wat is dat nu weer voor onzin? Hm dat was ik ver geten. maar een enkel glas port zal me geen kwaad doen! Ik begrijp trouwens niet waarom die dokter dat voorschreef. „Het is toch niets ernstigs, hoop ik?" vroeg Panda beleefd. Daar wist de professor geen antwoord op, maar Memo zei zonder aar zelen: KLIKdzj-dzj.... Bloeddruk! Klik!" Maar nu was intussen Jolliepop al Maar het stalen monster, dat Memo heette, genaderd met een dienblaadje, waar een fles en een glas op stonden, en de profes sor begon blij te lachen. „Ha!" zei hij. „Dat zal smaken! Dank u!" en hij strekte zijn hand er naar uitEen daverende slag kondigde aan, dat Memo er geen genoegen mee nam. De machine sloeg eenvoudig het blad, het glas en de fles aan gruizels, en sprak hees en nadruk kelijk: „DOKTERS VOORSCHRIFT! KLIK!" Men ziet, dat de professor derge lijke kleinigheden niet snel zou vergeten wanneer hij zijn Mechanisch Memorandum maar bij zich had..... Erfenis. Volgens een definitieve bereke ning, door zijn kleinkinderen bij het hof voor verificatie van testamenten te Detroit ingediend, heeft Henx-y Ford, de automagnaat, 80.319.445 dollar na gelaten. De in 1936 voor liefdadige en opvoedkundige doeleinden ingestelde „Ford Foundation" ontving 38.623.365 dollar en zijn drie kleinkindex-en deel den 12.868.335 dollar. De rest ging naar de belasting. Regenverjager. Albert Howell, die een eind maakte aan het „regenen" in de film, is Woensdag op 71-jarige leeftijd te Chicago overleden. Nieuwe stad. De Franse stedebouwkuxidige Charles le Corbusier heeft van de re gering van Pensiaab (India) opdracht gekregen het ontwerp te maken voor de bouw van een nieuwe stad van 150.000 inwoners, die de tegenwoordige hoofdstad Lahore moet vervangen. Lahore is overbevolkt en ligt in een ongezond klimaat. De nieuwe hoofdstad zou op bijna 3000 meter hoogte in een begroeid en beschut dal bij Simla ge bouwd moeten worden. Piek-helm. „Het vredelievende Duitse volk zal aan de zijde van de Sovjet- Unie strijden, indien de aanvallers het zouden wagen een nieuwe oorlog te beginnen", verklaarde de Oost-Duitse president Wilhelm Pieck in een toe spraak tot een aantal Oost-Duitsers, die, ter gelegenheid van Pieck's 75ste verjaardag, op het erf van diens ambts woning, het kasteel van Schönhausen in Oost-Berlijn, waren bijeengekomen. Onder de toehoorders bevonden zich vei'scheidene communistische delegaties uit Oost- en Wcst-Eui-opese landen. Uitspraak. Het Amex'ikaanse opperge- rechtshof heeft een beslissing van het districtsgerechtshof van New Orleans, dat de universiteit van Louisiana een negex'student moet toelaten voor het eerst in haar negentigjarige geschiede nis, bekrachtigd. De universiteit had be roep aangetekend tegen de uitspraak. Hekje. De „Nasionale Pax-kraad", die ver antwoordelijk is voor het wel en wee van het Kruger-wildpark, zal bij de Zuid-Afrikaanse regering plannen- in dienen om de Westelijke grens van het reservaat van een omheining te voor zien. De geraamde kosten bedragen 60.000 pond. De oppervlakte van het re- servaat_ is oxxgeveer die van Nederland. Bezorgdheid. De regering van Austx-alië zou, naar men in Londen meent te weten, de Britse regering een nota gezonden heb ben, waarin zij haar grote bezox-gdheid uit voor een eventuele herbewapening van Japan, waai'op genex-aal MacArthur onlangs heeft gezinspeeld. Vogel. Een vliegtuig met vleugels, die kun nen fladderen als die van een vogel, heeft Woensdag nabij Parijs met succes zijn eerste vlucht gemaakt. Het vlieg tuig, ontworpen door de Franse lucht vaartingenieur Frangois Rey, heeft twee Renault-motox-en van 220 pk en een topsnelheid van 320 km per uur. Twee derde deel van elke vleugel kan heen en weer worden bewogen. Men hoopt, dat de vleugels, wanneer het vliegtuig geperfectionneex-d is, een ge lijkmatiger vlucht zullen garanderen, doordat zij remous zouden kunnen op heffen. Basis. In het Amerikaanse Congres is Woensdag een wetsentwex-p ingediend, waarin president Truman wordt ge machtigd opdracht te geven voor de bouw van een vliegdekschip van zes tigduizend ton, dat als drijvende basis voor zware vliegtuigen zou kuxmen. die nen. Het geprojecteerde vliegdekschip zou vliegtuigen mee kunnen nemen, die atoombombardementen zouden kunnen uitvoeren. Fabian Huxley, Sovjet-wetenschap en Sovjet-cultuur Noorduijn, Gorinchem. De Engelse titel van dit boekje, „Soviet Genetics and World Science" vertegenwoor digt de inhoud veel beter dan de losbandige Nederlandse vertaling. De genetica, erfe lijkheidsleer, levex-t er het onderwerp voor, door de verschillende wijzen waax'op deze wetenschap beoefend wordt in Rusland en in de rest van de wereld. De naam Lysenko is ook hier in het land wel eens gehoord; Lysenko is de voorman van de Mitsjoerinis- ten, die sinds 1942 alle erkende Russische genetici zijn. Het Mitsjoerinisme onder scheidt zich van de genetica, zoals die elders beoefend wordt, voornamelijk in de opvat ting over de manier, waarop evolutionnaire veranderingen in een soort tot stand komen; volgens Lysenko en de zijnen is erfelijkheid van vex-worven eigenschappen zeer wel mogelijk, volgens de „Westerse" Neo-Mendelistexx (die voortwerken op de ontdekkingen, door de abt Mendel omtrent 1860 gedaan) blijven vex-worven eigenschap pen zonder invloed op het erfelijkheids- ox-gaan, waarin wel mutaties voorkomen, maar niet tengevolge van milieu of levens wijze. Wie het onderscheid nauwkeurig wil leren kennen, kan het in dit boekje vinden, en tegelijkertijd een indruk krijgen van de waarde van het Mitsjoex-inisme, die groten deels bepaald wordt door de steun, die het geniet van de Russische overheid. Men past slordige wetenschappelijke methoden toe, negeert feiten die niet welkom zijn, en maakt zich de illusie dat men daarmee een veel „nietiger" ex-felijkheidsleer verkrijgt; het belangrijkste is natuurlijk, dat men de invloed van het milieu nu eenmaal beslis send wenst te achten, en aan de op den duur steeds onaantastbare individualiteit, die het Neo-Mendelisme als vaststaand feit heeft gevonden, niet wil toegeven. Vandaar be keringen van Russische geleerden, die op een al bekend geworden toon verklaren: „Ik zie nu in dat ik niet goed begrepen heb de Westerse geleerden zijn reactionnair en onwetenschappelijk; kapitalisten betalen hen (in dollax-s) voor het vex-kondigen van hun valse leex-. Deze uiteenzetting is de belangstelling wel waax-d, om de genetica zelf evenzeer als om de Russische wetenschappelijke methoden; maar ademt alleen in de sfeer van weten schappelijke objectiviteit van het Westen (zowel professor Six-ks, in zijn voorwoord, als Huxley zelf verzekeren, dat het boek de communistische levensbeschouwing niet vijandig gezind is), en de lezer kan voor een begrip van de Sovjet-cultuur nóg altijd beter terecht bij Koestier, of zelfs bij George Orwell. Tenslotte heeft tegen een argument als (van professor Bernal, een communistische Engelse bioloog) „Een nieuw volk verlangt een nieuwe theoretische basis voor de hele wetenschap en het zal die ook vinden", het streven naar feitelijke waar heid bij voorbaat al niets in te brengen of andersom. Om de tweede uitslag te be vorderen, begint Huxley over „een soort dynamisch of evolutionistisch humanisme", dat het Westen tot ideologie moet dienen; maar daar gaat hij niet ver op doox-, en zijn geloof in de „oude" wetenschap zelf blijft het sterkste argument achter de deskundige uiteenzetting over de twee genetica's.

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 2