Spoorlijn, Rijksweg en Ringvaart belemmeren natuurlijke groei WfNTERONDERGOED Beverwijks jonge parlementariërs polsten elkaar Visserij-varia DONDERDAG 4 JANUARI 1951 3 Uitbreiding ten Noorden van spoorweg reeds dertien jaar in de pen Agenda voor Haarlem Tekort aan aardappelen gevolg van prijsregeling Fietsbanden duurder Urndeksel van nationaal monument niet gestolen EXTRA AANBIEDING INTERLOCK Eerste autonummer volgens nieuwe regeling is uitgereikt Bekend psycholoog over para-normale verschijnselen „Wij zijn gezworen kameraden" Weenink II won van Diagonaal I Castricum De kleine wereld Halfwegs keurslijf wordt te nauw (Van een verslaggever) De scherpe woorden die de burgemeester en enkele raadsleden van Haarlemmerlie- de en Spaarnwoude bij de behandeling van de gemeentebegroting hebben geuit aan het adres van provincie en rijk heb ben uiteraard nogal de aandacht getrokken. Nu moet men voor een juiste beoorde ling van deze stekelige uitlatingen enig begrip hebben van de grote moeilijkheden waarmee Haarlemmcrliede in ruimtelijk opzicht te kampen heeft. Deze gemeente immers is samengesteld uil een groot agra risch gebied met enkele verspreide woon kernen, waarvan het dorp Halfweg het belangrijkste en uit een oogpunt van be volkingssamenstelling het meest gediffe rentieerd is. Sociografisch gesproken komt eigenlijk alleen Halfweg voor uitbreiding in aanmerking, doch door de benepen lig ging tussen spoorbaan en Ringvaart is er geen plaats voor. Langs de weg naar Haar lem heeft zich enige industrie ontwikkeld, doch de uitbreiding daarvan is eveneens alleen maar mogelijk door intensiever ge bruik van de reeds geëxploiteerde terrei nen en dat gebeurt dan ook want tegen meer bedrijven, langs de rijksweg beslaan verkeerstechnische bezwaren. Aan de andere kant bood de ligging aan een belangrijke weg en een uitstekend vaar water tussen twee grote bevolkingscentra juist voor de nijverheid een niet gering voordeel. Voor de oorlog omstreeks 1934 heeft Haarlemmerliede geprobeerd een woonwijk te stichten tussen de voormalige spoorlijn van Haarlem naar Aalsmeer en de Liede. De Kroon heeft het toen geno men en reeds door de provincie gesanctio neerde raadsbesluit vernietigd omdat een dergelijke op Haarlem parasiterende woon wijk die trouwens alleen maar het an- nexionisme voet zou geven ongewenst moest worden geacht. Volgebouwd Maar daarmee was er dus niets gebeurd. Het dorp Halfweg was ten Zuiden van de rijksweg zo goed als volgebouwd en daar om werd een nieuw uitbreidingsplan ge maakt dat in de bouw van ongeveer 200 woningen op een oppervlakte van onge veer zeven hectaren achter het Sectorpark ten Noorden van de spoorlijn aan de Oostzijde van het Zijkanaal F voorzag. Dit plan werd in 1937 goedgekeurd, maar kwam tot nu toe niet tot uitvoering. Hogere bestuursinstanties waren over deze oplossing evenmin geestdriftig. Het onderhavige terrein is namelijk slechts bereikbaar via een smal viaduct onder de spoorlijn waar twee auto's elkaar ternau wernood kunnen passeren en dat boven dien in een volslagen onoverzichtelijke bocht ligt. Verbetering van dat viaduct zou op twee misschien wel drie ton komen te staan en het kwam sommige provinciale functionarissen niet onredelijk voor, dat deze kosten verdisconteerd worden in de prijs van de bouwgrond in het uitbreidings plan. Hierdoor zou „het potje" waaruit het viaduct moet worden bekostigd in ieder geval tachtigduizend gulden rijker worden. Öp het ogenblik wordt daarover nog steeds onderhandeld en zo is de verwezenlijking van dat uitbreidingsplan nog steeds on zeker. Verlegging spoorbaan Deze kwestie heeft trouwens nog een kant. Er bestaat nog altijd een project tot verlegging van de spoorbaan naar een strook grond vierhonderd meter ten Noor den van de tegenwoordige lijn. Hierdoor Zeldzame vondst uit de Ijstijd. Dezer dagen werd in een grintgroeve bij Stettler in Zwitserland een bot gevonden, dat in het Zoölogisch Museum van de Universi teit te Zurich geïdentificeerd is als het bovenarmsbeen van een wolharige rhino ceros (rhinoceros ticliorhinus)Deze neus hoornsoort leefde in de Alpen gedurende de IJstijd. Een preparateur beziet de pas gevonden aanwinst. Links een schaalmodel van een ivolharige rhinoceros. DONDERDAG 4 JANUARI Luxor: „Salomé", 14 j., 2. 4.15, 7 cn 9.15 u. City: „Vrouwengevangenis", 18 j., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. („Zet je zorgen op zij", 11 u.). Spaarnc: „De duivclsval", 14 j., 2.30. 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Saboteur", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Ma Pomrae", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Onder moeders vleugels", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. VRIJDAG 5 JANUARI Stadsschouwburg: „Strop om de hals" ten bate van de stichting „Het Nederlands Studenten Sanatorium", 8 u. Concertgebouw: Concert HOV, 8 uur. Frans Hals Museum: Lezing ir. W. L. Utermark over „Economi sche ontwikkeling van Suriname in de twee de wereldoorlog" (ter gelegenheid van de TISNA) 8 uur. Nassauplein 8: Theosofische Vereniging, mej. H. Gantvoort over „Reïncarnatie", 8 uur. Bioscopen: Middag en avondvoorstellingen. Frans Hals Museum: Tentoonstelling Indo nesië, Suriname, Nederlandse Antillen (alle dagen tot 17 Januari). zal het baanvak ter hoogte van Halfweg „ontknikt" worden het uitbreidingsplan- Sectorpark zal niet meer door spoorbaan en rijksweg, want die wordt, dan ook ver legd van de oude dorpskern gescheiden worden. Er zal integendeel een fraaie or ganische eenheid kunnen ontstaan, waarbij het nieuwe complex van middenstandswo ningen door middel van de door te trek ken Oranje Nassaustraat met het beslaande centrum en Zwanenburg kan worden ver bonden. Zwanenburg Die verbinding met Zwanenburg is heel belangrijk. Want al ligt die woohwijk dan in de gemeente Haarlemmermeer, zij hoort toch geheel bij Halfweg. Het is dan ook begrijpelijk, dat er gezegd is tot Haarlem- merliede: bouw wooncomplexen in Zwa nenburg. Maar ook daartoe ontbrak bij het gemeentebestuur de lust. Blijkbaar was het van mening, dal zulks op teveel admi nistratieve bezwaren zal stuiten cn ook aanleiding zou geven tot de veronderstel ling, dat een gemeente die haar bevolkings overschot elders moet onderbrengen be zwaarlijk een zelfstandig bestaan kan lei den. Wanneer men de positie van Haarlem- merliede en Spaarnwoude en meer speciaal van het hoofddorp Halfweg bekijkt, dan kan men niet de indruk van zich afzetten, dat deze gemeente zich tussen twee vuren bevindt. Aan de ene zijde Amsterdam, waarvan het Slotermeerplan meer dan de helft van de afstand lussen hoofdstad en Halfweg in beslag zal nemen en met uitlopers van de toekomstige industriehavens die zullen reiken tot dicht bij het uitbreidingsplan waarover thans moeilijkheden zijn ont staan. En aan de andere zijde Haarlem met een voorgenomen vergroting van zijn Oosterkwartieren tot aan de nieuwe pro vinciale ringweg. „Men wil niet dat Haarlem en Amster dam aan elkaar groeien" heeft burgemees ter Simons in de raad gezegd. Dat is juist. Het is nu al ongeveer zo, dat men van Noord-Scharwoude via Alkmaar, Haarlem, Leiden, Den Haag, Rotterdam, Dordrecht en Gorinchem langs een vrijwel aaneenge- gesloten bebouwing naar Leerdam kan fietsen. Planologisch en medisch gezien is dat een verwerpelijke ontwikkeling. Tus sen Haarlem en Amsterdam zal men zo'n steenwoestijn trachten te vermijden en een paar flinke stukken groen behouden. Tegelijkertijd rijst dan de vraag of er voor een zelfstandige, maar economisch en sociaal betrekkelijk zwakke gemeente tussen de „reuzen" Amsterdam en Haar lem nog plaats is of. dat zij versterkt moet worden door toevoeging van die woonge bieden die organisch met haar zijn ver groeid, zoals Zwanenburg. Deze vraag is dan ook door de Commissie-Ter Veen diepgaand bestudeerd. Het antwoord heeft zij in het openbaar nog niet gegeven. Bij het beschouwen van al deze factoren kan men zich de wrevel van het gemeente bestuur als gevolg van de ondervonden tegenslagen en moeilijkheden even goed voorstellen als de zorg van de provincie om van dit uit planologisch oogpunt zo moeilijke ruimteprobleem op bevredigende wijze op te lossen. Een oplossing die recht zal moeten laten wedervaren aan de bevol king van de omringende grote steden en aan de belangen van de landelijke bevol king van het poldergebied daartussen. Geen reden tot ongerustheid, zegt ministerie De voorzitter van de Vereniging ter be hartiging van de belangen van de Neder landse Aardappelhandel heeft medegedeeld dat volgens een door deze vereniging op 28 December ingesteld onderzoek de voorraad aardappelen in Amsterdam toereikend was voor slechts 8 dagen, in Haarlem voor on geveer 4 dagen, in Leiden voor 5 dagen, in Den Haag voor 3 dagen, in Rotterdam voor 2 dagen en in Utrecht voor ongeveer 10 dagen. De groothandel wijt de schuld voor deze situatie hoofdzakelijk aan het feit, dat bij de prijsbeschikking van 30 December alleen een maximumprijs werd vastgesteld voor de consument (14 cent voor de klei-aard- appelen) en de detaillist (12 cent), maar niet voor de groothandel en de teler. Als gevolg hiervan zouden de boeren, die onder de huidige weersomstandigheden toch al niet gaarne hun kuilen openen, dusdanig hoge prijzen vragen, dat de groothandel, die thans toch al hoge vervoerskosten heeft, niet meer kan inkopen, tenzij men de maxi mumprijsregeling zou gaan ontduiken. Van de zijde van het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening deelde men ten aanzien van deze voorstel ling van zaken mede, van oordeel te zijn, dat de aardappelhandel thans onrust wil zaaien omdat die handel meent alleen daar door te kunnen bereiken wat hij zich ten doel heeft gesteld. De voor de grote steden vermelde voorraadpositie achtte men schro melijk in ongunstige zin overdreven. Er is, aldus het ministerie, geen reden tot onge rustheid. Men heeft alleen te kampen met een betrekkelijke schaarste. De maximumprijs voor normale rijwiel buitenbanden maat 28 X 1% is verhoogd van 4.85 tot 5.20 per stuk. Dinsdagochtend constateerden twee sur veillerende agenten bij het nationaal mo nument op de Dam te Amsterdam, dat de deksel van de urn, die aarde uit Limburg bevat, verdwenen was. Aanvankelijk rees het vermoeden, dat men met een misplaat ste grap te maken had. Ongeveer drie maanden geleden was echter een beschonken buitenlandse zee man het parkje binnengestapt en had per ongeluk de deksel vernield. Hij was daar voor opgepakt en had de dag daaropvol gend ten stadhuize de veroorzaakte schade vergoed. Aan de beeldhouwer, die destijds de urnen vervaardigde, is opdracht gege ven een nieuwe deksel te maken. Deze beeldhouwer vertoefde in het buitenland en heeft daardoor de opdracht nog niet uit gevoerd. Weinig voor Woensdag. Er was Woensdag opvallend weinig aanvoer: slechts één trawler, twee loggers en een enkele kotter hielden de visvelden be perkt tot maar 1000 kisten. In de fijnvis- prijzen trad geen verhoging op met uit zondering van de grove slips, welke ge middeld 1,60 opbracht. De grote schol vond grage kopers tegen 50 per kist en ook de kleine schol twee werd goed be taald met 36 tot 53. Enkele kisten ma kreel behaalden als hoogste 42 cn ook de grote schelvis was peperduur: ƒ71 per kist en braatschelvis varieerde van 16 tot 38. De totale aanvoer werd gevormd door 100 kisten tong en t&rbot, 165 schol, 185 schelvis en 330 wijting. Mooi zo. De Alkmaar, die Woensdag dus als enige trawler aan de afslag was, besomde voor ruim 600 kisten na een 12- daagse reis 15.810. Mooie reizen maakten verder eveneens de KW. 44 met 7855 en de HD 79 met 7920. Eerst stil, dan „storm". Zoals wij al eerder meedeelden treedt in de binnen komsten der trawlers geen verandering op voor deze week, zodat vandaag en mor gen geen trawlers markten. Ook voor Za terdag wordt niets verwacht zodat op enkele kotters na, welke tegen het einde der weck nog worden verwacht, de aan voer practisch is afgelopen. Voor de platvis en fijnvis zal dit echter de „stilte voor de storm" zijn: daar vele haringloggers omschakelden op de trawl- vissserij is het aantal trawloggers thans aanmerkelijk gestegen. Mede door iets gunstigere platvisvangsten der laatste da gen wordt in de naaste toekomst voldoen de aanvoer van deze schepen verwacht. De omzetten van het Staatsvissers- havenbedrijf. De omzet van het Staatsvis- sershavenbedrijf bedroeg over de maand December van het vorige jaar ƒ1.646.399,41 tegen 1.505.049.64 in dezelfde maand van 1949. Meer kilo's, minder guldens. De om zet over 1950 van het Staatsvissers-haven- bedrijf laat, gerekend in kilogrammen, een lichte stijging zien ten opzichte van het jaar 1949. In 1950 werd aangevoerd 57.283.173 kilo tegen 54.969.439 kilo in 1949. In guldens echter werd er in 1950 omgezet voor 22.114.076,88 en in 1949 21.139.812,59. In en uit. Op 3 Januari kwamen bin nen (tot 17 uur) KW. 44, HD. 79, KW. 10, IJm. 213, 318; van binnen kwamen de UK. 62 en UK 91. Naar zee vertrokken: UK. 243, 51, 163, 244, 4, 19, 172, 169, 200, 66, 125, 28, 59, 7, IJm. 249, 213, 226, 202, 276, 206, 241, 318, 228, 272, IJm. 23, VD. 68, 221, UK. 99, 70, 81 53. 15, 176, KW. 189, 128, 13, 44. 59. 21, VD. 60, 9. 161, 48. 72, EH. 20, KW. 227, 155. Van de trawlers vertrok de Sch. 93 Tzonne naar de Barcndszzee. Noorse haring. De totale Noorse ha ringvangst tot en met October 1950 be droeg 440.000 vaten. Hiervan werden 90.000 vaten naar de Sovjet Unie geëxporteerd. Nog 20.000 vaten van de vangst werden gereserveerd tot uitvoer naar Rusland. Noorwegen zou hiervoor Russisch graan terug ontvangen, zo meldt het Nieuw Visserijblad uit Oostende. Naar de Barcndsjzee. De Assan Reis welke in November van het vorige jaar een reis naar de Barendszee maakte is Dinsdag weer naar deze gronden vertrok ken. Vrijdag zal ook de Simon de Danser naar deze verre visserij vertrekken. De schepen hebben tijdens de laatste ligdagen een reparatie oncïergaan waarbij de ver schansingen van de last zijn verhoogd. In een der kusthavens van Noorwegen (Plastadt) zal het benodigde ijs (natuur ijs) aan boord worden genomen. Behalve vele Engelse schepen zullen ook weer dus Hollandse trawlers op de Barendszee ver tegenwoordigd zijn. Dit bericht, volgend op de Engelse mededelingen, dat na 1 Januari alle voorlopig opgelegde schepen weer uit zullen gaan, wijst in de richting van een voortgezette Britse politiek om de visprijzen te drukken met het oog op de slechte vleespositie. Wellicht zullen dus ook de Nederlandse trawlers, wanneer de prijzen niet al te zeer dalen, welkom zijn in de Britse loshavens. ADVERTENTIE JAEGER INTERLOCK Lange pantalons met elastiek ƒ4.80 Boi'strokken, ronde hals 3.85 JAEGER sterke kwaliteit Lange pantalons 3.50 Borstrokken, k. mouw ƒ3.90 HALFWOLLEN JAEGER Borstrokken, k.mbuw v.a. 5.75 Lange pantalons met elastiek 7.25 Korte pantalons v.a. m. 4 2.25 I-Iemdjes zonder mouw v.a. 2.35 Borstrokken k. mouw v.a. 3.50 Lange pantalons v.a. ƒ4.30 RUIM GESORTEERD IN FLANELLEN MOLTON EN BAAIEN HEMDEN Het eerste kentekenbewijs voor motor rijtuigen volgens de nieuwe verkeerswet- geving is verstrekt aan de directeur van het Verbond van Verenigingen voor Veilig Verkeer. Het kenteken is ND 01-01. De 54-jarige lieer J. ter Haar, oud-voor zitter van de hockeyvereniging „Hilversum" en oud-hockey-intemational is op de rijks weg tussen Hilversum en Bussum bij een autobotsing om het leven gekomen. Onderwerp „Gezag" bood daartoe goede kansen Woensdagavond hield het Beverwijks Jongeren Parlement zijn tweede zitting, die duidelijk heeft aangetoond, dat dit gesprek- centrum voor de jeugd van vijf politieke partijen wel degelijk bestaansrecht heeft. Juist door de geestdrift, waarmee verschil lenden elkaar al spoedig in de haren vlo gen, is deze conclusie zeker niet overdre ven. De proefboringen in eikaars principes en de onderlinge schermutselingen deden bepaald prettig aan. Niet alleen door de kennelijke invloed van de nog nabijliggen- de vlegeljaren, maar vooral ook omdat de gesprektoon over het algemeen vrij onaf hankelijk bleek te zijn van de onderschei dene partij-clichés. Het eerste onderwerp, dat het B. J. P. heeft aangesneden (maar geenszins „op-gesneden) was het gezag. De bespreking werd ditmaal geleid door de anti-revolutionnaii-e fractie, die er als be langrijke punten de bron van het gezag, de gebondenheid cn vrijheid van de onder danen, de handhaving en de grenzen van het overheidsgezag uit opgelicht had. De eerste twee punten met hun overduidelijke levensbeschouwende achtergrond werden slechts zeer oppervlakkig cn een beetje verward bepraat, vooi-namclijk tussen woordvoerders van de A.R., K.V.P. en P. v.d.A.-fracties. De vertegenwoordiger van de laatstgenoemde groep vorste met een paar voorbeelden naar de meningen van de twee andere fracties, doch werd er van beticht in détails te verdwalen. „We moe ten ons beperken tot de hoofdlijnen", zo wierp men hem tegen, doch dat dit juist met behulp van détails evengoed en soms wel het beste kan gebeui-en, bleek uit de aardige discussie welke gevoerd werd over de gi-enzen van het overheidsgezag. Deze werd namelijk gevoerd via onderwerpen als scheepsbouwmaatschappijen, groente boeren en de nationalisaties van de Britse La'oourregering. Nu het over de maat- Als reactie op de ongezonde belangstel ling voor telepathie en „wonderen" heeft de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen departement Beverwijk de bekende Utrechtse psycholoog dr. W. H. C. Tenhaeff uitgenodigd over dit onderwerp het een en ander in het Kennemer Theater te Bever wijk te komen vertellen. Aan de hand van verschillende voorbeelden gaf spreker Woensdagavond een uiteenzetting over telepathie en hij kwam tot de conclusie dat er inderdaad veel op de gewone waarheid berust. Alleen vond dr. Tenhaeff het jam mer dat er even dikwijls bedrog gepleegd wordt, wat de goede zaak natuurlijk schade doet en vele mensen aan het twijfelen brengt of telepathie al dan riet bestaat. De eerste vereniging die zich serieus met het onderwerp bezig hield, werd in 1881 in Engeland opgericht onder de naam van Psychical Research. Deze organisatie heeft de verschillende verschijnselen exact bestudeerd en een soortgelijke vereniging werd in 1920 in Nederland gegrondvest. Vooraf sprak de voorzitter, de heer dr. Alb. Vis, het openingswoord, waarbij hij zijn vreugde uitsprak over de goede op komst der leden en over het feit dat ver schillende niet-leden aanwezig waren om kennis te maken met het Nulswerk. De Ka jotters van de parochie O. L. Vrouw van Goeden Raad hebben Woensdagavond in het K.S.A.-gebouw te Beverwijk een uitstekende vertolking gegeven van het blijspel „Wij zijn gezworen kameraden". Dit stuk behandelt in hoog tempo de historie van de twee zwervers Danny Row land en „Domineetje", waarvan de een zich op huize Winnecrest komt voorstellen als een familielid die na een scheepsramp dood gewaand werd en de ander als een bekend dokter. Hierdoor ontstaan talloze verwarde situaties, die de beide heren steeds weer in hun voordeel weten op te lossen. De twee zwervers werden uitstekend ge typeerd door de heren L. Adrichem en N. Out. Een goede rolkennis en vooi-al een gemakkelijke tongval maakte de heer J. Henneman als negei-bediende volkomen aanvaardbaar. Zonder de overige mede werkers, die allen een redelijk spel te zien gaven, te kort te doen, vermelden wij nog het waarlijk vlotte spel van de jeugdige T. Raaymakers, die de rol van Freddy ver vulde. Vooraf sprak de aalmoezenier van de Kajotters kapelaan J. Kampscoeur een kort begroetingswoord. Het tweede tiental van de Beverwijkse schaakclub „Weenink" heeft Dinsdagavond in het Witte Kruis badhuis aan de Baan- straat een goede prestatie geleverd door Diagonaal I uit Santpoort met een 8'/2IV2 nederlaag naar huis te sturen. De uitslagen luidden: Weenink IIDia gonaal I 8V2li/2. A. TervoortH. v. cl. Plas 0-1. W. NijkampGeyteman 1-0. N. MolenaarVlaming V2>/2. H. Nijkamp v. d. Vlek 1-0. M. PloegerDen Uyl 1-0. J. v. d. DoesVerschoor 1-0. A. Alders Eling 1-0. J. ReinhoutVan Kan 1-0. J. JimminkDe Weger 1-0. J. VerseveldS. den Uyl 1-0. Voor de onderlinge wedstrijden werden voor groep III nog gespeeld: G. de Koter D. Duynmeyer 1-0. A. de Vi-iesJ. van Marion 0-1. Afdeling IV: C. MolenaarJ. Bekker 1-0. W. van DijkL. Casimier 1-0. M. van LeeuwenR. Meyer 1-0. C. CasimierW. van Dijk 0-1 en StokerLimburg 0-1. VOORLICHTINGSAVOND OVER EMIGRATIE. In samenwerking met de K.A.B., L.T.B. en de T.M.S. zal op Maandag 8 Januari in het K.S.A.-gebouw te Beverwijk een voor lichtingsavond worden georganiseerd over emigratie. Dr. R. van Kampen uit Den Haag zal spreken over de daarmee samen hangende problemen. HOOGLERAAR OVER „BEGINSELPOLITIEK". De Anti-Revolutionnaire Kiesvereniging afdeling Beverwijk en Velsen zal op Vrij dag 5 Januari in het lokaal van de Gere formeerde Kerk aan het C. H. Moensplein in Beverwijk een openbare vergadering houden. Prof. dr. S. M. Zuidema, hoog leraar aan de vrije universiteit te Amster dam, zal spreken over het onderwerp „Be- ginselpolitiek nu!" schappelijke vrijheden ging, mengde zich uiteraard ook de V.V.D. in het debat, die samen met de twee genoemde rechtse frac ties cle P.v.d.A.-gedelegeerde belaagde met de vraag: „wat verstaat de P.v.d.A onder de „sleutelindustrieën", die genationali seerd moeten worden; wij vinden dat zo'n vaag en vooral rekbaar begrip." Daardoor werd het brandpunt van de discussies naai de nationalisaties in Engeland verplaatst. Jammer genoeg moest de zitting, nu men eigenlijk juist wat los was gekomen, om des tijdswille worden beëindigd. De volgende vergadering, die Woensdag avond 7 Februari zal worden gehouden, krijgt de leiding van de P.v.d.A.-fractie. Als onderwerp koos deze groep het begrip „Democratie". VITESSE KOMT MET „DE TOVERBAL". De R.K. gymnastiekvei-eniging ..Vitesse" voert op Donderdag 18 en Vrijdag 19 Januari in zaal Roozendaal op. de grote gymnastiekrevue „Dc Toverbal". Een aantal Duitsers heeft zich onlangs op Helgoland gevestigd om te protesteren tegen het bombarderen van het eiland door de Engelse luchtmacht. Onder hen is een aantal leden van dc ..Bond van Europese jongeren". Zij hebben elkaar beloofd alle mogelijke verzet te zullen bicden tegen Britten en Duitsers die zullen trachten hen te arresteren. Tivee leden van de bezettingvan Helgoland hijsen de Europese vlag aan de vlaggemast. SCHEEPVAART Alphacca, 2 v. Santos n. Victoria. Aludra, 2 v. Montevideo n. Dakar. Amstelpark, pass. 2 Kreta. Amstelvaart, 1 v. Karachi n. Bombay. Aagtedijk, 2 500 m. Z.l.W. Kp. Race. Aardijk. 2 600 m. W.ZW. Oucssant. Alblasserdijk, 2 220 m. ZW. Landsend. Alcyone. 2 225 m. O. Bermuda. Alioth, 2 400 m. Z.ZW. Las Palrnas. Armilla (t). 3 te Ponang v. Pladju. Atlantis, 2 anker Tangcr. Bintang. 2 te Port Said. Britsum. pass. 2 Kp. Finisterre. Bcnnekom, 31 v Balbao 11. Guayaquill. Baud, 2 v. Djakarta 11. Singapore. Boissevain, pass. 2 Zuidpunt Madagascar. Bacchus, 2 v. Trujillo 11. Baltimore. Boskoop. 2 500 m. O.NO. Sombrero. Ceram, 2 v. Madras. Ceronia, pass. 2 Point de Galle. Clavella pass. 2 Rasfartak. Gorilla, pass. 2 Bermuda. Chama. pass. 2 Martinique. Caltex Delft (t), 3 verw. Rastanura. Caltex Leiden (t). pass. 2 Lissabon. Caltex Pernis (t), 3 verw. Suez. Cleodora (t), 2 v. Fredcricia n. Thameshaven. Delft, 2 420 m. NW. Flores. Duivendrecbt, 2 v. Duinkerken n. Vlaardingen Douro, 29 te Cristobal. Elmina. 2 v. Kribi n. Lagos. Eemdijk, 1 te Seattle. Erinna (t). 2 v. Soerabaja n. Balikpapan. Esso Rotterdam, 2 800 m. W.ZW. Flores. Ena (t). 2 v. Curagao n. Kingston. Friesland. 2 v. Djibouti n. Djeddah. Felipes (t), pass. 2 Natura eil. Gordias, 3 v. R'dam n. Gibraltar. Gaastei'kerk, 3 v Luderitzbaai n. Walvisbaai. Groote Beer, 3 v. Port Said. Gaasterkcrk, 2 rede Luderitzbaai. Garoet, 2 bij Kp. Tenez. Helena, 2 te Demerara v. Paramaribo. Hector, 2 te R'dam v. Lissabon. Hersilia, pass. 2 Ouessant. Haarlem, 3 v. Pimentel te Balboa. Hercules, 2 v. Algiers n. Patras. Hydra, 30 v. Puerto Cabello n. Curasao. Hermes, 2 275 m. W. Flores. Hecuba. 2 575 m. Z.ZW. Fayal. Helder, 29 te San Luis v. Recife. Helicon, 3 v. New York te Aruba. Joh. v. Oldenbarnevelt, 2 420 m. W. Anderhalf- graadskanaal. Japara (KRL), 29 te Houston. Java, 29 te New York v. Colombo. Kota Agoeng, 2 v. Port Said n. Genua. Kelbergcn, 3 te A'dam v. Casablanca. Karsik, 2 te Tanawangko v. Mcnado. Kota Inten, 2 300 m. ZO. Socotra. Laertes. 29 te Belawan. Langlee Scott, 30 te Singapore. Lawak, 26 te Portland. Leopoldskerk, 1 v. Bombay. Luna, 2 v. Limasol n. Haifa. Lombok, 3 v. Manilla n. Los Angeles. Lindekcrk, 3 v. Bushire te Dubai verw. Mariekerk. 29 te Nagoya. Madoera, 27 te Belawan. Meliskerk, 2 te Singapore. Maaskerk, 2 150 m. NO. Teneriffe. Marken, 2 150 m. W. Kp. St. Vincent. Mentor, pass. 2 Kp. St. Vincent. Merwede. 2 860 111. W.t.Z. Flores. Metula (t), 2 425 m. W.t.N. Finisterre. Mitra (t), 2 te Abadan. Mijdrecht (t), 2 575 m. Z.ZO. Dicgogarcia. Maas, 3 te Maracaibo. Nooi'dwijk, 2 v, Norfolk n. Nordenhamn. Nieuw Amsterdam, 2 te New York. Noordam, 2 475 m. W. Scillies. Notos, 29 v. Cape Haiticn te Port au Prince. Oranje Fontein, 2 v. Kaapstad n. port Elisabeth. Oranjestad. 2 v. Madeira n. Plymouth. Overijsel, 31 te Colombo. Orion, 2 te Istanboel v. Thessaloniki. Ondina (t). 1 825 m. W.ZW. Flores. Phx-ontis, pass. 2 Kreta. Perna (t). 29 v. Kaapstad n. Buenos Aiies. Prins Willem IV. pass. 2 Scillies. Parkhaven, 2 120 m. N. Kp. Blanco. Perna (t), 2 500 m. W. Kaapstad. Polydorus, 2 575 m. O.t.Z. Socotra. Prins Alexander, 2 525 m. W.NW. Flores. Prins Willem V, 2 140 m. O. Madeira. Rempang, 30 v. Balikpapan te Makassar. Rijnland, pass. 2 Kp. Verdc eil. Ridderkerk, 3 verw. Mombassa. Riouw. 3 verw. Djakarta. Roebiah. pass. 2 Perim. Sabang, 1 v. Colombo n. Singapore. Stad Breda, 29 v. Vancouver. Sumatra. 29 te New York. Sloterdijk, 31 v. Savanna te New Ox-leans. Saparoea. 2 v. Beira te Dar es Salaam. Slamat, 2 anker Port Swettenham. Sliedrecht (t), 2 450 m. N.t.W. Madagascar. Stentor, 2 135 m. O. Malta. Straat Soenda. 2 550 m. ZW. St. Helena. Saidja (t), 3 verw. Singapore. Stad Alkmaar, verw. 3 v. R'dam n. Narvik. Stad Schiedam, verw. 3 v. Vlaardingen n. Saffi Stad Vlaardingen, 4 16 u. verw. H. v. Holland. Sommelsdijk, 2 v. Bremen te Hamburg. Tjiwangi, 2 v. A'dam n. Hongkong. Tarakan, 2 bij Malta. Taria (t), pass. 2 Djeddah. Verkocht De wereld zonder uitverkoop moet een wereld zonder vrouwen geweest zijn, want ge moet eens zien hoe de vi-eemde lokroep der lage prijzen haar diepste wezen beroert. Dan ziet ge als man dat ge nooit geweten hebt welke mysterieuze snaren er in haar gemoed nog trillen kunnen, zij is haar rust en haar zekerheid kwijt, zij wordt getrok ken naar het slagveld der koopjes als een hinde naar dc grazende kudde. Het is een koorts of een waanzin, een kosmische straal of een instinct, ge kunt het geen naam geven. Maar zie haar eens tegen te houden. Zij breekt los als een wezel tussen uw vingers uit. Zij gaat, en haar man moet mee. Alleen maar om te kijken, zegt zij ook nog. Ja, alleen maar om te kijken, zij duikt in bergen stoffen en jurken en linten en doeken en tierlantijnen als een jonge hond in een sneeuwhoop, zij heeft er plezier in om die dingen uit elkander te pluizen en er aan te rukken, net zoals alle andere vrouwen doen. De man die dat aanziet wil weten wat zij zoekt. Zeg dan wat ge denkt nodig te heb ben, dan kunnen we daar eens rustig naar speuren. Maar zij heeft niets nodig, zij zoekt ik- weet-niet-wat om de vreugde van het zoe ken. Zij trekt de fleurige sierlijkheden van zijde en satijn uit de handen van anderen en legt ze weer bij de gx-ote hoop. Zij graaft in de zalmkleurige lichtzinnigheden tot zij op de bodem komt en gooit dan het gegra ven gat weer-dicht met andere frutseltjes. Het is alleen maar om eens te kijken, zegt zij met schitterende ogen en staat als een leeuwin te tx-ekken aan het uiteinde van een gebloemd mysterie met kantjes en strikjes. Aan het andere uiteinde trekt een vastberaden mededingster, zij trekken tot het gebloemde gevalletje kx-aakt van el lende. Knip het middendoor, zegt de man be nauwd tegen de verkoopster, dan is het uit. Maar die jonge deern heeft nooit van Sa lomo gehoord, zij heeft de wijsheid voor dit probleem niet bij de hand. De man weet niet hoe dat eindigen zal, maar daar laat de vreemde leeuwin in ene keer haar prooi schieten, omdat zij iets anders in het oog krijgt. En de andere legt het schone ding met de bloemetjes weer op de hoop, want het is mij toch te klein, zegt zij vol daan. Het is alleen maar om te kijken. De man dwaalt met haar mee langs de sectoren van het slagveld, hij hoopt dat zijn vrouw een klein betje last van haar rheumatiek zal krijgen, waarvoor zij anders zo angstvallig binnenshuis blijft. Maar de kosmische straal van de uitverkoop heeft ook de rheumaliek voor een poos versla gen, de snaren blijven trillen zonder pauze. Maar moet ge nu eindelijk niet eens iets kopen, vraagt de man in zijn nood en zijn ongeduld, als gij het niet doet, doe ik het. Aan rukken en trekken en kijken hebt ge niets, ge moet proberen een koopje 'te maken en er eens voordelig mee uit te zijn. Hij staat een poos alleen en verloren voor een reuzestapel flanellen strepen, die met paarlemoeren knopen aan elkander worden gehouden. Een stapel pyama's, warm voor de winter, moderne en aardige dessins, spotgoedkoop. Dat staat allemaal op een kaartje erbij. En hij denkt: Zoiets kan men altijd gebruiken, daar zit ge nooit mee te kijken. Die strepen zijn wel niet geheel en al mijn smaak om zo te zeggen, maar ge hoeft er niet mee op x-eceptie. Die strepen voelt ge niet als ge slaapt. En hij koopt zo een flanellen pak voor de nacht, het is een prijs van niemendal, daar kunt ge geen armoe voor lijden. Hij heeft zijn vrouw met moeite weer naar huis gekregen, de koorts is wat gezakt en zij heeft niets gekocht. Het was alleen maar om te kijken. En veel te halen was er niet, zegt zij moe. Veel te halen was er niet, maar ik heb er met verstand en beleid wat uitgepikt, zegt de man met voldoening, wie zegt dat mannen niet winkelen kunnen? Gij vrou wen zijt te haastig en te wild, daar schiet ge niets mee op. Kijk wat een koopje, dit schone flanellen streepgeval. En hij stapt er diezelfde avond xiog in, om er op slag voldoening van te hebben. Maar zijn koopje is een maat of vijf te klein, hij is als een zebra die uit zijn huid gegroeid is. Zijn ax-men steken er van de elleboog bloot uit en de bx-oek is er een als diehij droeg in 1910, toen hij zeven was. Hij heeft nog een foto uit die tijd, waar hij te midden van zijn kornuiten een plaat dx-aagt met „Tweede Klasse" erop. Naar de uitverkoop kunt ge alleen maar gaan om te kijken, zegt zijn vrouw boven de dekens uit. Ge ziet er uit als een vogel schrik, en dan nog een rare. Draai het licht uit, of ik moet lachen. De zebra doet dat, zijn koopje kraakt als hij tussen de lakens kruipt. En hij droomt dat hij zelf op een uitver koop van de hand wordt gedaan, als onge regeld goed met een klein foutje. J. L. Teiresias, 3 verw. Djakarta v, Semarang. Tjikampek, 2 300 m. N.NO. Seychellen. Tjipanas, 2 180 m. N. Tristan da Cunha. Tjisadane. 2 v. Singapore n. Muntok. Tjitjalengka, 2 v. Muntok n. Hongkong. Telamon, 31 v. New York n. Pampatar. Tiberius. 31 v. New Yox-k n. Ciudad Bolivar. Tjimenteng, 29 v. Kobe n. Nagoya. Trajanus, 24 v. New Orleans te Laguaira. Venus, 2 v. Catania n. Algiers. Veendam. 2 te New York v. Nassau. Vulcanus, v. Palermo n. Tunis. Weltevreden. 30 te Soerabaja. Waai. 3 te Antwerpen v. San Juan. Westerdam, 2 300 m. Z.ZO. Kp. Race. Woensdrccht (t), 4 verw. Boston v. Curacao. KLEINE VAART Agiëna, pass. 3 Holtenau n. Antwerpen. Bernisse. 2 v. R'dam te Swansea. Breehelle, 2 v. Bremen n. Antwerpen. Carpo.. 2 v. R'dam te Drogheda. Escaut, 31 te Parijs v. A'dam. Frederik. 2 te Streur v. de Tyne. Gouwe. 31 te Sodertelje. Hartel, 3 v. Hamburg n. de Humber. Hagno, 2 v. A'dam te Dublin. Henk. 1 v. Liverpool n. Rouaan. Hoogland. 2 v. Kopenhagen te Blyth. Hellevoetsluis, 2 v. Assens te Nakskov. Immanuel, 2 te Antwerpen v. Kopenhagen. Import. 2 v. Vieo te Bordeaux. Java, 3 v. Gent te Amsterdam. Kemphan, 3 v. Delfzijl n. R'dam. Kortenacr. 3 te Huil v. Gent. Maartje, 2 v. Nakskov n. Antwerpen. Nottingham, 2 v. Goole 11. Harlingen. Nijenburgh, 2 te Stockholm. Noord. 3 v. Boulogne te Le Havre. Rose MRi-ie. 29 te Gothenburg v. Malmo. Oise, 2 v. Rouaan n. Den Helder. Oleum, 3 v. R'dam n. Londen. Oranje. 3 v. R'dam n. Hamburg. Poortvliet, 2 v. R'dam te Hamburg. Strijpe, 3 v. La Nelly te Swansea. Silvretta, 2 v. Antwerpen n. Kopenhagen. Sambre, 2 v. Rouaan n. Parijs. Spes, 3 v. Antwerpen te Vlaardingen. Timor, verw. 3 v. Birkenhead n. La Rochelle. Viking, 2 v. A'dam n. Thisted. Vrouwepolder, 3 v. R'dam verw. te Oporto. Walenburgh, 1 v. R'dam te Le Havre. Westlaan, 3 v. Hamburg n. Bremen. Westpolder, 3 v. R'dam te Lissabon verw. Zaan. 2 te Gefle v. Emden. SLEEPVAART Ebro, 2 v. St. Vincent met 2 tanklichters. Tyne. 2 v. Savanna n. R'dam. Witte Zee. 2 te Agadir v. R'dam m. baggermolen Zwarte Zee, 3 v. Boulogne te R'dam m. tanker Lacpavin.

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 5