Tante Els Bijna drieduizend kippen vielen ten prooi aan het gevreesde virus -Clowntje Rick NooMÊÖI AUTO-RIJSCHOOL REIJM Old Clothes New J Wist je dat.. Vogelpestwaarde door Purmerland Isolatie voor „gezonde" bedrijven in de wijde omtrek levensbelang A UT 0>JR IJL E S IJmuiden Analysten-jubileum opende Hoogoven-reeks voor 1951 Laros leidt in DCIJ-competitie Santpoort Santpoortse schakers wonnen van „Weenink" Agenda voor Velsen Heemskerk Velsen-Noord „Midwinter-bijeenkomst" in de R.K. Meisjesschool St. Josephkerk krijgt koperen torendak Voor de kinderen Het hoekje van Weekraadsel W\jk aan Zee FEUILLETON QphferJjAWR^ DONDERDAG 4 JANUARI 1951 4 tr Het virus is een bacil met guerflla-neigingen. Nauwelijks heeft hij zijn massamoord onder het pluimvee in de ene plaats begaan, daarmee verslagenheid en ernstige be- staanszorgen brengend onder de kippenboeren, of hij duikt even plotseling op binnen het gaas van andere hoenderoorden. De schrik slaat de eigenaar om het hart als hij de eerste verwoestende invloeden van de vogelpest bemerkt en een gevierde leghoen ziet verlammen en „hoesten", ten teken, dat haar adem stokt. Na die symptomen heeft zij niet lang meer te leven. De „zwarte dood" neemt geen genoegen met de eerste maar tast bliksemsnel door naar honderden andere kippen. Binnen enkele dagen is het luidruchtige gekakel in de rennen verstomd en de pluimveehouder loopt, versuft door deze slag, door zijn lege hokken. Tweemaal in één jaar sloeg de bijna on naspeurbare en raadselachtige vijand toe in het bedrijf van Helmich in Den lip bij Purmerend. De eerste aanval kostte 850 kippen het leven. Nadat zijn bedrijf geheel met natroloog was bewerkt schafte hij zich een nieuwe stapel aan uit een onbesmet gebied: Limburg. Al deze kuikens werden ingeënt. Maar de vorige week Dinsdag is zijn bedrijf opnieuw door de vogelpest overvallen. Binnen anderhalve dag stierven 400 van zijn kippen en de overige 130 werden door de destructor afgemaakt. Helmich is tevens koeboer, daaraan is het te danken, dat hij zich na deze nieuwe slag drijvende kan houden. Maar zijn hart is bij de pluimveeteelt. De macht der ge woonte drijft hem nog iedere dög langs zijn uitgestorven hokken. „Ik kan het nog steeds niet geloven", zegt hij. De grote vraag, die hem nu bezig houdt, betreft de doelmatigheid van de entstof, die zijn hoenderen was toegediend. Deze werkt slechts drie maanden. Hij betreurt het, dat zijn stapel na het verstrijken van deze periode niet opnieuw van overheidswege is ingeënt. Particulier was dit een te kost bare onderneming. En hij vraagt zich af of zijn kippen na een herhaling van de injectie hetzelfde zou zijn overkomen. „Voorlopig begin ik er niet meer aan", zegt hij tenslotte, „ik ben niet van plan om weer een nieuwe stapel te fokken, voor dat er afdoende bestrijding van de virus mo gelijk is. De kosten die gepaard gaan met het verwerven van nieuwe leghennen zijn bovendien hoger dan de vergoeding, welke van hegerhand voor de dode kippen wordt uitgekeerd". Destructie en isolatie Bij nog twee andere bedrijven in Den lip sloop het virus de ren binnen, de pluim veehouder Meijn verloor duizend „Noord- kollandse Blauwen", slachtkuikens, die een grote waarde vertegenwoordigden voor de export en een andere kippenboer, Rep, raakte niet minder dan dertienhonderd hoenderen kwijt, waarvan vijfhonderd slachtkuikens en achthonderd leghennen. Die kippen, dié nog niet door de virus wa ren aangetast m 'en worden gedood door de mannen van at destructiebedrijf in Purmerend. Ze zijn in hermetisch gesloten vaten afgevoerd en in vlammen opgegaan. Bij Meijn zijn nog duizend kippen in leven gelaten, wier verblijfplaatsen nogal ver van de pesthaard verwijderd liggen. Er zijn nog geen ziekteverschijnselen tussen waargenomen en de eigenaar bezigt natro loog en andere kleren om deze overleven den bij het voeren van infectie te vrij waren. Het merkwaardige van deze bezoeking is, dat zij beide keren, dat zij Den lip verraste de eerste maal vier bedrijven, de tweede maal drie aan één zijde van de weg bleef en de pluimveebedrijven aan de an dere zijde ongemoeid liet. Boer, pas op je kippen Aan de smalle hoofdstraat van Ilpendam heeft burgemeester C. Purmer, in wiens ambtsgebied ook ..Den lip" valt, de noden van dat stukje waterland, waar de pluim veehouderij een integrerend onderdeel van de strijd om het bestaan is geworden, aan gewezen. „We staan voor een raadsel. Na dat eerste geval bij Rep en de besmetting bij Meijn, die zich Dinsdag manifesteerde heeft de overheid alles gedaan, wat mense lijk mogelijk is: vervoersverbod opleggen, loslopende huisdieren vasthouden, eieren van besmette bedrijven voorlopig uit de distributie houden Wat kan er meer gedaan worden? Enten met „levende stof", die wel afdoende is, maar in de mest van de dieren nieuwe mi- crobenhaarden veroorzaakt, zou de hele lip plat kunnen leggen. Enten met. dode stof, om althans de gezonden immuun te maken, is de tweede oplossing en daar zal het wel heen gaan. ADVERTENTIE Hagelingerweg 134 - Telefoon 8930 (K25G0) OOK VOOR VERKEERSTHEORIE Maar uitbreiding is op dit moment alleen maar te voorkomen door een scherpe iso latie". Burgemeester Purmer zegt het haast dreigend. „Isolatie en nog eens isolatie. Ook voor de gezonde bedrijven in de verre om trek. In heel Kennemerland. Zoals boer Lely bijvoorbeeld, die nie mand over zijn brug liet komen en een bel aan de leuning hing om het bezoek zelfs van de voordeur weg te houden. Die alle werkkleding en alle laarzen op eigen do mein hield, die zijn papieren voerzakken direct verbrandde en die op die manier bereikte, dat geen bacil naar buiten kwam. Behslve dan door de mussen en de spreeuwen, maar daar kan zelfs de meest verbeten vogelpestbestrijder niets aan doen". De heer B. G. H. J. van Ommeren gehuldigd Op 1 Januari 1926 kwam de heer B. G. H. J. van Ommeren als hulpanalyst op het laboratorium van de Hoogovens in dienst en dientengevolge mocht de voorzitter dei- directie ir. A. H. Ingen Housz de heer Van Ommeren als de eerste jubilaris in het nieuwe jaar er staan voor 1951 nog 92 op de lijst huldigen. Uiteraard vormde de aanbieding van de gebruikelijke envelop een onderdeel van de taak van de directie voorzitter. Namens de bedrijfsdirecteur ir. F. W. E. Spies, voerde ir. D. A. van der Werff het woord en hij vereerde de jubilaris met het gedenkbord en het getuigschrift der maat schappij. Vervolgens sprak de heer Van der Werff namens de afdeling Kooksovens, waar de jubilaris zulk belangrijk werk verricht, dat hij als het ware tot de Kooks- fabriek behoort. Spreker roemde de heer Van Ommeren als een chemicus in hart en nieren, die ook voor de bedrijfstechnische kant van het kooksovengas volle belang stelling heeft. Prettig en eervol noemde de heer Hoger- heijde, chef der analysten, de aan hem op gedragen taak van de aanbieding der ge schenken: een bureau en een electrisch 'scheerapparaat waaraan niet alleen door de medewerkers van het Laboratorium en Kooksovens, maar ook velen van andere afdelingen hadden bijgedragen. In het bij zonder legde de heer Hogerneijde de na druk op de bij de jubilaris aangeboren neiging tot helpen en diens bekwaamheden als leermeester om de jongeren wegwijs te maken. Hij sprak de hoop uit, dat hun vriendschap en samenwerking in lengte van dagen mocht duren. Drs. C. F. Weenig, hoofd van de Chemi sche Afdeling van het Centraal Laborato rium. maakte enige opmerkingen ten aan zien van de Franse voornamen en de uit Gelderland stammende achternaam, terwijl des jubilaris wieg in het Noorden werd geschommeld. Maar, zeide spreker, het doet er niet toe wie de voorouders zijn geweest; het komt er alleen op aan hoe de mens is en deze jubilaris is wel het proto-type van een beminnelijk en bekwaam man. De heer Weenig dankte hem in het bijzonder voor het heldere, prettige en onderhoudende onderricht, dat hij bij zijn komst op het bedrijf van hem had mogen ontvangen. De voorzitter van de beambtenkern, de heer P. Rijken, releveerde met dankbaar heid de zittingsperiode van de jubilaris in het bestuur van de beambtenkern. Daarna trad de heer H. G. Gerssen op het podium om in zijn kwaliteit van voorzitter van de bridgeclub van de Gieteling de bekwame en accurate penningmeester te huldigen en namens de bridgers zonder bezwaar van de kas een cadeau aan te bieden. Tot slot sprak de heer C. Zonneveld woorden van dank en waardering voor de buitengewone hartelijke en leerzame wijze van omgang van de heer Van Ommeren in de tijd toen spreker als sulfaatmaker aan de kooksfabriek werkte. Hij wenste de analysten, die door hem „martelaren dei- wetenschap" werden genoemd, met dit „hoofd" van harte geluk. Mevrouw Van Ommeren werd door ver schillende sprekers in de huldiging betrok ken en ontving fraaie bloemen. B. Dukel kreeg bloemenhulde Voor de aanvang der partijen in de on derlinge competitie van de damclub IJmuiden, mocht B. Dukel van de voorzit ter van D.C.IJ. de heer K. de Jong een bloemenhulde in ontvangst nemen, bij wijze van felicitatie voor zijn overwinning in het nationaal tournooi in Leeuwarden. In een nieuwjaarsrede wees de voorzit ter voorts op het 75-jarig bestaan van IJmuiden, waarbij D.C.IJ. zeker niet achter zal blijven. In de onderlinge competitie wist Laros door een overwinning op D. Ott de leiding te nemen. Postrna dwong na een zware strijd Dukel remise af. De leider Laros heeft na zes partijen nog geen, Dukel en Postma ieder twee verliespunten. De gedetailleerde uitslagen luiden: B. Dukel remise met T. Postma; Laros wint van D. Ott; Vooys wint van J. v. Straten; K. de Jong wint van v. d. Steen; Nieuwen- huizen wint van v. Beelen; Broek wint van Leeuw; v. Wort afgebroken tegen de Boer; Leo Binkhorst verliest van J. Broek en „Opa" v. d. Bos wint van J. Post. De overige partijen werden wegens het late uur afgebroken. Dinsdag werden de afgebroken partijen van de wedstrijd Santpoort—Weenink (Be verwijk) uitgespeeld. De eindstand werd 64 voor Santpoort. De persoonlijke resultaten zijn: W. Schuur man (zwart)—K. Slings 0—1; PelsPh. Bak ker liVi; KokjeG. Paardekoper V:lé; Brugman—C. Koomen 1—0; Blansjaar— Gigengack léli; M. de Groot—Muyen 10; G. Schuurman—A. Peekei 0—1, Elfferich—v. 't Hoff 1—0; Bilder—Nijman I's14; Schweit zerMeyer 10. Voor de onderlinge competitie van Sant poort werden nog enkele partijen gespeeld die het volgende resultaat opleverden: Groep I: PardoenBilder Mtlé; Vorman Oosterling 10. Groep II: J. Hoogzaad Houterman 10; VullingKaan afgebr. Groep III: v. d. BlomHulmer 10; v. Don gen—Zuiderduyn Ié—lé. De overigen hielden zich bezig met onderlinge sociëteitspartijen, waarin elk tegen alle andere leden speelt met een bedenktijd van 20 minuten. Tussen Kerstmis en Nieuwjaar werd een jeugdtournooi georganiseerd door de Mid- Kennemerland Schaakkring. Doordat het tournooi van de NHSB vervroegd was, moesten tevoren reeds candidaten naar dit tournooi in Haarlem worden afgevaardigd. De overigen hebben nu gespeeld om een plaats in de hoofdgroep van het volgende candidaten-tournooi. De hoogst uitkomen den zullen dan de kring in de kampioen schap ontmoeting vertegenwoordigen De eerste prijs werd nu gewonnen door E. Rijken, tweede werd H. de Vries en H. Spuls jr. sleepte de prijs in het troosttournooi in de wacht. ADVERTENTIE Uw kleding als nieuw Binnen een dag gereed- Koningsplein 10 - Telefoon 4886 Donderdag 4 Januari: Thalia: geen voorstelling. Vrijdag, 5 Januari: Thalia, 20 uur: „Gekooide meisjes". Raadhuis, 10.30 tot 11.30 uur: spreekuur wethouder van Financiën. '1 De nieuwste Canadese straaljager is deze tweemotorige CF 100 Avro-Canuck, die speciaal is ontworpen voor operaties over lange afstanden bij dag en bij nacht in de Poolgebieden K.A.B. VERGADERDE De afdeling Heemskerk van de Katho lieke Arbeiders Beweging hield Woensdag avond in het K.S.A.-gebouw een ledenver gadering onder leiding van de heer C. van Veen, die in zijn openingswoord alle aan wezigen een voorspoedig 1951 toewenste. Na de notulen ging men bij het jaarverslag de belangrijkste gebeurtenissen van het afge lopen jaar na. Er werd meegedeeld dat de K.A.B. een brief aan Burgemeester en Wethouders heeft gericht, waarin wordt verzocht om ook in Heemskerk een prij zencommissie op te richten, waarop B. en W. hebben ge antwoord dat het beter zou zijn dat een lid van de K.A.B., afdeling Heemskerk zitting neemt in de Prijzencommissie van Bever wijk. Tenslotte deelde de voorzitter mede dat er dit jaar twee feestavonden zullen wor den gegeven, op welke avonden de R.K. Toneelvereniging „Vriendenkring" het be kende blijspel „Wie kust de mummie" zal opvoeren. DE VEILING VAN WOENSDAG Flinke aanvoer, maar lage prijzen was het thema van de op Woensdag gehouden groen te-veiling. De prijzen zagen er als volgt uit: spruiten A 4488; spruiten B 1834; boere- kool 1528V4; andijvie 5964; waspeen 5; witlof 37—57; knolselderie 8%12; soep 15; groene kool 14W, peen III 5,108,10. Uitgaande van de afdeling Velsen-Noord van de Katholieke Bond „Voor het gezin" en de Kath. Arbeiders Beweging is Woens dag in de gymnastiekzaal van de R.K. Meisjesschool aan de Corverslaan een „Midwinter-bijeenkomst" gehouden. Het programma van deze avond had men ontleend aan de gebeurtenissen tussen Advent en Driekoningen, en de medewer kers waren gekozen uit de jongens- en mannenkoren van de parochie der H. Lau- rentius van Brindisi te IJmuiden-Oost onder directie van de heer A. Blum. Deze koren lieten zich zowel afzonderlijk als gezamenlijk met mooi vertolkte liede ren in Gregoriaanse en Nederlandse be werking horen. Het prachtige stemmen- materiaal kreeg een uitstekende harmonie en het gebodene gaf blijk van ernstige stu die. Het optreden van deze beide koren kreeg de grootste aandacht. Afgewisseld door een liturgie van de heer J. J. Thiessen, zorgde declamatie voor een sluitend geheel van elke phase. Met prachtige intonatie zegde mej. Keysper de „Kerstpsalm 1950" van Michel v. d. Plas en Bomans' Driekoningenspel, beter dan mej. Schoot, die Viaticum van Jac. Schreurs wat monotoon voordroeg evenals enige verzen van Vondel. De heer J. W. Schoot heeft Antoon Coo- lens „Harpspeler" voorgelezen, dat voor de meeste aanwezigen wel wat lang duurde. GRONDSTOFFENAANVOER Voor de papierfabriek Van Gelder Zonen is Woensdagavond aangekomen het Zweed se s.s. „Tauri" met een lading van 1580 ton cellulose van de Zweedse haven Kalix. De jaarlijks terugkerende aanzienlijke stormschade aan het pannen-torendak van de R.K. kerk van St. Joseph in Velsen- Noord is voor het kerkbestuur aanleiding geworden om deze schadeposten voortaan te voorkomen. De pannen bedekking zal worden ver wijderd om plaats te maken voor koperen plaat-bedekking. Zo stonden Rick en Bunkie dan aan boord van de prauw. „Hèhè.... dat was 'n hele klim," hijgde Bunkie. Ze keken wat rond en liepen over het houten dek. Overal keken ze nieuwsgierig naar, want deze soort boot hadden ze nog nooit gezien. „Wat ruikt 't vreemd, hè?" vond Bunkie. „Dat is de lucht van specerijen!" wist Rick te vertellen, die weieens iets daarover gelezen had. Even verder zagen ze 'n luik, dat tot het binnenste van de boot toegang gaf. Rick boog zich voorover en keek naar binnen. Wat zie je Rick?" vroeg Bunkie. „Er liggen pakken en kistjes", zei Rick. „En ik geloofja, ik geloof, dat daar eten in zit, 't ruikt zo lekker!" „Eten?" zei Bunkie. „Nouik zou best wat lustenm'n maag knort!" „Dan zullen we eens gaan kijken," besloot Rick. En ze klommen door het luik en onderzochten de pakken. Om te beginnen: allemaal van harte een gelukkig Nieuwjaar toegewenst! We zullen hopen, dat dit jaar ons brengt,- wat we er van hopen en dat het jullie speciaal niets dan mooie rapporten, lange vacanties en een heerlijke zomer zal geven. Ik zal niet alle nichten gaan opnoemen, die me bij de jaarwisseling een kaart stuur den, dan zou ons hoekje de hele krant gaan vullen. In elk geval wel stuk voor stuk bedankt en van 't zelfde. Nummer twee: de oplossing van de maand- wedstrijd en de uitslag. De eerste prijs is in de wacht gesleept door REINY HOEVEN uit Santpoort, die de 39 verborgen cijfers in ons Sinterklaas verhaal goed heeft opgespoord en het to taal van 332 juist optelde. Hier volgt haar slot aan het verhaal, dat nog eens een heleboel cijfers verborgen houdt: „Goeden avond bakker Viersen. Wat een pracht van een chocoladeheesten heeft u dit jaar weer. Twee gulden vijftig per stuk hè? Ik zal ze alle tien nemen, want ik kom veel tekort. Wat zegt u bakker Vier sen, zijn het er elf? Ook goed! Ik zal zelf maar betalen dan komt Piet ze straks wel halen. Elf keer twee gulden vijftig is dus tien keer een rijksdaalder is vijf en twin tig gulden en nog één rijksdaalder is ze ven en twintig gulden en vijftig centen. U pakt ze wel even mooi in hè? Over een uur komt Piet ze wel halen. Dag bakker Viersen". HEEMSKIND krijgt voor zijn slot een tweede nrijs. Het slot van BLAUWDRUIFJE is ook aardig en zij vond ook alle cijfers precies goed, zodat haar een eervolle vermelding toekomt, evenals ons DENNEBOOMPJE, die zich echter een keer verteld heeft. De nieuwe maandwedstrijd vind je el ders in dit hoekje. Nu naar de briefjes. Ze spreken allemaal van hetzelfde van de heerlijke winter, waar Nieuw jaarsdag zulk een abrupt einde aan kwam tot veler verdriet. HEEMSKIND heeft zijn schaatsen zelfs alweer in het vet ge zet, omdat volgens hem de vorst toch niet terug komt. Voor de mensen, die de hele dag buiten moeten zijn ware dat inder daad te hopen, maar misschien heeft Ko ning Winter voor jou nog wel wat schaats pret in voorraad, jong. Ik zou tenminste nog maar niet wanhopen. MARIANNEKE daarentegen is dolblij, dat de winter af gelopen is, want ze is de eerste dag al zo lelijk gevallen, dat ze haar enkel ver stuikte en er daarna niet meer van kon genieten. Vind je het daarom „best", dat het nu maar voorbij is? Denk je dus maar niet verder aan de anderen, die graag nog wat meer van sneeuw en ijs hadden ge noten? Aan de andere kant kan ik het me wel een beetje indenken, hoor. PADDESTOEL heeft met de Fakkeldra gers een heerlijk Kerstfeest beleefd en naar ik merk nog een boel goed gedaan. FIETJE G.: ik heb het zilverpapieradres al zoveel keren in ons hoekje bekend ge maakt, dat ik het nu toch echt niet meer nog eens kan doen. Bewaar het maar even, dit meisje heeft trouwens genoeg en ik krijg wel weer een ander adres. Zul je het dan meteen opschrijven? BLAUW DRUIFJE mag gefeliciteerd worden met haar rapport. Hoe komt het, dat er zulk een verschil is tussen je algebra- en je meetkunde cijfer? Meestal liggen die cij fers ongeveer op dezelfde hoogte. Is kleine zus al helemaal beter? Bedankt voor de raadsels hoor, je ziet dat ik ze maar meteen gebruikt heb. Ik ben blij, dat onze brievenbus niet dikker is, want er valt nog zoveel te ver tellen, dat ik wel gauw sluiten moet. Dus: tot de volgende keer! TANTE ELS Nieuwe Januari-wedstrijd Tekenen met de schaar Voor onze nieuwe maandwedstrijd heb ben jullie nodig: een stuk zwart karton een schaar een lijmpot een stuk of wat nieuwjaars- of andere prentbriefkaarten. Mijn vraag is wie van jullie de mooiste prentbriefkaart zelf kan maken, door uit een of meer prentbriefkaarten een stukje te knippen een poppetje, een boom of een kerk en dat omgekeerd (dus met de witte kant boven!) op het zwarte karton te plakken. Te kleuren hoef je dus niets, alleen maar nauwkeurig uitknippen en netjes op plakken. Als de kaart beschreven is, plak je hem eerst over met wit papier. Je mag de „kaart" zo groot maken als je zelf wilt, als hij maar door de deur kan! De mooiste drie worden met een prijs beloond. Ga maar gauw aan de slag; dit lijkt me echt een karweitje voor de avonduren; je zult eens zien, wat een aardige plaatjes er ontstaan. (Ingezonden door Blauwdruifje) a Hoeveel maanden hebben 28 dagen? b Ik heb twee vleugels en één been, toch kan ik vliegen noch lopen. 3 Lirum larum faldera, hoe schrijf je dat met drie letters? 4 Hoe ver kun je het bos inlopen? 5 Met welke bal kun je niet gooien? het woordje „Moeder" in vele talen ongeveer gelijk is? Kijk maar: Mère (Frans), Mother (Engels), Mutter (Duits), Madre (Spaans), Mater (Latijn). het licht zo snel gaat (300.000 kilo meter per seconde!) dat de afstand waar een lichtstraal één hele seconde over doet, een auto 5500 uur voor nodig zou hebben? de maan 1/50 deel van de aarde groot is en zij 384.000 kilometer van ons af staat? JAARWISSELINGSBIJEENKOMST P. v. d. A. In „de Banjaert" het natuurvriendenhuis te Wijk aan Zee heeft de plaatselijke afde ling van de Partij van de Arbeid Woens dagavond een jaarwisselingsbijeenkomst belegd, waarop de heer N. van Asperen uit Haarlem het woord gevoerd heeft. Spreker meende dat bij de jaarwisseling een terugblik en een blik in de toekomst passen en de terugblik leverde hem weinig optimistische geluiden op. Wat met veel strijd verkregen is, moet verdedigd worden en indien mogelijk uitgebouwd worden aldus de heer van Asperen. Een muziekgroepje uit Haarlem zorgde voor de muzikale omlijsting en een hersen- gymnastiekwedstrijd besloot deze geani meerde bijeenkomst. 16) Ik zeg: „Nee, hartelijk dank, voor wat u voor me deed. Het verhaal zal ik u zenden." Waarom zeg ik „nee", ik heb zijn steun juist hard nodig. Een soort verlegenheid maakt me terug houdend en misschien ook het feit, dat ik zo weinig houvast heb, dat ik de rode draad nog niet stevig te pakken heb. ,9an ga ik gauw verder," zegt Chaves. „Ik heb morgen weer een afspraak in Luik." Hij geeft me een schouderklap: „Bonne change mon ami! Soyez prudent." „Wees voorzichtig!"Wat denkt hij er van? Het portier slaat dicht en ik sta alleen in het nachtelijk Breda. f> Alles is wit. Het verblindt me. De wan den, de spijlen van het bed, de deur, deken, wastafel, stoel. Alles wit. Ik wend mijn hoofd af en mijn ogen vinden een rust punt: de kruin van de kastanjeboom voor het raam. Wanneer dat groen er niet was, werd ik in deze kamer binnen het uur zenuwziek. Twee bedden staan naast het mijne, maar de gezichten van de mannen, die er in liggen, zijn ook wit met zwarte schaduwen van baarden van drie dagen oud. Ze praten niet. De linkse met het warrige zwarte haar over het voorhoofd, slaapt de ganse dag, en de andere kijkt strak omhoog naar het plafond. Zijn hoofd zit in verband en de ogen staren levenloos omhoog. Wat verwacht hij van boven? Drie vliegen bewegen onnatuurlijk traag over het gladde plafond. Over enkele uren zullen ze dood zijn. Die bedden links van me met de twee mannen wil ik niet zien en daarom kijk ik naar de kastanjeboom en ik zie de bladeren soms bewegen door een windstoot. Dan zie ik ook de blauwe lucht tussen de bladeren door. Ik verlang naar de komst van de jonge zuster, Cato heet ze. Dat heeft ze me verteld. Als ze hier langs de bedden loopt is de panopti cum-sfeer kapot. Ze is gezellig, aantrek kelijk. Donkerblond, een brede mond en overal in haar gezicht lachrimpels. En ik geloof, dat zij ook blij is, dat ze tenminste met één mens in deze kamer normaal kan praten. Hoewel ze van de portier of van een ander gehoord zal hebben hoe ik hier verzeild ben geraakt en dat verhaal doet haar zonder twijfel nog steeds wat vreemd over mij denken. „Goed geslapen na alle misère, meneer de nachtbraker?" zei ze vanochtend, nadat ze de overgordijnen opzij geschoven had. Hoe laat was het eigenlijk? Zes uur? Ik weet niet wanneer bet hier reveille is. Op dat ogenblik was misère werkelijk het enige woord, waarvan ik de zin goed vat ten kon. De afdeling „geheugen" van mijn hersensysteem was vrijwel op non-actief, althans wat de laatste uren betreft. Na het afscheid van Chaves was het mis. De rest van de historie wroette nog heel vaag in mijn onderbewustzijn. Cato kwam op 't voeteneind van mijn bed zitten. „Ik vind het niet respectabel om 's nachts om twaalf uur langs de kant van de weg gevonden te worden met een hoofdwond, een gekneusde arm en be wusteloos." Dat ze zo openhartig met me praatte, zal wel tegen de discipline van het zie kenhuis in zijn geweest, maar ik was er blij mee. Ik wist toen tenminste wat ik had. Geen hersenschudding blijkbaar. „Ja, ik ben gevallen," zei ik. Mijn geheugen was druk bezig de her inneringsbeelden weer gaaf te beitelen. „Was het werkelijk nodig yoor de krant?" De nieuwsdienst van het witte huis had haar ook al de inhoud van mijn porte feuille overgebracht. Eigenlijk was ze wel wat erg nieuwsgierig, maar toch mocht ik haar. Ze lachte breed uit en ik lachte terug, ondanks mijn beurse hoofd en stijve rechterarm. Het was juist alsof die lach mijn geheugen activeerde, want ik kon haar toen vertellen, dat ik van een auto gevallen was. „Waarom, dat hoor ik nog wel," zei ze. „Ga nu eerst nog maar wat slapen en straks praten we wel eens verder. Anders krijg ik trouwens ruzie met zuster Van Kampen". Ze ging weg en ik lag alleen met de twee zwijgende mannen in de witte ka mer. Ik ging niet slapen en terwijl ik naar de kastanje keek, probeerde ik stap voor stap na te gaan wat er de afgelopen nacht gebeurd was. Dat vacuum in mijn memorie hinderde me en ik wilde het zo gauw mogelijk weg hebben. Die vent in dat huis, waarvoor de groene wagen stond, heette Hagenvoort, advocaat en procureur. Ik ben er rustig langs gelopen en las de letters op het emaille naambord van het grote huis met ramen aan elke kant van de deur. In een voorkamer op de eerste étage brandde licht. Honderd meter voorbij het huis keerde ik om en slenterde terug. Dit maal keek ik naar de auto. Bij het vage licht van een straatlantaarn aan de over kant zag ik dat de wagen leeg was. Ik liep er dicht langs. Er kwam me een meisje tegemoet, wier hoge hakken kort en snel op de stoepstenen tikten. We passeerden elkaar niet, want ze bleef een paar deuren verder staan en zocht de huissleutel in haar tasje. Ik vei'haastten mijn pas. Ze keek niet op toen ik naast haar stond, maar bleef zenuwachtig naar de sleutel zoeken. „Mag ik u even iets vragen?" zei ik. „Ik heb mijn jongen net naar de trein gebracht." Het was een dienstmeisje en ze kwam niet uit Brabant, doch ergens uit het Wes ten vandaan, uit Rotterdam 'dacht ik. „Uw jongen kan gerust zijn. Ik wildé u alleen iets vragen over een adres." „Oh," zei ze, dat kan", en ze leek meer op haar gemak. „Ik zocht het huis van een meneer Hagenvoort." „Nou, daar bent u net langs gelopen. Waar die auto voor de deur staat, moet u wezen." Dat wist ik. Het meisje twijfelde niet meer aan mijn eerbare bedoelingen en zo kon ik rustig verder vragen. „Zou hij nog op zijn?" „Ja, dat zou ik u niet kunnen zeggen." „Heeft hij 't tegenwoordig nog al druk?" „Dat geloof ik wel." „En zijn reptatie? Wordt er wel eens over hem gepraat?" „Ja, hier mijn mevrouw praat wel eens over die mensen, vooral over die bont jassen van haar. Een advocaat van kwaaie zaken noemt ze hem, omdat ie vooral voor die N.S.B.-ers en zo werkt om die uit de kampen te krijgen. Meer weet ik er eigen lijk niet van." „En die groene wagen, die er nu voor de deur staat, heb je die wel eens eerder gezien?" „Nou dat 's best mogelijk, maar er staan zo vaak auto's bij Hagenvoort en er zijn tegenwoordig zo veel groene." Ik bedankte haar voor de inlichtingen en zei dat ik zou gaan kijken of Hagen voort nog wakker was. Het dienstmeisje had intussen de sleutel gevonden en veel wijzer was ik nog niet. Zuster Van Kampen komt binnen en onderbreekt de actie van mijn geheugen. Zij is een goede hoofdzuster met begrip voor tucht en met de haarscheiding in het midden. „Er is een meneer om u te spreken. Politie." Aan dat laatste woord geeft ze een on prettige intonatie. Politie in haar zieken huis is iets wat haar pijn doet. Er komt een jonge man binnen in burger en zuster Van Kampen zet een witte stoel voor hem klaar. Het is een aardige jongen, die eerst gewichtig doet en van achter uit zijn keel bromt en later heel gewoon gaat praten. Hij wil weten of er aan de toestand van bewusteloosheid, waai'in ik langs de weg gevonden ben, nog misdadige aspecten zit ten. Natuurlijk zeg ik nee. Wanneer iemand van de politie recht heeft kennis te nemen van mijn nog steeds vage feitenmateriaal inzake de moord op Marie Luchtenbeld de Ruiter, dan is het mijn vriend Hein Klinkhamer en niet deze jonge vertegen woordiger van de Bredase politie. (Wordt vervolgd

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 6