Beverwijk en Omstreken j •Clowntje Riek OVER LAGE PRIJZEN GESPROKEN Kort en Bondig J Zoontjes won ook deze keer op de geblokte velden BDC III won van St. Bavo II Zaterdagmorgen 9 uur begint de OPRUIMING VAN RESTANTEN te ^on'»n9 voor Om het clubkampioenschap van „Sans Atout" Operaklanken op „Duin en Bosch" IJmuiden OVERAL OVERALLS tedere werker één PK.sterker! Castricum Castricumse voetballers kunnen Zondag hun hart ophalen IJMUIDER KLEDINGMAGAZIJN Jonge gymnast en arbeider gewond Uitbreker gegrepen Voor de kinderen Het standpunt van de P.v.d. A. inzake Nieuw Guinea Hockey Zuid-Afrikanen bezoeken Zondag Bloemendaal Voetbal Zaterdag geen voetbal SCHEEPVAART FEUILLETON VRIJDAG 5 JANUARI 1951 In het Statenhuis aan cle Velserweg te Be verwijk heeft de Hoogovenschaakclub Woensdagavond weer een aantal wedstrijden gespeeld voor de wintercompetitie. Het resultaat was: Afdeling I: 1. J. Zoon tjesA. Spijker 10; M. P. Suikerir. E. F. Pèltzer 1—0: W. Wulms—Th. Spijker 0—1. Afdeling II: J. Beentjes—A. Slings '-a—'.a; P. A. Veldheer—P. Hart 'a—14; P. Hart— H. van Laaren Vi; P. Hoopeir. D. G. Huygen afgebroken: ir. L. DerksM. Soeteman 0—1. Afdeling III: G. SchoutenM. Woerdeman afgebroken; J. OortJ. Smits 01; P. Sie- bersH. de Vries 01; P. BosJ. A. Roden berg 10. Afdeling IV: C. J. WiesellC. D. Affourtit 10: K. Com inB. v. d. Laan 01; E. RijkenJ. Bennink '4'4. Zeskamp: A. Jansonius—C. M. Ouwendijk 0—1; P. Stil J. Uittenbogaard 10. HOSC succes in jeugdtournooi. Door enkele jeugdige leden van HOSC werd vorige week deelgenomen aan het jeugdtournooi te Velsen. In groep A eindigde E, Rijken van HOSC op de bovenste plaats gevolgd door zijn clubgenoot K. Comis. In groep B won het HOSC-lid H. de Vries. In het winnaarstour- nooi won tenslotte E. Rijken. H. Spuls Jr. van Kijk Uit eindigde als eerste in het verliezerstournooi. Voor de competitie voor de tweede klasse van de Haarlemse Dambond heeft het dere tiental van de Beverwijkse Damclub Woens dagavond in de bovenzaal van veilingge bouw ,,'t Centrum" een kleine overwinning behaald op St. Bavo II uit Heemstede. De uitslagen luidden: BDC III—St. Bavo II 11—9; E. Reinhout Sr.—H. Beliën 2—0; A. Hofland—N. Jower 1—1; J. van Zutphen— G. Does 11; W. HoogeboomP. Beliën 0—2; N. v. d. Sluis—J. v. d. Zwan 1—1; L. Oosterman.C. Beliën 11; C. Roos Jr.J. Otte 0—2; J. KabelF. Langeveld 11: W. de Graaf—N. v. d. Meer 2—0: G. v. d. Waal H. van Rooden 2—0. Ook voor het clubkampioenschap werden dezelfde avond nog verschillende wedstrijden gespeeld. Aangezien P. C. Bais ook deze avond, zij het met een behoorlijke dosis geluk, kon winnen, leidt hij nog steeds. Nu met 7 ge speeld, 7 gewonnen. Het resultaat van deze wedstrijden was: hoofdklasse: P'. C. BaisC. M. Snel 20; Chr. Bakker—J. de Vlugt 2—0; L. Haver— H. Diederiks 0—2; A. PeekeiL. Haver 11. Eerste klasse: N. VlaarW. de Smit 11. Derde klasse: C. Roos Jr.—G. Bakker Sr. 2—0; C. v. d. Schuit—E. Storm 2—0; H. Nij- manA Romein 02; J. PommerelM. Plant 2—0; S. de Meer—L. Klein 0—2. UITBREIDING VAN „CHEMICA" Burgemeester en wethouders van Bever wijk maken bekend, dat het verzoek van N.V. „Chemica", Havenstraat 40, om zijn fabriek tot vervaardiging van chemische producten te mogen uitbreiden door hen is ingewilligd. GESLAAGD De heer J. Lejeune uit Beverwijk slaag de in Den Haag voor het examen spreek vaardigheid Frans. ADVERTENTIE HER£N'-<ODE5 1 Kennemerlaan 24 Telefoon 4963 Vrijdag 5 Januari Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: Als mijn vrouw dat wist Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: Vrouwen gevangenis. W.B. Theater, 8 uur: Het laatste duel. Zaterdag 6 Januari Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: Als mijn vrouw dat wist Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: Vrouwen gevangenis. W.B. Theater, 8 uur; Het laatste duel. In het „Witte Kruis" badhuis aan de Baanstraat heeft de Beverwijkse bridgeclub „Sans Atout" Woensdagavond vol goede moed de wedstrijden voor het clubkampioen schap voortgezet. De voornaamte uitslagen luidden: Groep 48: 1. dames Tandvan Essen 40 m.p.; 2. heren BraamStiphout 40 m.p.; 3. heren BosBloemendaal 37 L m.p.; 4. heren Van Zon—Klesser 3314 m.p.; 5. heren Gel dermans—v. Zutphen 28's m.p. Gropp 3—9: 1. heren v. Vlugtv. Balen 43'4 m.p.; 2. heren BoomBlom 3914 m.p.; 3. dames Rey- merSchaafsma 32 m.p.; 4. heren Stalz de Laleine 31 m.p.; 5. heren KruifHooge boom 28 m.p. Groep 6—10: 1. heren Schelvis Peekei 40'j m.p.; 2. heren GrootPlooy 34 m.p.; 3. heren BerleeHoogeboom 34 m.p.; 4. heren NijmanZandbergen 311 m.p.; 5. dames HamelSchaafsma 30L m.p. Onderling N.-Z.: 1. heren SpruitBakker 41 m.p.: 2. Gebroeders de Boer 29'i; m.p.; 3. heren KrabTabak 28 m.p.: 4. heren Tabak Hoogeboom 27L m.p. O.-W.: 1. heren SchaafsmaKlesser 29'4 m.p.; 2. heren Rey- merSchaafsma 27 m.p.; 3. heer en mevrouw Stiemer 23 m.p.; 4. dames Tabak—Braam 22 m.p. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: Lucia C.. d. van H. C. Beers en J. M. Hathezing; Johanna C. M., d. van Th. Brinkman en A. M. Terhoi'st; Neeltje L., d. van Fr. G. Acda en R. C. Heidoorn; Ge- rhardus J. H., z. van G. J. Offerhaus en A. Bakker; Wouter, A., z. van J. Hummel en R. P. Meeuwsen; Roelof K., z. van K. Tabak en M. Steinmeier; Emma J. M., d. van C. Verduit en M. H.v. Rompaeij; Elis P., z. van P. de Bie en Fr. Bax; Elisabeth A. M., de van J. J. M. Schuijt en J. M. Jak; Catharina M., d van A. J. Duin en G. J. Nedemelt. ONDERTROUWD: D. Zwaan en E. Geu- zenbroek; W. Kuenen en A. J. Kabel. OVERLEDEN! A. Henneman, 77 j., geh. met J. Henneman; M. Leijen. 68 j., geh. met G. Leijen; J. van Duijnen. 90 j.. weduwnaar van H. A. Soeteman; Gr. Lukas, 77 j.. geh. met H. J. v. d. Watering; P. Warbout, 66 j., weduwnaar van Tr. de Boer. GETROUWD: L. R. Carletti en P. L. Ro- munde; N. G. v. Dam en A. C. Surges; A. E. Eist en W. H. C. v. Hattum. Het kan elke keer weer hogelijk ge waardeerd worden dat vele verenigin gen en gezelschappen hun kunnen ten beste geven voor patiënten van ziekenhui zen e.d. Het Amsterdams Operagezelschap „De Jonge Zangers" o.l.v. Johan te Slaa heeft Donderdagavond de patiënten van het Provinciaal Ziekenhuis „Duin en Bos" te Bakkum een muzikale avond bezorgd, die klonk als een klok. De namen van de medewerkers stonden daar ook borg voor. De sopraan Mieke Westra en de tenor Cor Snelders lieten op sublieme wijze een duet horen uit. de opera La Traviata van Verdi en de alt Lia Wit won met het Largo van Handel de harten van alle aanwezi gen. Een ware aaneenschakeling van vaak gechargeerde opera-aria's en duetten bracht de komische operaschets How do you do Mr. Chewinggum op tekst van Jan van Alfen. Hierin bleek dat de verschil lende medewerkers buiten de zang- ook de toneelkunst verstaan. De pianist Ch. Gebrat begeleidde het geheel op rustige wijze. Zeer zeker heeft dit gezelschap met het gebodene eer inge legd, waarvan de directeur van Duin en Bos, dr. Teenstra in zijn dankwoord dan ook van ganser harte gewaagde. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: Marjorie Francisca. d. van J. J. Soto en M. J. A. Borgstede, Oudeweg 2; Johannes Josephus Wilhelmus Maria, z. van P. Hes en C. Swart, Madeweg 1. OVERLEDEN: Maria, Elisabeth Mann, oud 74 j.. wed. van D. J. de Haan, wonende te Haarlem; Maria Johanna Cassee, oud 64 j., geh. met J. J. Bakker, wonende te Castri- cum; Maria Johanna Assman. oud 68 j., geh. met J. Bruinekool, wonende te Amsterdam; Petrus Wilheumus van Rossum, oud 75 j., geh. met F. A. C. Grotendorst, wonende te Amsterdam; Petronella Theodora Jeanne van Son, ongeh., wonende te Bloemendaal. SCHEEPVAART IJMUIDEN In de maand December passeerden de volgende aantallen schepen de pieren van IJmuiden. Bestemd voor Amsterdam 345 schepen; voor Zaandam 39; voor Spaarndam 2; voor Binnenhaven Hoogovens 13; voor ADVERTENTIE PK. Alleenverkoop voor Kennemerland GLAS, Trompstr. 81, IJmuiden, Tel. 5205 Vitesse neemt het op tegen Zaandijk en als wij ons niet vergissen zit er Zondag winst in voor de Castricummers. Immers, in uitwedstrijden is Vitesse een geduchte tegenstander, en zij zullen alle zeilen bij zetten om hun derde plaats op de rang lijst te behouden, zo niet te verbeteren. De wedstrijd wordt gespeeld in Zaandijk. Vitesse 2 gaat bij Alcmaria 5 op bezoek en zal zich door een overwinning wel vas ter op de eerste plaats nestelen. Het derde is vrij en Vitesse 4 krijgt Uit geest 5 op bezoek en kan ook winst be halen. C. S. V. MOET KUNNEN WINNEN C.S.V. bindt de strijd aan tegen Z.V.V., een lastige tegenstander, doch de Castri cummers zullen gebrand zijn op revanche en hun uiterste best doen de punten in Castricum te laten. In de opstelling waar mee zij uitkomen zit in ieder geval winst daar men C. Boot weer op de backplaats heeft gezet. Met De Heer in doel en J. de Behrs vormt hij een ondoorkoombare ach terhoede. Wij rekenen op een kleine over winning. C.S.V. II is vrij en het derde gaat bij Foresters 2 op bezoek. Zij spelen een rustige competitie, doch hebben evengoed nog kans op een kampioenschap. Wij re kenen op winst voor het derde. DAMMERS VAN „ST. THOMAS" ZEGEVIERDEN „St. Thomas" ging Woensdagavond voor de zoveelste maal naar Haarlem, om daar de strijd aan te binden tegen de damclub V.K.D. 2. De Castricummers wisten deze zware wedstrijd in een overwinning om te zetten en behielden daardoor hun kans op het kampioenschap. De uitslagen waren: V. K. D. 2 St. Thomas Th. KokB. Beentjes 11 Th. v. WortA. de Zeeuw02 BandsmaG. Sprenkeling 20 P. BeelenC. Bakker 11 C. A. HesselmanJ. Vendel 02 G. J. KraakP. Ruiter 02 R. KokC. v. d. Himst 11 G. FaayC. Ory 11 W. BesselinkC. Reynders 20 G. KampJoh. v. Velzen11 Eindstand 9—11 NIEUW BESTUUR VAN DE FORENSEN- s VERENIGING De Ned. Ver. van Forensen, afdeling Castricum komt voor de jaarlijkse alge mene vergadering bijeen op Donderdag 18 Januari in hotel „De Harmonie". Op de agenda staat o.a. de benoeming van vijf bestuursleden wegens het bedan ken van de heren A. H. J. Beijersbergen van Henegouwen, H. J. M. Korff, P. Brug geling en B. Dingerdis. PROMOTIE EN DEGRADATIE BIJ „BRICAS" Na de vierde drive van de bridgeclub „Bricas" zijn de koppels bekend welke pro moveren of degraderen. 1 Van Kleef-Kessen 654 pnt.; 2 Broksma-Scheerman 6521/* pnt.; 3 Van Eik-Wirtz 6441/» pnt.; 4 P. v. d. Woude-P. v. d. Woord 644 pnt.; 5 C. Gouma-H. Tiemstra 628 pnt. ADVERTENTIE Heelt U cle sensationeel verlaagde prijzen bij ons al gezien? En op alle artikelen KORTING Waar Natuurlijk weer in het OOSTERDUINWEG 33 - IJMUIDEN-O. - TELEF. 4074 v.h. Briniostraat en Driehuis ALLEENVERKOOP „J U M B 0"-VAKKLEDING Deze maand een costuum naar maat 105. papierfabriek Velsen 6; als bijleggers 11. Totaal 416 schepen. Vertrokken met herkomst Amsterdam 324 schepen; herkomst Zaandam 15 schepen; herkomst Spaarndam 1; als bijleggers van IJmuiden 10; van Velsen 5; van Binnenhaven Hoogovens 11. Totaal 366 schepen. Voor de Buitenhaven van de Hoogovens kwamen binnen om erts te lossen 17 sche pen. Om ijzer te laden 2 schepen. Totaal 19 sliepen. Vertrokken van de Hoogovens 18 schepen. In totaal zijn 819 schepen cle pieren ge passeerd. VERGUNNINGEN Burgemeester en Wethouders van Velsen brengen ter kennis, dat bij hun besluit van 3 Januari 1951 ingevolge de Hinderwet vergunning is verleend aan J. A. Zonne veld te Haarlem tot het oprichten van een consumptie-ijsfabriek in het perceel Vel- serduinweg nr. 21 te IJmuiden-Oost en aan J. E. van Ewijk te Driehuis tot het op richten van een brood- en banketbakkerij in het perceel Willemsbeekweg nr. 1 te IJmuiden-Oost. Velsen, 4 Januari 1951. In de gymnastiekzaal van de Willem de Zwijgerschool in IJmuiden gebeurde Don derdag een ongeluk tijdens een les van een groepje kinderen, dat geen deel uit maakt van de school zelf, maar geregeld gebruik maakt van de gymnastiekzaal. Twee jongens van 8 en 9 jaar speelden wat ruw met een springplank met het ge volg dat dit gevaarte omviel en op het been van een der kinderen terecht kwam. Het been brak en de knaap moest, nadat de heer P. Bakker voorlopig had geholpen, in het Anthonius Ziekenhuis worden op genomen. Zijn vriendje kwam er met een paar lichte wondjes af. Dezelfde dag kreeg een 43-jarige bank werker in de machinefabriek „IJmuiden" de rechterhand onder een boortol, waar door de ring- en middenvinger ernstig gekwetst werden. Ook hij is naar het zie kenhuis gebracht. Aan de veiligheidsvoor schriften in de fabriek was voldaan. Gistermorgen omstreeks twaalf uur is eén arrestant, die opgesloten zat in het politie-bureau te Haarlem, ontsnapt. Hij had kans gezien uit zijn cel te komen en belandde via de daken in de tuin van het gebouw van de Nieuwe Haar lemse Courant. Hij wandelde onopgemerkt door het gebouw en had zijn vrijheid her kregen. Lang heeft hij daarvan overigens niet kunnen profiteren, want hij werd 's avonds bij kennissen in Haarlem-Noord gear resteerd. De uitbreker, die 28 iaar is, zit opgesloten onder verdenking van diefstal. „Ha!" riep Rick, toen ze in een van de pakken keken. „Hier hebben we iets te eten!" hi het pak vonden ze 'n heleboel lekkere noten. En omdat ze rammelden van de honger, begonnen ze maar terstond met smaak te knabbelen Het smaakte opperbest en er was meer dan genoeg. Toen ze hun buikjes rond gegeten hadden, gingen ze verder op onderzoek uit. Vóór in de prauiu zagen ze 'n deurtje, dat toegang gaf lot een bergplaats onder het dek. R.ick keek er eens in. „Zeg Bunkie, weet je watdaar moesten we maar inkruipen en de nacht door brengendan zijn we veilig!" „Je kunt nooit welen, of er aan land geen roofdieren rondsluipen!" „Dat is goed", zei Bunkie. .Dalen we er maar ingaan." Zo kropen ze achter elkaar het deurtje in. Ze vonden een rol zeil, die konden ze mooi gebruiken als hoofdkussen. En ze legden zich neer Overdracht der souvereiniteit; Nederlands beheer gedurende 30 jaar „Voor de Partij van de Arbeid is de kwestie-Nieuw Guinea nog niet afgedaan. Zij zal, indien dit enigszins mogelijk is, trachten de onderhandelingen opnieuw op gang te brengen na de behandeling in de Tweede Kamer van de binnenkort te ver wachten regeringsnota over het verloop van de conferentie", aldus verklaarde de fractievoorzitter van de Partij van de Ar beid in de Tweede Kamer, jhr. mr. M. van der Goes van Naters, aan een redacteur van het A.N.P. „Wij zijn in beginsel niet afkerig van hernieuwde onderhandelingen op basis van souvereiniteitsoverdracht over Nieuw Guinea aan Indonesië. Als voorwaarden moeten wij echter stellen een voortzetting van het Nederlandse 'beheer voor de eerst komende dertig jaren, een behoorlijke fi nanciële regeling tussen de beide landen en een regeling ter waarborging van orde en veiligheid in Nieuw Guinea. Wij stellen deze voorwaarden echter niet zo absoluut, dat bij eventuele nieuwe onderhandelin gen niet zou kunnen blijken, dat andere oplossingen of andere uitwerkingen beter zouden zijn. Hoofdzaak is voor ons, dat een oplossing gevonden wordt, omdat de samenwerking met Indonesië voor ons nog steeds veel belangrijker is dan een even tueel behoud van de Nederlandse souverei niteit over Nieuw Guinea". „Wij hebben begrip voor de verontwaar diging in Indonesië over liet mislukken van de conferentie. Wanneer deze boosheid echter zou leiden tot contractbreuk, dan zou ook voor ons het hervatten der onder handelingen moeilijk zijn." Reeds enige weken verblijft in ons land een gezelschap Zuid-Afrikaanse studenten (dames en heren) die hier kwamen met de opzet een aantal hockeywedstrijden te spe len. Door het weer kon er van hockeyen niet veel komen. De leiding van de ploeg berust bij de heer Kelder, president van de Zuid-Afrikaanse Universiteits Hockey-orga- nisatie. Misschien kan er met het komende weekeinde nog gespeeld worden als de dooi goed doorzet. Dan spelen de Zuid-Afrika nen Zaterdag in Den Haag' Zondag komen zij naar Bloemendaal, waar de leden van BMHC en BDHC als gastheren en -vrouwen zullen optreden. Het bezoek aan Bloemendaal zal tevens het bezoek aan Nederland be sluiten, want Maandag vertrekken de stu denten naar België. De gasten worden om omstreeks elf uur in Bloemendaal verwacht. Als de velden be speelbaar zijn spelen de dames tegen een elftal van BDHC cn de heren tegen BMHC III. Beide wedstrijden beginnen om half drie. Indien er niet gespeeld wordt maken de studenten een excursie. Na een tea in het clubhuis volgt des avonds een sluitingsfeest in hotel „Duin en Kruidberg". Door de toestand van de speelvelden zijn alle voor a.s. Zaterdag voor de Zaterdag middagcompetitie van de KNVB vastgestel de wedsti-ijden afgelast. Het programma voor de districten West 1 en 2 wordt naar 20 Januari verschoven. V Het bestuur van de Haarlemse Korfbal- bond heeft de voor Zaterdag en Zondag vastgestelde wedstrijden afgelast. Abbekerk, 3 v. Fremantle n. Adelaide. Alderamin, pass. 3 Burlings. Alhena, 4 te R'dam v. Buenos Aires. Alioth, 3 te Las Palmas. Amsteldijk, 4 v. R'dam n. Houston. Annenkerk, 3 te Genua. Areridskerk, 4 te R'dam v. New York. Ariadne, pass. 3 Kp. Villano. Albireo, 4 v. Santos n. Montevideo. Alnati, 31 te Buenos Aires v. R'dam. Axeldijk, 4 te Recife v. Trinidad. Alchiba, 4 v. A'dam n. West Afrika. Alphard, 5 verw. Antwerpen. Appingedam, 3 v. Cadiz n. Bordeaux. Atlas, 4 te R'dam. Aagledijk, 3 325 m. Z.t.O. I<p. Race Aalsdijk, 3 '325 m. O.NO. Flores. Agamemnon, 3 v. Laguaira n. Puerto Cabella. Aïetta (t), 3 v. Telokanson n. Pladju. Alcyone, 3 350 m. O. Bermuda. Alphacca, pass. 3 Kp. Frio. Alphard, 3 150 m. zw. Ouessant. Amstelpark, 4 verw. Port Said. Agatha (t), 27 v. Pladju te Saigon. BINNENLAND Ter vervulling van de door het ontslag van ir. M. H. Damme als lid van de Sociaal- Economische Raad ontstane vacature heb ben het Centraal Sociaal Werkgeversver bond en het Verbond van Nederlandse Werkgevers benoemd tot lid van de raad mr. F. H. A. de Graaff, te Amsterdam en tot plaatsvervangend lid van de raad mr. A. J. R. Mauritz, te 's Gravenhage. Op het rangeerterrein van het Amstel- station te Amsterdam is een leeg treinstel van vijf electrische personenwagens uit de rails gelopen, vermoedelijk door het verzet ten van een wissel tijdens het rangeren. Er ontstond enige materiële schade. HAARLEM EN OMGEVING Haarlem is in dc gelegenheid voor f2200 een gebruikte aandrijfmotor voor een der compressoren in de gasfabriek te kopen. Dit is nodig omdat het tegenwoordige apparaat reeds van 1921 af in gebruik is en dringend vernieuwd moet worden. B. en W. stellen de raad daarom voor tot de aankoop te besluiten. B. en W. van Haarlem stellen de raad voor de exploitatie van het buffet in de cantine van het Openbaar Slachthuis weer te verpachten aan de heer D. J. Edel, thans tegen een pachtsom van f 550 per jaar. Aludra, 3 100 m. Z. Rio Grande. Amsteldijk. pass. 4 Vlissingen n. Antwerpen. Bintang, 3 v. Suez n. Penang. Bali 4 v. New York, 5 verw Hallfax. Blijdendijk, 3 480 m. O. Kp. Race. Bantam, 28 te Semarang. Boskoop, 3 240 m. O.NO. Sombrero eil. Caltex Nederland, pass. 3 Masira eil. Chitral, 3 v. Djakarta n. A'dam. Cottica, 4 verw. Paramaribo v. Demerara. Caltex The Hague, pass. 3 Kp. St. Vincent. Castor. 2 v. Paramaribo n. Bolivar. Ceram', 4 verw. Calcutta v. A'dam. Delfland, 4 verw. Santos. Dalerdijk, 4 te Antwerpen. Delf shaven. 3 te Montevideo. Elmina, 4 te Lagos v. Kribi. Enggano, pass. 3 Ibiza n. Genua. Esso Amsterdam (t), 3 240 m. Z.t.W. Bermuda. Esso Rotterdam (t), 3 925 m. NO. Sombrero. Friesland, 4 verw. Djeddah. Garoet, pass. 3 Kp. Bon. Gooiland. 3 v. Bahia, n. Las Palmas. Ganvmedes, 3 v. Callao n. Antofagasta. Haarlem. 4 v. Cristobal n. Curasao. Hydra, 4 v.Aruba n. Cartagena. Hermes, pass. 3 Flores. Hecuba, 3 360 m. Z.ZW. Fayal. Hermes, 3 200 m. NW. Flores. Hersilia, 3 190 m. N. Finisterre. Helder. 3 v. San Luis. Hos, 31 te New York v. Caracol. Joh. v. Oldenbarnevelt, 3 275 m. N. Diego Cargia Kertosono, 2 te Port Swettenham. Kieldrecht, 4 te Port Said. Kota Agoeng. 3 240 m. ZW. Kreta. Kota Inten, 3 600 m. O.ZO. Sacotra. Loenerkerk, pass. 3 Daedalus Rif. Limburg, 5 te Seattle. Lindekerk. 4 v. Dubai n. Muscat. Lekkerkerk. 3 v. Cochin. Luna, 3 v. Limassol te Haifa. Loosdrecht, pass. 3 Finisterre. Lucita (t). pass. 3 Northforeland. Laagkerk. 4 verw. Spezia. Macuba, 4 v. Turku te Helsinki. Madoera, 1 te Penang. Maashaven. 4 v. R'dam n. Buenos Aires, Maaskerk. 3 240 m. O.NO. Madeira. Merwede, 3 575 m. O.t.N. Bermuda. Metula (t), 3 250 m. NO. Terceira. Macoma (t), 30 v. Singapore n. Miri. Marpessa (t), 3 225 m. N. Paramaribo. Noordam, 3 825 m. W. Scillies. Noordwijk, 3 250 m. ZO. Now York. Overijsel. 3 v. Colombo n. Melbourne. Oranje Fontein. 4 verw. Port Elisabeth. Oranjestad, 3 230 m. W. Kp. St. Vincent. Ovula (t). 31 te Balikpapan. Prins Joh. Willem Friso, 3 v. Hamburg. Prins Philips Willem, 4 te R'dam v. Gibraltar. Prins Willem V. pass. 3 Teneriffe. Prins Willem III, 4 te Gandia. Prins Alexander, 3 275 m. W.NW. Flores. Papcndrecht (t), 3 180 m. Z.ZO. Djeddah. Roebiah, 3 te Port Soedan. Ridderkerk, 3 te Mombassa. Rijnkerk, 4 v. Manilla. Rijn, 3 te Vastera. Rotula (t), 4 te Bergen v. R'dam. Sibajak, 3 bij Malta. Slamat. 3 v. Port Swettenham n. Singapore. Stad Alkmaar, 3 v. R'dam n. Narvik. Salatiga, 31 te Singapore. Sibajak, pass. 4 Kp. Bon. Sunetta, 1 te Buenos Afres v. Singapore. Stad Schiedam, 4 v. Vlaardingen n. Safi. Sinabang. 3 v. Singapore n. Atjeh. Sliedrecht (t), 3 275 m. W.NW. Madagascar. Stad Vlaardingen, 3 100 m. N. Doggersbank n. Rotterdam. Stentor, pass. 3 Kp. Bon. Straat Soenda, 3 550 m. Z. St. Helena. Swartehondt, 3 v. Makassar n. Soerabaja. Stad Vlaardingen, 4 19 u. verw. H. v. Holland. Tawali, 4 verw. Suez. Tiba, pass. 3 Kp. Frio. Tosari. pass. 3 Malta. Tero, 3 v. Santa Fe n. Rosario. Titus. 3 te Alexandrië. Tankhaven I (t), 4 v. Tj. Uban te Falembang. Tasman, pass. 3 Kp. Varella. Tjipanas, 3 375 m. O.NO. Tristan da Cunha. Tomori, 3 in Golf v. Aden. Telamon, 3 v. Turks eil. n. Laguaira. Van Riebeeck. 3 v. Muntok n. Djakarta. Waal, 4 te A'dam v. West Indië. Waiwerang, 3 v. Soerabaja n. Semarang. Westerdam, 3 425 m. O.t.Z. Kp. Race. Woensdrecht (t), 3 275 m. Z. Nantucket. KLEINE VAART Batavier. III, 3 v. Stockholm n. R'dam. Birmingham, 3 v. R'dam te Kyngslynn. Breehelle, 4 v. Bremen te Antwerpen. Brinda, 4 v. Boston te Ostende. Constant. 3 v. Dieppe n. Grimsby. Corona, 3 v. Antwerpen n. La Nelly. Crescendo, 3 v. A'dam te R'dam. Deneb, verw. 4 v. Belfast n. New Ry. Evertsen. 3 v. Kalandborg n. Wilhelmshaven. Eljo, 1 te Casablanca v. Port Lyautey. Flandria 3 v. R'dam n. Le Havre". Haskerland, 3 v. Leith n. Kingslynn. Helvetia, 2 v. Par n. Snodland. Ingeborg, 4 v. Nykobing n. Buncrana. June, 3 v. A'dam n. Rieme. Marne, 2 v. Rouaan n. Glasgow. Mulan, 3 te Huil. Mizar. 3 v, Rieme n. La Nelly. Marcella, 3 v. Le Havre n. Lorient. Merel, verw. 3 v. Gravesend n. R'dam. Nottingham, 3 te Harlingen v. Goole. Nelly, 30 v. Bordeaux n. Port Lyautey. Norma, 3 v. Londen n. Ostende. Spora, 3 v. Casablanca te Fedala. Soemba, 4 v. R'dam n. Wexfoi'd. Strijpe, 4 v. Swansea n. Gothenburg. Sandenburgh, 3 te Bordeaux. Van Brakel, 3 te Kiel v. Faalborg. Veenenburgh, 4 v. Aberdeen n. Middlesbro. Vrijburgh. 4 v. Casablanca n. R'dam. Virgo, 4 v. R'dam n. Gothenburg. Walenburgh, 3 v. Le Havre n. Bordeaux. Westlaan, verw. 4 v. Bremen n. R'dam. Zwerver, 4 v. Sankjobing te Karlskrona. 17) Ik begrijp, dat ik niet met een bot, negatief antwoord kan volstaan, daarom vertel ik nog iets over een auto, die me achterop komend klaarblijkelijk geschampt heeft en tegen de grond gesmeten. Overigens mijn eigen schuld, want ik lette niet op, was met mijn gedachten elders. Hij gelooft het verhaal maar half en probeert nog uit te vissen, waarom ik vannacht langs de Baro nielaan dwaalde. Ik begrijp, dat ik hier zeker geen antwoord op behoef te geven en mompel, dat het werk voor de krant betrof. Even later lig ik weer alleen en kijk naar buiten en probeer mijn geheugen weer op gang te krijgen. Toen de film, die ik voor mezelf liet draaien, 'door de komst van de rechercheur afbrak, was ze juist op een dood punt beland. Het dienst meisje had de deur achter zich dicht ge daan, de groene wagen stond nog voor het huis van een zekere mr. Hagenvoort, „advocaat van kwaaie zaken" en ik stond tien meter er van af en probeerde tot een verstandige daad te komen. De gelegen heid tot eigen initiatief was een moment later echter alweer voorbij, want ik hoorde een deur opengaan vlak bij me en zag een bundel licht. Een lichte baan over de stoep en de groene wagen was weer werke lijk groen. Het was de deur van Hagen- voorts huis. Achter me was een portiek. Er waren mannenstemmen, die gewone afscheidsphrases zeiden,dus het komt in orde.tot ziens dan.goede reis. groeten aan je vrouw In de lichtbaan liep Ramaar met snelle passen naar zijn auto. Ik zag de bril, zijn stevige, gezette figuur. Hij morrelde even met een sleuteltje aan de portiekkruk, opende de deur en schoof achter het stuur. De stoep werd donker en ik hoorde de deur dichtslaan. Ik schrok ineens terug, diep het portiek in. Ramaar had zijn kop lampen aangestoken. Zacht zoemde de star ter enkele seconden tot de motor pakte. Vreemd, op het ogenblik, dat de groene wagen vooruit schoof, wist ik niet wat ik moest doen, had ik geen enkele concrete gedachte. Instinctief hield ik me zo goed mogelijk schuil in het portiek. De auto stond nauwelijks tien meter van me af en het kan slechts twee of drie tellen geduurd hebben voordat Ramaar me voorbij reed, natuurlijk nog zonder snelheid. De licht bundels gleden al weer andere, verder gelegen huizen langs. Waarom ik het deed, weet ik niet. Het was zeker geen verstan delijk beredeneerde reactie, maar met enkele lichte passen sprong ik achter de auto aan en greep me vast aan het hand vat van de bagagebak. Doordat mijn rech tervoet steun vond op het nummerbord kon ik me ophijsen. Nu ik er achteraf over nadenk, vind ik deze athletische toer, een prestatie, waarop ik trots kan zijn. Een tweede keer zou ik het misschien niet klaarspelen. Maar op wat daarna volgde ben ik helemaal niet trots. Het is een bla mage geworden, welke me met een wan hopige kater heeft doen ontwaken uit de roes, welke ik onderging toen ik me achter op Ramaars auto vastklemde. Het was een soort „volmaakte-detective" roes. Het eindpunt van de rode draad was mijn doel en daar reed ik toen regelrecht op aan, dat dacht ik tenminste. Deze nachtelijke autotocht zou leiden naar de kern van het mysterie, dat er oorzaak van was, dat al mijn vacantie-voornemens in de war ge bracht waren. Maar de beloning zou groot zijn, immers de volgende dag zou in mijn krant staan: „Onze reportage-redacteur Tom Marijns is er in geslaagd een bijzonder gevaarlijk misdadiger op het spoor te komen. Het is ons een voorrecht als eerste blad in Ne derland de gebeurtenissen te kunnen ont hullen, welke tot deze opzienbarende ont dekking leidden." De gehele pers zou het verhaal in de een of andere vorm overnemen en de politie zou me in het openbaar dank be tuigen. Mijn journalistieke bedje zou ge spreid zijn. Werkelijk, achter op die auto had mijn eerzucht me te pakken. Nu ik hier tussen de witte lakens lig en af en toe heel voorzichtig en met veel pijn mijn rechterarm moet verleggen, krijg ik een rood hoofd, als ik aan die autotocht terug denk. Eigenlijk ben ik toch nog een kin derachtige en bovendien stomme snotneus. De straten van Breda waren stil. Niemand zag me, achter tegen die groene wagen gekleefd, in mijn witte regenjas en met wapperende haren. Vooral in de bochten viel het niet mee om in evenwicht te blij ven. Ik dacht er nog aan om te trachten de bagageklep open te krijgen en dan in de kofferruimte een zitplaats te vinden, maar dat experiment durfde ik toch niet aan. We kwamen weer in een brede laan, een rechte baan, steeds maar rechtuit. Dat rechercheurtje sprak zo juist over de Baro nielaan. Zoemend schoof Ramaars wagen over het asfalt, de carrosserie lag vrijwel stil, de veren konden de weinige oneffen heden geheel verwerken. Voor mij bete kende dat een ogenblik rust, welke me er toe bracht het handvat van de bagage ruimte iets minder krampachtig vast te grijpen. De weg was lang en recht. Ik dacht aan het einde van de rode draad, aan detective-roem en reporters-roem en ik hield het nikkelen handvat nog iets nonchalanter omsloten. Ik kende echter Breda niet en ik heb me vergist in de Barondelaan. Straks wil ik vragen aan zus ter Cato, wat ze weet over een bocht in die laan. De frisse nachtwind suisde langs mijn vei-hitte hoofd. Het waren glorieuse ogen blikken. Gelijk een Romeins wagenrenner reed ik triomphantelijk door de stille Bre dase buitenwijk. En daarna die bocht en ineens zonder wankeling, zonder over gang, het verloren evenwicht.... Toen de klap, de pijn, het duister.en vervol gens deze witte kamer. Zuster Cato brengt op een groot blad mijn koffiemaaltijd bin nen. „Is er een bocht in de Baronielaan, zuster?" Ze begrijpt me dadelijk. Prettig wan neer je met iemand contact hebt. „Een bocht is het eigenlijk niet, waar men u gevonden heeft. Meer een rotonde, waar de weg om heen loopt. Een pleintje." „Verdomd pleintje," zeg ik. HOOFDSTUK VI. Jessie Blue zingt. Drie dagen lang ben ik in die witte kamer: elke dag scheen buiten de zon en bleven de twee mannen naast me somber zwijgen. Hoofdzuster Van Kampen vroeg me of ze mijn familie waarschuwen moest. Het was wel niet ernstig met me gesteld, maar ik zou misschien bezoek op prijs stel len. Ik vertelde haar, dat mijn ouders dood waren en dat de rest van mijn familie me onverschillig liet. Wel verzocht ik haai* mijn hotel in Gorinchem op te bellen en Jansen te vertellen, dat ik over een paar dagen terug zou komen. Ik kon merken, dat ze me een rare patiënt vond en blij zou zijn wanneer ik geen gebruik meer zou maken van de gastvrijheid van het witte huis. Trouwens ik verlangde ook naar dat ogenblik en daarom was het enige waar ik me deze drie dagen op concentreerde om zo snel mogelijk weer op de been te zijn. Ik voelde me als een bokser, die aan geslagen is en die, kost wat kost, probeert voor de tiende tel overeind te zijn om het gevecht te vervolgen. Dat zou nu niet moeilijk meer zijn. Ik had aanknopingspunten. Dat kermismeisje wist natuurlijk meer van cle hele historie; ze zou me kunnen vertellen wat dat ver haal over die auto, de man in het uniform en het noodlottige schot te betekenen hadden. Dat het geen slag in de lucht was geweest, had me het telefoongesprek van Ramaar duidelijk gemaakt. Toen het Won der, en al die andere mensen in de tent, hem aankeken, had hij zich uitstekend beheerst, slechts het lidteken was gezwol len en roder geworden, maar eenmaal bui ten de benauwde ruimte had hij zijn mas ker afgelegd en zijn verwarring getoond. (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1951 | | pagina 6